De Broeker Veiling Radioprogramma Voetbal. Gemengd Nieuws. AI êP winkel. Naar aanleiding van een onlange gehouden b$« eenkomet is thans -weder opgericht een afdee- ling van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en Zuivelbedrijf. Aanvanke lijk met 11 leden. Voorzitter is do heer Jb. Zwaag, Secretaris (de heer A. Koseen, Ion Penningmeester de heer P. van Peehoven. —'winkel. Zondagavond gaf de Gemengde Zangvereeniging West-Prima" een uitvoering in de tooneelzaal van den heer R. Laan, onder leiding van haar Direq- teur do heer Jb. Hovenier, Voor een flink bezette zaal fa&dT allereerst op heb Gem. Koor, ten daarna het Kinderkoor, dat in samenwerking met heb gtrooite kooi' uitvoering gaf. Voorts werden verschillende! nummers dioor het Dameskoor gezongen. Met aandacht en vol belangstelling is de zang gevolgd, zoo van grooten als van kleinen1, en niet tevergeefs, want datgene wat gegeven werd was waard géhoord te worden. Zoo yan grooten als van kleinen was het iets gloeds dat ze gaven en tot eer van haar .Directeur, die er gQ8n moeite voor ontziet om er iets goeds van te maken Zeker ieen belangrijk dool van heb succes komt toe aan de familie Hboij', die bereid was geheel belangloos mét strijkorrcest, piano en orgel iéts bij1 te dragen. Door onderlinge oefening hoeft dei- Ze familie weten te bereiken, goede en awarr mu ziek ten gehooie te brengen op een wifze, die be wondering afdwingt. En als dan de Directeur aan het einde van die uitvoering, naast de pianiste, mej. Koeten en de familie Hooif een Jiarfcelijkn dank brengt, is een groot applaus, het beste bewijs hoe het puf bliek .dit werk weet te waardeleren. De Zangvereeniging heeft mannenleden noodig, ön 'daarvoor wordt, oen oproep gedaan, en voorts vraagt fd!e Directeur de ouiders van "dé kleine Zan gers toch te willen medewerken dat da kinderen «eregeld komam In zang is werkelijk iate goeds te leeren, en dlan is het sluiten, en voldaan gaan de bezoekers huiswaarts of zetten' het voort op het bal. wieringen, Op dé bovenzaal van den heer S. A. Veerdïg te Hippolytlvushoef, werd door den humorist Jvlavetr van Alkmaar j.l.. Zondagavond een voardracht- avond gegeven. De izaai was eivol jongelui, welke van da vcxotrw drachten va-n den héér Klaver volop genoten. Nu, er kan gezegd worden dat da hear Klaver zijn program keurig heeft afgewerkt, en 'ti door ham gegevene zeer in da smaak viel. De pianobé-t geleiding was in handen v. d. haar J. Ni JBruul, welke'«ach ook uitstekend van zijn taak kweet. Een gezellig bal na, waarbij de heer P. Bruul met zijn onovertreffelijke Jazz^Band niet ten ach ter bleef. wieringen. Men deelt om mede dat de heer S. A. Veerdig »Ü!n 'café te Hippolytushoef gaat verbouwen en moderniseerem. -Die bttvenZaal zal uitsluitend voor tfxmeel on_ balzaal, benevens vergaderlokaal war-1 den gebezigd, terwijl benedén die karaiers zullen worden verbouwd, en ingericht voor oafé en lunch- efn rijke belooning. Een dezer dagen werd per advertentie mecLe|J reeld, 'dat iemand in den oantroks van de P. Hoofdstraat een paraleoliier verloren had, be staande tuit 70 parelen, en dat op dé teruglbazJottv S'ng daarvan door een verZekendngmaatschapp'ij1 öen doening werd gesteld. De vinder, een woonwagenbewoner aan den Hém- weg. Jdie, naar de „Crt." m'edéd'eelt, leZen nooh schrijven kan, hoorde genoemde advertentie voarr lezen, len begaf zfioh dénzelfden avond nog naar de kantoren der Maatschappij. Daar "déze geslo ten waren, kéardé hij' den volgenden morgen" terug en Werd in kennis gesteld met de woonplaats van dén eigenaar, die hem' als b'elooning f 100. overhandigde. Daar het verloren collier voor pen bedrag van f 42000.