i«baoer Courant 55, De Verroomsching van de Engelsche Staatskerk. Hoest- Tweede Blad. 1 tabletten Binnetiiandsch Nieuws. DE MELKMACHINE. 350,OM f W 350.081 '•dep Zaterdag 5 Maart 1927. 70ste Jaargang. No. 8010. Een plantkundige fantazie! (Nadruk, verboden.) heb in de etalage van een bloemenzaak een Ne ss zien staan, die naar de lezer vermoedelijk tot de vleeschetende planten behoort. De be ling van de etaleerende winkelier is waarschijn- dat men deze plant koo.pen zal. maar ik meen te doen. den argeloozen adspirant-kooper te schuwen, omdat ik bij ondervinding weet wat vreeselijke gevolgen dat kan hebben. 0*8t was op de verjaardag van mijn vrouw, dat een onze vrienden haar ook zoo.n Nephentes stuur- Nephentes Carnivora dit laatste is Latijn moet. naar de vriendelijke schenker mijn vrouw fcrzekerde. ..Geluk" beteekenen. 1). - plant was monstrueus Kroot en we moesten nu» op den «rond zetten daar ze op Keen enkele over oementafel of ook maar o-p een bankje kon worden in<i™fci>)aatst zonder het stucadoorwerk van het plafond UL3'2 beschadigen. 1 yan den aanvang af koesterde lk. al géén bijzon- ere sympathie voor de plant, ze han om zoo te zeg- ik kan niet verklaren hoe ik op de gedachte wam iets acherbaks. iets verraderlijks over zich. lissohien kwam het door %de ziekelijke geel-bruine Heur of door de bloesems waarvan het Onderste gé- KOül eelte aan de kwabbige onderkin van een sohoonmoe- ---E- uit een humoristisch blad deed denken. irlij was ons ook verteld dat de plant de eigen- teid; had dat zij kleine vliegen, ja zelfs af en toe die het ongeluk -hadden in de opening van bloesem verzeild te raken. opat. Mijn vrouw was Wij met het, cadeau, alsof ze de Siameesch-e twee- of een andere bezienswaardigheid van dat ■esent -had gekregen en ze stelde zich vooral van het amusement dat onze nieuwe it aan de kinderen zou verschaffen. Da eerste dagen leek de heele familie gek. Mijn vrouw, allerminst een specimen van „slanke lijn!" -fladderde met jeugdig vuur-langs de wanden om rliegen dood te slaan en ze haar lieveling als voed- t! te reiken. zeer tot schade van haar postuums! Ie kinderen kropen rond en zochten mieren, oude ites kwamen aanzetten met doode vlinders die ze .vleugels hadden uitgetrokken; in 't kort. voor een lerenbeschermer zou het een hartbrekend schouw- lel geweest zijn! Maar. een dergelijke geestdrift is nooit bestendig reactie bleef dan ook niet uit. Mijn vrouw oest al baar aandacht op haar nieuwen voorjaar-s intel concentreeren en de voedering van de Nephen- raakte een beetje op den'achtergrond. Een beetje êiig stond ze daar vergeten in haar pot. -Tot plotstling h'et merkwaardige, het griezelig-v-er- hrikkelijke gebeurde. We zouden 's middags bief- üc eten. U moet weten dat we altijd kleine bief- ikjes hebben; één per persoon en een exemplaar ir bovenop voor de eer van de schotel of voor torjUnge visite) en onze Louise had zejuist op tafel .et. ofschoon het heele gezin met nog eenige tan- in de slaapkamer veneenigd was om met gepasten rbied en bewondering E>1 la's thans-voltooide nieuwe orjaarsmantel in oogenschouw te nemen De critiscbe discussie werd met luid- gesnap en ge- ater tengevolge het overwegend1 vrouwelijke ratingent in' het publiek op de trap voortgezet. We arriveerden tenslotte ih.de eetkamer. Toen ik Ij verstaanbaar kon maken, vroeg ik aan mijn Duw: Wat eten we vanmiddag? Biefstuk, was het antwoord. Dat weet Je toch nmers: je hebt ze toch zelf