Uw Hoofdhuid PUROL Reclames. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. currentie de koop- en pachtprijzen hebben gebracht op een hoogte waarop er bij de geleidelijk dalende opbrengsten geen ondernemingswinst van beteeke- nis overblijft, Het woord crisis is gezien deze gelei delijke 'daling nietvop zijn plaats. Een dergelijke cri sis kan komen, doch is er nog niet. Als we toch een vreemd woord willen gebruiken zouden we kunnen zeggen, dat er malaise heerscht; meer niet. Dat "we niet hebben een algemeene crisis blijkt wel daar uit. dat de koop- en huurprijzen nog weinig zijn gedaald in de laatste jaren. Degenen, die tegen de huidige prijzen koopen of pachten verwach ten blijkbaar, dat er spoedig andere en betere tijden zullen aanbreken. Want dat er bij de tegenwoordige verhouding tusschen de bruto-opbrengst van het be drijf en de onkosten een behoorlijke ondernemings-' winst zou overschieten als men de tegenwoordige pachten moet betalen '(of interest van de tegenwoor dige koopprijzen) kan alleen iemand gelooven, die den toestand niet kent, of die blind is voor de wer kelijkheid. Het gemiddelde van 1925/26 van 309 boekhoudingen in het geheeld kleigebied van Groningen was zooda nig. dat, als men aanneemt, dat al die bedrijven ge pacht waren en f 150 pacht per HA. moesten op brengen, er voor de ondernemers, dus de boeren, f 8 per H.A. plus vrij -woning gemiddeld zou zijn over geschoten. Deze f 8 is wel noodig voor interest over het bedrijfskapitaal, zoodat gezegd kan worden, dat de Groninger kleiboer in 1925/26. als hij gemiddeld f 130 pacht had moeten betalen, alleen voor het recht van vrije woning heeft geboerd. In andere pro vinciën zullen de toestanden weinig beter zijn ge weest. Deze abnormale toestand kan natuurlijk niet blij ven bestaan, Zij zal tot uitdrukking komen in daling van koop- en pachtprijzen, zoodra het optimisme voor de toekomst zal zijn verdwenen. Op de tegen woordige bedrijfsresultaten kunnen de tegenwoordi ge landprijzen niet zijn gebaseerd. In het algemeen gesproken is er derhalve geen crisis. Voor sommige individueele landbouwers, die tegen topprijzen heb ben gehuurd of gekocht, is er echter wel degelijk een crisis.- Gemiddeld heerscht In Nederlandsch landbouw slechts malaise. Moet de landbouwer In een eventueele cri sis door de Regeering gesteund worden? Hierop antwoordt spreker: ongetwijfeld. Het be lang van den landbouw voor de volkswelvaart wet tigt een dergelijken steun volkomen. De vraag, kan nu vervolgens gesteld worden: 'Hoe moet er gesteund worden? Spreker antwoordt hierop: dat kan niet worden voorspeld. Er is geen crisis; als deze inder daad (wat spreker vooral niet hoopt)»mocht komen, zullen we haar karakter moeten leeren kennen. En pas als we het karakter der crisis kennen, zullen we kunnen nagaan, welke geneesmiddelen doeltreffend kunnen worden geacht. Spreker zal de vraag in het convocatiebiljet dan ook zoodanig opvatten, dat men wenscbt te weten, hoe spreker denkt over de ver schillende overheidsmaatregelen, die in den laatsten tijd naar voren zijn gebracht om de malaise, die in den landbouw heerscht, te doen plaats maken voor betere tijden. Voor- en nadeelen van direct en overheids steun. Hier ligt met recht een terrein vol voetangel en klemmen. Wat de Regeering geeft aan den landbouw, zal zij aan andere groepen deze samenlevering niet kunnen weigeren. Nu is de landbouw in zijn geheel al in de minderheid. Doch ook in zichzelf is de land bouw zeer verdeeld. Men heeft, akkerbouwgebieden, waar granen worden verbouwd, doch naarnaa9t groote weidegebieden, die geen korrel graan voort brengen. De zandstreken