DAMRUBRIEK Rommelkruid. 9 9 ii H Él ii 9. ii 9 m 9 lüt 9 9 in n§ iü ÉH NM Hf w Cl m 11 m m m. m w mm dat hij zwaarmoedig was geworden. Eenigen tijd daarna, in het jaar 1895, stierf de dominee. Van Nils hacl men nooit meer iets gehoord. o Een dezer dagen is men op het kerkhof van Böneby bij hot aanleggen van eon nieuw graf op circa veerttg centimeter diepte op een geraamte ge- stootèn, welks schedel door een grooten spijker doorboord was. De vondst gold voor de oudste in woners van het dorp als een bevestiging van het se dert langen tijd in het rond gefluisterde vermoeden, dat .de dominee van Böneby zijn zoon met eigen hand had omgebracht. ANEMONEN, NAAISTERS EN CONFIRMANTEN. Ja, de lente. Ook in* Denemarken doet zij haar in trede. In de Dyrehaven te Kopenhagen bloeien de anemonen en op de Ströget wandelen de jonge, slan ke, langbeen ige Kopenhaagschen in hun nieuwe voorjaarsjaponnen, die, God zij geloofd, weer een klein stukje korter geworden zijn. De moralisten zeggen, dat deze tijd, ofschoon mooi en gelukkig, inmiddels ook gevaarlijk is Zij echter, die door de natuur een schoon en sterk karakter is meegegeven, wandélen zonder vrees door deze gevaarlijke dagen Doch men moet niet naar hon kijken, van wie Ibsen zeide, dat ze steunpilaren van de maatschappij waren, zij, die in Kopenhagen een min of meer ge vestigde moraal hebben, maar in het villapark buiten de stad bij het hooger gelegen stadje Aal- borg. In Aalborg staat een confectiefabriek, die, aan tweehonderd naaistertjes werk verschaft. Deze confectiefabriek met zijn tweehonderd naaistertjes nu hebbeif de eigenaren naar bet bovengenoemd villapark (hetgeen tot een voorstadje Hasserlüs 19 geworden) doen verhuizen. De belasting is daar na melijk half zoo hoog als in Aalborg. Men kan zich voorstellen hoe verrukt de tweehonderd naaistertjes deze huppelende, lustige, maar bleeke dingen, deze eigenaardige menschenklasse, die zoowel door den ernstigen Goethe als door den opgewekten Musset, bezongen zijn, men kan zich voorstellen hoe ver heugd zij de boodschap hebben ontvangen: nu zou den ze niet meer tusschen de troostelooze, vervallen - en armzalige muren van de duffe fabrieksstad naar hun werk gaan, nu gaan zij het is lente -door den helderen, klaren door de opkomende zon rood gekleurde morgen, tusschen de kersenbloesems door, de lange beenen, af en toe in een Charleston-pas neerzettend en een levenslustige blijde glimlach om den mond hun werktafels opzoeken. O, soms ook is er wel eens een onder hen met een teere matte uitdrukking in de donker omfloerste oogen. De avond mischien een beetje lang en het is lente Maar nu het protest van de moralisten in dat vil lagedeelte, omdat de tweehonderd naastertjes op weg naar hun werk de moraal in het villapark in gevaar brengen. En het is niet eens de dikke vrouw van den rentenier die zich bezorgd maakt, maar de mannen, de rechtsgeleerde en de groothandelaar in boter zijn het, die protesteeren! Ja, de lente. De moralisten zullen er wel een reden voor hebben. Maar menigeen zal zich gelukkig achten, niet tot degenen te behooren, die zulk een angst van de moraliteit der menschen hebben. Maar toch behoeft het niet zoo vreemd te klinken, dat velen van een moreele, ja zelfs van een aesthe- tische levensopvatting verdacht worden, temeer, waar de wereld op het oogenblil^ vol is van mo ralisten, ijveraars en weeklagers. Daar heeft bij voorbeeld in één dezer dagen, waarop in Dyrehaven de anemonen bloeion en door de met lentelucht ge vulde straten de confirmanten (aannemelingen) wandelen, een pastoor in een christelijk dagblad verschrikkelijke dingen over dezo aannemelingen gezegd, dat zij onder de catechisatieles don lippen stift en het poedordoosje menig maal gebruikten en met hun gedachten meer bij een afspraakje waren dan bij de godsdienstles! O, die lente VENUS NAAR DEN RECHTER. De Parijsche tooneelspeelster Spinelly had zich in hetzelfde costuum laten fotografeeren, als waarin eens prinses Paul ine Borghese den beeldhouwer Canova als model diende namelijk naakt. De naakt heid is tegenwoordig modern. Wie madame Spinelly op de planken bewonderd heeft, weet, dat haar deze mode goed kleedt. En