Binnenlandsch Nieuws. Voetbal. Plaatselijk Nieuws. tco om te steken alle aanbeveling verdient. De Landenaar heelt daarvan .aohber nog, niet willen hoeren Slechts heeft men op Parliamenfc Square eern inleiding gemaakt, door hier eni daar op eetn bordje „oross riere" té hangen, het geen nog hoelemaal niet insluit dat men er werkelijk oven- steken kan. Dié bordjes hangen bij de nauwste plaateen. Eerlang zal men de voetgangers zoo goed als de autobestuurders aan voorschriften moeten onderwierpen: hot gebruik van auto's blijft toe nemen en zonder dat gaat hert niet. Wat de drukke punten betreft, wordt dam ten slotte ook aangedrongen pp Ondergrondsohe ver bindingswegen.. Men denkt - daarbij' in de eerste plaats aan Picoadilly Circus, waar zeven straten overheen Joopen en dat dus een,1 eerste rangs ver keersprobleem vormt. Waaróm wordt, nu daar on der den grond 'znlke ruime stations aangelegd worden, de gelegenheid niet aangegrepen, om op die plaats een groot ondergrondsch plein aan te leggen, met uitwegen, naar de verschillende rich tingen, een plein dat men met winkeltjes of tooiv kamers zou kunnen omzoomen, en dat voor ieder voetganger het middel zou zijn, om zonder, gevaar en snel te komen waar hij zij'PJ wtil? I-Iet lijkt een voor de hand liggende gedachte, maar ook hier sluit men behalve op do kosten, op het ge brek aam initatief dat de .hooge kosten aangrijpt om 2fiah van alle actie, vooral ten behoeve van nieuwigheden, 'te onthouden. Toch zal het te eeni- gertijd op punten als deze tot iets dergelijks moe ten komen. Dit jaar zeker niet. Maar waarschijn lijk zal het aantal ongelukken blijven1 groeien, als dat der auto's, en eindelijk aal er dus wel v«r- amdering komen. 1 DOOR ééN MAN BESTUURD* Aan de Clyde, zoo meldt de Daily Mail. wordt ■\toor ©en Amerikaanse!!© Petroleum» Mij. een tank- boot v.an 12.500 ton gebouwd, die ddor één iman be stuurd' zal kunen worden. Het schip, wordt" voorzien van Dieselmotoren, die echter niet rechtstreeks de schroeven drijven, doch elactriciteit opwekken voor de vportbeweging. Op d'e brug komt een toestel, dat veel wee heeft van de inrichting, waarmee een elec- etrische tram' bestuurd wordt. Door het omdraaien van ©en handvat kan de kapitein het schip elke wil lekeurige snelheid geven tot een imaocimum van 11 'kïi.oopen vooruit en 'kan hij het ook laten stoppen of achteruitslaan. De' man aan het roer is vervangen, door een gyrostuur. dat het schip automatisch in zijn koers terugbrengt als het daaruit mocht loopen Dn man op de 'brug is de eenige, die zich met de vaart van het schip bezig houdt, de verdere bem&m ning dient alleen voor het oliën en onderhouden der machines, het schoonhouden van het schip. enz. Er komen aan boord1 dan ook geen speciale machinis- t enof electriciens voor. EEN NIEUWE METHODE VAN MOND- EN KLAUWZEERBESTRIJDING IN DUITSCHLAND. In sommige IDuitsche gebieden, met name in de Pruisische provincies Oost-Pwuisen en Sleeswijk- Holstein wordt in den laatsten tijd een nieuwe me thode van mond- en 'klauwzeerbet/rijding met. naar gemeld wordt, gunstig gevolg toegepast. Daarbij worden do volgende maatregelen genomen. Zoodra een beslag vee aangetast blijkt te zijn. wordt het snel' doorzieken van alle dieren zooveel mogelijk bevorderd door kunstmatige besmetting, gepaard gaande met inentling met mond- en klauw- /.Gemorum van het instituut te Rdems. Daardoor kan de duur der-ziekte tot 14 dagen beperkt worden, en df ziekte heeft in het algemeen een gunstig verloop. Alle veestapels in den omtrek van het besmette beslag word endngoënt met tmmuunserum. zoodat verspreiding van de ziekte zooveel mogelijk! voorjed- men wordt. Als desinfectiemiddel wordt sulfolicr-utd gebruikt. 