Van en van daar. MODERNE BOEKDRUKKERIJ. Alle groote en kleine Drukwerken Drukkerij v.h. TRAPMAN 4 Co., SCHAGEN. worden concurreerend geleverd ter Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. 7.50 WARSCHAU (1111 M.), Concert. BERLIJN (484 M.), Concert door orkest. 8.05 PARIJS (1750 M.), Concert door Radio Sulec- tion. 810 HILVERSUM, Katholieke Radio-Omroep. 8.20 HAMBURG (392 M.), Beethovenconcert. 9.LONDEN, Daventry, Concert. (1.50 GLASGOw (405 M.), Dansmuziek. 10.30 HILVERSUM, Persberichten en koersen hel Persbureau Va» Diaa. z 1050 LONDEN, Daventry, Dansmuziek. EET BALKAN-VRAAGSTUK. Om het verdrag van Tirana. Alleen de Volkenbond kan uitred ding brengen. De andere mo gendheden er tegen wil en dank bij betrokken. De opnieuw gevormde regeering van Zuid-Slavië welk land zeer zeker het nauwst betrokken is bij bet netelige Balkanvraagstuk waardoor een nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken aan het bewind kwam. zal ongetwijfeld een sterken invloed hebben op de regeling tusschen Italië en dien Bal- kanstaat. Tot welke resultaten deze verandering van ministerie zullen leiden, is vooralsnog niet vast- te «tellen, maar na de besprekingen, gevoerd over het Verdrag van Tirana gesloten tusschen Italië en' de buurstaat van Zuid-Slavië. Albanië is vrij zeker komen vast te staan, dat alleen de Volkenbond uit redding kan brengen. Vrijwel alle bladen zijn bier van overtuigd, 'en ze voegen er aan toe, dat de Volkenbond in deze heeft vast te stellen of bet Ti rana-pact een gevaar voor den vrede op den Balkan oplevert al dan niet. In ieder geval is de vrede op den Balkan niet verzekerd, zoolang bet Albaneesche vraagstuk niet langs internationalen weg is opge lost en dat deze veronderstelling juist is, bewijst wel de nieuwe bezorgdheid, die ten aanzien van de betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië ontstaan is. na een plotselinge verandering van taktiek van de zijde van Rome. Heel Europa moest kortgeleden aan nemen dat de wrijving tusschen beiden over bet Al baneesche vraagstuk baar eerste schernte verloren had. omdat Italië en Zuid-Slavië rechtstreekscbe onderhandelingen zouden beginnen. De datum voor een eerste ondêrhoud tusschen den Zuidslavischen gezant en Mussolini was. naar uit goede bron ver luidt. reeds vastgesteld, toen Vrijdag een Italiaansch communiqué als een donderslag de Europeesche kanselarijen weer opschrikte. Daarin las men dat er geen sprake kon zijn van ..onderhandelingen over het tractaat van Tirana hetwelk1 Zuid-Slavië niet aan gaat. maar wel van zuivere en eenvoudige gesprek ken. ten doel hebbende de algemeene besprekingen tusschen de twee landen tot klaarheid te brengen." Aangezien het tractaat van Tirana, dat volgens zijn bepalingen een Italiaansch protectoraat over Albanië instelt, de oorzaak van het geheel® geschil en van de ernstige gegriefdheid van de Serviërs en daardoor '11 bedreiging van den vrede op den Balkan is. moest dit communiqué een vebijsterenden indruk maken. Het communiqué dikte Italië's weigering nog aan door op. te merken, dat de Italiaansche regeering geen directe of indirecte gedachtenwisseling zou toe laten over het tractaat van Tirana dat met „een vrije en onafhankelijke natie" gesloten was en bijgevolg alleen Italiaansche belanden raakte. IDe taktiek. die Zuid-Slavië volgt, wijst erop, dat het tracht de groote mogehdheden voor het vraagstuk te interesseeren. Men 