Verkiezing Zijpe en Hazepslder. Nederlandsch-BelgSsch Verdrag. Eerste Kamer. Woensdag O Maart is de Jaarlijksche stemming ge houden voor twee hoofdingelanden, ditmaal ter voor ziening in de vacature ontsaan door de periodieke aftreding van de heeron C. List cn J. Brak. Zooals bekend, stond deze verkiezing wederom in het teeken van strijd tusschen contribuabele partij en De contribuabele partij had de heeren J. v. d. Oord en J. Rampen candidaat gesteld, de egalementspartij stelde de aftredende hoofdingelanden candidaat. Er is bijzonder druk gestemd, hiet minder don 712 stembiljetten werden uitgereikt. De uitslag was, dat 341 stemmen werden uitge- bracht op J. van der Oord 344 stommen op J. Ram- Sen, 361 stemmen op C. List en 361 stemmen op Jn. rak, terwijl 1 stem werd uitgebracht op J. Breed. De aftredenden, de heeren C. List en Jn. Brak, bei don van de egalementspartij, worden dus herkozen. HEERHUGOWAARD. Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Rus do Vrija-Dem. Kiesvereoniging „Burger plicht". Do heer Kostelijk betreurd in zijn openingswoord de geringe opkomst, doch speciaal de afwezigheid van don heer Mienis, de secretaris, wegens ongesteldheid. Spr. hoopt, (lat de aanvankelijke beterschap door gaande zul mogen zijn, opdat we den heer Mienis weer spoedig in ons midden mogen zion. Door den heer A. Kooij wordt een overzicht gegeven van den financieelen toestand. Uit de kas zal geen vrijwillige bijdrage geofferd kunnen worden voor de algemecnë' propaganda. Do voorzitter doet mededeeling van een schrijven van den heer Balk, waaruit blijkt, dat deze op den 17on dezer, waarop de hoor Kooijman een spreek beurt voor „Burgerplicht" zal vervullen, niet zal kun nen optreden, aangezien de te houden bloementen toonstelling hem geheel in beslag noemt De heer Brugman neemt op zich ala lid der pro- paganda-commisaie, dien avond ala tweede spreker te fungeeren. Uit de cijfers der kiezerslijst blijkt dat de verhou ding in den nieuwen raad vermoedelijk hetzelfde zal blijven. Besloten wordt in de koolstreek krachtige propa ganda te voeren voor den candidaat van „Burger plicht". De regeling hiervan wordt opgedragen aan do propagandacommissie, in overleg met het Dag. Be stuur. Hierna komt aan de orde de bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Wuijs,' D, Grootes, H. Reijne en d Pool, worden met bijna alge- meene stommen herkozen. In twee vacatures wordt voorzien door de verkiezing van de heeren Jac. Kla ver en A. Rentenaar. Als volgende punt dor agenda komt aan de orde: candidaatstolling voor de gemeenteraadsverkiezing. De heer Jac. Blom deelt mee, geen candidatuur meer te zullen aanvaarden, daar hij toch dit of het volgend jaar de gemeente gaat verlaten. Besloten worol tot de indiening eener lijst van ton minste 10 personen. Nadat een groslijst is opgemaakt, wordt een stem ming gehouden voor het gowenschto aantal personen, hetgeen gevolgd wordt door eenige stemming voor volgorde. De uitslag is als volgt: respectievelijk 1, 2, 8 enz. do heeren P. Kostelijk, A. Mienes, C. Pool, II. Wuijs, A. van der Oord, A. Kooij Cz., D. do Jong, Jac. Kostelijk, A. Brouwer, J. Moot en P. Meoreboer. Do aanwezigen laten zich de keuze welgevallen, do biet-aanwezige candidaten zullen worden aangeschre ven. De voorzitter richt een Woord van dank tot den hoer Blom voor hetgeen hij gedurende een reeks van jaren als raadslid heeft gepresteerd, waarmee de vergade ring instemt. Nadat nog is vastgesteld het propagandaplan voor de gemeenteraadsverkiezing, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor dn mede werking en den wensch, dat de genoemde besluiten in het belang van „Burgerplicht, van de gemeente en de provincie mogen blijken te zijn. HEERHUGOWAARD. Aan de Dinsdag gehouden verkiezing van twee Hoofdingelanden van den polder, word door 72 kie zers deelgenomen. De hoeren G. Bakkum en J. Goot- ics werden met respectievelijk 71 en 70 stemmen lerkozen. