Te paard den Vesuvius op. Radioprogramma heer Van d«r Wee» heeft op eiJn -vinding pa tent gekregen in Nederland, België. Duitschland en Frankrijk. HOOGWOUD. Ter secretarie worden inlichtingen gevraagd oui trent een gevonden rijwielplaatje. PETTEN. Naar wij vernemen, wordt 20 Februari in locaal v. d. Oord een Bal-Masquó georganiseerd, onder lei ding van dansmeester H. C. Veltm&n. Zie advertentie. ALKMAAR. Een bericht in Het Volk, dat de raad in zijn laatst gehouden comité-vergadering in beginsel heeft be sloten, aan een in de Cadettenschool te stichten r.-k. lyceum subsidie te verleenen, geeft de Alkm. Crt. aanleiding te berichten, dat in die vergadering de Cadettenschool als plaats van vestiging niet ge noemd is. Het voornemen bestaat, aldus het blad, het R. K. lyceum nabij de R. K. Kerk in het Nassaukw&rtier te stichten. Het plan om het centrale neutrale zieken huis in de Cadettenschool onder te brengen wordt niet losgelaten. De definitieve vooratellen inzake Cadettenschool- neutraal ziekenhuis komen in de eerstvolgende raads vergadering in behandeling. HET BLIJFT MAAR GRIEP. Te Amersfoort zijn van twee openbare lagere scho len de eerste klassen gesloten vanwege de griep. Ook de fröbelschool is gesloten. KINDERMOORD. Ongeveer twee weken geleden overleed plotseling het kind van den arbeider de G. te Dreiscbor. De politie onderwierp de moeder van het kind aan een verhoor en deze bekende, haar kind zonder bepaalde redenen van het leven te hebben beroofd, door het onder een paar dekens te leggen, tengevolge waar van het is gestikt. De vrouw is gisteren ter beschik king van de justitie gesteld. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. Gisterochtend vroeg bemerkte, naar het U. D. meldt, de dienstbode in een perceel aan het Plant soen te Amersfoort, dat meneer ep mevrouw, bene vens een kindje van 7 maanden bewusteloos lagen in de slaapkamer. De vrouw en het kindje lagen te bed; de man lag verstijfd op den grond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter was spoedig ter plaatse en geconstateerd werd, dat men te doen had met een geval van kolendamp-ver giftiging. De kachelpijp was eenigermate uitgewe ken, zoodat kolendamp de kamer-had gevuld. Met een zuurstof-apparaat heeft men bij alle drie de le vensgeesten weten op te wekken; zonder moeite is dit echter niet gegaan. TREINPIEFSTAli. Reeds sinds geruimen tijd had het bij de directie van de P. L. M.-Spoorwegmaatschappij klachten ge regend van reizigers, voornamelijk eerste klas-reizi gers. dat zij bij aankomst van het zuiden te Parijs of omgekeerd, kostbaarheden uit hun bagage misten. Het heeft lang geduuird vóór men de trein-iratten. die de diefstallen pleegden, te pakken had, maar eer gisteren is dat, na aankomst van den nachttrein uit Ventigmiglia te Parijs, toch gelukt. Er rustte al een heelen tijd verdenking op een hoofd-conducteur. een man van 50 jaar en een veel jongeren conducteur en toen zij nu eergisteren te Parijs aankwamen heeft men hen onmiddellijk naar den station-chef gebracht en in zijn tegenwoordigheid hun zakken onderzocht. De jonge conducteur werd in het bezit van een gtroo- ten buit gevonden: een gouden beurs, ringen, arm banden, halskettingen, een zeer kostbare dasspeld en •menig ander kleinood, gestolen uit de koffers van een millionnair, die met den trein was meegekomen. De waarde van dezen buit wordt op 300.000 frank ge schat. De-hoofd-eonducteur wilde eerst ontkennen met de trein-diefstallen iets te maken te hebben, maar hij' viel spoedig door de mand. Want een Parijsohe juwe lier. die al lang werd verdacht de heler van de twee stelende conducteurs te zijn, verklaarde, dat dé man in het afgeloopen jaar bij hem zesmaal kostbaar heden is komen verkoopen. DE SCHRIK DER BOEREN. