Raad Noordscharwoude Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Januari 1927, de» avonds zes uur. Voorzitter de hoer Ootjers, wethouder, secretaris do heer K. G. Reinders. De voorzitter opent met een woord van welkom deze eerste vergadering in dit jaar en merkt op, dat. het begin niet al te gunstig is. Do Burgemeester is reeds enkele dagen ongesteld on heeft, mij verzocht do taak waar t.o nemen. Deze vergadering was noo- dig omdat er bij het te behandelen punt nog al haast is. De notulen welke hierna gelezen worden, ont vangen do algemeene goedkeuring. De Twuijverweg. Als eenig ingekomen stuk is aanwezig het voor stel van Ged. Staten Inzake verbetering van den Twuiverwrg, dat bij onze lezers als voldoende be kend kan worden beschouwd. Het belangrijke voor deze gemeente is het ver zoek om in de verbetering, waarvoor een plan van f50.000 is opgemaakt, f2500 hij te dragen en van het jaarlijks onderhoud dat beuaald is op f 1000, f50 hij te dragen. De koppen zijn geteld. Het is aldus de voorzitter, wel wat eigenaardig, dat behandeling hier moet plaats hebben; de kop pen zijn geteld, doch openbare behandeling moet plaats hebben. Wordt er nog een bespreking ge- wenscht,? De heer Koo'lji: Het spijt me zeer dat er van deze en van do naburige gemeenten niets komt. We zou den dan uit het moeras komen. De bedoelde weg wordt in hoofdzaak door Langen- dijkers gebruikt, en de weg die nu gebruikt moet worden, is veel gevaarlijker. Hoé lang moet het nog duren? We kunnen zoo niet voortsukkelen. Ik was voor steun om den weg in orde te maken. Niet ben ik voor het meebetalen aan het onderhoud, doch de f2500 die gevraagd wordt, geef ik gaarne. Voorzitter: Het zal zeker ons aller wensch zijn dat de weg zoo spoedig mogelijk in orde komt. Ech ter behoort dit niet te geschieden door de Langen- dijker gemeenten, doch door hon die daaromtrent vorplichtingen hebben, desnoods met behulp van derden, doch niet van ons. Ged. Staten hebben nu hun medewerking verleend voor het afsluiten van den weg, doch als de weg nu zoo slecht is, was het beter geweest eerder maatregelen te nemen, door hen die verplichtingen hebben, op hun nummer te zetten. Als er meer zorg door de onderhoudsplichtigen aan den weg besteed was, zou nu niet van gevaarlijk gesproken kunnen worden. Ik ben een leek in het wegen maken, doch het lijkt me toe, dat met een veel kleiner bedrag de weg evengoed in orde had kunnen komen. Dit is nu echter eenmaal niet zoo. Wij kunnen ons niet, indenken, dat dat onze gemeente zich op dit ter rein hegeven moet. We brengen zeer gaarne iets ge zamenlijk tot stand. Dat heeft Noordscharwoude meermalen bewezen, al zou het dan ook soms heel wat kosten, dan schromen we daarvoor niet. Wat, echter niet ons terrein is, moet in de allerlaatste nlnats komen. We hopen zeker allen dat de weg in orde komt. Wethouder Barten merkt. op. dat de zaak zeer vertroebeld is. Die onderhoudsplichtig is, behoort de weg te onderhouden. Niet echter zij die van den \voe gebruik maken. We hebben def in de gemeente, ook steeds in pre ct ijk gebracht. Alkmaar beeft vol komen bewezen, dat ze den weg als do hare be schouwd. door een bedraff. al was het dan ook klein, te eischen voor het doorleggen van de gasbuizen. Het ging hier zeker niet orn het bedrag van do 10 eulden doch om het recht van eigendom. Nu het er toe komt. willen ze ret op ons schuiven. Dat is niet billiik. Nu zouden we helpen om den weg in orde te maken en later zouden we er door de wegenbe lasting nog eens aan betalen moeten. Ik weet. wel dat, Alkmaar hierover niets te zeggen hééft, doch het had m.i. meer op den weg van Alkmaar gele gen om aan Ged. Staten te verzoeken het verbeteren van den weg uit het Wegenfonds te betalen. De heer De Geus zegt. er ook niet mee accoord te gaan. Er wordt gezegd, dat Alkmaar het leeuwenaandeel betaald, doch het is maar juist hoe men de zaak bekijkt. Wat Alkmaar nu vraagt, is het bedrag, dat ze er de laatste jaren te kort aan gedaan hebben. Daarom ben ik er niet voor, doch in hoofdzaak niet omdat het onze weg niet as. Nu mag door zeker iemand gezegd worden, dat iemand die niet mee werkt, moreel niet hoog staat; ik hoop dat. die mijn