'Daar de onderzoekingen en de inentingen op 'staatskosten geschieden, werken de veehouders krachtig mee bij! de toepassing van déze bestrijdings wijze.' ONTPLOFFING OP EEN NIEUWE DUIKBOOT, Aan boord van de nieuwe Italiaansche duikboot Balilla is Zaterdag op dë werf' van Ansaldo bij het beproeven van de motoren een ongeluk gebeurd. Vermoedelijk tengevolge van gasontploffing is één werkman gedood en zijn er een twintigtal gewond. De Balilla was 20 Februari te water gelaten. EEN WOESTELING. Te Biskuiptce heeft een boer dn beschonken toe stand zijn 75-jarigen vader en zijd 60-jarige moeder vermoord. Toert zijn zwager, zijn broer en zijn zus ter de ouders' te hulp schoten en den woesteling .trachtten te weerhouden, schoot d^ze met een re volver op hen, waardoor de zwager werd gedood en de broer cn zuster ernstig werden gewond. VERANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL. Twee Ameri'kaansche millionairsvrouwen. die be trokken waren in de oprichting van een bouwgrond maatschappij in Florid'a, in de dagen van de groote grond'speculatie aldaar en wier namen dienst heb ben gedaan als trekpleisters om het' publiek te bewe- Sen aandeelen, in de maatschappij1 te nemen, beb- en thans nadat de maatschappij failliet Is ge gaan. ieder 250.000 gulden 'beschikbaar besteld om d eraenschen. die d'oor haar namen bewogen waren aandeelen te nemen schadeloos te stellen. GOEDKOOP ER AUTORIJDEN TE LONDEN. Joynson Hüoks heeft gisteren In het Lagerhuis meegedeeld, dat hij in de maatschappijen, die bij 't passagiersvervoer in de steden betrokken zijn. heeft laten vragen wanneer nu eindelijk de goedkoop© hrijzen' van de stationneererwie taxis zullen inge voerd worden? De prijs der benzin© is zoodanig ver laagd. dat een 'langer handhaven van de dure ta rieven niet meer verantwoord is. De minister herin nerde eraan, dat hij reeds verleden jaar toestemming had veleend, tot het in dienst stellen van goedkoo pe taxis voor twee personen, doch dat deze niet in de Londensche straten verschenen zijn. zoogenaamd' .omdat het. door de staking aan staal had' ontbroken Dit excuus geldt nu niet meer en de minister zal andere maatregelen nemen als nu de vervoermaat schappijen geen behoorlijk tarief voorstelden. DE KONING VAN SPANJE. Naar uit Madrid' wordt gemeld' is de koning aan de beterende hand. De Madrileensche correspondent van het Berl. Ta- gebl.™ bericht aan zijn blad' dat men in de Spaansche hoofdstad zich eenige dagen om koning Alfons ern stig bezorgd heeft gemaakt. Het volk herinnerde zich dien vroegen dood van Alfons XII die op 27-ja rigen leeftijd] stierf en1 was hevig geschrokken van de zware long- en 'buikvliesontsteking waardoor diens zoon' zoo plotseling op het ziekbed werd ge worpen. De thans 41 Jaar oude koning heeft nooit een ro- busten indruk gemaakt. Door sport jacht en polo heeft hiji er zich echter bovenop gehouden en kon hij zijn zware ziekt© weerstaan. Begrijpelijk is. diat in dezo dagen het publiek 'zich levendig met de vraag heeft bezig, gehouden wat er zou moeten gebeuren, als de staat in dezen toch al moeilijken tijd' nog een troonswisseling had' -mee te maken. Officieel troonopvolger is de in 1907 geboren infant Alfons prins van Asturie. Deze blonde jonge man ziet er gezond, bloeiend uit maar zooalsdo laat ste tsarewitsj Alexis lijdt hij! aan bematopholie on men vraagt zich af of hij met zulk oen gevaarlijke ziekte wel tot regieeren In staaft ls. De tweede, prins Jalmc. een jaar jonger, is doofstom, komt- dus niet in aanmerking. Dan volgen twee prinsessen blonde