Schager Courant WOUDA's Tweede Blad. Marktoverzicht van Noordscharwoude. Gemengd Nieuws. Zuiver Boekweitmeel Bfrmenlandsch Nieuws. Dinsdag 29 Maart 1927 70ste Jaargang. No. 8023. Sterk verlaagde prezen voor roode, gele en witte kooL De toch reeds lage peen- prijzen nog met 1 3 verminderd. Do laatste dagen eenlge verbetering voor uien. Yermindtrde aanvoer. Het is dezen winter geen prettige bozigheid ge weest om het marktoverzicht te schrijven. Immers het was maar een enkele maal dat het eenigszins opgewekt kon zijn. Was er echter tot voor kort steecis nog hoop, dat het nog wat terecht zou ko men, nu we eenmaal in de tweede helft van Maart zijn, kunnen we alle hoop wel laten varen. Het wordt met de week slechter met de prijzen en vooral deze beide laatste weken is het wel zeer droevig gesteld. De laatste week brachten meerdere partijen een. zoodanig lagen prijs op, dat ze aan den handel moesten worden onttrokken als gevolg van liet onlangs genomen vernietigingsbesluit. Dit zal er de komende weken niet beter op worden, want door het veel te zachte weer wordt in het algemeen de kwaliteit zeer slecht. Dat de bouwers hierdoor een slechten, zeer slechten tijd doormaken, is duide lijk. Immers, de laatste jaren was het steeds huisje bij de schüur of te kort, zoodat velen en vooral de jonge tuinders niet do minste voorsprong hadden, Men deelt ons mee, dat zelfs meerderen er geen kans toe hebben gezien, hun hulpmeststoffen van het vorig jaar te betalen. Door het zachte weer was de kool dezen winter zeer druk,, zoodat de dag zeer lang moesten wor den gemaakt om ze nog eenigszins bij te houden. Dan te weten, dat het werk zelfs niet met het ge ringste bedrag betaald werd, ja zelfs een groot per centage moet worden bijgepast kan men zich in denken, dat het vooral dezen winter geen pretje was om tuinbouwer te zijn. Men is thans reeds weer bezig met het land klaar te maken voor den nieu wen oogst. Hoe dit moet met hen die of hun vroeger genoten regeeringscredief niet hebben kunnen af lossen, of nog in 't, boek staan bij de kunstmestle- veranciers, of landeigenaar is ons niet bekend, maar zeker is het dat wanneer de provincie niets doet, het zwakste deel der tuinders zwaren arbeid zul len hebben om het land klaar te krijgen en niet de voeding op het land zal gebracht kunnen worden, die noodig is om kans van een goeden oogst te hebben. Dat dezulken steeds dieper den put ingaan is duidelijk. Dat het dan ook noodig is dat de provincie iets doet, staat vast. We weten dat besprekingen ge voerd en voorstellen in voorbereiding zijn, maar besluiten blijven o.i. wel'wat lang uit. Ers chijnt4 tevens gesproken te zijn over een re geling dat de kunstmest door de vereeniging op cre- diet geleverd kan worden, als de tuinder een con tract teekent dat de marktbetaalmeester een zeker percentage van de opbrengst van den nieuwen oogst kan inhouden. Ook deze regeling is zeker voor de betrokkenen niet benijdenswaardig, al zal het mogelijk de eenige oplossing zijn, als geen steun van bovenaf verkregen wordt. Zoo zullen er dan ook zeer zeker bouwertjes ko men die het hoofd niet boven water kunnen hop- den. De eene schuld stapelt zich boven de andere op. Intusschen wordt door de kopstukken alles ge daan om de productie in nieuwe banen te leiden, de wijze van aanvoer te verbeteren, en andere zaken onder oogen te zien, die verbetering in den toe stand brengen. Zoo hebben de retorsiemaatregelen