— verZekerd was, mocht de mam van de verzekeringsmaatschappij afijn belooning zelf vast stellen. Hij bedacht zich niet lang en koos eetn: paard, een nieuwen woonwagen' en.... 7n scharen sliep, welke hem tnu dioor de firm!a Zullen wordlen geschonken. y t brand in een sanatorium. Zondagochtend is het vrouwenpaviljoen C van het R. K. Sanatorium voor tuberculoselijders te Horn, bij Roermond, afgebrand. Tegen half zeven des ochtends bemerkte een der zusters een sterke brandlucht nabij de badkamer in paviljoen C der Vrouwenafdeeling. Bij onderzoek bleek, dat brand woedde tusschen de wanden van het uit hout opgetrokken 47 lange gebouw. Dr. Henne- man, directeur van het Sanatorium, was spoedig ter plaatse en aregelde de redding der vrouwelijke pa tiënten. Er lagen hier 40 zieken. Het vrouwenpaviljoen i9 in twee symmetrische helften verdeeld. In elke helft bevindt zich een zie kenzaal, voor 20 patiënten. Deze zalen, aan de Zuid zijde, gelegen,,heben in hun directe nabijheid groote vaste lighallen, waar de geriefelijke ligstoelen ten behoeve der patiënten zijn opgesteld. Aan deze zaal grenst naar buiten de waschgelegenheid voor ieder patiënt In het midden bevonden zich twee groote ruim verlichte dagverblijven, twee isoleerkamers, badkamer en onderzoekkamer Dit alles werd een prooi der vlammen. Onder de zieken ontstond natuurlijk een groote ver warring, toen zij het snel om- zich heen grijpende vuur bemerkten. Alles verliep echter goed, alleen met een lamme patiënte beleefde men enkele be nauwde oogenblikken. Maar ook zij kwam zonder eenig letsel naar buiten. Wat te redden viel werd naar buiten gedragen. De zieken kwamen zooveel mogelijk voorloopig in het vrouwelijke paviljoen B onder dak. Inmiddels had het vuur zoo ernstig het gebouw aangetast, dat het noodzakelijk bleek de autobrandspuiten van Roermond en Venlo te waar schuwen, die zeer spoedig aankwamen, maar niet konden voorkomen dat lighallen en zalen tot den grond afbrandden. Zolder en dak waren spoedig ingestort, waarna nog enkel de vier steenen schoor- steenen in de hoogte staken. De schade wordt ge schat op 120—30.000. nogal gemoedelijk. De gemeente van Overslag (Zeeuwsch-Vlaanderen) bestaat uit zeer gemoedelijke leden. Toen Dinsdag jl. de eerste raadsvergadering in dit jaar was af- geloopen, heeft men heel gezellig den pot verteerd in casu het door de raadsleden ontvangen presentiegeld. M had botje bij botje gelegd, een lid gaf een paar konijnen, een tweede aardappelen, een derde boter, een vierde weer wat anders en zoo kon men goed koop een souper aanrichten. Men had het gezelschap nog wat uitgebreid en ook de twee notabelen van het dorp, den hoofdonderwijzer en den gemeente veldwachter aan tafel genood. noordscharwoude. De Fancy Fair, welke met de Paaschdagen in de lokalen van den heer J. de Bakker gehouden zal wor den, tot steun van de vier plaatselijke vereenigingen, belooft schitterend te zullen slagen. De verschillende commissies zijn reeds ijverig in de weer om de noodige voorbereidingen te treffen, ver schillende zakenmenschen van buiten den Langcn- dijk en verder de winkeliers en particulieren van den Langendijlc, zijn in verband met te verleenen steun bezocht, of kunnen spoedig een bezoek verwachten. De zaalindeeling heeft plaats gehad, de firma Van Nelle verleent wederom medewerking met den thee tuin, de groote bioscooptent is voor danszaal beschik baar gesteld en het aantal toezeggingen van steun is nu reeds zoo groot, dan van nu af reeds