BRIEVEN OVER ENGELAND. Radioprogramma Fa. Gebr. ROTGANS, Gedipl. Opticien, Molenstr. C 13, Schagen. if",ï8Vh\%iup«uratl^ eLs^l"hllin£f Uw oog is Uw kostbaarste zintuig en is daarvoor HET BESTE slechts goed genoegd Gebr. KWELDAM. Burgerlijke Stand. Voetbal. Heel verkeerd oordeelde de heer Heg ln 't alge- meen de manier, waarop de verschillende concessie aanvragen door Gedeputeerden der onderscheidene provinciën werden bekeken. Het op-zich-zelf be schouwen van tedore aanvraag moet noodgedron gen voeren tot een chaos, waaruit het ondoenlijk is den weg te vinden. Op een vergadering Yan de Ka mer van Koophandel te Arnhem heb ik dezer da gen, aldus de heer Heg, mijn standpunt inzake dit vraagstuk uiteen gezet. Naar mijn meening moe ten Gedeputeerden voor iedere provincie afzonder lijk een plan vaststellen voor een algemeen econo mische -verkeersregeling, waarbij natuurlijk óók rekening met de bestaande autobusondernemingen moet worden gehouden. Is een dergelijk plan een maal geprojecteerd, dan behooren daaraan de bin nengekomen aanvragen getoetst te worden. Alleen op deze wijze is een behoorlijke verkeersregeling mogelijk. In Drente wordt op die manier al gewerkt, maar voor zoover mij bekend, is deze provincie dan ook de eenige waar men het goed aanpakt. Op onze vraag, welke motieven hadden voorge zeten bij het aanvragen van vergunningen voor de reeds medegedeelde trajecten vernamen we, dat in het algemeen dè&r concessies zijn verzocht, waar do wensch naar autobuslijnen door de gemeentebe sturen en de Kamers van Koophandel zelf kenbaar was gemaakt. Natuurlijk heeft men eerst nagegaan of in die bepaalde streken de exploitatie van bus lijnen loonend gemaakt zou kunnen worden. Bleek dit voor een geheel complex doenlijk, dan heeft men niet geaarzeld hierin ook lijnen op te nemen, die naar algemeen gevoelen nog niet direct baten zouden afwerpen, maar die voor de streek zelf zeer gewcnscht zouden zijn. Ook werden hier en daar concessies aangevraagd voor lijnen parallel aan de spoorbaan loopend op plaatsen, waar de reeds rijdende bussen het spoor wegverkeer belangrijke schade hebben berokkend Zoo b.v. op de lijn Ënkhuizen—Hoorn. In verband! met de bebouwing is de verkeersweg daar in verge lijking tot de spoorbaan veel gunstiger gelegen, met het gevolg dat b.v. te Hoogkarspel het aantal ver kochte plaatsbewijzen op de spoorwegen in de jaren 1913, 1021 en 1925 reap. 46,000. 63.000 en 16.000 be droeg. Erkennende de verkeersbehoeften, waarin door de treinen op rendabele wijze moeilijk kan worden voor zien. heeft do A. T. O. gemeend voor deze en derge lijke lijnen zelf de concessies te moeten aanvragen. De autobusdienst bedoelt hier dUa een aanvulling van het spoorwegverkeer He zijn, en zal met de spoorwegen nauw samenwerken door in het zoo juist genoemde geval te Hoorn aansluiting te geven op- en over te nemen van de treinen. Deze bussen zullen tevens bagage vervoeren in dooifoevrachting met de treinen. Economischer bediening van bepaal de baanvakken voor het spoorwegbedrijf zal hiervan het resultaat zijn. Ook het algemeen belang wordt hierdoor gediend, daar de tekorten op de Spoorwe gen door den Staat, in casu den belastingbetaler, worden gedragen. Hoofdzaak Vbor het nieuwe bedrijf is dus niet al lereerst het behalen van winst, maar wel om door nauwe samenwerking