van de regee ring, welke aan den tuinder groote schade berok kenen, do volle aandacht, is alle aandacht geves tigd op de glascultuur en worden verder van re clame, betere sorteering, opheffing van het bonnen- stelsel, opheffing van aanvoer in zakken enz. ver beterde finantieele toestanden, verwacht. Dat in slechte tijden aan aergelijke onderwerpen meerdere aandacht geschonken wordt is duidelijk en zoo hebben ook de kopstukken thans een zware tijd door te maken". Al wordt dan ook hun arbeid niert altijd op de juiste waarde geschat, toch heeft men de laatste jaren niet to zeggen dat er weinig gedaan wordt. Door de lage prijzen is er van week tot week een lageren aanvoer, maar het rottingsproces zorgt wel dat er evengoed veel weg gaat, al zien ze de markt niet. Deze laatste is dezen winter een groote, doch slecht betalende koopman. Ons vorig overzicht van voor 14 dagen sprak reeds yan in niet geringe mate teruggaande prij zen, maar de laatste 14 dagen waren wel zeer slecht. Roode kool, die op 14 Maart nog f3.80—7.40 no teerden, werden jl. Zaterdag voor f2—2.60 ver kocht. De doorschot, waarvan de aanvoer groot is, bracht nog een grilden minder op, zoodat de laat ste week belangrijke partijen voor f150—250 de spoorwagon vertrokken zijn. Enkele malen bracht de aanvoer minder dan 60 ct. op, zoodat vernieti ging moest plaats hebben. De aanvoer, die de beide vorige weken 196 wagons was, was nu 165 wagons. Ook de gele kool,- daalde sterk in prijs. 14 Maart brachten ze f46.30 op en jL Zaterdag f2.705.40, wat deze week nog niet eens de laagste noteering was. De doorschot bracht f 1.50—2 minder op. De aanvoer was nu 58 wagons tegen 72 in de vorige weken. Het allertreurigst is het wel gesteld met de Deen sche witte kool. Den geheelen winter is het hiermee uiterst slecht geweest. Alle hoop was dan ook op den natijd gevestigd, maar ook hiervoor ls de min ste verbetering thans niet meer te verwachten. Al zou de prijs ook nog iets hoogsr worden, de kwa liteit wordt van dien aard, dat veel gewicht naar den mesthoop verhuist en dagelijks 'n aantal stuks die door het zachte weer gesprongen zijn, als vee voeder gebezigd worden. De prijs, die voor 14 dagen voor enkele partijtjes nog iets boven de vier gul den was, kwam nu Zaterdag slechts iets boven de drie gulden. Dit betreft de mooie kleinere kooltje». De notee- ring van de groote kool, dio 14 Maart met f2.60 be gon, begon Zaterdag jl. met een noteering van 11.50. Gemiddeld is dan ook de goede kwaliteit niet boven de twee gulden, terwijl de groote aanvoer van door schot gemiddeld niet meer dan f 1.50 opbracht. En kele partijtjes brachten 30 en 40 ets. per 100 Kg. op, en kwamen dus voor vernietiging in aanmerking. De vorige 14 dagen was de,aanvoer 130 wagons en nu 115. De prijs van de uien, waarvan de aanvoer gering was, liep vooral de beide laatste dagen $ron op. De doorsneeprijs is echter belangrijk lager geweest dan 1e vorige 14 dagen. Toen varieerde de prijs tusschen f4.90 en 'f 6.40, nu tusschen f3.40 en f5.70. De drielingen brachten ten hoogste f 3.80 op (Zaterdag 3 gulden), en de ncn die sporadisch aangevoerd wc rit, t.en hoogste f2.4Ö. De peenaanvoer wordt even grooter, maar mot 1en prijs ging het slecht. De laatste dagen werden ze steecis voor minder dan Ij eeni verkocht,terwijl ze de vorige week nog enkels malen f oplrractrten. Enkele partijtjes kroten brachten ten hoogste f2.50 en ten minste f 1.10 op. In totaal