geneestmiz^e^iaaddejiuic Fa. Gebr. ROTGANS, Gediplomeerd Opticien. Molenstr. C 13, Schagei Speciale iH. Rspafaiie en SpoBdhBStellinp. Electrische Slijperij. ure» Gemengd Nieuws. NOORDSCHARWOUDE, Men verzoekt ons even mee te deelen, dat het bericht omtrent een radio-avond op rijn minst voorbarig is. De zaak is in een tweetal vereenigen besproken en over de plannen moeten zelfs de andere vereeni- gingen nog ingelicht worden. Intusschen, de plannen zijn er en we hopen dat ze werkelijkheid worden. Laat de radio-wereld maar eens hooren op welk peil muziek en zang in onze kleine gemeente staan. Echter er zijn finantieele bezwaren en die moe ten uit den weg geruimd worden met aller me dewerking. HOOGWOUD. Op Zondag en Dinsdag, den 19 en 21 December jl. gaf de tooneelvereeniging „Harmonie" in de zaal van den heer J. Modder een uitivoering. Het stuk dat werd opgevoerd was genaamd: „Zijn revan che", tooneelspel in drie bedrijven, van J. van Randwijk. Zondag was er vrij veel publiek, Dins dags slechts weinigen, de afwezigen hadden echter ongelijk. De rollen werden door de spelenden op verdienstelijke wijze vertolkt. In het spel van de leden van „Harmonie" is groote vooruitgang te bespeuren. Dit is voornamelijk te danken aan de uitstekende leiding die bij het instudeeren van het stuk is gegeven. De woorden van dank aan het slot door Burgemeester Breeba&rt gesproken, zoo wel tot de leden van Harmonie als tot den leider den heer Grootes te Schagen, en den grimeur den heer van Schoten, firma Ridderikhof, was dan ook wel zeer verdiend. DE AANSLAG TE DEVENTER. De politie meent de beide personen, vermoedelijk Duitschers, die de vorige week te Deventer een aanslag hebben gepleegd op twee politieagenten, die hen in een hooiberg hadden aangetroffen, op het spoor te zijn Zooals men weet, worden deze mannen ook verdacht van inbraken te Heino en Al melo en van bedreiging van een veldwachter te Staphorst. In de buurt van Heino zijin eergisteren twee personen aangetroffen, die beantwoordden aan het signalement der gezochten. Gisteren is een groo te politiemacht op de been gebracht om de dicht- beboschte omstreken van Heino en Raalte ai te zoeken. MALVERSATIES. Het Tielsch Nieuwsblad meldt: In verband met ernstige malversaties is gister avond te Doodewaard gearresteerd de heer H. K., kassier van de Boerenleenbank aldaar. De boeken en verdere administratieve bescheiden zijn in be slag genomen. Het juiste verduisterde bedrag staat nog niet vast. De correspondent te Tiel voegt hieraan toe, dat er sprake is van het boeken van valsche bedragen op spaarbankboekjes. Het geval baart nogal opzien, omdat K. te Doodowa&rd bij verschillende onderne mingen geïnteresseerd is. EEN WOESTE WERKELOOZE. Gistermorgen ongeveer half twaalf heeft zich ten kantore van het burgerlijk armbestuur te Haar lem in het Proveniershuis een heftig incident voor gedaan. De werklooze Van L., is door een loket- raam het kantoor binnengestormd en heeft er met een stoel rondgeslagen. Van L. genoot f12 onder steuning. Deze steun was ingehouden, omdat hij zijn vrouw het huis ontzegd had. De vrouw woont nu op kosten van het burgerlijk armbestuur in een logement. Toen hem steun geweigerd werd, is hij naar het Proveniershuis gegaan. Hem werd gezegd dat hij wel even binnen mocht komen, als hij zich rustig hield. Gedurende het gesprek maakte v. L. zich driftig en begon met een stoel als een wilde om zich heen te slaan. Met één slag verbrijzelde hij vier ruiten in de deur. De man schreeuwde onder wijl als een bezetene. Met hulp van een toegesnelden