met de Spoorwegen tot een meer economisch geheel *te komen. Een particuliere ondernemer, voor wien winstbejag natuurlijk eonig •doel is kan aan deze voorwaarde het inleggen van niet-rendabele lijnen nl. onmogelijk voldoen. Met groote zekerheid kan intusschen worden be richt. dat met hot personenvervoer zal wordën be gonnen en dat eerst later geleidelijk ook de vracht diensten rullen worden georganiseerd. Over de opricsting van centra voor garages eA hoorden wij tenslotte nog. dat deze vermoedelijk in Gorkum. Alkmaar. Enkhuizen. Uden, Grave en Zuid- Laren zullen plaats hebben. Tevens is men voornemens bil de calculatie der tarieven rekening te houden met de reeds bestaande van particuliere ondernemers, terwijl bij de samen stelling der dienstregeling voor iedere streek afzon derlijk aandacht geschonken zal worden aan markt dagen en bijzondere feestelijkheden, bij welke gele genheden extra bussen zullen worden ingelegd. WI ERIN GEN. Naar wij vernemen heeft de heer C Huiibers te Hi- pol-ytushoef ziin broodbakkerij verkocht aan den beer M. Jacz. Kaptein alhier, voor f 7000. WTERINGEN. Door de naalvereeniging „Borcas" werd Maandag avond in een der zalen van de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef voor belangstellenden een groote col lectie kleedingstukken, door haar vervaardigd, ten toongesteld. Het bezoek aan dezen zoogenaamden kijk avond was bevredigend en waren allen verbaasd over zulk een kostbare en groote voorraad goederen, waaraan de leden van „Dorcas" zooveel vrile uren hadden opgeofferd. Na afloop werd bet grootste ge deelte dezer goederen verdeeld en ingepakt. 184 stuks gingen in 42 verschillende pakken en werden deze aan 42 behoeftige gezinnen uitgereikt. Niet te ver wonderen dat deze door de behoeftigen dankbaar weiden aanvaard. „Dorca®". gesteund door bijdra gen van vele particulieren, heeft wederom een prach tig s'tuk liefdewerk verricht en zeggen wij haar daar voor van deze plaat9 dank. ZUIDSCH ARW OUDE, De heer A. Kist slaafde voor hiet diploma Boek houden van jde Vanaemiging van Leeraren. LANGENDIJK. De Bnoeker gemeenteraad bahra-ohfcigicle het be- sfliuifc van de gemeenschappelijke vergadering der 4 gemeentebesturen om niet beft te dragen in tde koe- ton van onderhoud er varbreading van 'den TVuij- C WIERINGEN. Zondag was door de leiders van de Purmerender eierveiling een vergadering bijeengeroepen 'in ho tel De Haan, onder leiding van den heer A. Peere boom. Verschillende Wieringer pluimveehouders hadden aan den oproep gehoor gegeven, als ook eenige handelaren. Na opening gaf een der heeren van Purmerend een uiteenzetting omtrent het werk der veiling, de voorwaarden verbonden aan het lidmaatschap enz. De veiling zou het ten zeerste op prijs stellen als ook de Wieringer eieren naar de Purmerender markt werden vervoerd, teneinde daar te worden geveild. De veilingskosten zouden bedragen: voor ieden 2 procent; voor niet-leden 2)4 procent; terwijl de contributie bedraagt f 10 per lid en per jaar. Het is geheel in coöperatief stelsel en waarop Wierin- gen een paar weken terug een pluimveevereeniging js opgericht, zou het gemakkelijk gaan, indien de vereeniging als lid zou willen toetreden, om dan een vertrouwden eierophaler aan te stellen, die voor het sorteeren en verzenden tevens zorgdraagt; de veiling was van