knappe -meisjes van het Engelscho type. Van don joiigsten pirilns, don twaalfjarigen infant Gonzalo, weet men niet veel. maar de derde zoon dós konings de op 20 Juni 1913 geboren infant Juon Carlos. is oen kerngezond' kind. en in Spane gelooft (men alge ■meen. dat deze prins eens geroepen zal worden, de veel omstreden kroon van Castiliö te dragen. ONTPLOFFING. Door onbekende oorzaak heeft gisteravond! om streeks 8 uur een ontploffing plaats gehad' in den verwarmingskelder onder het directiegebouw van de gasfabriek aan d enBloemsingel te Groningen. De geweldige knal werd ver in het rond gehoord. De ketels van de installatie werden met gas1 gestookt. Alle ramen dn het gebouw zijn verbrijzeld en de mu ren zijn ©enigszins ontzet. De brandweer, die wel dra ter plaatse was. wist d'e ontstane brand spoe dig te blusschen. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd). De schade., die niet onbelangrijk is, wordt door verzekering gedekt. De ruiten van een gebouw op dertig, nieter afstand zijn gesprongen. DE KOPERDIEFSTAL TE ROOSENDAAL. In Augustus van het vorigjaar werden van het spoorweg-emplacement te Roosendaal 20 rollen ko perdraad ontvreemd. Van- deze werden toen 3 rollen te Roterdam ontdekt en in beslag genomen, in ver band waarmede te Roosendaal een zekere J. werd aangehouden, dtle Inmiddels ook door de Bredasche •rechtbank tot gevangenisstraf werd) veroordeeld. Het onderzoek werd echter nog steeds voortgezet ethans mocht het de Roosend-aalstóhe politie gelukken nog een partij van dit koperdraad te Borgen op Zoom terug te vinden en in beslag te nemen. iD'it leidde tot arrestatie van den anderen vermoe- delijken dader J. v. H. te Roosendaal entot aanhou ding ook van een drietal opkoopers te Roosendaal, verdacht van heling, nl'. zekeren P. K., nog een ze keren P. K.. en een zekeren J. P, J. v. H. is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht, terwijl de drie opkoopers op vrije voeten werden- gesteld. AARTSWO UD. Alhier is bij den veehouder Kooi een geval van miltvuur geconstateerd. De rijksveearts Stapel heeft dadelijk strenge voorzorgmaatregelen genomen. WIERINGEN. Algemeens vergadering van de Vrijzinnige Kiesver- eeniging, op Maandagavond 21 Maart 1927, in hotel Lont. Aanwezig 60 leden, waarbij inbegrepen 4 dames. Voorzitter de heer O. J. Bosker, opent met een woord van welkom de vergadering, inzonderheid aan de dames. Voorts leest voorzitter wegens afwezigheid van den secretaris, den heer B. H. Kraan, de notulen der vorige vergaderingen, welke onveranderd worden vastgesteld. Wegens bedanken van den penningmeester, den heer Jn. de Beurs, doet voorzitter rekening en verant woording. Wij volstaan er mede, alleen de kas van 1926 te publiceeren. De ontvangsten bedroegen f56, saldo jaar 1925 f 13.12, alzoo in kas f69.12. De uitga ven waren f 4.50, zoodat er nog een kas is van f 64.62. Alles goedgekeurd. Hierna woïdt tot stemming overgegaan voor een penningmeester. Na twee vrije stemmingen wordt ge kozen de heer L. Noorden, welke die benoeming aan neemt. Daar het overige bestuur nog nooit is afge treden, sinds 3 4 4 jaar, zoo stellen zij voor en bloc af te treden. Na oen vrije stemming wordon do hee- ren wederom herkozen, te weten de heer O. J. Bos ker, voorzitter, A. v. d. Welle vice-voorzitter, B. H, Kraan, secretaris en M. Bakker Sz., bestuurslid. De heer O. J. Bosker dankt de vergadéring voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en allen nemen wederom hunne functie aan. Thans kwam do hoofdschotel van de vergadering ter tafel, n.1. candidaatstelling loden van den ge meenteraad. De voorzitter deelt mede, dat