Rondom de groene tafel ongev. 40 gebruikte RijwfeEe en Gemengd Nieuws. A. en J. PRINS - SCHAGEN - TELEF. ZUIDSCHARWOUDE. De afcieeling L&ngendijk I der S.D.A.P. kwam in huishoudelijke vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat de Gedeputeerde Michel» in een openbare vergadering zal spreken. Nadere be kendmaking hiervoor zal nog geschieden. Als candidaten voor het partijbestuur werden toe gevoegd Koos Vorrink, Amsterdam en W. van der Vall te Heiloo. In overleg met de afdeelingen te Oudkarspel en Noordscharwoude zal een afgevaardigde voor het Paaschcongres "benoemd worden. Hierna werd behandeld het punt „Gemeenteraads verkiezing". Het resultaat van de besprekingen was dat het aftredend lid, de heer P. Zeeman, weder als uo. 1 op do candidatenlijst geplaatst zal worden. De volledige lijst zal er als volgt uitzien: 1. P. Zeeman, 2. Jr. Glas. 8. B. van der Wal, 4. Jn. Koopman, 5. P Kist, 6. P. Gutter. Den candidaten Glas en Koopman zal nog ge vraagd worden, of zij hunne goedkeuring aan dit besluit kunnen geven. OUD KARSPEL. De beide jonge kolfclubs van hier en te Zui&schar- woude hebben besloten ook dit jaar weer een match te houden. De eerste match wordt reeds a.s. Zondag gehouden in de baan van den heer Vis alhier en de tweede heeft 14 dagen later plaats in de baan van den heer Beers te Zuidscharwoude; Waar beide clubs vrijwel tegen elkaar zijn opge wassen, belooft het een mooien spannenden wedstrijd te worden. Van elke club komen tien leden in de baan en door eiken kolver worden vier -partijen gespeeld. Voor den clubprijs gelden de punten van alle kol vers te zamen en voor de personeele prijzen worden de deelnemers in twee klassen, elk van vijf leden, verdeeld. ANNA PAULOWNA. Zondag 13 Maart gaf „Ormenio" eene openbare wedstrijduitvoering al3 mededingster in den too- neelwedstrijd, uitgeschreven door den Provincialen 3ond van Dilettanten tooneelvereenigingen in Noord Holland. De vereeniging kwam uit met „Ynske", van Jan Fabricius en wel in de tweede af deeling, waarin behalve door „Ormenio" wordt deelgenomen door Justus van Maurik te Hilversum, Oefening Kweekt Kennis te Assendelft, Joan van Scorel te Schoorl, Strijd en Kunst te Wormerveer, Veni, Vidi, Vici, te Schagen en De Roos te Koedijk. Daar „Ynske" hier nog maar kort geleden voor een flink bezette zaal was opgevoerd, kon ditmaal natuurlijk geen groote opkomst verwacht worden. Bovendien werkte het gure, onstuimige weer het oezoek niet in de hand. De uitvoering werd geopend door den heer R. v. d. Laan als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur, die het belang van dergelijke wedstrijden in het kort uiteen zette en daarbij hul de bracht aan het Gemeentebestuur van Anna Pau- lowna, dat door het geven van een bijdrage of me daille had getoond, met spr. overtuigd to zijn, dat van een ernstige tooneGlbeoofening door dilettan ten een opvoedende kracht kan uitgaan. Natuurlijk was die bijdrage op zichzelf reeds welkom, want de Bond kon die best gebruiken, maar meer toch nog werd de moreole beteekenis ervan gewaar deerd, Na dit openingswoord klonken de drie gong slagen en mochten de stemmen der Ormenioërs den strijd tegen hot windgedruisch aanbinden. Natuürlijk zullen wij van de uitvoering zelf niets zeggen, dat zal de jury over enkele weken te Alkmaar doen, waar meteen de uitreiking der prij zen zal plaats hebben. T)eze jury bestond Zondag avond uit de heeren G. C. van Gulilc en J. A. Hoek- meijër, beiden te Alkmaar en den heer H. J. Wie link te Zaandam, plaatsvervangend lid. WINKEL. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is, naar men ons meldt, vrijgesproken G. J. Clay, fabrikant van pluimveevoeder alhier, op vermoeden van handels bedrog te hebben gepleegd tegen den heer Zomer dijk, 't Zand. WEER H0LLAND3CH VEE NAAR SPANJE. Volgens m ede deel ing van Hr. Ms. gezant te Ma drid, heeft bij beslissing van 7 dezer de Spaansche regeering vergunning verleend voor den invoer van in totaal 267 melkkoeien en 1735 kalveren afkomstig uit Nederland. EEN GEMEENTESECRETARIS GEARRESTEERD. Zaterdag heeft do politie gearresteerd en gevan kelijk naar Doetinchem overgebracht G. M. v. d. G., gemeente-secretaris van Hummelo en Keppel, ter zake van verduiaterinig van gemeentegelden. Omtrent deze arrestatie wordt nader gemeld: Het vermiste bedrag wordt in totaal geraamd op ongeveer f 1200; eerst vandaag zal men in staat -zijn het, bedrag precies vast te stellen. De zaak kwam aan hot licht doordat de ontvanger der regi stratie te Doetinchem hét gemeentebestuur van Hummelo en Keppel aanmaande, de ontvangen jachtrechten over 1926, ten bedrage van ruim f500, te storten. Een tweede aanmaning hiertoe werd door den secretaris onderschept, maar dit kwam uit, toen den burgemeester in een dato 10 Maart aan zijn privé adres gerichten brief om storting werd ver zocht. Waar het ter secretarie bekond was, dat de secre taris in het jaar 1926 ook alle legesgelden, ruim f600, uit de kas had genomen, ging de burgemees ter Zaterdag naar Arnhem om den officier van ju stitie in to lichten, on advies to vragen, hoe te han delen. Intusschen was de officier van justitie door een anoniemen brief uit Doetinchem reeds volle dig van de feiten op de hoogte en deze had inmid dels den brigade-commandant der marechaussee te Doetinchei» met een onderzoek belast. Dat onder zoek duurde Zaterdag den geheelen dag en leidde er toe, dat de secretaris om 9 uur 's avonds in zijn woning, een woonschuit, werd gearresteerd. Hij heeft volledig bekend, de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. De aangehoudene is ook penningmeester van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer en had als zoodanig een kas van f 125 onder zicht, die even eens verbruikt zijn. De arrestatie, waarvan het bericht als oen loo pend vuurtje rondging bracht het geheele dorpje in opschudding. Naar verluidt, is van particuliere zijde aangebo den, het tekort te dekken, zoodat de gemeente waar schijnlijk geen schade zal lijden. /De aangehoudene wordt vandaag naar Arnhem overgebracht en ter beschikking van de justitie ge steld. Hij is veertig jaar oud en sedert eind Decem ber jl. getrouwd. De burgemeester zal den raad binnen «enige da- .gen bijeenroepen ter behandeling van een voorstel om den secretaris in zijn functie te schorsen. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Gisteren wilde de 8-jarige Abe Nauta to Franeker op een molkauto klimmen. Hij viel er af en sleep te in zijn val een melkbus mode die den jongen op het hoofd viel. Kort daarna is hij aan horsenschud ding overleden. BOTSING MET EEN AUTO. Do ongeveer 20-jarige Egbert Bos, wonende aan den Deventerweg te Apeldoorn, die Zondagmiddag circa één uur op zijn motor uit de Molenstraat kwam rijden, om langs den Deventerweg zijn rit te ver volgen, zag jui3t bij het verecnigingspunt dier beide wegen een auto, komende uit de richting Zutphen. Een botsing leek onvermijdelijk. Do heer Bos poog