RAAD WIERINGEN. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. SchagerCourant Woensdag 6 April 1927. 70ste Jaargang. No. 8028. Vergadering van don Raad op Maandag 4 April 1027, des middags 2 uur. Afwezig zijn de heeren Engel on M. KooiJ. Voorzit tor de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre taris do heer Van Duin. Voorzitter opent de vergadering on doelt mede, dat do voorzitter van de Harmonie nog dank heeft be tuigd voor de krans die de gemeente ter herinnering aan het concours heeft aangeboden. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging vastgesteld. Ingekomen stukken. Mevrouw Kolff en de heer M. Minnes, zonden be richt in, dat zij hunne benoeming tot lid der commis sie van toezicht op het L. O. aannemen, de heer M. Kooij de benoeming als lid van een stembureau, de heeren M. Engel, D. Koorn, L. Spaander en D. Blaau- boer idem, als plaatsvervangend lid van een stem bureau. Aangeboden wordt de maandstaat der zeegrasexplo- tatie over Februari, verkocht zijn 420 pak. Ingekomen is het verslag der volkshuisvesting over 1926; voor nieuwbouw zijn 30 vergunningen verleend voor bewoning, en 19 geen woning zijnde. Voor het bewonen en bezigen van keetwoningen werden 18 ver gunningen verstrekt Ged. Staten keurden goed het raadsbesluit tot het aangaan van eert overeenkomst met de Bank voor Nod. Gemeenten en het raadsbesluit tot aankoop van een stukje grond aan den Gasthuisweg. Het verslag over den toestand van 't onderwijs, in gezonden door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, he^ft ter visie gelegen. B. en W. van Alkmaar gaven kennis,, van het her ziene plan tot verbouw van de Cadettenschool .tot Zie kenhuis, betuigden hun erkentelijkheid voor den toe gezegden steun en deelMi in een tweede schrijven mede, dat de toegezegde mij drage wel niet voor 1928 zal worden opgevraagd. De twijfelachtige straatsteentjes. Van de N.V. W. F. Stoel en Zoon's bouwmaterialen- bedrijf te Alkmaar was een schrijven ingekomen, waarin medegedeeld wordt dat blijkens het onder houd dat de firma met den heer Poel had, de straat- steenen nogal zijn meegevallen, de slijtage was ge ring en bewaarheid is dat de kleur der steenen geen afbreuk heeft gedaan aan de hoedanigheid van de staenen. Gevraagd wordt de opposanten van weleer op dit feit te willen wijzen. Voorzitter: Dat doen we dan bij deze. Op haar verzoek wordt aan mevrouw Berghuis eervol ontslag verleend als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim, met dankbetuiging voor de in die bterekking bewezen diensten. Aan den he.er J. de Bruin wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Controlecom missie op de Arbeidsbemiddeling en ook hem wordt dank gebracht voor de der gemeenschap bewezen diensten. Al deze stukken worden voor zoover er geen be sluit werd genomen, voor kennisgeving aangenomen. Zonder bespreking wordt overeenkomstig de voor dracht machtiging aan B. en W. verleend inzake de uitvoering van raadsbesluiten tot het verrichten van burgerrechtelijke handelingen. Wegverbetering. Ten aanzien van het aanbod van den heer H. P. D. J. v. d. Speek Obreen, om door de gemeente te doen- aankoopen een hoekje grond, gelegen hoek Westerkliever- en Oosterklieverweg, groot 25 M2., te gen een koopsom van f 1.adviseeren B. en W. het aanbod te aanvaarden, omdat er een belangrijke ver- keersverbetering door verkregèn kan worden. Voorzitter dankt den heer Van der Speek Obreen voor het bewijs van groote burgerzin. De heer Oden merkt op, dat het hoekje grond reeds in gebruik is eenomen, doch spr. dringt er op aan dat het afgewerkt wordt Het is thans een modder poel en uls er geen puin opgebracht wordt, zal het geen genot maar gevaar opleveren. De heer Bosker deelt mede, dat morgen met verbe tering wordt begonnen, er is gewacht met het oog op de waterleiding. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. De electrilicatie der gemeente Wielingen en de 114000 voor de Coöperatieve Elac- trische Centrale. Aan de orde wordt gesteld de voordracht van B. en W. tot nadere regeling van de delging der van de Coöperatieve Electrische Centrale te Hippolytus- hoef over te nemen schuld. B. en W. herinneren er in hun voordracht aan dat in verband met de electrificatie der gemeente, tot liquidatie van de Coöperatieve Electrische Centrale te Hippolytushoef zou worden overgegaan en dat in de f 32000 die daarvoor zou moeten worden betaald, de Provincie deel zou nemen voor f18000 en de ge meente voor f 14000. Deze f 14000 te vinden door het aangaan van een geldleening en tot dekking daarvan 'n toeslag van 10 cent per K.W.U., te heffen door dé provincie en af te dragen aan de gemeente. Ged. Staten evenwel berichten dat zij de bezwaren die het P.E.N. tegen hét heffen van dezen toeslag had, deelen en die heffing ook achten in strijd met de belangen der Afnemers. B. en W. drukken hierover hun spijt uit en wij zen er od dat dus een andere regeling zal moeten worden getroffen en de eenvpudigste oplossing zal zijn, voor deze f 14000 rente en aflossing op de begroo- tinft plaatsen en te betalen uit de gewone middelen. De heer Oden verzoekt voorlezing van de notulen van 1918, en wel wat betreft het raadsbesluit dat ten opzichte van de Centrale is genomen. Door den voorzitter worden die notulen gelezen. Er waren 3 verzoeken van de Middenstandsvereeniging ingekomen. Eerstens werd voor de oprichting der Cen trale gevraagd om voor de gedeeltelijke electrifica tie van gemeentewege een bedrag van f 5000 tégen een rente van 4Vè beschikbaar te stellen. Het afwij zend voorstel van B. en W. werd na bespreking met 5—4 stemmen aangenomen. Het tweede verzoek, oqa lichtmasten te mogen plaatsen, werd toegestaan. Het derde adres behelsde het verzoek om, als de Centrale 6 jaar zou hebben gewerkt, en er was ninstens f 18000 afgeschreven, de gemeente dan be reid zou zijn de Centrale f ?gen boekwaarde over te ïemen. B. en W. adviseerden in *918 ten aanzien van dit verzoek om in beginsel ie .besluiten op dit ver- r.oek in te gaan, indien de kosten der stichting niet meer dan 190.000 eou bedragen en de gasfabriek dan zou liquideeren. Dit voorstel van B. en W. werd aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. De heer Lont vraagt of het toen de bedoeling was dat het P.E.N. stroom zou leveren of de gemeente. De voorzitter antwoordt dat destijds de provin cie stroom leverde aan de gemeenton en de ge meenten diear stroom distribueerden. Intusschen is die regeling veranderd, de provincie levert nu recht streek» aan de Ingezetenen. De heer Oden informeert of de gemeente nog po gingen heeft aangewend om nu te gaan of de Cen trale aan haar verplichtingen voldeed, wat de af schrijvingen betreft. I)o voorzitter antwoordt, dat van de zijdo van het P.E.N. meermalen gecontroleerd is, dat aan de ver plichtingen werd voldaan. De hcor Odon zegt ook geen twijfel daarover te hebben willen uitspreken, maar omdat do gemeente in beginsel dat besluit bad gonomen, had spr. het wenschelijk geoordeeld, dat de gemeento er inzage van had genomen. De heer Bakker herinnert aan de mcdedeeling in de vorige vergadering van don heer Kaan, dat uls de Centrale nog een-Jaar of wat doordraaide, zij zichzelf zou kunnen bedruipen. Spr. vraagt of dit dan niet beter is, dan behoeft de gemeente geen f 14000 te geven. De Voorzitter beaamt, dat de Centraio voldoende overlegt., .maar het gaat hier over de electrificatie der geheele gemeente en daar zit de Centrale tus- schen. De gemeente is aan de hand, van het in 1918 genomen raadsbesluit verplicht tot overname voor f32000, maar omdat het P.E.N. voelt, dat de zaak veranderd is, doordat de provincie nu rechstreeks stroom aan de ingezetenen levert, wil het P.E.N. f 18000 van die f 32000 betalen. Besluit de gemeente deze f 14000 niet te betalen, dan zal het P.E.N. weer geheel los staan, wat de electrificatie der geheele gemeente betreft en zou het