Bezint eer gij Begint f 1385— MAARTEN SMIT Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, een Boerenplaatsje Groote partij Afbraak Koop een wagen Maatschappij „CERES", DeHoIIandsche Socieleil Hel Nadere inlichtingen ver= strekt de GeneraphAgent K. BLAAUBOER Gz. dubbele Zaak, TIMMERMAN-MEUBELMAKER gevestigd te Nieuwe Niedorp. J. B. WILKEN, VERZEKERT U bij de Kalfvaarzen en 24 Oonschapen, Hulp Laboratorium. een Jongen WERKELOOS koop geen dure Koop een de minste vakkennis eischt, en in de laagste belastingklasse komt. er gedurende 12 opeenvolgende jaren tarwe was geteeld. Gewoonlijk beteelt men den grond 3 jaren met e#n cultuurgewas; tarwe, tarwe en haver, dan braak leggen. Grondbewerkingen geschieden met cultivators en schijfeggen. Een gedeelte van de Prairieprovincies lijdt aan droogte. Om daarin te voorzien pasten de landbouwers de zoogenaamde )(dry-farming" methode toe. De Canadeesche regeering opmerkzaam gemaakt op de uitmergeling van deze gronden schreef het stichten van gemengde bedrijven voor en een gepaste vruchtwisseling. Deze maatregel is van veel-invloed geweest op de ontwikkeling der Prai rieprovincies. De veestapel nam hand over hand toe. Van de 3000 zuivelfabrieken in Canada staan er 500 in de prairies. Ook de cultures zijn nu ge heel anders dan vroeger. Verbouwd wordt er nu: vlas, suikerbieten, groenvoer, mangels, mais, zon nebloemen, erwten en aardappels. Lucerneweiden blijven 3 k 4 jaren staan en worden gehooid en geweid. De diverse grassoorten schijnen niet alle evengoed tegen de koude te kunnen. Timothee blijft het best stand houden, vandaar dat in een weiland het thimotheegras overwegend is. In en kele droge streken is men tot bevloeiïng der gron den overgegaan. De aanlegkosten hieraan verbon den zijn evenwel niet gering. Ook de onderhouds kosten zijn beduidend, 4 dollar per Acre (40 Are). Voor fruitcultuur en groenteteelt zijn deze irrigatiewerken evenwel van groote beteekenis en voldoende rendeerend. Toch is het voor een nieu weling gevaarlijk dergelijke gronden te koopen. Zelf grond ontginnen geeft betere resultaten. Britsch Columbia heeft een geheel ander klimaat. Door het Rotsgebergte en den Warmegolf- stroom, de vele dalen en rivieren eigent zich dit land zeer goed voor alle soorten bedrijven. Hier slaagt de akkerbouw, het veebedrijf en de fruit teelt. Haver is de voornaamste graansoort maar tarwe wordt in sommige districten ook verbouwd. De fokkerij van runderen en varkens is gewoonlijk loonend gebleken. Naar paarden is veel vraag. Het aantak zuivelbedrijven neemt toe, tengevolge van een door de Regeering ontwikkeld stelsel van coöperatieve fabrieken. Gronden geschikt voor fruitteelt treft men aan in de dalen tusschen de Rockey-Mountains en de kust van den Stillen Oceaan. Na deze uiteenzetting behandelt spreker verder nadere bijzonderheden. De prijzen van gronden variëeren van 25 tot 40 dollar per acre (40 Are). Soms 70 Gld. voor de allerbeste gronden. Voor minder gefortuneerden zijn de prairieprovincies en Zuid-Ontaria de beste streken voor vestiging mo menteel. Op verschillende manieren kan men grondeigenaar worden. Men kan bijv. huren tegen betaling met een deel van den oogst (het zooge naamde sharesysteem), waardoor met een betrek kelijk klein kapitaal kan worden begonnen. Wie geen kapitaal heeft doet verstandig zoo lang in loondienst te blijven werken totdat hij voldoende kapitaal heeft opgespaard om een klein bedrijf te beginnen zonder zich in schuld te behoeven te steken. Men moet zich vooral niet laten overhalen om land te koopen op afbetaling op langen termijn, werktuigen en vee op crediet aan te schaffen om- toch maar eerdef een eigen bedrijf te kunnen be ginnen. Men kan In Canada veel, zeer veel, wij zouden bijna zeggen alles op crediet of afbetaling krijgen en de verkoopers doen erg hun best om dat de menschen aan te praten, maar het spreekt wel van zelf, dat men zoodoende altijd veel duur der uit is dan bij contante betaling, terwijl men het groote gevaar loopt, dat het gekochte weer in beslag genomen wordt