Alpino NltOIS- Voor het flrentsche Veenkind. Dinsdag 15 Februari 1927. 70ste Jaargang No. 7999. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Feuilleton. ALS EEN MAN EEN MAN IS Plaatselijk Nieuws. ACER COURANT. blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woenndag, Dondor- en Zaterdag. Bij inzending tot 'b morgens 8 uur, vorden Adver- nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UilgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummera 0 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, Iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. M. de R. In de Schager Courant van Dinsdag 8 Febr. wor- Hi wij Sociaal-Democraten beschuldigd dat wij de Ui9houd8ehool „verdacht" maken. Wij zouden den jer Nobel willen vragen: „aan wien de schuld?" at de huishoudschool besproken wordt? De huis- uudschool wordt door de gemeente Schagen ge- ibsidieerd en de subsidieaanvrage wordt steeds rooter, reden waarom ondergeteekenden eens aan vragen gingen „hoe zit dit of dat". Daarop kregen iij geen voldoend antwoord, en met de opmerking an een raadslid, „dat hoe minder over de huis- loudschool werd gesproken, hoe beter en dat wij [vel dankbaar mochten zijn in onze gemeente een dergelijke inrichting te hebben", konden wij ons niet tevreden stellen. Nu hebben wij on de school noch op haar voor- titter ot directeur iets tegen, maar toch meenen wij a\a leden van den raad het recht te hebben om te vragen: „hoe is de finantieele regeling", omdat de subsidieaanvraag alle jaren hooger wordt. Dat ach ten wij onzen plicht. Bij de behandeling van de be- grooting voor 1927 hebben wij gevraagd „wat ge- leurt er met de school als de heer Nobel komt te iverlijden" en welk inkomen moet men hebben om In aanmerking te komen voor verminderd school- [eld of kosteloos onderwijs? Ons inziens heel een voudige vragen: In 1926 kon men op het raadhuis een antwoord geven op een paar andere vragen our de begrotingscommissie voor dat jaar gesteld, len zou zich tot den heer Nobel wenden om inlich- ingen en dat is inderdaad gebeurd. Wij kregen intwoord „heel beleefd": „Wendt u tot den Minister im inlichtingen", met andere woorden „waar be- uoei je je eigenlijk mee". Wij willen niet aannemen Jat de heer Nobel het niet wist. Intusschen hebben wij nog een paar maal naar deze zaak gevraagd, maar aan de weet kwamen wij niets. Toen hebben wij aangedrongen op een paar gedelegeerden in het Muur, waar wij als subsidieerende gemeente recht op hebben. Met „spul en moeite" eindelijk één on zer in het bestuur: de burgemeester. In November \mwad en tot op heden nog geen vergadering bij- "■"voond, dus weten wij nog niets. En waarom nu e vragen? Omdat het perceel Sectie E, no. 651 particulier eigendom is van den heer Nobel. In de subsidie zit ook rente en aflossing van dat gebouw. Verbeeld je: de heer Nobel eigenaar en wij rente en aflossing betalen, plus huur. Op de vraag hoelang "e rente en aflossing duurt kon niemand antwoord ven. Wel werd gesproken tot* „zekere waarde" maar tot „welke waarde" was niet bekend. Bij de behandeling van de ibegrooting voor 1927 is door ons tegen die sifbsidie gestemd. We hebben toen onderstaand adres aan Gedeputeerde Staten ge- tonden: Ondergeteekenden, K. Bakker en J. Bregman leden van den Raad der gemeente Schagen, ge ven met versohuldigden eerbied te kennen, dat zij bij de behandeling der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1Ö27, hun stem niet hebben gegeven voor het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging voor LandbouVhuishoudon- derwijs (directeur de heer GeNobel te LutJ©win kel) en wel om de volgende reden: dat op de bij de subsidie-aanvraag overgeleg de begrooting telken jare een post voorkomt van 12000.