met de ruim te gewoekerd moet worden die het gebouw van den heer De Bakker biedt. De hoedanigheid der attracties, die vele zijn, zijn reeds vastgesteld en enkele bijzondere verrassmgch staan op het programma. Wellicht vinden we de volgende week gelegenheid op een en ander terug te komen. DIRXSHORNj Politie. Verloren: een bruin daimestaschje. gaan de van Dikshorn over de Setroet naar Tuitjenhorn. sparta i—adelborsten i. 5—3. t t Op eeii zeer zwaar bespeelbaar terrein speelde Sparta I Zondag j.l. een goede oefenwedstrijd tegen het vertegenwoordigend Adelborsten-elftal uit Den Helder. De ontmoeting eindigde, hoewel het er eerst niet naar uitzag, in een 53 overwinning voor Sparta. Sparta speelt eerst met den wind mee, doch de eerste aanvallen zijn voor de Adelborsten, die een mooi open spel te zien geven. Na mooi opbrengen zet de A linksbuiten goed voor en wanneer de Sparta- aanvoerder den bal verkeerd op den voet krijgt, be landt de bal in eigen doel. 0—1. Lang duurt dit echter niet, want wanneer Water tor Jr. de bal goed vrij maakt, brengt hij de partijen op gelijken voet. Wanneer J. Rus, die de linksbuiten plaats bezet, de bal krijgt toegespeeld, loopt hij naar binnen en geeft Sparta de leiding. 2—1. Kort voor de rust brengt de A. linksbinnen na han dig solo werk, met een hard schot den stand op 2—2. Hierna zijn de A. ook aanvankelijk weer in de meer derheid; Sparta speelt dan weer in haar gewone op stelling, Beerling linksbuiten in plaats van Won der. De A. keeper stopt een hard schot van Bierste ker, de bal raakt buiten zijn bereik en R. Rus maakt 32. Even later maakt de A. inidvoorweer gelijk. Met een ver hard schot brengt de Sparta midhalf den stand op 43, terwijl tegen het einde R. Rus, welke heden de beste speler uit de Sparta-voorhoede was, den eindstand op 53. 't Was een prettigen, vlot gespeelden wedstrijd en we zien de Adelborsten dan ook gaarne nog eens in Schagen terug. De S. achterhoede was, een paar foutjes uitgezon derd, in besten vorm, terwijl de halflinie en voorhoe de beneden haar kunnen speelden. Sparta III speelde in Helder teggen Geel-Wit III en behaalde een ferme 52 overwinning. Het eerste speelt a.s. Zondag in Hoorn voor de competitie, tegen Hollandia 3. Indien er wordt ge werkt als Zondag j.l. en we blijven buiten te veel pech, vertrouwen we op een overwinning van Sparta! BREMAND. Zondag speelde Breez&nd I tegen Oudesluis I. Bree- zand had invallers voor Beun en Meeldijk, terwijl even na het begin ook Weijers móest uitvallen, wiens plaats toen door Schenk werd ingenomen. Oudesluis maakte reeds in 't begin 2 doelpunten. Verder ging de strijd vrijwel gelijk. B. gaf krachtig partij en zette vele aanvallen op, doch voor het doel gekomen was het steeds mis. Eenmaal wist De Vries den Oudesluis-keeper te passeren, doch de scheidsrech ter gaf terecht buitenspel. Rust brak aan met 20 voor Oudesluis. Na rust zette B., die nu tegen wind speelde, er alles op om in te halen. Doch ook O. gaf het niet op en een vlugge strijd ging van doel tot doel. Toen de links back onvoldoend wegwerkte, maakte Oudesluis no. 3. Uit een corner maakte B. daarop een tegenpunt, De strijd bleef aantrekkelijk, doch doelpunten wer den niet meer gemaakt en met 31 kwam het ein de met een welverdiende overwinning van D.O.S. K.O., die hiermee zoo goed als het afdeelingskam- pioenschap heeft behaald. oudkarspel. D.T.S. I verloor Zondag in Egmond aan Zee met 01. Daardoor hebben beidé elftallen thans een gelijk aantal punten, terwijl D.T.S. nog 2 en Zeevogels 3 drie wedstrijden te spelen heeft. De kans om boven