de nog om de auto heen te rijden, maar hij kwam daarbij te slippen en werd door de auto over een afstand medegesleurd. De auto, waarin o.m. dr. Rensen uit Arnhem za ten, kwam door te veel naar rochts aanhouden in de sloot terecht on werd beschadigd. De motor rijder, die zwaar gewond naar het Ziekenhuis werd gebracht, is reeds spoedig na het onheil overleden. EEN VBEEMDE GESCHIEDENIS. Een man, die een jaar in een krankzinnigenge sticht bij Turijn had gezeten en vergeten was wie hij was, werd- onlangs, zoo vertelt de Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph", door zijn broeder, zijn vrouw, zijn kinderen en zijn neven, alsmede door een priester herkend als professor Giulio Canella van Padua, die tijdens een gevecht in Macedonië, in 1916, was verdwenen. Zijn terug keer in den schoot van zijn gezin werd te Padua vol vreugde gevierd, maar die blijdschap werd plot seling gestoord, toen aan de politie werd gerappor teerd, dat de man niet professor Canella was,-maar zekere Mario Bruneri, een letterzetter uit Turijn, die zeven, jaar geleden zijn vrouw en kinderen in den steek had gelaten, van diefstal wed beschul digd en al veertien dagen gevangen had gezeten we gens een vroeger vergrijp. Terwijl de zoogenaam de professor met zijn vrouw en kinderen in een villa bij Padua was, kwam de politie plotseling hun geluk storen door den man uit te noodigen met haar mee naar Turijn terug te keeren, zoogenaamd met het oog op verdere formaliteiten. Daar werd hij gearresteerd en in plaats van naar het krank zinnigengesticht naar de gevangenis overgebracht. Zijn vrouw weigert toe te geven, dat. hij niet pro fessor Canella is en is met hem mee naar Turijn gegaan. Maar de verlaten vrouw van den zetter Mario Bruneri heeft verklaard, dat zoolang de po litie zijn werkelijke identiteit niet kende en hij in het gesticht was zij haar man niet had willen verraden, maar dat zij, toen hij met een andere vrouw was gaan wonen als de man dier vrouw, haar geduld had verloren en hem aangegeven. Als soldaat werd Mario Bruneri geopereerd, waar bij er een rib bij hem werd weggenomen en precies dezelfde operatie blijkt te zijn verricht op den man, die professor Canella heet te zijn. Beiden hebben een zoon van 15 jaar, met denzelfden naam. De vingerafdrukken van professor Canella komen overeen met die van Bruneri, met het gevolg, dat de politie met de handen in het haar zit. DA'S DE MOEITE. Te Cannes heeft een 22-jarig Fran3ch kamermeis je, in dienst bij een Engelsch echtpaar, dat er een villa bewoonde, kans gezien voor bijna een millioen francs aan Juweelen en bont te stelen. Zij sloeg haar slag in de kamer der Engelsche dame, terwijl deze met haar man beneden dineerde. Toen zij op haar kamer kwam ontdekte de bestolene den dief- DOOR INRUILING BIEDEN WIJ AAN s IE tegen elk aannemelijk bod. - Ook per stuk ie koop g do staL Vermoedelijk is hei meisje er met een auto, die haar opwachtte van door ge gaan. HET VOORSTEL VAN COOLIDGE. De Amerikaajische regeering heeft op het dept van buitenl. zaken een nieuwe nota doen overhan digen nopens een conferentie inzake de ontwapening ter zee. Zij is ongeveer twee pagina's groot. De regeering te Washington beantwoordt de 'Fransche tegenwerpingen eri verklaart, dat haar initiatief in geen enkel opzicht de werkzaamheden van den Volkenbond kan benadeelen, terwijl de strekking niet is aan de organen, welke op het oogenblik. het ontwapeningsprobleem bestudeeren, 'net werk uit de handen