Uit het Hart van Holland. Reclames. Staatsloterij. Eeii eigenaardig feit wordt het voorts geoordeeld, dat bij den majoor niet de gedachte is opgekomen om tegengif toe te dienen, indien zooals hij voorgaf de bedoeling slechts was, den kapitein te bedwelmen. Weliswaar bestaan er geen afdoende tegengiften te gen scopolamine, maar er zijn stoffen, welke mits men niet te lang wacht de door scopolamine ver oorzaakte reactie kunnen vertragen, zoodat het pro ces een ander verloop heeft. Indien de majoor zich werkelijk in de hoeveelheid zou hebben vergist, zou hij ongetwijfeld getracht hebben, door middel van een tegengif zijn vergissing zooveel mogelijk te herstellen. In plaats hiervan ging hij naar zijn woning, den kapitein in waanzinnigen toestand achterlatende, om de cyaankali te halen. Cyaankali of blauwzuur is zooals men weet een der zwaarste vergiften, dat zelfs in de kleinste hoeveelheden binnen enkele séconden den dood ten gevolge heeft, doordat het een verlammende werking op het hart uitoefent. Deze feiten worden van belang geacht in verband met de vraag .pf den majoor ten aanzien van de scopolamino-vergiftiging moord dan wel doodslag ten laste gelegd zal worden. Voorts moet nog door de justitie nagegaan worden^ of de majoor de scopola mine eerst onlangs had aangeschaft, of dat hij deze reeds geruimen tijd in zijn bezit had. Ook gaat de justitie na, in hoeverre dit de eerste maal is, dat ge tracht wordt, kapitein Queck te vergiftigen. Woensdag na den bovenbedoelden Zondag is de ju stitie tot aanhouding van den majoor overgegaan. Commissaris Kramer arresteerde hem in diens spreek kamer, juist toen hij een patiënt bezig was te helpen. De aangehoudene werd per auto naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar hij denzelfden avond bij een verhoor een volledige bekentenis heeft afge legd. Hdbld. GEMEENTERAAD VAN HUIZEN. (N.B.) In de gisteren gehouden raadszitting te Huizen kwam een eigenaardige quaestie aan de orde. In de vorige raadszitting hadden de stemmen gestaakt over een voorstel om met ingang van 1 April den gas- prijs te verlagen. Sedert had de voorsteller zijn voor stel ingetrokken en de voorzitter meende, dat de tweede stemming daarom niet behoefde plaats te heb ben, 'Hiertegen kwam uit den raad verzet, men was van meening, dat op grond van art. 50 der Gemeente wet de tweede stemming in elk geval moest worden gehouden. Om een eind aan de langdurige discussie te maken, werd ten slotte bij stemming uitgemaakt, dat de tweede stemming niet gehouden zou worden. Besloten werd daarna om den gasprijs met ingang van 1 Mei met 1 cent te verlagen. EEN RING GESTOLEN. Gisterochtend vervoegden zich twee Marokkanen in een juwelierswinkel aan het Noordeinde No. 182 te 's-Gravenhage. Zij gaven voor, een ring te willen koo- pen. Verschillende voorwerpen werden door den ver- kooper getoond en zij bepaalden ten slotte hun keus op een kleinen ring van weinig waarde. Deze werd door hen gekocht. Een oogenblik nadat de twee vreemdelingen den winkel verlaten hadden, bemerkte de juwelier, dat een gouden ring met kostbare bril jant verdwenen was. Dadelijk viel het vermoeden op de twee Marokanen. De politie' van het voorgevallene in kennis gesteld, plaatste bij de verschillende stations rechercheurs om te beletten, dat de vermoedelijke dieven de stad zou den verlaten. Om kwart voor elf- zkg men een aantal Marokka nen 't waren acht personen (kooplieden in kleeden en snuisterijen) in de omgeving van het Holland- sche Spoorstation. Toen zij zich gereed