politieagent wis ten de ambtenaren hem te overmannen. Toen de politie hem de boeien aandeed, schreeuwde hij: moord! Ten slotte werd hij geboeid weggeleid* IN HET BOSCH VERDWAALDl Men meldt uit Breda aan de N.R.Ct.: Naar aanleiding van de verdwaling van een meis je in het Ulvenhoutschê bosch onder Ginniken, dat daar acht dagen hulpeloos zou hebben gelegen, hebben wij ons gewend tot jhr. mr. Serri&s, bur gemeester van Ginniken. Deze zeide dat het geheele geval hem eenigszins mysterieus voorkomt en men hier voorloopig staat voor een psychiologisch raad sel. Zondagochtend acht dagen geleden, was me vrouw de Jong, bij wie het meisje inwoonde, bij hem gekomen om hem te zeggen, dat het meisje om 7 uur naar de kerk was gegaan en om 10 uur nog niet teruggekeerd was. Zij had hem voorts verteld, dat een 18-jarige neef van de familie, die nogal op het meisje gesteld was, zeer ongerust was over haar wegblijven. De burgemeester heeft toen dadelijk de politie ge waarschuwd. Daags daarna meende hij echter het meisje, wier signalement hem gegeven was, weder op straat gezien te hebben. Ik dacht toen, zeide de burgemeester, dat zij terecht was, maar het is mogelijk, dat ik mij vergist heb, want den volgen den dag kwam mevrouw de Jong weer bij mij en zeide huilende, dat het meisje nog niet terecht was, maar dat men een waarzegster had geraad pleegd, die had verzekerd, dat het meisje moest liggen bij de Mark tusschen Bouvigne en Ulvenhout en dat rij met haar hoofd tusschen de takken zat. Ofschoon ik, ïoo vervolgde de burgemeester, zeer Bceptisch stond tegenover deze mededeeling, gaf ik mijn veldwachtersorder om de geheele Mark van Bouvigne tot de Scheelebrug af te zoeken; het re sultaat was echter nihil. Intusschen zette de po litie het onderzoek voort en men hield, om dat onderzoek in geen enkel opzicht te bemoeilijken, een en ander zooveel mogelijk geheim. Donderdag werd het signalement van Rosa Buck zoo heette het meisje opgezonden naar het politieblad, maar de onderzoekingen bleven zonder resultaat, totdat Zondag de boschwachter het meisje vond op de in het bericht van gisteren aangegeven plek, niet ver van de boschwachterswoning. Zondag kon het meisje niet door de poMtie en den burgemeester gehoord worden. Zij was niet meer "«MH uwstvillllgbll V». WII8 IVI Ibyoiatlb UJ/JV.VUUVII lUVIItU ontvangst weer gepost of met den vrachtrijder meegegeven. ges Mg ostij «fte ren o, in t dan een menschelijk wrak en op het oogenblik vreest men nog dat een of beide boenen moeten worden afgezet. Maandag heeft de burgemeester Rosa aan een langdurig verhoor onderworpen, waarbij hij haar met grooten nadruk vroeg of er eenige verstandhouding met den neef of met ie mand anders had bestaan. Pertinent bleef het meisje volhouden dat dit niet het geval was. Zij was bij het plukken van een takje gevallen en bewusteloos geworden. Als zij wilde gillen, stokte het haar in de keel. De burgemeester gelooft dat, als het meisje nog één dag in het bosch was blijven liggen, zij zeker gestorven zou zijn. Ook de jongen, die de geheele week op zijn werk is geweest, is door den burgemeester aan een ver hoor onderworpen. De burgemeester verklaarde met grooten nadruk, aan de waarheidsliefde en de on schuld van den Jongen niet te twijfelen. BRANDSTICHTING! Te Zaandam heeft gistermorgen een felle uit slaande brand gewoed, waarbij de geheele levende have in de vlammen is omgekomen. Deze brand is bovendien veroorzaakt door opzettelijke brand stichting. De zaak is deze: Aan het Blokje stond een groot houten huis met vijf woningen, dat plaats moest