besteld. (De natuur tijn vrouw is 'sterker gebleken dan mijn leer./(lt|P in man die .zich respecteert, zich nooit met HuMe |ke commissies moet belasten.). Ik begrijp nietvQJ^ ouise nog niet heeft opgedaan. Ze belde en zei: Louise. wil je het vleesch bren- mi Louise keek naar de tafel on vervolgens ons aan, kt met het gezicht van één schaap, maar van een thaapskooi op volle sterkte. - Het vleesch? De biefstuk? Die heb ik Immers tobrachtl Alle blikken richtten zich op den gruwelljk-leegom totel op tafel. Daar hadden de biefstukjes op ge- fcig acht stuks. - Hectorl. riep mijn vrouw. (ton spoor van den hond te zien. Het leed geen m roofdlor onzo malsche biefstukjes sol ui had gemaakt en than9 met een- geweten dat in 'tu slechten toestand was als zijn vermoedolijk- grtaden maag. verre bleèf van don hulsel li ken- haard Jfcn restant koud -vleesch. dat in allerijl uit de wwnkast was opgediept, kon niet dan op hoogst Waardige wijze no biefstukjes vervangen on in oonl- «mate sombere stemming vingen we ons middag maal aan. Plotseling schrok ik op. Heb jé dat gehoord, t ik aan mijn vrouw. Wat?, zei ze, terwijl zo een aardappel, die ze "hst op haar vork had geprikt, omhoog hield. - Dat eigenaardige geluid. Het klonk alsof iemand het spuwen was. Onzin, was het gedecideerde antwoord. (Mijn touw geeft nooit anders dan gedecideerde antwoor- *n>. Wie zou hier in huis zoo ongemanierd zijn? Maar ais om haar woorden te logenstraffen klonk W oen zeer gruwelijk spuwgeluid. Een koude rilling 1()i> mij over den rug: zoo een soort koude rilling te een mensch alleen in de aangrijpende, tragische Dementen van zijn leven voelt! r~ Ella, zei ik op .plechtig-somberen toon, - schrik het ia de Nephentes die gespuwd heeft. Mijn vnouw liet den aard appel vallen. Met mannen tod stond ik op. vreezend voor het luguber-vreem- schouwspel dat zich voor mijn oogen zou ontrol- [iiö somber vermoeden bleek juist. En in de onder dak van den bloesem zwommen onze biefstukjes in heel-nieuwe saus. die men in geen kookboek ter vinden zal. Onze vriendelijke plant had het Tl H? 7n'a^e naar binnen gewerkt en in mijn verhou- ^QFdheid loek het me alsof zij daar stond en zich i Vo un)fan(^iik de tanden uithaaldel i.jj was natuurlijk onze eigen schuld, want we van.[j ,wd«n er op bedacht, moeten zijn. dat een plant die ac J !!e, ?et- ^mh, wanneer hij verwaarloosd wordt ^a,.s hier het geval was geweest terwille van den aoorg oorjaarsmantel van mijn vrouw, zich -middelen ®el.verschaffen, om -het begeerde voedsel te be- Naaiu ?en- ie rif- iJt WlKe tafelschuimer direct buiten de deur 77 te) SwS"" ^aar mijn vrouw. die. zooals U al wel ge- ',w ®nlt hebben, een zacht karakter heeft, smeek- 986 «h .cenat*e- Het zou dan ook wel jammer geweest i tv Vewwr Ze onnitPUttelijke onderwerp van con- .wsotie met haar vriendinnen, niet meer in nature demons treeren! kregen, wij een eter meer in onze toch al niet - huishouding... en watJ voor een eter! We uaaon eiken dag e enschaaltje bouil'lon-vlees-ch in de vratige muilen van- onze „kamerplant"- leeg. maar het was alsof ze ons met een hongerigon klik blééf aankijken. Op een dag dat we kalfsraeout aten. moesten we letterlijk onz9 borden vasthouden. Later hoorde ik. dat -het inderdaad' wetenschappelijk is vastgesteld, dat de Nephentes carnivera dol Is op dit gerecht! Ben doodenkele maal hebben we plezier beleefd van de vraatzucht van ons „beestje". We hadden mijn schoonmoeder op visite