te komen is door deze nederlaag wel wat minder gewor den. wieringen. Onzla voetbalclub Sucöes I, welke Zondag naar Helder wias, oarf Jaldaar mjeit Batavier 3 te spelen voor (die competitie, wist aldaar te winnen met L-0. Snooes II, welke één thuiswedstrijld itegen Hel der 5 moest spelen, Zag zich genoodzaakt wegens gemis aan terrein haar Zuster vereehiging af te be richte!». mooie partijtjes, de f 7. Grootero 60ort. die aanvanke lijk f 4 deed, was Zaterdag weer tot ongeveer f 50 gedaald. Tweede soort bleef niet bijzonder veel 'bij eerste kwaliteit achter, zoodat daarvoor nog f 6.30 is besteed. Aangezien er nog al tweede soort wordt aangevoerd, is dit althans nog een kleine meevaller. In totaal werden 67 wagons over de veiling verkocht. Deensche witte stegen in den loop der week nog wat. Was de noteering op Maandag voor eerste soort f 2.304.80, Zaterdag was dit f 2.80—6. Ook hier vielen de prijzen der tweede soort nog mee. Bij de 45 wagons werden geveild. Men bedenke echter dat ook nog wel op bonnen is verkocht, ook gele en roode. zoo dat er meer is opgeruimd, dan de veilingscijfers zuden doen vermoeden. Het vorige jaar werden in de overeen komstige week als hoogste prijs voor roode kool be steed1 f 9, voorn gele f 6.90 en voor Denen f 7.10. Men ziet. dat er nog wel verschil is. doch zoo groot als het geweest is. is het gelukkig niet meer. Voor uien was de stemming heel wat verbeterd, vergeleken bij vorige weken. We konden nu althans eens f 6.50 boeken, wat in dit seizoen nog niet is voorgekomen. Dé meeste werden verkocht voor om streeks f 6. De aanvoer bedroeg ongeveer 8 wagons. Drielingen lagen tusschen de f 3.7Q en f 4.70, nep tus schen f 2.30 en f 2.60. Voor wortelen bleef de stemming ongeanimeerd, zoodat van prijsstijging geen sprake was. Ongeveer f 2 tot f 3 was de prijs, soms daar nog beneden. Bieten golden van f ;1 tot f 3.10, alzoo een niet benij- denswaardigen prijs. E'en mooi partijtje bloemkool kwam. bij uitzonde ring voor dezen tijd' nog ter veiling Ze (bracht f 21.50 op. Resumeerende kan dus gezegd worden, dat nog veel in de prijzen moeten verbeteren, wil men eenigsxins van een bevredigende opbrengst kunnen spreken. Roode kool aanvankelijk ihooger, later lager in prijs, Gele zet de stij ging1 van' de vorige week flink voort Deensche witte even beter Uien overschrijden de f 6. Overige pro ducten op denzelfden prijs. De week zette over de beele linie flink in, zoodat de hoop. die de vorige week weer eenige gunstige vooruitzichten deed1 opdoemen, nog verlevendigd werd. Het weer werkte aanvankelijk mee. doch zoo dra de temperatuur weer zachter werd, oefende 'dit weer zijn noodilottigen invloed op de prijzen en kon het avans van de eerste dagen in het verder verloop niet gehandhaafd! ien behouden blijven. Toch viel de achteruitgang betrekkelijk nog mee en bleef voor wat de roode kool beteneft, beperkt tot 'n paar kwart jes tot f 1 per 100 Kg. De kleine soort gele kon de prijzen handhaven, maar de grootere brokkelden in prijs af. Zoow aren er de heele week door kleinere of grootere variaties, die in dezen zin tegenvielen, dat men bet vorderen van het winterseizoen zoo vurig had gehoopt, dat de stijging zich zou voortzetten, omdat daarvan voor verschillenden afhangt, of er nog iets van den achterstand zou kunnen worden inge haald. Die achterstand' is groot en voor velen zou een prijs, als nu over ,t geheel wordt besteed, en die met het voortschrijden der wintercampagne niet ge leidelijk zou stijgen, beteekenen: het nieuwe teeltjaar ingaan onder miserabele, ellendige financieele