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben gisteren terecht gestaan de 42-jarige koopman W. R. aldaar en de 32-jarige mijnwerker J. C. De eerste had bij den dominé de Walle te Oenkerk vijf eenden uit 'n hok gehaald en de tweede had ze in een zak gestopt. Voorts hadden ze in dien zak, toen ze gearresteerd werden, nog een kat, die ze opgelicht haddén. De of ficier van justitie wees er op dat R. tot alles in, staat is en leeft van roof en diefstal. Bovendien steekt hij hooibergen bij de boeren in brand en schijnt hij er ge noegen in te vinden koeien den staart af te snijden. C. is min of meer het werktuig van hem. Wanneer men in de gemeente Wouden weet dat R. zich op vrije voeten bevindt, aldus de officier, dan worden de koeien door de boeren extra bewaakt, zoodat eiken dag, dien R. minder krijgt dan het mwimum, een dag te weinig is. Spreker ©ischte ten slotte tegen R. een gevangenis straf van 6 jaar cn tegen C. 1 jaar ei» 8 maanden. DE VARKENSSTAPEL (XP 1 FEBR. 1927. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op het bovengenoemde tijdstip wordt door de Rijksveeteelt- consulenten het volgende gemeld, waarhij. tot 'basis van vergelijking is genomen de overeenkomstige tijd van 1926. Groningen. Het aantal gedekte zeugen is 30 a 40 pet. minder en dat der biggen 40 pet. minder dan in 1926. Loop varkens, in de toekomst bestemd voor zouters of voor vette varkens, zijn er ongeveer even veel. hetgeen ook het geval is met de zouters en de vette varkens Friesland. In deze provincie is de toestand vrij wel gelijk gebleven; gedekte zeugen zijn er ongeveer 2 pet., biggen 3 pet. en zouters 5 pet. meer dan in 1920. Drente. In Drente onderging het aantal gedekte zeugen eene verniinderinig van 20 a 30 pet. dat der biggen plaatselijk uiteenloopend van 10 tot 30 pet. Daarentegen is het aantal loopvarkens hier thans groot, terwijl ze vroeger, toen de Engeusche biggen nog werden uitgevoerd, weinig voorkwamen. Van zouters geldt hetzelfde. In het aantal opleggers en vette varkens is weinig verandering gekomen. Overijssel. Gedekte zeugen 10 pet en biggen on geveer 25 pet. minder. Loopvarkens en zouters, even als in Drente, belangrijk toegenomen. Opleggers min der en vette varkens in het westen en in het zuiden aanmerkelijk minder, in het noordoosten iets meer. Gelderland. Minder drachtige zeugen en biggen, loopvarkens, zouters, opleggers en vette varkens 5 a 6 pet. meer. Utrecht. In deze provincie bedraagt het verschil slechts weinig; vette varkens zijn er meer dan in 1926. Noord-Holland. In Noord-Holland' is de varkens stapel in vergelijking met 1928 wat uitgebreid, het geen voor alle groepen en in het bijzonder voor de opleggers en de vette varkens geldt. Zuid-Holland. Gedekte zeugen 15 pet, biggen 10 a 15 pet. en loopvarkens 7 a 8 pet. minder. In het aantal opleggers en vette varkens kwam weinig ver andering. Zeeland. Gedekte zeugen 10 pet meer, biggen 10 pet. minder, loopvarkens 10 pet., opleggers 10 a 15 pet. en vette varkens 15 pet. minder, Noord-Brabant. Gedekte zeugen 5 a 10 pet. min der. biggen 5 pet. meer, loopvarkens 5 pet meer, zouters 15 pet meer. opleggers en vette varkens 10 pet. meer. Limburg. In het noorden der provincie is het aantal gedekte zeugen pl.m. 20 