VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT DAMRUBRIEK WH m m m 9 m m m m Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 11 December 1926. No. 7962, SI fH m §f SU mi ut in ut 81 Éf 8 m ül Hf Si Ik heb 'n Idee. RADIO Even Lachen. HET DOKTERTJE. Kleine zus was ziek geworden, Jammer, net vóór Sinterklaas, Boven lag ze in haar bedje En ze wou geen speculaasl Ze was lastig en vervelend En ze at geen boterham, Moeder stuurde om den dokter, Die eens even kijken kwam, Met een lopel in d'r mondje Zei ze 't dokter huilend na, Want die zat maar stil te vleien: rToe dan zusje, zeg eens: „a"l Rustig zei ie na een poosje: „D'r amandeltjes zijn groot, ..Later maar eens laten knippen „Rn d'r keeltje ziet wat rood!" Zusje moest in bedje blijven, Moeder was een beetje bang, Pietje mocht niet met d'r spelen Zooals anders in de gang. In het eerst kon 't hem niet schelen, Hij had speelgoed om zich heen, Maar het ging 'em gauw vervelen, Want alleen was maar alléén! En hij dreinde en hij zeurde Bij z'n moeder eiken dag: „Kunt U mij nou ook eens zeggen, „Wanneer zus weer spelen mag?" „Wanneer is ze dan weer heter?" En de moeder dacht en dacht „Hoor eens Pietje, zus is heter, „Als ze eerst maar weer eens lacht!" Na een dag of wat schoof *t ventje O zoo stil de#trappen op Met een zielig harlekijntje En een popje zonder kop! „Sinterklaasje is gekomen!" En hij trok maar aan de lus, Grappig danste 't harlekijntje „Asjeblieft, toe lach dan zus!" En z'n zusje heeft gelachen, Want haar keeltje werd, gezond, Zelfs de dokter was tevreden, Toen ie haar zoo monter vond! Deftig vroeg ie met een keel-stem: „Heeft ze nog wel medicijn?"..... Kleine Pietje streelde zachtjes Z'n verbaasde harlekijn IJ December 1926. KHOES. Alle rechten voorbehouden! zelfs vooruit te berekenen, wanneer dit zal geschic-* den. Groep A geeft daarbij de meest geroutineerden nog een extra kans, terwijl B zelfs den minst ge- oefenden «peler voor zijn moeite beloont! Bij genoegzame d>ea]jieming zullen wij daarenbo ven verdubbeling van het prijzon-hedrag overwegen. De uitspraak der redactie is onpartijdig en geldt als hoogste beslissing, waarop géén hooger beroep mo gelijk is. Correspondentie wordt alleen gevoerd in dien postzegel voor antwoord is bijgevoegd. Onvol doend gefrankeerde stukken, waarop strafport zou moeten worden, betaald,' kunnen wij' echter niet ac cepteeren. Tenslotte zien wij gaarne inzendingen van de le zers, zelf tegemoofin den vorm van gespeelde par tijen, part ij ^fragmenten en slagzetten, zelf vervaar digde problemen, eindspelen, dam- en of club nieuws enz. enz., waarvan de plaatsing bij geschikt heid gaarne zal geschieden. En thans: „Messieurs, fattes vos jeuxl" j WEDSTRIJD-PROBLEEM Na L van Dr. M. J. BELINFANTE te Amsterdam. ZWART: 6. Onder redactie van Geo van Dam. Nu het weer wintert willen wij ook d'e damliefheb- ers, die lezers van ons blad zijn, eens de gelegen- eid verschaffen, de lange winteravonden op een rettige wijze door te komen, door middel van: OPLOSSERS-WEDSTRIJDEN. aaraan ALLE abonné's TEN ALLEN TIJDE kun- en gaan deelnemen door het inzenden der oplossin- ön, UITERLIJK binnen: TIEN dagen na publicatie er desbetreffende opgaven aan GEO VAN DAM, amredacteur der Schager Courant, per adres bu- eau van dit 'blad. Zoodoende kan men porto-kosten esparon en tevens van twee achtereenvolgende we en tegelijk inzenden, hetgeen desgewenscbt per riefka&rt kan geschieden, indien deze daartoe vol- oende ruimte biedt. Voor elke goede, begrijpelijke oplossing, duidelijk