zijn deze 14 dagen 22X wagon uien, 3 wagons peen, 165 wagons roode, 58 wagons gele en 115 wagons Deensche witte aangevoerd en behalve dat ongeveer 4 ton rapen en kr.oten, D9 totaal aan voer was 373 wagons, tegenover de vorige 14 dagen 421 wagons. In Broek werden 75 wagons roode, 120 gele en 57 Deensche witte kool en 13& wagon uien aangevoerd, in totaal 266 wagons. Alleen van cle laadplaats werd echter 25 wagons meer verzonden, tearwijl nog 57 wagons de sluis gepasseerd zijn. De verzending blijft hier dus nog steeds aanmerkelijk grooter dan de aanvoer. In Noordscharwoude zijn 530 wagons van de laad plaats en de rest per motor verzonden, terwijl in Warmenhuizen de verzending 53 wagons grooter was dan de aanvoeu. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos MIJnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Bulaje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WAT ER VOOR HET MAKEN VAN EEN FILM NOODIG IS. Er was eenigen tijd geleden in ons land iemand, aldus de N.R.Crt., die not in het geheel niet eens was met de films welke den volke worden ver toond. Hij wilde hoogerop en hij toonde zijn goedge lovigheid tegenover zichzelf door als onweerleg baar mede te deelen, dat in Nederland met óén mil- lioen gulden öfcn filmbedrijf was op te richten, dat per jaar b,v.' zes films kon maken, die al het an dere, wat hun aard en strekking en invloed betreft, in de schaduw zouden stellen. Oog tegenover zulk geloof is hert. wel eens leer zaam, te zien welke eischen de vervaardiging heeft gesteld voor oen film, als Beau Geste, waarin van weelde geen sprake is, waarvoor ger c dure ensco- neering noodig was, geen paleizen, g straten en pleinen opgebouwd, gfeen kostbare c. aums aan geschaft behoefden te worden, maar die eigenlijk niet veel meer dan een groote hoeveelheid zand, een eenvoudig klein fort, en een groot aantal Arabieren vereischte. In het Tuschinski Nieuws van deze week vertelt Ronald Colman, die de rol van de oudste der drie gebroeders Geste vertolkt heeft, o.m.: Dicht bij het golvende zand van de Amerikaansche sahara, de Arizona woestijn, ligt de stad Yuma. In een militaire kampstad, ongeveer 30 mijlen van Yuma, verzonken in de zandheuvels onder de bla kende woestijnhitte, hielpen wij een droom verwe zenlijken; de droom van Herbert Benon, bij hem op gewekt door 't lezen van Percival Wren's boek Beau Geste. Om dezen reuzenarbeid tot stand te brengen, werk ten bijna 2000 man mee, gedurende drie maanden in een woestijn-vallei, vijf mijl van een smailen plan ken weg verwijderd. Toen men do plannen overwoog om Beau Geste op het witte doek te vereeuwigen, was er een groote kans dat we de woestijnscènes in de Afrikaansche woestijn zouden opnemen. Er waren al plannen voorbereid voor onzen overtocht naa~ Algiers, maar er kwam een kink in den kabel, en het werd nood zakelijk, een woestijn-location te vinden, die dichter bij Hollywood lag. Overal werd haastig naar een geschikte plaats gezocht en 30 mijl van Yuma, Arizona werd de ideale plek gevonden. Terwijl we het gedeelte met de Britsche ex- on intérieur-opnamon in het Para- mountstudio in Hollywood maakten, rees ons woestijnverblijf met tooverachtige snelheid op. De stad, in een zandvlakte tusschen reusachtige duinen gebouwd, was 4 mijl in het vierkant. Ze huisvestte gedurende 3 maanden 2000 man en 1800 dieren, waaronder 50 kameelen. We noemden het Camp Paramount. Het eerste probleem was, hoe