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, vierde de heer W. Gutker op 7 Maart j.1. zijn 25-jarig jubileum als kerkelijk ont vanger der Ned, Hervormde Gemeonte alhier. WINKEL. De Oudercommissie voor do school te Winkel hield een ouderavond bil d enheer D. A. de Bruijn, op 8 Maart jl. Tegenwoordig waren omstreeks 90 ouders van leerlingen 1. o. en u.l.o., zoo van in als buiten de gemeente. Onder de belangstelenden zien we ook ten deele het College van Burgemeester on Wethouders. De voorzitter, de heer Span, hoofd der school, spreekt zijn voldoening uit over 't groot getal op- gekomenen en heet allen hartelijk welkom en stelt de tegenwoordigheid van het gemeentebestuur zeer op prijs. Spreker hoopt, uiteen te zetten groote be langen hot onderwijs rakende en door samen deze dingen te bespreken, Veel te bereiken. Na deze opening worden door de secretaresse der Oudercommissie do notulen der vorige vergadering opgwnerkt dat bot kind in do straat liep, juist op den weg van de naderende machine. Een plot selinge schrik beving de juichende menigte. Door haar kijker zog Holen het gezichtje van hot kind, vroolijk lachende terwijl de, moeder ia wanhoop gilde. Verlamd van schrik, kón do jonge vrouw den kijKer niot van haar oogson wegnemen. Verblind, kon Zn alleen afwachten. Het volk soheern een oogenbuk verdoofd. Niemand bewoog* aioh, niemand g;af joon geluid .te hooren. Zou do chauffeur in fijds van richting kunnen veranderen? En wanneer hif dat deed, zou dan hot knaapje voor de mar- ohina misschien in dezelfde richting uitwijken? Poen feag Helen hoe de oorw boy, die haar b©* langstelling had gaande gemaakt, voorover boog in zijn zadel eu de sporen gaf aan hot paard dat roocls tookenen van onrust toonde. Met een ge weldigen sprong was heb dier over het gespannen touw ien rende Inaar het kind en het nadJenanldlo rnfcuig. De menigte hijgde naar adem1 bij1 het schouwspel v^n dien tman die handelde Zondpr zich to bedenken. In ecu seconde was alles hfglep speeld. Toon Pathes dicht bij het kind was, leunde hij omlaag lAt het zadol en toen een sprong van zijn paard hem buiten de lijn van do auto had gebracht, zagen süj dat hij och op richtte met hot Mnd in ay!n armen,. Toen geraakte do menigte buiten zdohaelve. Man nen riepen en juichten, vrouwen lachten en sohroi- don, en toen do ooiw boy het verschrikte fcind' bij do rodoloote moodér terugbracht, werdon honder- den handen opgeheven om hom to begroeten. Maar hot opgewonden paard rood snol weg, iomanddd lichtte hot touw omhoog en Pathes verdween in oon zijstraat. Helen's oogen waren voohtig, maan rij glim lachte. „Neen," steddo zij /.acht tot Kitty en Stanford. „dat was Lawreneo Knight niot. TMo arm,o Larry steu dat nooit hebben kunnen dipen." Kitty was mot haar vader en moeder en broddlars bij leen van hun vrienden in do stad ten middags maal geweest, en kort na het middaguur kruistto rij' het plein om haar vrienden Manning op to zooken, in wier gezelschap Zij den avond zou do-op brengen. In een minder bezocht dool van hei kleine park dicht bij heft gerechtsgebouw, zag zij gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Vervol gens brengt de secretaresse verslag uit van