verbouwen veel rogge en hebben niettemin belang bij oen lagen roggeprijs; im mers mesteril op groote schaal geschiedt aldaar veel met rogge. De Veenkoloniën daarentegen zien do prijs weer graag aan den hoogen kant. De Zeeuwen en Noord-Brabanders hebbon zeer veel belang bil hooge suikerprijzen; den Drentenaren laat de sui kerprijs koud. In stede van'eenheid van belangen dus in yele gevallen juist innerlijke tegenstrijdig heid. Het zal dus onmogelijk zijn door één enkelen re- geeringsmaatregel den geheelen landbouw te helpen. Helpt men één groep, dan kan men andere groepen niet aan1 hun lot overlaten. Vóór dat duS begonnen wordt met één bepaalde groep, dient wel te worden bedacht wat men gaat doen. Men weet wel waar men begint, doch niet waar men eindigt. Een tweede bezwaar is. dat men naast bóeren- eigenaren een groote categorie van boerenpachters heeft. Ruim 48 pet. van den cultuurgrond in Neder land wordt gepacht; dus vrijwel de helft! Gesteld. op één of andere manier bewerkstelligde de Regeering dat de opbrengsten der bedrijven f 25 per H.A. hoo- ger'worden. Daarmede zouden allen gebaat zijn, Hoe lang echter? De pachters niet langer dan de paoht- termijn loopt. Aan het einde van de tegenwoordige huurjaren biedt een nieuwe liefhebber f 25 meer, dan hij gedaan zou hebben als er geen Regeerings- steun was en wil de zittende pachter zijn bedrijf be houden, dan zal hij ook 25 gld. per H.A. meer pacht moeten geven. Al het voordeel van de Regeerings- hulp verdwijnt dan in den zak van den grondeige naar. Voor de pachters beteekent steun dus alleen iets voor de jaren, dat zij nog een contract hebben. Daarna profiteert de grondeigenaar er van. Dit kan niet do.bedoeling zijn. Een middel om dit bezwaar te ondervangen kan sproker niet-.bedenken. De midde len, die daarvoor werden aanbevolen, zijn z. i. niet doeltreffend. Vaststelling van de pacht van Over heidswege leidt tot knoeierij en heeft geen effect. Het huren met sleutelgeld zou dan zeer zeker zijn intrede doen. Een derde algemeen bezwaar is. dat uit het boerenbedrijf niet alleen de boer, doch ook de arbei ders moeten leven. Als dus de gemeenschap het boe renbedrijf beter rendabel moet maken, dan zullen ook de arbeiders met recht aanspraken op hun deel daarvan doen gelden. Bij do politieke constellatie van ons land volgt op Overheidssteun z.i. onvermij delijk een vaststelling van minimumloonen voor de arbeiders on van ander toezicht op de uitoefening van het bedrijf. Engeland is daar om deze veronder stelling als waar aan te nemen. Op welke manieren kan directen steun verleend worden? I. Invoerrechten. De gewone manier van bescher ming van een tak van hot bedrijf is de heffing van hooge invoerrechten aan de grens. Artikelen uit het buitenland moeten die rechten betalen on de prJl- zen zullen in ons land duurder worden Doch van invoerrechten kunnen alleen die bedrij ven profiteeren. die zelf producten voortbrengen, die ook uit het buitenland worden ingevoerd. Een invoerrecht op kaas heeft bijv. geen zin. 'Het bezwaar van den landbouw tegen invoerrechten in hfet algemeen nu is. dat zoo weinig takken- van het landbouwbedrijf door invoerrechten zijn te helpen. Feitelijk alleen de graanbouw. Doch een ander groot deel van den landbouw lijdt dan daardoor. Zand- en weidegebieden benutten veel graan. Er is dus geen denken aan, dat er onder de -landbouwers zelf een meerderheid te vinden zou zijn voor graanrechten. Doch in 't algeióeen zouden graanrechten, op groote bezwaren stuiten, immers het levensonderhoud zou dan direct duurder worden, de loonen zouden aller- wege omhoog moeten gaan en de productie zou alge