maakten om met den trein te vertrekken, werden zij door rechercheurs gearres teerd en naar het politiebureau aan den Rijswijk- schen weg geleid. De juwelier, die gewaarschuwd was, herkende oogenblikkelijk de twee vreemdelingen, die in den loop van den ochtend in zijn winkel-waren geweest. Een fouilleering leverde niets op, ook de vrij om vangrijke bagage werd onderzocht, maar de gestolen ring werd niet gevonden. Het vermoeden bestaat, dat de aangehoudenen reeds gelegenheid hebben gehad, den ring te verkoo- pen. EEN SLECHT BEGIN. Woensdagavond wilde een 25-jarig houtvester zich van het station D.P. te Rotterdam, met den trein naar Genua begeven, om vandaar verder naar Indië te reizen. Teneinde het vervoer van zijn bagage goed te kunnen regelen, was de reiziger bijna anderhalf uilr voor het vertrek van den trein aanwezig. Nog niet lang was hij aan het station of hij miste zijn porte feuille, welke hij een oogenblik naast zich had neer gelegd bij het loket. In de portefeuille bevonden zich een paspoort, een reisbiljet en f350. Zoodra de houtvester zijn bezit miste, waarschuw de hij een agent van politie, die op aanwijzingen van in Roderick Briton. Men mochtf er hem green verwijt van maken, dat iets van <le zwakheid en liet weifelende van zijn arme kleine moeder zich en hem vermengd had met die wilskracht en de mannelijkheid van zijn vader's natuur. baande zich een weg* door de menigte nieuwsgierigen. Midden in een groep mannen en vrouwen stond een man ln slordige avondkleeding luid en snoe vend te praten. In het voorbijgaan keek Roderick toevallig naar hem. Het was Skerny de man, die Rosaiie ge slagen had. Ilun ocgon ontmoetten elkaar en Sherny hrak mfijdden in een zin af, zijn gezicht vertrok tot een leelijken grijns, toen hij den hautainen blik Van Briton opving. Rorie liep kalm door, hij trok zich niets van Sherny en zijn woedend, gemeen gezicht aan. Als RiOsahe op dat moment bij hem geweest was, zou hij haar openlijk als Zijn vrouw behandeld^ hebben. Er had een volkomen innerlijke omkeer in Rorie plaats gehad. Hij was nu even verlangend omi de waarheid] omtrent Zijn huwelijk te vertellen aan den ouden Fergerson en de heele wereld als hij 'oi kwartier geleden angstvallig getracht had het' feit te verbergen. Het plotseling opgekomen Zelf verwijt had alles in hem veranderd.^ de stem van zlijn beter ik, had Zich in hem eindelijk laten booren en Rorie was gereed oin1 Zijd vrouw in de armen te nemen en te trachten' iets goeds te ma ken van den. warboel, die door zijn eigen toe doen 'ontstaan was. Heen hij de temt naderde, zag hijl een wjld dooreengeloop van m'enschen, hoorde hij een1 ge roezemoes van Zenuwachtige stemmen ^ean man gaf op heeschen toon aanwijzigingen. Hij versnel de zbn pas, de gedachte kwam bij hem op, dat misschien een van de hongerig uitziende leeuwen losgebroken was. Hij voelde zich als gedreven naar Rosaiie. Zij was zijn vrouw... hif was haar na tuurlijke beschermer. Hij baande zich een weg door de opdringende menigte, waarbij zijn liohaams-1 kracht hem gced te pas kwam. Een van de be dienden in schamele livrei klampte hem ademloos aan: Is u dokter, mijnheer? Er is een ongeluk gebeurd, Het geziont van den man was bleek en verwrongen. Rorie^ schudde het hcofd'. Neen. Is er iets ernstigs gebeurd? Maar het was overbodig voor den man om te antwoorden; op dat oogenblik week de menigte op zij en Rono zag den gebrekkige, zijn leelijk. gezicht vertrokken door hartstochtelijke smart_ en een soort van dolle woede, in zijn lange gespier