om standigheden. Dit jaar beginnen met een leege porte- monnaie, terwijl zaaizaad, kunstmest, arbeidsloonen etc. zooveel bedrijfskapitaal eischen, het is begrijpe lijk, hoe tal van bouwers onder dergelijke omstandig heden uitzien naar een prijsstijging, die hun straks in staat stelt, zich door de grootste moeilijkheden heen te slaan. Als echter de prijzen blijven al® nu, dan zal het jaar slecht zijn: zij moeten minstens verdub- helen, wil de vooruitgang nog iets beteekenen. Men bedenke, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte meer over is van den beginvoorraad', terwijl het groo tere deel voor weinig of niets i9 weggegaan. Intusschen was er nog vrij wat vraag: verschillende landen, die vrij weinig plachten te betrekken, kw.v men nu met goede bestellingen aan de markt. Het schijnt dat de koolvoorraden in het buitenland op raken, en er nog niet voldoende nieuw© producton klaar zijn. om de Hollandsche stapel groenten te kun nen (missen. 'Deze omstandigheid moet nog oorzaak zijn geweest, dat het niet slechter is, dan het nu, be trekkelijk gesproken, was. Dé roode kool, die vorige week als maximumprijs f 7.20 gold. monteerde Maandag tot f 7.30 en Dinsdag tot f 7.80. Later zakte dit weer in tot f 7, om Zater dag weer tot f 7.50 voor het kleingoed' aan te trek ken. Grote kool gold Dinsdag f 4. Woensdag en Donderdag werd1 weer f 2.0 besteed. Tweede soort deed hot bij deze prijzen voor eerste nog zoo slecht niet: er i® nog voor f 6.80 verkocht, terwijl de groote kale steeds boven de f 2 bleven, soms zelfs aanmerkelijk daarboven. De totale aanvoer beliep 52 wagons. Ge zien de voorraden volgens dé laatste telling ware het te wenschen, dat deze grooter was. 'Gele kool bereikte voor kleingoed1, voor uiterst Voor Dinsdag 8 Februari. 8.50 HAMBURG (392 M.) 'Morgenomroep. 10.15 SCHEVEN! NGE N- HA VEN (1960 M.) Tijdsein van het Persbureau 'Vaz Dia®. 1120 LONDEN. Daventry. Radio-kwartet. 12.50 PARIJS (1750 M.) Concert door hot orkest van Radio-Paris. 120 "LONDEN, Daventry. Concert door kwartet. 220 KOPENHAGEN (337 M.) Orkestmuziek. 3.20 BERN (411 M.) Orkestmuziek. 3.— HILVERSUM (1050 M.) Radioknipcursus, 360 BERN (411 M.) Concert. BERLIJN (484 M.) Concert stationsorkest. LEIPZIG (366 M.) Namiddagconcert door het stationsorkest. FR'ANKFURT (428 M.) Concert. 4.05 LONDEN. Daventry. Orkestmuziek. 4.20 ABERDE'EN (500 M.) Concert stationsoctet. BOURNEMOUTH (492 M.) Orkestmuziek. 4,30 SCHEVENINGEN-HAVEN (1960 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 5.— HILVERSUM (1050 M.j Vooravondconcert door het H.D'.O.-orkest. 5.05 PARIJS' (1750 M.) Middagconcert met mede werking van solisten. 520 HAMBURG (392 M.) Solistenconcert 620 BOURNEMOUTH (492 M.) Concert. ABERD'EEN (500 M.) Het stationsoctet. LONDEN. Daventry. The London Radio Dance Band. 7.20 BAZEL (1100 M.) Vioolconcert. 7.50 KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 U.) Concert door orkest. 6.45 en 7.15 HILVERSUM. Engelsch© les. 8.05 8.10 9.05 9.35 1020 10,50 LONDEN', Daventry. Uitzending van het progra- ma van Sheffield'. Strijkorkest. o.-a. Elne Kleide Nachtmusik (Mozart.) HILVERSUM' (1050 M.) Katholieke Radio Om roep. PARIJS (1750 M.) Concert. LEIPZIG (366 ML) Populaire muziek. HILVERSUM 41050 M.) Persberichten en koer sen van het Persbureau Vaz Dias. LONDEN. Daventry. Dansmuziek. DE BASELrEXPRESS ONTSPOORD. Uit Troisdorf, 7 Maart. Hedenmiddag is door tot dusver onopgehelderde orzaak de expresstrein 'Hoek van Holland'—Besel ontspoord. De locomotief en de wagens sprongen uit de rails en konden eerst ongeveer 100 M.'verder tot staan gebracht worden. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Volgens een nader Wolffhericht uit Keulen zette de trein de reis met 1% uur vertraging voort. Op de plaat® van het ongeluk werdén werkzaamheden uit gevoerd aan den bovenbouw waarom de trein slechts met een snelheid van 25 K.M. reed. Hieraan is het ongetwijfeld toe te 'schrijven, dat het ongeluk geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De trein was om 12,26 uit Keulen-vertrokken. aardbeving in japan. Uit Tokio. 7 Maart. Om halfzeven des avonds is een ernstige aardbeving waargenomen van Tokio tot Osaka lang9 de kust van Japan. Te Osaka Kobe heerscht da grootste verwarring Alle klokken staan stil. het licht is uitgegaan en de bewoners vluchten op straat uit hun huizen, die of geheel zijn ingestort of waarvan de daken zijn ver nield. Dezelfde 'cycloon, die Madagascar (heeft geteisterd bereikte ook het eiland Róunion, en richtte in het Noordwesten groote schade aan de cultures. Er be staat ongerustheid ten aanzien van den toestand in het Zuiden. dreigende staking in het ruhrgebied. Naar men weet heeft de raan van mijndirecties tot het Saargebied den eisch der mijnwerkers tot loons- verhooging beantwoord met de mededeeling dat de loonen integendeel verlaagd zullen worden aangezien ook de kosten van- 'het levensonderhoud' lager waren geworden. Ei* hebben nu gisteren in- het geheele Saar gebied! vergaderingen van de vakvereenigingen plaats gehad' waarin besloten werd, in geen geval in de ver laging der loonen te berusten. De kosten van levens onderhoud zijn weliswaar gedaald, doch slechts met 4 pet. Indien de directie® bij hun voornemens blijven is een staking, die ruim 70.000 mijnwerkers zal om vatten. onvermijdelijk. Nég gisteravond zijn verschei dene leden van de mijnwerkersorganisaties naar Parijs vertrokken teneinde do bemiddeling van den Franschen minister van Arbeid in te roepen. Onder de mijnwerkers in het Ruhrgebied heerscht groote opwinding over het feit. dat de mijndirecties de eischen om loonsverh'ooging* hebben afgewezon. Zondag zijn in alle plaatsen van het mijndistrict meer dan honderd vergaderingen gehouden, waarin het te oordeel ennaar de berichten vrij' opgewonden toeging. ET weiden in al deze vergaderingen resoluties aangenomen, waarin de weigering een provocatie van de mijnwerkers werd genoemd' en vrij onverbloomd met staking werd gedreigd. scheepsramp. De „Matin,, verneemt uit Sjanghai: Twee Chinee- 'sche stoachepon, de „S'janatooing" en do „Tsjiwo,, die een passogieradionst op de Jangtse onderhouden, zfjn. met elkaar in botsing gekomen. De „Sjanting" zonk in enkele seconden en de tachtig personen, die aan 'boord waren, zijn verdronken. een concurrent voor het vliegtuig. Volgens het 8-Uhr AbencLblatt heeft men te Essen een project uitgewerkt voor den aanleg van een zweef baan tusschen Berlijn en het Ruhrgebied. Voorloopig zal men zich tevreden «tellen met een snelheid van 200 kilometer per uur die echter deagewenscht tot 400 kilometer per uur kan worden opgevoerd1. In dat geval zal imen dus met de zwoefbaan nog sneller kun nen reizen dan met de vliegmachine. POKKEN. De pokken verspreiden zich nog altijd in Zuid-Wa les. Zaterdag waren 140 gevallen onderkend en er war DIT D hooi De di Kink v. an he .ersoor jen vr< geerd c Mede p, Kes; ren toen twee nieuwe besmette districten MJge Abebargoed en Aberdare. aardschokken in hongarije. Uit Boedapest. Maart. Te Varpalota zijn tcravond en in den afgeloopen nacht nog tweern schokken waargenomen. B'e laatste schok werd, halféén in den nacht gevoeld. Te Varpalota is geen enkel -huis onbeschadigd bleven. De bevolking der plaats kampeert dag nacht in de open lucht. Daar de schokken uitsluitend te Varpalota den gevoeld, neemt men aan met een ondergron aardschuiving te doen te hebben. Ook reeds ia jaar 1914 werden dergelijke schokken waargenom^ die eveneens slechts een plaatselijk karakter drot gen. gasvergiftiging. Te Ratibor heeft een hevige gasvergiftiging plaatj gehad. Gisteravond waren er reeds zes dooden, ter wijl 24 personen zwaar ziek zijn. 