meen in Nederland duurder worden. Ons land is voor een belangrijk deel exportland en bij duurdere productie zal die export zeer geschaad worden. Gaat men eenmaal de weg van protectie op, dan leert de geschiedenis dat men steeds verder dien weg op moet om de voordeelen daarvan te doen toekomen aan hen. voor wie ze bestemd zijn. In Duitschland werd in 1879 een invoerrecht op graan geheven van 1 mark per 100 Kg. In 1885 3 Mark. in 1887 5 Mark, in 1901 3K Mark. In 1906 5K Mark en in 1911 7* Mark. Behalve een uitzondering gaat dit steeds ex celsior. Zonder dqf spreker zich wil begeven in de algemeene vraag of bescherming voor Nederland wsascheiijk is. dus de wak geheel bekijkende van wordt vrij van roos en huidschilfers, het haar zachter, glanzend en wat don kerder getint, als ge des morgens de haren en daarna met de vingertoppen ook de hoofdhuid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube-80 ct. een landbouwstandpunt, meent spreker te mogen zeggen, dat de landbouw in zijn geheel door hoogere invoerrechten niet kan worden gebaat, doch wel zeer kan worden geschaad. Ook invoerrechten van de in dustrie zijn 'schadelijk voor den landbouw; immers de bedrijfsbenoodigdheden worden er duurder van en de algemene loonstandaard hooger. Op graanrechten alleen is niet de minste kans meer. door invoerrechten wordt slechts een 'klein deel van den Nederl. Landbouw geholpen en een veel grooter deel benadeeld. II. Directe hulp uit de Staatskas dan? De heer Burgers heeft het in het Alg. Landbouw blad bepleit, nl. een toeslag met rijksgeld bij aan koop van kunstmest en veevoeder. Een aanlokkelijk idee. Op iedere baal kunstmest een toeslag der Regee ring van bijv. f 250 en ook op iedere 100 Kg. veevoe der. Zoowel de bouwboer als de groenboer werden daardoor gebaat. Doch ieder gemengd bedrijf ver kocht natuurlijk al zijn eigen koren en kocht nieuw veevoeder aan om veel toeslag te kunnen ontvangen. Echter waar moet het geld voor een dergelijken maatregel vandaan komen? 'De staat zelf heeft niets, Alles moet dus van de belastingbetalers komen. Wel ke -belastingen zouden dan moeten worden verhoogd? Als men de boeren aldus helpt moet men ook andere categoriën helpen en men zal net zoo lang met de pepernotenzak moeten rondgaan tot ieder zijn deel heeft gekregen. Dan zullen de belastingen net zoo veel verhoogd zijn als de gezamenlijke ondersteuning, bedraagt, en is ieder weer even ver. Met dit verschil echter, dat er een massa onproductief werk en on nutte administratie," controle, enz. moet worden ver richt. dat wel betaald moet worden, doch geen in komen voortbrengt. EP is dan ook niet de minste kans op verwezenlij king van het donkbeeld van den heer Burgers-, zoo lang in den'tuin van het Ministerie van Financiën niet een boom -staat, waarvan men de gouden tien tjes kan schudden, of een welput waaruit men de guldens kan- scheppen. III. Een ander denkbeeld is bij de Regeering aan te dringen op afschaffing vleeschaccijns. Daarover is ook reeds in de Tweede Kamer gesproken, doch de Regeering heeft reeds bij voorbaat verklaard, dat zij de 9 millioen, die zij dan aan inkomsten zou derven, ■niet kan missen. Afschaffing van den vleeschaccijns zou de vleeschpPoducenten baat kunnen brengen, als het invoerrecht gehandhaafd bleef. Werd dit laatste ook afgeschaft, dan zou wel het vleesch goedkooper worden, doch onze veehouders en mesters zouden er niet veel beter door worden, daar er meer buiten- landsch vleesch zou worden ingevoerd. Schaft men de accijns af en laat men het invoerrecht" onveran derd. dan zullen de voordeelen waarschijnlijk wor den gedeeld door de consumenten, de