haar kant dan tevens genegen de halve vracht te vergoeden. Kisten, enz. worden gra tis in bruikleen afgestaan. De velling zou gaarne, indien de vereeniging tot lid wil toetreden, er prijs op stellen steeds schoone eieren te ontvangen; dit zou niet alleen reclame zijn, maar geeft ook veel vertrouwen. De heer S. Koorn op Poelweg, voorzitter van de Pluimveevereeniging alhier, deelde mede, dat men eerst nog eens zou vergaderen, alvorens als lid toe te treden; men wilde eerst de voor- en nadeelen overwegen. Hiermede werd de vergadering gesloten. N. H. Dgbld. DE OPIUM-SMOKKELARIJ, Omtrent de vervolging vah QPiumsmokkelaars op het Stationsplein te Leiden meldt men: Rechercheur Kok uit Amsterdam was met het onderzoek in deze smokkel&ffaire ven het begin af belast en zou zelf daarbij als koopcr optreden. Hij is van Amsterdam per auto naar Leiden gekomen om de opium aan het station in ontvangst te ne men. Bij de Leidsche inspecteurs was wel bekend, dat er een rechercheur uit Amsterdam bij betrok ken zou zijn, doch wie dit precies was, wieten zij niet. Op uitdrukkelijk verzoek van den heer Kok zelf was aan de rechercheurs te Leiden hiervan geen mededeeling gedaan, dit om het onderzoek in andere zaken niet te bemoilijken. Toen de Leid sche rechercheur den inzittende van den auto den chauffeur hoorde bevelen, er met den auto van door te gaan, wilde hij dit beletten, in de meening, met een echten smokkelaar te doen te hebben en hij. schoot om hem angst aan te jagen, met hot beken de noodlottig* gevolg. Rechercheur Kok is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zijn lijk is gerechtelijk ge schouwd. Het ia zeer te betreuren dat de welgeslaagde, zeer zorgvuldig voorbereide gevangenneming van de smokkelaars dit noodlottig gevolg heeft gehad. Ge- ruimen tijd reeds was er op de smokkelaars, die hun zetel te Rotterdam hebben, geloerd. Daar de smok kelaars met groote voorzichtigheid handelen, waren reeds eenige malen pogingen om hen gevangen te nemen, mislukt. Ditmaal was de val zóó gezet, dat voor dezen ontsnappen niet meer mogelijk was. PRINSES JULIANA De Koningin en de Prins der Nederlanden heb ben aan prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam opgedragen, de Prinses onderwijs te geven in de staathuishoudkunde, HET *XIND DER LIEFDE" VERBODEN. De afscheidsvoorstelling van mevr. Theo Mann Bouwmeester in „Het Kind der Liefde" welke gege ven zou worden op 5 Januari a^s. in het Concert gebouw te Venlo. gaat niet door. De burgemeester beeft het stuk afgekeurd en verboden. OPHEFFING VAN DEN POSTDIENST VUELAND- TEXEL. Naar wij vernemen, heeft de directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie in het overlijden van den pontschipper Buys te Cocksdorp. aanleiding gevon den den post-dienst VlielandTexel met ultimo Maart a.s. op te heffen. HET SPOOKTE. Het spookt sinds eenigen tijd bij een tweetal ge. zinnen te Axel. Bij één der gezinnen, woonachtig aan den Nieuwendijk. werden een poosje geleden des nachtsi alleiflei verdachte geluiden gehoord, die den bewoners den schrik op het lijf joegen. Een jongen uit dat gezin, die de vorige week des avonds laat huiswaarts keerde, zag plotseling groote lichtbollen, die uit het donker voor hem opdoemden en daarna weer even geheimzinnig verdwenen. Op Oudejaarsdag had de familie kennissen be zocht in