Binnenlandsch Nieuws. 11 ppen loc( vanoudsf JJlooitgedagt $-Zoncn betreft. De doorschot, waarvan de aanvoer overwe gend is. bracht Zaterdag i 1.404.30 op. De gele kool is met een iets grooteren aanvoer eveneens bevredigend in prijs gestegen.. Een dage- lijksche stijging bracht de prijs omboog, van f 1.60— 3.20 op Maandag tot f 3.10-410 op Zaterdag. De doorschot, die Dinsdag zeer laag noteerde. 1 1.40— 1.60, bracht Zaterdag f 2.60—3.20 op. Een mooie prtia veithooging valt hier zeer zeker te constateeren. Ook de Deensche witte ondergingen een verhoo ging, doch in mindere mate. Een stijging van 30 tot 40 ct. per 100 Kg. voor alle soorten zai vrij zuiver zijn. De beste kwaliteit noteerde Maandag f 2.80— 3.80 en Zaterdag f 2.704.20. De doorschot bracht in het begin der week f 2.302.70 op en Zaterdag kon i 2,20—2.90 genoteerd worden. Deze noteerden ech ter de beide vorige dagen hooger. Ook nu was er nog een dageliikschen aanvoer van bloemkool, doch we vermoeden, dat het hier, thans wel ongeveer mee gedaan zal' zijn, nu de vorst zijn intrede gedaan heeft Zaterdag was de aanvoer vrii belangrijk, en de prijs veel lager. Als oorzaak daarvoor is aan te wijzen, dat nog meegesneden is wat meekon en daar door de kwaliteit minder was. Werd Vrijdag nog f 13.90—15.60 genoteerd. Zaterdag was dit i 710.50 en f 1.10—250 voor de tweede soort. De uienprijzen waren de geheele week beter dan de vorige week, doch de aanvoer was zeer gering. Met een dagelijksche stijging was de prijs tusschen 1 3.10 en f 4. De drielingen brachten ten hoogste t 250 en de nep ten hoogste 3 gulden op. Ook de peenx deed het de laatste dagen beter, doch de aanvoer was pok deze week gering. De prij zen varieerden tusschen 1 2.50 en f 3.50. Verder werd nog een partijtje rapen aangevoerd, dat f 1.20 per 100 Kg. opbracht. Ais eindconclusie kan voor deze week vastgelegd worden: een bevredigende verhooging der prijzen, die eenige hoop geven, maar toch ook nu beneden peil gebleven zijn. De totaalaanvoer was: 16500 Kg. uien. 19500 Kg. peen, 600 lig. rapen. 334000 Kg. roode, 118000 Kg. gele en 226800 Kg. Deensche witte kool, en 7750 st. bloem kool. In Broek werden 26 wagons roode, 14 wagons gele en 9 wagons Deensche witte kool aangevoerd en in Wormenhuizen was de totaal koolaanvoer 25 wa gons. ZUIDSCHAIIWOUDE. Ten lokale van den heer P. do Geus vergaderde de IJsclub „Ons Genoegen". De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer S. de Boer. wees er in zijn openingswoord op. dat hoewel we midden in den winter zitten, er van ijs om schaatsen te rijden nog geen sprake is. Hij hoopte, dat de vorst zal blijven aanhouden, opdat het ijsvermaak weer kan worden beoefend. Ook in heft belang van deze tuinbouw streek met zijn groote voorraden stapelgroenten is dit te wenschen. Door de groote drukte aan deze groenten blijft er weinig tijd over om vergaderingen te bezoeken. De aawezigen werden welkom geheeten, alsmede de pers. Het jaarverslag van den secretaris wijst er op. dat al heel weinig te verslaan is. daar de ver- eeniging in het afgeloopen jaar niets heelt gepres teerd, De schuld daarvan ligt niet aan do vereenl- ging zelf, maar is te wijten aan moeder Natuur. Aan genaamd zou het don secretaris zijn geweest, in zijn verslag gewag te kunnen maken van gehouden wed strijden. Slechts één wedstrijd werd na lang aarze len gehouden, doch wogena invallenden dooi kon die slechts gedeeltelijk doorgaan. Tot vergaderen is dan ook geen aanleiding geweest, en is er slechts 1 leden en 1 bestuursvergadering gehouden. Het Bestuur on derging geen wijziging. De secretaris spreekt (ten slotte de wensch uit. dat do aanhankelijkheid en trouw aan de vereeniging moge blijven, ondanks het uitblijven van iecht winterweer. De IJsclub zorgt bil voorkomende gelegenheden immers voor de veilig heid. op de baan naast een prettig