Jlltiin Billis- ilKtttilit- LaitMIU SIER TABAIt WONDER HET IS EDISON 80 JAAR. Bij Ruwe. Schrale huid PUROL NIEMAND VERKOOPT Zaterdag 12 Februari 1927. 70ste Jaargang No. 7998. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. DEPÓTS JAAP SNOR, SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzendifïg tot 's morgens 8 uur, './orden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). 'Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. HOOG VERZEKERD. Franck Campbell, een jongen van 14 jaar, kan er trotsch op zijn, dat hij de hoogst verzekerde knaap van de wereld is. Zijn leven is door een combinatie yan 37 maatschappijen verzekerd voor een bedrag van 1.000.000 dollar. De vader van Frank is een gefortuneerd aannemer. Op Frank Campbell volgt als verzekerd object de jeugdige bioscoop-ster Jackie Coogan, die verze kerd is voor 65.000 dollar. SNEEUW IN ËERVIë. Uit Belgrado wordt gemeld, dat over een groot deel van het land een sneeuwstorm gewoed heeft van buitengemeene kracht. Op sommige plaatsen in de dalen ligt de sneeuw zes meter hoog. Verscheidene verbindingen zijn verbroken. 108 JAAR. Reuter meldt uit Washington, dat te Louisa, in den staat Kentuckie, een mevr. Mahala Huff is overleden, die 108 jaar oud was geworden. Zij stond als no. 1 op de lijst van de regeeringspensionen en was één van de 17 nog in leven zijnde weduwen van strijders uit den oorlog van 1812. Zij was de oud ste gepensionneerde in de Aincrikaansche pensioen staten. DOOR ZIJN EIGEN DAS GEWORGD. In een garage te Cambridge vond men Dinsdag het lijk van een student in staande houding naast zijn auto. Hij droeg een das om den hals en men ge looft, dat die das door den draaienden motor gegre pen was, terwijl hij hem nakeek, en hem zoodoende geworgd had. In den motor vond men flarden van de das en deze moest afgesneden worden, voor men het lijk naar het lijkenhuisje kon overbrengen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Twee kleine kinderen, William en Dolly Kent, zijn op merkwaardige wijze te Bedford aan een on geluk ontsnapt. William duwde Dolly in'een wa- iut\e, gemaakt van een houten kist op wielen, loei: een autobus, die voor een andere uitweek, hen aanreed. De bus remde en de schok kwam niet hard aan, maar het wagentje geraakte onder de omni bus en Dolly reed nog enkele meters door, tot hot handvat van het wagentje onder de bus klem raak te. Geen van de twee kinderen kreeg kwetsuren van beteekenis. NOG NET BIJTIJDS. Te Brzezany was de vrouw van een koopman over leden. Haar begrafenis was vastgesteld, doch moest een dag uitgesteld worden, daar haar dochter, die elders in betrekking was, niet op tijd te Brzezany kon zijn. Toen de achtend van den dag was aange broken, waarop dan inderdaad de doode begraven zou wordeu, stond dezt plotseling van hae r doods bed. Als de dochter niet oen dag later thuis was ge komen, zou de vrouw levend begraven zijn. EEN TRAGISCHE GRA^. De Prager Presse meldt uit Belgrado de volgende grap, die door een toevalligen samenloop van om standigheden een luguber einde nam. Op een bal- masque was een troepje jongelui verschenen als nuilebakken, met een lijkkist in hun midden. Na het démasqué brachten zij de kist naar de kamer van hunner, die in hetzelfde huis woonde, waar de ieestzaal was. Toen deze jongeman 's ochtends naar bed ging, wilde hij het sombere ding niet op zijn kamer houden en zette hij het voor de deur van een vriend, die niet naar het bal masqué geweest was. Deze vriend bleek den volgenden ochtend overleden te zijn! Hoewel men zijn doodsoorzaak niet pre cies heeft kunnen vaststellen, gelooft men toch niet aan een magischen invloed van de lijkkist. Er is na melijk in de gasleiding op zijn kamer een klein lek gevonden en men vermoedt daarom, dat de onge lukkige aan gasvergiftiging is gestorven, al heeft men Zulks dan ook niet zeker kunnen aantoonen. N.R.Ct TWEE NEDERLANDERS TE BRUSSEL GE KNIPT. Te Brussel heeft de politie, naar het V.