te nemen. Integendeel, de te Genève vertegenwoordigde mogendheden kunnen het helpen oplossen. De nota noodigt ten slotte Frankrijk uit zich op eenigerlei wijze ter conferonte te doen vertegen woordigen en voegt er bij, dat elke der deelnemende mogendheden met een program kan komen, dat haar convenieert; EEN NOODLOTTIGE TREINBOTSING. Uit Calcutta, 14 Maart. Gisteravond had in het station te Bhadr&k, op ongeveer 270 km. afstand van Caicutta ,een botsing plaats tusschen den post trein Madrid—Calcutta en een goederentrein. Ne gen personen werden gedood, twintig gewond. NOODWEER IN MANTSJOERIJE EN JAPAN. Bij Moekden woedt de felste sneeuwstorm die er in de laatste veertig jaar is voorgekomen. Alle ver bindingen zijn er door gestremd. Een geweldige storm op zee heeft de telegraafka bels onklaar gemaakt. In Japan woeden sneeuwstormen; maar de land- lijnen functioneeren nog. SNEEUW IN DUITSCHLAND. In Dresden en de Saksische Schweiz is gistermor gen bij éen graad vorst een zware sneeuwval neer gekomen die bij buien drie uur geduurd heeft. Over geheel Midden Duitschland is de temperatuur sterk gedaald. SNEEUW IN DE ARDENNEN. In Ue omgeving van het kamp van Elaenbornl het geannexeerde gebied heeft het, naar men i Brussel meldt fel gesneeuwd. Op sommige plajjj sen ligt de sneeuw meer dan 10 centimeter Ook in do provincie Luxemburg is, do laatste gen, heel wat sneeuw gevallen. Ityg^ lekt jilt. ido Eenige uren zijn onze vroede vaderen Vrijdagavond bijeen geweest en hebben daar, „alleen lettend op het waarachtig algemeen belang onzer goede gemeente", geredekaveld. En? Ja, veel zaaks was het ook ditmaal niet, of schoon de atmosfeer wel wat frisscher was dan de vorige maal toch was het veelal kleintjes, ook soms dunnetjes. Maar het kan moeilijK anders, als sommige raadsleden zich maar niet weten los te ma ken uit het milieu, waarin zij gewoon zijn te ver- keeren. En als de voorzitter zijn hamer niet wat krachtiger leert hanteeren en zijn „welwillendheid" niet wat inkort, zal het wel niet gebeuren dat de debatten in dezen Raad zich op wat hooger peil gaan bewegen. Er waren drie hoofdmomenten in de laatste raads zitting, om het maar eens met een zwaarwichtig woord uit te drukken, als: het debat over de Muziek- tuincommissie, over het Landbouwhuishoudonderwijs, en over de Gasfabriek. Over het Landbouwhuishoudonderwijs zullen wij niet veel zeggen, meer dan duidelijk als in deze raadszitting toch wel is geopenbaard, hoe hopeloos de S.D.A.P.-fractie zich zelf hier heeft vastgewroet. Met ophef begonnen over de financieele regeling, met als aanhangsel het niet-kosteloos toelaten van een leerlinge, met een behoorlijke dosis insinuaties van allerlei aard, bleef er van dat alles niets meer over dan: dat de heeren belangstellend zijn naar den norm voor kostelooze toelating. En wij vroegen ons af, waarvoor al dat spectaclo noodig is geweest? Ons dunkt, dat o.m. de beant woording van deze eenvoudige vraag wel op een oonigszins andere wijze was te verkrijgen geweest. Wij vindon het heusch jammer, dat de heeren Bak ker en Bregman, op een zoodanige manier de aan dacht op zichzelf hebben meenen te moeten vestigen. Jammer voor de gemeente, jammer voor hun partij, en jammer voor hun persoon,, hard bezig als zij zijn om zichzelf in het oog der burgerij tot „praatjesma kers" te degradeeren, en daarmee toch Wordt geen enkel belang gediend. Tegen de Muziektuincommissie was een ernstige be schuldiging geuit door B. en W.: gebrek