E Schrale Lippen PUROL Binnenlandsch Nieuws, «•Kffilaoh over «ijn <xn4oai^rrondeTüt grezioht. „letras, iioar" ztaao hij. Wij zullen an» neutraal houden." Wellicht zijn er ocndecr de lezers, die zich ergeren aan dit stukje en zij beschouwen het misschien a.s heuiig-schenius om op die wijze over God te spreken Maar dan verzoek ik hen eens ernstig te donken over de vraag of het verdedigen van massamoord, het verdelgen van tienduizenden mensoh-broeders door granaten en gifgassen, het vernielen van de vruchtbare aarde met een beroep op God .niet een veel grootere heiligschennis is. Ik erger mij aan het bovengenoemde bitter-sar- cashsohe stuk niet. Integendeel ik zeg: gij Chris tenen, die den oorlog aanvaardt, die dit doet als godsdienstige meaischen, gij verdient het, dat gij op een dergelijke wijze gedwongen wordt uw eigen Gods as tering te loeren beseffen. Ik zag: gij, Christenen maakt uw Christendom tot e; n aantouiting; gij, Christenen verloochent den Christus, die gij met woorden belijdt, dioor uw le ven, waaraan de geest van dien Christus vreemd is. lm wat staat ons daarom te doen Ongetwijfeld hebben wij te bestrijden cte op vatting van den godsdienst, welke don oorlog in bescherming neemt. Wij moeten dit doen vooral, omdat wij in deze opvatting zien een beieediging v an de schoonste religieust gevoelens, welke in een mensehenhart kunnen leven. t En hierbij wijs ik op het verschil' tussohen gods dienst en religie. 1 J.on godsdienstig mensch kan, gelijk de werke lijkheid ons leert, den oorlog aanvaarden; voor een waarachtig re igieus mensen is dit onmogelijk. Want een „godsdienstig" mensrh is iemand, die ui er ijke g dsdienstige hande.ingen verricht, die «een bepaalde kerldeer aanvaardt, die aanneemt, dat „er wel een God moet wezen". Maar e?n religieus mensch is iemand, die zich nauw verbonden weet aan dab Machtige, hetwe k hjj in zijn eigen ziel ervaart en hetwelk nem in het Leuw.ge, liet alles beheerschende Leven, dat ook hem drijft en stuwt naar reinheid en liefde. Ik heb bij het begin van den grooten oorlog eens eon merkwaardige uiting gehoord van een zéér een voudige, vrome vrouw. Wij spraken samen over de wreedheid en de gruwelen van het slagveld en toen z 1de zjj ineens: „hoe kan God het uitstaan?" Ik heb dit woord nooit meer kunnen vergeten. Want ik ge vOol'de_ terstond, wat er in de ziel dier vrouw omging. Zij kon zich niet voorstellen, dat een .God, voor haar het hoogste en verhevenste, den oor lég kon dulden. In "haai* zuivere mensche- lijkheid plaatste zij zich boven zulk een God. Daar in uitte zich hare religie op een heerlijke wijze. Waar de godsdienst deze religie verstikt, daar is de godsdienst een onzedelijke^ macht gowordqn weke ter wille van de meusenheid bestreden moet worden. Waarschijnlijk vind ik later wel weer eens de gelegenheid om nader in te gaan op de belangrijke vraag hoe godsdienst en religie zich tegenover el kaar verhouden. Want een .religieus mensch kan tegelijkertijd ook een godsdienstig mensch wezen en dit maakt, dat wij nooit in 't algemeen kunnen zeggen vijandig te staan tegen eiken godsdienst als zoodanig. Thans echter wil ik dit als mijn# diepe over- tuiginguitspreken^ elke godsdienst, die mcnschen- hioord en vernietiging in bescherming neemt, is uit den booze. ASTOR. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. OUDE NIEDORP. Woensdagavond vergaderde de, gasvereeniging in het café van den Heer Balk. De Voorzitter, de Heer A. van Zoonen opende met een welkom ,de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De rekening van het vorige jaar nagezien door de Heeren F. Leek en C. Groen, werd goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 3.72%. Ontvangen was 100.Uitgegeven 96.27%. hij met een bitteren, wreeden humor, die den Deken zonderling aandeed. „Hij heeft mij te pakken," zei de Deken ver trouwelijk tot Stella. „Er is 'niets wat hij niet aan wil pakken en ik ben er toch zeker van dat hij vroeger nooit in zijn leven handenwerk heeft gedaan. Maar het schijnt dat hij voortdurend proe ven met zichzelven neemt en dan verwacht, dat hij op de eene of andere manier een gek figuur zal maken en dat wil hij zien, en ais het dan niet gebeurt, dan is hij verrast en dan is hij over gelukkig." De Deken versmaadde het niet zijn nieuwen man bij die proefnemingen te helpen, en zoo gebeurde het dat men Patches dien dag had opgedragen de omheining van het lage erf te herstellen. De Deken kwam dien kant uit gereden om te zien hoever zijn leerling gevorderd was en op zijn weg daarheen had hij een bijzónder kwaad- aardigen korthoornbul opgemerkt, die daarheen gekdmen was om op het erf te dringen. Maar Phil en zijn heipers waren in de buurt van den watertrog en zijn kortgehoornde majesteit was daarom meer nog dan gewoonlijk slecht te spreken over de wereltj van zijn omgeving. Het erf lag 'tusschen den bul en Patches, zoodat het dier den man niet had opgemerkt, en de Deken zich in zichzelven verkneukelde en zonder dat Patches er iets van gewaar werd, het slecht gehumeurde dier binnen de afsluiting dreef, waarna hij het hek sloot. Toen reed hij om het erf heen en riep den jongen man. Toen Patches bij hem kwam, zeide de Deken hem: „Hier is een verduiveld oude bul die zich niet al te best-schijnt,te gevoelen. Het is mij gelukt hem hierbinnen te krijgen, maar ik ben zoo zwaar lijvig dat ik hem over mijn zadel heen niet berei ken kan. Ik zou graag willen dat je hem met dit touw vastnam, dan kan ik hem naar huis brengen en dan kunnen Phil en de jongens kijken wat er mee aan de hand is." Patches nam het koord over en ging naar het hek. „Zal ik het over zijn nek leggen met een lus over zijn neus, net als men een paard doet?" vroeg hij, blijde dat hij zijn pas verworven kennis van nemeu en paarden en dat alles kon toonen. „Neen, bind hem om zijn horens," antwoord de de Deken, „dan komt hij wel mee. Toen de bul den man gewaar werd bij den ingang van zijn gevangenis, rommelde hij een bedreiging met zijn diepe stem en trapte met woedende kracht op De Secr.-Penningm. ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Hierop werd de Heer M. Kooijman bij acclamatie herbenoemd tot Secr.- Penningm. Volgde bespreking vastrecht. Door vele personen wordt geklaagd dat een mi nimum van 25 kub. M. gas in de maand, nu er hier electrisch licht is gekomen, veel te hoog blijkt te zijn, waardoor verschillende gasverbruikers hun perceel van het gasbuizennet laten afsnijden. Hierdoor komt de gasvereeniging zeer zeker in de moeilijkheid, dat zij de 25000 kub. M. gas, die zij volgens contract moet betrekken uit de gas fabriek te N. Niedorp, niet kan afnemen. Na nog al een breedvoerige bespreking wordt met algemeene stemmen aangenomen een verzoek te richten tot de gascommissie te Nieuwe Niedorp, om voor de gasverbruikers van de gasvereeniging alhier het vast recht af te schaften en het verbruik vrij te laten. De gasvereeniging toch heeft geen andere ver plichtingen jegens N. Niedorp dan het verbruik van 25000 kub. M. in het jaar, en hoe dat kwantum moet worden verbruikt, staat in het contract niet vermeld, als het maar wordt verbruikt Besloten werd nog om de ingezetenen te ver zoeken geen petroleum te gebruiken, het gasver bruik moet met het oog op de 25000 kub. M. zoo hoog mogelijk zijn. Niemand meer het woord verlangend werd de