heer. die dat zegt moreel hooger staat dan wij. doch ik ben er zeer bang voor. De heer Duijves kan zich er ook niet mee vereeni gen. Hij merkt op dat deze gemeente zeven bruggen heeft te onderhouden en ook aan de hekken nog niet voldoende gedaan is. Wo hebben de centen op eigen terrein hard noodig. Voorzittor zegt. dat we 'aan den vooravond staan van tamelijk groote uitgavon. Die zijn voor Noord scharwoude alleen, hoewel ook de belendende ge meenten er veel gebruik van maken. Als we die weg op zouden gaan, waar zouden we ten slotte bedaren? Ook Oudorp schiet te kort. i Oudorp is ook op weg om den weg niet te onder houden en dat is ook een deel tusschen hier en Alk maar. Ik zie niet in. waarom Oudorp niet met het zelfde verzoek zou komen. Ik geef toe dat het daar minder gevaarlijk is. De heer Barten merkt op„ dat de Halvemaansbrug slecht te berijden is. De heer Je? is het met den heer Kooij eens. Wel is In de gecombineerde vergadering een afwijzend be sluit genomen, doch we weten wel hoe dat gaat. Als B. en W. er voor zijn volgt de rest wel een beetje. i Verbetering van dien weg is zeer zeker een alge meen belang. Nu is de weg gesloten. Er kunnen groote ongeluk ken gebeuren, doch het is meestal, als het kalf ver dronken .is moet de put gedempt, worden. Ik zou wel eens zien wat de gemeenten dan zouden doen als er iets gebeurde met een bus met menschen. Die veel met de bus gaan hebben er veel belang bij. Voorzitter: Datzelfde hebben we in eigen gemeente ook. De weg naar het spoor wordt veel gebruikt door Heerhugowaard en door Oudkarspel en toch hebben wij het onderhoud der bestrating. Dat is ook een al gemeen belang. Dan zouden we ten slotte een heel ander stelsel moeten hebben, in die richting, dat de wegen in onderhoud ziin bij de provincie. Zoover zijn we echter nog niet. Dat gezegd wordt de anderen volgen, daar ben ik 't niet mee eens. Ieder heeft zijn eigen oordeel en ieder durft wel handelen. Men loopt niet aan de leiband van B. en W. We billijken elks inzicht. De heer Barten acht die uiting niet op zijn plaats. Elk heeft een zelfstandig oordeel, doch men be hoeft elkaar er niet leelljk om aan te kijken. De ver antwoordelijkheid voor hetgeen daar kangebeuren behoort absoluut, niet bij de Langendiiker gemeenten, doch hij ben die de weg verwaarloosd hébben. De heer Jes: Is do weg wel van Alkmaar? De heer Barten: Met. het heffen van bedragen heb ben zo dat volkomen bewezen. De heer Jes. Volgons de verklaring van den heer Zeeman niet. Do beer Barten: Die kan meer zeggen De heer De Geus: Of de weg van Alkmaar is of niet geeft niet den doorslag. De weg is niot van ons. Des noods behoort hij van Amsterdam of den Haag. Wo zitten or drie kwartior vanaf en dan wij de lasten, daar kan ik niet goed bij. Da voorzitter: Dat kan niet door den beugel. We welon niet waar we blijven. Wel is het nog maar een verzoek, doch als we dien kant op zoudon gaan. is het eind niet te vinden. Do heer Kooij: Ik geloof wel dat do weg van Alk maar i«\ -loch de toestand is zoodanig dat we geen weg helipon orn over te rilden. Hoe lang moet dat, nog zoo duren? lïior kan goen ongoluk inoer gebeuren zoolang rif wog gesloten blijft doch op hot andere pad is dit zeer goed mogelijk. Voor 0/10 Langendijkers en 80 pet. voor steun aan den weg. Als er een ongeluk gebeurt, betreft het voor 9/10 Langendijkers en zeker is 80 pet. van de Langendij kers voor hulp om den weg in orde te krijgen. Daar om alleen moeten we er reeds voor zijn. Voorzitter: De Burgemeester van Heerhugo waard heeft ons eun hart onder den riem: gestoken do./r to verklaren, dat de brug absoluut ongevaarlijk is/Als wij gedaan hadden, zooals Alk maar, hadden wij goen weg gehad voor het Noor- dermaii'ktvorkeer. Het onderhoud hoeft daar öiot plaats gehad, zooals het moderne verkeer dit eischb. Zeer spoedig zou er heelomaal goen weg meer zijn. Zo hadden op hun verplichtingen behooren te wor den gewezenGed; Staten hebben er zich echter nooit Zuo in verdiept. De heer De Geus: Is er geen weg om (hen tot hun plichten tc brengen? We zijn tegonover de burgers verplicht <er werk van te maken Voorzitter:. Ik wil. het hopen en 'hoop dat de weg spoedig in orde komt. Desnoods ineb hulp vam de provincie, dan bebalieu Wij er ook aan, Waarom wel' steun vata die Kamer van Koophandel' en niet van do provincie. 