het werk der commissie in het loopende tweejarig tijdvak. Ver schillende aangelegenheden vroegen de belangstel ling der commissie en werden door overleg met het Hoofd der school of gemeentebestuur bevredigend opgelost. Voornamelijk verdient vermelding het ge houden en zoo goed geslaagde St. Nicolaasfeest. Door welwillende gevers was bijeen gebracht f217.35, de kosten hadden bedragen f 173.10, zoodat er een over schot is van f44.25, welk bedrag is gedeponeerd op de spaarbank. Dit verslag wordt met een woord van dank goedgekeurd. De voorzitter bespreekt daarna de reorganisatie der school; voornamelijk wat betreft het U.L.O. Uitvoerig wordt uiteen gezet hoe de 1. o.-wet 1878 kende ge woon L. O., U.L.O. "ön M.U.L.O. en hoe dit door dö la ger onderwijswet 1920 word gewijzigd en overbleef gewoon 1. o. en u.l.o. Het uitgebreid lager onderwijs omvattende de gewone vakken L o. met ten minste 3 der vakken van Fransch, Duitsch, Engelsch en wis kunde. Deze veranderde toestand moest geregeld zijn 1 Januari 1926, later verlengd tot 1 Januari 1927 en hoewel toen een voorstel bij de 2e Kamer werd inge diend om nog 3 jaar uitstel te verleericn, werd dit verworpen en moest de school 1 Januari 1927 aan de genoemde eischen van afzonderlijke school voldoen. Het gemeentebestuur heeft de zaak onmiddellijk ter hand genomen om op tijd klaar te zijn, vandaar de verschillende spoedbesluiten in het einde 1926. Daar mede is hier een schooi bevestigd zooals er maar wei nig bestaan en 't profiteeren van -deze gelegenheid kan niet genoeg worden aanbevolen. Aan deze school worden alle taalvakken en wiskunde onderwezen en een leerling met normaal verstand kan in 4 jaren dezen cursus, aansluitende aan. de 6-jarige lagere school, afloopen en het einde- of M.U.L.O.-diploma halen. Aan dit diploma zijn verschillende voorrech ten verbonden, er zijn'56 gevallen waarvan enkele betrekkingen worden genoemd. Dit is het meest idea le, doch niet iedereen zal zoo lang blijven, maar dan toch hebben bereikt een mate van ontwikkeling die hem ten goede komt bij omgang met andereen die boven hem geplaatst zijn en meer weten. Het diplo ma echter is iets#dat men kon laten zien on wat blij vend is. Uiteengezet wordt de samenstelling der examen- commisies, uitsluitend uit bevoogden, bestaande en werkende onder Rijkstoezicht. De soorten diploma, als A, A met aanteekening wiskunde en B (het vol ledige M.U.L.O.-diploma). Spreker hoopt het rnet zijn leerlingen tot B to brengen in de toekomst. In 1927 zullen er 2 leerlingen opgaan voor A, omdat hun dit was toegezegd, doch die worden extra bijgewerkt. Uiteengezet wordt hoe gemakkelijker het U.L.O. aansluit bij het 1. o., in tegenstelling met het le leerjaar, als hot bereiden van den grond en pas in 2e en volgende jaren de zaaiperiode. Een kind na 1 jaar van school nemen beteekent dus niets. De grond zou bereid zijn en niet bezaaid. Uitvoerig wordt gewezen op het groote belang dat hier gebo den wordt onder zoo uiterst gunstige voorwaarden, dat de ouders die daarvan geen gebuik hebben ge maakt, zich een zware verantwoordinig op de schou ders laden, waar zij toch voor hunne kinderen aan sprakelijk zijn. Een tijdelijke malaise als thans voor do intellectuoclon mag daarvoor niet in den weg staan. Vervolgens wordt medegedeeld, dat het plan be staat met de U.L.O.-leerlingen een 2-daags school reisje te maken. Voorts, dat het handworkonderwijs van Woensdagmiddag onder de gewone schooluren zal worden gebracht. Vervolgons dat spreker zal zit ting nemen in do commissie voor het afnemen van het M.U.L.O.