de armen iets dragend... iets, was het een kind, was het een meisje P den reiziger iemand aanhield, die een 36-jarige han delaar in antiquiteiten uit Mechelen bleek te zijn. Deze handelaar werd gefouilleerd, maar omdat niets op hem werd gevonden, liet men hem onmiddellijk weer vrij. Inmiddels was al een groot half uur verstreken. En hoewel het geen vol uur meer duurde voor de trein vertrok, heeft de houtvester door bemiddeling van de politie eon nieuw paspoort gekregen, zoodat hij zijn reis kon aanvaarden met den trein welke hij zich had voorgenomen. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Zaterdag 14 Mei zal te Alkmaar een landdag ge houden worden, uitgaande van den Bijzondere Vrij willige Landstorm, verbarfPl Alkmaar. Deze landdag zal o.m. worden bij ij gewoond, door den Minister van Oorlog, den oud-opperbevelhebber luit-generaal Snij ders en den commandant van de Stelling Den Hel der, schout bij nacht,Quant De leden der Tweede Kamer, dr. Deckers en Duy- maer van Twist zullen het woord voeren in het ge meentelijk Sportpark. De deelnemers zullen des mor gens ten Stadhuize worden ontvangen. NED. RUNDVEE STAMBOEK-VEE NAAR MEXI CO. Donderdag is voor rekening van de N. V. Vee- export- en Handelsvereeniging van leden van het Ned. Rundvee Stamboek mot het stoomschip „Edam" een zending prima stamboekvee van Rotterdam naar Mexico verzonden. De zending bestaat uit 15 stie ren en 15 dragende koeien. Het is de bedoeling, om na aankomst te Mexico City een tentoonstelling te organiseeren en het vpe te verkoopen. Het transport staat onder leiding van den heer L. W, de Jong. VERDUISTERING. In het begin van deze maand werd de heer J. B. te Soest, in staat van faillissement verklaard. De man was verbonden aan het vliegkamp te Soesterr berg en dreef bovendien een zaak in rijwielen, ra dioartikelen, tabak, sigaren, enz. In den loop dezer maand kwamen de politie geruchten ter oore dat de heer B., vooral des nachts, goederen uit zijn failliete zaak. aan particulieren leverde. Een onderzoek werd ingesteld, met het ruseltaat dat voor een groot bedrag goederen bij verschillende burgers, o.a. te Soest en in de Bilt in beslag werden genomen: rij-* wielen met onderdeelen daarvan, radio-artikelen, meubilair enz. Soms werden zij in den grond terug gevonden. Het onderzoek wordt nog steeds voortge zet. De heer B. is gearresteerd. AANRANDING. Gistermiddag is op den straatweg tusschen Ede en Arnhem een dienstmeisje uit Oosterbeek, dat zich te fiets naar huis begaf, door een man aangevallen, die haar van haar geld wilde berooven. Hij gaf haar met een stok een slag op het hoofd, zoodat zij van haar feits viel. Toen een auto naderde, sloeg de man op de vlucht. De twee heeren, die in den auto zaten, zagen wat er gebeurd was en zetten den man na. Deze wist met een knuppel zijn achtervolgers van zich af te houden en verdween in de bosschen. In middels was de politie te Ede gewaarschuwd, die telefonisch rijkspolitie, de politietroepen uit Hars kamp en jachtopzieners te hulp riep om den man in te sluiten. Het gelukte den jachtopziener W. v. Rik sen den man in de Mosselsche laan te vatten. Bij verhoor bleek het een zwerver, G. E. uit Arnhem te zijn, die pas een halfjaar uit de gevangenis ont slagen was, waar hij gezeten had voor eenzelfde feit, nl. aanranding van een zuster van 'den jacht opziener, die hem nu gegrepen heeft. Het meisje kon na door een dokter onderzocht te zijn haar weg ver volgen. Ze had een paar lichte kneuzingen op haar hoofd. DE ONDERWIJZERES VAN