iliiitti Nltm- Mratimit- Lmilnillil RAAD ANNA PAULOWNA. DE SNEEUWW1TGL00R - SHEEUWWITGLQOR - BLEEKT WIT ALS SNEEUW Donderdag 24 Maart 1927. 70ste Jaargang No. 8021. Eerste Blad. SCHAGEB COIIRAÜ. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Womwdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgen» 8 uur, yorden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot B regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Dinsdag 22 Maart 1927, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. a. Bij Kon. Besluit van 19 Maart 1927, No. 26, is de forensenaanslag alhier opgelegd aan H. Hulse bosch, vroeger te Lisse, thans te Hillegom, over het belastingjaar 19241925, gehandhaafd. b. Eveneens is gehandhaafd en wel bij Kon. Bie- sluit van 5 Februari 1927, No. 18, de bestreden aan slag in de inkomstenbelasting alhier, ten name van B. H. de Vries, over het belastingjaar 1925—1926. c. Van den Prov. Bond van Dilettanten Tooneel- v'ereenigingen in Noordholland is dankbetuiging in gekomen voor de toegekende bijdrage. d. De heeren J. Lindenbergh en S. Speets hebben hunne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur aangenomen. e. Verslagen van het vervolgonderwijs aan School I en II in het afgeloopen seizoen, idem R.K. Schol, Over het algemeen waren de resultaten bevredi gend. f. Op het dezerzijds gedaan verzoek' is door <ïen Anna Paulownapolder opnieuw gelegenheid verstrekt tot het' verrichten van productief werk door work- looze landarbeiders. Dank wordt gebracht voor de prettige samenwer king. g. De in de vorige vergadering vastgestelde suppl. begrootingen zijn door de Gedeputeerde Staten goed- keurd bij hun besluit van 25 Februari 1927, no. 90. h. Het aan de gemeente Helder aangeboden ge schenk voor het nieuwe Raadhuis, bestaande uit een schoorsteengarnituur, is in. dank aanvaard. j. De rekening over 1925 van den Warenkeurings- dienst sluit met een saldo van 19858.74*4. k. Een dankbetuiging van de Muziek- en Zangvër- eeniging te Breezand en D.O.K.E.V., voor het gebruik Van een lokaal in school II. 1. Voor bewoners van niet aansluitbare perceelèn aan de waterleiding, is een gelegenheid tot wateraf- gif te gemaakt op de losplaats te Van Ewijcksluis. m. De stemming voor leden van den Gemeente raad is bepaald op Dinsdag 17 Mei a.s. n. Bij de kasverificatie d.d. 21 Maart bij deh Ge meenteontvanger. bleek het kassaldo in overeenstem ming te zijn met boeken en bescheiden. o. De kiezerslijst is door B. en W. vastgesteld, voor de Tweede Kamer is het aantal kiezers 2268, voor de Prov. Staten 2212 en voor den Gemeenteraad 2133. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Wat de mededeeling onder a genoemd betreft, deelt Voorzitter mede, dat het succes te danken is aan de verdediging voor den Raad van State door den heer Lubbert en spr. brengt den heer Lubbert daarvoor namens den Raad hulde en dank. Ook de poging van den Inspecteur der Belastingen te Helder om onze gemeente recht te doen verschaffen, is aanleiding ge weest van dit succes en spr. stelt dan ook voor na mens den Raad den heer Zwart schriftelijk dank te betuigen. (Teekenen van instemming.) Een nieuw arrestant^nlokaaL B. en W. stellen voor tot aankoop van een terrein van de Afdeeling Anna Paulowna der N.H. Vereen. „Het Witte Kruis", voor den bouw van een arrestan tenlokaal en wel achter het Witte Kruisgebouw. Het terrein zal kosten f 1;doch het Witte Kruis zal recht hebben op het gebruik van het zoldertje van hot arrestantenlokaaltje. Door den president-kerkvoogd werd bezwaar