de omgeving alhier. Toen men 's avond® o-p de autobus wachtte, zag men plotseling een vreem de gestalte voor zich op den weg dansen. De ge daante verdween ijlings in het donker, toen men om hulp riep. Later verscheen deze vreemde ge daante in het gezin dat aan den Buitensingel woont. Hot spook stond voor het bed. toen de vrouw des huizes ontwaakte. Doodelijk verschrikt wekte zij haar man, waarop het geheele huis werd doorzocht, waarbij- men echter -niets verdachts gevonden heeft. Nu wordt de rust in beide gezinnen gelijktijdig verstoord. Zoo begon in het eene gezin een hobbel paard plotseling te dansen zonder dat iemand het aanraakte, terwijl in het andere een geluid werd ver nomen, alsof alle deuren opengerukt werden en de wekker afliep, zonder dat de veer gespannen was. Verschillende dezeer verschijnselen zijn ook doort andere personen waargenomen ten huize van beide familie®. Men heeft al wacht gehouden en alles doorzocht, doch de spookverschijnselen blijven aanhouden, zon der dat ook maar eenig licht in deze duistere zaak verkregen is. TeL toch maar bij 70 Cent per pond. HOOGGAANDE TWIST- Uit Roermond, 3 Jan. Gisteravond' ontstond na bij deze gemeente in het gehucht Gebroek een hoog gaande twist tusschen den weduwnaar H. S. en ze keren P. C., beiden te Melik woonachtig. C. trok daarbij een mes en bracht S. hiermede eenige ste ken in diens borst toe. welke een der longen raakten. S. werd in zorgwekkenden toestand naar het hos pitaal alhier vervoerd. De dader heeft zich -heden nacht bij de politie alhier aangemeld. Het mes. waar aan het geronnen bloed nog kleefde, bevond zich in zijn bezit. De oorzaak moet gezocht worden in een liefdeskwestie. - LANGENDIJK. We vernemen, dat ernstige plannen in overweging Zijn om Ged. Staten te verzoeken dan weg 'langs Ide Rangölóot van dan Hugowaard Broek-Station Hu gowaard> voor het aware autvorkeer af te sluiten. VERDUISTERING VAN GEMEENTEGELDEN. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eischte gisteren tegen den gemeente-deurwaarder te Sit- tard, ter zake van verduistering gedurende vijf jaar van gemeentegelden, ongeveer f3600, en van ongeveer f1000, welk bedrag bij de mijnwerkers was geïnd als achterstallige belasting, acht maan den gevangenisstraf. DE OPSTAND OP SUMATRA De assistent-resident van Sawahloento bereikte Dinsdagmiddag T&ndjoeng-Ampaloe, waar de con troleur van Sidjoengdjoeng met een brigade mili tairen onder commando van luitenant Van Amey- den berichtte, dat zij, uit Fort de Koek komende cn 's nachts Tandjoeng-Ampaloe passeerend, aldaar drie auto's met roodo vlaggen aangehouden had den. De inzittenden werden gevangen genomen, uitgezonderd één, die een poging tot vluchten deed en neergelegd werd. Het bleek de bekende leider Abdoel Moenap te zijn, een gewezen volksonderwij zer van Soengeilassie. De telegrafische en telefonische gemeenschap tusschen Sidjoengdjoeng en Soengeidareh is eenigs- zins hersteld. VERKIEZING PROV. STATEN. De heer W. Balk, vertegenwoordiger van den Plattelandersbond te Alkmaar, zal hoogstwaar schijnlijk met verschillende zijner aanhangers, over gaan naar den Vrijz.