bijv. kunnen besluiten de aansluiting tot den Oever te beperken. Spr. wijst op het groote verschil voor het P.E.N. of Hippolytus hoef aangesloten wordt of niet. De heer Bakker vraagt of dan de deelnemers in de Centrale die f 14000 niet kunnen betalen. De Voorzitter wijst pogmaals op het raadsbesluit en als daarnaar niet werd gehandeld, zou het niet onmogelijk kunnen zijn dat er een rechtsvordering kwam. En spr. betaalt dan liever f 14000 dan f 32000. De heer J. Kooij vraagt, of het P.E.N. niet meer wil betalen, nu de gemeente geen winst kan be halen. De Voorzitter antwoordt, dat wel gebleken is, dat het uiterste bod van het P.E.N. f 18000 is. De heer Lont vindt het erg onbillijk dat de leden der Centrale niet meer bijdragen. De Voorzitter oordeelt dat dit in 1918 besproken had moeten worden. We mogen dankbaar zijn dat we een tegemoetkoming kunnen krijgen van f 18000. In 1918 heeft men niet kunnen voorzien, dat de pro vincie aan particulieren stroom zou leveren. De héér Kaan meent, dat de zaak hetzelfde blijft Als de gemeente stroom had gedistribueerd, zou zij deze schuld op den stroomprijs hebben gelegd en hadden de lichtgebruikers het dus ook moeten be talen. De heer Bakker echter wijst er op, dat men vrij is al of niet aan te sluiten. Als de gemeente nu de schuld op zich neemt, moet iedereen er aan mee betalen. Het schijnt den heer Oden toe, dat er in 1918 een politiek tintje aan de zaak gegeven is. Een gedeelte van de heeren die hier toen zaten, waren alle be langhebbenden in de Centrale en hebben toen den Raad aansprakelijk gesteld en zoodoende dekking vo'or hun aandeelen verkregen en zeker geoordeeld, als de Centrale liquideert, zijn wij onder de pannen. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente thans weinig heeft aan een dergelijke voorstelling van de zaak. De heer Minnes merkt op, dat wanneer de Raad in 1918 anders had besloten, dan niets van de Cen trale was gekomen. De Raad-heeft toen het voorstel aangenomen, door de toelichting van de ingenieurs van het electrisch bedrijf. Spr. herinnert zich hoe de heeren naar Westerland. zijn geweest in verband met eventueele electrificatie van het eiland en be sproken hebben het leggen van een ondergrond- schen kabel. Het scheen toen het stokpaardje van den heer Smit Kleine te zijn om ook de eilanden te electrificeeren. Spr. wijst op Anna P&ulowna, waar thans nog een gemeentelijk bedrijf' is. Wel wordt er veel gesproken over die f 14000, maar naar spr.'s oordeel is het een gelukkige oplossing. Spr. ziet niet veel heil in een gemeentelijk bedrijf on wijst op het verschil in stroomprijs, in Anna Paulowna en op Wteringen, Hippolytushoef is voor het P.E.N. een aardig rentebriefje, zonder Hipp. zou er nooit 3prake zijn van overname. We moeten de zaak uit koopmansoogpunt bekijken; n voor de gemeente, èn voor de burgers zal bet een voordeelige handeling zijn het voorstel te aanvaarden en spr. wijst op de verantwoordelijkheid om dit voorstel eventueel niet te aanvaarden. De heer Oden zegt, het ook toe te juichen, dat het P.E.N. f18000 bijdraagt en spr. hoopt dat het voor stel zal worden aangenomen. Spr. heeft alleen het zijne er over willen zeggen. De heer Kaan vraagt of het niet een oplossing zou wezen de f14000 te betalen van het reservekapitaal ad f50000 der zeegras-exploitatie. Voorzitter zegt, dat aan deze opmerking aan dacht zal worden geschonken. De heer Lub denkt dat er in 1918 te veel onder den indruk van de omstandigheden is gehandeld en men wat lichtvaardig over de zaak is heengegaan. Wij zitten nu met de gebakken peren en zullen ze moe ten opeten. Spr. verwacht ten aanzien van deze ver- li chtingsquaestie heel wat minder oppositie dan met een ander bedrijf bet geval is en spr. gelooft dat oost en west er mede ingenomen zullen z(jn-als het voorsteldoor don Raad wordt aangenomen. Spr. vraagt vervolgens of er schriftelijke zekerheid hel staat da.t het P.E.N. die f18000 zal