-diploma, Door groote belangstelling to kweeken voor hot U.L.O. hoopt spreker een leerlingenaantal dat ,nu 21 ia, to zion opgevoerd tot 30 of moer, waardoor éón leerkracht, die thans de gemeente betaald, weer voor het Rijk komt. - Na eenige pauze, waarin koffie wordt rondgediend, houdt de voorzitter, onder den titel „Dat, wat ons bindt", een uiteenzetting over de verhouding tus schen onderwijs en huis, strevende naar hetzelfde doel, omdat, dat wat ons bindt: is het belang van ons kind. Vermelden we nog, dat in de tusschenpauze door den heer Rietbergen eenige mooie pianonummers worden gegeven. Aan het einde spreekt de Burgemeester een woord van wa-ardeering tot dén voorziter, die in zoo vloeiend betoog de groote belangen en voorrechten van goed onderwijs hoeft uiteengezet en spreker sluit zich daarbij volkomen aan en hoopt dat deze instelling die eens ten doode scheen opgeschreven, zal worden een bloeiende instelling, als weinig voorkomt en als een instituut dat men niet gaarne zal willen missen en de kindoren zullen zeggen: wat zijn wij blij te hebben medegemaakt het U.L.O. te Winkel. De gezellige geost die er heerscht doet nog niet aan naar huis gaan denken, en tot aller genoegen wordon door don voorzitter nog enkele gedichten voorgedragen. Maar dan toch kopit de sluiting, doch de voorzit ter doet dit niet. dan met een woord van dank voor aller belangstelling en het uitspreken van den wensch dat deze avond vruchtdragend moge zijn en aanleiding moge ziin dat er oen volgenden avond nog meer komen. SCHAGERBRUG. DOorhet Bestuur van den Zijpe en Hazepolder werd Woensdag 9 Maart de aanbesteding gehouden voor de levering, lossen en varen en het rijden van grint. De uitslag was als volgt: voor de grintlevering had- Pathoe. Dg oow boy die da kleeding: van do farm tegen oen minder eohildoraohtig gewaad verwisseld had, zat op een van de banken die langs de wan-' delpaden geplaatst afijn, een brief te lozen. -Al zajn aandacht was op den brief gevestigd, zoodot hij de nadering van Kitty niet opmerkte. Toen zij' hem zag, wachtte zij een oogenblik, en daarna ging zfij langzaam naar hem' toe en sloeg hom toet de grootste belangstelling #ade. Zij twas dioht bij hem toen hij zhn oogetn op sloeg en haar gewaar werd' nmiddellijk stond hy op, stak den brief in aijba aak en ging' naar haar toe, met den hoed in de hand oan haar te begroeten, met die innemende hoffelijkheid, dïo hem altijd eigen was. En Kitty, toen zij naar hem opzag, was dieper dan ooit overtuigd van do waarheid, dat deze man volkomen op zijn plaats stel eiflabero zou wijn, ook in kringen waar do worden gesteld'. „Ik Iben bang dat ik' jie stoor," 7- zleada heb jonge meisje, ,,ik kwam Kier toevalUg voorbij." „Volstrekt met," antwoordde hif, „Je zult mij toch Zekér wel een oogenblik willen geven aan dezen drukken feestdag. Ik weet dat je veel' vrienden hebt, en dat spreekt vanzelf en ik ben alleen. Ourly1 en Bob en dekjongens rijn aani het feestvieren, zooals hun leeftijd dat meebrengt^ do Deken ten zijn vrouw Zijn op bezoek bij vrien den, en ik weet niet waar Phil zioh verborgen heeft." Het lag geheel in Zijn aard dab Kif met veiV zu imde den naam van Phil te norit non, En even als Zij in de laatste maanden al zoo dikwijls ge daan had, plaatste Zij ook nu in haar verbeelding de beide mannen naast elkander. „Ik was juist van plan je te zeggen, zei- de zij aarzelenddat ik vanmorgen gozier heb wat er gebeurd is.. Het was prachtig!" „Och, dat heeft toch niets te beteekenenr. De chauffeur zou hot kind waarschijnlijk wel uit den weg afijn