het be stuur van oordeel is 10 namen op de lijst te plaatsen. De heer B. Kat bestrijdt dit voorstel en wil er 14. Vol gens den heer B. Kat, hoe meer namen des te beter slaagt het. De heer N. J. Poel wil dan voorstellen den gulden middenweg te nemen en er 12 van te maken. Wordt algemeen goedgevonden. Na herhaald stemmen en geduldig wachten op den uitslag, kregen we het volgende reslultaat: werk konden doen. Hij hoopt, dat ln het belang van den kleinen man vooral het goede pad behouden zal blijven, opdat den arme dezelfde eer wordt bewezen dan den beter gesiteerde. Nog werd besloten om aan de gemeente het ver zoek te richten om ten dienste van begrafenissen een huiskleed aan te schaffen. Nog kwam in bespreking om een vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op te richten, waarvan voorzit ter het nut bepleitte. Den heer S. Hoogvorst vevreemdde de handelwijze in deze van den voorzitter, welke de Eerst.e Neder- landsche Vereeniging naar „Hulp in Nood" had ver wezen en nu deze aan het werk is, zelf het idéé in handen gaat nemen. De heeren Schenner en Duin vonden het mosterd na den maaltijd, en hoewel sympathieseerende met het idéé van plaatselijke regeling, de tijd voor de „Laatste Eer" voorbij was, nu in Schoorl reeds 250 in gezetenen bij de Eerste Nederlandschc zijn verzekerd, nog aan deze zaak te beginnen. Het moet reeds da delijk een verloren zaak zijn. Niettegenstaande dit, werd toch besloten met 31 tegen 22 stemmen, om een commissie uit de voor standers van plaatselijke regeling te benoemen, welke de mogelijkheid daarvan in studie zal nemen. Hierna sluiting. M. S. Bakker Sz., Oosterland, (aftredend). J. Bosker, Hippolytushoef (aftredend). P. Kaan Cz., Hippolytushoef (aftredend). J. Lont Czn., Stroe (aftredend). S. J. Koorn, Stroe. Mart. de Haan, Hippolytushoef. J. Kooij Cz., Westerland (aftredend). B. Kat, Hippolytushoef. n J. Bakker, Gest Herman 10. Dirk Jac. Mulder, Elft 11. A. v. d. Welle, Polder Waard-NieuwlancL 12. P. Hellingman te Gest. Hierna sluit voorzitter met een woord van dank de vergadering te pl.m. 1 uur. (De candidaatstelling is reeds in ons nummer van gisteren opgenomen.) GROET. De Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer", verga derde Maandagavond bij den heer Huiberts alhier. Uitvoerig deed de voorzitter uitkomen, hoe weder opnieuw het groote nut van deze vereeniging ook in het afgeloopen jaar was gebleken. Spreker was vol lof oVer het werk van het personeel, ofschoon in 1926 hunne diensten niet veel werden gevraagd. Wat zij toen echter hadden gedaan, had do volle erkentelijk heid gekregen van de nabestaanden van hen die ter aarde waren besteld. Het jaarverslag van den secretaris was mede vol lof over het werk der vereeniging. Alles liep goed zijn gang, zoodat slechts twee keer een bestuursvergade ring was noodig geweest. De vereeniging telt heden 644 leden, wat weder een vooruitgang beteekent. Het begunstigersgetal ging jammer genoeg, heelemaal niet vooruit. Acht begrafenissen heeft de vereeniging bezorgd, waarbij 5 van niet leden. Bejammerd werd dat de gemeente op verzoek van de vereeniging geen automatisch zinkapparaat heeft aangeschaft, iets wat de vereeniging toch altijd noodig blijft achten. De ontvangsten en uitgaven van den penningmees ter sloten met een bedrag van f907.76. In 1925 was het batig saldo f206.18, eïi nu f576.91. Een mooie vooruitgang dus. f 100.werd gereserveerd voor buitengewone uitgaven. Bij monde van den heer F. Gutker adviseerde de finantieele commissie om deze rekening goed te keu ren, 't welk geschiedde. Zoowel de secretaris als de penningmeester hadden den dank van den voorzitter in ontvangst te nemen voor hun gedaan werk. Een bestuursvoorstel om bij begrafenissen aan de lijkkoets een volgkoets toe te voegen, en hiervoor aan den heer Timmerman f25 per keer te betalen, werd met 44 tegen 8 stemmen aangenomen, hoewel het krachtig bestreden werd door den heer S. Hoogvorst, die de verhouding van uitgaven en premie-ontvangst niet wiskundig zuiver vond. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren W. Keizer en J. Hoogland herbenoemd en werd de vaca ture C. Oud (welke had bedankt), voorzien door be noeming van den heer J. Kreijgsman, welke bij accla matie werd gekozen. Een bestuursvoorstel om de 25 ct. boete bij vergade- ringverzuim niet te heffen, daar practische bezwaren zich voordeden, doch om dan daarvoor in de plaats 25 ct. te vergoéden bij het bezoek van een vergadering, word aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat een drietal sollici tanten voor reserve-vooflooper zich hadden opgege ven. Van den heer J. Kreijgsman was een schrijven inge komen, waarin ontslag wordt govraagd als voorloo- per. De voorzitter zegt, dat het bestuur dit ontslag, waarvoor billijke redenen als oorzaak golden, op de moost eervolle wijze is gegeven, veel als de vereeni ging aan do buitengewone werkkracht van don heer Kreijgsman verschuldigd is. De vergadering kan hem daarvoor ten zeerste dankbaar zijn. De heer Kreijgsman richt zich tot de vergadering, om in goedgekozen woorden de aangename verstand houding te schetsen, waardoor dragers enz. zulk goed „SPARTA" SCHAGEN. In een van beide zijden slecht gespeelden wedstrijd is het Sparta niet mogen gelukken een overwinning te behalen; met 23 werden ze door Alcmaria 3 geslagen. De kampioensillusies werden hierdoor in gevaar gebracht, doch de kans bestaat nog. De stand tusschen de drie pretendenten is op 't oogen- blik: W.F.C. III 15 9 4 2 22 1,46 Sparta I 14 9 2 3 20 1.43 3. Uitgeest I 14 8 4 2 20 1.43 W.F.C. moet dus nog 1 wedstrijd spelen, nl. naar Rood Wit I, terwijl Sparta nog thuis krijgt Uitgeest I en uit naar Alkmaar I. Over den wedstrijd van Zondag valt weinig goeds te zoggen. Sparta is bijna Vanaf het begin tot het einde sterker en soms was het een waar bombar dement óp hot A.-doel; niets mocht echter lukken. Do vleugelspelers deden weinig goeds, terwijl het binnentno, wolke anders zoo goed combineerde, steeds elkander in den weg liepen on demonstreer den hoe geen doelpunten gemaakt kunnen worden. De halflinie werkte hard; P. Brantcnaar was in de achterhoede weer de man, terwijl ook de invaller back verdienstelijk werkte. Akkes deed veel goeds, doch had geen gelukkige dag. We hopen van harte, dat de 2 nog te spelen wedstrijden het verwachte succes mogen brengen. Sparta 3 speelde ook al een niet te besten wed strijd, tegen Anna Paulowna 2, doch won niette min met 2—0. JULIANADORP. J.V.O.. NIEUWS Zondag* ƒ.1. speelde JVC I liaar laatste pompe- titiewodstrijd (Kogen Batavier .III. Batavier had eerst het mndvooxdeol on had dan ook al spoedig suooes. Voor die rust wist Batavier 20 te maken Daarna waren, de bordjes eohtor ver liangen. Bijna geregiold was JVO in die meerde- hedd en Kvisb dit djon ook kt! 5 doelpunten uit te drukken, zoodat het edmdo kwam met 5—-2 voor J.V.C. J.V.C. I leandigt op de tweede plaats in de der de klasse O. Ze lieert in de afWoopon competitie 9 wedstrijden gewonnen, 1 (gelijk gespeeld en 4 ver loren. Ze heeft) 52 goals gemaakt, terwijl er 29 tegenpunten gemaakt ritfn. in de laatste weken is J.V.C. eohter danig var zwakt. Een paar leden zijn in militairen dienst, terwijl oen paar anderen door werkzaamheden naar elders