waar zich een kunstenares toch meestal alleen fotografeeren laat, wanneer zij gezien wil worden, laat zich deze fotographie eigen lijk evenmin betwisten als elk ander iets, dat de smaak betreft. Edoch, madame Spinelly wenscht hier over wel te twisten. Zij ergert, zich er aan, dat een theaterblad haar beeld'als venus heeft afgedrukt en heeft nu dat blad bij den rechter aangeklaagd, we gens aanranding van haar eergevoel. De Parijsche bladen spreken met galante hoffelijkheid haar ver bazing uit. Kan een schoone vrouw in haar eer zijn aangetast, wanneer zij door onbekende vereerders in stilte en platonisch van uit de verte bewonderd wordt? Is de drukpers schandelijker dan oon fotogra- phietoestel? Maar misschien heeft zich madamo Spinelly In het geheel niet zoo laten fotographeeren en is het beeld door het te retoucheeren, veranderd geworden. Daarvan zal zich de rechter nu moeten overtuigen. Arme rechters I DE STRIJD OM DEN PANTALON. Op Palmzondag verscheen op de rennen te Long- champs bij Parijs een elegante jonge man in een zwarte kniebroek met zilveren gespen, dus zooals onze betovergrootvaders ze nog hebben gedragen. Hij droeg helgrijze zijden kousen en sierlijke lakschoe nen. De bovenste helft van zijn lichaam vertoonde niets buitengewoons. Een goed gesneden donker blauw jacquet, door twee knoopen over een zijden vest saamgesloten, een lange, eveneens helgrijze das met zwarten parel en een slappe, ook al grijs ge- kleurden hoed op zijn hoofd. De gentleman was, zoo als zijn verveeld gezicht dat aantoonde, uiterst mo dern, maar de edele deelen van zijn getraind lichaam coquetteerden mét het verleden. De vrouwelijke mannequins, die op die dagen de voorjaarsmode in al haar pracht en praal in zwie rige dracht demonstreeren, waren door deze manne lijke verschijning plotseling in een hoek gedrongen. Alle kodaks richtten zich op den Adonis in kniebroek, en hij werd minstens duizendmaal geintervieuwd. Men kon er echter niet achter komen of hij nu met zijn kniebroek een nieuwe mode wilde lanceeren of dat hij het deed als vriend en bewonderaar van den heer Maurice de Malesse. Maurice de Malesse, een beminnenswaardig man, die met een zekere gratie voor het latijnsche ras te gen de Germanen strijdt, is namelijk de profeet van den korten broek. Hij heeft in een duizendtal goed geschreven artikelen bewezen, dat de pijpenbroek Wat ruikt het hier brande rig 1 Is er soms rtmr trit óec haard gespat Neen, ik rook een van de sigaren, die ie mij met Sint Nico- laaa hebt gegeven. Ze kunnen zeggen wat ze willen maar ik geloof niet, dat i k ook zoo ben I lange broek smaakloos is, en hij wil derhq^ve de schoone manlijke vormen door een kortere kleeding wat meer doen uitkomen. Dit plan is bijzonder edel van hem, omdat hij in zijn korte broek, waarmee hij tegen de lange dito te velde trekt, door zijn bijzon der krachtig gevormde beenen een allesbehalve sier lijke verschijning oplevert. In ieder geval echter heeft zijn opwekking te Pa rijs aanleiding gegeven dat aan het gewichtige vraagstuk voldoende aandacht geschonken wordt. Zoolang de gebeurtenissen in China en op den Bal kan geen aanleiding geven tot grootere ongerust heid, kunnen wij mannen er nog eens over naden ken of wij een korte pantalon zullen dragen of niet. Het blad „Comoedia" heeft een rondvraag tot het pu bliek gericht; in de debaterclub is twee uur lang over broeken gepraat; oudere heeren plaatsen zich zich 'smorgen3 ontkleed voor den spiegel om te zien of zij het wagen kunnen.... Voor zoover de volksmeening betreft, is op het oogenblik alleen de aethetische aristocratie geneigd, zich voor de korte broek te interesseeren. De aesthe- ten zijn altijd voor het nieuwe, ook wanneer het al een oude geschiedenis is. De politici, de zakenmen- schen en de handarbeiders zijn er echter voor, de lange broek te handhaven. Bij alle voor en tegen is echter de voornaamste stem nog niet gehoord: de stem van de vrouw. Hoe zullen die er over denken. Ofschoon het de mee ning van een vrouw betreft in menig geval wil men er wel eens niet altijd even groote waarde aan hechten zal er misschien dezen keer de noodige aandacht aan worden gewijd of zij al dan niet