DE Moderne Foto's Zaterdag 16 April 1927. Eerste Blad. Bedden- en Meubel fabriek van M. KLERCQ Binnenlandsch Nieuws. Fietsen Specialiteit in Vergrootingen en Reproducties. Arpad Moldovan, Nieuwe Kiedorp. - Filiaal Noordscharwoude. Gemengd Nieuws. SCHEER illiiüi Kiim- 70ste Jaargang No. 8034. COURANT. I)it blad verschijnt viermaal per weolc: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- trntiën nog ïooveol mogelijk in het oerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TïëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel moer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Opnieuw opmaken en bijvullen van Kapokmatrassen, Veeren- en Kapok- bedstellen. Groote keuze Vloerklee- den, Vitrage, Overgordijnen, Tafel en Oivankleeden, alles tegen scherp concurreerende prijzen. - 2-persoons mooi geschilderd Ledikant met onderlagen f 8.75. Spoorstraat 32*34 Heltfer Tel. 206. EEN ONTSLAG-KWESTIE. In een openbare vergadering van Ge dep. Staten van Noord-Holland is behandeld een beroepschrift van den beer J. Schagen tegen het gemeentebestuur van Westwoud wegens het niet continueeren van zijn tijdelijke aanstelling als gemeente-ontvanger en administrateur van bet gemeentelijk electriciteits- bedrijf aldaar. Uit de stuiken bleek, dat de beer Schagen uit. een voordracht van twee personen tot gemeente-ontvan ger en administrateur van het gemeentelijk electri- cileitsbedrijf benoemd was voor den tijd van een jaar en dat'hij. na gebleken geschiktheid een vaste aanstelling als zoodanig zou krijgen. B. en W. had den hem wel willen handhaven, als hij ook maar geschikt was voor ambtenaar ter secretarie. Mr. A. J. M. Leesberg, uit Alkmaar, voerde als ge machtigde voor den requestrant het woord, De ge meenteraad had den heer Schagen in genoemde t.woo functies benoemd, maar B. en W. benoemden hem tevens tot ambtenaar ter secretarie, hoewel zij wasten, dat hij met deze werkzaamheden niet be kend was. De heer Schagen wilde ook dit werk gaarne verrichten, maar door tegenwerking! van deri burgemeester ging het niet; de burgemeester dwong hem om ontslag als zoodanig te nemen, wat de heer Schagen met tegenzin deed. En hoewel hij als ont vanger en administrateur zijn werk goed deed, dreigde de burgemeester hem zelfs met schorsing. Volgens den gemeenteontvanger te Alkmaar is de heer Schagen voor zijn werk geschikt. Spr. beschouwt het niet continueeren van deze tijdelijke aanstelling als een verkapt ontslag en verzocht Ged. Staten dit niet goed te keuren. De heer G. Haverkamp, burgemeester van West- woud, deelde mee, dat uit de indertijd in den raad gehouden besprekingen gebleken is, dat de raad ie mand wenschte, die behalve het werk van gemeente ontvanger en administrateur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf ook dat van ambtenaar ter secre tarie kon verrichten. Toen het bleek, dat de heer Schagen voor secretarie-ambtenaar niet geschikt was, meende de raad dat zijn benoeming niet gehandhaafd kon worden. Volgens de aanstelling eindigde het dienstverband na een jaar automatisch; dus van een ontslag kan geen sprake zijn. Spr. meende dat de heer Schagen ten onrechte een beroep op Ged. Sta ten had gedaan. De heer Schagen (handhaafde zijn geweriiK. dof da i burgemeester hem toegezegd had, dat hij iwee maan den tevoren mocht komen om zich ter secretarie te oriënteeren. Niemand bemoeide zich echter gedurende dien tijd met hem, zoodat hij bij zijn indiensttreding ter secretarie nog een leek was. Hij moest, dus wel veel vragen, maar inplaats van hem te helpen, maakte de burgemeester hem steeds zenuwachtiger en behan delde hem eens zelfs zeer onheusch. De heer Haverkamp ontkende dit laatste. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. IN ONDERTROUW. In de gemeente Voorburg zijn in ondertrouw opge nomen een man van 70 en een vrouw van 90 jaar. DE LAND- EN TUINBOUW-ONGEVALLENWET. In verband met de in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ter gelegenheid van de behandeling van het door de Regeering ingediende en tevens gewijzigde ontwerp van wet tot wijziging der Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 (art. 106) gevoerde besprekingen, hebben de Nationale Boeren-Onder- linge, »Het Platteland"., „De Waarborg" en de federa tie voor O. L. O. V., welke gezamenlijk verzekeren een^ loonsbedrag ad circa vijf en veertig millioen gul- de s jaap, een adres gericht aan de Eerste Kamer, waarin de voorstellén der Regeering aah critiek wor den onderworpen. Volgens de tegenwoordige redactie van Art. 106 der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, door de Bedrijfsvereenigmgen belast met de uitvoering dier wet, moet per jaar in maximum f25.000 worden op gebracht, te verdeelen naar verhouding van het b j elk der vereenigingen verzekerde loonbedrag als bijdrage m de administratiekosten der Rijksverze-. kenngsbank en de Raden van Arbeid, voor de door die lichamen ten behoeve der uitvoering van de wet te verrichten werkzaamheden. Dé Minister >an Arbeid, Handel en Nijverheid diende bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel in, dat maximum te verhoogen tot f 125000, doch dit werd bij de behandeling bepaald op f90.000. Adressanten meenen te mogen concludeeren, dat de voorgestelde wetswijziging niet alleen een bedui- .dende verzwaring van lasten beteekent voor het boe ien bed rijt, doch ook inhoudt een onrechtvaardigheid, waarvan blijkbaar noch de Regeering, noch de meer derheid der afgevaardigden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn doordrongen, hetgeen hun dan ook aanleiding heeft gegeven om met klem van re denen bij de Eerste Kamer, aan te dringen op een verwerping van het voorgestelde wetsontwerp, opdat een conflict én met het rechtsgevoel én met het ver trouwen in wettelijke waarborgen alsmede een drei gende antipathie en lijdelijk verzet tegen de onder havige wet in het bijzonder zoowpl als tegen de so ciale' verzekering in het algemeen worde voorkomen. HET GEBEURDE IN DE RUSSISCHE GEBOUWEN TE PEKING. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Albarda, in verband met een door den Neder- landschen gezant te Peking aan Chineesche militairen en gewapende politie verleende vergunning tot be treding van het legatiekwartier aldaar, tot het instel len van een onderzoek, heeft de minister van buiten- landsche zaken geantwoord: Blijkens telegrafisch bericht van Harer Majesteits gezant te Peking, heeft de Chineesche overheid toe stemming gevraagd 'om huiszoeking te verrichten in de binnen de gezantschapswijk aldaar gelegen ge bouwen de Russische Bank en van den Chineeschen Oosterspoorweg. Dit verzoek was gegrond op het aan de overheid bekende feit, dat die instellingen ge bruikt werden om wanordelijkheden te veroorzaken en dat samenzweerders zich daar verborgen. Na rijpe overweging hebben de diplomatieke vertegenwoor digers van'de z.g. protocol-mogendhedep, met het oog op de paniek, die zich heeft meester gemaakt van de Chineesche en de buitenlandsche. bevolking na de ge beurtenissen te Hankou en te Nanking, en aangezien deze instellingen zich onder Chineesche jurisdictie be vinden, eenstemmig beslist, dat de verzochte mede- onderteekening op het bevelschrift niet kon worden geweigerd. Harer Majesteits gezant heeft daarop in zijn hoedanigheid van deken van het diplomatieke korps ter uitvodring van dat besluit, zijn mede-onder- teekening op het bevelschrift geplaatst. De huiszoeking heeft aangetoond, dat inderdaad een aantal Chineesche samenzweerders in die ge bouwen woonden en dat zij plannen beraamden te gen de Chineesche regeering en tegen de vreemde lingen. Een aanzienlijke hoeveelheid wapenen werd ontdekt. De Chineesche politie is bij de plaats gehad heb bende huiszoeking ook binnengetreden in het naast de bank gelegen gebouw, dat tijdens het keizerrijk als kazerne der gezantschapsmacht werd gebruikt. Aangezien daarvoor geen vergunning was verleend, hebben de vertegenwoordigers der protocol-mogend- heden daartegen terstond geprotesteerd. De gezant heeft gehandeld overeenkomstigzijn be voegdheden, en zooals uit het bovenstaande blijkt, ter uitvoering