maken voor nieuwe huizen. Aangezien het huis van onder tot boven vol zat met ongedierte en de vrees bestond, dat bij afbraak deze lastige „huis- genooten" zouden worden overgebracht, besloot de gemeente het perceel in brand te steken. Vooraf waren de belendende perceelen met een brandzeil afgedekt en waren twee brandspuiten ter beveili ging aanwezig. Het perceel brandde tot den grond af, zoodat deze brand aan duizenden het leven heeft gekost. JULIANADORP. Dinsdagavond kwamen in het café van den heer C. Vader een aantal dames en heeren bijeen, om be sprekingen te houden over de mogelijkheid om al hier een fancy^faJr te organiseeren, waarvan de even tueel e baten bestemd rijn voor de kas van de Harmo nie „Kunstzin". De voorzitter, de heer P. Constant, heette -de aanwezigen welkom, zette in het kort de bedoeling van deze bijeenkomst uiteen,' en deed ook de mededeeling dat omstreeks 'half Februari de fancy- 'fair zal gehouden worden op drie achtereenvolgende dagen. De benoodigde tentjes en stands zijn daarvoor in huur reeds afgestaan en voor versiering van de zaaJ zal een en ander aangepakt worden. Gaarne zal spr. van -de aanwezigen vernemen, wat in deze thans gedaan moet worden en geeft hun de gelegenheid met hunne ideeën naar voren te komen. Daarvan werd nogal' gebruik gemaakt en werden alle mogelijke din gen, die nu eenmaal onafscheidelijk aan een bazar verbonden zijn opgesomd en vormden dan ook de grootste discussie op dezen avond. Nadat de bijeen- kimst haar einde scheen te naderen, meende uw ver slaggever ook iets in het belang van de goede zsak te moeten zeggen, waarvoor hem dan ook welwil lend het woord werd verleend. Spr. meende dan, dat 'hiet bestuur van „Kunstzin" zooveel mogelijk buiten spel' moest blijven en dat men voor de Bazar zou be noemen een comité waarin enkele heeren, maar voor al dames zitting zouden nemen, want voor zooiets moet men dames hebben. Spr. zegt verder, dat zulk een comité de geheele regeling op zich neemt en daartoe vele keeren moet vergaderen, hetwelk men toch niet iederen keer kan doen zooals hedenavond, want dan komt men tot geen resultaten, Bovendien, als eenmaal alles achter den rug is, draagt het co mité hét batig saldo aan het bestuur af en spr. is de meening toegedaan, dat èn 'voor het Bestuur èn voor het publiek de bevrediging over een en ander alsdan 'het grootste zal zijn. Voorts zou spr. willen, dat niet ieder op eigen houtje aan het werk gaat, want dan juist komt er van alles niets terecht. Het aanschrij ven van verschillende firma's zou spr. voorts een goede en doelmatige maatregel vinden voor en aleer men daar persoonlijk naar toe gaat, dan weet men van te voren reeds wat er aan de hand is. De voorzitter is spr. dankbaar voor zijn mededee- linig en gaat men er algemeen mee accoord een apart comité te benoemen. Eenige dames worden reeds verzocht daarin ritting te nemen en zal die nog met eenige dames en heeren uitgebreid worden, die daar toe Woensdagavond weer bij elkander zullen komen, om alsdan een en ander goed te regelen. Daarna sloot de voorzitter deze vergadering, met dank voor de goede samenwerking. Nader meldt men: Het batig saldo is bestemd voor het! plaatsen van een muziektent. Het Dag. Bestuur voor het comité be staat uit de heeren J. Blaauboer, Voorz., L. Tigche- laar, secr. en T. Speur, penningmeester. CALLANTSOOCk Het vorige jaar werden met steun van Rijk, pro vincie en Synode 'kerk en toren van Callantsoog ge restaureerd. De middelen ontbraken echter om in den toren een nieuw uurwerk te plaats, terwijl *t oude in een dusdanigen