DE SPORT EN ONZE KLEEDInG. Ik weet niet of gij van sport houdt. Ik veron derstel het Maar ik ben overtuigd, dat gij van de sportkleoding houdt Ware dat. niet het ge val dan zoudt gij u als een Volendammer vis- echersvrouw moeten kleeden. Want de invloed van de sport is zoodanig, dat men deze in alle dameskleeding, en zelfs bij de avondtoiletten, aantreft Dat is niet zoo mogelijk om te begrij pen. Eiken dag is ons alles wat eenvoudig, so ber en correct is, weer een beertje liever. Wij voelen ons graag gemakkelijk, hebben graag vrijheid in onze bewegingen en levendig heid in onzen gang. Welnu; de sportkleoding kan men definieeeren als uiterst practisch. En dus: Leve de sportkleeding, onder welken vorm wij die dan ook aannemen. Om de waarheid te zeggen bezit het sport- kostuum, uitgezonderd de inbakering bij win tersport en de witheid voor tennissport, 'geen juiste omlijning. Het gelijkt als een tweeling broertje op de kleeding voor reis of toerisme. Het past vóór buitenleven, voor de hygiënisctit» morgenwandeling en voor autotochtjes. Wat zijn wel de meest typeerende kenmerken vap onze huidige sportkleeding? Wanneer wij er enkele van willen opsommen, dan komen wei voorop de holle plooien, die ons het loopen zoo gemakkelijk maken, de zoo prachtige jumpers, de vesten zonder mouwen, de kragen, dassen, shawls, hoedjes en foulards in sobere,- bij ei kaar passende kleuren, de ceintures met ges pen, de zoo heerlijk eenvoudige maar goedzit tende mantels om slechts een kleine greep to doen. De eerste japon brengt ons twee 'karak teristieke sportkenmerken:, Fijne plooien hij is in rose crêpe de Chine geborduurd met ma rineblauwe crêpe en het vest zonder mou wen in marineblauw duvetine geborduurd met rose wol. Veronderstel dit ensemble uit witte keper met een vest uit groen katoen en zegt mij of dat niet een alleraardigst geheel vormt voor het tennisveld? Maar bezien wij liever dit ensemble van dul- vengrijs crêpalga, gevoerd met kasha in de zelfde kleur. Welk een moof costuum, hoe een voudig en practisch voor de eerste lentemaan den. De jumper van met strepen geborduurde crêpalga sluit over den rok, welke holle plooien bezit, terwijl een smal ceintuurtje var geru- zenleder de taille aangeeft. Volgt nog een ensemble van kasha, ditmaal in twee tinten blauw, bleek en donker. Hot bleekblauw is bestemd voor den mantel en de jumper. Het donkerblauw dient voor voering van den mantel, van den shawlvormigen kraag, terwijl ook de rok in deze tint is. Eer, blauw gemslederen ceintuur, heeft oen zilveren gesp. Aan de ijveraarsters voor het costume-tail- leur zal het volgende ensemble bijzonder beha gen. De hemdblouse is hier vervangen door een eenvoudige plastron, welke natuurlijk veel ge makkelijker voor het onderhoud is. De Ja in zoogenaamde „kippenpoot" ruitjes, bru beige, het manteltje in bruin cheviot, revers een camelia in bruin Iakleder. I semble in blauw en wit, en vooral in zw wit, heeft eveneens veel chic. En ten slotte zietjiier de mantel, die b< zou kunnen zijn voor auto, golf of rein toch niots anders is dan een mantel vo wandeling. Kiest hen» als deze in granii tige wollen stof, zooals onze afbeelding aangeeft, b.v. in grijs en rood met een lederen ceintuur en gewrongen shawl ii zware crêpe de Chine. KRONIEK VAN DEN ARTS. f Over de tomaat gesproken Men leeft van hetgeen met eet of, om ons juister uit te drukken, van hetgeen ons lichaam verteort. Maar per slot van rekening sterft men er ook van. Het komt er dus op aan te kiezen. Nu 'moet ik u direct toegeven dat het in de kwestié van de keuze onzer voedingsmiddelen moeilijk genoeg is om op de hoogte te blijven, want bijna eiken dag krijgen wij een mededee- ling vanuit de mysteriën van een