-D.-Bureau meldt, aangehouden een 30-jarigen Nederlander, die niet in het bezit was van een verblijfsvergunning, benevens een andere Nederlander. Ze hadden te Brus sel een maatschappij opgericht, „Société Stalco", ge naamd en plaatsten advertenties in de dagbladen, waarin zij automobielen te koop vroegen, welkevoor Nederland bestemd zouden zijn. De betaling van het :,"i'v do zou dan op langen termijn geschieden. Daar i ;/.e „Société Stalco" niet bleek te bestaan en de' politie verschillende klachten bereikten, heeft zij een onderzoek ingesteld, waarbij het haar gelukte een auto in beslag te nemen. Er wordt thans onderzoek gedaan naar den automobilist, die den wagen aan „Stalco" verkocht heeft. van Handen en Gelaat Doos 30*60-90ct BRAND OP EEN MARINEWERF. Uit New York. Gisteravond is hier op dé marine- brand uitgebroken. Drie opslagplaatsen zijn geheel verbrand; vijf stukken afweergeschut werden ver nield. De waarde wordt op een millioen dollar ge raamd. ACHTER DE TOONBANK. Mej. Stella Chaliapin, de dochter van den beroem den bas-zanger, heeft genoeg van de muziek. Ook heeft zij er betrekkelijk onmuzikaal als zij schijnt te zijn geen zin in op den duur enkel maar de dochter te zijn van een beroemden vader. Zij is dus nu winkeljuffrouw geworden in 'n deftige parfume- rie-zaalc in de Vijfde Avenue te New York. Het Ame- rikaansche publiek vindt dit erg interessant. De sprong van de toonbank naar de kunst lijkt den menschen normaler, althans begeerlijker, dan om gekeerd, die van de kunst naar de toonbank. Mej. Chaliapin denkt daar anders over, en haar opvat ting is: „voor mij is de handel beter dan de kunst". Toch is zij niet zóó onmuzikaal, of zij hoort haar vermaarden vader gaarne zingen. NAT GAS. Talrijke gezinnen in Neustadt deden Dinsdag een minder aangename ervaring op. Toen 's avonds het licht moest worden opgestoken en de gaskraantjes werden opgedraaid, spoot er water te voorschijn! De monteurs hadden bij een groote reparatie bij een buisbreuk op de een of andere wijze de gas- met de waterleiding verwisseld. BIJGELOOF. In het Berl. Tag. vinden wij, aldus het Hbld., een allerzonderlingst geval van uitdrijving van den dui vel. Let vooral op den Celen Winkel. VOOR ONS KOUSEN. Wij hebben alleen Depóts voor het aan nemen'van Reparatiewerk. Zuidstraat 15, HELDER. Schagen J. BALK, Breezand Mej. BERQ, Alkmaar Mej. BEUDEKER—Teoel, Hofplein Het Middeleeuwsch spel speelt in Berlijn, op 7 Febr. 1927. Een koopman Meier, zat den dag te voren in en herberg zijn ellendig lot te overdenken want vrouwlief hield hem erg kort, gaf hem maar een mager weekgeldje voor zijn persoonlijke geneugten, en nooit den huissleutel. Plots wordt zijn aandacht getrokken door een ge sprek, dat twee mannen aan een tafeltje naast hem voerden, over godsdienstige onderwerpen, waarbij zij het ook hadden over duiveluitdrijving. Daar ging hem onverwachts een licht op: zijn vrouw was door den duivel bezeten, dat was de eenvoudige verkla ring van haar wreedaardige houding tegenover hem. Maar dan konden wellicht de twee mannen hem helpen, zoo flitste het door Meier's brein, en dade lijk schoof hij aan bij het tweetal, vertelde hun zijn geval en vroeg of zij soms raad wisten. Zij spraken af den volgenden morgen vroeg bij hem te zullen komen en zijn vrouw dan de kunstbewerking te doen ondergaan. Meier liet het tweetal dien morgen binnen en ging zelf het resultaat van hun experimenten in de herberg afwachten. De beide mannen vertelden de vrouw, dat zij den duivel wilden uitdrijven en haar gezond wilden bid den. Zij grepen haar daarom vast, plaatsten haar tegen den muur en dwongen haar achter elkaar vijftig diepe