toestand verkeerde, dat repara tie bijna onmogelijk was. Om de benoodigde gelden voor een nieuw uurwerk 'bijeen te brengen vormde zich een commissie, bestaande uit de heeren J. Brou wer, P. Vos, J. van Honsohooten, Jac. Mooij Tz., Jac. van S'cheijen, J. Sleutel, F. Veul, M. Vries en E. Smit, welke commissie later werd aangevuld door den heer Mr. D. ©reehaar! Door verschillende omstandighe den had deze commissie haar werkzaamheden nog niet aangevangen, nu echter vergaderde zij Maandag jl. in het lokaal van den heer Jac. van Scheijen te Groote Keeten. Na langdurige besprekingen werd be sloten le. een fancy fair te organiseeren in de tweede helft van Juli 1927; 2e. een verloting te houden, groot 1000 loten van f 050, De Commissie meende, dat de benoodigde gelden, pl.m. f 800 op deze wijze wel ver kregen konden worden, indien de medewerking van de Callantsooger bevolking in voldoende mate werd! verkregen. De prijzen voor de verloting zullen nl. hoofdzakelijk door de burgers worden beschikbaar gesteld. De commissie meende echter, dat haar stro ven zoo zal worden gewaardeerd, dat op ieders steun gerekend kan worden. De commissie benoemde uit haar midden een bestuur, bestaande uit de heeren E. Smit, voorzitter, Mr. 'D. Breebaart, secretaris, J. Brou wer, penningmeester. WTERIN GEN- De visscherman Br. Wit te den Oever, alhier, welke jl. Maandag op de Zuiderzee ter schelpenvisschen was uitgegaan, werd plotseling door den hevigen Noord- westerstorm overvallen, zoodat hij genoodzaakt was de Oeversche haven op te zoeken, 't Was een oogen blikje vliegend stormweer, toen plotseling een zijner nieuwe zwaarden van 't schip sloeg. Hulpeloos dreef hij rond en kon zijn zwaard, dat in Zuidelijke rich ting afdreef, niet achterhalen. Gelukkig gebeurde het ongeval dicht voor de haven, zoodat hij en z'n knecht nog bijtijds wonder boven wonder er naar toedreven en behouden binnenkwamen. Dit ongeval' liep dus ge lukkig best af, alleen is 't verlies van het zwaard dat hem ongeveer f 60 kost, te betreuren, doch men hoopt nog, dat het turaehen Ehkhuizen en Kolhorn is aangespoeld, zoodat dit alsnog terecht kan komen. INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN. De op 15 December jl. gehouden inventarisatie van stapelproducten van de bij den Noordhollandschen Bond van Veilingen aangesloten vereenigingen toont aan, dat op dien datum nog aanwezig waren: 4120 wagons roode kool, 2377)4 wagons gele kool, 3191 wagons Deensche witte kool, 462 wagons uien, 156 wagons peen (wortelen). Totaal 10306)4 wagons stapelproducten. In 1925 waren op dien zelfden datum nog aanwezig: 4008)4 wagons roode kool, 2554 wagons gele kool, 2366 wagons Deensche witte kool, 329 wagons uien, 115 wa gons peen (wortelen). Totaal 9372)4 wagons stapel- producten. Hieruit blijkt dat 'heden meer aanwezig zijn dan in 1925 op dat zelfde tijdstip: 111)4 wagons roode kool, 825 wagons Deensche witte kool, 133 wagons uien, en 41 wagons peen (wortelen), doch dat er tevens 176)4 wagons gele kool, minder aanwezig zijn. Totaal1 zijn er heden evenwel 934 wagons stapelpproducten meer aanwezig. TOCH ACHTI Op een secretarie van een gemeente in de om geving van Heerenveen verscheen dezer dagen een vader, die een trouwboekje vroeg, dat hem des tijds biji zijn huwelijk door omstandigheden niet was verstrekt. De ambtenaresse, die hem te woord stond, sloeg het register op, meldt het „N. v. Fr.", ten einde aan zijn verlangen te voldoen en merkte o.a. op: „U hebt acht kinderen, nietwaar?" „Weineen", zei d vader, „ik heb er zeven". De juffrouw telde de