vermaak. Als voorzitter werd herkozen de heer S. do Boer. die zijn benoeming aanneemt, daar hij veel van ijs- feesten houdt. De heer Verkroost zegt hem daarvoor dank en wijst er op, dat het voorzitterschap niet zoo'n ge makkelijk baantje is, wat de voorzitter beaamt, daar het steeds uitkijken is bij het afzetten van wakken en andere gevaarlijke plekken. Meegedeeld wordt, dat in 't vervolg een inspecteur hier de banen zal komen keuren. Ten aanzien van het dreggingsmateriaal deelt de voorzitter mee, dat dit behoort v.e zijn. waar het bordje aan het huis hangt. Op een desbetreffende vraag van den heer D. Zeeman wordt'geantwoord, dat de dreggen, wor den gecntroleerd en dat er voor gezorgd zal wor den. dat zij weer op hun plaats zijn en zoo handig mogeliik geplaatst zullen worden, evenals de red dingshaken. Wegens het te laat indienen van het verzoek om de koninklijke goedkeuring, zou er dit jaar moeten worden om gevraagd. Bijzondere noodzaak voor die koninklijke goedkeuring is er echter niet, terwijl de kosten f50 bedragen. Men besluit, voorloopig niet tot die aanvraag over te gaan. Het flnacieel verslag wijst een ontvangst aan van f 430.64, en een uitgaaf van f 7421, zoodat het voor- deelig saldo f 356.43 bedraagt. Het aantal leden bedraagt 146. Bij de rondvraag wordt nog meegedeeld, dat elk kind een kaart kan krijgen voor 25 ct. De feeeten worden gewoonlijk doorde commissie en het Bestuur geregeld. Met dank aan de aanwezigen en het constateeren van het goede verloop dezer vergadering werd de bijeenkomst gesloten. ST, MAARTENSBRUG. Zaterdag 'len Kerstdag hadden wij het genoegen een uitvoering bij te wonen van „de Maskerspelers" van Bergon in de zaal van den heer Kossen. De op komst was. hoewel wij die grooter verwacht hadden, tamelijk bevredigend. De naam van dit zoo gunstig bekend staande gezelschap was reeds voldoende om ons de overtuiging te schenken, dat wij een genot vollen avond zouden doorbrengen, /temeer omdat het tooneelstuk „Hein Roekoe", dat werd opgevoerd, af- kimstig was van den bekenden en hoogstbegaaJdfin tooneelschrüver Jan Fabricius. En dat wij in onze verwachtingen niet waren telurge3teld'. bleek reeds bij den aanvang van het le bedrijf. 'Hoe keurig ver zorgd en geheel in overeenstemmiing met de wer kelijkheid was de aankleeding van het tooneel. Maar ook de vertolking van het stuk was in alle opzich ten een succes. Zonder 'uitzondering was de uitbeel ding. zoowel van de grootste als van de kleinste rol uitmuntend. Het leeuwenaandeel had wel de heer Kooijman in de rol van Hein Roekoe. De weergave daarvan, voornamelijk in het Se bedrijf, was zoo mooi, dat we niet kunnen nalaten hem 'n woord: van lot* te brengen voor zijn schitterend spel. Mej. van Geemen. die wij zoo gaarne in alle bedrijven op het tooneel hadden gezien, gaf als Hanna weer prach tig spel. Niet minder hebben wij genoten van het hoogstaand spel van de heeren Oidenburg en Beeld man, in de rollen van Baas Wolten en Manus. Be hoeven wiji nog te zeggen, dat Gerard Meijer als Heintje Roekoe weer uitstekend1 op zijn plaat3 was. Ons dunkt, dat men in dergelijke rollen niet gemak kelijk een beter vertolker kan vinden, De fluitende dorpspostbode Gor Meijer heeft ong goed laten zien. dat hij naast z'n groote zorg voor een huisgezin met 7 kinderen ook nog tijd kon vinden voor de be oefening van muziek. Verder hebben de heeren Chris Meijer. Lek en Rampen als dijkwerkers het hunner er toe bijgedragen om door goed spel een uitstekend geheel te vormen. Ten slotte nog een woord van lof voor de grimage, die prachtig ver zorgd was. Wanneer wij mogen afgaan op de aan dacht waarmede het spel werd gevolgd1, en het da verend applaus, dan dunkt ons dat de Maskerspe lers ook nu weer met groote voldoening op dezen avond kunnen terugzien. Een prettig bal was het besluit van dezen mooien