en die zocht als een gek naar ii. Een groote stap in de richting van Verroomsching is ontegenzeggelijk de (Re vision of' the Prayer Book, de herziening; dus van het Gebedenboek. Merkwaardig is het dat er lieden zijn, die de Anglo Catholica den schuld dezer herziening geven en bewezen dat die het er om te doen is om clö Roomsche mis weer terug te krijgen en weer an deren die bewezen dat het de schuld is der Moder nen, die zoo veel mogelijk het ware geloof willen verdoezelen. Nu hebben echter de Anglo Catholics, de Roomsch- gezinden, die onder leiding van Lord Halifax zooveel doen om de Staatskerk weer bij Rome te doen in lijven, niet de schuld aan de revisie en evenmin de modernen. De schuld ligt heel eenvoudig bij het feit, dat het Prayer Book, dit statuut der Engelsche Staatskerk hopeloos verouderd was en dat toen in 1904 Lord Balfour een „Royal Commission on Ecclesiastical Discipline" in het leven had geroepen, deze commis sie twee jaar later op herziening aandrong', waarop de Aartsbisschoppen van Canterbury en York on middellijk de zaak ter hand namen, zooals ook hun plicht was. Wanneer men nu hoort, dat het Prayer Book niet meer herzien was sedert 1662, dan is het licht te be grijpen, dat eene herziening geen overtollige bezig heid is. De herziening van 1662 was een gevolg van het herstel van het Koningschap. Het Prayer Book van 1604 dat gebaseerd was op dat van 1549, het z.g.n. Edwardsche gebedenboek, was in 1645 verboden geworden. De dagen der Puriteinen waren echter geteld en in 1662 werd bij de herzie ning van het Prayer Book absoluut niet gelet op hun verzoeken, hun protesten, hun argumenten. De bis schoppen voelden zich zoo sterk tengevolge van de royalistische geest die er zoowel in het Parlement als in het land heerschte, dat zij zich konden veroorlo ven de in discrediet geraakte Puriteinen te weer staan. Eigenlijk is in 1662 de Verroomsching reeds be gonnen en wel als tegenslag op deonverdraagzaam- heid der.Puriteinen. Wanneer ik in Holland kom en ter kerke ga er. vooral wanneer dat geschiedt ten plattel and e. dan kan ik mij dikwijls ergeren aan de ongemotiveerde onverdraagzaamheid, die er onder dé strenge Cal vinisten heerscht. Ging die onverdraagzaamheid uitsluitend tegen Katholieken, dan zou ik het mij kunnen verklaren, de Katholieken zijn ook zeer onverdraagzaam cn een Zwitsersch vriend van mij, die verleden week via Turijn—Parijs naar Engeland was gereisd, vertelde mij in die eerste stad toevallig te hebben gehoord hoe een Katholiek geestelijke van den kansel had gezegd, dat het tijd/ werd aille Protestanten, te ver moorden. De onverdraagzaamheid der Protestanten in Hol land is echter vooral onderling en dat is zeer te be treuren, vooral omdat tegenover de verdeeldheid der Protestanten staat de aaneengesloten macht der Roomscha'Uerlc. Nu geef ik dadelijk toe, dat het Pro- testantsche begrip het vrijheidsbegrip als basis heeft, maar dat neemt niet weg, dat het schoone Pro testante Geloof meer kracht zou hebben, meer be vrediging aan velen zou geven, indien men niet zoo hopeloos verdeeld was en de leiders hun vrije uren eens gebruikten om elkaar e vinden en te trachten tot samenwerking te komen op die punten, waarover alle Protestanten het eens zijn. Maar helaas worden de vrije uren gebruikt om te zoeken naar hetgeen verdeelt inplaats van naar hetgeen vereenigt en men ziet het vooral bij de jongeren uit de meer gegoede klassen der maatschappij, een tegenzin wordt opge wekt om zich met de „Kerk", waar toch altijd ruzie is, in te laten. In een zeer rechtzinnige gemeente heb ik hot mee- gomaakt, dat de dominee oen gezang liet zingen en dat de gemeente op een paar na met ware Cromwell- gezichten voor zich uitstarend, weigerden een mond .open te doen. Men wilde uitsluitend psalmen zingen. 