de mannen van tegenwoordig v.oor de korte dan wel voor de lange broek geschikt achten. Dat hun stem uitredding brènge in deze, misschien eens nog eens netelige kwestie. PAASCHGENOEGENS IN AMERIKA. De suikerbakkers hadden reeds lang van te vo ren chocoladehazen en eieren van marsepein ten toon gesteld. Het was dus onnoodig, den kalender te raadplegen teneinde achter de waarheid te ko men, dat Paschen voor de deur stond. In Amerika wordt Paschen niet veel anders gevierd dan in Europa. De hoofdzaak is natuurlijk, dat de jonge dames nieuwe japonnen en hoeden bekomen, om de lente op uitbundige wijze te kunnen verwelkomen en overal worden dan op Paaschzondag in de hoofd straten der steden hulpétalages aangelegd, om de triomphen van het atelier in het juiste licht te stel len. Doch door een andere aantrekkelijkheid zullen de Amerikaansche kinderen nu reeds sedert lang gevangen gehouden zijn. Als overal iri de wereld, wordon ook hier op Paaschzondag de eieren, die de Paaschhaas gelegd heeft, uit hun verstopte plaat sen opgezocht. De Amerikaansche Paaschhaas is geenszins minder vindingrijk dan zijn Europeesche collega's en de kinderen hebben menigmaal een reuzenwerk om de eieren te vinden, die voor hen zijn weggelegd. Het loon voor de moeite ontvangen ze op Paaschmaandag, want dan komt het eieren- rollen. Het spel is zeer eenvoudig. De moeders brengen de kleintjes in de publieke parken, zoo mo gelijk op piekjes die eenigszins afloopen en het spel kan beginnen. De een begint onder aan de hel lende grasvlakte zijn ei omhoog te werken, terwijl de andere hem van boven naar beneden laat rol len. Het doel is eikaars eieren te breken. Steeds, wanneer er een schaal sneuvelt, beteekent dat voor dengene die aan de beurt is om te rollen, een winst van twee eieren. Het duurt echter dikwijls zeer lang, voordat alle eieren gebroken zijn. Als het spel afgeloopen is, vallen er natuurlijk altijd veel tra nen, want de kinderen, die de meeste verliezen heb ben, moeten veel eieren geven. En dat is dan toch wel een beetje jammer, na de maal dat de Paasch haas het zoo goed gemeend heeft. In Washington is het bijzonder aardig, het spel der kinderen op Paaschmaandag gade te slaan, want voor deze ge legenheid wordt altijd het gesloten privépark van Het Witte Huis voor de kinderen geopend en de vrouw van president Coolidge verschijnt persoonlijk om de kinderen bezig te zien en ze toe te spreken. Er zijn daar dan honderden gebroken eierschalen en het verdriet van den een is minstenk zoo groot als de triomph van den ander. Eén geluk is het, dat niet de chocoladehaas aan liet rollen behoeft mee te doen, want dan zouden de Amerikaansche kin deren reeds sedert lang niets meer van den Paasch haas willen weten. Hoe gaat het met de nieuwe meid? O, heel best. Alleen kan ze met met de kinderen opschieten. Hm 1 Maar dan zul je haar toch zeker wel ontslag geven? O, nee. Wij sturen de kin deren naar m'n schoonmoeder? onder redactie van GEO VAN DAM. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 19. van P. I d z e r d a, Rotterdam. l(Lok^lokzet.) Zwart: 14. Wit: 14. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart '14 schijven, op: 3 4 9 10 1519 en 21—25. WH, 14 schijven, op: 28 32—34 36-39 42 44 47 en 47—49. Wit speelt en lokt den foutieven lokzet uit, waar wit op ingaat en waarna zwart verliest. Het spelverloop moet geheel volledig aangegeven en gemotiveerd worden. Voor de wedstrijd-voorwaarden en mooie prijzen zie men onze voorlaatste rubriek. Oplossing Probleem No. 16 (v. Dam). De diagramstand in cijfers was: Zwart, 4 schijven, op: 6 11 21 en 26. Wit, 1 schijf, op: 8. le oplossing: Wit 8—2 (116, op 1117 volgt 216 met remise), 213 (611 de eenige), en 1322 re mise. Vrij eenvoudig. 2e oplossing: Wit 3-3 (21—27 A.B.), 3—14 (26-31 C.), 14(19 (31—36 D), 19—2 <1-1—17 E), 2-11 (17-21), 11—28 (21—26 F), 28—37 (6—11), 37—28 (11—16;, 28—37 (27—31), en 37—32 met remise! Op A. 11—17 volgt wit 3—20 (17—22 G), 20—33 (22-27), 33—38 (6—11 H), 38—33 (11—16), .33—28 (26—31 I), 23-23 (31—36 K), 23-19 (21—26 L), 19—37 met remise! Op C. 27-31 volgt wit 14—32 (31—36 M.N.), 32—16, (11—17), 16—11 (17—21), en 11—16 remise. Op D. 11—16 (2—19), 16-21 (19—37), 21—26 (O.), 3723 (6—11 P), 23—28 .