VOGELENZANG VOOR DE RECHTBANK. Gisteren diende voor de Rechtbank te Haarlem de zaak tegen de onderwijzeres aan de O. L. school te Vogelenzang, mevr. G. M. K., die beschuldigd was van mishandeling van een leerling dezer school. Zoo als bekend, heeft deze zaak geleid tot ontslag van de onderwijzeres. Het knaapje, dat mishandeld zou zijn, K. W. van Veen, deelde mede, dat de onderwijzeres hem een kneep in den arm en een schop tegen het achterste deel van zijn lichaam had gegeven, omdat hij aan een verzoek van de onderwijzeres, om iets na te la ten, niet had voldaan. Daarna was het jongetje gaan huilen van de pijn. Volgens het knaapje had de on derwijzeres hem in den rechterarm geknepen. Verdachte zeide, dat zij de jongens eerst met bla deren had laten spelen en' dat zij daarna had gezegd, daarmee op te houden. Het knaapje had daaraan niet voldaan. Dr. P. van Aalst, de huisdokter van de familie Van Veen, verklaarde, dat het jongetje een zwak kind was, dat aan bloedarmoede leed. Getuige had gezien, dat het kind flink geknepen was. Verdachte herhaalde nogmaals, dat zij alleen het jongetje bij den arm gepakt en een duwtje met den Met verbijsterde ontsteltenis drong de waarheid opeens tot hem door Rosaiie!De jonge Briton schreeuwde de naam uit. Hij drong zioh heftig dooir de menigte naar den man toe. Hij wou hem de last uit de armen trekken, maar hij werd daarin verhinderd. Rosaiie lag als diood m de armen van den an der, haar hoofd hulpeloos tegen zijn borst, het bloed stroomde over haar gezicht, haar oogen wa ren gesloten, haar lippen vaal. Over haar lichaam heen keek de man den jon gen Briton met een uitdagende woede aan. Het was Roderick alsof zijn hart stilstond. Hij kreeg een suizend gevoel in zijn hoofd. Hij wou naar voren stappen haar aanraken, maar, iemand hield hem tegen. Een man in een lichte overjas baande zich een weg door de menigte. Rorie hoorde iemand zeg gen, dat het een dokter was. Onder zijn toezicht droeg de man Rosaiie naar den groeten kermis wagen. De_ deur Werd gesloten voor het opdrin gende publiek. De handen,die de jonge Briton vast - hielden, lieten I03. Hij keek om Zich heen mdfc verwilderde oogen en Zag het hoonende gezicht van Sherny. Hij vergat voor een oogenblik hun vijandschap en vroeg heesch: Wat is er gebeurd? Is zij erg gewond? Sherny haalde de schenders op. Hij beet hem een kort antwoord toe, terwijl hij de trap van dien wagen opging,. Zn vieL. Die jonge Briton stond' als in een droom!rondom hem^ hoorde hij de opgewonden1 stemmen van de menigte. Het was een heel evenement voor het kleine Idiorp; niemand dacht er aan naar huis te gaan, voordat hij alles gehoord had wat er te booren viel. Het kwam vaag bij Roderick op wat er ge beuren zou, als hij Zich een weg Zou banen paar den wagen en naar binnen ging. Als hij zei, dat hij de man van het meisje was. Als hij voor haar zou neerknielen en haar vergiffenis Hou smee- ken, vóórdat het te laat was. Te laat. Ben wilde angst kwam over hem'. Als hij haar eens nooit meer •'alles zou kunnen Zeggen en uitleggen. Maar een nog verschrikkelijker ge dachte greep hem aan. Als zii het eens met opzet gedaan had,. Uit een oneindig-edel verlangen1 om hem zijn vrijheid weer te geven? Had zij het niet d'enzelfden morgen gezegd, na de huwelijks voltrekking? Als ik ooit merk, dat het je spijt of dat je je voor mij schaamt, maak ik een eind aan mijn leven- Wordt vervolgd. voet had gegeven. Het O. M. merkte op, dat het bewijs van mishan deling geleverd is en dat de verdachte te ver is ge gaan. Het O. M. requireerde wegens mishandeling 120.