vergadering met woorden van dank door den Voorzitter gesloten. WARMENHUIZEN. Ziekenhuisverzekering. Woensdagavond had in de Kolfbaan van den heer Slikker een algemeene vergadering plaats van de Ziekenhuisvereeniging „Warmenhuizen". Aan wezig waren 5 bestuursleden en 26 leden. De Voorzitter opende de eerste algemeene jaar vergadering van de grootste vereeniging dezer ge meente en heette de aanwezigen welkom, hij hoop te, dat de belangstelling, waarmede zij naar de ver gadering komen ten volle wordt bevredigd. Toen ruim een jaar geleden de oprichtingsvergadering werd gehouden, heeft waarschijnlijk niemand, dur ven of kunnen vermoeden, dat dit toen een daad van zoo groote beteekenis was. Wie op de agenda een blik heeft geslagen naar dé rekening over 1926 zal reeds zelf tot de conclusie zijn gekomen, dat onze vereeniging in een dringende behoefte voor ziet. Dat in een kleine gemeente als de onze in één jaar voor ongeveer 450 verpleegdagen door de vereeniging werd uitbetaald een bedrag van on geveer 1300,wil zeker al nog wat zeggen. Als straks de Secretaris en de Penningmeester hun jaarverslag doen hooren, zult U zeker nog meer in zien, van welk groot nut de oprichting voor onze vereeniging is geweest. Spreker hoopt, dat heden avond op een prettige wijze mag worden vergaderd en dat de vereeniging nog vele jaren tot heil van de bevolking moge bestaan. De notulen van de oprichtingsvergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de vereeniging is aangesloten bij de Federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging, benoorden het IJ, waar door het voordeel voor de leden bestaat, dat, in dien zij naar 'n andere gemeente verhuizen, waar 'n dergelijke vereeniging is, zij automatisch aldaar lid worden en geen wachttijd, om in de rechten te dee- len plaats heeft. De Secretaris leest daarna het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat het aantal aangesloten gezinnen op 31 December bedroeg 350, het aantal leden totaal 1530, waarvan 1299 betalende en 231 niet betalende. Voor rekening der vereeniging zijn in 1926 27 sonen verpleegd, met een totaal aantal verpleeg den grond. Even bleef Patches staan, met zijn hand op de klink van het hek, en keek beurtelings naar het gevaarlijke dier dat zijn komst afwachtte, en naar den Deken die aan de andere zijde van de heining op zijn paard zat,... toen ging hij het hek sluiten. De bul staarde hem een oogenblik aan, als ver baasd over de stoutmoedigheid van dien stervet ling, toen dook hij zijn kop voor den aanval. „Klim op het hek... gauw" riep de Deken op het beslissende oogenblik. En Patches klom... geen "seconde te vroeg. Van zijn veiligen post uit glimlachte hij blij moedig den Deken tegen. „Hij is toch meegekomen 1" Het volle aangezicht en de stevige schouders van den Deken schudden van den lach, terwijl sinjeur de Bul den man op het hek uitdaagde naar beneden te komen. „Maar ongelukskind!" zeide de Deken vol bewondering, zoodra hij weer kon spreken, „hoe kom je er toe daar te voet binnen te gaan!" „U zei toch dat u hem noodig had," ant woordde de teleurgestelde Patches. „Wat ik noodig had... Ik wou weten of je cou rage genoeg had om hem te binden." „Om u de waarheid te zeggen," antwoordde Patches, „dat was ook juist wat ik weten wou. Terwijl het werk dat gedurende die eerste dagen van zijn verblijf op de Kruis-Driehoek aan Patches werd toegewezen, hoofdzakelijk' bestond uit allerlei baantjes waar weinig of geen ervaring voor noodig was, werd zijn hoogere opvoeding geenszins ver waarloosd. Een verstandig en zachtaardig en niet al te jong dienstpaard werd hem in gebruik gege ven. De Deken onderrichtte hem in al de