bijdragen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer J. Kooij vraagt, of het P.E.N., indien de Raad het voorstel niet aannam, toch het recht heeft den kabel door de gemeente te leggen. De Voorzitter beantwoordt ook deze vraag be vestigend, er is een wet voor de electrificatie die de provincie dat recht verschaft. Met algemeene stemmen wordt daarop overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Do Voorzitter noemt het een zeer ingrijpend raads bésluit en gelooft dat de geheele gemeente het be sluit zal toejuichen. In verband met de pensioenwet wordt goedgevon den een verklaring af te geven, dat de heer A. Pee reboom van 1886—1890 kantoorhouder te Haukes is geweest. Vastgesteld wordt een 2e suppletoir© begrooting, dienst 1926. Het vermen!gvnldigingscljfer voor de heffing der plaatselijke inkomstenbelas ting op 0.65 bepaald, vorig Jaar 0.7. B. en W. stellen voor, het vormanigvuldigingscij- fer voor do heffing der plaatselijke inkomstenbelas ting, dienst 1927—1928 op 0.65 te bepalen, vorig jaar 0.7. De heer Oden vraagt of rekening gehouden is met het feit, dat we dit jaar flinke belastingbetalers in de gemeente krijgen. Er wordt op gewezen, dat, die flinke belastingbe talers na -1 Mei in de gemeente komen. B. en W. zijn aan den velllgen kant gebleven bij hun voor dracht Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vastgesteld wordt het primitief kohier der hon denbelasting, dienst 1927. Te weinig oadmwtjekreciiten in de WesterlandersohooL Bij Ue rondvraag informeert de heer J. Kooij naar de mogelijkheid om een derde leerkracht in de school te Westerland te kunnen krhgen. De Voorzitter zegt. dat er dan 97 leerlingen zou ten moeten zijn en dat getal wordt nog niet be reikt. Dc beer J. Kooij vindt het bar, één onderwijzer met 48 leerlingen, vormende 3 klassen en spr. meent, Int het niet mogelijk Is. dat de kinderen op die wij ze behoorlijk nut van het onderwijs krijgen. De Voorzittr wijst, op de mogelijkheid dat weer gehuwde arbeiders naar den Oever vertrekken. De onderwijswet bepaalt dat wanneer er door bijzon dere omstandigheden een groote toename van leer lingen is, een leerkracht er bij aangesteld kan wor den, maar die abnormale omstandigheden moeten aangetoond kunnen worden. Ook te Hipp. heeft do hoer 't Hoff 48 leerlingen, verdeeld als volgt: halve 5© klas, 6e klas, 7e klas en 1 leerling van 8e klas. De heer Lub g^eft don hoor Kooij in overweging bij den Raad het voorstel in te dienen er een bui tengewone leerkracht bij aan te stellen. Eon dergelijk voorstel van den heer Kooij zal mijn steun hebben, tenminste als de heer Kooij-er op ge steld is, zegt de heer Lub. De heer Kooij wijst nog op hot feit dat het school geld niet vermindert, er zijn 88 leerlingen, één lokaal van 48 on «één lokaal van 40 leerlingen. Wat de op merking van den heer Lub betreft, wijst spr. er op, dat die kosten dan weer op de gemeente komen te druipen en spr. wil liever niet van dat standpunt uitgaan. De heer Lub zegt, dat 't hier een groot belang be treft en de heer Kooij zich dus niet behoeft te genee- ren. De heer Minnes deelt mede, dat B. en W. deze zaak reeds hebben besproken en als de omstandig heden er naar zijn, zullen ook B. en W. met een dergelijk voorstel komen. Ook is overwogen, kinde ren van de Westerlander school over te plaatsen naar de school te Hippolytushoef, maar dat was niet mogelijk. De heer Kooij wijst op de oplossing in tegenoverge stelde richting, kinderen van de school te Hippoly tushoef naar die te Westerland, er is daar een groot lokaal disponibel. Geantwoord wordt dat gelet dient te worden op goede verdeeling naar leeftijd. De heer Lub geeft het college van B. en W. in over weging zich in verbinding te stellen met den ge meentearts, om te informeeren of in verband met de toename der bevolking en eventueele ongelukken bij de uit te voeren Zuiderzeewerken de geneeskundige behandeling voldoende is verzekerd en zoo niet, dan maatregelen te treffen. De