tooneelavond. BURGERSRUG. Zondagavond 2en Kerstdag gaf de Tooneelvereeni- ging te Petten eene uitvoering in de zaal van Lan- gedijk alhier, met het tooneelstuk ,,'t Was maar een lood". We konden slechts de beide eerste bedrijven bijwonen, maar wat we daarvan zagen deed ons voorspellen, dat de avond een succes voor het gezel schap zou zijn. Reeds in het le bedrijf werd het too- neeltje tusschen Amanda en Herman keurig ge speeld en uitnemend was in het tweede bedrijf het samenspel' van Teunis Hooi en Stijntje Kokinje. Zoo zouden we van alle spelers wat goeds kunnen zeg gen: de rollen zaten er uitstekend in, de taal was in de puntjes verzorgd, zelfs vreemde woorden en uit drukking werden zoo zuiver gezegd, alsof het dage lijksche spreektaal was. Het kwam ons dan ook voor, dat het gezelschap onder bekwame leiding studeert en we gelooven. dat. als het hier weer optreedt, het aantal belangstellenden grooter zal wezen, dan deze maal het geval was. We wilden nog iets vragen. Waarom voerde het gezelschap zoo'n ouderwetsch stuk op. vol onmoge lijke toevalligheden? We hebben tegenwoordig toch stukken van Fabricius. en Heijermans? En als het toch ouderwetsch moet zijn, waarom was het dan ook aan de kleedij niet te zien. dat men 't jaar 1840 schreef. Toen droegen de vrouwen nog geen bobbed, toen liep Amanda niet in korten trok met blouse, maar in een lange jurk met kort lijf en Teunis Mooi niet in een keurig jacquet-costuum met ronde bollet^ -t dn lange jas met hoogen hoed; en zij den das met of tonder vadermoorders ZUIDSCHARW OUDE. De Verordening op de Winkelsluiting is de laatste dagen weer danig in impopulariteit gestegen. Vrij dag moesten weer een 7-tal processenverbaal wor den opgemaakt, waaronder opnieuw een tegen de Coop. Verbr. Vereen. „Nieuw Leven", waarvan de voorzitter een der vurigste voorvechters vóór die verordening is. (Van de 7 verbaliseerden waren zelfs 3 voorstanders van winkelsluiting en slechts 4 te genstanders. waaruit de conclusie mag worden ge trokken, dat de tegenstanders, gelet op de verhou ding, blijkbaar nog beter een hun onsympathieke verordening opvolgen, dan de voorstanders. door wier toedoen de winkelsluiting er middellijk is geko men. De gemeenteraad renvoyeerde in de laatste ver gadering een voorstel-Du Rurck naar B. en W. om de meest geschikte redactie te kiezen voor in te voe ren uitzonderingsbepalingen, welk voorstel den raad dus eerstdaags staat te wachten. Was het in 't belang eener goede harmonie niet be ter, om in een kleine gemeente, waar men elkander van haver tot gort kent. en waar men elkaar eiken dag noodig heeft, het zijn meieburgers; die op eer lijke wijze, zonder sociale verhoudingen in gevaar te brengen, hun brood trachten te verdienen zou het. herhalen we, niet beter zijn, de heele winkel sluitingsverordening te renvoyeeren naar het Pa nopticum van snobisme en bespottelijkheden, in plaats van de menschen, op kosten te jagen voor overtreding van verordeningen, die verreweg het grootste deel der gemeente niet wil? Vooral in deze voor arbeiders en middenstand slechte tijdenl UNCOLNSCHAPEN, De heer F. A. F. Groneman te Wieringerwaard gaat met succes voort met de uitbreiding van zijne Lincoln schapenkudde. Het blijkt, dat de kwaliteit van het gefokte in kwaliteit goed met het Texelsche ras kan wedijveren. Ook de prijzen op de markt ver kregen, bewijzen de goede resultaten. Zoo verkreeg hij voor 2 halfjarige ramlammeren respect, f 26 en f 28. Dus voor den slacht zullen zij wel aftrek vin den. De dieren die verkocht zijn. waren nog wel de minste uit de kudde. WIERIN GERWAARD. De heer C. R. Blaauboer. Wieringerwaard, verko zen tot lid van het Doopsgezinde Kerkbestuur, te Barsingerhorn. heeft voor die benoemnk bedankt. ruwe huid gesprongen handen I Doos 30* 60-90ct Bij Apoth.en Drogisten EEN BANKBILJST VAN F 20. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij na 27 December 1926 een bankbiljet van f 20 in omloop zal brengen. IN EEN TOBBE VERDRONKEN. Te Overdinkel is gis eravond een anderhalfjarig kind in een tobbe met water verdronken. DE MALVERSATIES BIJ EEN BOERENLEEN BANK. Naar men meldt, heeft de aangehouden kassier van de Boerenleenbank te Dodewaard, H. K., voor den rechtercommissaris te Tiel een volledige beken tenis afgelegd. Hij wa9 sedert de oprich ing van de Boerenleenbank kassier en genoot ais zoodanig bijna onbeperkt vertrouwen. Hij was voorts secretaris van den polder, wethouder en vertrouwensman in schier alle aangelegenheden van Dodewaard's ingezetenen. In den laaisten tijd gingen de uitbetalingen van de bank minder vlot. Bij hét bestuur kwamen hier over klachten in en een door de leden van den raad van beheer ingesteld onderzoek bracht dadelijk aan het licht, dat gestorte spaargelden wel in het kas boek werden ingeschjeven en door K. ten eigen bate werden aangewend. Hoe groot het aldus verduister de bedrag is. valt niet te zeggen, maar daar de frau de al van geruimen tijd her dagteekent, zal het wel eenige duizenden beloopen. K. is in hét huis van bewaring te Tiel opgesloten. ALG. CENTR. BANKVEREENTGING VOOR DEN MIDDENSTAND. Te 'sGravenhage hebben aandeelhouders van de te Amsterdam gevestigde Algemeene Centrale Bank- vereeniging voor den Middenstand een voorloopig comité gevormd. Het zijn, naar uit een door den heer W. A. A. van der Laan, die op verzoek voorloopig het secretariaat waarneemt, ons toege zonden bericht blijkt, die aandeelhouders van de A. C. B., welk zich niet wenschen aan te sluiten hij den landelijken 'bond ter behartiging van de be langen van aandeelhouders der A. C. B„ doch niet temin het belang inzien van een georganiseerde ac tie. Dat comité zal zich, naar het bericht verder meldt, uitlsluitendj bepalen tot het beschermen van de belangen van aandeelhouders en daarmede de be langen van de A.C.B.. Reeds hébben eenige belang stellenden een bedrag toegezegd hetwelk voldoende wordt geacht om daaruit de kosten te kunnenbe strijden. Het ligt derhalve niet in de bedoeling een bijdrage van aandeelhouders te vragen. DE AARDAPPELUITVOER EN HET MOND- EN KLAUWZEER. In een te Amsterdam gehouden jaarlijksche ver gadering van „de Federatie", bond van organisaties van handelaren en exporteurs van fVuit. groenten en aardappelen welke vrijwel alle belangrijke organi saties op dit gebied1 omvat, heeft de voorzitter, de heer Blijenberg, uit Den Haag, bij de bespreking van heeft onze fabriek, die met de jaren tot eet» belangrijke industrie is uitgegroeid.de beste scbaatsenmakera in dienst. Juist aan hen (s de controle opgedragen van elk paar schaat- fcn, dat de fabriek verlaat en zij stellen er een eer in .onder het vernis te kunnen zien.'* Niet de minste sfwif. king ontsnapt aan hun geoefend oog, zoodat elke schaats volkomen beantwoordt aan de zware eiscben, die er -li--»» aan worden gesteld. Op het ijzer van elke schaats *°mt dit merk voor: p.NQQITüEOAGT &ZN UL5T| den uitvoer van aardappelen uit Nederland naar Engeland, gewezen op het gevaar, dat dezen uitvoer bedreigt. Er was nl. een strooming in Engeland merkbaar, van het er op toe leggen, den invoer van zakken uit ons land te verbieden, op grond vanbesmettingage-» vaar. door mond- en klauwzeer. Hierdoor zou aan den uitvoer van aardappelen de nekslag warden toegebracht, daar kratten en kisten de verzending van aardappelen te duur zou maken. In verband hiermee had de heer Blijenberg aan de regeering aangeboden om proeven te nemen met een 8-tal hoornbeesten van zijn boerderij te Culem- borg. Hoe ook de .uitslag mocht wezen, hot rijk zou daarvan geen schade ondervinden. Onder toezicht van een door de regeering aan te wijzen veeartsenij- kundige wenscht de heer Blijenberg emballage