aan zuinig heid. En waar de Gemeente groote, ook finantieele be langen bij den Muziektuin Heeft, waren wij zeer be langstellend naar de motiveering van die beschul diging. In het schriftelijk advies van B. en W., waarin deze beschuldiging, geen enkel motief. Daarop had de Raad toch, dunkt ons, minstens recht gehad. Natuurlijk om na kennisneming van die motieven deze te kunnen toetsen aan waarheid en logica. Dus geen enkel woord op papier. Ja, da's ook voor zichtiger, je kunt in een vergadering ook veel ge makkelijker alles er uit flappen, dan weet je tegen partij niet waarover je het hebben zult en is zijn ver dediging zooveel moeilijker. Waarom of de Raad zich zoo iets laat welgeval len en niet eischt schriftelijke motiveering vooraf, is onseen raadsel, vooral nu de Raad weet, wat vleesch of hij in de kuip heeft Maar enfin. Wat waren dan nu de motieven voor de beschuldiging? Wethouder Gorter (zelf nota-bene lid der Muziektuincommissie) zeide niet anders dan: wel f2000 bijna aan drukwerk en advertentiekoSten. Wat zegt. dat nu? Het spreekt immers van zelf, dat een commissie die zooveel Concerten geeft, 'n zangers feest, 'n muziekconcours en winkelweek grootendeels „financiert", enz., dat die veel drukwerk- en adverten- tiekosten heeft. Het aangeven alleen van het totaal bedrag zegt niemendal. B. en W. hadden moeten aan- toonen, dat er te veel, te overdadig drukwerk was besteld, óf dat er te hooge prijzen waren in rekening gebracht. B. en W. hadden, als zij prijs stellen op een eerlijke voorlichting, behooren te Z9ggen, dat tegenover deze uitgaafpost, eenige honderden guldens staan aan ontvangsten van advertentie-opname in het programma en aan programma-verkoop, enz. Do heer Gorter was toch ook van deze zaken op de hoogte en had als Muziektuincomraissielid al lereerst in do commissie zelf zijn aanmerkingen moe- ton laten hooren. Wij gelooven wel dat ze dan nooit in den Raad waren gekomen, te weinig steekhoudend als ze dan reeds gebleken zouden zijn. Maar de bedoeling van heel deze manoeuvre was immers, een andere. Men had een opdracht te ver vullen, n.1. om verdachtmakingen te plaatsen, lucht te geven aan zijn antipathie tegen zekere personen en een zekere firma, die zich niet -mogen verheugen in de sympathie der heeren wethouders. Maar het was zeer gelukkig, dat de oud-penning meester der Muziektuincommissie, de heer Tuinman, thans raadslid, zonder eenige moeite de aanvallen kon ontzenuwen, zóó, dat nadat de heer Timmerman een zeer verstandig woord had gesproken, de Burge meester als hoofd van hetzelfde college dat zooeven de Muziektuincommissie nog had beschuldigd, een hartelijk woord van hulde wijdde aan die commissie: „voor alles wat zij doet in het belang van Schagen en dat zij tevreden kan zijn over wat zij voor Scha gen heelt bereikt". En de wethouders? Zij zwegen in alle talen trouwens het verstandigste wat zij op dat oogenblik konden doen! En nu de gasfabriek? In het rapport van den accountant der gemeente over de eerste drie kwar talen van het jaar 1926, was zulk een gunstig beeld opgehangen, dat algemeen werd verwacht dat over het jaar 1926 het winstcijfer een f7000.f8000. zou bedragen. Het gevolg is geweest, dat toen in de maand De cember de begrootingsdebatten werden gehouden, door het raadslid Trapman is beredeneerd om f 4000. als ontvangstpost te plaatsen op de gemeentebogroo- ting voor 1927, als recognitie voor het hebben der gas buizen in den gemeentegrond. Het beteekende niets anders dan uit den dienst 1927 der gasfabriek (want op de begrooting van dat jaar voor dat bedrijf be hoorde deze post te zijn vermeld), f4000.