ztyln vertrokken, zoodat er wel weer wat versterking^ mag uitgezien •woerden, wil die ver eeniging op poil blijven. WIERINGEN. Onzo voetbalclub Succes II, speelde j.1. Zondag te Ouaesluis tegen DOSCO II en verloor aldaar met 3-1. OUDESLUIS. Zondag j.1. had DOSKO II bezoek van. Suooes II van Wielingen. In oen forsoh gaspoelden wed strijd wist D. II na een hardnekkige strijd te winJndn met 31. DOSKO I was bij Wieringorwaard I op bezoek en wist op niet onfortuinlijke wijzo een klinkende 40 overwinning^ ie behalen. DOSKO I hoeft thans het afdeelingskampioenr eohap (behaald1 in de\ 3de klasse D dor N.II.WB- Voorwaar een prachtig succes, als man nagaat dat van (die (thans 13 gespeelde wedstrijden D. er 11 gewonen, 1 gelijk, en 1 verloren heeft D. heoftih dit mooie succes voor een groot deel te danken, omdat door alle spelers in deze compe titie hard en goed gewerkt is, doch ook omdat D. bijna alle wedstrijden volledig is uitgekomen, waar voor die spelerrs wel een woord van dank toekomt. Dit is de eerste maal dat een elfbal vah 'D. het kampioenschap heeft behaald. Thans moet D. I nog 1 wedstrijd spelen, n.1. tegen Sparta II uit Schagen, welke ia.s. Zondag op bezoek komt, en hetwelk nog een spannende wedstrijd beloofd' te worden omdat S. II thans haar goeden' vorm te pakken schijnt te hebban. Opgepast hoor heeren. KOSTELOOZE UITVOERING. De Chr. Zangvereen. „De Lofstem" zal Vrijdag a.s. eene openbareuitvoering geven in gebouw Bethel. De toegang is vrij STAATSPENSIONNEERING. Zondag jl. vergaderde de Federatie Hollands Noor den voor Staatspensionneering in het lokaaL „Cé- rès". Er was een groote belangstelling, elf afdeelin- gen, t.w. Schagen, Oudesluis, Veenhuizen, Haren karspel, Winkel, Heerhugowaard, Anna Paulowna, Wieringerwaard.S t. Maarten, Schagerbrug en B'ar- singerhorn waren vertegenwoordigd, terwijl van het federatiebestuur alleen d.e heer P. Appel van St. Maarten wegens omstandigheden afwezig was. De voorzitter opende-met een hartelijk welkom de bijeenkomst en drukte zijn tevredenheid er over uit, dat er zooveel afdoelingen aanwezig waren. Het speet hem, dat de heer Appel, met wien hij steeds zoo vriendschappelijk had samengewerkt, deze vergade ring, de laatste, die» hij als voorzitter zou leiden, niet kon bezoeken, Hierna werden door den heer Limpers de als al tijd welverzorgde notulon .voorgelezen, benevens het jaarverslag, welke onder dankzegging werden goed gekeurd. Medegedeeld WQrdt, dat de afdeellng Julianadorp weder teokonon van leven begint te geven, Op het schrijven van hot federatiebestuur aan Burgerbrug en St. Maartensbrug, om meer activiteit te toonen, is alleen door eerstgenoemde afdeeling geantwoord. Aldaar is een filmavond gehouden, welke echter, doordat de heer De Klerk wel de frlm, doch geen ap paraat had meegenomen, een mislukking is gewor- den.Op andere plaatsen kon zoodanige filmavond en ook een met medewerking der Wieringer Bioscoop wegens te hooge kosten niet gehouden worden. Op het schrijven van het federatiebestuur aan het Hoofdbestuur en de afdeellng Lpeuworden inzake het op de aigemeene vergadering aangenomen, doch niet naar wensch uitgevoerde; voorstel, om alle frac ties te verzoeken een wetsvoorstel tot staatspension neering bij de Tweede Kamer in te dienen, was ant woord van het Hoofdbestuur ingekomen, dat een concept was opgemaakt en aan alle fracties was verzonden, doch dat alleen Vrijz.