— boete of 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. Mendels, laakte het in den Gemeenteraad van Bloemendaal dat hij deze verdach te zoomaar had ontslagen, zonder dat zij in staat was geweest zich te venveren. Wat verdachte gedaan heeft, is, aldus pleiter, niets dan een tucht- en een ordemaatregel geweest Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijin en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur, en andere vergiftige stoflen niet behoorlijk uit het bloed fil- treeren, dient gij u in acht te nemen. Gijl kunt liet spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pij nen. ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, af gemat gevoel een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang tot 'urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Bran dend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig,, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster'a Rugpijn Nieren Pillen. Zij. worden aanbevo len als het middelr dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en ui bevrijdt van rugpijn, rheu- mathiek, en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let bier vooral op) bdji apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. Trekking van Donderdag 21 April. 2e Iqjsfc. 3e Klasse. No. 9240 f 25000.. Nob. 568 9129 9778 sn 18672 «lk f 1000. Nos. 451Ö 9583 17427 en 20950 elk f 400. Nos. 4445 8789 en 17515 elk* f 200. Noe. 7871 10255 1(1517 14668 15083 16670 17957 - elk f 100. Prijzen van f 45. 73 116 139- 173 175 226 251 252 267 277 336 354 359 372 395 445 499 524 545 556 647 693 703 780 786 797 810 882 884 919 947 955 984 1003 1038 1068 1092 1164 1181 1200 1212 1226 1231 —56 —62 1342 1345 1365 1367 1368 1370 1434 1437 1482 1488 1528 1554 1558 1635 1661 1713 1719 1723 U746 1758 1774 1861 1875 1942 1969 1972 1937 1091 2006 2007 2011 2022 2043 2045 2056 2076 2081 2085 2089 2102 21jl8 2122 2128 2145 2151 2160 2184 2228 2254 231,1 2416 2433 2438 2458 2461 2468 2487 2502 2505 2548 2578 2608 2644 2681 2690 2715 2733 2T737 2797 2770 2814 2828 2846 2861 2894 2976 3024 3028 3040 3081 3104 3K69 3180 3216 3419 3229 3232 3297 3304 3319 Wij hebben bier in Den Haag altijd een eenvoudig middel bij de hand om het weer gedurende de Paaschfeesten van de verschillende jaren met el kander te vergelijken en daaruit op te maken, of wo met ons Paaschweer van bet loopende jaar ver heugd. tevreden of ontevreden moeten zijn. of we er een dankgebed voor moeten uitspreken, of het als niet-aocoord moeten terugzenden. Die graadmeter is bet bezoek op de Pier te Sche- veningen. 'Die Pier bezoekt de Hagenaar niet als een verjarende erftante, weer of geen weer, pleizier of geen pleizier. neen, de Pier is als een Parijsche bou levard zoo druk of als de woestijn zoo leeg. naar gelang van het weer en geen tijd van het jaar ver toont in ons klimaat zooveel verschil in temperatuur als de Paschen. Het kan ijzige winter zijn of zoele zomer en alwat daartusschen ligt. De Pier kan leeg, de Pier kan. stampvol ziin met Paschen. Welnu, dit jaar is een gioed jaar: bet Pierbezoek was hooger dan bet gemiddelde en overtrof met een vierduizend bezoekers het. aantal van verleden jaar, toen het ook goed weer was. Dat beteekent vooral veel voor hem', die den Haagschen uittocht naar de bloemenvelden heeft gezien en met verwondering en verbazing den oneindig schijnenden stroom van auto's en motors en fietsen en omnibussen op den Leidschen straatweg aanschouwen mocht. Men