'Helaas moest ik fater van den dorpspredikant, degeen die een gezang had1 opgegeven kwam voor den ring. vernemen,' dat de puurheid der gemeentenaren nu niet bepaald in.overeenstemming was met hun Puri- teinsche gezichten. Reeds in 1668 probeerde men» het Prayer Book zoodanig gewijzigd te krijgen, dat de Puriteinaohe Dissenters (afvalligen) tevreden gesteld zouden wor- don maar de pogingen li spon op niet# uit, evenals die van 1689. Pas in de 19e eeuw worden kleine wijzigingen aan gebracht. De diensten omtrent hoet z.g. martelaar schap van Karei I. omtrent het herstel van het ko ningschap on het Buskruit-verraad van Guy Fawkes werden in 1859 afgeschaft en in 1871 on 1872 word er moer elasticiteit ann de opvatting omtrent het Prayer Book gegeven, terwijl in 1830 eon mislukte poging tot revisie werd gedaan. Nu eindelijk, ruim 20 Jaar nadat Lord Balfour gelegenhoid had geschonkon tot oon herziening te geraken hebbon do aartsbisschoppen van Canterbury en York de Synodes opgeroepen om te hoornn welke de voorstellen van herziening zijn. Zoo zijn op Maandag, 7 Februari do beide synoden in het aartsbisschoppelijk paleis te Lembeth aan den -overkant van de Theems juist tegenover het Hou se of Parli&mont gelegen, bijeengekomen. Er was reeds heel wat aan die vergadering voor afgegaan. Tot 1919 ging alles in een heel langzaam tempo maar in dat jaar kreeg de Church Assembly de Groote Kerkvergadering recht van wetgeving en toen ging het met zulk een spoed." dat. in Juli 1923 bij elkaar kwam om het herziene boek te beoordee- len. De herziening werd goedgekeurd en nu moest het House of Clergy (geestelijken-parlement zou men kun nen zeggen) en het House of Laity (leekenparlement) ieder afzonderlijk de zaak behandelen. Terwijl de A9seimibliy geen recht van amendement heeft, hetben de „Houses" dat wel en ook de Synoden kunnen wijzi gingen en toevoegingen aanbrengen. De (Royal Comimission van 1904 achtte in 1906 de zaak zeer urgent omdat er langzamerhand door gees telijken diensten geleid werden, die (maar al te veel geleken op papistische misbediening, terwijl ook het sacrament op een wijze behandeld werd, die moest voeren tot de aanbidding ervan. Eigenaardig is nu. dat Dr. Pollock,bisschop van Norwich en Dr. Barnes, bisschop van Birmingham, zich absoluut niet met de revisie kunnen vereeni- gingen omdat ze vinden dat zij juist die twee zaken toelaat. Nu beweren de voorstanders der revisie wel, dat zij invoeren het bewaren van het sacrament, maar slechts voor zieken. Dat is echter uit een zuiver evan gelisch oogpunt bezien een doekje voor het bloeden. Over één ding is men het roerend eens. dat is over de wijziging in het huwelijksformulier, waardoor -de vrouw nu gelijkberechtigd wordt met den man en het akelige woordje: „gehoorzamen", dat toch im mers geen enkele vrouw doet. al geven sommigen, die diplomatiek ziin. hun echtgenooten wel eens den schijn alsof, zal verdwijnen. Maar voor heel veel evangelischen zijn deze en an dere wijzigingen heel aannemelijk tegen andere revi- si©maatregelen ziin zij zeer gekant. Bisschop Bar nes zegt dat èn de bepaling omtrent den dienst van bet avondmaal èn die omtrent het bewaren van sa crament voor de zieken èn die omtrent de geïmpro viseerde gebeden meer en meer naar het Roomsche doen toesluipen. Hij ziet reeds boe de geestelijken die sympathie voor Rome hebben, van de improvisatie gebruik zullen maken om tot Heiligen te- bidden. Ook de oud-bisschop Knox ziet de sterke neiging om weer naar mis en apdere Roomsche gebruiken terug te keeren. 