losbaar en onderteekend met naam en volledig dres wordt één punt toegekend. Meer dan 1 punt er probleem wordt niet gegeven, tenzij1 het tegen- cel wordt vermeld. De volgende prijzen worden daartoe welwillend oor de Directie 'beschikbaar gesteld: A. Een prijs van f 2.50 voor IEDER, die ACH- 'EREENVOLGENS 20 problemen goed oplost. Jlior- ij is dus onderbreking niet toegestaan Mist men en oplossing dan moet aan de vorming van een ileUw twintigtal worden begonnen. De reeds be aaide punten zijn echter niet verloren, doch worden iu geldig voor de tweede groep. B. Een prijs van f 2.50 voor IEDER, die IN TO flAL 50 problemen goed oplost. In dit geval is on- Rnbreking, zelfs van onbepaalden duur, dus wèl ge- orloofd. Daarenboven blijven de punten behaald in roep A, waarmede géén prijs» werd gewonnen, altijd eldig voor B! PRT.TSWINNEN IS DUS WISKUNDIG ZEKER 'oor IEDER deelnemerfstef!). De snelheiid waarmede Nt zal geschieden hangt nu slechts af van de indi- [idueele oploskracht! Wij zijn overtuigd hiermede de dammers de gele fenheid te. hebben geboden het aangename met het iuttige te verhinden en vertrouwen thans dan ook &P een zéér groote deelname, temeer daar dit geheel Bieuwe- en origineele „Rijksdaalder-systeem" aan alle öploss(t)erg de zekerheid geeft prijzen te winnen WM mA - bO WIT: 6. Diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart, 6 schijven, op: 7 8 9 19 30 en 37. Wit, 6 schijven, op: 28 32 39 41 44 en 49. Wit speelt en winti Oorspronkelijk verhaal door Sirolf, Nadruk verboden» IEoeral Hoeral Hora! riep van 'Peursum, onze secre taris van de plaatselijke voetbalclub: „,De blauwe Scheen", terwijl hij aan een hevige opwinding ten prooi, ons clublokaal op de derde verdieping van hotel „De rappe Ezel" kwam binnenstormen. Hij zwaaide 'driftig met een stuk papier en stootte toen. terwijl hij in een stoel rond de bestuurstafel neer viel, uit: „Hij doet het!" „Wiet" riepen we allen tegelijk uit. „Van Dubbeldik van Blatensteinl" Hoera! I! brulden we toen met zijn allen, net zoo lang tot onze kelen schor waren en we geen van allen meer adem over hadden. Onze vreugde was >ok wel zeer groot. Want het geval zat zoo in elkaar: We hadden dan een voetbalclub, genaamd: „De Blauwe Scheen". Wanneer ik U vertel, dat ik voor- itter on captain van deze club ben, of liever, „was' dan behoef ik U zeker verder niet te vertellen, dat -onze club de beste van de stad is, om het nu maar pens heel bescheiden uit te drukken. Die ,'hlauwe scheen" zegt al genoeg, nietwaar? Dat moet U an ders maar eens aan onze tegenstanders vragen. Na tuurlijk is er ook nog een andóre club in onze stad. Kerels van niks. Die don onzinnigen naam van .voorwaarts" voeron. Hoeft U wel eens een voet baller gezien, die achterwaarts speelde? De spelers zijn al net zoo dwaas als hun naam. Ze willen name lijk de eerste club van de stad worden. En daartoe was het noodig, een oero-voorzitter met een klinken den naam to krijgen. Zoodra wij dat hoorden, be sloten wij, dat, wanneer er één man met een klin- den naam, ©erevoorzitter van -één voetbalclub in on ze stad zou worden, dat bij dan zou zijn van de voet balclub: „De Blauwe Scheen!" Zonder dat iemand nog den naam genoemd had, wisten we natuurlijk, allemaal, wie die eere-voorzitter zou. zijn. Meneer Dubbeldik van Blatensteinl Dat was „de" aangewezen man! De man, die schatrijk was en hete eenigste land goed met het eenigste kasteel uit onze streek be woonde! Weliswaar, flüisterde men hier en daar wel eens wat over de duistere herkomst van al dlat