slager» en de vetweiers en mesters. Wie het meest zal krijgen valt moeilijk te zeggen. We hebben-dan echter in ons land de eerste duidelilke protectionistische maatregel en onmiddellijk zullen tal van industrieën eveneens hun aanspraak op bescherming doen gelden. Niet alleen uit de industrie zullen die stemmen opgaan, doch ook van de zijde der varkensmesters Immers er zal meer rundvleesch doch minder var- kensvleesch gevraagd wordep. Bovendien is het ge vaar niet denkbeeldig, dat Argentinië, als wij het buitenlandssche vleesch gaan achterstellen bij het binnenlandsche. op zijn beurt ons levend fokvee wel eens moeilijkheden in den weg zou kunnen gaan leggen. Dan kwamen we van den wal in de sloot. Wordt vervolgd. Maar weinig menschem hebbeen geen last van aam beien, 'doch velem. bevrijdden zich spoedig van dezle kwaal door bet gebruik van Fosbar's1 Zalf. Deze zalf gaat de ontsteking tegen', en wordt ook met het grootste succes Igebruikt tegen' bloedende en uitwendige aambeien. Foster's Zalf is talom verkrijgbaar a rl.75 pen doos, fl.per tube. Sdhagen, 3 Febr. '27. Geachte Heter Redacteur, Voor onderstaande een bescheiden plaatsje in Uw krant, en, de verplichting is daardoor geheel aan mijn kant In de raadsvergadering van 11'. Dinsdag kwam het punt, wederinstelling Correspondentschap der Arbe i dsbemiddeling aan de orde. Mjjn P-g. Bakker stelde voor, de instructie voor dan te benoemen functionaris aan te vullen met een artikel, de strekking hebbende, dat de correspon dent da bevoegdheid toestaat, om den werknemer er op attent tia maken, dat het werk waarheen hij, door bemiddeling van het correspondentschap, fozonden, door staking, geheel of gedeeltelijk sfcil- _jq Voorzitter achtte die bevoegdheid ónge- wenscht. Ook de heer Van Nuland, eveneens de heer Overtoom. De heer O. dikte het zelfs nogal stevig aan, door de opmerking: „dat'de correspon dent daarover niet behoeft te oordeelen". Dat be teekent in goed Verstaanbaar Hollandsch„dat raakt je nieb, zulks is aan ons alleen te beoordee- Ien. U hebt te sturen len daarmede basta! Maar zóó is het liedje absoluut niet. Laat ik dab met een er zijn er meer geval duidelijk trachten te maken. Bij den correspondent kom een arbeider (werknemer) met heb doel werk gelegenheid te vinden. Ja, er is vraag, U kunt heen. Maar, nu ligt dat werk stil door staking. De oorrespondent maakt er de man niét op at tent. De arbeider komt ter plaatse.en merkt wat er gaande is. Is het nu pen! werkwillige leb op don heer O., ik schrijf niet onderkruiper, óók niet loondrukker en evenmin dat hij z'n mede-arbeiders die tegen heb, op welke wijze dan ook, uitbuitings systeem in verzet #«ijn gekomen,voor de beenen, gaat loopen, neen, ik Zeg en schrijf: werkwillige. Heeft da correspondent m.i. z'n plicht gedaan, door den man attent te hebben gemaakt op den toe stand natuurlijk met een enkel woord. Immers, als men1 z'n taak ïtn deze juist opvat, gaat men niet debatteeran zijn de_ gevolgen van '6 mans han deling absoluut voor eigen rekening. Wat gebeurt, kan althans gebeuren, als de cor respondent z'n plicht niet doet? d.w.z. hij' stuurt den man te werk, zonder eeltige mededeehng, dat er een conflict besbaat tuseohen werkgever en werk nemer. Dan toch staat zoohi arbeider aan groote 'moeilijkheden bloot. Zelfs kan het gebeuren, dat de man eieren voor z'n geld kiest, rechtsomkeert maakt, en huis-toe tippelt. Waar loopt de correspondent die z'n plicht ver zuimde, nu gevaar van? Luister, wiaarde heer Over toom De "teleurgestelde arbeider trekt woest aan m'n huisbel, blaft me toe, heel nijdig. Zeg meneer, wat heb je me nou gebakken Tja, beste