— te putten en in de gemeentekas over té brengen, dus ten goede te laten komen aan de gemeentcrekening van 1927. Dat werd aanbevolen en mogelijk geacht, gezien de gunstige resultaten die de gasfabriek over 1926 deed verwachten en waardoor de positie daarvan zeer zou worden versterkt. En woordelijk is toen gezegd dat deze gunstige positie over 1926 te danken was aan de gunstige' kolenpositie in dat jaar, m.a.w. omdat de gemeento alle gelegenheid had gehad goedkoop ko len in te koopen. En dat raadslid kon onmogelijk veronderstellen, dat B. en W. deze gunstige, positie door hun te late aankoopen totaal hadden onder mijnd. Door wethouder Gorter is dan ook met geen enkel woord die gunstige kolenpositie ontkend., maar al leen het voorstel bestreden onder het motief: de zui- veringskisten zijn uit de reserve betaald en de nieuwe oven is in gebruik genomen, en hij wilde daarom het grootste doel van de winst in het bedrijf laten. En zijn collega Van Erp achtte de positie der gasfa briek zóó gunstig, dat deze zelfs gasprijsverlaging aangaf. En de heer Van Nuland, alleen om zijn boe zemvriend Gorter een echècje in den Raad te bespa ren, stelde voor het bedrag dan maar te halveeren. Maar met geen enkel woord, en hierop komt het aan, hebben B. en W. zelfs gezinspeeld op hun te late kolenaankoopen en de veel hoogere prijzen die zij hadden moeten betalen. En waar, zooals ge zegd, de raadszitting half December was, waren zij van hun dure kolenaankoopen, die in Oct. en Novem ber hadden plaats gehad, volkomen op de hoogte en hadden zij daarvan de slechte resultaten moeten mee- deelen. Met opzet is dus hier door B. en W. elke voorlichting achterwege gelaten, is een schoeve voor stelling van zaken gegeven, alleen om eigen stommi teit niét te behoeven te bekennen. Want anders als een „groote stommiteit" is zulk beheeren van oen be drijf niet te kwalificeercn. Alle zakenmenschen, vele burgers rekenden in dien tijd op hooge kolen- prijzen, een elk dekte zich door zoo groot mogelijken aankoop, en van de dakgoten werd het een ieder verkondigd, dat de Engelsche staking van grooten invloed op de kolenprijzen zou zijn. Maar aan ons college van B. en W. gaat dat alles voorbij, men be stelt in geen maanden kolen cn laat in zulk een pe riode den voorraad op de gasfabriek zoo ver slinken, dat eindelijk telegrafisch bestejlen noodig is, en toen natuurlijk tegen een enorm hoog bedrag. Wat de eenvoudigste zakenman, zooals gezegd, vanzelfsprekend acht, ons edelachtbaar college van B. en W. doet niemendal. Kon het stommer? en voor zulk een bedrijfspolitiek is geen woord van afkeuring te scherp vooral als men nog in het oog houdt dat ditzelfde college van B. cn W. in dienzolfdcn stakingstijd den voorraad cokes der gasfabriek ver koopt tegen een spotgoedkoopen prijs. Het is niet to veel gezegd als wordt beweert, dat op deze wijze een f4000.— f5000.