onder- deelen van het werk, en eiken deg, soms 's mor gens, soms laat in den namiddag verzon de meester de eene of andere boodschap, die het noodig maakte dat de leerling met hem uitreed. En als Phil of moeder Baldwin vroegen, hoe het was met de kinderkolonie van den Deken, zooals zij het noemden, dan lachte de Deken wel met hen mede, maar -liet er dan toch altijd op volgen: „Wacht maar... Dezen herfst zal hij even goed voor zijn werk zijn als de kinderen van de kolonie van Phil. Hij begint al te rijden, alsof Onze Lieve Heer hem voor niets anders gemaakt had. Hij is een geboren ruiter, of ik heb heelemaal geen kijk meer op de menschen. Hij heeft het verstand en hij heeft dagen van 413, waaronder 3 personen gedurende het maximum aantal van 42 verpleegdagen. Door het Bestuur werden hetafgeloopen jaar 5 vergade ringen gehouden en de kas en boeken van den Pen ningmeester op die vergaderingen gecontroleerd en in orde bevonden en is het Bestuur ten volle ge bleken, dat het beheer van kas en boeken in goede handen is. Tot bode van de vereeniging werd be noemd A. Giltjes en zijn de bestuursfuncties ver deeld als volgt: Voorzitter, H. E. Dijken; Vice- Voorzitter J. Strijbis; Secretaris H. G. Rijs; Pen ningmeester P. J. Mink. Het verslag eindigt met een woord van dank aan den medischen adviseur personen verpleegd, met 'n totaal aantal verpleeg- Dr. van Hesteren voor zijne medewerking. Goedgevonden wordt, dat over 1926 aan den Penningmfester eene vergoeding wordt verstrekt van 50. De Penningmeester doet daarna rekening en verantwoording over 1926. Hieruit blijkt, dat aan inleggelden is ontvangen 175.aan contributie leden 1642,82, aan rente kasgeld 11,66, totaal 1829,48. Uitgegeven werd aan: Oprichtingskos ten 130,87, verpleegkosten Ziekenhuizen 1218,10, bodeloon 113,vervoerkosten 77,70, contributie Kamer van Koophandel 7,80, vergoeding Penningmeester 50,—, Porto's 20,47 en bedroeg het batig saldo 211,54. Nadat eenige inlichtingen zijn verstrekt wordt de rekening door de vergadering goedgekeurd. .Tot leden van de financieele controlecommissie worden aangewezen de heeren P. Rempt en R. Zomerdijk en als reserve lid D. Mosch Mz. De aftredende leden van het Bestuur n.li de heeren J. Strijbis, J. Turkstra en H. G. Rijs worden herkozen. Het Bestuur stelt de vergadering voor om het loon vart den bode per keer, dat deze de gelden int met 1.te verhoogen, waardoor het loon per jaar zal bedragen 13 maal 9.is 127.Mede gedeeld wordt, dat de bode tot volle tevredenheid van het Bestuur werkzaam is en daar het aantal gezinnen sinds de oprichting met ruim 50 is ver meerderd, heeft de bode 3 dagen noodig om.de gelden te innen en acht het Bestuur het billijk eene verhooging toe te kennen.1" Uit de vergadering wordt voorgesteld om hel loon te bepalen op 10.-, per keer en wordt dit voorstel met 16 tegen 16 stemmen als niet aange nomen beschouwd, en wordt daarna goedgekeurd, dat het loon op 9.per keer wordt vastgesteld. Door de algemeene vergadering wordt goedge keurd, dat de vereeniging toetreedt bij de Federa tie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging, waartoe het Bestuur reeds had besloten. Bij de rondvraag wordt gevraagd ot de kosten van vervoer van een patiënt, welke ter observatie naar een Ziekenhuis moet, voor rekening van de vereeniging komen. De Voorzitter deelt mede, dat door het Bestuur alle gevallen van opname speci fiek worden behandeld, doch is van meening, dat. in zulk een geval, indien vervoer per auto noodig is, dit voor rekening der vereeniging komt. Gevraagd wordt, indien een patiënt in het Zie kenhuis overlijdt, of dan de kosten van het ver voer van het lijk, voor