te be smetten met speeksel van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, deze emballage dan te laten liggen onder een zelfde temperatuur als waaronder onze land- en tuinbouwproducten naar Engeland worden verzonden en tevens den duur daarvoor vast te stelten. Daarna zouden de koeien van den heer Élijenberg met de besmette emballage worden ingewreven om het resultaat van deze proefneming te kunnen vast stellen. Hieruit zou kunnen blijken of het gevaar al dan niet denkbeeldig was. En bovendien zou de re geering met een dergelijke proef in Engeland de be langen van de exporteurs bevorderen. De heer Blijenberg besloot, dat de regeering zijn aanbod niet had aanvaard, DE ZESSTEDENWEGEN IN N.-HOLLAND. In de winterzitting van 1925 besloten de Provin ciale S'taten van Noordholland' de Zessteden wegen tusschen Amsterdam. Monnikendam. Edam, Purme- rend. Hoorn en Enkhuizen, bij de provincie in beheer en onderhoud over te nemen. Aan de zes steden wer den ook voor 't vervolg de bijdragen opgelegd, welke zij tot nog toe aan deze wegen hadden ten koste ge legd. Op grond hiervan verzocht het gemeentebe stuur van Purmerend aan de Kroon om het Staten besluit niet goed te keuren en de gemeenten van deze bijdragen te ontheffen. Eerst thans is de ko ninklijke beslissing afgekomen, waarbij het besluit der Staten wordt goedgekeurd. De zesstedenwegen gaan nu dus naar de provincie over. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Wij vernemen, dat Ged. Staten van Noord-Holland wel bereid zullen zijn in dringende gevallen loopen- de tuinderscredieten te verlengen, doch. dat nieuwe credieten niet zullen verleend worden. De maatregel van 1923 heeft gunstig gewerkt, maar deze wijze van steunverleening (moot niettemin hoogte uitzonde ring blijven. Wel zijn Ged. Staten van oordeel, dat de provincie moet medewerken den algemeenen toe stand in den tuinbouw te verbeteren. Daartoe kan 'bijdragen het. maken van doeltreffen de reclame tot het verkrijgen van meer en betere afzetgebieden voor de tuinbouwproducten in het bui tenland. De tuinders zelf brengen daartoe reeds se dert enkele jaren belangrijke bedragen bijeen en het provinciaal bestuur zal vermoedelijk wel bereid wor den bevonden 'hiertoe ftinancieel bij te dragen, omdat dit een maatregel is die allen ten goede kan komen. HET WATER IN DEN GROND. In verband met het groote waterverbruik der Par pierfabriek te Velsen, kocht de N.V. Ver. Kon. Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, het vo rig jaar een perceel tuingrond met de bedoeling, daar pompen te slaan. Hiertegen kwamen vele eigenaren van omliggen de gronden, o.a. jhr. G. A. Boreel van Westerhout in verzet, daar volgens hen, door het onttrekken van alle vocht aan den bodem, hun gronden na ver loop van enkele jaren geheel waardeloos zouden zijn. B. en W. van Velsen hebben echter voor den proeftijd van één jaar, aan de firma Van Gelder ver gunning verleend tot het plaatsen van 3 electrische pompen op bedoeld terrein, tegen welke vergunning nu door de betrokken eigenaren hooger beroep is aangeteekend. EEN MEEVALLER. Een Nederlandsche koopman had een Duitsch dienstmeisje, wat meer voorkomt. Maar dat dienst meisje had „lange vingers", wat helaas ook geen op-zich-zelf-staand feit in de geschiedenis der dienste boden-misère is. Het Duitsche meisje voelde zich n.L te zeer aangetrokken tot de kostbaarheden, die des koopm&ns huis aanwezig waren, en kaapte er een aantal van mee tot een waarde van ongeveer 25.000 Mark. Met den buit trok het meisje naar haar „Heimat" en de koopman, die geen heil zag in aangifte van den diefstal bij de Duitsche politie, liet de zaak blauw-blauw, totdat hij met de Kestdagen naar Ber lijn toog. Daar ging hij regelrecht naar de „Kriminal- Kolizei", die aan de hand van de gegevens, door den iederlander verstrekt, onmiddellijk