kniebuigingen te maken; daarna legden zij hun slachtoffer op den grond en „rekten" haar, door haar bij het hoofd en de voeten te trekken. Een buurvrouw, die op haar gillen toeschoot,, kreeg den raad van de duivelbezweerders zich weg te pak ken, daar anders ook bij haar de duivel zou worden uitgedreven. Zij ijlde naar de politie en toen deze ter plaatse verscheen bleek al spoedig, dat de beide, volkomen in ernst zijnde „satanjagers" pas kort geleden ontsla gen waren uit een zenuwinrichting. Zij verklaar den, vast overtuigd te zijn van hun genezende krachten. Terwijl de ongelukkige vrouw zich naar de her berg sleepte om haar echtvriend op te zoeken, werd het tweetal door de politie in verzekerde bewaring genomen. O, DIE VROUWEN! Leen een auto niet uit, zelfs niet aan uw vrouw! Tot die overtuiging is de Amerikaansche bankier Horrace Dodge gekomen, die het vorig jaar Mei uit Parijs naar Amerika vertrok om een huwelijk bij te wonen en zijn auto met zijn echtgenoote achterliet. Eqnige weken geledon las hij tot zijn groote ver bazing in een Amerikaanscho krant dat hij door de Parijsche rechtbank bij verstek tot een maand ge vangenisstraf was veroordeeld, omdat hij in het Bois de Boulogne met zijn auto een kind had over reden. De heer Dodge pakte.de eerste de beste boot om naar Frankrijk terug te keeren en appèl tegen het vonnis aan te teekenen. Gelukkig kon hij onomstoo- telijk vaststellen dat hij zich ten tijde van het on geluk in de Ver. Staten bevond. Er kwam toen aan het licht dat zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid met een vriend was gaan toeren, en de vriend der mate door haar lieftalligheid was gefascineerd ge worden, dat hij onvoldoende aandacht aari het stuurratl had gewijd. Met het noodlottige gevolg. Hij was toen hals over kop doorgereden; te laat, het dal Iedereen en zoo op qesfeJd la. Nergens v/irxJI men een merh daf met zdóveel zorg bereid en daqrbu voor zdó'n mafigen prüs verkrijgbaar la. Welk merk Is dal' A (nuorlej der Nederlandsdie pyprookenc nummer van de auto was al opgenomen. Toen de eigenaar door de justitie was opgeroepen, had mevr. Dodge het niet noodig geoordeeld hem dit naar Ame rika te berichten, temeer daar zij toch juist aan het echtscheiden was. Horace Dodge is nu in hooger beroepvrijgespro- ken. MISHANDELING VAN SOLDATEN. Voor de rechtbank te Ludwigslust in Mecklen- burg hebben gisteren 11 onderofficieren van het 14e regiment cavallerie terecht gestaan wegens mishan deling van soldaten. De hoofdbeklaagde, een opper wachtmeester, zou zelfs den onderofficieren hebben bevolen, bullepeezen en riemen voor het ranselen van de soldaten te gebruiken. Wanneer een der sol daten wilde klagen, werd hij opnieuw gestraft. De hoofdbeklaagde werd tct 9 maanden gevange nisstraf veroordeeld, de overigen kregen straffen van 6, 3 en 2 maanden. FORD GAAT BOEREN. Commerce and Finance, een blad, dat té Detroit verschijnt, meldt dat Ford een groote boerderij in de buurt van Dearbrook (Michigan) heeft gekocht, waar hij van plan is, in de praktijk aan te toonen, hoe de boeren met veel minder werk veel grootere oogsten kunnen verkrijgen, door het intensief toe passen van wetenschappelijke methodes. Hij zegt, dat volgens zijn werkwijze de arbeid, voorafgaande aan de oogst, in 15 20 dagen inplaats van in e.en half jaar zal kunnen worden verricht. 's Werelds grootste uitvinder viert zijn tachtigsten geboortedag Van courantenjongen tot hou der van dnlzend patenten. 