van een beslissing van de vertegen woordigers der protocol-mogendheden. De gezant heeft de Nederlandsche regeoring te voren niet'ge kend in deze aangelegenheid. Voor bijzondere maatregelen, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen dat ten gevolge van de ge beurtenissen te Peking Nederland in verwikkelingen zal worden betrokken, bestond geen aanleiding. Het standpunt der regeering, dat inmenging in China's binnenlandsche aangelegenheden zorgvuldig dient te worden vermeden, is den gezant bekend. BE BLOEMENTENTOONSTELLING TE ALKMAAR. Ini ihet gebouw van de voormalige cadettenschool is Donderdag de tweede tijdelijke expositie geopend. Zij omivat in 'hoofdzaak de Aalsm.eeracho cultures:' 'hortensia's, primula's, azalea's, (cineraria'^. rozen' seringen enz. Er zijn tad van inzendingen, ook van kweekers uit Alkmaar en omgeving, en o.a. van Gentscihe kweekers. Deze zeer interessante inzending arriveerde pas Donderdagochtend, «.tengevolge van oponthoud door de douane. Van de overige inzen dingen^ noemen wij1 als zeer dn het oog, vallend die :van den heer D. Baardse Dz.. te Aalsmeer (horten sia- nieuwigheden), firme Warnaar «fe.Co., te Sassen heim, on wijlen Herman de Graaf te Lisse (bollen waaronder van f 50 per stuk). Tubergen te Haarlem (winterharde muurbloemen en ihelmbloemen). Overal prijken bloemstukken tusschen. die het geheel bijr zonder goed' doen uitkomen. In den tuin staan de hyacinthen zoo mooi als ner gens anders, terwijl bovendien duizenden narcissen bloeien. Onder de bezoekers, die sinds 18 Maart de ten toonstelling bezochten (zij, wordt 21 Mei gesloten) bevonden zich verschillende Ameriltanen. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL AUTOBUS^ VAN DEN DIJK. Bij' de eerste rit van den autobusdienst Giessen- daimi—Gorinchem reed gisterochtend' de chauffeur voor moedelijk bij. het uitwijken te dicht aan het talud van .den hoogen Merwededijk nabij; Gorinchem, dat door de vele regens zeer zacht was. Het voertuig zakte weg, stortte omlaag en kiwam terecht aan den kant van het Steenenhoeksche kanaal. 'De twee in zittenden en de chauffeur werden gewond; een van hen moest in het- ziekenhuis te Gorinchem verbon den worden. De bus is deerlijk gehavend. AVONTURIER. De Haagsche chauffeur C. P. van Eibergen. die pas Woensdag door den politierechtedl te Zutpihen is ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, omdat hll zich in Febr. jl. te Apeldoorn had uitgegeven voor luitenant der 'grenadiers, is nu te Gorsei en Deven ter opgedoken in de uniform van Ion luitenant der infanterie. Hij' noemde zich jhr. van Nispen tot Se- venear en bezocht als zoodanig te D even tor en In den omtrek café's en dansgelegenheden. Daarbij bleef het echter met. want hij; zag in zijn vermeende hoe danigheid 'kans een motorrijwiel „op den kop te tikken", hetwelk biji te Zutphen verkocht. De Gor- selsche politie heeft hem aangehouden en proces verbaal oggemaakt. terwijl de Deventer recherche een onderzoek instelt ih verband met de verduiste ring van de motorfiets en van een gewoon rijwiel. BARSINGERHORN. Woensdagavond j.1. vergaderde 'toni huize van den hoer A. do Graaf, de commissie van voor bereiding voor de in Juni a.s.# alhier te houden bazar ten bate van heb Vereenigingvsleven op hoi. dorp. Tetn teneinde de voor dit doel onmisbare medewer king te verkrijgen van1 allen, die hier handol drifc ven, waren verschillende winkeliers en andere ne ringdoenden hier ter plaatse uitgenoodi^d om deze vergadering bij te wonen, aan welke ■mfcnoodiging een ieder van hen had gevolg gegeven. Uit de ter zake gevoerde besprekingen bleek, dat de genoodigden, zonder uitzondering, gaarne hun steun toezegden, zoodat ten# dien opzichte aan het welslagen van de onderneming niet te twijfe len is. SOHAGERBRUG. Blijkens een in dit nr. voorkomende advertentie, zal ion Maandag 30 Med a s. alhier eene groote paardenkeuring werden gehouden, uitgesohreven door de bekende harddraverijvereeniging „Voor waarts" te Sohagerbrug, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. V.oor deze keuring worden gevraagd: Rubriek I. 1-jarige paarden (koudbloed), 1ste prijs f 15, 2e prijs' f 10, 3e prijs f 5. Rubriek II. 1-jarige paarden (warmbloed). Prij zen als voren. Rubriek III. 2-jarige paarden (warmbloed). Prij zen als voeren. Rubriek IV. 3-jarige paarden (warmbloed). Prij zen als# voren. Rubriek V. Paarden van 4 jaar en onder (warm bloed). 