'redeneert daar aldus: de groote mogendheden hadden om aan een inmenging in het Tirana-pact te ontkomen, een druk op Zuid Slaviö en Italië uitgeoefend, om tot een directe re geling va'n het vraagstuk tusschen de beide landen te komen. Nu echter gebleken is. dat. Rome niet ge neigd is. het Tirana-pact met Zuid-Slavië te behan delen, valt de aangelegenheid weer in handen terug van de grootq mogendheden, die nu maar moeten zien, hoe tot een hijlegging van het conflict te ko men. Alleen de Volkenbond zal hieraan echter kun nen voldoen. Daar hoofdzakelijk Engeland zich langs diplomatieken weg met deze aangelegenheid heeft beziggehouden, zal het ook zorg moeten dragen, dat de zaak bij1- den Volkenbond aanhangig gemaakt, re deneeren ze verder in Zuid-Slavië. Heeft Engeland dan belang bij de oplossing, dan zal het weten te bewerken, dat het Tirana-pact als een gevaar voor den vrede in Europa zal worden beschouwd en al dus ten gunste van Zuid-Slavië spreken. Dat is theoretisch inderdaad zeer handig gevonden, maar of Engeland dezen weg zal bewandelen, is sterk te betwijfelen, temeer, waar Italië eerder uit den Vol kenbond zal treden, dan dat het toestaat, dat het Tirana-pact voor den Hoogen Raad te Genève ge bracht zal worden. Of het moest zijn. dat Italië voor uit de verzekering kon krijgen, dat de Volkenbond in het Tirana-pact geen veranderingen zou aanbren gen. Overigens is dat reeds in zekeren zin gebeurd, want het secretariaat van den Volkenbond heeft het Tirana-pact beschouwd als te zijn in strijd met het streven van dien Bond. Met de behandeling van het vraagstuk komt dus de Volkenbond zelf in een min of meer scheeve verhouding to staan. De toe stand. die door de afwijzing van Italië om in di recte onderhandeling met Zuid-Slavië te komen, ge schapen werd. is daarom1 in hoogsten graad onzeker. Inmiddels schijnt Frankrijk zich in eenigszins 'boogere mate voor het vraagstuk te interesseeren. De Pariische pers steunt Zuid-Slavië sterk in diens «opvatting. dat het Tirana-pact de belangen van Zuid-Slavië schaadt. Daarom grijpt de officieels Ita liaansche pers Frankrijk heftig aan en verwijt het. dat het zich met de innerlijke' aangelegenheden van Italië bemoeit. Zoo ontstaat de schijn, dat het thans in de eerste plaats niet meer gaat om het Italiaansch-Zuidslavische conflict, maar om een conflict tusschen Italië en Frankrijk. De chaos in China. De macht der communistische regeerïng - slinkt. Hoe eerder gij opstapt, hoe beter. Ten vervolge op zijn actie tegen de communis tische regeering van Hankou, heeft Tsjang-kei-sjek, thans aan Borodin, den Sowjet-raadsman en drie communistische ministers van de Kwomintang hun congé gegeven. Borodin schijnt reeds eenige dagen geleden aan Tsjang te hebben laten weten, dat, in dien deze zijn anti-bolsjewieksche maatregelen niet staakte, hij (Borodin) naar Rusland terug zou kee- ren, en Tsjang moet hem daarop geantwoord hebben: „Hoe eerder gij opstapt, hoe beter." De macht van. de communistische regeering slinkt middelerwijl met den dag en de actie der mogend heden tegen haar om genoegdoening voor de wan daden van Nank'ng te krijgen, zou weieens op een stoot in de lucht kunnen uitloopen, wanneer er ten slotte hoelemaal geen verantwoordelijke mannen te Hankou meer overblijven. Van Engelsche zijde heerscht eenige argwaan, of het Tsjang-kei-sjek eigenlijk niet te doen zou zijn, door onderdrukking van