het benoodigde materiaal to verkrijgen. Van Yuma uit liep een plan ken weg, maar die strekte zich niet tot het kamp uit, en dus moesten er over een afstand van eenige mijlen planken gelegd worden. Tractors en zand-sleden, zich door het stuivende zand een door gang makende, brachten vrachten hout, zeildoek en ander materiaal. Een leger arbeiders groef 14 uur voor een put, 153 voet onder het zand om het daar verborgen water te vinden, boorde toen den put en installeerde pom pen om ons 50.000 gallons water per dag te ver schaffen, ten einde het kamp met de 88 douches te bedienen. (Drinkwater moestf van Yuma uit wor den aangevoerd). Nadat de plankenweg tot den rand van het plateau gelegd was, werd er vandaar naar camp Paramount, een 500 voet lange glijbaan aangelegd, voor het ma teriaal. Wij vonden een stad-van-tenten, alle met houten vloeren, comfortabele bedden, water en electrisch licht Twee hooge electrische lichttorens hielden alles licht als Piccadilly Circus bij avond; we hadden een completen telephoon-dienst; en vijf mijl waterpijpen circuleerden door het kamp. Het waren niet allemaal slaap-tenten, want we bezaten een enorme vereeni- gingstent, een uitstekend hospitaal met twee dokto ren en een pleegzuster. Vier postkantoren, kappers winkels, wasscherij, drogisterij (naar Amerikaansch systeem) da^g en nacht geopend gedurende 3 maan den. Kleeren- en requisitenafdeeling, timmerrqaps- en smidswerkplaatsen en een veeartsen-tent. Menbad.er ook aan gedacht, dat 2000 man in de blakende, een tonige hitte van de woestijn levend, geneigd zouden zijn twistziek en geïrriteerd te worden. Daarom gaven zij ons, zeer verstandig, een kamporkest. Bovendien hadden we onze cinema met iederen avond voorstel ling. Ook radio-concerten uit San Francisco en Los Angeles, om ons in aanraking te houden met de be schaving. Gedurende het verblijf werd er voor 10.000 vleesch- en voor 25.000 kruidenierswaren verorberd. IJs had den we bij de ton. We pakten uit en spraken over heel wat, terwijl uit de tent naast ons de stem van den tenor Tito Schipa uit de gramophoon weerklonk, wat bewees, dat we Noah Beery als buurman hadden, want waar hij ook gaat, sleept hij die platen mee. Voor den eersten keer dineerden we in de groote tent, die zooveel weken ons tot restaurant zou die nen. Veel artiesten en légionaires hadden werkelijk woestijn-ervaringen. We luisterden naar verhalen van Trevor over Marokko en het vreemdelingenlegioen. Leo Sleeman, een Nederlander en een knap artist, was een zevenjaar's veteraan van het vreemdelingen legioen; hij heeft 3 legioen-medailles en mist één vin ger. Toen hij eens 's nachts buiten de wallen van het fort een sigaret rookte, nam hij het uit den mond om den rook uit te blazen en een Arabier, op het brandende einde van zijn cigaret mikkend, was zoo vriendelijk hem een vinger af te schieten! Alles was op kazerne-leest geschoeid. Half zes re veille, zeven uur te paard om orders te wachten. Acht uur ieder op zijn post om zijn werk te boginnen. Er waren commando's en de geheele dag was^ militair ingedeeld. Overdag was 't snikheet, 's nachts bar koud. Bij de repetities hadden we brillen op, die we dan bij de opnemingen afzetten, om vooral zoo weinig mogelijk van het scherpe licht te lijden t'e hebben. Van zijn herinneringen vertelt Colman o.m. van Brenon's (de regisseur) belofte aan de aanvallende Arabieren, dat iedere man die van zijn paard viel, een extra-dag salaris zou ontvangen, en van het ge lach toen bij het eerste salvo alle Arabieren in het zand tuimelden. Wanneer men bedenkt welke sommen een van ens- ceneering betrekkelijk zoo eenvoudige film kost, dan begrijpt men de waarde van een millioen gulden voor een filmbedrijf. Trouwens, een gewone film pleegt ten minste 250.000 dollars te kosten. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Door de ministerieels commissie voor onderzoek inzake mond- on klauwzeer is een rapport gepubli- ceerd, aldus bericht de Nederlandsche rijkslandbouw- consulcnt te London, dat zeer zeker onze aandacht verdient. Door de commissie is van haar installatie in 1924 af tot 31 Maart 1928 16.000 uitgegeven. Het on derzoek, waarvan dit rapport de resultaten bevat, betrof het virus dezer ziekte, de bronnen van her komst ervan en de wijze waarop het kan worden be waard. Daar men nog geen kunstmatigen voedings bodem gevonden heeft, waarop het kunstmatig kan worden gekweekt, gebruikte men Chineescho bigge tjes om het voort te kweeken. De vitaliteit van virus werd aan een onderzoek onderworpen, alsmede de perioden, waarin het in staat bleef besmetting te ver oorzaken. Van belang zijn de volgende resultaten: Als men do vloeistof uit blaren liet opdrogen op wol, dan bleek het virus na 14 dagen, op hooi na 8—15 weken, op zemelen na 820 weken, op meel na 27 weken, op koehaar na 46 weken, op zand na 14 da gen nog levensvatbaar. Van meer belang voor ons zijn de resultaten, verkre gen bij onderzoek van smetstof in de karkassen van rundvee en varkens. Deze handelen over: le. rundvee .en varkens, geslacht in het eerste stadium van mond en klauwzeer en op de gebruikelijke wijze klaarge maakt voor de markt; 2e. karkassen van varkens, ge zouten en gepekeld. Het virus bleek in geen enkel ge val na gewefddadigen dood in het vleesch aanwezig, maar het bloed uit bevroren of gekoelde karkassen bleek nog besmetting te veroorzaken 30 40 dagen na den dood en beenmerg nog langer, in twee gevallen zelfs nog na 70 dagen. Na zouting of pekeling bleek het virus uit het beenmerg nog 42 dagen te leven. Dezo resultaten nu hebben den minister van land bouw aanleiding gegeven er op te wijzen, hoe verstan dig en juist gezien het is geweest, een invoerverbod op versch vleesch van het continent in te stellen. Hij ziet hier echter over het hoofd, dat althans voor zoo ver ons land aangaat, nimmer zieke dieren worden geslacht en zich dus ook geen virus in het bloed of beenmerg van Nederlandscho karkassen kan bevin den. Voorts blijkt, dat het gevaar van overbrenging van smetstof door gekoeld of bevroren vleesch, in dien van dieren afkomstig, die ziek worden geslacht, evenzeer aanwezig is. Thans is een ministerieel besluit in werking ge treden, waarbij het verboden is afval, dat vleeschres- ten„ beenderen enz. bevat, aan varkens en andere die ren te voeren, tenzij dit te voren is gekookt. EISCHT DB BLAUWSTREEP ZAKI Voor Winkeliers bij Qroas. vJl DB HAAS te Alkmaajs. ZWARE BRAND IN EEN XOTORFABRIEK. •Door een zwaren brand in de Douglass-imotorfa- briek van Kingswood bij Bristol een prooi der vlarn- menl geworden.. Vierduizend afgewerkte machines werden vernield. De schade werd op 2# tnülioen pond sterling geschat. EEN VOORBEELD AAN NEDERLAND. De „RëgieruBgsassessor" dr. Schmidt, die per auto een tocht gemaakt heeft door het westelijk deel van Hannover en ook het daaraan grenzend deel van Nederland heeft