kerel, m'n insfep..., en voor ik het woord goed uit den mond heb, luister waarde heer O. valt hif me in de reden met een hartgrondig: Stik met jullie instructie. Je had't me moeten zeggen dat er gestaald! wordt. Maar geef me de gemaalde fewtwn maa$ terug. IS geef: Riet thuiel Gemeentehuis dan? Ook niet! Meneer Overtoom dan? Je kunt probeeren, maar ik vrees dat je er naast grijpt. Hiermee meen ik rij 't kort dui delijk te nebben aangetoond, dat net tuefc alleen giewènisoht, maar óók de plicht is, in die mijn bedoelde richting te handelen. Ik verzeker dan ook den heer Overtoom, dat'ik bij voorkomende gelegenheid de bevoegdheid zal nemen. Dn of het dan de goedkeuring van den heer Overtoom al of niet heeft, laat mij Siberisch -koud, De correspondent der Arbeidsbemiddeling, J WILLBM5E.. Laan D 6. MIDDEN OP EEN KOPPEL KOEIEN GEREDEN. Eergisteravond is de stoomtram, die om 5.12 uur uit Rotterdam .was vertrokken, omstreeks kwart over 6 in den polder tusschen Spijkenisse en Geervliet op een koppel koeien gereden, die op de trambaan lie pen on in het donker; niet tijdig door den machinist werden bemerkt. Een der koeien werd gedood, terwijl van de tram-, waarin zich een- vijftigtal passagiers be vond, de locomotief en het laatste personenrijtuig ontspoorden. Persnoolijke ongevallen hadden echter niet plaats. Daar de lijn hier slechts enkel spoor heeft moesten de reizigers voor Oostvoorne in de daarvan aankomende tram overstappen, waarna deze weer terugkeerde. Do reizigers voor Rotterdam zijn met een tram uit Hellevoetsluis naar hun bestemming gebracht, waar zij met ongeveer een uur vertraging aankwamen. Uit Rotterdam was intusschen een materieeltrein. tiaar de plaats van het ongeluk vertro leken om de locomotief en het ontspoorden rijtuig weer in de rails te brengen. NEDERLANDSCHE HARDRIJDERS TE DAVOS. Men schrijft aan de NJR.Grt.: Wat onze rijders a.s .Zaterdag en Zondag tegen over de verschillende buitenlandsche rijders zullen presteeren is nog een open vraag, doch onderling zfln na éenige weken van oefening al eenige voor spellingen te doen. Over het algemeen houdt men Boot, die In zeer goede conditie As, voor den snelsten Nederlander, alleen heeft hij op de lange baan een duchtige con currentie van den Rotterdammer Jongbloed te ver wachten. Jongbloed maakte, alleen rijdend, de vorige week op de 5000 meter den snellen tijd van 9 minuten 23 sec. (zeer regelmatig gereden, de 2e helft zelfs snel ler dan de eerste}; Blaisse maakte over denzelfden afstand een tijd van 9 minuten 40 sec. Hooftma nis de laatste dagen niet erg fit. doch is altijd iemand, die voor verrassingen kna zorgen. Het weer houdt zich prachtig; laten wij hopen, dat dit op de wedstrijddagen eveneens het geval zal zijn, dan kan men mooie sport en snelle tijden ver wachten. SPOORWEG-ONGEVALLEN. Het veelvuldig voorkomen van spoorweg- en an dere ongevallen met publieke vervoermiddelen heeft de fa., van Rossem er toe geleid, het publiek tegen de finantieele gevolgen hiervan te verzekeren. In elk pakje v. Rbssem'a tabak vindt men een polis, die slechts behoeft te worden ingevuld om den houder gedurende veertien dagen gratis verzekerd te doen zijn. Door dus elke week een pakje tabak te koopen, kunt U twee leden van Uw gezin doorloopend ver zekeren. Zie de bijzonderheden op de polis. FRAUDE? Men meldt uit Êgtoond aan Zee aan de N.R.Ct.: Alhier loopt een gerucht, dat de gemeenteambte naar D. onregelmatigheden zou hebben gepleegd in de gemeentelijke belastingadministratie. In ieder ge val is de zaak in onderzoek. DE MOORD IN DEN HAAG. De Haagsohe rechtbank heeft bevel tot gevangen neming verleend