als men zijn afbetalingen niet op tijd kan doen en dan behalve den aankoop óók de reeds gedane termijnbetalingen kwijt is. Ook moet men als regel hooge rente betalen voor hetgeen men schuldig is. Onder bepaalde voor waarden kan men bij het opzetten van een eigen bedrijf wel geldelijke en andere hulp ontvangen van de zijde der Federatie of Provinciale Regee ringen op billijke voorwaarden, waarbij men ook op billijke behandeling kan rekenen als men in moeilijkheden zit. De staat beschikt over half ont gonnen boerderijen die met een som van 600 f 700 alreeds zijn te aanvaarden. Voor de inrich ting van een geheel bedrijf is ongeveer 1000 1500 dollar kapitaal noodig. Canada is een zeer vooruitstrevend land. Aan het onderwijs wordt de meeste zorg besteed. Voor 10 kinderen reeds wordt een onderwijsgelegenheid gemaakt dat kosteloos gegeven wordt. De kosten hiervan bedroegen in 1924 120.000.000 dollar. Leerplicht bestaat van 7 tot 14 jarigen leeftijd. Kinderen die groote afstanden moeten afleggen gaan te paard naar school. Herhalingsonflerwijs is verplicht tot 16-jarigen leeftijd. Bij verkoop van 36 vierkante kwartmijl grond wordt 2 vierkante kwartmijl gereserveerd voor het stichten van open bare gebouwen. Deze worden gebouwd uit de opbrengst der verkochte gronden, vandaar dat vele openbare gebouwen ware paleizen zijn. Be neden een inkomen van 2000 dollar wordt geen belasting betaald. Elke staat heeft een landbouw school; in totaal zijn er 9 universiteiten voor land bouw en private colleges. In 1874 werd de eerste gesticht te Guelph (Ontario). Aan deze scholen zijn diploma's te verkrijgen na een 3-jarige of 5-jarige cursus. Behalve deze bestaan er nog een groot aantal landbouwwinter- scholen, die alle internaten zijn. De kosten om deze school te volgen bedragen 300 dollar der semester, waarbij inbegrepen is voeding en kleeding. Naast deze onderwijsinrichtingen heeft men een heel groot aantal proefbedrijven van den staat, ieder ongeveer groot ruim 100 H.A., waarop allerlei proeven genomen worden op het gebied van vee- rassen, pluimveeteelt, zaaizaadproeven. 19 proef stations (zeer modern ingericht) steunen het be drijf van den. landbouwer en veehouder. Een zeer goed ingerichte Voorlichtingsdienst brengt advie zen ter plaatse. Ook de organisatie der landbou wers en veehouders staat op een hoogen trap. Deze organisaties zijn tegelijk politieke lichamen die hun vertegenwoordigers in het Parlement hebben. De afzet der landbouwproducten geschiedt hoofd zakelijk langs coöperatieven weg. Van de tarwe oogst werd in 1924 65 coöperatief verkocht. Ook de verkoop van haver en rogge geschiedt door de Farmers Union of Canada. Alleen langs dezen weg is het mogelijk gebleken dat de boeren hun producten niet op een ongelegen oogenblik behoef den te verkoopen. 40 wordt door de coöperatie bij levering betaald en de rest in 3 of 4 termijnen. De verkoopsorganisatie de z.g. Wheat Pool tracht voeling te krijgen met andere tarweproduceerende streken om de wereldmarkt te vrijwaren voor plot selinge schommelingen. Het entróegeld bedraagt 3 dollar. Op ieder dorp staan silo's, hoog boven de omgeving uitstekend, vanwaar het graan wordt getransporteerd naar de verzamelsilo's aan de havenplaatsen of spoorwegstations. Te Fort Wil- liam werd in 1924 3.000.000 H.L. verscheept. Aan de silo's bevinden zich elevators die 90100 wa gons per uur lossen en 30.000 bushel per uur laden. De kosten bedragen voor de prov. pool 1.028 Am. cent per bushel, 36,2 Liter, voor de verkoop organisatie /2 cent per bushel, bovendien 2 cent per bushel voor elevatorfund en 1 voor commer cial reserve. In I924-'25 werd betaald voor eerste soort Northern 1 dollar per bushel, later 35 Am. c., toen 20 Am. c. en tenslotte 11 Am. c. Men sluit een 5 jarig, contract af en men moet alle tarwe, leveren die men heeft. Zaadkoren en eigen graan uitgezon derd. De Centraal Selling Ageney verkocht in 1924/1925 81.400.000 bushel is in 1925/1926 bijna 200.000.000 bushel, benevens 50 milj. bush. andere granen. Dergelijke organisaties