ge maakt en Voorzitter merkt daarom op dat de eer bied voor de godsdienstoefeningen verzekerd dient te zijn en bijzondere voorzorg zal dienen te worden getroffen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Jngevolge de Landarbeiderswet is een aanvrage om voorschot ingekomen van C. Schrama. Het terrein van 750 M2. zou kosten f 600; het te bouwen huis f2800, plus f 100 eventueel bijkomende kosten, zoo dat de aanvrage betreft f 3500, verminderd met eigen bezit van f350. B. en W. stellen voor om aan de aanvrage te vol doen, als het rijks voorschot wordt verleend. De heer Jonker dringt er op aan, dat voldoende toe zicht wordt gehouden bij den bouw, opdat volgens de overgelegde plannen wordt gebouwd. Voorzitter doet toezegging. Nadat nog een paar inlichtingen zijn gevraagd, en beantwoord .wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Aanleg waterleiding In school UI en in de onderwijzerswoning. B. en W. stellen voor te besluiten tot aanleg van installaties voor waterleiding in school III en onder wijzerswoning, benevens tot het vernieuwen van den schoolgangvloer en het uitvoeren van binn en-schil der- werk. Vernieuwen van schoolgangvloer en binnehschil- derwerk hadden al eerder moeten gebeuren, doch met deze werken is gewacht tot den aanleg van wa terleiding. De totale kosten worden geraamd op f2235. Zonder bespreking wordt tot uitvoering dezer wer ken besloten. Van den heer S. de Graaf is ingekomen een ver zoek óm vergoeding ingevolge art. 13 der Lager On derwijswet 1920, bijdrage in het vervoer van school kinderen. Bliikens onderzoek heeft verzoeker recht op een vergoeding van 60 cent per week en B. en W. stel len dan ook voor aan het verzoek ta voldoen. Aldus wordt besloten. Overdekte speelterreinen van de scholen. Van het R.K. schoolbestuur is een aanvrage inge komen om uitbreiding van het speelterrein, het uit te breiden gedeelte met tegels te beharden en een gedeelte daarvan te overdekken. In verband met deze aanvrage is door de commis sie van toezicht op het lager onderwijs, een schrij ven ingezonden, waarin er op wordt aangedrongen ook voor de andere scholen een dergelijke inrichting aan te brengen, voor de scholen I en II is reeds eer der een dergelijk verzoek gedaan. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen tot het aanbrengen van de gevraagde uitbreiding voor de R.K school en overigens om in beginsel te besluiten aan het verzoek van de Commissie van Toezicht op het L. O. te voldoen. Voorzitter wijst er op dat voor gymnastieklokaal enz. het wellicht mogelijk zou zijn te Breezand 2 lokalen te veranderen in 1 lokaal. De heer Koorn vindt het hoogeischend van het R.K schoolbestuur en dat terwijl wel en wee wordt ge roepen over den slechten toestand voor de bloembol lencultuur. Als met het toestaan van deze aanvrage wordt begonnen, zullen ook de openbare scholen een overdekt speelterrein moeten hebben een ook de chris- tëlijke school. Dat zal dus een groote uitgaaf eischen en dat terwijl de toestand niet schitterend is. Spr.kan zich dan ook niet met het voorstel van Br en W. ver eenigen. Voorzitter ontkent dat de eischen hoog gesteld zijn, het schoolbestuur doet zoo zuinig mogelijk. We heb ben evenwel onze medewerking aan de hand van de wet te verleenen, ze hebben er recht op. De heer Koorn vindt dan de aanvrage een was sen neus. Voorzitter: Ongeveer is dat ook zoo. De heer Keuris: We mogen zelf wel zuinig we zen, maar anderen behoeven dat niet te zijn. De heer Jonger dringt er op aan, dat de overkap ping zoo goedkoop mogelijk