— voor huur(?); door HAROLD BELL WRIGHT. Voor Nederland bewerkt dooar C. F. VAN DER HORST. 21. Toen de zwarte een jaar oud' was. had ik voortdu rend het oog op hem. evenals trouwens sommige an dere cowboys, die den troep nu en dan ontmoet had den. want toen -hij nog een veulen was, kon je al rien. wat er van hem zou worden. In dat jaar "werden de wilde paarden te talrijk en wij besloten lacht op hen te gaanmaken om hun aantal wat te dunnen, zooals wij dat alle twee of drie jaar doen. Iedereen had het natuurlijk op den zwarte gemunt op een goeden dag tegen het einde van de jacht, toen de verschillende troepen al grotendeels ver spreid waren, reed ik uit om hem te zoeken. Ik ach wrvölgde een ouden schimmelhet was dezelfde dien- wij vandaag gereden -hadden.... en op eens, ontmoet ik hem op den top van den heuvel, Mst waar wij nu naar hem toe reden. Het was zoo ®Pel in zijn werk gegaan, dat hij een minuut lang «ven verward was als ik...» en ik verzeker je, ik beef de als een riet. -Het lukte mij dichterbij' te kernen, en voor dat hij weg kon loopen. had mijn strik hem te n^ken. Tot op dit oogenblik weet ik niet waar de oude schimmel dien ik achtervolgde, gebleven was. h» als een leeuw ep een poos wist ik niet. of nu mij, dan ik hem had. Waar hij was toen nog maar ®^veulen van een jaar en eindelijk was ik hem de hield Fhil even stil. met een eigenaardige uit- urukking op zijn gezicht Patches wachtte, zonder iets te zeggen. de cowboy, eindelijk na een lange «urze ing, „ik kan het niet verklaren.... en ik spreek mij i n 'dikwijls over. want het is het vreemdste Revai wat mij -ooit. gebeurd is, maar toen ik in de in van ^ien zw&rteni hengst keek en- hij' mij' recht al. -ï ffszicht zag. toen voelde ik mij zoo bedroefd wL n?5 in. cmijn levex. gevoeld had. Het vaVr 1 schaamde alsof ik mij aan iets heiligs t/Jirep-I waren' daar samen alleen, hij en ik en hftiS ®amen worstelden, bedacht ik, wat dat voor zijn moest..», getemd te worden en 'beschaafd en dat in die f 2000, volgens mededeeling van den heer Nobel zijn begrepen rente en aflossing van het gebouw waarin het onderwijs wordt gege ven; dat dit gebouw noch aan de gemeente, noch aan de Vereeniging behoort, doch eigendom is van den heer Nobel, zoodat èn gemeente èn rijk èn provincie dus rente en aflossing betalen in strijd met art. 26 onder b. der Nijverheidson derwijswet, waarin alleen gesproken wordt over rente en aflossing voor geldleeningen voor ge houwen in het bezit der schoolbesturen; dat verder op die begrooting niet voorkomt een bedrag ter tegemoetkoming in de kosten der gemeente van subsidiën en bijdragen van par ticulieren (art. 25, 3), zoodat door de Vereeniging zelf niets wordt bijgedragen. Redenen waarom ondergeteekenden Uw Colle ge beleefd verzoeken, alvorens tot goedkeuring van de op de begrooting voorkomende subsidie aanvrage te besluiten, een onderzoek in te stel len, omdat b.v. bij 't overlijden van den heer Nobel de Vereeniging en gemeente het gebouw zouden missen waarvoor steeds rente en aflos sing was betaald. w.g. K. BAKKER. J. BREGMAN. in de verwachting dat wij iets te weten zouden ko men, Uit de courant van Dinsdag 8 Febr. weten wij nu alvast wat. De heer No-bel zegt: „Wanneer de Ver eeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs dit wenscht wordt ten allen tijde afstand gedaan van het gebouw". Of G. S. met dat antwoord tevreden zullen zijn zullen wij afwachten. Dat vinden wij te gek om over te spreken. Zooals de zaken nu gaan zal die vereeniging dat nooit wen- schen, want zooals gezegd: „de zaak gaat best, de vereeniging geeft geen cent steun", wat wil je nog meer. Tot voor korten tijd geheel baas en geen cent bijgedragen. Blijkbaar geeft de heer Nobel de voorkeur om in de Schager Courant te antwoorden. Waarom zoo'n paar vragen niet beantwoord in een schrijven aan den Raad? De lust bekruipt ons haast om bedoelde vragen, die de school dan in opspraak brengen, vra genderwijs in de Schager Courant te plaatsen, mis schien zouden wij dan spoediger antwoord krijgen. Doch wij zullen dat niet doen. 