1ste prijfe f 20, >2e prijs f 15, 3e prijs f 10, en 4de prijls f 5. Als keurmeesters ®jn aangezocht de "heeren C. van der Slujjs te „Sint Maarbensvlotbrug, P. de Beer te Schagen en A. Waiboer te Wieringer- waard; plaatsvervangier de heer Jn. Bakker te Wieringerwaard. Tevens zal op deze keruringsdag gelegenheid be staan tot aangifte voor m-ohrijving van paarden tot opname in het Stamboek der Nat. Vereeniging ter bevordering van die Paardenfokkerij' in Neder land. Voor verdere bijzonderheden zie advertentie, of vrage men programma aan bij' den heer W. Klok, secretaris der vereen, te Sohagerbrug. n eenvoudig* tot meest artistieke uitvoering. Opnamen ook aan huis. FOTOGRAFISCH ATELIER WINKEL. Aan den timmeinrianj G. Molenaar is opgedragen don bouw van een burgerwoonhuis in het Westr einde der gemeente, voor rekening van den heer O. Kolenbrander alhier. WINKEL. Diocxr idem heer J. Bloini is aangekocht heit bouwterrein van den heer P. Hoogland in hot Westeinde dezer gemeente.Naar men ons mede deelde toet \1ö bedoeling ar een winkelhuis te bouwen BURGERBRUG. Onze' vroegere plaatsgenoot, da heer P. Tiessen behaalde een dezer dagen te Amsterdam het bre vet als marconist bij' da draadlooze telegrafie. EEN 24-RENKLOK. Sinds enkelen tijd is in Duitschland bij alle open bare instellingen de 24-uur-dagverdeeling ingevoerd. Een Berlijnsche horlogemaker heeft thans een klok uitgevonden, dat voor deze dagverdeeling bestemd is. Van 1 uur tot het middaguur vertoont de wijzerplaat de gewone cijfers, daarna verschijnen automatisch de cijfers 13-24. Het ligt in de bedoeling, de uitvinding van deze klok in alle landen, waarin de 24-uur-dag- vehleeling bestaat, te laten patenteeren. DE PAASCHUITTOCHT DER LONDENAARS. De Londensche stations werden gisteren belegerd door menschen, die met vacantie gingen naar het vasteland en alle deelen des lands. Het aantal treinen was verdubbeld en de wegen naar de havenplaatsen zagen zwart van de auto's en char-ó,-bancs. GROOTE BRAND. De Vössische Zeitung meldt dat gistermorgen vroeg een hevige brand is uitgebroken op het riddergoed Meyersdorf in Mecklelenburg. Het heerenhuis en alle stallen en opslagplaatsen, op den paardenstal na, zijn afgebrand; 36 koelen zijn in de vlammen omgekomen. EEN STAD IN BRAND. Volgens berichten uit Boekarest staat, de Roemeen- sche stad Boekosi in vlammen. Er zijn reeds 150 huizen vernield, en nog 100 kunnen als verloren wor den beschouwd. Een der grootste textielfabrieken van Roemenië wordt bedreigd. De materieele schade is enorm, honderden gezinnen zijn dakloos. AUTODIEVEN. De spenrbrigade van het Brusselsche parket heeft in' verband met talrijke diefstallen van auto's, den laatsten tijd in Frankrijk en België gepleegd, inspec teurs naar Parijs en Amsterdam gezonden, ten einde het onderzoek verder voort te zetten. Thans blijkt reeds vast te staan, dat vele dezen» auto's in België aan te goeder trouw zijnde Nederlanders werden verkocht. Verscheidene gestolen wagens zouden door de Nederlandsche recherche te 's-Gravenhage, Sche ven ingen, Amsterdam en elders zijn gesignaleerd. Van de in Frankrijk gestolen auto's heeft de Belgisch© recherche er in België reeds een vijftig teruggevon den. Al deze auto's zijn in beslag genomen en naar Brussel gebracht, waar twee leden der dievenbende, v. K. en P., gevangen zitten. Thans worden nog 125 verdwenen wagens opgespoord. KINDEREN VERBRAND: Uit Riga wordit gemeld, dat bij een brand in een gesticht voor kinderverzorging te Woronesj negen kinderen verbrand en vier zwaar gewond. BRAND IN EEN KRUITTREIN. In een trein, die uit Trelleborg kwam. braki een brand uit. die ernstige gevolgen had. kunnen" heb ben. De trein bestond