'Hot is ine oen jaad'sdl. De hoor Kooij: U bewij'st dat steun in deze wel1 wenschhél'ijk ia, door op de provincie te wijzen. Daarom is hulp van on zo gemeente gevraagd. We krijgen dan oen weg, voel' broeder en beter. Voorzitter: Ik geloof, dat voor voel minder geld een ongevaarlijken weg te krijgen is, een wég, die voldoende aan hot andere verkoor aanpast. Voor het geld wat Alkmaar beschikbaar zal stollen is zeker een behoorlijken en flinken weg te krijgen ITiorna wordt hot voorstel van B. cn W. oan laiwü- zend op het voorstel van Ged. Staten te beschikken, in stemming gebracht en wordt met 52 stem men aangenomen. Tegen stemmen de hoeren -Kooij en Jee, De concessie-aanvrage voor een autodienst der spoorwegmaat schappij. Voocrz. wijst op het feit, dat door de spoorwögmaaf> schappij concessie gevraagd is voor heb mdienst- stdhen van iecn autobusdienst O udkarspel1-—Alkmaa r Tk z vu, aldus spreker, het ten zeerst© bejammeren, fljleldit tot stand kwam. We hebben hier een koste lijke onderneming onder eminente leiding. Alge meen is men verheerlijkt over dezen dien t on aTes is zeer ten genooge van heb publiek Ik zou het betreuren als zij op deze wijze in het godrang kwamen. Ik weet echter niet wat wo er op het moment tegen kunnen doen, diooh meende hier deze kwestie ©ven ter sprake te moeten brengen. We. kunnen zeer zeker wel verslechteren. maar nooit verbetoren. Zoo het hier geregeld is, ka,n het nooit verbeterd worden, doeh wel slechter worden Jfomaakt. Ik zou al het mogelijke wil'en doen om trachten het geven van concessie aan do maat schappij to verhinderen. Wethouder Bnrten: Ik ben het, er van harte mee eens. Concurrentie is goed, diooh als aan beiden oon- sessi© voriieend werd. zou het een dood cononrree- ren worden. Alé we or wat aan kunnen doem (is er allés voor to zeggen. i De heer Duijves vraagt of Kok en Tuinman geen concessie hebben. 1 De heer Kooij: Ik meen dat de concessies dezfe maand zullen afkomen. Kok en Tuinman hebben wel' een eonrvessie-nnnvrage ingediend. Ik Zr>u het ten 'zeerste betreuren, als deze niet aan de be staande onderneming gegeven werd. De 'heer BartenVrör de wegenbelasting was geen ooncws'e noodig. do'h nu moet, het dlonr ieder aan gevraagd worden Vermoedelijk zullen Ged. Sta/* ten er over beslissen. 1 Voorzitter: Tk kan me niet indenken, dat .ze den bosta-anden dienst geen concessie zullen geven Ze zullen wel' voldoende ingelicht zijn en dat weten, hoe uitstekend4 do zaak hier in orde is. Als feian beiden concessie gegevenwordt, wordt met onze eigen duiten de onderneming aK* de minst kapitaal krachtige er uitgewerkt. In élk opzicht kan het voor ons slechter, doeh niet beter worden. Als er een referendum gehouden werd, zouden ze Koer zeker alle handteekemngen krijgen. ledmr is over den dienst tevreden. Het is welf voomitloopen. om dat we nog geen vraag van Ged. Staten hébben, doch handelen zal' toon wiel gewensoht jaijn. De heer Kooij: Het verzoek om concessie is ge daan en het gevaar Is niet denkbeeldig. Eenige steun in deze is noodzakelijk. Voorzitter: Ik denk dat we het over dit punt roe rend eens zijn. De heer Zut: Het zou door het drukke vervoer te gevaarlijk op den weg worden als aan beiden con cessie verleend werd. Door anderen wordt opgemerkt, dat nooit aan bei den concessie gegeven zal worden. De heer De Geus demonstreert de uitnemendheid van den dienst dat er in den tijd dat ze bestaan heeft, nog nooit een ongeluk gebeurd is. Voorzitter: De dienst is eminent. Alle lof, zooals ze de zaak beheeren en inpikken. We moeten alles doen wat mogelijk is en zoo noodig met de naburige gemeenten overleg plegen. Met algemeene stemmen wordt besloten te doen wat mogelijk is, terwijl in overweging genomen wordt ook voeling met de andere gemeenten te hou den. Een vast plan wordt niet naar voren gebracht. Hierna sluit de voorzitter de vergadering, met den wensch, dat de voorzitter weer spoedig hersteld zal zijn en de taak in de gemeente weer kan waarnemen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 13