't Is ons aangenamer de zaak af te doen waar 't behoort en wel op het raadhuis. Maar 't wordt zeker „hyper-modern" om de belangen der gemeente Schagen in de Schager Courant af te doen. Wij voor ons kunnen het ge meentebelang daarmee niet gediend vinden. Wat punt 2 betreft over de leerlinge: „eerst toe laten, toen weer er af en thans weer op die school", is het antwoord aan B. en W. Voor de plaatsing M. de R., van bovenstaande u bij voorbaat dankzeggend, verblijven wij, Hoogachtend, J. BREGMAN. K. BAKKER. Schagen, 13 Febr. 1927. De proefnemingen met coffeïnevrije koflie HAG hebben goede resultaten gehad. Voor hartlijders en zenuwpatiënten is koffie HAG een aange naam en weldoend genotmiddel. Koffie HAG verdient echter algemeen aanbeveling, omdat ook smaak en aroma bijzonder fijn zijn en de schadelijke werking ontbreekt. Dr. R.... (Z.) opgenomen. Het Witte Kruis noch de behandelende geneesheer heeft daarover'iets te beslissen. 3o. De Provincie geeft alleen subsidie voor die personen, waarvan het consultatiebureau beslist beeft, dat het nuttig en nogdig is." 4o. Ook de Raad van Arbeid handelt op dezelfde wijze. Nog onlangs is aan een persoon in de Ge meente Barsingerhorn door den Raad van Arbeid geweigerd gelden te verstrekken voor opname in een sanatorium. 5o. De afdeeling Barsingerhorn van „Het Witte Kruis" is in het bezit van 4 ligtenten, die zeer goed zijn. De patiënten weigeren echter óf daarin te blij ven óf de behandeling zoolang voort te zetten als de geneesheer het noodig vindt. Dit laatste is nog onlangs voorgekomen. Het niet goed gebruiken van de ligtenten hangt af van den onwil der patiënten. Het bestuur van „Het Witie Kruis" afdeeling „Barsingerhorn". Waarde RedacteurI Vergun mij s.v'.pl. een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van de vergadering der Ge zondheidscommissie alhier gehouden, op Vrijdag 12 Februari,, waar ik onder meer zie staan: handelen de over het provinciaal waterleidingsbedrijf, de aan sluiting van den Lagedijk aan het provinciaal wa terleidingnet, wordt nog niet verkregen om financi- eele redenen. Ik en misschien meerderen van Lagedijk, stond daar paf van, hoe dat besluit toch is genomen, daar wij allen nog steeds in afwachting zijn op het ad vies van den heer Bel. De zaak zit zoo: het was omstreeks Maart van het vorige jaar, dat wij alle buurtbewoners van Lar gedijk, nog eens ter dier zake bij elkander hebben geroepen, m het lokaal van den heer G. Schoorl, on der leiding van den heer Bel. De uitslag van die besprekingen is toen tot ons aller genoegen aange nomen. Aan het einde van die bijeenkomst heb ik toen aan den heer Bel verzocht, mij een staatje zwart op wit ter hand te stellen van de kosten van ieder pand en het recht op de hoeveelheid water, Zeer tot mijn genoegen heeft de heer Bel mij daags daarna dat staatje al gebracht, wat ik toen aan ieder gezin kon toonen. De heer Bel heeft mij toen beloofd op het eerste schrijven van Bloemen- daal mij te komen bezoeken. Dit ia niet gebeurd, niettegenstaande hij mij tot tweemaal toe op de markt beloofde te zullen