laboratorium over een onverwachte goede hoedanigheid of een onvermoede slechte eigenschap van een spijs welke wij gewend zijn geregeld te eten. Zoo bijvoorbeeld had kalfsvleesch nog tot voor korten tijd» de algemeen gevestigde repu tatie'van het vleesch bij uitstek te zijn, en vooral wanneer men de vijftig gepasseerd was kon men niets beters eten daar het de minste giftige stoffen bevatte. Maar alles is verganke lijk, tot zelfs de onschuld van het kalf. En Hare Geleerdheid de Physiologische Chemie heeft aangetoond dat dit vleesch als voedsel voor ouderen van leeftijd verworpen moest worden, omdat het z.g. purinebazen bevat, stof- fon die de aderverkalking zeer in de hand wer ken. Overigens, dit verbod strekt zich uit tot alle jong vleesch, zoodat het malsche kippetje zich dit voor gezegd houde! De tomaat daarentegen is bezig weer in de algemeene achting te stijgen. Hoe dikwijls was deze niet van het menu van jichtlijders in 't algemeen, en van lijders aan gewrichtsrheu- matiek in bet bijzonder, verbannen. Rood van schaamte onderging zij deze ballingschap, maar bewust van hare weldadige werking wachtte zij rustig haren dag af. Deze is gekomen. Een van de zwaarste beschuldigingen welke men tegen de tomaat inbracht was dat zij in haar overvloedige vleesch het ongewenschte zuringzuur bevatte. En wij doktoren, wij ge loofden dit heilig. Welnu, daar is niets van aan. Het blijkt dat men zich vergist had en dat dit zuringzuur slechts in minimale en totaal te ver- waarloozen hoeveelheden in de tomaat voor komt. Op loyale wijze heeft de scheikunde hare vergissing bekend. Toen de tomaat dit hoorde is zij indien moge lijk nog rooder geworden, alleen ditmaal was het van plezier. Ik wil mijne lezeressen niet vervelen met droge chemische formules, en bovendien zijn deze medische kronieken reeds lang genoeg voor haar, die na een ganschen dag in hare huishonding bezig te zijn geweest een weinig ontspanning en rust zoeken. Trouwens, wan neer ik haar vertel dat de zuurgraad van de tomaat niet afkomstig is van zuringzuur, maar van een kaliumbimalaat, brengt haar dit dan wel iets verder? Hoe het zij, hetgeen belangrijk voor u is om te weten dat is, dat de tomaat een gezond voed sel genoemd kan worden en dat zij gerust toe gestaan kan worden aan alle jichtlijders. HET GALALIETH EN ZIJN VEELVULOIGE TOEPASSINGEN. Tijdens een interpellatie in de Fransche Ka mer over de melkcrisis, die dezen winter in het land heerschte, uitte een der afgevaardigden als zijn meening dat h^, galalieth een van de oorzaken yan deze enorme melkschaarschte zou zijn. Zonder zoo ver te gaan (de groote verant woordelijken zijn meer de Zuivelindustriën die boter en kaas exportatie lucratiever vonden) kan men toch zeggen dat het melkverbruik van de galaliethfabrieken geenszins onbeduidend is. In Frankrijk is de Galalieth-industfie bijna ge heel geconcentreerd in Oyonnax. een stadje in de nabijheid van Lyon, en de door hen ver werkte melkhoeveelheid bedraagt minstens tienduizend Liter per- dag. Hot woord galalieth beteekent: melksteen. En deze naam is goed gekozen want het pro duct is niets anders dan de kaasstof (caseïne) ui* de melk welke door middel van een forma- linebad verhard is. Ook heeft deze behande ling tengevolge dat het ontstane product niot meer aan bederf onderhevig is. In -het kort. komt de fabricage hierop neer: Uit ontroomde melk wordt de kaasstof op de gewone wijze afgescheiden en deze daarna in groven korrelvorm aan de galaliethfabrieken toegezonden. De£e maken er een poeder van dat met water aangemengd- een deeg geeft dat door pletten, persen en snijden in blad- of blokvorm gebracht wordt en daarna aan" de steriliseerende en verhardende werking van de formaline