pet. minder, terwijl in de andere groepen, hoewel plaatselijk vrij sterk ver schillend, niet veel verandering ia gekomen. In het zuiden is de varkensstapel vrijwel even groot als in het" begin van Februari 1926. Uit het bovenstaande kan de gevolgtrekking wor den gemaakt, dat ofschoon de toestand in de on derscheiden deelen des lands nogal uiteenloopt er in het algemeen vrij wat minder zeugen zijn gedekt dan in het overeenkomstige tijdperk van 1926 en dat er, met name in Groningen. -Drente, Overijsel, Zuid-Holland en 'Zeeland, ook aanmerkelijk minder biggen zijn. Daar ten gevolge van het stopzetten van den export van Londensche biggen de levens duur der meeste varkens aanmerkelijk is verlengd, is in de groep der loopvarkens, zouters, opleggers en vette varkens, vooral in die streken, waar voor heen veel Londensche biggen werden geslacht, een vermeerdering van het aantal dieren te constatee- ren. Voor de zwaardere varkens geldt bovendien, dat zij' zijn gefokt In den tijd, toen de invloed van de ge wijzigde omstandigheden nog niet algemeen had doorgewerkt; bovendien worden in den laatsten tijd veel zeugen voor de slachtbank gemest. Het volgende staatje geeft de Indexcijfers aan van de prijzen van eenige voedermiddelen en van 't var- kensvleesch van vette varkens gedurende eenige tijdstippen van het laatste jaar. Jan. *28. Juli *26. Nov.m Jan. 27. Mais 140 122 132 122 Rogge 116 134 152 153 Gerst 117 116 123 128 Varkensvleesch 168 137 132 121 Al komen bij de beoordeeling der rentabiliteit nog verschillende andere factoren, toch kan uit de bo venstaande cijfers met voldoende zekerheid worden geconcludeerd, dat de mesterij van zware varkens, welke een jaar geleden flink winstgevend was, thans weinig loonend is en indien met tegenslag van ziekte of anderszins moet worden gekampt zelfs verlies oplevert Ook het mesten tot zoutersgewicht is bij de ster ke daling van de bacon-prijzen riskant geworden. Aan de markt te Leeuwarden golden de zouters in Januari 1926: 86—92 cent, in Juni 63—70 cent, in No vember 64—66 cent en in Januari 1927: 54—66 cent per K.G. Alleen de omstandigheid, dat ook de prijs der big gen sterk is gedaald, maakt, dat, zonder tegenslag, men met het mesten van zouters nog uit kan. De fokkerij levert bij de daling van den prijs der jonge biggen eveneens of geen winst op, zoodat over het geheel genomen de varkenshouderij op het oogen- blik riskant is geworden. SPOORWEGONGEVAL TE HALFWEG. Van de goederentrein 4013 van Amsterdam naar Haarlem, moesten Donderdagmorgen omstreeks zes uur te Halfweg- eenige wagens worden afgehaakt, welke daartoe op een zijspoor werden gereden. Reeds was een vijftal wagens den' wiseel gepa^ëeord». door tot nog toe onoi twee wagens uit de rails liepen Doordat de trein slechts langzaam reed kantel den zij niet om, het verkeer over de hoofdlijn in de rienting Haarlem werd echter gestremd. Spoedig arriveerde een hulptrein en na ongeveer een half uur waren die wagens weer in het spoor gebracht. Om zeven uur was de stremming en het verkeer naar Haarlem opgeheven. Tot dan toe moesten de reizigers per E.S.M. naar Haarlem wor den vervoerd. De schade beperkt srioh tot een der beide goede renwagens, die niet ernstig te lijden had, en eenige biels, welke vernield werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WERKTIJDEN IN DE ZUIVELFABRIEKEN. Op verzoek van den directeur-generaal van den arbeid Zal op 8 dezer d'e iaarlijksehe bespreking Slaats vinden over de regeling der werktijden in e zuivelindustrie