den linkervleugel van de Kwomintang, aan de sancties voor de geweldenarijen van Nanking te ontsnappen. Te vreezen is dat, indien deze onge straft blijven, het communisme later weer krachti ger het hoofd Op zal steken. Ernstige toestand te Hankau. Het stoomschip „Khiva" dat*eenige dagen ge lleden strandde, doch spoedig kon worden vlotge- bracht is hier aangekomen. Na de lossing zal het gereparoerd en het ruim droog gemaakt worden. Een draadloos telegram uit Hankau zegt, dat do toestand ernstig is. Tsjen heeft het corps consulaire medegedeeld, dat als de buitenlandsche kooplieden de zaken niet hervatten, cr in het geheel geen garantie voor de bescherming der magazijnen zal worden ge geven. De plaatselijke autoriteiten gaan in de inboorlin- genwijk van huis tot huis, om al het zilvergeld in te zamelen, terwijl alle Chineesche voetgangers gefouil leerd worden naar het bezit van zilver. Er bestaat gebrek aan rijst, en kolen, zoodat deze gerantsoe neerd moeten worden. Tsjen heeft den consuls te,Hankau medegedeeld, dat zijn regeering niet, ken instaan voor de wonin gen, die door hun eigenaren verlaten zijn. Hij heeft een internationale bijeenkomst belegd in de hoop de buitenlanders er toe te brengen de zaken weer te hervatten. De breuk tusschen Nanking en Hankau. De breuk tusschen Nanking en Hankau wordt steeds grooter. De aanhangers van Hankau beschul digen Tsjang Kai-sjek van pogingen een militair re gime in te stellen. Verklaard wordt, dat de strijd tus schen Hankau en Nanking in werkelijkheid het ge volg is van een oude militaire kwestie. De militaire toestand is op het oogenblik rustig; er heeft een artilleriegevecht plaats gehad tusschen de troepen van Tsjang Kai-sjek en Tsjang Tsoen- tsjang langs de oevers van de Jangtse tusschen Nan king en Poekau. Over deze tweespalt in het leger der Kant'onneezen verheugen zich inmiddels de Noordelijke generaals, die verlangend uitzien naar het oogenblik, waarop de vijand zichzelf zal vernietigen. Een nieuwe nota voor China. Thans een ondubbelzinnig antwoord verwacht. Nadat de eerste nóla aan China, naar aanleiding van de wandaden te Nanking, geen resultaten had opgeleverd en evenmin de besprekingen van de vijf gezanten te Peking niet tot een definitiéf resultaat hebben geleid, daar nog niet alle gezanten hun in structies hadden ontvangen, wordt thans noodzakelijk geacht, dat een nieuwe nota aan Tsjen gezonden wordt, welke zoodanig opgesteld dient teworden, dat Tsjen een ondubbelzinnig antwoord moet geven ten aanzien van de kwesties der schadeloosstelling en der verantwoordelijkheid. Het voornaamste doel van de nieuw te zenden nota zal moeten zijn een cata- gorisch antwoord van Tsjen te verkrijgen. Te Peking worden dan ook besprekingen gehouden om na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden, om een bevredigend antwoord te ontvangen. Men schijnt hier niet te wenschen, dat de nieuwe nota definitieve bedreigingen zal bevatten. Met het oog op de gewijzigde politiek van Tsjang- I'ai-sjek is de Fransche regeering met de Engelsche van meening, dat er geen reden besthat om dit keer wederom een afschrift der nota aan hem te overhan digen. Briand heeft tegenover journalisten verklaard, dat er volkomen overeenstemming bestaat tusschen Frankrijk en Engeland over de nota, die naar China moet worden gezonden. ZUID-SLA VIS", EN ALBE NIS Het gevaar schuilt in da Albaneesche vluchtelingen. Onderdrukking