— voor do gemeento is verloren ge gaan. En dan durven B. cn W. nog op de goede resul taten van hun beheer bogen,Jo moot maar bru taal zijn! En op de zoo juiste critiek in don Raad door het raadslid Tuinman op hun bedrijfsgeste geoefend, we ten B. en W. niet anders te antwoorden dan met wat stumperigheden, zich pogende te verschuilen achter een anders rughet is klein, heel klein! Arme gemeente, waar op zulk een wijze met de algemeene belangen wordt gesold, maar och wat nood, de portemonnaie van de burgerij is er goed voor. Het Sijmen betaal! het Bartel betaal! zal op deze wijze spoedig genoeg in Schagen spreekwoor delijk worden, I hij i 1 zij» Kolffd' iet i EEN PUINHOOP. Een telegram- van den gouverneur-generaal Matiagaecar geeft bijzonderheden omtrent den cloon. De stad Tamatave is in een. puinhoop schapen. De levensmiddelenvoorziening der b. king is verzekerd. Alle lichters zijn gezonken, i! Fran vreest, dat verscheidene stoomschepen en elf sein &00 ners verloren zijn gegaan. Verscheidene booten h jljjve ben schipbreuk geleden. in Te Tamatave zijn 21 personen omgekomen; l, r dai aantal slachtoffers in het district is niet vast geste! moei den gevolge van dé overstroomingen en de verDi W- i ling van aiie verbindingsmiddelen was het n moet mogelijk, eerder nadere bijzonderheden omtrent sboe^ ramp te melden. In weerwil van de catastropi ste v bleef de geest onder de bevolking uitmuntend. d dri De streek nabij het Alaotra-meer ia eveneens en aold: stig geteisterd. De regeering heeft nimmer ae afka niei dijdng" vam den staat van beleg overwogen, dei naa: hiertoe geenerlei aanleiding heeft bestaan. eer EEN DURE BANANENSCHIL. Ja. Aan een der Parijsche stations gleed meer da eëxer drie jaar geleden een mevr. Guelle over een ham daa nenschil uit, met gevolg dat zij- een been brak. 11 go« sprak de spoorwegmaatschappij voor schadevergoi men ding aan en thans heeft de rechtbank haar in U ar ee gelijk gesteld. j mte De maatschappij werd al3 verantwoordelijk vo< jten haar reizigers van den ingang van het station i gi tot aan het punt van uitgang toe tot een schadevei w goeding van 30.000 francs en tot betaling der pro yoor ceskosten veroordeeld. [ea n IN 10 JAAR ACHTMAAL BETROUWD. jgft Dezer dagen is te Wurzburg op last van het 0.1( brij te Munchen graaf Gunther v. Konigsmark geari* j^d, teerd. sfv Delevensloop van den graaf is merkwaardig geni»^nT om dien hier te vermelden. p*- Als bezitter van een groot, door erfenis verkregj vermogen, bracht hij zijn diensttijd door hij regiment garde-ulanen. Hij leefde er echter zoo i los, dat hij groote schulden maakte en tenslotte u, den dienst werd ontslagen. ju- Aangezien graaf Gunther van zijn gcfortuneerdi familie geen ondersteuning kreeg, huwde hij ess rijke, doch niet-.adellijke dame. Van haar huwelijks. gift kocht hij te Lichterfelde bij Berlijn' eon villa 'e. die hij overdreven rijk inrichtte. Hij verkeerde ve< A.n in de toen pas opgerichte „Klub der Harmlosen! een proces daartegen deed in 1902 veel stol te Bcriiji opgaan. Graaf Gunther was spoedig door het geld van zijl Q0(n vrouw hoen, zoodat hij naar een baantje moe3t on "oer' zien. Hij werd sportredacteur bij een klein krantji iwit Het geringe salaris was den nieuwbakken journa mm» list echter heelemaal niet. naar den zin; hij zon] daarom zijn vrouw naar haar ouders terug, verkoch A zijn villa en spoorde met de opbrengst daarvan naai Monte Carlo waar hij in twee dagen alles-vet: speelde. Pen Arm als een kerkrat, kwam het heerschap in Bei'2 J; in terug, maar spoedig had hij een nieuwe gelden on ontdekt, die hem na scheiding van zijn viouwvvr weer een onbezorgd leventje mogelijk maakte. GrdB Koningsmark wist n.1. toegang té verkrijgen tot krii gen van rijke burgerlijke families, met trouwlustig aar dames, die gaarne een adellijk echtgenoot zoude hebben. ,m Heer Gunther bleek een gelukkige hand en ee ruim hart te hebben: tusschen 