wordt aangebracht. Voorzitter wijst er op, dat de overdekte speelplaats voor de openbare scholen reeds in 1921 werd aange vraagd, doch dat er de voorkeur aan werd gegeven betere tijden af te wachten. De R.K school echter moest nu toch worden verbouwd en daarom vraagt men nu de overdekte speelplaats. De heer Van der Ham zegt dat hot schijnt alsof als pleister voor den wond nu in beginsel zal worden besloten ook voor die OJj. «obolen do overdekte speelplaats aan te brengen. Spr. vindt dat het voor stel schril afsteekt ten opzichte van do O. L. scholen, want met dat besluit in principe kan het toch nog wel een tijdje duren eer tot uitvoering ervan wordt over gegaan. Spr. vindt het heele stelsel niet goed en wil het hooger beroep dan maar afwachten en anders direct besluiten alle scholen te voorzien van een over dekte speelplaats. Voorzitter zegt, dat aan B. en W. kan worden opge dragen met plannen te komen. Spr. gelooft niet dat de heer Van der Ham meent wat hij zegt, want hij zal het belang van overdekte speelplaats toch wel erkennen. Naar aanleiding van het schrijven van de Commissie van Toezicht op het L. O. komen B. en W. met dat voorstel om in principe te besluiten ook voor de openbare scholen een overdekte speel plaats te doen maken. Alles kan niet tegelijk en spr. wijst er op dat men geen klagen heeft dat er tekort voor het onderwijs wordt gedaan. De heer Van der Ham zegt, dat toch niet over deze zaak zou zijn gesproken als deze aanvraag niet was ingekomen. De Voorzitter daarentegen wijst er op, dat ten aan zien van school I nog kortgeleden over een overdekte speelplaats is gesproken, doch er moest rekening wor den gehouden met de gemeentefinantiën. De heer Van den Ham zegt dat dit laatste juist aan den anderen kant niet gebeurt. De heer Keuris meent ook, dat dan geen besluit in beginsel moet worden genomen, dan moet het ge beuren ook. Het mag voor ons geen motief zijn aan de aanvrage te voldoen, omdat bii weigering de aan vrage toch door Ged. Staten zou worden goedgevon den. Wij moeten ons uitspreken zooals wij oordeel en. Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen in beginsel te besluiten, omdat B. en W. nog geen plannen heb ben. i De heer Komen wijst den heer Koorn op de hooge landprijzen, daaruit mag worden geconcludeerd dat het er met het bloembollenbedrijf nog niet zoo slecht voorstaat. Spr. wijst voorts op het groot aantal kin deren der R.K school, verbouwing was noodzakelijk. Dat ide O. L. school wordt achtergesteld, zooals de heer Van der Ham zegt, is onjuist, want er is de gelijkstelling en de bijzondere school is afhankelijk van de uitgaven voor de O. L. scholen. De heer Koorn wijst toch op de klachten over de resultaten van het bloembollenbedrijf, inzichten over de financieele resultaten kunnen we niet meer krij gen, nu de Raad den hoofdelijken omslag niet meer regelt, alleen hoort men dat de bollenmenschen heel weinig betalen, ze probeeren altijd de belasting te ontduiken. De heer Stammes merkt op dat. wat de heer Koorn zegt, hij heeft van hooren zeggen en dat liegt wel eens, de menschen trachten niet de belasting te ont duiken, maar trachten gebruik te maken van hun rechten. De heer Komen: Het 4/3 betalen is een onbillijk heid. Voorzitter zegt dat de verschillende verbeteringen aan de scholen uit de gewone middelen zijn betaald, dat zouden B. en W. ook graag zien wat de over dekte speelplaatsen betreft, doch als men die nu ook voor de O. L. scholen wil, zal daarvoor moeten worden geleend. De heer Van der Ham vindt de