-Dem. Bond. DE GRIEP TE ALKMAAR. Te Alkmaar zijn twee griepgevallen met doode- lijken afloop voorgekomen. In één gezin stierven n.1. een dag na elkaar de vader en een dochter. De toestand van de moeder is zeer ernstig. DE GRIEP TE HAARLEM. Ook te Haarlem heerscht in vrij ernstige mate de griep; de ziekte heeft geen ernstig karakter. De eerste klasse der Chr. School aan de Leidschestraat, is wegens het heerschen van de bof gesloten. In verschillende groote bedrijven en instellingen ko men veel ziektegevallen voor. DE GRIEP TE VELSEN. Te Velsen is het aantal gevallen van influenza zoo buitengewoon groot, dat de burgemeester een publicatie tot de bevolking heeft gericht, waarin hjj, gehoord het advies van de gemeentelijke genees kundigen, den ingezetenen in ernstige overweging geeft, dezer dagen zooveel mogelijk die plaatsen te vermijden, waar veel menschen bijeenkomen, en waar het besmettingsgevaar derhalve groot 13. Be sturen van vereenigingen zullen er, gaat de burge meester voort, wel toe willen medewerken, in deze zooweinig mogelijk vergaderingen uit te schrijven, len einde besmetting te voorkomen. ONVOEGZAME RECLAME? Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Waerden heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vraag gesteld: Wil -de Minister terstond -de verspreiding van den afzichtelijken en onvoegzamen reclamekalender voor de vrijwillige oudendomsverzekering, uitgegeven door het ..Bureau Vrijwillige Rijkspensioenverzekering, Statenbolwerk 1 te Haarlem", doen stoppen, en de exemplaren, die zijn uitgegaan, doen opvragen? DE DIEFSTAL TE VLIJMEN. Naar men zich zal herinneren werd voor eenige dagen bij den gemeente-ontvanger van Vlijmen in gebroken en een bedrag van f 3400 ontvreemd. De zoon van den ontvanger wend toen als verdacht van dezen diefstal gearresteerd. Thans verneemt het „D. v. N.-Br", dat uit het on derzoek zou zijn gebleken, dat de zoon niets met de zen diefstal heeft uit te staan, dat eT althans geen aanwijzingen in die richting zijn. Ook de signale menten. die uitgezonden zijn. wijzen in een andere richting. Er schijnt een persoon te zijn geweest in padvinderscostuum. ONDER EEN VALLENDEN BOOM. Uit Echt. 4 Jan. Bij het kappen van dennen- boomen geraakte de landbouwer S. uit Echterbosch onder een der vallende boomen, met het ongelukkig gevolg, dat de man zóó ernstig werd gewond, dat hij aan de verwondingen overleden is. DE NACHTWACHT VAN GRAMS BERGEN BLUFT. Te Gramabergen heeft de raad de betrekking van nachtwacht afgeschaft, naar men weet De burgerij wil den titularis niet missen en heeft besloten, de gelden voor zijn bezoldiging bijeen te brengen, meldt men thans uit Twente. 1 Januari 1927. De lange winteravonden, tijd voor.... Maar voor we verder gaan. vindt U die winteravonden werkelijk zoo lang? Het komt mij wel eens voor, dat die lengie yan de winteravonden een eenigszins verouderd idee is geworden. Het eenige, wat ik op ze aan te merken heb. is meestal, dat ze nog te kort zijn voor wat ik mij had voorgesteld! er in te doen. Onze voorouders gingen er waarschijnlijk anders mee om. Als de maaltijd was afgeloopen. dan ja, wat dan? Ik wou eerst zeggen: -dan werd de krant gelezen. Maar lang niet overal werd; \s avonds de krant nog bezforgd. Toen ik een jongen was. -hadden wü de keus tusschen ze zelf gaan halen van het post kantoor of wachten op da bestelling van den volgen den morgen. Mogelijk is dat nog wel zoo. Maar. krant of geen krant, een winteravond beslaat eenige uren. en geen nieuwsblad, dat die kan