onderworpen wordt. Het galalieth heeft het zoo brandbare cellu loid in een groot deel- van zijn toepassingen vervangen, en ontelbaar zijn de voorwerpen die de speciaal ingerichte fabrieken en handige werklieden er door verschillende ingenieuzp bewerkingen uit weten .te fabriceeren. Knoopen. doosjes, montures van brillen ei» lorgnetten, sluitingen van tasschen, fietspom pen, borstels, kammen, allerlei speelgoed, hand- gieepen van parapluies en parasols, gespen voor schoenen, ceintures en hoeden, rookbe- noodigdheden. vulpenhouders enz. enz. om aar dige opsmuk als hangers, armbanden, colliers, kleine fetiches niet te vergeten.. Do vindingrijkheid van de scheppers der galaliethartikelen kent werkelijk geen grenzen en dit materiaal is dan ook zoo in ons dage- lijksch leven doorgedrongen, dat er weinig uren op een dag zijn dat wij er niet schatplich tig Hftn zijn. KINOERKLEEQING. Op het eerste gezicht zou men deze twee lingen voor jeugdige Amsterdammertjes kun nen houden, hun stadswapen overal met 'zich meedragende. Maar ook gij kunt uwe kinderen zoo kleeden, al woont gij dan maar in de pro vincie Kiest bijv. een levendig blauw en rood jersey en gij zult zien hoe aardig dit hun staat. Het blauwe plastron is met rood bestikt, het blousje is geheel hetzelfde voor den jongen en hei meisje, alleen dat van het knaapje is iets korter en laat nog juist het broekje zien. GEDACHTEN EN GEZEGDEN. Gij hebt slechts één dag op de aarde te leven; doet dit zoo dat gij hem in vrede door brengt. i Voor de waardigheid der vrouw is het beter haar van jortgsaf hare plichten te inspireeren en te doen gevoelen dan haar deze vopr te schrijven. ^Mme. de Remusat). VAN HIER EN DAAR. De geheimzinnige koningin. m het uitgestrekte schiereiland dat door«Hin- doustan gevormd wordt is' er een kleine staat. Bhopal genaamd, welke door een vrouw ge regeerd wordt. Haar titel is „Begaam". Souve- reine van een Mohamedaansche bevolking volgt zij nauwgezet de wetten van haar godsdienst on geen enkele man, uitgezonderd haar echtge noot, heeft ooit haar gelaat aanschouwd". In prachtige japonnen gekleed maar hare trekken steeds achter dichte sluiers verborgen woont zij de openbare plechtigheden bij. Maar geen harer onderdanen, geen der vreemde reizigers en onder deze laatsten bevonden zich de meest notabele die dikwijls hare gasten" waren kan er zich op beroemen onjt de trekken van deze geheimzinnige koningin gezien te hebben. v WAASOM ZIJN ZE NIET BUITEN? Veie kinderen, zelfs in dezen verlichten tijd. zijn wat we zouden kunnen noemen „mooi J weer-kinderen" Hun moeders zullen zeggen „we moeten dezen prachtige dag niet binnens- huis doorbrengen", en zullen ze vroeg naar buiten sturen, of haasten mét hun werk. zooda4 ze zelf met de kinderen kunnen uitgaan, alleen als het warm zonnig weer is! Wat ge beurt er op een regendag? Ze worden binnen gehouden. .omdai moeder bang is voor~3e vocht, en dat ze verkouden zullen worden. Op een winderigen dag. wat zegt moeder? „Ze kunnen beter thuis blijven, daar ze zoo gauw kou vatten. Ik zal niet beweren dal alle moeders zoo zijn. Maar er zijn er een heeleboel. En 't ergste is, dat als ze dan eens op ons aanraden d* kleine rakkers meenemen, in re gen en wind. ze natuurlijk juist kou vatton en we dan te hooren krijgen „daar heb je 't al!" Het mag dan goed zijn voor jouw kinderen, maar voor de mijne deugt het niet. Maar de heele reden waarom juist die kin deren kou vatten is. dat er kasplantjes van ze gemaakt wordt, door de methode die hier tot nu toe gevolgd was. Men kan de kinderen niet plotseling harden. De eenige manier om ze te harden' is, om ze van heel jongsaf aan te wennen aan alle soorten weer en temperatuur (De eenige uitzondering is voor