vroeg zich af, hoe het mogelijk was. dat er nog Hagenaars in Den Haag waren overgebleven om met de be volking van een tamelijke stad de Pier te bezetten. Er zullen trouwens zeer veel niet-Hagenaars bij zijn geweest. Want dit behoort tot de eigenaardigheden van een zomersch Paaschfeest: wie aan bosch of ri vier. en zelfs wie aan het eene bosch woont, gaat naar het andere, wie het eene zeestrand dagelijks ziet. wil hooren. of de zee elders ook zoo klotst als ten zünent. De Hagenaar trouwens heeft ongeyeer alwat ons kleine land aan natuurschoon te bieden heeft, maar niet heeft hij wat van alle aardbe woners ook maar alleen de bevoorrechte menschen tusschen Haarlem en Leiden hebben: de bollenvel den met de onvergelijkelijke bloemenpracht. Zeker hebben die het dan ook wel gewonnen van Den Haag en Scheveningen, nu de volle bloei sa menviel met het Paaschfeest. dat. desniettemin de zee een zomersch bezoek had. is een mooie prestatie voor het Paa9chweer-1927. Van geheel anderen aard is het bezoek, dat de stadsverlichting heeft, wanneer een lid van de ko ninklijke familie verjaart, zooals het geval was een paar dagen na Paschen en bij dadelijk guurder ge worden weer. Naar die verlichting gaat men steeds kijken, althans zij.» die er naar kijken gaan, ze ne men dan gewoonlijk Veel kinderen mee. maar genie ten er toch altijd van, hoezeer men het pleizier ge makkelijk een kinderlijk pleizier kan noemen. Die verlichting is al zeer vele jaren dezelfde, natuurlijk, die groote kostbare W's én E's en IFs en J's. grillig en artistiek, monogram-achtig, bijna onleesbaar en omgeven door kleurige linten en groene lauwertak ken en door kronen gedekt, vernieuwt men niet zoo gauw en waartoe uok? Mien zal dezelfde motieven toch steeds moeten gebruiken. Ook is de echte 'ga pende v-errukkmg van den ouden tijd biji illuminatie met vetpotjes in weerwil van het thans indrukwek kend aantal kaarskrachten der electrische verlich ting niet meer aanwezig: we zijn in de groote steden althans te verwend: elke gewone werkdag, zoo goed als elke Zondag toont ons schitterende electrische verlichting in vele kleuren en kunstige vormen om ons uit té noodigen een bepaald soort sigaret to roo- ken. een bepaald soort margarine te eten. deze en geen andere grammofoonplaten te gebruiken en nooit een ander mondwater in ons glas te druppelen dan juist dat. waarvoor men het fleschje gebruikt, waar van de omtrekken zich dag aan dag. jaar in. jaar uit, in heerlijke'vuurlijnen op het donkere uitspan sel afteekenen. Meer nog: alles draait en beweegt, en verander elke seconde van kleur .om.de aandacht steeds te trekken. Eiken avond is het in de straten en op de pleinen van Den Haag. als van elke groote stad illuminatie, maar evenmin als het. volgens de wijsheid van onze voorvaderen eiken dag kermis kan zijn. kan men eiken avond opnieuw, wanneer men even zijn neus buiten de deur steekt om naar een theater te gaan, om een zakje sigaren te koopen 3371 2382 3389 3402 —55 —94 3518 3527 3556 3567 3591 3620 3663 3765 3774 3829 3831 36(34 3922 3930 3949 397il 13903 4013 4316 4032 4006 4137 4149 4158 «67 4179 4268 4313 4335 4380 4475 45H5 4570 4573 4613 4626 4633 4667 4758 4777 4837 4864 4919 5031 5100 5102 5151 5164 5135 5207 5229 5271 5274 5372 5374 5377 5407 5416 5432 5445 5471 5474 5194 5522 5524 —36 5548 —98 —99 5608 5628 5655 5662 5673 5682 5737 5754 5778 5793 5806 5885 5945 5989 —95 5997 6009 6071 6127 6138 6,139 6181 6186 6223 6284 6303 .6318 6335 6376 6390 0406 6411 6425 6442 6472 6473 6484 6599 