een onderzoek deed instellen met het resultaat dat reeds denzelfden dag, juist op den „Heiligen Abend" het meisje met de kostbaarheden geknipt werd. Voor den een wek voor de ander® geen pleizierige Kerstdagen 1 EEN ONDERWIJS-QUAESTIE. Eenigen tijd geleden weid in den gemeenteraad van Alkmaar een langdurig debat gehouden over de vraag, of ouders het recht hebben hun kindeken naar de door hen uitgekozen scholen te zenden. Dit d* bat ontstond naar aanleiding van het feit, dat B. en W. eenige ouders hadden aangeschreven hun kiü deren naar een door hen aangewezen school te st'! ren, omdat dit hun èn in het belang van het on; derwijs èn in dat der gemeente-financiën wenscho- UJk was voorgekomen. De ouders voldeden echte niet aan deze aanschrijving van B. en W. Vrijdagmiddag nu verscheen voor den Alkmi schen kantonrechter een vader, die zich aan overtr ding der Leerplichtwet zou hebben schuldig g maakt, doordat hij zijn dochtertje ingeschreven o gemeenteschool 4, thuis had gehouden, omdat h meisje door het hoofd dier school op last van B. e W. naar gemeentschool 9 was verwezen. Aangezie bleek, dat nóch door den vader, nóch door den in specteur afschrijving van het kind van school 4 w gevraagd, meende het O. M. dat deze afschrijving on wettig was geschied en vroeg mitsdien ontslag van rechtsvervolging. De verdediger ontkende eveneens dat B. en W. het recht hadden kinderen in te schrijven op de school welke hun het best voorkomt; nergens schrijft de wet dit voor. Afschrijving mag alleen plaats hebben op verzoek der ouders of van den inspecteur het geen in casu niet is geschied. De kantonrechter zal as. Woensdag uitspraak doen. DE SCHOOLQUAESTIE TE EGMQND. Ged. Staten van Noordholland hebben besloten, het raadsbesluit van Egmond-Binnen, waarbij de ge meenteraad had geweigerd, vergoeding toe te ken nen voor het vervoer van de kinderen van Egmond- Binnen naar een christelijke school te Alkmaar, te vernietigen en een tegemoetkoming behoort te wor den verleend ten behoeve van de leerplichtige kin deren, die op meer dan vier K.M. afstand wonen van de school van de richting, welke zij zijn toege daan, te beoordeelen naar den afstand van de school te Egmond aan Zee, naar een basis van f 1 per week en per kind, behalve gedurende de va- cantio en van kracht gedurende den tijd van den leerplichtigen leeftijd der kinderen. Zooals bekend, hadden de ouders f 40 per week ge zamenlijk gevraagd voor het vervoeor per autobus en f7 bovendien voor vergoeding der onkosten van het twaalfuurtje. Zij krijgen eohter slecht» fl per week en per kind. GAAT PRINSES JULIANA ZICH VERLOVEN? Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens een bericht van „Extrabiadet" zal Prinses Juliana zich binnen kort verloven met den tweeden zoon van den kroon prins van Zweden. De tweede zoon van den Zweedschen kroonprins is Prins Sigward Oscar Frederik, hertog van Upp- land, geboren op hot kasteel Drottningholm, 7 Juni 1907 en is dus 19 jaar. Bij navraag aan de Zweedsche legatie te 's-Gra- venhage bleek daaromtrent een verloving van prins Sigward niets bekend te zijn. INBRAAK BIJ DEN GEMEENTE-ONTVANGER TE VLIJMEN. De familie van den gemeenteontvanger te Vlijmen had zich Kerstnacht naar de mis begeven, welke om vier uur 'a nachts aanving, terwijl de ontvanger zelf thuis was gebleven. Inbrekers zagen inmiddels kans zich door een raampje toegang tot de woning te ver schaffen. Zij dreven de brutaliteit zoo ver, dat zij in de slaapkamer van den ontvanger doordrongen en uit zijn broek, die op een stoel voor het bed lag, don sleutel van de brandkast namen, waarmede deze ge opend werd. Een bedrag van f120 aan zilvergeld lieten zij, vermoedelijk omdat het hun te zwaar was, onaange roerd, doch f3400 aan bankpapier werd medegeno men. Van de daders is tot dusverre nog geen spoor ge vonden. AARTSWOUD. Het