baby's die aan leg hebben voor bronchitis of croup). Het gezonde jonge kind kan tegen alle ver anderingen van ons zoo wisselvallig klimaat., indien het goed is aangekleed en niet uitgaat met heel strenge vorst of harde oostenwind. Kindertjes van een paar jaar hebben regen jasjes. regenhoedjes en overschoenen en slob kousen noodig in slecht weer. Ook worden jonge' kinderen dikwijls te zwaar gekleed om de vocht buiten te houden, zoodat ze slecht weer met lichamelijk ongemak asso- cieeren, en als dan nog de oudere menschen opmerkingen maken over den slechten dag. gaan ze langzamerhand "regen als een soort kwaad beschouwen. Maar, afgezien van kou en regen, zullen er heel veel moeders zijn. die eenvoudig geen tijd hebben, om de kinderen zooveel uit te nemen, als ze wel zouden willen. Ze moeten echter bedenken, dat frissche lucht voor de kinderen, gedurende hun groei- jaren, voor hun toekomst van zoo veel meer belang is, als een onberispelijk schoon huis, een vlekkeloos voorkomen. In geval van ziekte, moeten ze de dingen laten loopen, maar waar om wachten tot het kleintje ziek is, om tot de conclusie te komen, dat hij voorgaai bij de hoeveelheid „noodzakelijke dingen" waarmee ze gewoon zijn hun leven te vullen? En daarom, doe al het mogelijke om het kind van jongsaf te wennen aan alleen te sp^n. Praat niet aldoor tegen hem, richt niet aldoor zijn aandacht op iets. Als kinderen er meer aan gewend werden alleen te spelen, Ik zeg na tuurlijk niet „altijd", zouden we niet zooveel hooren van moeders, die klagen dat hun kin deren geen kwartier achtereen gezellig in den tuin of buiten kunnen spelen Zeifs een heel klein tuintje kan een voor het kind zijn, als hij de goede voorv krijgt om mee te spelen, en het de ges kleertjes aan heeft. Geef een kind wat een emmertje, een schep, wat vormpjes zal volmaakt tevreden zijn: Eerst zal hij dertaartjes" willen bakken maar later oen tuin willen maken. Vergeet niet dat „studie der natuur" goed mogelijk is, in een stadstuin als Spinnen, wormen, blaadjes, bloemen, se! en steentjes, dat alles is daar ook te v nietwaar? Slechts één waarschuwing, druk de kii niet voortdurend de deugden van „fi lucht" op 't hart. Dat is het gevaar d zhllen assooioeren met tandenborstels ei den wasschen en allemaal dingen die goei ze zijn, maar zoo vervelend. Het lijkt ve zocht, maar het is een bew'ezon feit. ONZE KEUKEN. Recept- Een eenvoudige, doch smakelijke groen Benoodigd: \V> L. water, prei, selderie, jes wortel, spruitje^, 50 gr. vermicelli, macaroni, 40 gr. boter en 4 Maggiblokjei Laat de groente, vermicelli en macan het. water gaar laten koken. Smelt de apart met de fijngehakte prei en selde voeg dit aan de soep toe. Laat nog even koken en breng ten slotte de Maggib er in. KAASROLLETJES. Voor de lunch. Benoodigd: 12 sneedjes casinobrood, boter, 50 gr. geraspte kaas en een peper. Bereiding: Het brood zeer dun snijd korsten verwijderen en daarna aan bei den dik met boter besmeren. Tussc sneedjes kaas strooien, oprollen, dichtl met een draadje en vlug in de oven bruin worden. Warm opdienen. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van de mant! kinderjurken zijn verkrijgbaar bij mej. C. I 6 Amaryllislaan, Heemstede (best. Haarli De patronen voor dames kosten ƒ1, dli kinderen ƒ0.80. Het duurt ongeveer eenj alvorens ze In 't bezit komen van degen! patronen aanvragen. Leest: „La Femme de France", een tijdsj dat zich bezig' houdt met alles wat de klffl en het huishouden der vrouw betreft „La Femme de France" volgt niet alle! mode maar voorziet deze. Zij is dan ooki onontbeerlijk tijdschrift voor de vrouw. Abonnement 06 franoa per jaar. CUohé's Femme de France. Bue Bscrgy Paris X.

Schager Courant | 1927 | | pagina 18