-Dem. Bond en S.D. A.P. bevestigend hadden geantwoord, de andere fracties gaven geen antwoord, dus ook de Vrijheids bond niet (dit concept vroeg, echter alleen, om waar bet kon, de idee Staatspensionneering naar voren te brengen, hetgeen lang zoo vérstrekkend niet was, als bet federatie voorstel). Van Leeuwarden was een sympathiek schrijven ontvangen als adhaesiebetui- ging aan ons voorstel. Aan de orde* is thans het nazien der rekening door de afdeelingejp Winkel en Schagerbrug. Alles werd in orde bevonden. Uitgaven -bedroegen f36.12, ont vangsten f 115.96, dus het batig saldo f79.94.. Daar de heer A. de Boer, voorzitter der federatie, de provincie gaat verlaten, moet eerst een nieuw be stuurslid gekozen worden, en daarna door de ge* heele vergadering uit het voltallige bestuur een voor zitter uit de af deelingen Veenhuizen, St. Maarten, Wieringerwaard, en Winkel mag geen nieuw be stuurslid gekozen worden, daar dezo af deelingen al in 't bestuur zijn vertegenwoordigd. De afdeeling St. Maarten betoogt, dat hét zijns inziens aan Schagen als centrum toekomt, een zijner leden in het be stuur te hebben. Uit de stemming blijkt, dat de ver gadering deze woorden onderschrijft, daar de heer J. de Vries met groote meerderheid wordt gekozen. Als voorzitter der federatie wordt met 8 van de 11 stemmen gekozen de heer C. v. Twuiver te Veen huizen. Deze geeft de vergadering in ernstige over weging om een andere keuze te doen. Hij woont zeer geisoleerd, de verbinding met het noorden is zeer slecht, zoo-dat hij lang niet overal aanwezig kan zijn. Uit den boezem der vergadering wordt echter zoo veel aandrang op hem uitgeoefend, dat hij tenslotte aanneemt, om als proef voor een jaar het voorzitter schap waar te nemen. Volgt propaganda verkiezingen Provinciale Staten. Aan elk der candldaten,' die in het kiesdistrict Hel der op de lijst staan, zullen eenige vragen gezonden worden. Uit de antwoorden daarop zal uitgemaakt worden, op wiens steun wij voor onze zaak kunnen rekenen. Do uitslag zal in -de plaatselijke bladen be kend worden gemaakt. Iedere afdeeling kan bij den federatiesecretaris strooken aanvragen, met toepas selijke opschriften, welke strooken gratis verkrijg- baa zijn. Er zijn ook propaganda-enveloppen, met mooie treffende afbeeldingen verkrijgbaar, 50 ct. per 100, f 2.25 per 500 en f 4 per 1000. Tot afgevaardigde naar do aigemeene vergadering op 12 Juli in den llaag wordt 'gekozen de heer C. v. Twuiver, die echter bedankt wegens arabtsbezighe den. Hierna worden verkozen de heer Romor van Winkol, met den heer J. Niemand als plaatsvervan ger. Volgt candidaatstelling voor het Hoofdbestuur, In- plaats van de aftredende, niet herkiesbare loden, de leeren Limpers, Lezer en De Ruiter, stelt secreta ris voor als candidaten te stellen do hoeren U. Dor- hout, v. d. Velden en onzen scheidenden voorzitter, den heer A. do Boer, van Anna Paulowna. Waar de heer A. de Boer zich in Gelderland gaat tigen, zou hij daar voor deze provincie zitting hebben en den hoer Lezer dus vervangen. De heer A. de Boer liet zich deze candidaatstelling wélgevallen. Het voorstel van den secretaris wordt aangenomen, doch er wordt besloten, om Professor van Embden als re serve te nemen, daar het niet onmogelijk was, dat de heer Van der Velden wegens hoogen leeftijd zou bedanken. Bij de rondvraag vraagt do heer Limpers het woord. In welgekozen hartelijke woorden schetst hij wat de scheidende voorzitter, de heer A. de Boer, voor de federatie en in 't bijzonder voor hem als secretaris is geweest. Met groote vriondschup heeft hij altijd mot hem kunnen samenwerken on het doet hem innig leed een zoo grooten steun te moeton missen. Namens de afdeelingen biedt secretaris don heer De Boer een foto in lijst aan van'alle hier aan wezige afgevaardigden. Hierna voeren nog velen het woord, waaruit blijkt, welke