'De tegenstandors van het nieuwe boek zien een boo peloos aantal hiaten, die allemaal zullen leiden tot verschillende practijk bij de godsdienstoefening. Daarom wordt er van gesproken om aan den kerke- raad bevoegdheid te geven om in geval er verschil van opvatting omtrent de toepassing van het Prayer Book is, te deoideeren omtrent die toepassing. Maar wie miln vqrig artikel gelezen heeft, zali be grijpen, hoe hopeloos ontredderd do toestand dan zal wordeni Nu reeds komen kruizen en Maria-kapellen de kerk binnen, hoe moet dat worden, als do kerke- raad zeggenschap over de opvatting van het groote kerkelijk statuut het Book of Common Prayer mag hebben. Ligt het niet reeds in het woord „common" opgesloten, dat (men iets moet hebben dat voor de gemeenschap, voor allen. is. Maar dan is het nieuw ontworpen Prayer Book zeker niet geschikt om allen te bevredigen. Wel heeft de aartsbisschop van York reeds spoedig nadat zijn presideeronde van Canter bury de openingsrede gehouden had, de aanwezigen enbuitenstaanders bezworen om toch eensgezind te blijven, maar dat is dlles goed en wel zei Sir WÜlli- am vandaag nog'tegen mij. maar het is alleen maar jammer, dat iedereen dan moet denken zooals hij en zijn collega en door hen met voorkeur benoemde met zeer katholieke neigingen behebte bisschoppen willen Dat inderdaad de aartsbisschoppen van Canterbu ry en York reeds vele jaren gezorgd hebben, dat hun aanhanger^ benoemd werden tot bisschop, staat vast. Ik heb het zelf in mijn familiekring ondervonden. Neef Teddy om hem niet nader aan te duiden is. als derde zoon, dominee geworden, maar is zoo verschrikkelijk Roomseh in al zijn gedragingen, dat ik zooveel mogelijk uit zijn buurt blijf. Ik zou voor geen geld ter wereld naar zijn kerk gaan en hem daarna 'ontmoeten, want ik hoor dat hij absoluut als een Roomseh Katholiek geestelijke uitgedoscht is. Daar hij zeer' veel kans heeft om Lord te worden en in elk geval vader is van een toekomstigen Lord, daar ziin broers slecht9 dochters hehben. is hij zoo bru taal als de beul en werkt zelfs met wierook, zooals rr.ijn nicht Sally mij vertelde. Mffar Roomsche nei gingen zitten hem: in het (bloed, want zijn beide zus ters zijn Roomseh geworden. Tot groote ergernis van den oudsten broeder, den Lord, ijvereni die zusters zeer voor hun nieuwe geloof, maar er i3 niets aan te doen. Inmiddels is Teddy's brutaliteit hem niet on dienstig geweest, want hij is bisschop gev/orden. Trouwens, aan brutaliteit ontfyreekt het den Roomseh gezinden niet. want Sir William vertelde mij. dat of schoon over het nieuwe Prayer Book pas op 20 Febr. de beslissing zou vallen, reeds drie edities ervan te Oxford gedrukt en verzonden waren. De Roomseh gezinden zijn trouwens in de Synoden in de meerderheid, hetgeen men reeds den eersten dag bemerken kon en niet alleen in de zittingszaal, maar ook door de onmachtige pogingen van de Evan gelischen op straat. Ik zefe onmachtige pogingen om dat toch geen enkele afgevaardigde ter Synode