's Morgens hal den arbeiders bij twee huizen een hevigen gaslucla geroken. De politie en brandweer werd gealarmeerj en deze drongen met zuurstofapparaten de huiz« binnen. Hier aanschouwden de redders een vreeselifl tooneel. Vrijwel op alle étalages lagen de bewoner geheel bewusteloos te bed. Vijf hunner waren reed lit uja, dood; de overigen werden onder zware vergiftigingj verschijnselen naar het ziekenhuis gebracht. *8 Heele gezinnen zijn door de ramp getroffen. Ij litiën een woning zijn een vader, moeder en een kind dood, in de andere een moeder met haar kind. Oorzaak van de catastrofe is waarschijnlijk eei lek in de gasleiding. spiritus-vergiftiging. Te Nolosineo in de Karpathen zijn 80 personen ziel geworden na gebruik van houtspiritus, die als bran dewijn verkocht was. Zeven zijn reeds gestorven. een huwelijksmakelaar veroordeeld. De politierechter in Bonstreert te Londen heeft gis teren een Franschman veroordeeld tot een maand dwangarbeid en 20 pond boete, vergezeld van oen aanbeveling tot uitzetting. De man was beklaagd van het binnenkomen in Engeland onder valsche voorge- ven9. Naar een inspecteur van Scotland Yard mee deelde, leefde hij samen met een Fransche vrouw, dij een schijnhuwelijk had gesloten met een Engclacb- man. Men had bij den Franschman voorts een lijst ge vonden van verschillende Fransche vrouwen, die ai- len schijnhuwelijken met Engelschon hadden gesle ten, alleen met het doel niet over de grens gezet te worden. Voorts bevatte de lijst de namen van .verschil- P-, K08; lende mannén, die bij dergelijke huwelijken hun be- van aa middeling verleenden. M Is t De Franschman zeide, dat hij van het vonnis lege va hooger beroep zou gaan. een drieling in een militair muz1 korps. In >het muziekkorps van een bataljon hoogland! té Aldershot dienen drie broers, een drieling, 15 ja oud, zoons van een gewezen onder-officier. Dc broi gelijken zeer veel op elkaar, doch verschillen lengte. 31 inbraken in twee jaar tijds in eek lcndensche straat. De bewoners van Clareville-grove, Kensington, Lon den S.W. hebben een deputateie naar Scotland Yard gezonden om aan te dringen op beter politietoezicht in hun straat. De laatste twee jaar hebben er in die korte straat -30 inbraken plaats gehad, met het ge volg, dat de vrouwen en het vrouwelijk dienstperso neel er geheel van streek is geraakt. Eoja van de bewoners van de straat was Woensdag mét zijn ge zin uitgegaan. Na een kwartier keerde hij per taxi terug en in dat oogenblik bleek, er bij hem ingebro ken te zijn. Hij meent gezien te hebben, dat de die ven dé deur uitslopen, terwijl do bewoner met den chauffeur stond af te rekenen. Wi- hevige cycloon. ivide Het eiland Madagascar is Dinsdag j.l. door een he- eeler yigen cycloon geteisterd, waardoor de stad Tam* tave met den grond gelijk is gemaakt. Alleen in d<»e stad zijn reeds vijfhonderd menschenlevens te betreu- .ande ren, terwijl de schade op niet minder dan 100 millioen francs wordt geraamd. A Tevens zijn, voor zoover thans bekend,, zes stoom- pe schepen in den cycloon vergaan, namelijk