Kerstfeest is hier op de .aal»ruikelijke wij»» in de kerk gevierd. Er prijkten twee Kerstboomen ln de kerk, keurig versierd en de prijzen netjes uitge stald. Ds. Haars opende de bijeenkomst, waarna de gemeente een gezang zong. Daarna zongen de kin deren onder leiding van Mej. M. Hartog en bege leid door mevr. Spaargaren heel aardige Kerstliede ren. Hoegwel Ds. Haars de Kerstvertelling zou doen, werd dit op verzoek gedaan door Ds. Spaargaren. Dit was na een lange rust weer de eerste maal dat deze in de kerk sprak en met goed gevolg, waarmee Ds. Haars hem feliciteerde. BREEZAND Eersten Kerstdag trad hier voor een volle zaal het Amsterdamsche tooneelgezelschap van Joh. Lange- naken op met hét tooneelstuk „Rooie Sien". van M. Spree. De verschillende bedrijven stonden op de bil jetten en programma's aangegeven als volgt: le be drijf speelt op de Achterburgwal te Amsterdam: de berooving; het 2e en 4e bedrijf :ten huize van vader Breman te Rotterdam: Het ouderhuis ontvlucht en de terugkomst. 3e bedrijf: In een danskroeg op den Schiedamschedijk te Rotterdam: Vader en dochter. 5e bedrijf: In een cabaret in den Haag: Het Noodlot. 8e bedrijf: Verlaten. Deze aanwijzing lezend, zijn we onmiddellijk op de hoogte. Dan weten wij in de eerste plaats, dat hier de -directie van een volkstheater aan het woord is en verder dat ons een rasecht volksstuk staat te wach ten. En Marius Spree. de schrijver van „Rooie Sien". zelf jarenlang tooneelspeler en directeur, vroeger in Amsterdam, thans in -de Maasstad, van een volks theater, kent zijn publiek (accent op „zijn"! dóór on door. Hij weet dat het kan zwelgen in sentimentali teit, dat het kan schateren om een bas-comi9che claus of handeling, dat het smult aan grel realisme vermengd met hyper-romantiek; hoe zijn rechtsge voel eischt dat de misdaad gestraft en de braafheid ten slotte langs eon reeks van rampen en tegensla gen. de overwinning behaalt. Aan al die eischen be antwoordt „Rooie Sien" ten volle, zoodat het beroem de Drie-Stedenstuk met zang en dans in 6 bedrijven door M. Spree. ook hier te Breezand een geweldig succes ten deel viel. OUDESLUIS* Den 21en dezer had in het lokaal van den heer Langedijk te Oudesluis de eindwedstrijd plaats van de biljartmatch tusschen 6 spelers van de Oude sluis en 6 spelers van Schagerbrug. De uitslag was dat door de spelers van Oudesluis zijn gemaakt 3084 caramboles en door die van Schagerbrug 2956, zoo dat eerstgenoemde club overwinnaar werd met' 128 caramboles. De strijd was zeer sportief, het spel stond op hoog peil en werd steeds met aandacht gevolgd. Ge zellige kout, kwinkslagen en ook bittere scherts zorgden voor de noodige afleiding. HOENDERPARK AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is te Laren het hoender park „Haanwijck" aan den Hilversumschenweg al daar door brand vernield. Heit geheele houten ge bouw met opstelling en bijbehooren werd een prooi der vlammen. De eigenaar, de heer H. J. van Dob- ben, wist zich in nachtgewaad te redden. Huis en inboedel waren tot een bescheiden be drag verzekerd. OPHEFFING M.U.L.O.-SCHOLEN. De directie van de Vereeniging van Ned. Gemeen ten heeft zich, naar het Weekblad voor Gemeente belangen meldt, onder dagteekening van 20 Decem ber tot den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen gewend met den volgenden brief: Nu het wetsontwerp tot verlenging van den over gangstermijn, vermeld in het eerste en tweede lid van art 193 der Lageronderwijswet 1920, dezer da gen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ia verworpen, zullen de bfj genoemd artikel bedoelde scholen nog slechts gedurende enkele dagen, n.L tot en met 31 December a.a, mogen zijn ingericht over eenkomstig art 21 bis der wet tot regeling van het lager onderwijs van 1878. Het is ons van verschillen-

Schager Courant | 1926 | | pagina 2