van het Christendom. De gespannen toestand tusschen Zuid-Slavië en Albanië vindt zijn oorzaak in de tallooze Albanee sche vluchtelingen die uit haat tegen hun president Achmed Zogoe, genoodzaakt waren hun land te ver laten en in Zuid-Slavië een schuilplaats vonden. De hoofden van deze vluchtelingen zijn door de Zuid-Slavische overheid te Tresla in Bosnië ge- interneerd, daar men hun tegenwoordigheid vlak bij de grens van hun vaderland ongewenscht acht De Albaneesche vluchtelingen in Zuid-Slavië wach ten op de volgende Albaansche revolutie, die door emigranten te Belgrado, Bari en Weenen wordt voorbereid. De daar wonende Albaneozen zijn het overigens slechts op één punt eens, nl. dat Achmed Zogoe moet verdwijnen, onderling is hun haat niet minder, dan hun gezamenlijke haat naar Achmed Zogoe. De Albaneezen te Belgrado laten zich in hun poli- 'teiek leiden door overwegingen van roligieusen aard. Zij zien in Zogoe een Mohammedaan, die in hun vaderland hot christendom onderdrukt. Zij, bestrijden hem omdat al zijn ambtenaren van do ministers af tot de laagste gendarme toe Mohammedaan zijn. Zij haten Zogoe, omdat hij aangedurfd heeft, wat de Turken in de vier eeuwen van hun overheersching in Albanië nimmer hebben gewaagd, namelijk een chri8ten-priester laten ophangen. De Albaneesche christenen willen Gazlorni wreken; aan de galg heeft Gazlorni geroepen: „Wreekt mij, ik sterf niet als verrader, maar als christen; verraders van het vaderland zijn zij die mij .veroordeeld hebben. Zoo als Christus met zijn bloed de kerk heeft gesticht, zoo zal door mijn bloed de vrijheid van Albanië herboren worden." Deze Albaneesche christen-priester had in het Noorden van Albanië een opstand voorbereid, door een 6000 christenen, bewoners uit de bergen, allen menschen, die sedert lang ontevreden waren over het bewind van Achmed Zagoe, om zich geschaard, teïleinde daarmede tegen de regeering op te trek ken. 2000 hunner waren bewapend met oude Oosten- rij ksche en Turksche geweren. De opstandelingen drongen tot Skoetari door en zouden deze stad ook hebben bezet, als de troepen van Achmed Zogoe daar niet op tijd waren aangekomen. De Malissoren moe ten wegens gebrek aan munitie naar de bergen terug- keeren, 30.000 bergbewoners van Toeka en Martoeri wilden met vrouwen, kinderen en vee het land uit vluchten uit angst voor de wraak van Achmed Zogoe. Slechts een klein gedeelte slaagde er in de grenzen te overschrijden. De groote meerderheid vertoeft thans nog in Mon tenegro in de Albaneesche "Alpen. In hun dorpen kunnen ze niet teru^keeren omdaft de troepen van Zogoe er 500 huizen hebben verbrand en al het vee hebben geroofd. Deze vluchtelingen vormen oen blijvend gevaar voor den ganschen Balkan. Zij zijn de strijdtroepen van de Albaneesche emigranten en wachten slechts op hot bevel om opnieuw, maar dit maal beter uitgerust en voorbereid, tegen de Albanee sche dictatuur ten strijde te trekken. EEN GROOTE BRAND, Uit Tokio wordt aan de Engelsche bladen ge seind. dafc Donderdagmorgen te Kanazawa. eem brand van vier uur itot halfnaohfc zeshonderd hui^ zen, een handelsschool, twee hospitalen en' een textielfabriek in de asch heeft gelegd. De aange richt^ schade wordt op vier millioen Jen (bijna vijl millioen gulden) geraamd. Ben Zware regen heeft den brand nog, beperkt. EEN REVOLVRAANSLAG. Naar uit Weenen wiardit gemeldfc, is er inu den afgeloopen nacht te