Alle groote en kleine Drukwerken Drukkerij v.h. TRAPMAN 4 Co., SCHAGEN. Van hier en van daar. MODERNE BOEKDRUKKERIJ. worden concurreerend geleverd ter Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, Binnenlandsch Nieuws. DAT LIEP GOED AP. Maandagavond werden plotseling verscheidene le den van het personeel van het Engelsche pari- ment cnwel, eenigen hunner zoozeer, dat zij In elkaar zak ten en naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Een medisch onderzoek stelde vergiftigings verschijnselen vast De vergiftiging moest worden toe geschreven aan ondeugdelijk voedsel dit de slacht offers gedurende de lunch in de bar van het Hoo- gerhuis hadden gebruikt. Snelle medische behande ling voorkwam, dat de vergiftiging een ernstig karak ter aannam. Nader wordt gemeld, dat naai* vermoed w rdt de vergiftiging het gevolg was van het ete'i on tppels, waarin zich arsenicum bevond. EEN VERSCHRIKKELIJKE DOOD. Een vijfjarig zoontje van een landb-mwex te Abs- calo had een ketel met kokend water weten ie be machtigen en daaruit gedronken. Het ventje kreeg daardoor zulke hevige inwendige wonden,.Jat het aan do gevolgen is overleden. MALARIABESTRIJDING. Naar wij vernemen heeft het Rockofeller-in«t''tuut een belangrijke som wij meenen f 15 000 toege daan voor een proefneming met 'een niefiwo methode van malaria-bestrijding, die de hoogleeraren Sehuff- r.er en Swellengrebel doen bij Medemb ik. EEN NOODLOTTIGE VERGISSING. JEvesn na midderaacht hoorde een agmt varn po litie in de Msoharstraat, dat or op een dear ge bonsd werd. De agent werd intussohen toegeroe- §en door de bewoonster van een der bovenhuizen, ie den agent verzocht, den man te verwijderen die daar beneden jsoo'n lawaai maakte. Toen de agent daarop den man vroeg, wat het gebons te beteekunen had, voegde laatstgenoemde hem in ©enige krachttermen toe, dat 'dit den agent niets aanging,. Een woordenwisseling ontstond, gevolgd door het dreigement van den burgier dat hij' den agent de trap af zou gooien. De agent trok zjfn gummi stok en bracht er den bodreiger oen slag mee toe, waardoor de man de trap afviel, waarby bij een schedelbreuk enjaon sohouder-Ori*wriohtma be kwam. De getroffene bleek een 49-jariga Ixrvonsr fan de Wolmaranstraat te zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat het bovenhuis., waartoe de .bedoelde man zioh toegang wilde ver schaffen, n.1. precies zoo gelogen xs als zhn eigen Woning, dooh in een aangrenzende straat, zoodat kan worden aangenomen, dat de man zich een straat, heeft vergist. De toestand van den pechvogel, die naar het Gom. Ziekenhuis gebracht ia, is zeer ernstig. HOE TREURIG. Een zevenjarig jongetje, Leslie Walton, te Lythe- gate in Yorkshire. ging Zaterdagmorgen enkele van zijn vriendjes uitnoodigen voor zijn verjaardae. Zijn moeder en grootmoeder waren druk bezig met de voorbereidselen voor het feestje, dat 's mid dags zou worden gevierd, toen twee politieagenten het. lijk van het ventje thuisbrachten. Hij: was met zijn hoepel langs de Ouse-rivier geloopen. Op een gegeven moment viel de hoepel te water. Leslie wilde hem er uit halen, doch schoot er zelf in on verdronk. BEESTACHTIG. Te Bismarckhute in Opper-Silozië is. naar gemeld is. Zaterdagmiddag het 9-jarige dochtertje van een schoolknec.ht door een onbekende in een kelder van een nabijgelegen huis gelokt, daar verkracht en vervolgens vermoord. De dader is thans te KÖnigs- htitte in de woning van zijn pleegouders in hechte nis genomen. 1-Iet is een jonge handelsreiziger, die reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd. Bo vendien bij zijn verhoor hebben verklaard, reeds meer misdaden van dien aard te hebben gepleegd. De politie to Breslau hoeft zich tot de autoriteiten te Kattowitz die het onderzoek leiden, gericht mot het verzoek, na te gaan. of de gearresteerde niet soms de dader is van de gruwelijke moord op twee kleine kinderen, die verleden jaar te Breslau ia gepleogd en zooveel opschudding heeft verwekt, en hoopt in de boeken van de firma, in wier dienst de gearresteerde handelsreiziger staat, te kunnen zien. of hij op dien dag te Breslau heeft vertoefd. OORLOGSSCHIP GETORPEDEERD; ■Bij manoeuvres der Zweedsche