6606 6618 6619 —36 6655 —90 6749 6829 6923 6925 6956 6978 7022 7109 7114 7129 7138 7148 7153 7173 —85 7236 7241 7266 7301 7354 7395 7398 7456 7513 7544 7546 7559 7568 7573 7599 7605 7603 7618 7620 7649 7650 7379 7699 7703 U9 3© —49 7788 7884 7891 7893 7910 7931 8l\5 S030 8039 8042 S091 8114 8152 8189 8255 82/1 8293 8295 8316 8326 8354 849S 8466 8524 8562 8567 8632 8676 8680 8706 8730 8732 8762 8905 8923 8958 9028 9063 9071 9106 9137 9156 9229 9252 9304 9325 9341 9400 9437 9439 9509 9530 9539 9.3S0 9693 V 9617 9619 9635 9639 8655 0658 9673 9754 9775 07 f,0 QOOI Aoq'. QQoe 10fll9"l0060 10O9S —120 —159 —176 —219 10244 10245 1(0247 10284 10334 10349 10350 10384 10399 —407 —143 10489 10548 10605 10G07 —681 —719 —787 10809 10872 11880 109 1 11078 11089 —115 —119 —123 —192 - 2 5 11247 11292 11308 U310 —313 —317 —351 —361 403 11419 11457 11466 11525 —547 —583 —588 —599 11622 11705 11716 11730 11787 —811 —876 —899 —911 949 1B0-36 12037 12072 12097 12141 12156 12204 12289 12234 12286 12309 12381 12442 12502 12524 12529 12530 12.371 1(2575 12583 12636 12896 12802 12840 12846 12852 12861 12865 12869 12902 12905 12974 12975 12994 13008 13030 13071 13091 13102 —135 —144 —164 —178 13221 13285 1(3348 13401 13405 13432 13455 13513 13546 13571 —601 13611 13657 13667 13719 13824 13847 13854 13879 1395» 1'3975 13982 13996 14011 14038 14039 —117 —150 14154 14170 14171 14177 14192 14196 —213 —242 14283 —285 14307 14310 14314 14323 14408 14454 14499 14506 14532 14543 14622 14664 14763 14817 14818 14874 14902 14944 14946 15023 15074 15112 15132 —155 —185 —191 —194 15212 15226 15287 15379 15426 15440 15446 15510 15593 15594 15623 15656 15713 15719 15722 15776 15840 15884 15893 15942 15944 16028 16043 16104 16105 16122 16129 16149 16417 16220 16244 16274 16284 16341 16313 16399 16422 1G513 16517 16547 16552 16555 16556 16567 1G629 16655 16657 16675 16705 16796 16851 16870 16873 16891 16973 17032 17033 17043 17050 17064 17065 17074 17079 17096 17177 17181 17213 17278 17279 17285 17304 17348 17348 17349 17368 17397 17420 17421 17430 17526 17537 17582 17672 17683 17731 17761 17793 17805 17862 17881 18085 18118 18163 18166 18295 18300 18328 18:139 1S382 18414 18452 18458 18514 18543 18553 18587 18589 18593 18610 18629 18671 18730 18775 18788 1S828 18874 18939 18989 190H 19019 19037 19043 19045 19123 19138 7917 19215 19244 19301 19302 19308 19314 19325 19366 19414 19415 19434 19462 19468 19518 19570 19609 19620 19640 1.9655 19734 19747 19758 19789 19S02 19819 19829 19832 ■198.38 19849 19902 1990-3 19950 19958 —981 —981 99i 20097 20113 20128 20148 20169 20179 20201 20228 20313 20344 20346 20348 20355 20390 20423 20411 2013 201.73 20541 20571 20583 20601 20606 20016 20646 20712 2079a 20793 20S99 20900 20943 20955 20998 3© Klasse le Lijst: 2385 m. z. 2386 8559 m. E. 8529. - of een slas Lier te verschalken weer ln verrukklnu komen. In weerwil daarvan blijft de bizondere Jeestver- lichtina te midden van de soms veel fellere on meer in het ook vallende reclameverlichtinK kijkers lok ken. meer natuurlijk bil mooi weer. minder bi) slecht weer. maar ook dan ook steeds noK een be hoorlijk aantal. Het is sympathiek, die verschijnsel. Men behoeft niet altijd wat nieuws en mooiers dan het voorwan de en prikkelends en verrassends te hebben. Het pielt voor den mensch, die ook .iets feestelijks Ko meten kan om1 de beteekenis. om. de oorzaak, om den aard van het feest, en tot die feesten Behooren toch wel ook de nationale, de daaen. dio het heele volk viert omdat het een volk is, omdat