gegaan. Ik handelde naar die ingeving van het ocjgunbli.lt, Zonder vorder na te dbnlöen. Jle Weet, ik doe nu eenmaal altijd eern gekheid die volstrekt niet noodig is." Wocrdt vervolgd. den ingeschreven: S. Hartman te Vreeswijk voor f 253 per M3., N.V, Centrale Grinïhandel. Nijme gen voor f 253. Nisder-Rheinische Grinthandel Ter- wind te Nijmegen, voorn i 2.74. A. C van Ackooij. Nij megen, f2.79. C. Schipper. A'dajn. f 2.97. T. Kooó- f 2.79, C. Schipper te Amsterdam voor f 2.97, T. Koop- mean. Nijmegen voor f 2.52. Gegund aan den heen Hartman te Vreeswijk, Voor het lossen en varen schreven ln: Gebr. Manne- veld. 't Zand voor f 1. C Klomp, Stolpen voor f 0.95, Gedund aan den heer Klomp. Voor het rijden waren 3 gegadigden. nl. P. Foppe- ma, Schagen voor f 0.73, J. J. Bos. Oudesiuis voor 0.49J'ï, Hb. Nieuwenhuigzen. Stolpen voor f 0.60, Gegund aan den heer Nieuwenhuizen. WAARD EN GROET. 'De verhuring voor drie jaren van het grasgewas der wegen em kaden, van het vischwator en van het jachtrecht op de poldereigendommen heft opgebracht f 892.— Bii do vorige verhuring was de opbrengst f 1000. HOOOWOUDi Algemeene vergadering van de begrafonisvereeni- ging Hoogwoud en Omstreken.ten lokale van deri heer J. Modder op Dinsdag 8 Maart 1927. des avonds 7 uur. Aan wezig 12 leden. De heer C. Pijper heet als voorzitter allen hartelijk welkom. De secretaris, de heer Jb. 'Kuiper CS., leest de notulen der vorige vergadering, die met donk worden goedgekeurd. Daarna stelt vorozitter aan de orde: Jaarverslag over 1926. Hieruit blijkt, dat het aantal leden bedraagt 317 uit 113 gezinnen, er zijn in 1926 begraven 3 leden en e kind van een lid en 9 niet- leden. Rekening en verantwoording over 1926. Een commissie, bestaande uit de heeren K. Slagter. J. G. Spaander en T. Koolhaas, ziet de bescheiden na en vindt alles in volkomen orde. De ontvangsten hebben bedrag f 1261.27. de uit gaven daarentegen f 1074.03saldo f 187Het vorig aoldo bedroeg f 133.75. In 1906 is weder f 300 af gelost. Omtrent de schulden wordt medegedeeld, dat van de bij de oprichting geleende i 1000 nog maar een klein bedrog als schuld bestaat. Bespreking financieel voorstel bij verhulzen van lo den. Over deze zaak volgen verschillende besprekin gen. welke tot resultaat hebben, dat in de volgende jaarvergadering op deze zaak zal worden teruggeko men. Het is een niet gemakkelijk op te lossen vraag stuk, Het wordt namelijk bejammerd, dat leden die eenige jaren onder het ressort van de verocnigtng hebbéb gewoond en dat ressort- gaan verlaten, hun aanspraak op uitkeertng bij begraven verliezen. Verkiezing bestuursleden. Toe bestuursled worden met op 1 na algemeene stemmen herkozen de heeren S. Koomen te Span broek. Joh. Appel te Aartswoud on Jac. Kuiper Cz. te Hoogwoud. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken wordt door een paar loden hulde gebracht aan be stuur. alsmede leider en manschappen voor de uitne mende wijze waawp de belangen van de vereepigirjg worden behartigd, Hierna sluit voorzitter met dank voor de aangename besprekingen do vergadering. WIERINGERWAARD. t Het was Dinsdagavond maar weerkeen gezellge sa menkomst n de zaal van den heer Van der Woude. De oorzaak hiervan was. dat de C. ymmastiek vereen 1- ging ..Olympia" die door verschillende omstandig heden ietwat in flnancleele moeilijkheden was ge raakt. er nu zoo maar weer boven op is, Hoe dat kan? Wel. heel doodeenvoudig. De W10- ringerwaardors kunnen niet zion. dat een plaatselij ke vereeniging in. de misère zit. en nu werdon in kor ten tijd 275 prijzen en prijsjes