komen, daar hij een brief had ontvangen. Zonder dat bezoek aan mij, kon de heele zaak toch geen voortgang hebben, want daar zit dit aan vast: De kosten die heel hoog waren, kon den door ons buurtje niet geheel worden gedragen, ergo zou ik na het bezoek van den heer Bel, direct een verzoekschrift aan den gemeenteraad richten om financieelen steun, waar wij wel geen hooge verwachting van hadden, maar wat toch de aange wezen weg was. Daar ik voor onze buurt verantwoor ding schuldig ben, is nu mijn vraag: Hoe zit dat? Neemt de heer Bel dat besluit zoo maar of heeft een ander, die soms iets hooger aanzien heeft, dat werkje zoo maar overgenomen. In de hoop, dat de heer Bel mij in het volgend nummer eenige inlichtingen verschaft, opdat wif we ten waar ons aan te houden. Nogmaals mijn dank voor de gastvrijheid in uw blad. Namens alle buren, P. BREED, Lagedijk, Schagen. TUBERCULOSE en wat er voor gedaan wordt in de Gemeente Barsingerhorn. lo. In 1926 is alleen uitgegeven voor verpleeg- gelden in sanatoria voor lijders of lijderessen aan tuberculose de somma van f 731.25, zeker geen ge ring bedrag. 2o. Een ieder, die in een sanatorium opgenomen wenscht te worden, moet eerst onderzocht worden op het consultatiebureau te Alkmaar op advies van den behandelenden medicus. Op dat consultatiebu reau beslist men of de patiënt al of niet zal worden Prikkelbaarheid komt vaak" voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Posters Maagpijlen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. roste r-a Maagplllan Alom verkrijgbaar t f 0.65 per Bacon. wat hij worden zou wanneer men hem liet leven «oo- als God hem geschapen had"..„ HU wachtte weer en lachte verlegen, „Liet le hem toen heengaan?" vroeg Patches. „Zoo is het. Patches. Ik kon niet anders., ik kon niet. Een van de jongens kwam er juist op aan. toen ik hem losliet en je begrijpt. dat de heele farm er moord en brand' over schreeuwde.Na zoo'n jacht doen wij onze heele vangst hijeen en verkoopen het dan aan wie het meeste biedt en dat wordt dan onder het personeel verdeeld De jongens verbeeldden zich dat de zwaarte meer waard was dan vijf van de anderen die gevangen waren en zoo kon je hun niet kwalijk nemen, dat zU het land hadden. Maar ik maakte het goed met hen. door mijn heele aandeel terug te ge ven en toen konden zij niets meer zeggen. Zoo komt het dat de zwarte mijn eigendom is en het is een al- gemeene overeenkomst dat ik voor hem zorg. In het de vorige rodeo heeft een kerel meegereden die een poging op zwarte gewaaugd heeft.... maar kort daarna heeft hij' de streek verlaten, en niemand heeft hem ooit weer gezien.... Zie Je, ik geloof stellig dat dat paard mij nog kent. Zoo dikwijls ik in, deze buurt kom, zie dk hem. en dan begroeten wij' elkander, zoo als wij dat vandaag gedaan hebben. Ik verheeld mij dat hij dat even prettig vindt als ik. ik zou niet kun nen zeggen waarom, maar het doet mU goed' hem weer eens te zien. Tk hen hang dat je mij geweldig dwaas vindt, maar dat is nu eenmaal miin manier van voelen en daarom noemen ze mij Phil Wilde- paard." Een poosje reden rij in stilte voort. toen zij Pat ches ernstig: Ik weet niet hoe ik je moet zeggen wat ik denk. Phil. maar ik begrijp je en in het diepst van miin hart benijd ik je.H En de cowboy keek zijn metgezel aan en in zijn oogen zag hU iets dat hem herinnerde aan hetgeen hij in de oogen van het wilde paard had gezien, op dien dag toen hij het dier de vrijheid had hergeven. Was temet Patches ook in dagen van weleer gevan gen geweest in den strik van omstandigheden en om geving. was ook hij; beroofd van zijn erfdeel Gods? Phil glimlachte