namen en deelde mee, dat er acht stonden ingeschreven, maar de man hield vol, dat er maar zeven waren. „Wil ik u de namen dan eens opnoemen?" zei de juffrouw en ze las de namen één voor één voor, acht in 't geheel. „Welja", zei de vader, die zijn er ook allemaal". Hij telde ze nog eens zelf ter controle op de vingers na en kwam ten slotte tot de conclusie: „Dan heb ik er tóch acht!" CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS. In de vergadering van de zoogenaamde Zieken huiscommissie van Maandagavond ten stadhuize te Alkmaar is besloten thans het eindverslag uit te brengen, waarin de meerderheid tot de conclusie komt, dat heit mogelijk is, ook zonder bijdrage yan de Provincie, de exploitatie van het nieuwe zieken huis, in de Cadettenschool ondergebracht, sluitend te verkrijgen met een bijdrage van de gemeente, die niet grooter is dan welke zij thans aan de ex ploitatie van het bestaande Stadsziekenhuis toe legt. GEEN VERDERE UITBREIDING DER POKKEN- GEVALLEN TE MAASTRICHT. Sedert Zaterdagavond zijn hier geen nieuwe pok- lcengevallen voorgekomen. De in de pokkenbarak verpleegde lijders maken het naar omstandigheden vrij goed. Alleen het kindje van 16 maanden is gis ternacht overleden. Bij den Geneeskundigen Dienst is nog steeds ge legenheid voor kostelooze inenting. Maandag zijn nog 9000 personen behandeld. Ook in de omliggen de dorpen: Borgharen, Itteren, Amby, Meerssen e.a. hebben de geneesheeren het met de inenting zeer druk. Tel. EEN EIGENAARDIGE POST. De correspondent van het Hdbld, te Beverwijk schrijft: Bij het doorlezen der Beverwijksche gemeentebe- grooting voor 1927, vonden wij onder Hoofdstuk II, volgno. 9 den volgende post: „Bijdrage voor bijzondere doeleinden voor zoover niet vallende onder een der volgende hoofdstuk ken, t.w. gemeente Haarlem f125. Geraamd voor 1906 en ontvangen f125." „Deze som wordt jaarlijks van de gemeente Haarlem ontvangen terzake van een accoord tus schen den toenmaligen Prins en de Staten van Hol land ter eene en den Burgemeester en Regeerder van Haarlem ter andere zijde aangegaan, betreffen de de vergoeding van de schade en de vergoeding door die stad tijdens het beleg geleden en gedaan. Bij dat accoord werd o.a. aan Haarlem afgestaan de helft van de goederen, toebehoorend hebbende aan de twee conventen, welke in Beverwijk gestaan hebben, onder voorwaarde, dat de lasten op de con venten rustende, zoomede de alimentatiën van de conventueelen, van den pridikant en den school meester van Beverwijk, voor de helft door de ste^ de Haarlem zouden gedragen worden. Die helft ^it in 1625 reeds bepaald op f125 'sjaars en sed<.nal ens< -ie 1 onveranderd gebleven. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Op de lijn Mechelen—Terneuzen, tusschen Te neuzen en Sluiskil ontspoorde de locomotief v« een trein, gelukkig zonder ongelukken te veroorz kon. DE ONOPGEHELDERDE MOORD. Gistermiddag is de 37-jarige fotograaf, die eenige tijd geleden gearresteerd is, als verdacht van de moord in de De Riemerstraat te Den Haag, gqj pleegd te hebben, door de justitie op vrije voetejLo gesteld. Een langdurig verhoor zou met voidoendLno zekerheid hebben aangetoond, dat hij de dader niéree pijn kan. Lcts Naar voorts wordt vernomen, is de familie voonuw nemens een actie tot rehabilitatie van den foto|en graai of tot schadevergoeding ingevolge de nieuw^ni€ bepalingen van het Wetboek van Strafrecht in t{0Oi stellen. er ilks a' ital ONBEWAAKTE OVERWEGEN. ttoP De circa zeventig-jarige slager Frederik Lukas te j. Ruinerwold is, op zijn rijwiel zittend, gegrepen T UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gisteren is tusschen Delden en Hengelo de heeiT Heethuis uit Hengelo uit den trein gevallen. Hij is spoedig overleden. door den sneltrein, die om 12 u. 15 van Meppel naar. Leeuwarden vertrekt, bij den onbewaakten overweg te Tweeloo bij Meppel1. De man was on-, middellijk dood. j t TRAGISCHE DOOD. Men meldt uit Berlijn: De Berlijnsche advocaat Reichenberger is gisteren onverwachts in den ouderdom van slechts 34 jaar in bijzonder tragische omstandigheden overleden. Hij zou als verdediger optreden voor zijn dezer da gen gearresteerden collega dr. Meyer, die, zooals bekend, beschuldigd wordt de voor zijn clijënten compromitteerende bescheiden uit de dossiers van de rechtbank te hebben doen verdwijnen. Gisteren nu had Reichenberger zijn cliënt in het huis van bewaring opgezocht. Tijdens het onder houd heeft hij zich zoo opgewonden, dat hdj enkele oogenblikken na zijn thuiskomst plotseling over leden is. VLIEGONGELUK. Uit Ranteal (Illinois), 22 December. Twee mili taire vliegtuigen zijn in de lucht op elkaar ge botst, toen zij boven een veld bij het militaire vlieg kamp aldaar vlogen. De vier inzittenden, allen of ficieren, zijn gedood. 300 KOELTS DOODGEVROREN. Naar uit Peking wordt gemeld, zijn 300 koeli's die door de Noordelijke troepen gevangen waren genomen, doodgevroren, doordat zij tijdens de heerschende strenge koude op ongedekte wagens werden vervoerd. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Uit Dortmund wordt gemeld: In een fabriek alhier is gisterenochtend hij een proefneming met saamgeperste lucht een gasbuis uit elkaar gesprongen. Een arbeider, die zich in de nabijheid bevond, werd gedood, terwijl twee anderen ernstige verwondingen bekwamen. Msb. EEN GEHEEL GEZIN DOOD GEVONDEN. In een krot in een achterbuurt van Nante is gis teren een gezin van vader en moeder en drie kin deren dood gevonden. Kolendamp en bedorven voedsel worden als de oorzaak van dit sterven be schouwd. Bovendien is bekend, dat de ouders zich den dag te voren aan wijn waren te 'buiten gegaan. De man, een verminkte uit den oorlog, had juist een gedeelte van het pensioen, dat hij als zooda nig genoot, ontvangen. Daarvan was feestgevierd, met een vriend van het gezin en de maaltijd had bestaan uit dikke soep, bananen en veel wijn. Van de bananen is bekend, dat zij bedorven waren. DOOR STOOM GEDOOD. Uit Philadelphia, 22 Dec. De tweede en derde ma chinist van het Engelsche stoomschip „Bellevue", dat in de Delawarerivier voor anker ligt, werden door den stoom, die uit een barstende stoompijp j ontsnapte, gedood. EEN MIJNONGELUK. Tengevoge van het naar beneden storten van een liftkooi in een mijn te West Ardsley bij Leeds wer den veertien mijnwerkers gewond. DE KIESWET IN THURINGEN. De landdag van Thuringen heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, waardoor de kiesdeeler van 12000 op 15000 en bij de rijksstemmen van 9000 op 10000 stemmen wordt verhoogd. Het gevolg van dit besluit zal een aanmerkelijke vermindering van het aantal afgevaardigden zijn, dat thans 73 be draagt, maar dat volgens de wet niet beneden de 53 kan dalen. SNEEUW. Een lezer schrijft aan de N. R. Ct., dat. in het Thuringer Woud zooveel sneeuw valt, dat de hoo rnen bezwijken onder het gewicht en vele telegraaf- telefoon- en electrische krachtleidingen breken. De bedrijven, die niet zelf hun stroom maken, staan dientengevolge stil en de bevolking moet zich met kaarslicht behelpen. Voor de wintersport is 't er thans uitnemend go- schikt,

Schager Courant | 1926 | | pagina 2