geld' van den heer Dubbeldik, maar dat was natuurlijk afgunst. Hij imoest volgens de overlevering in de oorlogsjaren schatten verdiend hebben aan augurk jes, die hij naar Duitschland uitgevoerd had. Er moest een luchtje aan geweest zijn. Aan die augurk jes. of aan die transactie, mischien wel aan allebei. Maar hoe het dan ook zij, de beer Dubbeldik woonde nu op kasteel Blatenstein, was dus nu heer van Dub beldik van Blatenstein. de rijkste man uit de streek, intiem vriend van den burgemeester, die hem met de hoogste onderscheiding behandelde. Deze hóóg- creëerde man nu, zou eere-voorzitter van „De Blauwe Scheen" worden! Die hadden we aan „Voorwaarts" afgesnoeptt Wat een eer! Wat een roem! Als met pen de üö-paards Rolls-Royce inet do twee chauf feurs, voor ons terrein zou stil houden.... als duur de korte, doch welgedane figuur van meneer Dub beldik, heer van Blatenstein, zou 'uitstappen, ons, le den van het bestuur van „De Blauwe Scheen", de hand zou drukken, en voor ons, De Blauwe Scheen, den aftrap zou geven.... Het was bijna niet te ge- loovenl Groen zou „Voorwaarts" zien, groen van nijd! De Blauwe Scheen werd beroemd! Had onze secretaris van Peursum niet zoo Juist den brief van van Dubbeldik voorgelezen, waarin stond, dat hij gaarne onze uitnoodiging aannam en heteere voorzitterschap zou aanvaarden, en Zondag eus. den aftrap zou geven, bij onzen wedstrijd' tegen „Voor waarts"! We waren eenvoudig „weg" van vreugde en trots, oen kreeg Piengel, onze penningmeester een Idee, Ve moeten hem een blijk van onze erkentelijkheid en waardeering sturen, een ambtsketen met inscrip tie bijvoorbeeld, die hij als eere-voorzitter zal dra gen. stelde hij voor. Ja, daar voeldó we wat voor. Een geweldig voorstel was dat. En het werd meteen aan genomen en de gelden ervoor uitgetrokken. Een zil veren keten met plaat zou het worden, en op die plaat*zou komen te staan: Heer van Dubbeldik van Blatenstein, eere-voorzitter van „De Blauwe Scheen" Maar hoe moeten we hem dien keten aanbieden? Dat was een vraag waarop ik, als voorzitter, dade lijk het antwoord, klaar had: op een heel origineele manier! zei ik. En daar het net omstreeks St. Nico- was, voegde ik er aan toe: bij wijze van sur prise. maar natuurlijk zoo ,dat -hij kon weten, van wie het kwam! Weet je wat, besloot ik, laat dat nu eens aan mij over. Ik zal dien keten samen met van Poursum gaan koopen, voor d'e inscriptie zórgen en dan mijn eentje een leuke surprise uitvinden. Laat dat maar aan mij over. Ik garandeer jelui, dat 'het iets reusachtig origineels zal worden.! Aldus werd besloten. Ik moet toegeven,, dat ik misschien wel wat al te hard van stapel geloopen was, toen ik toezegde, voor de origineele surprise te zullen zorgen. Want ik had il twee dagen met den keten rondgeloopcn en hai nog niets origineels kunnen ontdekken. Ik had nu wel den keten in zijn mooie étui verpakt, in een turf kunnen stoppen of in een zakje met steenkool of zoo iets, maar dat was zoo vreeselijk afgezaagd Nee. het moést iets geweldigs zijn, iets echt leuks, waarvan de andere bestuursleden zouden zeggen: zie je, zoo iets kan'alleen maar Sirolf bedenken! Fn waar de heer Dubbeldik natuurlijk ook vreeselijk mee ingenomen zou zijn. Waarover hij hartelijk zou kunnen lachen. Misschien zou ,hij dan wel znggen: die origineele kerel, die dat uitgedacht beeft, die Si- VfAt die moet eens bij mo komen eten! Dan zou ik huisvriend worden van d'en heer Van Blaumstein! Nee, ik moest beslist iets formidabels uitvinden! Terwijl ik dat zoo overdacht, 