om den inval, maar ondanks den glimlach voelde hij de waarheid daarvan. En met een oprecht medegevoelbesefte hij ook deze waarheid, dat deze man door de kracht die in het diepst van zijn hart lag. terug winnen kon wat hij verloren had. zoo reden dien dag de man van de natuur en de man van de stad naast elkander, en het verwant schapsgevoel dat alk van hen instintmatig bespeurd had. weid versterkt. Zij ondervonden dat een weder- ziidsch begrijpen dat niet onder woorden was te brengen, hen dichter tot elkander bracht. Nog weinige dagen en een gebeurtenis kwam hun vriendschap bevestigen voor hun heele leven. naar zil meenden. NEGENDE HOOFDSTUK. De mannen van Tailholt. Phil en Patches reden dien dag in de streek bU Old-Camp. In het begin van den namiddag hoorden zij het vootdurende Janken van een kalf, en toen zU op het geluid af reden, vonden zij het dier in het ce derhout dat daar de heuvels overdekt. Het kalf was kortelings met het brandijzer van de Tailholt ge merkt.. Phil beeerde den dag tevoren, waarschijnn- lijk in den laten namiddag. Het dier riep om zijn moeder. ,Het is vreemd dat de moeder' niet in de buurt is. zeide Patches. „Het zou nog vreemder zijn, als zij hier wel was, antwoordde de cowboy kortaf, en hij1 keek van het kaJlf naar den veraf gelegen Tailholt-berg alsof hij een vraagstuk overdacht, waarvan hij om een of an dere redenzijn metgezel geen deelgenoot wilde maken „Het dient tot niets, naar die moeder te zoeken." voegde hij er verstoord aan toe. „Zoo gaat het altijd. Als wij gisteren dezen weg gereden ha-den in plaats over de int-Washrk kom altijd een dag te laat." Er was iets in de manier en in den rustigen toon van den gewoonlijk zoo zonnig gestemden opzichter dat zijn metgezel weerhield een vraag: tot hem te richten of een verklaring aan de hand te doen met die vrijmoedigheid, die zich al van den eersten dag had eigen gemaakt. Gedurende de uren die nu volg den. zeide Phil zeer weinig, en als hij iets zeide. wei nig meer dan enkele woorden, terwijl Patches voor kwam dat bij1 de streek waardoor zij reden, met on gewone aandacht opnam. Toen zij weinig opgewekt hun middagbrood genuttigd hadden, steeg hij weer onmiddellijk in het zadel en had geen lust. om als gewoonlijk, nog wat te keuvelen. De namiddag liep ten einde en reeds hadden zij den weg huiswaarts ondernomen, toen' zij een bul van de Kruis-Driehoek zagen, die blijkbaar in een ge vecht gewond was. Het dier was een van de Here ford®, waarop de Deken zoo bijzonder gestéld was en de wond had dringend verzorging noodig. „Wij zullen die wond moeten schoonmaken," zeide Phil. „anders komen de wormen ey bij." Hij haalde- zijn riem voor den dag en loerde op den bul, die een mistroostige sombere uitdaging liet hooren. „Kan ik je helpen?" vroeg Patches: niet bijzonder op ziin gemak,, toen hii het geweldige dier zag. want in zijn kortstondige óndervinding was dit het eerste Geachte Plaatsgenooten. In de Schager Courant van Zaterdag J.L werd u mededeeling gedaan, dat te Schagen een comité ia gevormd, met het doel gelden enz. in te zamelen tot steunverleening aan „het Drentsche Veenkind". Het is misschien noodig nog eens een enkel woord tot u te richten, u nog eens de ontzettende ellende af te schilderen welke heerscht daar in den Zuid- Oosthoek van de provincie Drente. De oorzaak van al dat lijden zal door ons heel moeilijk kunnen worden opgespoord en het duistere in die menschenlevens zullen wij ook niet met één handomdraai kunnen opheffen, doch alléén de we tenschap, dat er geleden wórdt, méér dan wij kun* nen voelen eü begrijpen, heeft het besef in ons wak ker geroepen, dat er