voor heit seizoen 1927-*28. Het officieel orgaan van den F.N.Z-. bericht in verband met de a.s. conferentie, dat van verschil lende bij den F.N.Z. aangesloten bonden' mededee- lingen zijn ingekomen, waaruit blijkt, dat men met name voor de boter- ien kaasfahrieken een andere regeling gewensciht acht dan tot nog toe gold en dat speciaal1 voor de kaasmakerij een langere werktijd noodig wordt geacht dan 2600 uren per jaar. Gezien het fSait dat ook vroeger, voordat de regeling der 2600 uren per jaar tob stand kwam, •met de arbeiders-organisaties overleg is gepleegd, heeft het bestuur van den F.N.Z. net wensohelijk geoordeeld, om, nu een algemeen© afwijking daar van noodig wordt geacht, ook vooraf met deze organisaties te spreken. Deze bespreking zal even eens op 8 dezer, vóór de conferentie, met den di recteur-generaal van den arbeid worden gehouden. 8.50 10.15 11.30 12.50 1.05 3.50 4.05 4.35 5.05 5.20 4.— Voor Zaterdag 4 Februari. HAMBURG (392 Mj Morgenomroep. SCHEVENINGEN-HAVEN (1950 M.) Tüd* sein van het Persbureau Vaz Dia©. HAMBURG (392 M.) Middagconcert. PARIJS (1759 M.). Conoart door heb orkest Albsrc Loeatelli, o-a. Gonoerfco in bémol '(Mo zart), Aria uit De Barbier van Se villa (Ros- aini), Kol Nidred (Max Brnch. ABERDEEN (500 M.) doneert door orkest. BERLIJN (484 M.) doneert atationsorkeat. BIRMINGH A M (491 M.) doneert voor de kinderen. ROME (449 M.) doneert door heb Radio Trio (viool, oeülo en piano). PARIJS (1759 M.) Concert door Radio Jazfc M.) Vooravxxndconoert met Symphotnie. HAMBURG (392 medewerking van Solisten'. "HILVERSUM (1050 M.) V oor avondconcert door het H.D.O.orkest, onder leiding van 5.— 5.30 6.— 6.20 8.50 8.10 9.50 Duitsch voor beginners, oasen voor beginners. Nico Treep. HILVERSUM, HILVERSUM. Franse! HILVERSUM. Voortz. vooravondoonoerh. LONDEN, Daventry. Militair orkest. ABERDEEN (500 M.) Concert abationsorkeet BAHCELONA (235 M.) Concert door heb Radio-Trio. STOCKHOLM (455 M.) Populair concert. PARIJS (1750 M.) Solistcnconcert. HILVERUM (1050 M.) Uitaemdavond van de V.A.R.A. Uitzending van heb concert in het Concertgebouw te Amsterdam' te geven door Tla Sftóni' /"Ipq ^TifVUrs^ ABERDEEN (500 M.) Concert atationsorkest KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Dans muziek. BIRMIN GH AM (491 M.) Populaire muziek, LANGENBERG (469 M.) Dansmuziek uit het café Corso te Dortmund. LEIPZIG (366 M.) Dansmuziek. MANCHESTER (384 'MO Avondconcert, uitvoering van oonoertaumniers op verzoek der luisteraars. r NEWCASTLE (312 M.) Concert. HILVERSUM (1050 M.) Persberichten en koersen van het Persbureau Vaz Diae. HILVERSUM (1050 M.) Aansluiting met Cinema Royal, Niouwendiik to Amsterdam. Filmmuziek door groot orkest ander leiding van den heer Hugo de Groot. LONDEN, Daventry. Dansmuziek The Savoy Orpheans and the ByMans SCHEVENINGBN-HAVEN (1950 M.) ZAKELIJKE OMROEP. 8.15 tob 1 uur: Persbureau Vaz Dias te Amsterdam: Pers-, handels- en financdeele berichten (met tua schenpooaea). 10.— 10.30 10.50 Hoe dikwijls was ik reeds in Napels geweest en hoe vaak had ik Pompeï, Amalfi, Sorento en het eiland Capri bezocht en toch was ik er nimmer toe gekomen om den Vesuvius te bestijgen. Meestal ben ik slechts een paar dagen in Napels geweest en dacht altijd: de Vesuvius loopt niet weg! Inderdaad, de Vesuvius is niet weggeloopen en toch zou het best kunnen gebeuren, dat op een goeden dag de Vorm van den berg zich geheel wij zigde. Toen de groote uitbarsting van 71 n. Chr., waarbij Herkulanum en Pompei' verwoest