tegen de twee te Brussel, in ver band met den in Den Haag op mej. Wilk aan het Bezuiden'hout gepleegden moord, aangehouden Ne derlanders, B. en V. Naar aanleiding van dit bevel zal de officier van justitie de uitlevering van de beide verdachten aan vragen. HOOG WATER. Uiti Venlo werd gistermiddag 12 uur gemeld: De Maas wast in de laatste dagen op onrustbaren de wijze; in de laatste 24 uur 123 c.M. De onderste kade der losplaats staat diep onder water; de rivier is buiten haar oevers getreden en heeft aangren zende weilanden overstroomd. De schepen hebben hun ligplaats moeten veranderen en hebben ge meerd in het voorste gedeelte der oude haven. Maastricht seint was. Stand te Venlo 13.35 M. SCHOORSTEEN OMGEWAAID. Te Borne is de 30 meter hooge schoorsteen der steenfabriek van den heer Morselt omgewaaid. Door den Augustus-storm van 1925, welke Borculo ver woestte, werd de schoorsteen uit den loodrechten 9t,and gedrukt en sindsdien was hij zoo blijven staan. ALS TWEE KIJVEN. Ze waren enkele jaren geleden over de grens ge komen, omdat het hun in Duitschland te warm werd en natuurlijk trokken ze naar Amsterdam. In de Nes huurden ze een kamer. Daar werd in 1925 een kind geboren. Echter "omdat ze geen papieren hadden en zich niet konden bekend maken, werd het kind niet aangegeven. Het ongeluk wilde, dat de kleine na ongeveer twee maanden overleed. Ook nu stonden ze weer voor groote moeilijkheden. Het lijkje werd clandestien begraven. Nadien werd de verstandhouding tusschen den man en de vrouw minder goed. Hij verkocht onlangs goed, dat haar toebehoorde, en toen liep ze naar de politie om aangifte te doen wegens diefstal. Toen de Duitscher tengevolge van die aangifte werd aange houden, begreep hij, uit welken hoek de wind kwam en liet hij doorschemeren dat het kind onder ver dachte omstandigheden zou zijn gestorven en zij daar. wel meer van wist. Daarop ip ook de Duitschc vrouw aangehouden. Deze ontkent deze beschuldi ging en houdt staande, dat het kind een natuurlijk ken dood is gestorven. Zoowel man als vrouw zullen aan de justitie worden overgeleverd. Vermoedelijk zal hem nog ten laste gelegd kunnen worden, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan kleine dief stallen. Beiden zijn echter vreemdelingen zonder papieren en bovendien zonder middel van bestaan. Zij zullen dus in elk geval over de grens worden ge bracht. Msb. WIERINGERWAARD. ©ij onderhandsohe aanbesteding voor het bouwen van een nieuw burger woonhuis aan den Molenweg voor rekening van den heer D. Haverkom. is dit werk opgedragen, wat betreft het timmerwerk aan den heer A. Niesse. en het metselwerk aan den heer C. Dekker, beiden alhier. WIERINGERWAARD. Vanwege den Bond voor Staatspensionneering heeft de Propagandaclub D.E.V. Zondag- en Dinsdagavond uitvoeringen gegeven in de zaal van den heer H. van der Woude. Vooraf werd door den heer Limpers me degedeeld. dat de contributie van de 60 cents leden noodgedwongen was verhoogd tot f 0.75, terwijl de wen-sch werd uitgesproken, dat men om dip kleine verhooging niet zal bedanken. Verder werd gememo reerd £lat „Oud en Arm" ondanks de vele verzeke ringswetten met hun legioen van ambtenaren nog «rtee.ds toeneemt. Vooral deze ambtenaren staan indien nog een minister 't zou wagen met gunst! v bepalingen ten opzichte van oud en arm te kom- 9 £>"T luptbuugen ten uy&icmu van vuu wu arm ie Komt »or Door de club werd met succes opgevoerd: „gtri spel van den Mammon in 4 bedrijven, door Siiï7! Augura, De inhoud van dit stuk leent zich ook I r nda zonder als propaganda voor geheelonthouding. is een tamelijk zwaar op te voeren stuk, doch ö^fn club heeft (ondanks ze zich door het bedanken 1 f'Jog den heer Limpers als leider zelf moesten reitó nnod mooi spel laten zien. De rollen zaten er^ r tengewoon goed In; de souffleur had 't geraakiej bVu De hoofdrollen waren, zooals we dat gewoon zijn, goede handen. Ook 't samenspel viel te loven. De» „ev( meering door den heer Karsten te Winkel was Lnen zeer goed. De ontvangsten voor de kas zijn ever E, t veel te gering geweest, omdat er Zondagavond®gn9(i te weinig betalende bezoekers zijn geweest. Dim 7"n n was de opkomst aanmerkelijk beter, doch dan zij «aar meerendeels leden, die slechts 15 cent entree beji j Beide avonden bal na. it naa- ZUIDSCH ARW OUDE. jnou'v Door de Coöperatieve Boereneenlbank II, aang Krooi ten bij de Centrale te Eindhoven, is een bedrag f 2000 ontvangen van de Centiare Bank te Alkn ECHTS (in liquidatie) als tegemoetkoming in het geliBN verlies. gcöier WIERINGEN. Bij den veehouder, den heer C. N. Lont. te Wei jj, klief is mond- en klauwzeer onder zijn rundvee "L gebroken. WIERINGEN. «nd n Toen de postbode D. Nieuwbuurt met zijn befied en üng door Polder Waard Nieuwland ging, zaï aan den weg een schaap in de sloot liggen. Het had er alleen nog zijn kop boven. Nieuwbuurt de al zijn krachten in 't dier op het droge te gen, doch 't wilde niet gelukken. Tenslotte gei het hem de riem van zijn brieventasch om 't va losch; gedeelte van het schaap te krijgen en trok het uit de modderige sloot op den wal. 't Beest woj versuft, doch haalde later weer op en heeft U ven behouden. Ware de Ipostbode er niet geween had ze vast verdronken, 't Bleek een schaap t« van mej. de Wed. D. N. Mulder. EEN AUTO-SPOED-BESTELDIENST. Bij de directie der Z(uid) H(ollandsche) A(utol M(&a,tschappij) bestaan plannen voor de opricl ,v] van een spoed-besteldienst met auto's tusschenp grootste vier steden van ons land. De route ij volgt samengesteld: 's-Gravenhage, Delft, Ri dam, Gouderak, Gouda, Schoonhoven, Indijk, melen, Utrecht, Hilversum, Bussum, Weesp, sterdam, Halfweg, Haarlem, Bennebroek, Rijnsj Leiden, Wassenaar, 's-Gravenhage. Met dezen c *niirton twnomniil rvoT <inc/ .naklfot.t.tvn Irunnftn [jg-'aj «rug. onen, ganisi een 16 pei titgei zouden tweemaal per dag pakketten kunnen den verzonden naar genoemde plaatsen. NIEUW MODEL MOTORWAGENS. Ir. J. H. de Jongh, van de Rotterdamsche trische Tramwegmij., heeft eenigen tijd gelede] tent gekregen op een vinding, waardoor het 1 lijk is, grootere motorwagens te bouwen. Deze we wagens hebben drie assen, waarvan de buil zes meter van elkaar liggen. De buitenste assei draaibaar, de middelste as is schuifbaar. De vil kom tc van den heer De Jong komt in het kort hierop tfd. I dat de assen zich automatisch radicaal stellen aan opzichte van elke bocht. Deze nieuwe motorwa heer kunnen 66 passagiers vervoeren en zullen 8l te va ongeveer 8 ton wegen. Voor het gemeentebestuur van Rötterdam met een model een demonstratie plaats gehad, Deze over? lentcr. n van Itanto het 01 Waab Schaj Nieuv van i on H nten 1 en W van 1 ■het op te "iroek irts 1 JULI Ren andsc m bc- Bratt na het gemeentebestuur zich bereid beeft verkil mooie als in October de concessie van de R. E. T. M q op, loopt, eventueel ook den proefwagen, welke ,fof R. E. T. M. nu zal laten bouwen, over te nemei ook 1 bedoeling is, als de proef slaagt* een groot ei jhte van deze wagens te laten maken en dan verder U' veel mogelijk zonder bijwagens te gaan rijde N. R GEMEENTERAAD VAN HELDER. De raad der gemeente Helder heeft zich de week drie avonden bezig gehouden met de vt ling der eigenlijke begrooting, nadat zooals w ben vermeld, met de algemeens beschouwing* minder dan negen zittingen waren gemoeii weest. Evenwel slaagde hij er niet in deze klaar te komen, zoodat tegen gisteravond een vergadering bijeengeroepen was. Ondanks verschillende popigingen om nog bezuinigen op de begrooting, is.de raad daarin houdens enkele kleinigheden, niet geslaagd. Vi lig hebben burgemeester, secretaris en ontvs aangeboden over hun salarissen 3^ pens: prexpie te heffen; een voorstel van sóc.