beschikbaar gesteld. B. en W. gaven toestemming tot een verloting, zoo dat spoedig 1000 loten werden gemaakt en door de hulp van dames- en heoren-leden van Olympia. aan den man zijn gebracht voor een kwartje per stuk. Die verloting heeft nu Dinsdagavond plaats gehad. Al wio daarbij tegenwoordig wilde -zfjn. incest een dubbeltje entrée betalen. We hebben het aantal be langstellenden geschat op 273. De voorzitter, van Olympia. de heer Pb. Kaan Kz.. sprak dan ook vooraf zijn groote voldoening uit over dezen schitterenden uitslag. De verwachtingen waren verre overtroffen. Persoonlijk deed dit 'den heer Kaan zooveel genoegen, omdat zoo iet 8 blijk geeft van hoorigheid en als geboren Wieriagerwaarder doei dat goed. Verder wordt aan allen tegelijk een woc_ van harteHJken dank gebracht voor Ju medewerikint Een uitzondering wil voorzitter maken ten opzicht* van den heer Jb. Sleutel, die als penningmeester da. gen achtereen veel werk aan deze verloting heelt ks* had. daar hi) de geheele administratie voor *6n 1*. kening had genomen. Op voorstel van voorzitter werd een hiep-niep-ho* ra voor den penningmeester uitgebracht. Voor dat tot de verloting wordt overgegaan, worden alle namen voorgelezen van hen. die prijzen beschik, baar hebben gesteld. We hoorden toen ook nog 'noemen „de Tijdgeest" van Winkel, die verscheidene pakjes koffie, ihea whrijzend kakmeel enz had gegeven. 'Na de verloting werd <ïoor 4 damesleden, nl. G. Vel. 'M. Bakker. T .Schagen en Jane Broed een voordracht gegeven met zang. getiteld iKlayer Vier. De jónge juf fr. J. Kïstemaker van Kolhorn vergast te ons op een voordracht getiteld: Boer Hannes op da Kennis; van den heer William Kaan kregeis we te hooren: ten le. „Vodden", een mooie voordracht, waar wat in zat, ten 2e. ..Vertrouwen", waarbij tot uiting kwam. dat doctoren enz. voor zeer vele gevalle: raad wisten, doch bij een zakdoek vol verkoudhi. stond de wetenschap pal en ten 3e. op verzoek; <j^| scheiden van een doctores. De heer Kaan heeft wederom getoond, èen uitst, kond voordragen te zijn; we hebb onwel heroepsmea.) schen gehoord, dio ons lang zoo niet konden beko ren, Nadat een gedeelte der prijzen v/aa uitgedeeld. wei4 nog gelegenheid gegeven tot een dansje, waarvan n&. tuur'ijk zoowel door oud als jong druk gebruik ge maakt werd. Zooala gezegd, een echt gezellige avoud en de kas van Olympia weer goed gespekt. Edn, ding was niet aardig, nl, dat sommigen oj) herhaald on dringend verzoek niet te rocken, dit toch niet konden ..of wilden nalaten. WERKVERSCHAFFING IN CVERIJSEL. Omtrent een bezoek dat de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan. met dea heer Meijer de Vriö3 hoeft gebracht aan veracnillóo de werkverschaffingen iu do provincie Overijssel, ver- nomen wij dat allereerst onder leiding van den hear A. F,. Stroink. dijkgraaf van bet Watreechap Vollon- hove, de werkzaamheden van het kanaal Steenwijk- Giethoorn werden 'bezichtigd, alwaar uit 5 gemeenten een 300 werkloozen) arbeiden. Na-dit bózoek werden oenlg® groote terreinen in oogen&chouw genomen, welke wellicht als object van- werkverschaffing kunnen dienen, dan wel als zoor nig reeds in uitvoering zijn o.m, de Hegge, hot Wi terhuizincerveld en Ommerveld. De Minister heeft verder een bezoek gebracht a< den heer B. Ruys. eigenaar der bekende kwecke Moerheim -te Dedemsvaart, die op ruime schaal plaiitingsmatwiaall beschik baar heeft gestold voi Drente. De Minister heeft den heer Ruya ten'zeers! bedankt voor zijn medewerking bij het werk van dei opbouw van Drenthe. DE WAS VAN DE MAAS. Do Maas