(11—16), en 28-37 met re mise. Op E. 27—31 volgt 28—32 (21—26), 32—28 remise. De verdere onder-varianten kan iedere lezer(es) met eenige moeite nu wel zelf vinden, daar gebrek aan plaatsruimte niet toestaat deze allen te ver melden. Rectificatie. In probleem no. 18 is tot ons leedwezen een klein abuis begaan. In de door den beer G. van Leeuwen aangebrachte wijziging dient óók nog de zwarte op naar 29 te worden verplaatst, waarna (met een zwarte s c h ij f op 5 inplaats van een zwarte dam), wit kan winnen. In-verband biermede verlengen we den inzendingstermijn der oplosingen van dit vraagstuk met één week v.anaf heden I NIEUWE ENGELSCHE ONDERZOEKINGEN OVER MOND- EN KLAUWZEER. Onder de onderzoekingen over mond- en klauw zeer, in het laatste jaar gepubliceerd treft ons in de eerste plaats een belangrijke studie over den weer stand van het agens van het mond- en klauwzeer tegen uitdrogen. Zorgt men, dat het virus zeer droog blijft, dan kan mén na een jaar met dit materiaal nog dieren in- fecteeren. Onder gewone omstandigheden aan de lnclit op wol of papier blijft bet virus slechts een week levend, maar als men het hooi, zemelen of meel laat in drogen en in het donker houdt, dan kan het nog na 720 weken Guineesche biggetjes infecteeren. Deze waarneming is van bel'ang, omdat zij be wijst, hoe gevaarlijk juist hooi en stroo, als het ge ïnfecteerd is, zijn kan. Het bleek verder, dat de smetstof ook aanwezig kon zijn in het beenmerg van zieke geslachte dieron. Er wordt verder meege deeld, dat er geslachte varkens in het vorig jaar in Engeland geimporteerd zijn, die aan de ziekte had den geleden; het is gelukt met deelen van zulk een varken de -ziekte over te brengen. Men heeft verder nagegaan, hoe de smetstof zich houdt, als het cadaver begraven wordt en of bet vleesch van zieke dieren ook na het zouten nog le vende smetstof bevat. - Wat voer jij tegenwoordig uit? Ik verkoop meubelen. Zoo? En wat voor meube- len heb je zoo al verkocht? Uitsluitend de mijne, en goedkoop ook. Eindelijk heeft men gevonden, dat Guineesche biggetjes kunnen beschut worden door de inspuiting van een vaccin, gemaakt uit de smetstof samen met formaline. Het schijnt, dat ook kalveren op die wij- ze beschut kunnen worden. De praktische toepas sing wordt echter zegt „yie Lancet" gecompli ceerd door het feit, dat er op zijn minst t.wee soor ten mond- en klauwzeer zijn, die een verschillende onvatbaarheid geven: enting^met 't ééne vaccin be schut alleen tegen de ééne smetstof, niet tegen de andere. In Duitschland heeft men zelfs drie soorten smetstof gevonden; in Engeland heeft men de vondst van de twee soorten door de Franschen Vallée, Carré en Bingard kunnen bevestigen. Het is ook nu nog niet mogelijk geweest het virus op kunstmatige voedingsbodems te kweeken; de door Duit9che onderzoekers beschreven methoden zijn ondeugdelijke gebleken. DE MINERALE RIJKDOMMEN DER DOODE ZEE. Volgens bericht uit Londen worden aldaar plan nen overwogen, om de minerale schatten, welke zich in de Doode Zee in Palestina, het Kngelsche mandaatgebied, bevinden, te gaan exploiteeren. Men heeft berekend, dat er jaarlijks 100.000 ton kali ge wonnen kunnen worden, een hoeveelheid die ruim voldoende is om in de behoeften van den landbouw in het Engelsche gebied van Voor-Indië te voorzien. Koetsier: Jij trekt nu je neus voor mij op...... maar kijk ten* daarboven...... jij komt ook aan de beurt! DE BOCHELS VAN DEN KAMEEL. Dit zijn belangrijke voorwerpen, waarop de Bedoeïen allereerst acht slaat. Vindt hij die goed met vet bpwassen, dan weet hij dat zijn ka meel, zelfs bij. karig voedsel, zware vermoeienissen kan doorstaan, wijl hij meent, dat het dier van hel vet van zijn eigen bulten teert. Zoodra de bulten kleiner worden, is de ka meel niet meer tot sterke inspan ning van krachten in staat, Allengs verzwakt het dier zoodanig, dat het bezwijkt. Aan het einde van een lange reis heeft de kameel bijna geen bulten meer en moet hij wel 3^4 maanden rust en goede voe ding hebben, eer die verhevenheden haar vorige grootte terug krijgen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 16