vloot vóór Karls- krona werd een torpedojager door een torpedo ge troffen, .waardoor een lek ontstond op een plaats, welke slechts enkele centimeters van do munitie-be waarplaats verwijderd was. De oorzaak was en af wijking van de torpedo van haar baan tengevolge van een fout In het materiaal. ONTPLOFPING. Te Parco (Wyoming) zijn 12 arbeiders gedood door een ontploffing in een pctroleumraffinaderij. JUWEELENDIEFSTAL. Maandagavond omstreeks acht uur hebben in de rue d'Amsterdam te Parijs twee dieven, na de win kelruit met een in lompen gewikkelden hamer te hebben stukgeslagen, een groot aantal kostbaarheden gestolen uit een juwelierswinkel aldaar. De winke lier greep zijn revolver en schoot door d8 ruit op de daders, waarna hij hm op straat nog «entge schoten nazond. Zij wisten evenwel te ontvluchten. Blijkbaar waren zij niet ernstig getroffen. Het gestolen© ver tegenwoordigt e enwaarde van 130.000 francs. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 2 tot en met 5 April. Ondertrouwd: Cornelis Meeldijk, 24 jaar, arbeider te Anna Paulowna en Maart je Muntjerwèrf, 22 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Gerrit Hartog^ 70 Jaaa, weduwnaar van SIJtje Butter. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1927. Geboren: Aafje. dochtor van G. Koedijk on van G Wagenaar. IJsbrand, zoon van J. Klos en van M. Dissel. Pieter. zoon van J. Kroon en S. Klooster boer. Overleden: Albert Blom. oud 75 Jaar. echtgenoot van B. Vredenburg. overleden to Alkmaar. Noel- tje Davlds. oud 39 Jaar. echtgenoot© van J. Spaans, overleden te Gorinohem. Jan van Twuijver, oud 42 jaar. van beroep vucdrijv«r. zoon van J. van Twuij- vér en van E. Kapitein, won. te Wieringerwaard. Ondertrouwd: Jan Frederik Weder, oud 30 jaar, van beroep bakker en Trijntje Hildering. oud 28 jr. Getrouwd: Geene. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1927. Geboren: Cornelis, zoon van Simon J'es en van Ja-coba Seidenstiker. Ondertrouwd en getrouwd: Gerlof Keulen, wo nende te Nieuwe Niedorp en Grietje Winkel, we duwe van Pieter Visser, won. te Wieringerwaard. Overleden: Geene. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand M^rt 1927. Geboren: Henriötte Jacoba Petronella £óchfter van J. G. Schilthuis' en C. J. H. Wassenaar. Josephus Ja- cobus, zoon van C. Guldenmeester en S. M. Buij- ten. Simon, zoon van Jn. Bakker en G. TÜjsen. Jan, zoon van L. Bos en B. Holtjes. Matheua Johannes, zoon van C. Boersen en D. Bakker; Engeltje Grietje, dochter van J. Boer en G. Mulder. Ondertrouwd: D. Niouwbuurt en N. Oden; R. Haak- ma en G. Pothuis. C, P. Poel en II. C. Koorn; A. Klein en A. Betlem. Getrouwd: D. Niouwbuurt en N. Odeu. Overleden: Jan Tijsen, oud 78 jaren, weduwnaar van Neoltje de Vries. riekt* niet op school kwam, aangeschreven zich door een doktor te laten onderzoeken en toen zij daaraan niet voldeed, werd zij voor B. en W. ontboden. Toen zij ook aan dit verzoek geen gevolg kon of wih'e ge ven, werd zij in een spoedeischende raedsvergade ring direct ontslagen. Een tweetal doktoren hebben daarna op verzoek \an Ged. Staten een ondeVzoek ingesteld naar den toe stand van mej. W. 'T ZAND. Onze platsgenoot de heer H. Zwart, behaalde he den het einddiploma 3-j. cursus Ambachtsschool te Helder, ln het vak Electrotechniek. BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN. Men schrijft uit Beverwijk: Meer en moer begint onder de inwon^s vuu Wijk aan Zee en Duin een streven waarneembaar te wor den, om een eventueele samenvoeging van de gemeen ten Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk u- bev- rderen Liet alleen, maar ook zooveel mogelijk te bespoedi gen. Eenige vooraanstaande inwoners der gemeente Wijk aan Zee en Duin hebben een verzo-Uschr'ft sa mengesteld, hetwelk een fusie tusjschen Wijk an Zee en Duin en Beverwijk beoogt, welk verzoekschrift zal worden gezonden aan de raden van Wijk nar Zee en Duin en Beverwijk en dat thans onder de bewoners van Wijk aan Zee en Duin circuleert. NA DE RprP BIJ „DE VINK". Uit Leidm, 0 April. Het laatste Slachtoffer van het spoorwegongeluk bij „de Vink", de heer Hage- mans alhier, die in het Academisch Ziekenhuis werd verpleegd, is thans zoo goed als