is sinds eenige dagen wassend, sinds gis?] teren 36 c.M.; stand te Maastricht 2.19 M. of, :4.20 boven N.A.P. De uiterwaarden zijn bijna overstroomd.! Gedurende het laatste uur viej geen was meer te nol toeren. EEN DIEFSTAL ONTDEKT. Even over de. grens van Tiel, in het Galgeveld dh- der Echteld, is gistermorgen bij de erven Van Alphen do diefstal ontdekt van oen som van f775, die in oon kelder onder een.'vaatje was verborgen. Dit geld zou morgen moeten hebben gediend voor het betalen van pacht. INBRAKEN TE ZAANDAM. Zaandam wordt in den laatstcn tijd onveilig gemaakt door een bonde inbrekers, die nu eens op het'eone, dan op het andorc punt trachten hun slag te slaan. Na de bekendo inbraak bij Vroom en Dreesman, waar zij eon buit van ongeveer 2000 gulden in guld hadden, is sedert Zondag alle na chten ingebroken, achtereenvolgens in de Zeemanstraat, de Ambachts school, de Zuiddijk en nu weer in een sigarenkiosk aan de Westzijde, Er wordt enkel naar geld gezocht; 1 's-Gravenhage, 9 Maart. Heden heeft men in de Éerste Kamer een aanvang gemaakt met de publieke behandeling van het N'e- derlandsch—-Belgische tr&ctaat Begrijpelijkerwijze was de belangstelling voor deze zitting zeer groot Verscheidene journalisten van do buitenlandsche pers waren verschenen om de beraadslagingen te volgen. Nadat de vergadering door den voorzitter, Baron van Voorst tot Voorst geopend was, kwam direct het Verdrag aan de orde. De heer Henri Polak (s.d.), begint met te zeggen, dat zijn verzet tegen hot Verdrag niet voortkomt uit eenige antipathie of animositeit jegens het Belgische volk, maar dat hij alleen daartoe gedreven wordt door de noodlottige gevolgen, welke hij bij dat Verdrag voor ons land vreest, Spr, is overtuigd, dat, indien het Verdrag mocht worden verworpen, cn de opwin ding, daardoor teweeg gebracht, wat zal zijn geluwd, men ook in België een verdrag zal wenschen, dat op werkelijke wedorkeerigheid berust. De heor Polak wenscht in concessies aan België desnoods zoo ver mogelijk to gaan, doch niet zóó ver, dat dit gaat ten koste van onze bestuursmogelijkheid Hij is van meening, dat België aan een oorlogsbuit moet worden geholpen, immers de Antwerpscho Kamer van Koophandel wees er in een schrijven aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken op, dat het tractaat te beschouwen is als de prijs van de overwinning van de geallieerden en dat wij zijn aangewezen hen daaraan te helpen. Wordt dit verdrag aangenomen, dan werken wij in de hand dat hot Belgische nationalisme on Belgische pre tentie om zich te verrijken ton koste van onzen on dergang. Indien goede nabuurschap geschaad is, is daarvan België de schuld, dat nooit eenigen dank ge toond heeft voor hetgeen wij in oorlog voor dit land deden, maar in plaats daarvan met ongemotiveerde eischen kwam. Spr. ziet geen enkele reden Antwerpen in staat te stellen zich van ons Rijnsverkeer meester te maken. Voorts kan België een kanaal graven naar zee, wat .wij ook hebben gedaan, ten opzichte van Rotterdam en Amsterdam. De heer Polak ontkent dat wij moreel aan het voï^ drag gebonden zijn en betoogt dat het hervatten van de onderhandelingen in 1924 fout is geweest. Hij somt verder allo nadoelen van hot tractaat op on meent dat het maken van Antwerpen tot de eerste wereld haven niet mag gaan ton koste van onzen welvaart. Hij huivert op zijn beurt, als Hij denkt aan wat zal geschieden, als het verdrag aangenomen wordt Krachtig protesteerde de heer Polak togen de voor stellingen, alsof degenen, die tegen het Verdrag zijn, in de bres springen voor de