rekening der vereeniging komen. Ook hierop wordt bevestigend beantwoord onder mededeeling, dat hiervoor niet meer wordt uitgekeerd dan 10.volgens het reglement. De wenschelijkheid "wordt naar voren gebracht, MUNHARDT'S Staal-Tabletten .90" Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75"' Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpiin-Tabletten eo« Bil Apoth. en Drogisten den moed en hij heeft den aanleg. Binnen een paar maanden is hij nummer een... tenminste," voeg de hij er knipoogend bij, „wanneer hij geen dood val doet met de eene of andere krankzinnige proef die hij op zichzelven neemt." Toen kwam de dag waarop hem een taak werd opgedragen die naar de Deken hem verzekerde tot de plichten zelfs van de oudste en bekwaam ste cow-boys behoort. Patches kreeg order den heiningrit te doen. En toen de Deken dien morgen vroeg met zijn leerling uitreed en hem uitlegde dat „een heining te rijden" beteekent naar openingen te zoeken en die dan te herstellen, toen vertelde hij hem toch niet al de bijzonderheden van dat werk. „Ik drukte hem nog op zijn hart, dat hij goed moest oppassen en dat hij moest zorgen vóór- den avond thuis te komen", lachte' hij, toen hij aan de andere leden van het gezin de afwezigheid van Patches bij het middagmaal verklaarde. „Dat is heel gemeen van je, Will Baldwin," knorde Stella met haar moederlijke belangstelling in het welzijn van haar jongens. „Je weet dat de arme jongen verdwalen zal in die woeste streek van Tailholt." De jongens lachten. „Wij zullen hem morgenochtend wel vinden, moeder." „Hij hoeft toch op zijn terugweg maar de hei ning, *e volgen," zeide de Deken, en verder brengt de oude Snip hem wel thuis." „Als hij nu maar verstandig genoeg is om Snip zijn gang te laten gaan." „In elk geval," zei de Deken die op zijn stuk bleef staan „leert hij nu meteen de streek kennen en hij leert wat van heiningen en van paarden. En dan zien wij ook eens of hij zijn eigen verstand kan gebruiken. Er is niets zoo goed als iemand de gelegenheid te geven om voor zich zelven iets te vinden. En dan ook, wat een prach tige kans voor zijn proefnemingen. Ik verwed een éénjaarsstier er onder, dat als wij hem terugzien, hij In de wolken zal zijn van verbazing over al den moed dien hij gehad heeft." „Moed, waarvoor?" vroeg moeder'Baldwin. „Weet ik het," zeide de Deken, „maar hij wil altijd de eene of andere dwaasheid doen, alleen om te zien of hij ze Wel kan doen, en dan is het altijd iets waar nooit iemand anders over gedacht zou hebben." Maar Honourable Patches verongelukte dien dat de vereenigingen aangesloten bij de Federatie een gelijkluidend reglement hebben, zoodat de verschillende leden overal dezelfde rechten heb ben. De afgevaardigde naar de Federatie zal hierover eene bespreking in de vergadering houden. Verder wordt nog voorgesteld om artikel 4 van het reglement zoodanig uit te breiden, dat ook zij, die met een zekere kwaal behept zijn, lid van de vereeniging kunnen worden onder voorwaarde, dat zij bij eventueeie opname in een Ziekenhuis voor die kwaal niet voor rekening kom,en van de vereeniging. Het Bestuur zal hier over in de volgende jaar vergadering eventueel een voorstel indienen, indien dit het Bestuur wenschelijk voorkomt. De vergadering wordt daarna door den Voor zitter gesloten met een woord van dank voor de opkomst en met den wensch, dat het jaar 1927 voor de leden een goed jaar mag zijn, ook wat be treft de gezondheid. AARTSWOUD. De eind-uitslag van de gehouden biljartmatch tusschen Aartswoud en de Gouw is als volgt: Aartswoud in 't geheel 2915 caramboles en de Gouw 2662. Alzoo heeft Aartswoud de overwinning behaalt met 253 caramboles. Het waren wederom mooie en genoeglijke avonden voor de liefhebbers van het biljartspel. St. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld is het onderhoud van de Rijksweg Velsen—Bennebroek gedurende 1927 en 1928 opgedragen aan den heer Jn. Veii- ger Hz., aannemer alhier^ St. MAARTENSBRUG. De heer J. H. Wessel, onderwijzer alhier is, naar ons werd medegedeeld, benoemd tot Hoofd der School te Venhuizen. WINKEL. Deze gemeente is reeds ongeveer vier jaren zon-j der predikant als gevolg van het niet deelnemen» aan het fonds voor de predikants-tractementen.l Door den kerkeraad zijn thans alle leden van del kerk tegen 3 Februari opgeroepen teneinde van I gedachten te wisselen over het aanwenden van pogingen om weder een- predikant te krijgen. Ds. A. J. P. Boeke van Schoorl zal deze verga dering leiden. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 27 Jan. 1927, 's namiddags 2 uur. OPENING. De voorzitter opent deze vergadering, de eerste 1 in- dit jaar, met den wensch dat de economische toestand zich spoedig mag herstellen en alle leden het mogelijke zullen doen daaraan mede te werken. INGEKOMEN STUKKEN. a. Een verzoek van eenige inwoners te Krab- j bendam om eene tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van hunne kinderen op de R. K. scholen alhier. Voorgesteld wordt voor dag niet,... althans niet onherstelbaar. Er was een tijd... maar dat doet hier niet ter zake. Patches was zeer in zijn schik met de taak die hem dien morgen was opgedragen. Voor het eerst was hij dien dag alleen met een paard, op een zending die hem den heelen dag in het zadel zou houden en buiten het gezicht van het huis op de hoeve. Vol moed aanvaardde hij den tocht, voor zien van de teekenen van zijn waardigheid al: Eoed' cow-boy, behalve de lazzo, die de Deken ui vrees voor proefnemingen, zeer listig op het laat ste oogenblik van hem geleend had, en ooi nog het gereedschap voor de heining met toebe- hooren. En niet te vergeten, wat hij nog gewapend met een fonkelnieuw geweer in een prachtig halstef dat- bévestigd was aan een gordel naast de noodige V'J^ patronen. De Deken had daarop aangedrongen onder voorgeven, dat de adspirant-cow-boy mis^ schien een vuurwapen noodig kon hebben om een zieke koe af te maken of iets, van dien aard. Het eerste wat hij deed, toen de Deken g en wel uit het gezicht was, was af te stappen en zijn zadelriem te' onderzoeken. De ware koning van het veeland let altijd op de stevigheid van zijn troon. Er was geen zweem van onbeholpenheid, toen de jonge man weer in zijn zadel sprong. Hij was een geboren athleet. Het werk had alree al !ou^ de stijfheid en stramheid uit zijn ongeschoolde spieren weggenomen en hij scheen inderdaad, zoo ais de Deken gezegd had, een geboren ruiter. Onder het rijden zag hij over het land aan weers zijden met een uitdrukking op zijn gelaat van onaf hankelijkheid en vrijheidszin en onverschrokken heid, die hemelbreed verschilde van het uiterlijk van den met zichzelven in tweestrijd verkeerenden man dien Phil Acton dien nacht op den top van den Divide ontmo'et had. Het was aisof de geest van )en het land zijn wondere werking ook in dezen man j00 volbracht. Hij betastte den halstër naast hem, de kolf van het geweer, de glimmende patronen, hij leunde op zijde en keek vol bewondering naar zijn lederen beenstukken en naar de sporen aan zijn hielen, en h?t speet hem, dat hij zijn lazzo niet-bij zich had,... maar intusschen verga! hij toch niet de heining te onderzoeken en te kijken naar de plekken die zijn aandacht noodig zouden nu kunnen hebben. (Wordt vervolgd). oep D 1. e »p c N Dm ie liet

Schager Courant | 1927 | | pagina 10