11 Februari. Heden viert Edison, 's we relds grootste uitvinder, zijn 80sten geboor tedag Thomasz Al va Edison, 'a Amerikaan sche uitvinder, werden den 11 Februari 1847 te Milan in de slaat Ohio ge boren en is van vaderszij de van Neder- Jandsche af komst Een kort over wicht van zijn levensloop baan wijst uit, dat hij op 13-jarigen leeftijd couranten^ jongen was op den Grand Trunk-3poorweg. De scneikunde trok hem echter zoo aan, dat hij in een ?P°°rwegwagen een laboratorium inrichtte, waar j nemen van proeven echter een ontploffing ontstond, die bijna den trein in brand deed vlie ten, zoodat hij mèt rijn laboratorium, voor zoover ou niet reeds door de ontploffing was verdwenen, Nfl°f .eJ\. hoofdconducteur den trein uitgezet werd. ANaaat hij had leoren telegrafeeren, hij was toen veertien jaar, gaf hij den courantenhandel op, en FWt !£"tereenv°lgens als telegrafist werkzaam te 1 «jron, Stratford en Adrian, in welke laatste inr M* °°k a's wer^tuigkundige een werkplaats hii H Baarop ging hij naar Indianopolis, waar U1J de „automatic repeater" uitvond, een toestel, dat een telegram zelfstaandig van de eene lijn op de andere lijn overbrengt. Na te Cincinati, Menphis, Louisville en Nieuw-Orleans verblijf te hebben ge houden, ging hij in 1868 naar Boston, waar hij een hooge betrekking bij de telegrafie bekleedde ,en te vens een kleine instrumentwinkel opende. Later kwam hij in dienst van de Gold-Indicator-Company (die ieder kwartier de goudkoersen seinde) en werd weldra super-intendent. Hief deed hij vele uitvindingen op telegraphisch gebied. Hij had verschillende werkplaatsen in ge bruik gehad, tot hij in 1887 te Orange (New Yersy) een groot laboratorium oprichtte, waar hij zijn on derzoekingen voortzette. Edison's uitvindingen zijn buitengewoon talrijk. Hij heeft ongeveer 1000 patenten genomen. In dienst van de Westorn-Union-Telegraph-Company, die te gen voordeelige voorwaarden al zijn uitvindingen van te voren gekocht hééft, zijn door hem o.a. uit gevonden de batterij-telefoon, de phonograaf, de mi crofoon, de megafoon, de phonoplex en de trein- telegraaf. Vooral de uitvinding van de phonograaf heeft zijn na.am wereldberoemd gemaakt. Verder behoort tot zijn meest bekende uitvindingen de in voering van het electrische gloeilicht: hij heeft de eerste practische booglampen vervaardigd; hij maak te verschillende verbeteringen aan de dynamoma chines en schakelingen voor electrische verlichting en heeft de eerste electrische centrale gebouwd. Me de tot zijn laatste uitvindingen behooren de kine- toscoop en de imimeograaf, een vermenigvuldigings toestel, dat meer dan 3000 p-oede copieën van het ori gineel geeft. Na de phonograaf verdient wel het electrische gloeilampje, dat in de verlichtingstechniek zoo'n groote omwenteling teweeg bracht, de eerste plaats op de lange lijst der uitvindingen. Niemand zal er tegenwoordig bij denken, wanneer hij het knopje van het electrisch licht een kwartslag omdraait, dat hij deze simpele beweging om licht te krijgen, te danken heeft aan de taaie volharding van een man, die niet rustte, alvorens hij zijn doel bereikt had. Den 21sten October van het jaar 1879 zag hij zijn moeite en inspanning in die richting beloond, toen op dien dag voor het eerst het electrische lampje begon te gloeien en onafgebroken 45 uur door brandde. Het was een ongemeen wereldschokken de gebeurtenis. Wel werd Edison na de aanvrage om een patent op zijn uitvinding in een proces ge wikkeld, hetwelk uitwees, dat reeds 20 jaar van te voren een optiker te New York electrische gloeilam pen voor de verlichting van zijn etalage had ge bruikt, doch tevens werd uitgemaakt, dat deze uit vinding practisch geen waarde had, zoodat Edison zonder eenig voorbehoud de verdienste van de in voering van het electrisch licht voor het algemeen gebruik moet worden toegewezen. Naast al deze belangrijke uitvindingen verdienen zijn opsporingen op het gebied der kinematographie een extra vermelding. Wanneer we geen Edison ge had hadden, zouden er hoogstwaarschijnlijk nu niet zooveel menschen van de bioscoop genieteen. In West-Orange stond het eerste filmatelier der we reld en tusschen de