'iep ik door de winkel straten en gaf mijn oogen de kost. Plotseling bleef ik voor een winkel staan, als versteend. Een dichte drom menschen stond ervoor te kijken, aller ooge.n gingen naar een hijzonder artikel in dien fruitwin- kei, een soort monsterproduct, door een kweeker in de buurt geteeld. Toen wist ik: dat was het! En tien minuten later was d'e koop tot stand gekomen. ITad ik de origineelste surprise om 'n ambtsketen in te verzenden. Mijn hart bonsde van vreugde. Maar het bonsde nog erger van blijde verwachting, en in het vooruitzicht van al de roem en glorie en eer, die mij zoo dadelijk zou toegezwaaid1 worden, toen ik de trappen van „De rappe ézel" besteeg, om de buitengewone spoedvergadering bij- te wonen van ,.pe Blauwe Scheen", waarvoor ik, één dag v<5ór den grootschen, roemrijken wedstrijd' tegen „Voorwaarts' 'n spoedkennisgeving had gekregen. Een attentie van mijn medebestuursleden, -om me te huldigen voor mijn origineele idee van die surprise voor Dubbel dik. Nu 4a, ik geef toe, het was ook een goed idee waarop een ander niet zoo gauw zou gekomen zijn Daar stond ik voor de deur van ons vergaderlokaal. Kom, ik zou me heel bescheiden' houden, niet laten merken, dat lk wel wist, waarvoor die vergadering was. Ik zou heel kalm en met neergeslagen oogen naar binnen gaan. Toen ik do deur opende, ver stomden de opgewonden stommon. Ik voelde, dat al Ier oogen vol trots op mij gericht waren. Maar ik deed net of ik niets zag on liep met mijn oogon op doïr grond gericht, naar mijn zetol. Kers* toon ik was gaan zitten, zei ik zacht, zij. hot ook, ondanks mezelf met iete triomfantelijks iin mijn stom: „Goe denavond, hoeren!" Nu. nu zouden z© allen losbarsten in een luid gejuich, nu zouden ze mo eeren, me misschien wel omhoog tillen op hun schouders, me de zaal rond dragen, driewerf hoera voor me roepenl Maar het bleef doodstil. Ik keek op, ©enigszins verbaasden ontmoette de starre, vijandige blik ken uit de bleeke, woedende gezichten van de andere bestuursleden. Piengel haalde diep-minachtend zijn neus op en van Peursum zei onheilspellend: „Daar heb je die. die.... stink^ugurk!" Toen brak er een storm over mijn hoofd los, zooals ik nog nooit van mijn leven had meegemaakt. Wan neer mij alles overkomen ware, op staanden voet, wat mijn medeleden mij toen toewenschten dan had ik aan zeven levens nog niet genoeg gehad. Een brief werd mij onder mijn neus geduwd. Die was van den heer van Dubbeldik van Blatenstein. En er stond' onder meer in: „....ik bedank ervoor, eere- voorzitter te zijn, van oen voetbalclub, waarvan het bestuur uit onbeschofte vlegels en idÜoten1 bestaat, en waarvan de voorzitter in Meorenberg thuishoort. Ik heb metoen het oer©-voorzit terschap van „Voor waarts" aanvaard." Ik keek op. Op do bestuurstafel lag een groot pak.... mijn surprise.* Ik had den ambtsketen verpakt in een geweldige augurk, zoo groot als een tien-ponds-boerenbrood, een monsteraugurk, den trots van een naburigen kwieker! sa Ieder volk heeft zijn eigen levenswijze en gewoon ten, welke soms sterk onderling verschillen. En on danks het feit, dat de ultra moderne verkeersmid delen een nauwer contact tusschen de velkeren on derling zeer in de hand werkt, lijkt het wel of dit verschijnsel zich Op het gebied van „nieuwigheden", als bijv. de Radio zal handhaven, al zij hier dadelijk gezegd dat hier de plaatselijke of beter gezegd de Jandelijke" omstandigheden een* belangrijke rol spelen. Het „type" Radiojontvangtoestel, dat in diverse landen als „standaardtype" kan