werden, plaat3 had, was de hoofdkrater niet waar zij nu is doch op de 'Monte Somme. Die Monte Somme was toen de hoogste der twee groote bergtoppen en is thans veel lager. Trouwens het is nog niet zoo lang geleden, dat aan de andere zijde van Napels, achter de Posilipo en niet ver van het stadje Pozzuoli op een goeden dag plotseling een hooge berg uit de aarde was opgerezen. Deze berg dicht aan de Golf van Poz zuoli gelegen, draagt den naam van Monte Nuovo (nieuwe berg). Het lijkt zoo ongerijmd zoo'n ver haal en toch wanneer men hier in dit vulcanische land vertoeft, verbaast men zich er weer niet over, men bemerkt duidelijk dat beneden ons geweldige natuurkrachten verscholen zijn, krachten zoo enorm, dat de mensch er absoluut niet tegen op gewassen is, al wil de mensch nog zoo graag de natuur corrigeeren. Gedurende de feestdagen was bij mij het plan ge rezen, wanneer ik ditmaal weer eens te Napels zou zijn, den Vesuvius te bestijgen. Ik had een makker gevonden die alles zou arrangeeren en wel om te paard te gaan, dat was meer sportief, yon- den wik dan met het spoortje van Thos, Cook en Son, het groote Engelsche reisbureau. Mijn makker had voor alles gezorgd en, ofsöhoon het Zaterdags nog slecht weer was, besloten we in ieder geval te gaan en zoo spoorden we Zondag ochtend van Napels met den spoorweg, die den naam draagt vanCircumvesuviana, omdat hij voor een deel rondom de Vesuvius gaat, naar Resina. We hadden inmiddels mooi weer gekregen en ge noten van de prachtige route langs Portici en Torre del Greco. Bij Portici moet ik altijd aan de opera „la Muette de Portici" denken. Doordat ik dit deed, kwam mij dat ongelukkige Belgische verdrag weer in de ge dachte. In 1880 is n.1. tijdens de opvoering van die opera: „de Stomme van Portici" te Brussel, de op stand tegen de Noord-Nederlanders uitgebarsten. Dat ongelukkige Belgische verdrag, ik kan er dikwijls niet van slapen. Wat een beestachtige vernedering voor ons wanneer wij zoo iets aan nemen en wat een trourig vooruitzicht dat door die Scheldequaestie wij nimmer meer neutraal zullen kunnen blijven, doch ons steeds hij één der oorlogs partijen zullen moeten voegen. Dan praten wij over ontwapening en het bloed der jonge Nederlanders wordt reeds bij voorbaat verkocht. Enfin, wij behoefden ons gelukkig niet lang over het Vernederings Tractaat te ergeren, want daar naderden we Resina. Mijn makker had goed gezorgd, want we werden bijna door onze gidsen, die met de paarden gereed stonden, uit den trein getrokken. Ik raad een ieder, die naar Zuid-Italië gaat, om een groote dosis goed humeur mee te nemen, want dat heb je daar wel eens heel erg noodig. Die Zuid-Italianen zijn nu eenmaal zoo gemengd geraakt met Grieken en Spanjaarden, om van Sa- racenen niet te spreken en hebben nu juist niet het beste bloed dier volken in hun aderen gekregen, dat zij een heel raar mengelmoes geworden zijn. In alles zien zij een prooi. De pakjesdrager werpt zich op uw bagage, de gids op u. Zijn er twee^ aan bod, dan rukken twee kruiers aan uw 'bagage, twee gidsen aan U. Half bedwelmd van den knoflookwalm, die uit de snel en luidspre kende monden het luchtruim invloeit, zoudt ge uw humeur kunnen verliezen. Doe dat niet, ziet de humor van dat alles in, geef één der partijen een fooitje en den ander het werk en alles is in orde. De storm is bedaard, een prettige lach, waardoor ge een stel prachtige tanden te zien krijgt (een erf deel van de Saracenen), versiert het gelaat en ge kunt verder weer zelf