heuvelen van West-Orange wer den de eerste groote filmen opgenomen. Een kijkje in het tegenwoordige labora torium van Edison. In West-Orange, in de nabijheid van New York, bevinden zich nog altijd de laboratoria en de fabrie ken van Edison. Om deze plaats vanuit New York te bereiken, gaat men van daaruit met den trein on der de rivier, den Hudson door, naar Hoboken pji vervolgens door Jersey City en Newark naar Oran ge, waar men na een drie kwartier aankomt. Een electrische tram brengt u in 20 minuten binnen het schoone landschap van West-Orange, waar aan bei de zijden van een fabrieksstraat de laboratoria en fabrieken van Edison uit den grond oprijzen. Se dert 1886 heeft Edison hier zijn woonplaats opge slagen. Een bezoek aan Edison voert u door een drie verdiepingen hoog gebouw naar diens bibli otheek. In. dit gebouw heerscht een eigenaardige stemming. Het geelroode hout, waaruit de galerijen en boe kenkasten zijn opgebouwd, weerkaatsen een vrien delijk warm licht. Beneden staan tusschen de ven sters de boekenkasten. In de vehsternissen zijn de schrijftafels en teekentafels opgesteld, die voor het grootste gedeelte door de assistenten van Edison bezet zijn. In de galerijen zijn de beeltenissen van groote mannen en groote technische kunststukken opgehangen. Temidden hiervan troont de groote man aan zijn schrijftafel, met zijn uitdrukkingsvollen kop, met den machtigen schedel, waarop het sneeuw witte haar tot over de slapen neerhangt, terwijl on der .de borstelige witte wenkbrauwen door, de ver standige grijze oogen vriendelijk lachend de wereld inkijken. Naast hem staat zijn privé-secretaris, die hem alles in zijn oor toeschreeuwt, hetgeen de be zoekers hem willen vertellen. Men moet n.1. weten dat Edison zijn gehoor geheel en al kwijt is, en al leen op deze wijze gaat hetnog zich met hem te on derhouden. In de bibliotheek vragen in de allereerste plaats zijn vele dagboeken, waarin de "bijzonderheden van al zijn uitvindingen zijn aangeteekend, uw aandacht, Een volgende ruimte is de verzamelplaats van alle mogelijke stoffen op de wereld, teneinde bij even- tueele onderzoekingen of proeven direct alles bij de hand te hebben. Verder volgen eenige groote werk plaatsen en daarachter een rij van laboratoria. Hier in ziet men een menigte phonograaftoestellen, zoo wel van de allernieuwste als van de alleroudste con structie, opgesteld, alsmede kasten met oude besto ven papieren, electromagneten, telegraafapparaten, schakelinrichtingen, electrische machines van aller lei soort en nog vele andere dingen die een'onmid- d el lij ken indruk geven van den geweldigen arbeid, dien dezen man gedurende heel zijn leven heeft ge- presterd en nog presteert. Nog verder gaande, komt men in een groote zaal, waarin een concertvleu gel staat en aan de wanden de portretten van zan gers en zangeressen uit alle werelddeelen hangen. Hier worden nog heden concerten gegeven voor opnamen voor phonograafplaten. Tenslotte beland men in het laboratorium van Edi son zelf. Dagelijks kan men hem daar in zijn langen, witten jas aan den arbeid vinden. Een reageerbuis, die hij afwisselend in de vlam en tegen het licht hoódt, teneinde te zien, hoe de reactie verloopt. Nog rechtop als een kaars, ongebogen, ofschoon de last van 80 jaren op hem drukt, als ware het slechts kin derspel geweest, wat hij in al dien tijd gedaan heeft. En nóg! Ja, nog altijd is zijn dorst naar kennis niet gelescht, nog altijd vorscht en zoekt en experimen teert hij, om de techniek, waar de menschen van te genwoordig niet buiten kunnen, zoomin als buiten hun dagelijksch brood, steeds maar weer te verbete ren en zooveel mogelijk te vervolmaken, zoodat een ieder wel moet voelen, dat deze groote technicus de ware en werkelijke weldoener der menschheid is,

Schager Courant | 1927 | | pagina 1