bestaan ook voor den verkoop voor levend vee. In l923/'24 werden al leen uit Alberta 154.000 stuks vee coöperatief ver kocht en afgeleverd naar Chicago en Engeland. Van de 3000 zuivelfabrieken zijn er circa 500 coöperatief. (223 Quebec, 189 Ontario). Ook eieren en gevogelte worden in de verschillende provincies coöperatief verkocht, meestal als onder deel van een zuivelverkoopvereeniging. Wol. Hiervan begon de coöperatieve afzet in 1913; in 1924 werd 16 coöperatief verkocht. Ook het fruit gaat langs denzelfden weg de wereld in. Britsch Columbia leverde in 1924 voor 3.000.000 dollar. Verder bestaan er -nog enkele coöperaties voor den verkoop van zaden, voorna melijk in Ontario en Quebec, van honing in Ontario (omzet 1923, jaar van begin 6.500.000 K.G. van 516 leden). Door de coöperaties verkrijgen de be rokkenen meer stabiele prijzen en wordt een steeds beter product afgeleverd. Uit deze gegevens moge blijken dat Canada geen achterlijk land is. Rijk worden is in Canada en in alle andere immigra tielanden slechts weggelegd voor enkelen, die zeer bekwaam zijn en geluk hebben en dikwijls daarenboven over eigenschappen beschikken, die uit een moreel oogpunt niet bepaald tot de meest gewenschte behooren. Voor de meesten is rijk worden uitgesloten, maar de volhardende, ijverige landbouwer of landarbei der kan er zich opwerken tot een vrij en zelfstandig bestaan, tot een eigen bedrijf, dat hem en de zijnen het noodige, dikwijls zelfs een ruim, levensonder- houcr verschaft. Dat is mogelijk in Canada, ook al beschikt men bij aankomst over niets meer dan arbeidskracht, arbeidslust, gezondheia en volhar ding. „Keep Smiling", zegt men in Canada, dat is met andere woorden: Wat er ook gebeurt, bezie het van de lichtzijde en houdt een lachend gezicht. Ten slotte bespreekt de inleider nog de Organi saties welke zich interesseeren voor emigranten. I» 1913 is opgericht de Véreeniging „Landverhui zers" welke gratis advies verstrekt. Deze organi satie geniet moreele en finantieele steun van de re geering en iedereen, die er overdenkt om te emi- greeren, rijken zoowel als armen vinden daar alle inlichtingen welke geWenscht worden. Daarnaast is in 1923 opgericht het Emigratie bureau „Holland", wiens taak is op te treden als een bureau voor arbeidsbemiddeling en in dit op zicht samenwerkt met de Vereeniging „Landver huizers". Het Emigratiebureau „Holland" heeft vooral voor Canada een goed functioneerende or ganisatie ter plaatse van aankomst, dat de nieuwe lingen met raad en daad ter zijde staat. Het geheel staat onder controle van een Raad van Toezicht, een Commissie bestaande uit hoogstaande men schen uit ons land en Canada die geheei belange loos hun werkzaamheden verrichten en wier stre ven het is de menschen zoo goed mogelijk te hel pen. ledereen die er overdenkt om te emigreeren winne aldaar advies in, die onbevooroordeeld wor den verstrekt. Het zijn de organen, waarin de Ne- uerlandsche regeering haar vertrouwen stelt. Zij die vertrekken danken hun slagen evenwel voor 90 aan zichzelf. De organisatie kan wel helpen en advies geven, doch kan .niets meer doen. De grondslag voor een gelukkig bestaan draagt de inensch zelf in zich om. Hierna vertoonde de inleider een 90-tal lantaarn plaatjes over emigratie naar Canada. Het kan van uwen verslaggever zeker niet geëischt worden om ieder plaatje afzónderlijk te bespreken. Zijn alge-' meen oordeel over het vertoonde kan aldus samen gevat worden: Als de plaatjes de werkelijkheid weergeven (en waarom zouden ze dit nietVbe staat er in Canada een groote kans van slagen voor flinke, jongelieden bekend met het landbouwbe drijf. De spreker werd met een luid applaus beloond voor zijn met kennis van zaken uitgesproken rede en de Voorzitter maakte zich dan ook tot tolk van de Vergadering door den heer Hartland zijn harte lijker dank te betuigen voor het houden van deze lezing, die zoo in het teeken van de praktijk stond. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, of als'het ver slag van de rede in de Courant onder de oogen van velen zou komen, menigeen nog wel.eens nauwge zet zou nadenken over wat hier door spreker is naar voren gebracht. De Vereeniging van Oud-leerlingen is den spre ker zeer erkentelijk voor het gehoorde. (Applaus). Nootvanden verslaggever. Bij dryfarining (droogboeren). wordt door een voren pakker, bestaande uit een zeker aantal met bussen op een as geplaatste ringen, de losse grond op een diepte van 68 c.M. tot een dichter laagje,1 samengedrukt, terwijl het bovenste laagje los blijft. Dit dichte laagje gaat een te snel doorzakken tegen en kan eventueel de capillaire opstijging bevorde ren, terwijl het boven liggende losse laagje ver hindert, dat het meer vastgehouden water tot aan de oppervlakte opstijgt en door directe verdam ping verloren gaat. De zaden worden gezaaid tot op de diepte waar het vaste laagje begint en hebben zoodoende een beter kiembed. Hun ont kieming wordt bevorderd, terwijl ook het jonge gewas van het meerdere vocht kan profiteeren. Deze methode is vooral van beteekenis in streken met te weinig neerslag, maar ook is zij dit voor de hooge Nederlandsche zandgronden, waar ze het eerst door P. H. Burgers is toegepast. (Opgericht 1896. Deze Onderlinge Maatschappij verzekert alleen Rlind en Wolvee, Paarden en Varkens tegen brand- en bliksem schade, op de juiste en voordeeligste wijze. Vraagt inlichtingen aan den Vertegenwoordiger ot bij de Di rectie der Maatschappij. De Directeur, A-1807. te Amsterdam Aanvangsvorm LEVENSLANGE en GEMENGDE verzekering voor personen beneden 40jaar, die aanvankelijk geen hooge premie hunnen betalen n.100.. premie'sjaars Ft'. 100CO.-bg overlijden STATIONSWEG E 120 ALKMAAR. gevestigd fe BARSINGERHORN. AGENTEN zijn te Abbekezk de heer J. Bruijn; Anna Panlowna de heer Jb. Johker Iïz.; Barsingerhorn de heer P. Eriks; Dirkshorn de hoor And. Wink; Heer hugowaard de heer Chr. Via; Hoogwoud de heer J. G. Spaander; Kolhorn de heer A. Droog Kz.; Nieuwe Niedorp de heer S. G. Wit Sz.; Schagerbrug de heer P. Oosterman; Sohagen de heer Jan Zeeman; St Maartensbrug de heer G. Veuger Hz; Twlsk do heer H. Joosten; Winkel de heer W. Roggeveen; Wieringerwaaxd do hoor H. Boekei; Zuld-Scharwoude de heer D. Schoenmaker; Alk maar de heer J. G oet, Nieuwpoortslaan 136; Koogras, Callantsoog, do hoor Q." J. Jimmink. Directeur, Boekhouder. Jb. KOSSEN. Jb. BAKKER Az. Zitting .Donderdags te Sohagen voorin. 10—11 n. bij den haar J. IGESZ. Te huur bij inschrijving voor den tijd van vier jaar: nabij Schagen, groot bijna 6 bunder, waarvan 36 snees bouwland. Inschrijvingsbiljetten vóór 15 Febr. in te leveren met 2 soliede borgen, aan den eigenaar en bewoner P. MEURS Jbz., Molenweg, Scnagen. Wegens omstandigheden te koopeen zijnde een Café met Ver- gunning (Hoofdherberg) en een Metselaarszaak. Ook af zonderlijk te koop. Brouwerij steunt, rijke broodwinning. Te bevragen bij den eigenaar Jn. MASEREEUW te Opperdoes. Te koop bij P. ROOZENBROEK, Anna Paulowna. te koop van diverse perceelen. Adres: J. HABBÉ, Baanpad Alkmaar. Aan de Zuivelfabriek „West-Fries land" kan van 14—16 jaar worden geplaatst als hulp in het laboratorium. üoed kunnende rekenen en schrijven vereischte. Eigenhandig geschreven brieven onder opgaaf van verlangd weekloon vóór 3 rebr. te richten aan het kan toor der fabriek. beveelt zich beleefd aan voor het maken van alle soorten Meubelen enz. Adres H. HOFLAND, A 129 't Zand, Winkel. of gij slager zijt of bakker, brandstoffenhandelaar of winkelier, Vracht- of Bestelwagen voor -Uw bedrijf, waarvan de onderdeelen buitensporig hoog in prijs of in het geheel niet te bekomen zijn. die niet alleen goed doch ook goedkoop is. een vervoermiddel met 100 °/0 bedrijfszekerheid. Grootste laadvermogen tegenover andere merken in zijn klasse. Hetwelk door eenvoudige en betrouwbare constructie, Wordt geleverd in eerste klas uitvoering met groote laad bak en 3-persoon chauffeurs-cabine en 1 '/a ton laadvermo gen, voor slechts door off. Ford-Dealer, Koegi*aS. Leeren chauffeuren is in den prijs begrepen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6