an ders zal stemmen omdat hij op straat ..sandwiebmen' ziet met groote borden, waarop staat: „Het Evange lie is het eenige geneesmiddel tegen de mis cn tegen biechtvaders", of het volgende: „We worden beroofd van onze Protestantsche erfenis", of: „Denk er om-, 1 ©zonden zullen toch ontdekt worden", en ten slotte nog: „Gedenk de martelaars". Verschillende couranten nemen aan het zoogenaam de „Gevecht om het Gebedenboek" deel en ik ga thans met tegenzin naar de anders zoo gezellige „tea'e", want er zijn altijd' wel dames, die zich warm over de zaak maken. Ik 'houd mij' buiten de zaait, maar constateer, met leedwezen hoe telken malem, dat er weer een erger Roomseh tintje in onze kerk komt en minder lieden ter kerke gaan. Nu is de Engelschman dol op „compromis", en daar om heeft men al dadelijk In de 'Synode getracht om de Evangelischen vast te>' houden door te zeggen: het wordt slechts eon proef van twee jaan. Dit heeft echter juist verscheidene tegenstanders woedend gemaakt, want zeggen die. dat is alleen maar om stiekum verder to gaan op don ingeslagen weg en waar men slechts kan. de Roomsche gebrui ken in te voeren. Het is ongelooflijk, maar er zijn brutale dominees, die eenvoudig doen alsof zij Roomseh1 nrioster zijn. Dezulken blijven! dan ook «terikt cellbatir. inaken van den dienst evenwel een mis en spelon den biechtvader. Maar thans is de langverbeide groote dag 20 Febniarl gekornon en zit do Sinode weor te ver- gadoron. Do oorste stap is goweoat om de zittingen geheim to houden, publiek on por» worden verwij' dord on den Synodlston geheimhouding opgelegd' Sir Wlliliom «elf persman is natuuriljkheelo- maal niet lngenom enmet dit besluit on zegt. dat dit bewijst hoe vor de verschillondo richtingon. uit el kander staan. Etafin, we xullon mooton afwachten wat de Synode zal beslissen. Do verdooldhoidi is echter gezaaid. Terwijl zoo de Ehgelscho Staatskerk quasi Protes tant blijft, maar in verdeeldheid verzwakt langzaam maar zeker naar Rome toestuurt, wordt daar in de Eeuwige Stad dag on dag gewerkt om propaganda voor de Eenig-Zaliginakonde Kerk-te voeren. De Societa Catholica do Propaganda Fido. met eon Nederlandschen kardinaal aan hot hoofd, wijkt nooit oon duimbreed af van het oogmerk: alles voor Rome. Ieder jaar worden ondair de naar Rome trekkende Engelschen weer nieuwe bekéerllngon; gemaakt. Sir William noemde mij juist weer een paar namen van zeer bekende dames uit oude Britsche geslachten en meende dat hij gehoord had, dat de grootste be keerder in Rome een Hbllandsch priester was. Zoo ziet men, hoe internationaal die Romsche Kerk is en hoe machtig. Toen ik in 192 Rom^ bezocht, trof ik het. dat ik juist tegelijk met twee fanatieke Roomsche Iersche dames stond voor het standbeeld van ïgnatius Loyola, den; stichter van de Jesuiten Orde. Terwijl Loyola met den hlik naar den hemel gericht, de rechter hand biddend opgeheven, draagt hij onder de 'linker arm een boek. waarin met gouden letters geschreven staat: Ad majorem Gloriam constitutiones socdetas Jesu. Op den grond voor hem wentelt zich met rol lende oogen en zich uit beestachtige woede in den duim bijtend, een menschelijk wezen, terwijl slan gen rondom, zijn armen kronkelen. ïgnatius Loyola heeft de rechtervoet op dit als een getemde furie voorgesteld wezen om te bewijzen dat hij dit wezen overwonnen heeft. (Bisschoppen dr Engelsch Staatskerk. Holland sche dominee's. gij had' eens moeten hooren hoe