de Fran- 1 sche schepen „Catinat", „Sainte Anna", „Ville de Mar 3( seilles" en „Beriziky", het Noorsche schip „Amanpa" en de Britsche schoener „Elizabeth". Het is waar schijnlijk, dat bij deze scheepsrampen ook een aan tal personen het leven heeft verloren. Tramatave is de grootste haven op het onder Fransch bestuur staande eiland Madagascar en telt circa 3000 inwoners. de ramp op madagascar. Op het ministerie van Koloniën is bevestiging ont- vangen der ramp op Madagascar. P"* 1 Dit telegram luidde: „Op 3 Maart jl. heeft een ern stige cycloon op Madagascar groote schade aange richt. Deze cycloon liep van Tamatave naar Noorden van Antananarivo. De verbindingen verbroken; ook kwamen eenige inboorlingen het leven. de mijnramp in wales, uaaki Daa iezen Een autobus, welke personen vervoerde, die de bfrlspreki «rafenis van eenige van de slachtoffers der mijnramp"— bij Cwm wilden bijwonen, is van een helling van 2 voet hoogte gevallen en vervolgen® omgeslagen. Twe personen werden gedood, vier anderen werden ernstil gewond, terwijl een 'negentiental personen lichte ver wonddngen opliepen. Naar nog gemeld wordt, is in den loop van del dag nog een der gewonden overleden. de prins van wales aan den dans. Op het hal van het Britsche Legioen is Vrijdag avond ook de Prins van Wale® verschenen. En hU heeft gedanst met tal van zijn toekomstige vrouwe; Ujke onderdanen^ zonder aanzien van persoon stand. Evelyn 'Scotchhrook, een telefoonjuffrouw uit Mei- ton Mowbray, (behoorde tot de uitverkorenen on ze heeft haar indrukken over haar dans-met-den-prics aan een krantenman medegedeeld. Zij- wist niet of dfl prins op het -bal zou zijn en had dus nooit gedroomd met hem te zullen dansen. Een vriend van haaï stelde haar aan den prins voor. die haar vroeg of het, haar aangenaam zou zijn met hem te dansen. „Very much', was haar antwoord en zij staken onmiddel* lijk van wal. Toen de muziek begon te spelen voelde zij zich direct veiliger. kannibalen in slowakije Ha Kaschau bevindt zaan ©ein bendö zJegéunietrB in hechtenis, dia ruit 12 miannan on 14 vrouwen an kinderen béstaat. Hoo onglalootflijk! hét klinktt deze liedem zijn kanibalen. Wiamnaar zij1 op oen' eenzaam plekjo iémand tcgénkwamen, vermoorden zij' die (verscheidene slachtoffers waren vrouwen) en aten het vleesoh op. Vooral op Hongaar,sohe smokkelaars hadden do Zigeuners het voorzien, dan* hun vermissing' in d;en regjal niet ruchtbaar werd. Oorspronkelijk was het <ie ztigieuner3 om' roof tfl doen, 'maar toon Zij' eens een slachtoffer opgegoten hadden, vermoorden aij: ook lieden, van wie nieté te rooven viel. He Moildawia, waar do zigeuners verbleven, was men van. hun wandaden ouikoxnciiflj en mocht men hen zelfs wel. 'Ziij1 ziouden hun miw daden, die al in 1923 begonnen Zijn, wellicht nog" jaren ongemerkt hebben voortgezet, als niet een hunner de bende verraden had. D-eZe verrader is doofstom, maar de eenige van den troep, die Ié4 een; en schrijven kan. Hij heeft de overheid schrlf* talyk van hot kannibalisme der bende op de hoofi^ te gebracht. De gearresteerden hebben al twaalf moordén bekend, terwijl de moesten hunners zon- der schroom ook het eten van mcnsohenvleesöfl bekenden. Henminstc 5 hunner slachtoffers hebben Zij 'Opgegetaen. Behalve aan moord en boroovin? heeft de bende Ziohi ook aan een 90 tal grooW diefstallen en inbraken schuldig gemaakt. jWH< der rille: aatw. hoek enot de 'b< ta*?' Zoï öchti bet g tot dachl bedéi eigen We herd< dier lelijk hun tana, tning lazz'j peec te co temd '?evai onge riist- ttrek

Schager Courant | 1927 | | pagina 6