bezocht, wij&t in de ..Voss. Z." zijn landgenooten erop. dat men een voorbeeld kam ne men aan dit laatste land wat betreft de ontginning en in cultuur brenging van veengronden. Wie daar rondtoert, schrijft hij. moet vol schaamte erkennen, dart het groote Duitëchlond en het groote Pruisen van.' het kleine (Holland) veel kan leeren. Aan - de Duitsche zijde van de grens slechts onafzienbare uitgestrektheden 'heide, urenlang geen menschelijke woningen, nu en dan een groep half verschrompelde berken; primitieve, in het natte jaargetijde niet te gebruiken zandwegen. Aan Nederlandsche zijde stratwegen langs de talrijke kanalen, met kinkers belegde wegen; aardige, zindelijke huisjes, prachti ge ontgonnen aardappel- en korenvelden. Dr. Sohmitt pleit tenslotte krachtig voor het in cultuur brengen van deze uitgestrekte beiden en ve nen. door het aanleggen van straatwegen-, zoodat het verkeer beter wordt en het geheel aantrekkelijker om te bewonen. LONDENSCHE KWARTJESVINDERS. Bijna dagelijks komen bij de Londensche politie klachten in van bedrogen slachtoffers van kwartjes vinders. Hot laatste geval betrof twee keurig gekleede hoe ren die vloeiend Russisch spraken en een Russische diame op het Strand aanklampten. Zij lieten haar eenige zoogenaamde diamanten zien en zeiden dat zij. graag naar -Moskou terug wilden. De Ru«sin gaf hun 200 p.st. in ruil voor de «teenen, die nagemaakt bleken te zijn. Zij ging naar Scotland Yard en daar herkende zij onder de portretten van aan de poli tie bekende kwartjesvinders de portretten van de twee mannen. STORM. In het Zuidwesten van Frankrijk, aan de kust en landinwaarts, woedt een hevige storm. In de Cote- d'or heeft een cycloon verwoestingen aangericht, in Limousin gaat de storm van sneeuw en regen verge zeld. Ook uit Bretagne en Champagne wordt boos weer gemeld. STEEDS VERZUIM. Een van de-meest-verbreide euvelen, waarmede de leiders der sowjet-industrie te worstelen hebben, is het epidemisch geworden verzuim van de arbeiders om redenen van onbeteekenenden aard. Het gaat hier niet zoozeer om „ongeoorloofd verzuim" in den zin der arbeids-be palingen, al» wel om een ongemoti veerd gebruik van de in bet belang der arbeiders in het leven geroepen bepalingen. Zoo werd herhaal delijk het werk verzuimd voor medische consul tatie of behandeling, die even goed buiten de werk uren zouden kunnen geschieden, ziekten worden ge simuleerd of haar beteekenis overdreven, enz. Heel vaak is ook dronkenschap de oorzaak van het ver zuim. Met een beroep op „ziektè" is men dan in de meeste gevallen verantwoord. Waar bij deze ver zuimen geen loon-inhouding kan plaats hebben, be- teekenen zij een ernstig financieel verlies voor de industrie. De Krasnaja Gazetta becijfert, dat het to taal aantal ongemotiveerd' verzuimde werkdaeren te' het jaar 19251926 ruim 2 millioen heeft bedragen, hetgeen, bij een gemiddeld dagloon van 2 roebel 85 kop, den staat op een jaarlijksche schadepost van ongeveer 58 millioen roebel komt te staan. Het blad voegt hier echter ter geruststelling aan toe, dat het euvel krachtig bestreden wordt, on het aantal geval len van dergelijk ongemotiveerd verzuim thans re gelmatig afneemt DOODELIJKE MIJNG AS ONTSNAPPING. In de kolenmijn „Le Cérisier" te Narcinelle^Nord, in Henegouwen, heeft, zich, naar men uit Brussel meldt, een mijngasontploffing voorgedaan. Twee arbeiders Heten er het leven bij. ANNA PAULOWNA, Zaterdagavond 26 Maart had