de Iersche dames zich over dit beeld uitlieten. Altijd weer moet ik denken:, waarom misbruiken al die geestelijken van de Protestantsche Kerk toch zoo de heerlijke vrijheid.van het Protestantsche Ge loof? Die onvolprezen Vrijheid. Met de wetenschap hoe eensgezind Rome werkt om het verdeelde Protestantism te verslaan, sid der ik. bij de herinnering aan dat beeld in de St. Pieterskerk te Rome, wantdat door Loyola over wonnen woedende monster was immers de ten on der gebrachte Hervorming! haar yeeren boa. Ik had wel in de gaten, waarop de Nephentes in zijn hoekje «til!etjes aan het kauwon want er hingen hem nog oen paar veeren uit den mond. Maar ik zei lekker niets.... - Op een keer heeft onze plant flink straf gehad. Dat was toen Louise bij het afruimen het busje met Gayenne-peper vergeten had... De Nephentes vloekte als een huzaar.... maar gelukkig in bloementaal I Dit was het'begin van het einde Toen ik op een keer Ie avonds laat thuis kwam. zag ik dat al die kaken van de Nephentes-bloesems klapperden. De stengel zwaaide heen en weer en uit de bloemen steeg een werkelijk-ondraaglijke dranklucht op. Er was geen twijfel aan.... de Nephentes was aan den drank geraakt! Dat deed de deur dicht. Men zou tenslotte een ka merplant kunnen dulden, die biefstuk en kaaskorsten verorberde aan bet vloerkleed knabbelde, maar de beenen van de kinderen hapte en schoonmoederlijke veeren boa's verschalkte. Maar een plant dio alcoho list was. kon ik met het oog op de goede zeden in inijn gezin niet dulden..-. Het einde was dat ik haar moest neerschieten^ 1). carnivora vleeschetende MIJNHARDT'S aw Dóos 30ct Keelpijrttabletten 30 en60ct n BIJ APOTW.EN DE IN BRAND GERAAKTE VRACHTAUTO MET MUNITIE.. Naar aanleiding van het bericht in het Handels blad: Een groote ramp voorkomen, heeft de directie der artillerie-inrichtingen het volgende gemeld: Het bedoelde bericht zou door zijn onjuistheid on gemotiveerde ongerustheid kunnen wekken. De ware toedracht is als volgt: Een vrachtauto, waarop munitie werd vervoerd, geraakte door defect aan de benzineleiding in brand. Dit gebeurde op een afstand van ongeveer 500 M.- van een buskruitmagazijn en eenige K.M. van de petroleumhaven. De hoeveelheid en aard der lading was zoodanig (en zulks in overeenstemming met de desbetreffende voorschriften), dat zelfs indien de afstand 2o M. was geweest, geen gevaar voor het magazijn zou hebben bestaan. De voorschriften zijn van dien aard, dat nimmer een ramp als waarop het bericht doelde zou kunnen ontstaan. Daar carburatorbranden bij auto's altijd mogelijk zijn, mogen voor vbrvoer van „springstoffen" en munitiën alleen auto's worden gebruikt, wanneer* deze speciaal daarvoor zijn ingericht en waarbij o.a. een brandlocaliseerend schot tusschen motor en laad ruimte is aangebracht. Dc gebezigde auto was aldus ingericht. Gebleken is, dat de specia-le inrichting goed heeft voldaan, want zij heeft het uitbranden van de laadruimte van den auto voorkomen. Een en ander neemt niet weg, dat het personeel, dat de munitie loste uit den auto, waarvan het voor gedeelte in brand stond, flink is opgetreden. EEN ONTSNAPPING. Dinsdagavond heeft, zoo meldt de „Limb. Koer.", de bewaker van het huis van bewaring te Maas tricht, bij zijn ronde de ontdekking gedaan, dat de inbreker uit Heerlen, die de vorige week te Maas tricht voor de rechtbank wegens zeventien diefstal len met inbraak in en nabij Heerlen bijna drie jaar tezamen