vullen. Wat kwam daar na? Een boek. een spelletje kaart, en als we verder terug gaan in den tijd, een vertel ling. Vooral als het buiten ruw weer was, als de wind door de kale takken van de boomen huilde, of de re gen tegen de ruiten sloeg, werden de stoelen dicht bij een en vlak bij het haardvuur gesohoven. en een uit het gezelschap begon: „'t W1as in een nacht- als dezen, mijn vader leefde nog. dat wij. evenals nu, om bet vuur zaten, toen er plotseling een vreemd getik op de ruiten werd geboord.. De overigen van het gezelschap wisten nu. dat het goed ging worden. In een verlichte, maar niet al te erg verlichte kamer, bij een goed brandend; vuur, en in gezelschap, wat kun je meer wenschen dan een spookgeschiedenis? 't Was wel niet zoo prettig straks, als je naar bed ging. en alleen was ln het donker, maar nu. nu gaf' het een aangenaam grieze lig gevoel., Eh de eene spookgeschiedenis was niet uit. of de andere volgde al weer. Ik vraag me wel eens af, of het ook nu nog wel ge daan wordt. Bij mijn weten heb ik nog nooit een spookgeschiedenis hooren vertellen. Ge&ukkig maar! Hoewel,, als ik er als jongen mee was grootgebracht, zou ik nu misschien zes en dertig gulden rijker zijn dan op 't oogenblik. Waarom? Een Engelsch blad loofde een paar we ken geleden die reusachtige som uit voor de beste spookgeschiedenis van een lengte van ten hoogste honderd vijftig woorden. Ze behoefde niet echt ge beurd te zijn. Ik heb er een in gestuurd, wara niemand met den besten wil van de wereld van zou hebben kunnen griezelen, en kreeg, zooals ik verwacht had. de zes en dertig gulden niet, en zelfs nog niet eens een eervolle vermelding. Maar omdat we nu toch immers de lan ge winteravonden hebben wil- ik een paar van de in zendingen, die beter waren dan de mijne, hier vertel len. Laten we dan maar beginnen met den prijswinnaar: „Is er werkelijk een moord gepleegd in dezo ka mer?" vroeg de jonge man, terwijl hij zijn kaarten schudde. „Juist vijf jaar geleden, vanavond',' antwoordde ik. de wenkbrauwen fronsend. „Gekke kerel, de moorde naar Was in Indië geweest. Schoot zijn medespeler dood-, omdat hij z'n dertiende kaart aftroefde. Ik pas." ,,'t Geeft me kippenvel", zei het meisje van den jon gen man, ..maar ze zeiden, dat Toon en ik niet op zouden durven blijven, dus konden we niet anders doen natuurlijkschoppen een.... vreeselijk aar dig van u om ook op te blijven en met ons te spelen. U i® hier zeker ook en pension, net als wij?" „Nee", antwoordde ik. Ik woon in de buurt. Maar u hoeft niet bang te zijn. t Is een -heel behoorlijke geest. Hij zou zulke aardige jonge dames, als u bent, voor geen geld van de wereld iets willen doen." „Dat lucht me heel wat op", zei ze lachend. Toen kraaide er een haan en ik moest heengaan- Van al-Ie spookgeschiedenissen, die ik ooit gelezen heb. is dit de eenige. waarin de geest sprekend op treedt.. of althans de geschiedenis vertelt. Aan wie hij ze vertelt, vermeldt het verhaal niet Waarschijnlijk aan een collega. Van heel anderen aard' is de volgende geschiedenis. De roodwangige begrafenisondernemer was dood. Maar ach! We moeten allen sterven-, zelf® begrafenis ondernemer®. Wat een menschen. Daar komt de stoet Ze hebben zijn beste lijkwagen genomen. Moeder, wie zit er op den bok, naast den koetsier? Moeder, u beeft als een riet. Wat