het iets ee- meenschappelijks heeft en als Kemeenschappelijk erkent Verlichting van de openbare gebouwen, muziek in de stadsmuziekténten. orgelconcerten tin de kerken, daarmee was als gewoonlijk de viering van den ver jaardag van prins Hendrik afgeloopen. de voorbë- s reiding van het bizondere feest bij gelegenheid van den achttienden verjaardag van prinses Juliana heeft er geen afbreuk aan gedaan, maar er is iets bizonders geweest. Het bleef bij het traditioneele en dat krijgt ook van lieverlede de eigenaardige beko ring van het gewone, het aan een bepaalden tijd verbondene. Is het zoo niet met de feesten., die al van eeuwen her worden gevierd, zooals het Paasch feest. half Christelijk, maar voor het voornaamste deel toch Germaansch en van lang voor -do invoe ring van het Christendom dateerende? De eieren- leggende haasjes, die men in nonderden verschil lende vormen in de uitstallingen van de banketbak kers aantreft, waarop wijzen zij anders dan op oud- Germaansche legenden? Bh zou men die in de April maand willen missen? Vraagt men om iets nieuws, om eierleggende katten bij voorbeeld? Immers neen, men zou het absurd vinden, als een banketbakker op het denkbeeld kwam, een chocolade-poes te maken met een mandje eier enbij' zich. Katten kunnen im mers geen eieren leggen! Zulk een banketbakker zou kahs hebben, naar het dolhuis te worden vervoerd, stel je voor. een poes. die eieren legt! Vogels leggen eieren en dan maar alleen op Paschen doen hazen het. Als ze het eens een jaar oversloegen, zou het geen Paschen geWeest zijn en konden we geen lente krijgen en dus geen zomer, kortom de grootste verwarring zou in de natuur in de tijdrekening ontstaan. Zoo voelen wij. het in ween- wil van het verdwijnen van zooveel poëzie en de zoo vaak beweerde nuchterheid, die ken merk zou zijn van onzen tijd. Hetgeen ik ook niet van plan hen tegen te spreken, maar de eeuwen heb ben al zooveel perioden gekend van nuchterheid en prozaïschen zin en zucht tot ontleding en zelf kritiek. maar er is geen jaar geweest zonder dat de hazen eens eieren legden en de eieren van de kippen gekleurd op de wereld kwamen. Sedert veel meer dan twintig eeuwen niet. De Eerste Kamer heeft zich niet aan het feest van prins Hendrik gestoord en kon zelfs geen eigenlijk gezegd Paaschreces houden, hoewel zit op de Paasch dagen zelf natuurlijk' niet vergaderde, maar wel deed zij dat op 19 April en zelfs onder groote belangstel ling,. immers er moest worden beslist over de annexa tie, die Haarlem en Breda zich ten koste van om liggende kleine gemeenten veroorloven en hoewel men er niet aan gewoon is. dat de Eerste Kamer dergelijke ontwerpen doet mislukken, hadden de door de annexatie getroffenen eenige hoop wegens het ongunstige voorloopig verslag, dat van de beraad slagingen in de afdeelingen was uitgebracht. Er war ren dan ook stedelijke- autoriteiten van de belang hebbende plaatsen overgekomen om op de tribune te luisteren naar de debatten en de stemming. Na tuurlijk werden zij te leur gesteld. De wetsontwer pen werden aangenomen en met vlag en wimpel. Buiten Den Haag weet men niet altijd, dat de leden van de Eerste Kamer vaak tevreden zijn met het uitstorten van hun hart .in de afdeelingen. wanneer zij tegen een wet zijn, door de Tweede Kamer aan genomen, maar dat zij' er niet zoo gauw toe over gaan. iets af te stemmen. Veeg voorteeken voor Rijswiik en Voorburg, waar naar Den Haag de grage muil openspert. Het Paasch vuur en de Pier.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10