tegen zich had hooren eischon, was ont snapt. De man is gevlucht in geva-ngeniskleeren. Bij een onderzoek te zijnen huize bleek, dat zijn vrouw spoorloos was verdwenen. Naar aanleiding van deze ontsnapping uit het huis van bewaring te Maastricht meldt men nog nader: M. heeft de staven van het celraampje eenigszins weten te verbuigen. Hij heeft zijn kl9eren in den tuin van een aan de gevangenis grenzend huis ge gooid en zijn lichaam gesmeerd met scheerzeep. Daarna heeft hij zich door de spijlen naar buiten gewerkt. Hij trok zijn kleeren weer aan cn wist in de Carnavalsdrulcte naar Heerlen te ontkomen,, waar hij denzelfdon avond aankwam en zijn echt- genooto opzocht. De rest van don nacht bracht hij door in de woning van een van zijn familieleden in de Huskeskolonie, op eenigen afstand van Heerlen. Toen evenwel zijn zwager 's morgens van den nachtdienst op de mijn thuis kwam, weigerde deze hem verder onderdak te verleonen. Intusschon was de politie na de ontdekking van de ontsnapping, die Dinsdagavond om half acht had plaats gehad, door heel Zuid-Limburg in actie 'om den inbreker weer te pakken te krijgen.- Eerst tegen gisteravond 7 uur kreeg do Heorlensche politie er lucht van, dat hij zich in die plaats ophield. In ver schillende hulzen word een inval gedaan, echter zon der resultaat; men kwam alleen te weten dat M. in eon dezer woningen,had vertoefd. In deze woning bleef oon rochorcheur achter; do andoren zotten het onderzoek eldors voort. De achtergebleven recher cheur wist uit to viaschcn, dat M. zich moest bevin den in oen niet ver afgelegen woning van G. op don Sitiardor wog, Hij haalde hulp aan do marechaus seekazerne en mot oon wachtmeester drong hij hot aangeduide pand binnen en trof daar M. aan. Deze werd gearresteerd en naar Maastricht overgebracht. WINKEL. De keuring der ingeschrevonen voor de militie- lichting 1928, uit de gemeenten Nieuwe Niedorp, Hoogwoud, Oude Niedorp, Winkel, Spanbroek on Opmeor zal plaats hebben in deze gemeente, op 25 en 26 April a,s.^ In „Voeding en Hygiëne", het populair weekblad, gewijd aan de Volksgezondheid, lezen wij het volgen de van de hand van Dr. Van Raalte, Directeur van den Keuringsdienst van Waren te Amsterdam, Een onzer lezeressen, leerares aan een der meest bekende huishoudscholen in ons land, schrijft' ons d.d. 13 Januari 1927: „Ingesloten knipsel uit „Het Volk" van 11 Januari U.. doet mij. die ook de bewe ringen van gebruikers van de melkmachine heb ge hoord, vragen: Wat moet ik mijn leerlingen van de huishoudschool, vooral de a.s. leeraressen, hiervan, vertellen? Zoudt U misschien geneigd zijn, dit on derwerp in „Voeding en Hygiëne"' te bespreken?" Wij begrijpen levendig dat het artikel van den heer H. ter Beek. veearts, lid van de commissie van toe-' zicht der N.V. „Hofstede Oud-Bussum". in „Het Volk" dat ook in ons blad is gemeld, de geesten in de war heeft gebracht. „Oud Bussum" heeft nl., blijkens dkt artikel in October 1925 een proef genomen met een Imperia melkmachine, die als ideaal werd ..aangeprezen,.; in één stal werden 20 koeien, met deze machine. 20 an dere met do hand gemolken. De proef, die op 13 Oc tober werd begonnen, werd op 1 November 1925 ge staakt. i De proef viel ongunstig uit. Geconstateerd werd: 1. de melkgift ging belangrijk achteruit, bij som mige koeien zelfs 3 Kg. per dag. 2. het gemiddelde vetgohalte daalde niet onbelang rijk en schommelde sterk;

Schager Courant | 1927 | | pagina 5