poging om de kos ten te betalen uit de gewone middelen wel goed, maar dat bewijst dus dat daarvoor dan ook wel eens wat moet worden gescharreld. Dat wordt voor de bijzondere school niet gedaan, daarvoor moeten we het geven. De finantieele gelijkstelling is misschien mooi maar er wordt wel eens misbruik van gemaakt. Spr. kent de voordeelen van een overdekte speel plaats, maar had dat niet kunnen wachten tot vol gend jaar. Voorzitter wijst er nogmaals op, dat de aanvrage verband houdt met de verbouwing. De heer Koorn wil eerst wel eens weten wat het kost en voorzitter zegt dat te zijner tijd mededeeling zal worden gedaan. Ook vraagt de heer Koorn of de raadsleden het recht hebben het zaakje te bekijken. Voorzitter antwoordt dat de leden daartoe niet het recht hebben, maar spr. is er vaü overtuigd, dat het schoolbestuur een dusdanige belangstelling op prijs zal stellen. De heer Komen merkt op dat de raadsleden ook niet eens hetrecht hebben de openbare scholen te be zoeken. De heer Koorn: Het kan wel zoo'n warboel zijn, dat we de aanvrage direct willen toestaan. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Gedurende van 14 Maart*14 April Bij iedere 3 pakjes Eén pak gratis Vraagt Uw winkelier heden Benoeming onderwijzeres. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een onderwijzeres aan school I. Do voordracht luidt: 1. M. H. Moorman, 2. T. Heijman, 3. D. van Mansum. Na gehouden comité-vergadering werd in open bare zitting mej. Noorman mot 8 stemmen benoemd, 3 stemmen werden uitgebracht op mej. Heijman. Indiensttreding 1 April. De heer Van der Ham vindt het gek en önnoodig dat op zulk een korten termijn de indiensttreding wordt bepaald en vraagt of niet eerder vergaderd had kunnen worden. Spr. wijst op andere gemeenten. Voorzitter deelt mede dat on 28 Februari het rap port van het Hoofd der school inkwam, dat rapport op 3 Maart aan den Inspecteur van het L. O. werd gezonden en op 5 Maart werd terug ontvangen. In Amsterdam gaat de benoeming zooveel gemakkelij ker, omdat daar de benoeming geschiedt aan de hand van een lijst van benoembaren. De heer Van der Ham zegt, dat als er meer vaca tures komen, een dergelijke regeling hier misschien ook wel gewenscht is. Het belang van spoedige opheffing van storingen in het electrisch bedrijf. Van den directeur-administrateur van het G.E.B. is ingekomen het verzoek om vergoeding tot een be drag van f500 voor gebruik van zijn auto ten be hoeve van het bedrijf. Toegelicht wordt dat in den winter de werkzaamheden per fiets niet kunnen, wor den qredaan en om de storingen spoedig te herstellen, een auto door Jonker is aangeschaft. Door den storm van 9 October J.1. waren 50 storingen ontstaan en in 2 dagen tijd waren al die storingen verholpen. Dat zou niet mogelijk zijn geweest indien geen gebruik van een auto was gemaakt. Ook B. en W. wijzen op het belang de storingen zoo spoedig mogelijk op te heffen, het net is 50 KM. Over wogen zou kunnen worden inplaats van een vaste bijdrage ad f 500 te geven, olie, benzine en banden te vergoeden, doch dat zal voor de gemeente duurder worden. De heer Koorn vindt het een verbazend bedrag, f500; De administrateur is bènoemd op f1600, heeft zijn zaak opgeheven en het salaris moest later f2000 wezen. Spr. is daarmee accoord gegaan, hij wil niets afdingen op het werk van den heer Jonker, integen deel, hij voldoet uitstekend, maar er is een jongen of eigenlijk een kerel van 2223 jaar bijgekomen en nu weer een auto. Spr. dacht dat verzoeker was ad ministrateur en dat de storingen