beslissen wat ge doen wilt. Dat wil zeggen met bepaalde restricties. Zoo wilden wij zeggen op welk paard we zouden kruipen, maar jawel, bij een gids behoorde een paard, de gids had mij dus voor zijn paard veroverd. Dat dit paard juist meer geschikt zou zijn voor mijn makker, liet hem koud. Trouwens paard te zijn in Zuid-Italië lijkt mij excuseer de expressie een honden baantje. Er is geen dag vooihij gegaan of precies op den zelfden plek te Napbis lag een paard voor de vlakte. Er was daar een herke helling en de keien, groote oud-Romeinsche keien, zijn heel glad. Zware stee- nen karren reden de helling af, bij een ervan werd onvoldoende geremd en zoo werd het arme paard gewoon weg geschoven en lag op den grond. De voerman naderde het paard en riep het arme beest met klagende stem toe: „wat heb je me daar nu gedaan, dat had ik niet van je gedacht". Het arrae dier lichtte het hoofd op en keek om alsof het wilde zeggen: „baas, waarom lette jij niet op de remmen". We stegen te paard en daar begon de' tocht. We hadden nog vrij veel bekijks, want er gaan niet veel menschen meer te paard den Vesuvius op. Lang zaam aan begon het te stijgen en konden wij van het'uitzioht genieten. Rechts van on9 lag Pompeï, achter ons de zee met het eiland 'Capri, links in de verte Napels. We gingen door rijke tuinen, overal hingen trossen sinaasappels te glimmen in de zon. De lava wordt na veertig jaar een bijzon der vruchtbare teelaarde, dus ziet men rondom de Vesuvius prachtige tuinen. Helaas kwamen er geen inendenten voor, we wer den niet door roovers aangevallen, onze paarden stijgerden niet, onze gidsen werden niet plotseling gek of moordzuchtig. Niets van dien aard. Lang zaam maar zeker stegen we. Soms hadden we even last van bedelende kinderen, maar daar we niets gaven, dropen ze af en kregen we dus niet het heele dorp mee. Dat is n.1. het erge. Geeft men iets, dan is het of een mierennest leegloopt. Plotseling reden wij een poort binnen. Het was de Villa Rianohi. De traditie wil dat hier gepleisterd wordt en dat men een glas wijn, den z.g.n. Lagrima Christi Christustianen drinkt en ook aan de gid sen wat geeft. Wij waren in een goedon luim en tracteerden nog een paar, als roovers uitziende, aanwezigen en hadden, dank zij een drukke discus sie der hoeren, werkelijk een moment het aange name gevoel wat bijzonders mee te maken, n.1. in handen van roovers te zijn gevallen. De illusie ver: dween. toen de oudste gids het sein tot opbreken gaf. wij keurig konden betalen en opstijgen en door een anderen poort onzen weg vervolgden. Nu werd het onherbergzamer. We reden over ruwe lavablok- ken, alle cultuur verdween langzamerhand. Het uitzicht werd echter steeds mooier, men zagnu meer van de vlakte rondom de Vesuvius, men zag veel beter voorbij Napels den Posilipo en nog verder het eiland Ischia, terwijl aan de andere zijde behalve Capri, ook het stadje Sorrento duidelijk te zien was. Te duidelijk, zeiden de gidsen, het beteekent mor gen slecht weer. Wij naderden den top, stegen af en lieten de paarden in een armoedige boerenhoeve achter. Nu ging de tocht te voet verder. Eerst ging bet best, maar opeens werd het pad stijler en was de lava vergruisd, toen bemerkten we ,het voordeel, dat de gidsen hadden door hun met spijkers beslagen schoenen. We zagen links van ons een groote zwerm schooljongens den berg bestijgen, wij be. grepen, dat die alles te voet' hadden gedaan en dat staalde onze spieren, zóodat we in een goed, door de gidsen zeer gewaardeerd