geholpen móét worden, dat wé 'n lichtstraal kunnen brengen in die in duisternis le vende menschenzielen. Het is een broederschaps plicht, die zich hier aan ons opdringt, het uitvoeren van een innrlijken drang tot hulp, hulp aan dé méér zwakkeren en zwaar getroffenen. Wel is waar is in de geggeven^ omstaandighederi met onze goede voornemens zoo weinig te vol bron- jen, omreden de nood in die Drentsche venen hóóg s gestegen, omreden daar aan dlles gebrek is. Doch dit mag ons niet weerhouden, mag ons niet de oogen doen sluiten voor hetgeen déar gebeurt. Zé ker, ook in onze naaste omgeving valt ae reddende hand te reiken, doch het moeizame wat daar in Drente valt te verwerken, is nog zoo oneindig zwaar der dan datgene, wat bij ons valt waar te nemen» En daarom is het noodzakelijk* dat steun wordt ver»" leend, waar de behoefte het grootst is. Het Drentsche Veenkind zal zeker ten onder gaan, zal langzamerhand ten prooi vallen aan de meeat gevreesde ziekten, omdat de behuizing, voeding, klee- ii i - ,n in volwassen dier dat behandeld' moent worden. .Neen." antwoordde PhilBlijf in de ruimte. Deze sinjeur la geen kalf en hii' is erg uit zUn hu» meur.»*" Binnen enkele seconden was het gebeurd. Het paard van den cowboy wist bij ondervinding,, dat dit oproerige doelwit van zijns meester» lazzo niet in een zachtmoedige stemming verkeerde, en bo woog zich onrustig, als vreesde het zijn aandeel in de taak die hen wachtte. Patches zag het zwevende koord de handen van Phil verlaten. hij zag het spannen, toen de cowboy het met het gewicht van zijn paard aantrok.» en onmiddellijk daarna had hij een verward' visioen, een gevallen worstelend paard, en daaronder een man op den grond uitgestrekt, en daarheen losstormend een afschuwelijk gebogen kop met scherpe horens en woeste oogen. Patches dacht niet. er was geen tijd om te den ken. Met een kreet van ontzetting drukte hij diep de sporen in de lenden van het paard, dat dol van de pijn voort&prong. Nog eens zette hiji met alle macht de sporen aan en de volgende sprong van zijn ra zend paard bracht hem boven die met'verderf be dreigde horens. Patches herinnerde zich een kreet van angst en pijn. toen zijn paard zich ophief in de lucht. Hit heeft nooit geweten hoe hij het heeft aan gelegd'. om zich" vril! te maken, toen hij met zijn wor stelend paard' achterover viel. maar hij zag duide lijk dat Phil weer zijn zadel besteeg en in angstige spanning sloeg hij den cowboy gade. die vlak voor den hul zijn paard dwong de aandacht van hetmon- ster te trekken. De bul nam de verleidelijke uitda ging aan en deed een nieuwen aanval. Patches. tril lende van bewondering voor zijn koelbloedigheid en vardigheid. zag dat Phil zijn lazzo uitwierp, terwijl zijn verschrikt paard met angstige sprongen aan die dreigende horens trachtte te ontkomen. De bul bleef stilstaan, schudde ziin kop in woede over zijn mis lukking en keek achter zich naar den man te voet. Maar opnieuw bewogen man en ruiter zich verlei delijk voor hem," zoo dichtbij, dat het scheen dat hij ze niet zou kunnen missen en opnieuw deed hij een aanval maar met het eenige gevolg, dat zijn woe dende sprong hen nog verder van den hulpeloozen Patches verwijderde. Nu greep Phil opnieuw zijn lazzo en de lus kringelde boven zijn hoofd. Ziin paard, in het besef van de veiligheid die er in. alle gemeen zame beweging van zijns meesters arm lag. zette zich schrap en in de weinige ©ogenblikken die toen volg den. gehoorzaamde hii elk bevel van ziin meester en deed' zijn werk met bijna menschel Ijk e schrander heid. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1927 | | pagina 1