voorzitter deelt mede, dat deze quaestie reeds onder de oogen wordt gezien door de directie der Zui derzeewerken en tot dat doel een barak aan Den Oever wordt gebouwd. De heer Lub heeft daarvan iets gelezen, maar heeft blijkbaar in die toezeggingen van Minister enz., niet veel vertrouwen, omdat zegt spr., we wel meermalen met een kluitje in 't riet zijn gestuurd. Voorzitter vraagt of dat niet wat overdreven is, maar de heer Lub wijst t>p de wijze waarop de ge meente ten aanzien van de werkloozen-voorziening is behandeld. De heer J. Kooij oordeelt dat dan ook wel gewezen kan worden op het wegenvraagstuk, den Dam. Voorzitter zegt toe, dat de door den heer Lub ge noemde kwestie overwogen zal worden. Tegen het opdrijven der huren. De heer Oden vraagt of B. en W. willen overwegen den Raad een verordening tegen het opdrijven der huren aan te bieden. In de groote steden heeft dit vraagstuk de aandacht, de huurcommissies zijn opge doekt en de huisjesmelkers misbruiken de gelegen heid tot het verhoogen der huurprijzen. De voorzitter vraagt of den heer Oden ook bekend is of Wieringers nogal gebruik maakten van de huur- commissie te Helder. De heer Oden weet dat niet, thans is er meer vraag dan aanbod. De heer Hermans zegt, dat de huurders zelf mee helpen door zooveel-te bieden. De heer Minnes beaamt dat de huren teveel worden opgedreven en B. en W. hadden het punt in hun laat ste vergadering dan ook reeds besproken. Hierna sluiting. {Reeds gisteren aan onze lezers te Wieringen toe gezonden.) T ZAND. Maandag werd de etadles gehouden van den 2- jarigen Landbouwcur9us alhier. Hierbij waren te genwoordig» de Landbouwconsiulent. de heer Si Sme ding. benevens het op één na voltallige bestuur van de afd. 't Zand van den L.T.B. en de Commissie van Toezicht op den cursus. Door bet hoofd van den cutsuh. den heer Adr. Kager, werden aan de leerlingen verschillende vra gen gesteld, welke zeer bevredigend werden beant woord. Met een toepasselijk woord werden daarna aan alle (9) leerlingen de diploma's uitgereikt, t.w.: G. Bosman. A. Dekker Gz.. C. Dignum, G. de Haan, P. Klaver Az. (met lof), P. Janssen. A. Kooijman, C. Sneekes en P. Vader Gz. De heer Kager sloot, den cursus na eon woord van dank gericht te hebben aan de aanwezigen voor hun belangstelling en vooral aan de leerlingen voor hun zeer trouwe opkomst en den ijver, waarmee de lessen waren gevolgd. Hiji hoopte, dat het geleerde mocht strekken tot nut en voordeel bij' de uitoefe ning van de bedri j fs w er k zaa mheden, terwijl hij be loofde. zich gaarne beschikbaar te stellen, de oud leerlingen desgewenscht met raad en voorlichting ter zijde te staan. De heer Smeding sprak er zijn genoegen over uit, dat deze cursus als geslaagd mag worden be schouwd. Hiji feliciteerde leeraar en leerlingen met hun succes en sprak den wensch uit. dat op dén gelegden1 grondslag mag worden voortgebouwd. De heer C. N. de Wit. voorzitter der afd., verheugt zich over de resultaten der leerlingen, wenscht 't hoofd van den cusus geluk en hoopt, dat deze cur sus door vele welgeslaagde curausen moge volgen. De heer J. Louwe. voorzitter der Commiade van Toezicht, spreekt in denzelfden geest en dringt er op aam, dat de leerlingen, met die van vorige cur sussen een Bond van Oud-leerlingen zullen etich- eten, om de band van aaamhoorigheidj te bewaren, waardoor tevens kan bewerkt worden, dat practi- aohe vraagstuuken. speciaal met betrekking tot beme9t1ngs- en veevoederingisleer nader worden be studeerd en uitgewerkt. Ten slotte werd door éen der leerütegen, den heer P Klaver, onder dankzegging voor de genotenfeles- sen. aan het hoofd van den cursus een stoffelijk bewijs van waardeering aangeboden in don vorm van een sigarenkoker met zilveren plaat met in scriptie. Zeer voldaan, met harteliiken handdruk en dank namen hierna de leerlingen afscheid van hun leer aar. BAKSEN GERHORN. Zondagavond had onder groote belangstelling de JftoriiJksche uitvoering