tempo, bij den top kwamen. We moesten even links afbuigen zeiden de gidsen, want daar hield hun taak op en moesten xe ons aan Thons. Cook en Son afleveren Kan men den krater dan niet vrij naderen? Neen, antwoor. den de gidsen, de zaak wordt door de regeering en Cook samen geëxploiteerd, zouden wij verzuimen u bij de controle af te leveren, dan zijn we meteen ons baantje kwijt, om van verdere last, boete ellende niet te spreken. Jawel, daar was een barrière, een soort ticket office, met lieden met uniformpetten op er achti We namen afscheid van onze paardengidsen, dank zij onze flinke fooien, ons niet slechts in adelstand, maar tot prinsen verhieven. Die pril, selijke titel hebben we tevens verder op den Vesu vius gehouden en „navenant" moeten fooien. Maar we hebben pret gehad. Na 5 lire geofferd U hebben, liet Cook ons door. Toen konden we met een gids langs een keurig pad naar boven. Rechts bene den lag de vlakte met Pompeï en allerlei anders plaatsen, verderop was de zee met den landtong van Sorrento, en Capri, links van ons de krater van de Vesuvius. Beneden ons een groot kraterdal, met in het midden een hoogo heuvel, waaruit voortdurend een root! pluim opstijgt, dan na enkele minuten een uitbar sting. De brokken gloeiende lava ziet men hoog d» lucht in slingeren, zich verspreiden en gedeeltelijk in het dal, dat zichtbaar is, neerstorten. Daar de wind van ons af was, stortto het grootste deel aan den anderen kant van den kraterkegel in het voor ons niet zichtbare gedeelte van het kraterdal. Wij liepen nog even hooger, daar hield de hoog» kraterrand op, en was het kraterdal slechts door eeo lagemuurkorst omgeven, om even later weer een hoogen muur voor zich te hebben. Ik kreeg een ontembare lust naar het kraterdal tl te dalen, we spraken met onzen gids, het moest eigen lijk 25 lire por persoon kosten, maar als we Baron f D met hem gingen en een fooi gaven aan hem en maat, dan ging het best. De zaak was glashelder, zou ons natuurlijk toch 2 V 25 lire kosten, slei 1 V officieele 25 lire en 1 X fooitje 25 lire. Bastal zei ik, en daar gingen we. Mijn makker door den gids bij de hand genomen en daar renij die beiden het kraterdal in. Vóór dat ik tot berij ning kwam, had een allerraarst individu mijn han te pakken en renden wij hot stel voor ons achtera, rie t Het lavagruis vloog om mijn ooren, de jaB van mij® cd hj gids raakte soms tusschen mijn beenen, maar niel» tot-f scheen to hinderen, in ongelooflijk tempo snelden wil naar beneden. Men hoorde tusschen- alles door dut AATS delijk het hoesten van den Vesuvius en dan het ge- auto' raas der uitbarsting, men zog zelfs ondanks het ge-had ren nog het neerstorten der roodgloeiende lava- «odal brokken. ™e Zwavellucht kwam in mijn neus, beneden me zig if. d ik mijn makker allerraarste kapriolen maken aan tovii de hand van iemand, die mij. een soort duivel ge- >&dg leek. Ik keek even naar mijn, maat, kreeg juist zwa- «rda vellucht in mijn neus en mijn verstand, zei mij: weg gaan por expresse bestelling naar de heil wet Halt! ik liep bijna mijn makker en diens gids on >keui derste boven. De gids sprak, we gingen dus niet naai fis de hel, ook deze illusie was verdwenen. Wel ston den we op lava, die pas een week oud was, wel lis vo°: pen we langs kleine kraters, geel van den zwavel, J. on met roodgloeinede monden. Men kon de hand er nW|*M bij houden. We stonden stil. Daar hoestte de'Vesuvius twee- gy maal en even later stoof met geweldig geraas vuur en rook naar boven en tuimelden