1903 en 1913 huwde hi niet minder dan achtmaal. Vóór het sluiten van hi huwelijk conditioneerde hij steeds, dat na drie maat den de scheidingseisch moest worden ingediend. Ti lm vens werd) afgesproken of de vrouw of hijzelf ais t schuldige zou worden aangewezen. Dit was van grol n belang, want daarvan hing de bepaling van dei prijs af voor zijn addellijken naam. Die prijs va lieerde namelijk tusschen 15 en 25.000 M., al naar ge lang hij of zij de schuld op zich uain. J1®3 Zoo slaagde graaf Gunther v. Konigsmark erin ;ei -'nat hoogst feudaal leven te leiden, zooals do „Frankl Ztg. het uitdrukt. Den oorlog maakte hij natuurlijk niet mee ai woonde toen in Zwitserland. In '18 .keerde h;; nas Ya Duitschland terug, doch nu bemerkte hij, de dj den veranderd waren; men bleek althans niet mee i zóó erg gesteld op een adellijken naam, zoodat hi naar een anderen werkkring moest omzien. Met „gee» j- lijkgezinden" begon te 'Munchen een zaakje, vis j hem echter spoedig met de justitie in aanrakim oeu bracht, zoodat hij eon half jaar de gevangenis u1 ging. Na zijn straftijd gelukte het hem in relatie te k< 1 men met een te Wurzburg wonende gravin. Onde f het voorwendsel, dat zijn vriendin een kinderhui edij; wilde oprichten, zamelde graaf Gunther overal gel( in, dat hem vaak in groote bedragen toevloeide ei jij hij natuurlijk alleen gebruikte om er goeden si^llli van te maken. Tot zijn oplichtingen aan het licht kwamen en justitie te Munchen hem inrekonde. Vr EEN FORMEEL VUURGEVECHT. Xn de onmiddellijke nabijheid van don „lot! dammer Platos'beten.'b 'Vrijdagiioiddaig blijkens lo bladen, oen sensatikmeoie ,(jaohfc op oen. niisdadi g"ear plaats gehad, welke tenslotte op do dalton val de hutoen aan don Jfiemperplafcz uitliep op eM yuiuiigevecht in optlnia tónna, en waarbij een 5 jarige inbreker door rechercheurs werd nco.r-T'-vcho ten.. Heoheroheurs, die de Potsdaimmer StrasaJe inkWJ te men, Zagen daar aan oleganü gêkleeden beer, dtó hun erg- verdacht voorkwam, cwndafc hij zich aai hun blikken trachtte to onttrekken. Al spoedi Mecl kregen iso hot vermoeden, te doen to hebben met eon onlangs uit een tuchthuis uitgebroken inbrffi *®ni kar. (Doen zij hem wildon arresteeren, nam' de vcf dachte de vluokb en wist in oen taxi te ontkomefip8*1 De reokeroheurs Zaten eohtor een seconde laf eveneens in een taxi en nu begon een uit Zoo vi detectiveromans vermaarde jacht door de straten- 6 kc De vervolgde sprong 'tenslotte uit ziijn wagonwe vluchtte een huis bdaünon, waar hij jïioh in kelder trachtte te verborgen. Maar Zijn vervol BJaben hem op (da hielen en al heel spoedig stoja den Zij' -voor zijn kelder. De ka'lyrck'er trok zfJ® revolvor en wist tusschen. tijn belagers door to slippen tnaai* een wenteltrap, die hem naar hoopte naar een dak zou voeren. Toen. hij' dat hij' vastliep, trapte hij eon d'our in. hield' menschen, die in do kamer waren, mot zijn r* vol ver in bedwang, on wist tenslotte langs fm dakvenster naar buiten te komen. iije De politie, die intusschen versterking had er.t- ffic, vangen, Zette den vluchteling jover dc daken dio 'Zich ook van hun kant niet onbetuigd ongeveer dertig kogels werden gewisseld. OhohoJi do dappere kerel herhaaldelijk getroffen Werd^ga hij h(ot niet op, dooh-bleef doorvoren .tot heb wapen uit de hand word geschoren. In het Ziekenhuis gebracht, bleek, dat mj minder dan vijf zware verwondigen had gekreffw 9P et R.i mei R.' mei ibei der,

Schager Courant | 1927 | | pagina 2