-dern. om deze salarissen premievrij te houden, werd nae^e worpen. Met de reeds in hetvoorwoord dooi College voorgestelde bezuiniging op den Opha cL.e)* Stortingsdienst vereenigde de meerderheid ^sbt Voortaan zal nu van de aangeslotenen een wek JJ1®11 sche premie van 2^ cent worden geheven, t JPS aan hen, die hun stortingen persoonlijk ten JJP van den dienst doen, een rentevergoeding vai OMboo zal worden uitgekeerd. Muont* De veel gecritiseerde presentiegelden vormde der het onderwerp van langduriige discussies QYoike tweemaal toe staakten de stemmen over een stel, ze met 20 te verminderen, zoodat ook *Bt sp verworpen. Het eenige positieve resultaat, d ^«en besprekingen opleverde, was de schrapping vs h post van f 9000 voor de verbouwing van het g 8 ohnd Gemeentewerken, alsmede een vermindering aaard het subsidie voor het staf muziekcorps. ffpdflc) De door het College voorgestelde bezuinijj welke in hoofdzaak een verlaging betroffen 1 post voor Publieke Werken door niet-uitvoeri verschillende voorgenomen werken (f 15.000), I alle aanvaard. Hiermede was een bezuinig# kregen van rond f25.000, waarbij dan nog koj genoemde f95000. Het tekort van rond f9°^ thans teruggebracht tot f 63000. In dit stadium verkeerde de behandeling grooting, waarmede nu gisteren zou worden] gegaan. Nu is evenwel plotseling de vergf verdaagd tot Donderdag, terwijl voor Woensdag, een comité-vergadering is uitgesi „ter bespreking van de dekking van het teka EN Dl blijkt namelijk, dat, evenals verleden jaar. gis it Hoe de, de opbrengst uit de inkomstenbelasting J Beling geraamd is en daaruit circa f 55.000 mindi ir met worden ontvangen.In plaats van een tekort een f63000, moet de Raad dus dekking trachtenV. in J den van'ruitn 1118.000. Indien niet flink won ond; zuinigd, en de Raad niet wil overgaan tot ei huis a genbelasting, zal de gem. inkomstenbelasting, clade men het tekort overbruggen, met ongeveer moeten worden verhoogd. Hd E VLI MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Uit Amsterdam, ,2 Febr. Gisteravond W 1 procuratiehouder van een bankinstelling lu uir a stede op zijn woning in de Valeriusstraat bezoe .^n8 eep voormalig bediende, een jongeman van 8 dié vroeger op de bank was werkzaam g* J:"1011 doch vijf jaren geleden ontslagen werd op -«• van het feit, dat hij het niet met de andere 1 den kon vinden. De bezoeker liet zich bel) ra» da aandienen en toen hij in de kamer werd bi» f uusc laten, waar de procuratiehouder zat, herinne 'n om dezen aan wat vroeger was gebeurd. De id* jrot zeer zenuwachtig. Het was hem den laatste 'eos zi niet al te best gegaan en dat weet hij aan W *yor inziens onrechtmatige ontslag in 1922. De proc houder trachtte hem te kalmeeren:. evenwel1t 1 geefs. Plotseling haalde de opgewonden W een revolver, die geladen was, voor den richtte het wapen op den procuratiehouder *>eis. kon nog bijtijds den pols van den bezoeker l EN VI en drukte dien omboog. sterm Huisgenooten vermoedden onraad en toen iat te gen wat gebeurd was, belden zij de pok!) rd, rae Oogenblikkelijk kwamen twee agentent van kei in bijgelegen posthuis en dezen arresteerden "i vrouw toorbediende. De revolver werd in beslag 8*1 istrueii

Schager Courant | 1927 | | pagina 2