even later de stukken lava omlaag. Het was stil. Daar hoestte de Vesuvius drie maal heftiger was de uitbarsing en de brokken gloeiend lava vielen op 20 Meter van ons neer. Ik gaf aai mijn gids wat klein geld, die bracht het naar dij*®*1 lavabrokken en zoo werd het een aandenken, een0rv stukje lava, waarin een soldo vastgehecht was. y Ik vroeg aan den gids: hoest hij wel eens 4 maal'® Nu niet, was het antwoord. Dat is maar goed ook zei ik, want dan kregen we de brokken juist o| ons hoofd. Ik geloof wel, zeide de gids, dat me» J-' al9 men een brok gloeiende lava op het hoofd kreej dood zou wezen. Man, antwoordde ik weer, ik g**le loof dat niet. maar ik weet het zeker, daarom pa ir.JJj} ook niet naar den anderen kant van den kraterkege! want daar is de wind heen! .P* Wat een kracht zit er daar onder de aarde. Was neer zal die kracht opeens tot volle uiting komen Waarom niet juist nu, terwijl wij er zijn? Groot optimisten als menschen zijn denken ze er niet aal üt.a' dat die Vesuvius niet zal zeggen: laat ik nu ev» met flink hoesten wachten tot die vriend van men» VOi Trapman uit Schagen weg is! We gingen weer naar boven. De lui wilden trekken aan een riem, die zij zeker voor zulk taak om het lijf dragen, maar wij weigerden, de sportI Toch was het soms geen grapje en het denken aan die 'boete-processie* waarvan! wel eens gehoord heb: drie stappen naar vorl twee terug. Dat lavagruis langs de hellingen t het kraterdal is zeer bewegelijk. Het was vermo end! Enfin, we kwamen boven, deden wat de g sen ons zeiden ten opzichte der betaling, hadd geen last, integendeel, we bleven prinsen tot we ej., - de finucilaar van Cook zaten. Zoo ging het met deze tandrad&poor vanaf pl.m. 100 meter tb j, den kraterwand, stijl naar beneden, toen oversla? j pen in een andere tandradspoor en stoppen &B het hotel van Coo'k, vlaJk bij het Eremo obsem torium. [apVaH' Na een goeden lunch weer verder met de tand» spoor tot een ander station en hier vandaan veri L naar Pugliano. Hier eindigde de spoorwegonderö ming door Cook met Regeeringssteun tot stand i bracht.Men stapt hier over dn de gewone Circui vesuviana-spoor en komt een drie kwartier later g Napels aan. Die Cook-onderneming is werkelijk J en't0°'' genoeg te waardeeren, want daardoor kunnen Q' 6V(o zenden genieten van het bijzonder grootM - schouwspel dat de onmiddellijke nabijheid van d y'on krater, en'de prachtige uitzichten van boven enj j„ Dq durende de tocht bieden. Stelt u voor in Rome teruggekeerd, hoorde ik t oen kennis, die een week tevoren den VesuviusJ geweest was, dat hij den heer Dr. van Rijn, het Internationale Landbouw-Instituut en vier j dere Hollandsche heeren getroffen had. Die Houal sche heeren kwamen uit Noordholland, om zich f soonlijk te overtuigen, dat hunne zaken hier f behartigd werden. "Ik vernam, dat het ging w Dc) bloemikoolcultuur en ik wil niet nalaten mijn n® g te brengen aan die ondernemende Noordhollanfl» lmann die ik gaarne de hand gedrukt zou hebben. voor di Het deed mij pleizier te hooren, dat die hee zeer tevreden geweest waren met hetgeen zij op gebied in Italië gezien hadden, dat zij niet meer mO0ten len hooren van luie Italianen, en vol lof sprw <elijk«zj over land en volk. pinkel Ik verheug mij, dat ook zij gelegenheid ne» gehad den Vesuvius te bestijgen, al is he' dan J en en niet te paard geweest, maar met het treintje toisschi Cook. Het is bijna: Cook's Vesuvius. tijd mei i h ais e jenw©r flood® j Wet v toodtoest

Schager Courant | 1927 | | pagina 10