van de Gymnastiekvereni ging „de Westfries" plaats, te de tooneelzaal van den heer A. de Graaf. Bil afwezigheid van den voor zitter. hield de heer J: Schenk, oud-directeur 'der vereenigteg, de openingsrede. Hit memoreerde hier in gul, dat wda WeetfrW, onder de kranige lei ding van den heer H. Licher sterk was vooruit, ge- f&tem. en moedigde de jongelui ean. om allen de gymnastiek te beoefenen. Tevens gaf hij te kennen, dat de vereeniging financieel niet zoo sterk stond zoodat toetreding van een flink aantal ondersteu nende leden zeer gewenscht was. Ook dankte hij den directeur voor datgene wat hiji voor „de West fries" had gedaan. Na de opening werd begonnen met een serie vrije oefeningen van de heeren. deze waren zwaar van gehalte, en werden zoo correct uitgevoerd, dat een daverend applaus hun ten deel vlei. Het zou te ver gaan, om alle nummers afzonderlijk te vermelden. Gezegd mag echter woondon. dat door allen de soms zeer zware oefeningen keurig werden verwerkt. Ter afwisseling werden gegeven, door de jonge dames T. Schenk en A. Stolp, het zangnuromertje, getiteld: .Jiaar klein kind", wat onder ademloozo stilte werd aangehoord, en een tooneelstukje. mot name JDe Oom uit Amerika", wat ook veel bijval oógsto. Hot was voor do vorooniging on voor hot publiek oon genotvolle avond. Jammer voor de vor ooniging. dat de leider haar gaat verlaten; bij was voor haar do rechte man. We zullen hopen, dat do nieuwe leider, de ondor-directeur van de Alkmaar- sche Gymnastiekvereniging „Turnlust" de zaak op denzelfden voet zal voortzetten. Elen gezéllig hal hield) de aanwezigen nog langen tijd hijeen. VERKIEZING LIMBURG. In de provincie ïdmburg zijn tot loden der Prov. Staten gekozen: R.K. 38. S.D.AJP. 5. Vrijheidsbond 1. Chr. Unie 1. Dé S.D.A.P. wint én zetel ten jcoste van den Vrijz. D'em. VANGST VAN EEN NEDERLANDSCHEN STOÖM- TREELER VERBEURD VERKLAARD. Verleden week Dinsdag heeft de douane te Grirns- by de vangst van den IJmuidenischen stoomtreiler Oceaan II in beslag genomen. Omtrent de redenen hiervoor bericht The Fish Trader Gazette. dat het schip zes weken tevoren in de territoriale wateren van de Moray Firth had gevischt. Weliswaar voer de ze bij die gelegenheid gevangen visch in Neder land aan. maar de Scottish Fishery Board heeft be paald. dat een schip van vreemde nationaliteit, waarvan gerapporteerd1 is. dat het in het verboden gebied heeft gevischt. binnen twee maanden daarna niét in een Britsche haven mag aanvoeren. Aan de zen termijp nu ontbraken nog veertien dagen, toen de Oceaan II te Grimsby zijn visch aan wal bracht. Hoewel de daar aangevoerde - visch zonder eenigen twijfel in de Noordzee was gevangen, werd zij du3 in beslag genomen. Do agenten van de Oceaan-Visscherij; Maatschappij ontkenden heslist dat het schip zich in de territo riale wateren van de Moray Firth had bevonden cn dat het was gesignaleerd als een vaartuig, dat bin nen de vastgestelde termijn niet van een Britsche haven gebruik maken mocht. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond 4 April 1927 's avonds half acht, hield de Coöp. Boerenleenbank hare algemeene ver gadering in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter, de heer S. Wagenaar, opent de ver gadering met een hartelijk welkom. Hierna werden dé notulen van de laatst gehou den vergadering gelezen, welke werden goedgekeurd, Tot stemopnemers werden benoemd de heeren A. Leegwater Jz. en P. Koedijk Dz.. welke benoeming tevens met zich brengt dat het volgend jaar door de ze heeren de rekening en balans wordt nagezien. Door den Directeur, den beer C. Wagenaar Kz. wordt hierna het volgende, meegedeeld: Ofschoon de kassier in zijn jaarverslag nog op het een en ander zal wijzen, verzoek ik U toch, na- mens Bestuur en Raad van Toezicht een oogenblik aandacht voor hetvolgende. We weten allen dat het afgeloopen seizoen niet onder de goede jaren kan gerekend worden, wel zijn er in onze gemeente een groot