belangen der Rotterdam- sche ha ven-kapitalisten. Daarna gaat spr. na welke gevolgen het voor ons land zou kunnen hebben, in dien hot Verdrag verworpen werd. Spr. gelooft ech ter niet, dat, afgescheiden van de ontstemming in België en wellicht wisseling van eenige diplomatieke nota's, men ons een haar zal krenken, welke meening hij uitvoerig toelichtte en da&nnee tegelijk aan het slot van zijn rede gekomen. Na den hoer Polak, die drie uur gesproken had, kwam de heer De Muralt (v.b.) aan het woord. Deze zeide, niets nieuws ter sprake te kunnen bron- gen, waarom hij zich zou bepalen tot niotiveering van zijn stem tegen het Verdrag. Alle bezweren, die de heer Polak reeds had opgesomd, werden door den heer De Muralt ten volle onderschreven. Ook hij acht aannoming van het Verdrag op grond van technisch!J fouten, en financieole gevolgen onaanneembaar. Ton aanzien van het Moordijk-kannal betoogde spr.j dat degenen die voor het Verdrag stemmen, ook vor-i plicht zullen zijn, voor de gelden lot dit doel te stem men. Mr. de Muralt, die onder eenig ironisch hoera geroep (een der leden riep: champagne!) sprak van den fleren Hollander, die het tractaat niet kon ann-l vaarden, wees in het slot van zijn betoog o.a. op del verwachte capaciteit van het. Moerdijkkan aai. n.1. 721 millioen ton per jaar, terwijl Rotterdam 52 millloen ton Rijpverkeer heeft. Daarna sprak de heer Blomjous (r.k.). In don! broeds ging spr. de verplichtingen na, die wij, bij do aanvaarding van hot tractaat, op ons nomen, en critiseerde achtereenvolgens de verschillende conces sies aan België, waarvan het Verdrag spreekt. Spr. betoogde voorts dat door dit verdrag Balgif fcn f] en Nederland zedelijk verder van elkander komen '0 n£, v staan. Ook economisch beteekent het verdrag volgens e\ spr. niet den minsten stap op den weg der ver ij ets- Gezien deze omstandigheid geeft spr. de voorkeur aan Gezien dze omstandigheid, geeft spr. de voorkeur aan do behartiging van de Nederlandsche economische be langen. Dat ls natuurlijk en rechtmatig. (Eenige bra- vo's.) Do heer v. d. Hoeven (c.h.) wijst er op, dat -16 stemmingscijfers in de Tweede Kamer. (50—47) het ge voel onder het Ned. Volk Veel te onzuiver weergeven. Kamerontbinding echter achtte spr. overbodig on onpractisch. Ware de verhouding in de Tweede Ka- je mor geweest 70—30, dan zou spr., al is hij tegenstan' der van het Verdrag; welli'cht hebben voorgestemd, luisteren. Het is de eerste dag en nu reeds heerscht is zijn gemoed internationaal en modern gestemd en hij daarom bereid eenige offers aan hot internationa lisme te brengen. De kanalen achtte spr. het grootste bezwaar. Morgen zal spr. zijn rede, waarmee hij nog niet w&J klaargekomen vervolgen. laat si r<t( «Vi;.; ond lens tvir Van hoe groot belang het tractaat voor ons ook Is, is het opvallend, met hoe weinig belangstelling d* Eerste Kamerleden naar dc verschillende rodenaart luistert. Het is pas de eerste dag en nu reeds heerscht er die stemming, welke zich kenmerkt door gobr» aan belangstelling -en door onverschilligheid, een stemming, die bij de behandeling in de Tweede Ka mer eerst kwam, toen men daar halverwege met het Verdrag gekomen was. Onderling zit rnen heel gezel lig met elkaar te keuvelen en alleen een diplomatics lachje, dat om hun lippen krult, geeft zoo af en toe aan, dat ze nog wel eens iets van den spreker opvan gen. En dan te bedenken, dat zich 23 sprekers hebben laten inschrijven. ten ken NF flue he< 00 nu Gi'o Ihest LSC ,Qi ihoi titer zesl ceri litg, h( 01 TEl eer wr

Schager Courant | 1927 | | pagina 2