Hamburg een revolver aanslag gepleegd op den burgemeester van ^Baden bi| Weenen, den vroegeren Christemi-somalistaschen mi nister van financiën Kollmann. Na afloop van een christen-sociaiistisohen verkiezigsvergadering, waar in Kollmann het- woord had gevoerd, werd er, juist op het oogenblik toen de burgemeester ini zijn auto stapte, uit een drom van sociaal demor cratem, .die voor het vergaderlokaal opeengepakt stonden, een schot op hem gelost. De kogel ging rakelings langs, zijn hoofd. Men heeft met kunnen vaststellen, wie de dader is geweest, EEN VERIJDELDE AANSLAG. Een klaarblijkelijk niet goed bul het verstand zijnde Japanner werd gearresteerd, beschuldigd v?n samenzwering tot het opblazen van het Ama- rikaansch gezantschapsgebouw te Tokio. Het inci dent zou met van beteekems zijn, doch de politie stelt een onderzoek in. EEN ONGELUK. Blijkens een B. T. A. telegram uit Parus vwfv- neemt het „Journal'' uit Madrid, dat bïï vuurwerk op het plein voor het arsenaal öetn mortier uiteen sprang, waardoor -een persoon ge dood en 30 gewond werden, van wie er drie later stierven. Door_ een paniek aangegrepen sprangen drie personen in de rivier en verdronken. EE NAARDBEVING IN DE FILIPPIJNEN. Het eiland Duzocn is door een aardbeving, troffen, die geen schade heeft aangericht, doch bier ter stede veel schrik veroorzaakt heeft HET A.S, BEZOEK VAN PRESIDENT DOUMEK QUE. Naar uit Honden wordt gemeld, warden groot» toebereidselen getroffen voor het bezoek aan Lom- den van den president der Fransche republiek op 16 Mea a.s. Het bezoek zal drie dagen duren. Be president zal te Dover worden] vorwelkoimd door dein prins van Wales namens den koning. Aan het Victona^-station te Lenden aal de fSran sche president ontvangen worden door het Brit- sche koningspaar Verwacht wiordt, dat Briand den president Hal vergezellen. POLITIE. Gevonden: een halsketting,. Vermitt: fieu kip. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hendrik, zoon van Jan Prins Bü van Dieuwertje Jonker, Pieter, zoon van Geert Kip én van Ilarmina Ploeger. Ondertrouwd: Jan Jacques Mallet oud 29 jaar. teerling machinist, en Catharina Kuiper, oud 27 jaar, zonder beroop/ bedden te Schagen. Jolke de Graaf, oud 20 jaar, venter te Dantumadeel, egr Maria Brantenaar, oud 18 jaar, zonder beroep, te Schagen. Gerrit Smit, oud 50 jaar, landbouwer te Barsingerhorn, en Grietje Stam, oud 49 jaar, zonder beroep te Schagen. Getrouwd: Henderiaus Kiezeling en Geertruida Catharina Bleekor. GEMEENTE ZUPE. Ingeschreven van 20 tot en met 22 April. Geboren: Catharina Coraelia, dochter van Petrus Jonge jan en Anna Johanna Koortens. Nlcolaas, zoo® van Jan Pieter Stins en Grietje van Rreemen. Ondertrouwd: Dirk Zeeman, 33 jaar, metselaar en Trijntje Bakker, 41 jaar, zonder beroep, heiden te Zijpe. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Maria Josephina, dochter van 7. A. Tromp en van A H. Ursem. Heimie Maria, dochter tan C. Rezel en van J. G. Harder. Ondertrouwd: Jacob Scheinga, oud 31 jaar, kaas maker, wopende te Callantsoog on AJIda Hendrik® Hollander, oud 20 jaar, zonder (beroep, wonende te Anna Paulowna, Jan Delver, oud 23 jaar, coiffeur, wonende te Schagen en Janna Aafje Blom, oud ES jaar, zonder beroep, won, te Anna Paulowna. Getrouwd: Heertje Schermer en E'lisabeth Maara, Overleden: Grietje Kraakman, oUr <50 jaar^ acht* genoote van Dirk op 't Veld.

Schager Courant | 1927 | | pagina 13