TA.G.O. zifn laat ste n openbaren winteravond in dit seizoen en on danks het vrij ruwe en stormachtige weer was er heel wat belangstelling. De voorzitter, de heer C. Keijzer. sprak' dan ook zijn voldoening uit over die flinke opkomst, niot alleen dezen avond, maar gedurende het geheele seizoen. Die belangstelling had de Vereeniging ge noopt. ook thans weer een vijfden- avond te geven en daarvoor was door het Bestuur uitgenoodigd de bekende natuuronderzoeker en scheikundige. DA W. G. N. van der SI een te Haarlem, die daarop het woord) verkreeg. Nu, „als iemand veiwe reizen öoet, San kan fiH wat verhalen", vooral wanneer dit reizen in een nog maar zelden door don Europeaan betreden ge bied1 is geschied en dat natuurlijk allerminst vergeten, wanneer de reiziger, daarbij' zoo voor treffelijk de gave van het woord bezit als deze spreker. Dr. Van der Sleen dan heeft. met. zijn vtouw en ziln assistent, het vorige jaar 4 maanden, al rei zend on trekkend en kaïmpoerend, in het Hknalayor gebergte doorgebracht, aan de hand van meeron- deels zeer fraaie lichtbeelden naar door bem gemaak te foto's,van hun wederwaardigheden verteld.van do indrukwekkende natuur, tafereelen door hen aan schouwd, van de merkwaardige flora on fauna op dat uitgestrekte en duizenden (meters hooge berg gebied. van de belangwekkende en interessanto ze den en gewoonten der schamele en schaarsche be volking en dat alles op zóó aangename, zóó boeien de wiize. dat hij' gedurende heel den avond de on verflauwde belangstelling der aanwezigen had-. D'e voorzitter meende in zijn sluitingswoord den spreker dan ook «een betere hulde te kunnen bren gen, dan door hem bij' voorbaat reeds -voor don volgenden winter uit te no-odigen. een invitatie, dio door den heer Van der Sleen- gaarne werd aanvaard) ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond werd de motorapuit gealarmeerd, omdat er brand' was uitgebroken aan de Kromme- Tocht to- het plaatsje, bewoond door bet gezin Van Bracht. Daar hot huis geheoT met riet gedekt was en er een stevige wind stond, was het spoedig ge heel uitgebrand. BREEZ AND. Zondagavond gaf het Harmoniegezelschap „Con- cordia1" een herhaling van het Concert. Zaterdag 10 Maart voor Donateurs gegeven. HOOGWOUD. D'oor de Vrijzinnige Gemeentelijke Kiesvereeni- ging zijn candidaat gesteld, voor d'en Gemeenteraad de heeren S. Glas. W. Vijn. Joh. Appel, J. Ham, K. Braak. P. Bossen. Joh. Bakker. K. Slagter. P. Don ker Jz., A. Zijp Ca,, W. Wit en. D. Koorn. HOOGWOUD. Algemeene vergadering van de Vereeniging van Waterschapsbelangen en Verkeerswegen, gehouden- op 25 Maart 1927. des avonds haüf acht. bij den heer J. Modder te Hoogwoud. De heer J. Breebaart Dz. heet als voorzitter do heeren welkom en opent de vergadering. De secretaris, de heer P. Donker Jz.. leest de zeer uitvoerige notulen voor. die onder dank wor den goedgekeurd. Door den heer P. Deken wordt al» -penningmees ter rekening en verantwoording gedaan over 1926. De ontvangsten hebben bedagen f &8.10M. de uitr gaven f 40.82, batig saldo f 57.28^. Verkiezing van vier deden van bet bestuur, we gens periodieke aftreding van de heeren J. Bree baart Dz.. P. Deken. K. Braak en P. Donker Jz. Allen worden herkozen. Tenslotte wordt op voorstel van den heer Donker besloten dezen herfst iemand uit te noodigen te® bespreking van de regels van den weg. 