moesten worden verholpen door den lijnwerker. Die 50 storingen is een uiterst geval en om dan f 500 voor een auto te ge ven, daar zal spr. zijn stem niet aan geven. Voorzitter had gedacht dat den heer Jonker eerder hulde was gebracht, als geconstateerd wordt, dat Jon ker boven in den paal zit en de lijnwerker beneden blijft. Jonker blijkt buitengewoon geschikt en het be drijf wordt zoo zuinig mogelijk beheerd. De heer Koorn herhaalt alle hulde te hebben voor het werk van Jonker, er zijn ongeveer 6 zomermaan den,, de lichten branden dan zoowat niet. De heer Stammes wijst op het ongerief van storin gen en het voordeel dat in zulke gevallen Jonker zich vlug verplaatst, wat spr. met voorbeelden aantoont. Deze f 500 beteekent voor de 800 aansluitingen een be drag van 60 cent per aansluiting en spr. is ervan overtuigd, dat -men dat kleine bedrag graag zal wil len geven om de storingen spoedig opgeheven te krij gen. De heer Kuiken wijst op het salaris, een gemakke lijke verplaatsing komt adressant ook zelf ten goede. Spr. noemt het een eigenaardige manier van salaris- regelen. De heeren Stammes en Lubbert^ wijzen op de uit breiding die het net heeft gekregen, per fiets is een net van 50 KM. niet te bekijken. De heer Stammes denkt dat Kuiken er weinig van afweet. De heer Kuiken: Veel niet, maar het wordt steeds duurder. Voorzitter zegt, dat als een bedrijf zich uitbreidt, er meer moet gebeuren en als voorbeeld noemt spr. dat als „Nieuw Leven" zich uitbreidt, de heer Keuris ook voorslaat auto's in gebruik te nemen. De heer Kuiken vindt hetfniet goed, dat men maar on de gemeente aftrekt, het is geen pereboom, dat men maar heeft te schudden. De Voorzitter zegt dat zooiets ook van Jonker ge* zegd kan worden. De heer Komen vond het bedrag van f 500 aanvan kelijk zeer hoog, maar spreker gaat na wat de polder betaalt en kan zich dan ook met het voorstel ver- eenigen. Fietsen is inspannend werk en als op die wijze het net moet worden gecontroleerd, kan de dir.- admin. niet vol en frisch meer aan zijn administratie gaan. De heer Van den Berg erkent het groote voordeel voor de gebruikers van spoedig herstel der storingen en zal dan ook met het voorstel van B. en W. mee gaan. De heer Keuris heeft zich, toen hij dit voorstel en ook het volgend voorstel, verlaging van stroomprijs op de agenda zag, afgevraagd, hoe hebben we het nu. Afgescheiden van de vraag of deze bijdrage billijk is of niet, we zijn op het oogenblik in onderhandeling spr. is door deze voorstellen verplicht dit thans te zeggen. Voorzitter zegt dat dit niet noodig is, straks is er een vertrouwelijke vergadering. Het spijt spr. dat niet meer vertrouwen in B. en W. wordt gesteld. De heer Keuris wil dan die vertrouwelijke verga dering afwachten en had dan beter gevonden dat deze beide voorstellen na de vertrouwelijke agenda in behandeling waren gekomen. Voorzitten schorst dan nu de openbare vergade ring. Na heropening wijst Voorzitter nog op de moge lijke uitbreiding van het net door aansluiting van den Oostpolder. De heer Rezelman zegt. dat de vraag dient te wor den gesteld, of voor het bedrijf de auto noodig is of niet en spr. meent, vooral met 'het oog op uitbrei ding van wel. De heer Keuris gelooft dat als de Oostpolder er bij komt, dat zeer zeker de auto noodig is. Door uit breiding komt steeds meer werk, alleen zou straks bij eventueele aansluiting van den Oostpolder do vraag gesteld dienen te word'en of de exploltatlereko ning dier uitbreiding het maken van die meerdere kosten toestaat. Spr. vraagt