worden aangemerkt hangt in groote mate af van de in het land zelf aan wezige zenders en van den toestand, waarin deze verkoeren, alsmede van wat zij uitzenden. In Duitschland en Engeland dan is als standaard type te beschouwen de tweelampsontvanger. De vela plaatselijke en/of districtszenders (en dit vooral in Duitschland) stellen de inwoners in staat het station in d'e, veelal onmiddellijke nabijheid met 'een derge lijk althans voor Hollandsche begrippen bijv., kleih ontvangtoestel het Radio-wonder in hnis te halen. Voor Holland geldt als standaardtype het bekende ierlampstoestel, de z.g. viorpitter, met 1 h.f., 1 de- ector on 2 l.f. lampen (afgekort l.d.2.) meestal ver vaardigd volgens het sylsteem „schema Koomans" of althanb een schema, dat hiermede veel overeenkomt! In Hólland wil men nl. ook de sterke (en liefst ook de minder sterke) buiteriilandsche stations ontvangen, wat echter niet toegeschreven kan worden aan de minderwaardigheid) van »den» Hilversumschen zen der. Hilversum kan wedijveren met de beste buiten- landsche ienders. In Ameriika is het de „tropadyne" ontvanger, wel ke het meest toegepast wordt'en omdat men daar zenders heeft, welke een golflengte hebber, van 200 tot 600 meter, was dit schema daar gemakkelijk bruikbaar. De bedoeling is nu-, om het principe, waarop deze schakeling berust, in het kort aan te geven. Bij deze ontvangers onderscheidt men een hoog frequent gedeelte, een mi d'B e lfrequenit gedeelte en (eventueel) een laag-fr-equentgedeelte. Het h.f.-gedeelte ontvangt normaal de uitgezonden golf, waarop het gedeelte is afgestemd', maar wekt bovendien een h.f.Jgolf op. Deze laatste wórdt nu als het ware toegevoegd aan de ontvangen h.f. golf, waarbij ervoor gezorgd wor,dt, dat de zoo verkregen frequentie ten minste 30.000 bedraagt (als regel tus schen de 30.000 en 100.000 in). De frequentie van de toegevoegde golf hangt af van den middelfrequent- kring en het is deze kring (d.w.z. de frequentie, die de middeifrequentkring vraagt, wordt gegeven) die deze nieuwe golf meervoudig versterken moet, ter wijl do laatste lamp van den middelfrequentverster- ker weer als detector dienst doet. Voor de „tropadyne" zijn du9 ten- minste noodig een vijftal lampen, die als volgt verdeeld zijn: In den „ONTVANGER-GENERATOR" één lamp, welke naast detectorlamp, tevens als generator dienst moet doen. In den MIDDELFREQUENTVERSTERKER vier lampen. Bovendien is voor luidlsprekerontvangst noodzak'©-» lijk dat nog l.f. versterkt wordt, wat een aanvulling met één of twee lampen beteekont. In het laatste geval bestaat de ontvanger uit drie geheel aparte deelen, welke ieder voor zich hun speciale functie te verrichten hebben. Is dus de tropadyne ontvanger kostbaarder, wat de ditvoering en ook onderhoud' betreft, als voordeelen staan hiertegenover, het overbodig zijn van een bui- tenantenne, de verhoogde selectiviteit en de onmo gelijkheid' om met genereerende lampen de buren iedere ontvangst onmogelijk te maken. Deze voor deeion zijn te belangrijker, omdat men er reeds in geslaagd Is, deze toestellen zoo handig samen te stel len., wat het afstemmen betreft, dat ook dit geen moeilijkheden meer oplevert. HOE HET KWAM. Ober, hoe komt het dat die melk zoo waterig is? De koeien hebben den heelen middag in den regen gestaan, meneer! HIJ WIST HET WEL. Knievs zou er veel jeugdiger uitzien zonder die baard. Ik snap niet, waarom hij eigenlijk een baard draagt. —Ik wel. Zijn vrouw maakt altijd zijn dassen zelf voor hem.

Schager Courant | 1926 | | pagina 13