n.1. uit tien wagons, geladen met kruit, afkomstig uit Duitschland. Gelukkig kon ide brand tijdig geblusdh't worden, waardoor öen ontploffing van 30.000 JBLG. kruit werd voorkomen. BIJ EEN MUNBRAND OMGEKOMEN. JNaar uit iCarlton, (Yorkshire) wordt gemeld, zijn drie mijnwerkers bij. een brand! in de Wharncliffe- mijm om bet leven gekomen. De brand was ontstaan, doordat, tengevolge' van een instorting, de draad eener electrisdhe geleiding brak en daardoor electrische vonken ontstonden. Veertien mijnwerkers werden door het vuur ver hinderd den uitgang: der mijn te bereiken. Acht uren lang was ,een brigade in touw om de mannen te red den. De eenige bescherming, die de redders tegen den rook hadden, waren zakdoeken, of in het water gedompelde lapipcn. die zij voor hun gezicht (bonden. Tenslotte werden alle 14 ingeslotenen op drie na gered. DE ZIGEUNERPLAAG IN TSJECHOSLOWAKIJII Naar men uit Praag meldt, wil de Tsjechische re geering eindelijk maatregelen nemen tegen de zi- geunerplaag waaromtrent de klachten vooral in de afgelegen streken van Slowakije voortdurend vesl- vuldiger en ernstiger worden. De tot. dusverre toe gepaste administratieve be/palingenj zijn onvoldoen-i de gebleken: men is dan ook tot het inzicht gekomen dat de gewone wetten voor de Zigeunerbenden on voldoende zijn. Men is dus wel gedwongen naar bui tengewone middelen om te zien. maar wil daarbij vermijden den indruk te wekken, als ging men terug tot de middeleeuwen. Van vier zijden zijn over deze kwesties reeds interpellaties tot de regeering ge richt. Men denkt aan maatregelen, die zouden neer komen om een concentratie van de zigeunertroepen in bepaalde gemeenten er zal wel geen overmaat aan sollicitanten zijml en op een scherpe con trole. Het ministerie van buitenlandsche zaken gaat van het standpunt uit. dat de zigeuners een voor 'het moerende el: onbeschaafd element vertegenwoor digen. waarom dan ook de normale veiligheidsmaat regelen niet kunnen worden toegepast. Ook wordt overwogen, om do terreinen die bij de herziening der grondverdeelin» vrij zijn gekomen werkkolonies voor zigeuners om te richten. BRILJANTEN ALS KINDERSPEELGOED. Dinsdag, speelden eenige kinderen nabij het sta tion te Hanau «met een lucifersdoosje. Een toevallig voorbijkomend agent merkte op. dat op het doosje wat stond geschreven. Onwillekeurig nam hij het in de hand en las de woorden: .Aan de recherche te Hanau". In 'het doosje bleken briljanten te zitten, waarmede de kinderen, d*e de sieraden voor stukjes glad hadden aangezien, hadden gespeeld. Dien zelfden dag was om het station een juweelen- dief gearresteerd, een ionge arbeider in een byouto- riefabriek. Nu vermoedt men. dat beide gebeurte nissen op een of andere manier met elkaar in ver band staan. DE HUISSLEUTEL INGESLIKT. In de voorstad Lichtenberg 'heeft zich gisteren een echtelijke scène afgespeeld, met een eenigszins Zon derling en verrassend slot. Het begin was niet zoo heel ongewoon: de man kwam dronken thuis, kreeg ruzie" met zijn vrouw, kreeg daarop van deze en zijn schoonmoeder klop he tgecn zoo hoog liep. dat de dronkaard, eenige bijlslagen on zijn hoofd kreeg. ITet volgende tooneel speelde om het bureau van politie, waar het heele gezelschap was heengebracht. Tijdens het verhoor vroeg de vrouw haar man om dc huissleutel, daar hij de deur in het slot had ge daan Dat verzoek wekte blijkbaar zoo zeer de woede van den bescthonkone. dat hij. voordat iemand het beletten kon. den sleutel inden mond stak en door slikte. De man ligt in het ziekenhuis, vrouw en moeder zijn naar huis gestuurd, daar de politie aannam, dat zij uit noodweer gehandeld hadden. EEN KERKELIJKE STAKING. In Tsjocho Slowakije dreigt een eigenaardige sta king. Het kerkelijk personeel. t.w. de koordirigenten, de koorzangers, de organisten en de kerkdienaars dreigen met staking, als zij niet vóór Paschen hun salaris uitbetaald krijgen. Dit is echter onmogelijk, omdat het kerkelijk fonds, waaruit deze salarissen worden bestreden, is uitgeput.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1