hersteld Dagelijks maakt hij wandelingen door het ziekenhuis, ten ein de het loopen weer aan te leeren. AUTOBUS EN VEILIGHEID. In verband met het feit, dat Leidsche politic heeft geconstateerd, dat de remmen van de autobussen van de maatschappij „De Sleutelstad", die d *n dienst tusschen Leiden en Lisse onderhoudt, niet behoor lijk functloneeren, heeft de commissaru van politie een dienst doen stopzetten. Drie autobussen zijn on eer politietoezicht gesteld, terwijl tegen den d:rerteur van de onderneming proces-verbaal is opgemaekt VERZET TEGEN DE POLITIE TE HAARLEM. Dinsdagavond halftion is ln ue Groote Hout straat alhier do orde verstoord door vier personen uit IJmuideca, die in staat van dronkenschap ver- koerden. Twee politieag-nten wilden hen prrestoe ren. De eerste werd evenwel door twee van do vier beschocokenen besprongen en aangevallen. De andere politieagent, die eveneens hen arrestant vasthield, was genoodzaakt hem doe te laten, ten einde zijn collega te bevrijden. De arrestant ver zette zich zóó hevig, dat de politiemannen ge noodzaakt waren hun wapens te trekken. Een der besolionkenan ontving een slag met de sabel op het hoofd, waardoor een bloedende wonde ontstond. De andere kreeg voorts zulk een raken slag met den gummistok op Zijn mond, dat Zijn lippen bloe dend verwond "werden. Zij werden op het politiebureau in de Smedestraat voorloopig verbonden, waarna zij voor verdere be handeling naar het St. Elizabth Gasthuis werdenover •lepai piOM 'spASi ue^ieSsop ojp mmseiu ea "jipuiqa een autobus aan het Kannemerplein gehaald en goed bewaakt naar het politiebureau geleid. Hij en zijn vriend werden ter ontnuchtering op. het bureau gelaten. BEDWELMD. Gisteren hoordo de havengaarder te Loosduin-n dat in een woonschuit, liggende in do Wen sloot op de grens van Poeldijk gekreund werd. Ui; begaf zich op het vaartuig en trof daarbinnen den schipper en diens vrouw in bewusteloozen toestand uan, tfrwijl in het vertrekje een sterke kolendamp hing. Daarna heeft hij den Eerste Hulpdienst opgeroepen, ie het echtpaar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal heeft overgebracht. Do vrouw is hier spoedig bijgekomen; de man was gisteravond echter Dog bewusteloos. GEMEENTERAAD CONTRA GED STATEN. De Raad van Rotterdam heeft, nada Ged. Staten bet besluit van den raad tot ontslag van mej. W. als onderwijzeres te Linde niet hebber goedgekeurd, een motie aangenomen, waaruit blijkt, dat men de verantwoordelijkheid voor den goeden gai,p van het onderwijs aan die school niet meer wen sent te dra gen. B. en W. hadden mej. W., die 13 dagen wagens DE CHAOS IN CHINA. Een inval in de Sovjet-gebouwen. Chineesche politie-beambten en soldaten van Tsjang Tso-lin hebben met succes een inval gedaan in het Sovjet-gezantschap te Peking. Driehonderd agenten, deels in uniform, deels in burger, vormden plotseling om halftwaalf een cordon om het uitge strekte gezantschapsterrein en drongen onbelemmerd de gebouwen binnen, voorzien van een machtiging van de overige leden van het corps diplomatique. Een groot aantal agenten in burger, gewapend met revolvers drohg door de poort van een der gebou wen, waarna binnen het gebouw één schot werd ge lost. Daarop kwamen groepen agenten naar bulten, dio worstelende Russen en Chineezon meesleurden. Verscheidene van hen werden ln auto's geduwd, waarbij een Rus zich, heftig gillend, verzette. Het was een uiterst verward tooneel Ten slotte werden dertig Chineesche vluchtelingen en vijf Russen meegevoerd uit het gezantschap, be nevens twee sovjet-vlaggen, vijftien geweren, muni tie en tal van papleren. De actie duurde anderhalf uur en ging gepaard met opwindende Jachten onder bedden en door de hulzen van het gezantschapsterrein, De. gebouwen zelf en de woningen van de legatie- ambtenaren werden evenwel ongemoeid gelaten; de huiszoeking beperkte zich tot de overige paviljoe nen. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dart: Tsjang Tso-lin gehandeld heeft naar aanleiding van hem verstrekte Inlichtingen, volgens welke door de communisten wijdvertakte intriges op touw waren gezol. Zooals gemold, kreeg hij van de overige di plomatieke vertegonwoordigers te Peking toestem ming, het Russische gezantschapsgebouw door zijn politie te laten doorzoeken. Hoe Tsjen over het Chineesche natlona- lisme denkt. Eugène Tsjen, de minister van Bultenlandsche Zaken, van het Zuiden, heeft aan een correspondent van de „Petit Parisien" verklaart, dat de Kanton- neezon- geen vereuropeesching van China wenschen. De wonderbaarlijke beschaving van drieduizend jaar wenschen wij in geen geval to niet te doen. Wij zijn tijdgenooten van de Babyloniörs, maar de bescha ving van Perzië, Syrië-en Egypte, is verdwenen, ter wijl de onze nog leeft. De nationalisten wenschen dat het land zich aan past aan de sociale toestanden van het moderne le ven met behoud van zijn karakter en zijn geestelijke waarde. Onze revolutie ia dus niet communistisch". Onze revolutie Is niet communistisch, zeg ik u. Bij het reconstructiewerk, dat wij hebben onderno men, zullen wij de oude solide pijlers van het verle den gebruiken, maar wij zullen er twee aan toevoe gen: den boer en den arbeider. Die zullen den vocr- naamsten steun vormen voor het nieuwe regime. Lang heben de Chineezen boeren en arbeiders be schouwd als lastdieren. De Engelsche arbeiderspartij tegen een oorlog met China. De nationale raad, vertegenwoordigend het T. U. C., de Labour Party en de parlementaire Labou/- fraotie, is in het Lagerhuis bijeen geweest en heeft een motie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de regeering om aan de Canton-autori- teiten geen ultimatum te stellen, dat tot een oorlog met China zou kunnen leiden. De motie vraagt de regeering onmiddelijk onderhandelingen met de Cantonneezen te beginnen en als die niet «lagen de verschillen voor te leggen aan het tribunaal van den Volkenbond. Chamberlain over den toestand in China. 1 De Engelsche minister van Bultenlandsche Zaken, Chamberlain, verklaarde, dat Groot Brittannië geen ander belang in China heeft dan op vreedzame en vriendschappelijke wijze met de Chlneozen te leven. Maar tegenover een regeering, die haar troepen niet kan of wil beheerschon en de buitenlanders niet kon of wil beschermen, moeten wij allo mogelij ke voorzorgen nemen, wat de bescherming onzor onderdanen betreft. De Britsche rogeorlng is voornomens, zeide Cham berlain, een politiek van verzoening te voeren, wan neer dit slechts mogelijk zal zijn, doch *lj is niet bereid, zich uit China te laten verdringen, on haar onderdanen zoowel uit Sjanghai als uit andere plaatsen te doen vertrekken. Zij is niet bereid te doen behandelen, alsof haar rechten niet bestaan en alsof het leven van Britsche onderdanen waar deloos zou zijn. Critiek van den arbeidersleider Mae. Donald. De Engelsche politiek, aldus Mac-Donald, moet het Chineesche probleem in zijn geheel onder het oog zien en niet slechts dat van Sjanghai. Inderdaad hebben zich zekere betreurenswaardige voorvallen te Nanking voorgedaan, die niet zonder meer in den doofpot'kunnen worden gedaan, doch alvorens men een onderzoek zou hebben Ingesteld, kon nie mand met nauwkeurigheid zeggen, wat te Nanking is geschied. MaoDonald drong er ten slotte bij de regeering op aan, de aangelegenheid door het In stellen van zulk een onderzoek te behandelen. Japan acht den toestand van ernstlgen aard. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat het Ja- pansche departement van Oorlog de gebeurtenisson in Noord-C.hina van ernstlgen aard acht. In sommi ge kringen is men van oordeel, dat Tsjang Tso-lin door bevel te geven tot bet doorzoeken van de Rus sische ambassade te Peking een poging heeft go- daan ora Rusland te. dwingen tot troepenconcentra ties aan de grens van Mandsjoerije, in welk geval Japan verplicht zou zijn, handelend op te treden. Volgens hier ontvangen berichten zouden reeds belangrijke afdeelingen Russische infanterie en ca valerie geconcentreerd worden nabij Chita en Kha- barofsk, waarbij zich ook troepen uit Europeeseh Rusland bevinden. De Japansche minister van Buitenlandsehe Ste ken Sjidebara heeft nogmaals nadrukkelijk ver klaard, dat Japan een politiek van noninterventie volgt en dat het onmogelijk ts, op het -huidige oogenblik troepen van het landleger naar China te zenden.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6