is er. moeder? K-kJkijk; het is zijn geest! En werkelijk, 't was zoo! Nooit heb ik een bangere, bleekere menigte gezien. Iedereen stond te trillen, geen stem werd gehoord, maar de tanden klapperden en dé knieën schokten. De menschen waren te bang om weg te loopen. Eén dominee, een vreemdeling in de plaats, kwam den stoet tegen, maar niets gebeurde er. Zoodra de stoet de kerk in: was gegaan maakte ieder, dat hij weg kwam. Dien avond ging niemand de deur uit. Alles werd stevig gesloten. Den volgenden dag stond het volgende berichtje in ons plaatselijk blad: „James Brown, tweelingbroer van den overleden John Brown. begrafenisondernemer, zal de zaak voortzetten en beveelt- zich beleefd aan bij de ge achte cliënteele". Deze geestengeschiedenis behoort tot de goedaaif die soort, die met een lach inplaats van een -rilling eindigen. Van denzeUden aard is de volgende: Toen Bisschop Wilberforce eens logeerde in een groot landhuis, vertelde men hem, dat er een kamer ln het huis was, waar het spookte. Hij lachte er om en bood aan in de kamer to slapen. Den volgenden morgen zei hij dat hij den geest gez&en had. „En wat heeft u gedaan?" „O. ik vroeg hem, wat hij verlangde en -hij verzocht me een brief te verbraroden, -dien ik' zou vinden onder een losse plank. Toen ik het ge-, daan had. bedankte hij me, en zei, dat hij nooit meer - zou komen spoken". Vele jaren gingen voorbij. Eens kwam de bisschop? weer in hetzelfde huis en men vertelde hem. dat de. geest nooit meer terug gekomen was. De bisschop zei, dat hij zich niets van de geschiedenis herinnerde, en to men hem alles nog eens had verteld, merkte hij kalmpjes op: ..O. dat had ik allemaal verzonnen." Maar „echt" is het volgende: Dit kleine vierkante kamertje wa9 zijn heiligdom geweest als jongen. Op zijn -rug in bed liggend met> dat welbehagen, dat hij hier altijd -had gevoeld, koek hij iix het halfduister naar do veelgelezen, welbekende boeken, naar twee oude petten, naar hengels, bokg. handschoenen, -photo's. De welkomst van het kleins kamertje scheen hem dubbel warm toe, omdat hij zoo lang weg geweest was. Met een \redig gevoel floot hii zacht een oud wijsje, dat hij altijd zoo mooi had gevonden, sinds -hij het geleerd had op school, Wat was dat? Een nieuw portret? Hij stond op, om er naar te kijken. Een photo van hemzelf. Gek, om dat ding daar te hangen, dacht hij. Zijn naam stond er onder, en daaronder las hij, in het schemer, licht, als in een droom: Gesneuveld in den slag, 25 April 1917. In den ouderdom van 20 jaar. Toen zijn moeder, -die het welbekende, zacht geflo ten wijsje gehoord had. in de duistere kamer keek, was zij, als gewoonlijk leeg. Voor meerdere geschiedenissen heb ik helaas geen plaats. In elk geval zijn het er een paar. om één ..lange" winteravond althans iets te bekorten. GEMEENTE ST. FANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand December 1926. Geboren: Pi eter zoon van Pieter Kooij en Maart j« Bloem. Johannes, zoon van Hubert Kou wen en Ma. rina Remmers. Willem Jan. zoon van Jan Jonge ja» en Hillegonda Biersteker. Overleden en gehuwd: Geene. Loop der bevolking over 1926. Bevolking op 31 December 1925: 1299 zielen. Ingekomen in 1926: 70 personen. Geboren in 1926: 35 personen. Vertrokken in 1926: 52 -personen. Overleden in 1926: 5 personen. Bevolking op 31 December 1926: 1347 zielen. GEMEENTE SCHAGEN. Loop der bevolking over het jaar 1926. De bevolking bestond' op 31 December 1925 uit: 1820 mannen. 