aantal personen, die niet direct in den tuinbouw werkzaam zijn, doch wnnnêer het den tuinders niet te best gaat, is dit toch wel degelijk .van inloed op den gang van zaken van vrijwel al len. Spr. releveert dan verder, dat dit al heel gauw aan de bank was te merken, daar er meer gehaald werd dan gebracht, wat tengevolge had, dat er bij de Centr. Bank in Utrecht schuld kwam inplaats van een tegoed. Toch werd met hot geven van crediet doorgegaan, wanneer de waarborgen goed waren, daar van de gedachte uitgegaan werd, dat juist in slechte tijden de menschen de bank het meest noo- dig' hebben. Door de Centrale Bank werd er in den loop van 1926 op gewezen, dat locale banken, welko meenden een hooger crediet te moeten hebben, niet tot het 1-atftst toe hiermede te wachten. In September werd er dan ook toe .overgegaan om ons crediet van_ f 150.000 tot f 200.000 te brengen. In verband hierme- de werd door een inspecteur der Centr. Bank onder zoek gedaan, waar bet geld zoo ongeveer zat, waar na de mededeeling werd gedaan, dat er onder het uitstaande geld te veel zoogenaamde bevroren ere- lieten waren, dat zijn loopende rekeningen, die eigen lijk niet loopend zijn; deze moesten eerst geheel of .gedeeltelijk worden afgelost voor er toe overgegaan kon worden een credietverhooging toe te staan. In tusschen werd een tijdige verhooging van f25000 verkregen tot Juli. Verder wijst spr. esr nog op, om toch in verband met den goeden gang van zaken, niet al te veel te klagen, daar zulks van grooten in vloed is op het verleenen van crediet en -dit toch zeker niet gemist kan worden. Tenslotte, hoopt spr. en de ervaring leert ons da+ die hoop gewettigd is, dat men in onze gemeente althans nog steeds een slecht jaar zal kunnen doorstaan, Laten we dan niet te v.eol klagen of hulji van buiten, inroepen, doch met nieuwen moed het nieuwe seizoen begin nen. Hierna herkiezing van een lid van het Bestuur (aftr. de heer A. Glas Cz., herkiesbaar).'Door het bestuur was he-t volgende dubbeltal gesteld: A. Glas Cz. en C. Spaans Jz. Uitgebracht werden 143 stemmen, waarvan de heer Glas op zich vereenigde 128 en de heer Spaans 15 stemmen. Door den heer Glas werd de benoeming weder aanvaard Vervolgens verkiezing van een lid van don Raad van Toezicht, aftr. de heer C. Spaans Jnz. Hiervoor geeft de Raad van Toezicht het volgende dubbeltal: C. Spaans Jnz. en W. Balder Jbz. Uitgebracht werr den 144 stemmen, waarvan de heer Spaans op zich vereenigde 119, de heer Balder 23 stemmen, en 2 blanco. Ook door dezen werd de benoeming weder aanvaard. Tot verkiezing van 2 plaatsvervangende bestuurs leden werd bij acclamatie besloten de heeren S. Wagenaar en C. Spaans Jzn. te benoemen. Uit het verslag van den kassier stippen we aan, dat het bedrag der spaargelden een achteruitgang toonde van f57000, hetwelk, verband houdt met de minder goede opbrengst van „het bedrijf. De percen tages zijn bet gehe'ele jaar gelijk, gebleven on wol voor spaargelden 3% en voor voorschotten en loo pende rekeningen 5 Na - Jan. 1927 is dit gewor den respectievelijk 2aA en 5De omzet was f 717.109.79. Het aantal dagboékposten was voor de spaarbank 1049 en voor de Boerenleenbank 1042, to taal 2091. 1 Januari 1926. was het ledental 289, offtr- leden zijn in 1926 9 leden, blijft 280. 19 nieuwe leden traden toe. 31 Dec. 1926 lelde de Bank alzoo 299 leden. Het bestuur heeft 19 maal vergaderd, waarvan viermaal met den Raad van Tcrricht. Verandering in het Bestuur en Raad van Toezicht is dit jaar ge komen door bedanken van onzc.n, directeur, in wiens plaats gekozen werd de heer V. -Sief Kz., terwijl tot directeur werd gekozen de heer 1Vagenaar Kz. Tot lid van den Raad van Toezicht te de plaats van den heer W. Slot Ifa., de beer Jb. Wagenaar J.J.Czn. De rekening wees een ontvangst aan van f 717100.79, en eenzelfde uitgaaf. Op de rosér.'Q word gebracht f2124.55. Dewinst bedroeg f2089.61.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5