'Hierna sluiting met dank. INBREKERS BETRAPT. Op heeterdaad zijn Vrijdagavond door de ILaag- sche politie betrapt de 43-jarige A. H. en de 46-jarige J. L., losse werklieden, toen zij hadden ingebroken in de woning van den heer M. aan de Adriaan Pauwstraat. De heer M. was afwezig. De dieven hadden het raampje van de voordeur vernield, de grendels van de deur geschoven en zich op deze wijze toegang tot het perceel verschaft. Alle kasten waren overhoop gehaald en verschillen de kostbare voorwerpen en een groote partij gou den en zilveren sieraden en eenige diamanten waren gereed gelegd om meegenomen te worden. Er ge beurde echter iets, dat hun plannen in de war stuurde. Een dame, die aan de overzijde woonde, had twee mannen op verdachte wijze zich bij het huis van den heer M. zien ophouden en had het geraden ge vonden, de politie hiervan in kennis te stollen. Eenigo rechercheurs begaven zich naar de woning Van don heer M. en bemerkten dadelijk dat do voor deur op bijzondere wijze geopend was. Zij begaven zie hnaar binnen en na eenlg zoeken vonden zij de beide inbrekers rustig bezig den buit te sorteeren »?n te verdeelen. Zij berden gearresteerd en naar liet hoofdbureau overgebracht. Bij fouiUeeribg werd een volledig stel inbrekerawerktuigep op hen gevon den en de huiszoeking hij L. leverde nog meer op. Een groote collectie vijlen, boren, .ons., welke ge bruikt werden om brandkasten 'te openen, werd daar gevonden- Beiden zijn enkele maanden geleden, uit de ge vangenis ontslagen, waar zij 6 jaar doorgebracht hebben voor een belangrijke inbraak. Voordien had den zij reeds verschillende straffen, ondergaan, o.a. één van 8 jaar en een van 3 jaar. EEN STEENEN KIST OPGEDOLVEN. Bij het delven van eeq graf op het kerkhof te Drie- sum bij Dokkum is men op ongeveer 60 c.M. diepte op een zwaren steenen kist van zeer groote afmetingen gestooten. Daar de herkomst dezer kist niet in het grafregister staat opgeteekend, vermoedt men, dat dit steenen gevaarte van zeer hoogen ouderdom is. Van deze merkwaardige vondst is bij het Friesch Museum kennis gegeven en de directeur heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld, zoodat wel spoedig zal worden begonnen -met het uitgraven van de kist en een onderzoek van den inhoud. OUDKARSPEL. Do lijst van de V.D'. Kiesvereeniging voor de raadsverkiezing zal verandering ondergaan, door dat enkele leden uit de vereeniging zijn getreden •n met een aparte lijst zullen uitkomen. De oorzaak daarvan schijnt te zijn. het besluit der vergadering, om de candidaatstelling niet aan een referendum te onderwerpen en het weinig de mocratisch optreden der zittende leden in de afge- loopen vier jaar. Onder de uitgetredënen is het zittend lid.x de heer Jb. de Boer, wiens zetel ook op de lijst der ver eeniging vrijwel verzekerd was. en nu de lijstaan voerder zal zijn, terwijl dan als no. 2 op de z.g. wilde lijst genoemd wordt de heer H. Stennéberg. die door de uitschakeling van het referendum als bestuurlid) en voor een plaats op de lijst bedankte. NOORDSCHARWOUDE. Nu de Mosselenbrug in d'esolaten toestand ver keert, vernemen- we, dat er plannen zijp om zoo wel de doorvaart als de overgaing grondig te, verbe teren. Als de geruchten op waarheid berusten, worden pogingen aangewend om met de Banne en met, het Noordermarktbest.uur tot overeenstemming te komen, omi zoodoende to het belang van het marktverkeer een flink vorbreede doorvaart, en in het belaua van hert drukke verkeer lanys de

Schager Courant | 1927 | | pagina 5