groote sympathie voorzitter bij aljen had weten te verwerven. Diep getroffen en bijna te ontroerd om te spreken dankt de heer De Boer allen voor zooevele bewijzen van hartelijkheid nu ontvan gen en hij getuigt van het leed dat het hem doet een omgeving, waar hij met zoovele banden van vriendschap is verbonden, te moeten verlaten. Wij kunnen niet anders verklaren, dan dat de heer De Boer hier de rechte man op de rechte plaatë was. Aan groote werkkracht en welsprekendheid paarde hij verdraagzaamheid en bezadigdheid, waardoor alle besprekingen steeds in een rustige, vriendelijke a/t- mospheor plaats konden vinden, hetgeen de zaak voor Staatspensionneering steeds ten goede kwam. Hij geniete in Gelderland nog een lange, rustige le vensavond. SPEENHOFF-AVOND. In het Noordhollandsch Koffiehuis treedt, zooals reeds bij advertentie is bekend gemaakt, het bekende trio Speenhof! op. Speonhorff en eon genotvolle avond is synoniem. En dat wij er zoo niet alleen over denken, vertelt ons de volgende recensie uit de Bre dasche Courant van Maandag 14 Maart j.1. Daarin lezen wij: Het trio-Speenhoffl Is het nog noodig, dit gezel schap onzen lezers voor te stellen? En toch, als wij dit doen, dan moge het geschieden om 't geheugen onzer lezers 'n beetjp op te frisschen want 't is al lang,(en dat bleek gisteravond in Concordia) veel te lang geleden, dat de familie Speenhoff hier optrad, zoodat wij wel verplicht zijn de „drie goede beken den" Weer eens bij onze lezers te „introduceeren". *t Waren da heer en mevrouw Speenhoff oftewel „Koos" en „Cesarino" en Speenhoff Jr. De beide eer sten zijn vrijwel dezelfden gebleven, sinds wij ze hier zagen. „Koos" heeft 'n haartje minder gekregen,, en dat mindere is 'n licht „grijsje" geworden, en... me vrouw is nog altijd dezelfde kunstlievende dame van voorheen, die terwijl buiten wind en stormen loeien aan zoo'n Speenhoff-avond steeds dat in- tiem-gezellig cachet weet te geven. Maar de zoon, Speenhoff Jr., is veel veranderd. Het „groene" van vroeger, toen hij b.v. bij Das in 't Mastbosch optrad) is er nu heelemaal af en onder de beproefde leiding van Vader en Moeder-Speenhoff is hij op weg een artist en conférencier van beteekenis te worden. De appel viel bij hem dus niet ver van den ,boom. Hij opende den Speenhoff-avond en zijn entrée was prach tig. Aan den vleugel gezeten, wist hij al dadelijk met 'n paar heel populaire liedjes 't contact met het vrij goed opgekomen publiek te vinden, en 't kostte hem zelfs heel weinig moeite, in een minimum van tijd, 't publiek tot moezingen te krijgen. En dat wil, voor het op dit gebied eenigszins gereserveerde Breda sche publiek, heel wat zeggen. Na Speenhoff Jr. volgde het optreden van Speen hoff Sr. Ook hier was 't contac^ met 't publiek on middellijk gevonden. De heer Speenhoff Sr. verstaat de kunst, het publiek onafgebroken bozig te houden cn niet alleen zijn. allernieuwste liedjes gingen er in als koele, ook enkele „ouderen" bleken weer altijd jong te zijn. Kostelijk waren ook de „inleidingen" dio de liedjes vooraf gingen; onbetaalbaar louk was o.a. zijn voordracht „do Arcke Noach". Ook mevrouw Speonhoff heeft ten vollo gedeeld in 't succes* van dezen avond. Voor haar was hot moor sontimentoelc gedeelte van 't programma goresor- veerd. Hoe innig mooi en met wolk een fijne stom droeg zij o.a. voor „Het Kind van de Zonde". Ook hare Fransche liedjes vielen zeer in den smaak. Het was een mooie, echt gezellige avond, vol „geestige momenten"; een Speenhoff-avond van de aller beste soort, 'n avondje dat smaakt naar... nfee. Dus,.... au revoirl 4

Schager Courant | 1927 | | pagina 6