1870 virouwen. beide geslachten 3690. Zij vermeerde -gedurende het jaar door: Geboorden: 46 m.. 35 v.. beide gesl. 81. Vestiging; 135 m., 162 vr„ beide gesl. 297. Vermeerdering: 181 m.. 197 vr., beide gesl. 378. En verminderde gedurende het jaar door: Overlijden: 33 m., 19 vr. beide gesl. 52. Vertrek: 142 m., 139 vr.. beide gesl. 281. Vermindering: 1' m.. 158 vr.. beide gesl. 333. De bevolking vermeerderde dus met: 6 m.. beide gesl. 45. en bedroeg einde 1926; 1826 m.. 1! vr.. beide gesl. 3735. Gedurende het jaar werden 12 huw» lijken en werden 2 -geborenen als levenloosaani geven. GEMEENTE ZIJPE. Overleden: Neeltje, 2 maanden, d. v. Jacob Strul en Maartje Schoen. Catharina da Moei, 74 jaar, echtgenoot® van Wi] lem Sluis. OUDESLUIS. Zondag jl. had D.O.S.K.O. II bezoek van H.R.C. uit den Helder. Deze door D. II zeer matig gesv- de wedstrijd, eindigde in gelijk spel, nl. 11. V< gen-de week beter, hoor heeren! D. I speelde vriendschappelijk in Anna Paulc tegen Anna Paulowna I. Deze zeer aangename goed gespeelde wedstrijd wist D. I te winnen 43. A.s. Zondag krijgt D.O.S.K.O. I bezoek van Succes', van Wieringen. Deze wedstrtid wordt met zeer vet •spanning tegemoet gezien, omdat D. een prachtij? kans heeft op het kampioenschap, terwijl S. een se genstan-der is welke in Oudesluis altijd' nog van heeft gewonnen en ook nog een kans op het ka pioenschap heeft Het zal er dan ook wel gewei* -spannen. Voor Woensdag 5 Januari. 8.50 HAMBURG (392 M.). Morgenomroep. 10.15 SCHEVENINGEN-HAVEN (1950 M.). Tijdsei van het Persbureau Vuz Dias te Amsterdam. 1120 LONDEN, Daventry, Radio-kwartet, solisten. 1250 PARIJS (1750 M), Concert door orkest. 120 LONDEN. DAVENTRY. Concert. 2.HILVERSUM (1050 M.). Engelsche les voort kinderen. 3.20 BERLIJN (483 M.). Tooneelspel „Die Nibel* gen", voor de jeugd. 3.50 BERLIJN. Königswusterhausen (1300 M.), Con cert door het stationsorkeet. 4.05 ABERDEEN (491 M.), Concert door het aU tionskwartet. 4.20 GLASGOW (468 M.), Concert door orkest. LOMDEN, Daventry, Concert door viool, praan. viool en piano. 430 SCHEVENINGEN-HAVEN (1950 MO.), Tijdse van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 435 HILVERSUM (1050 M.), Voor-avondconc door het H.D.O.-orkest. 5.05 PARIJS (1750 M.), Concert, o.a. La Estoca Paso Doble (Pedro Seras), Symphonic Harli ton (Smet). 5.20 HAMBURG (392 M.), Concert met medewerkll van solisten. 6.20 LONDEN Daventry, Orgelconcert. 6.15 HILVERSUM, Lezing over „Lief en- Leed inJ Vogelwereld. 6.45 HILVERSUM (1050 M.), Duiteche taalles. 7.20 LONDEN. Daventry <1600 M.). Tijdsein en wet bericht. 7.50 HAMBURlG 392 M\ Vervolg van het Conce* 8.10 HILVERSUM, Ned'. Christelijke Rladiovereen. Sonate voor viool en piano. Violoncelsolo. P» no-solo, enz. 820 LONDEN. Daventry, Concert door het Rau> Symphonie-orkest. 8.50 KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1300 M.), Conct door orkest. 9.05 PARIJS (1750 M.1. Concert, jreorfcaniseerd i' het dagblad L'Echo de Paris. 9.20 WARSCHAU (400 M.), Dansmuziek ran „Wielka Z-iemiansk-a" café. 9.35. HAMBURG (392 M.). Concert von het O Continental. 10.— HILVERSUM. Het Radio-Dansorkest onder» dinig van Hans Mossel

Schager Courant | 1927 | | pagina 2