of adressant ook niet het telefoonbedrijf heeft. De heer Van der Ham beantwoordt deze vraag be vestigend, hij heeft Jonker dergelijke werkzaamhe den zien verrichten en Wiegman was er* toen ook bij. Den Voorzitter Is van die werkzaamheden nietti bekend, het zal spoedgevallen betreffen. De heer Keuris denkt dit ook. Spr. vraagt, of de auto ook noodig zou zijn als de Oostpolder niet aangesloten werd. Voorzitter antwoordt bevestigend. Do heer Van dor Ham oordoolt, dat dezè zaak èen beetje eigendunkelijk is behandeld. Spr. had beter gevonden, dat de kwestie eerst door den Raad waft behandeld, voor en aleer Jonker een auto had aan geschaft. Dan had bijv. de vraag onder de oogen go- zien kunnen worden of de gemeente zelf een auto zou aanschaffen. Nu wordt de Raad voor een feit geplaatst. Voorzitter ontkent ditl aatste, spr. heeft zich te genover Jonker door niets gebonden. Aankoop door de gemeente zou veel duurder komen. Ook de heer Rezelman acht de voorgestelde wijze het goedkoopst. De heer Van der Ham gelooft dat wel, maar men praat er nu niet zoo vrij over. Op do vraag van den heer Van der Berg wanneer de regeling ingaat, zegt Voorzitter van 1 October 1926. Met algemeene stemmen wordt dan het voorstol van B. en W. aangenomen. Goedkoopor eleotrliche stroom. B. en W1. stellen voor. tot verlaging van dis» stroomprijs voor electriciteit en wel tot 20 cents per KW.U. voor kracht en tot 48 cents per K.W.U. voor licht. Deze laatste prijs te splitsen in een vastrecht, berekend naar 33 cents per K.W.U. in het laatste jaar afgenomen, doch tenminste naar CO K.W.U. en in een stroomprijs van 15 cents per K.W.U. Thans is de krachtstroom 25 cent en de prijs voor licht 50 cent. De hoer Jonker vraagt of ten aanzien van de vastrechtregeling rekening wordt gehouden met den aard van het bedrijf, met de kwestie of iemand vorig jaar misschien een abnormaal groot gebruik heeft gehad. Voorzitter zegt, dat een commissie dat inderdaad zal nagaan, het is mogelijk dat iemand door ziekte of anderszins vorig jaar veel stroom betrokken heeft. De heer Rezelman vraagt, of dat vastrechttarief wel goed is. Spr. zou liever wat meer verlagen en dan geen vastrecht. De heer Keuris is van oordeel, dat het vastrecht juist de basis is waarop het bedrijf gegrond is. De heer Van der Ham zegt, dat voor den klein- gebruiker het wel wat voordeel geeft, maar veel niet. De heer Stammes noemt toch een geval, waarbij het voordeel f2.50 bedraagt. De heer Komen vraagt, of het voorstel finantieel toelaatbaar is. Voorzitter antwoordt bevestigend, de winst be droeg vorig jaar f3600, door het verwisselen van leeningen eang er f 1300 rente af. De heer Rezelman wijst nog op het gevaar dat in den critieken tijd last met de maximumbelasting wordt verkregen. Voorzitter zegt toe, da/t dit gevaar onder de oogen zal worden gezien. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De autobnsquaestie H. Naastepad en een motie met 1000 handteekeningen. Daarna komt in behandeling een advies van H. Naastepad, waarin gevraagd wordt om zijn vorig maal gedane verzoek om steun tot behoud van zijn autobusdienst Wieringeren-Helder niet voor ken nisgeving aan te nemen, doch nogmaals in behan deling te nemen. Ook is ingekomen een motie van ingezetenen, voor zien van 1000 handteekeningen, in welke motie nog maals beroep op de medewerking van den Raad wordt gedaan, de vorig maal door den Raad aange nomen houding wordt betreurd en waarin wordt ge oordeeld, dht het recht on billijk is als de dienst

Schager Courant | 1927 | | pagina 1