Radioprogramma Lente-Paschen in Italië. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. DS STERFTE AAN T.B.O. IN PRUISEN. Blijkens officieele gegevens is de laatste drie jaar de sterfte aan tuberculose in Pruisen sterk afgeno men In 1923 zijn aan de ziekte 58.876 menschen be zweken, in 1924: 46.144, in 1925: 41.599. In de steden is de daling het grootst, niet minder dan 30 pet., op het platteland bedraagt ze 11 tot 12 pet. Het sterfte cijfer aan t.b.c. dat tijdens en na den oorlog tenge volge van ondervoeding sterk was toegenomen, was in 1925 het peil van voor den oorlog weer genaderd. SPOORWEGONGELUK BIJ BATAVIA- Twee wagens en de locomotief van den passagiers- trein Buitenzorg-Batavia-Noord, zijn gederailleerd. Een inlandsche pakmeester werd het rechterbeen af geklemd. De stoker werd ernstig, en de hoofdconduc- gedeerd. De schade is aanzienlijk. De bagagewagen teur licht gewond. De reizigers bleven gelukkig on- is geheel ineengeschoven en een passagiersrijtuig in gedrukt. De baan is verschoven. De vermoedelijke oor zaak is, dat een groot voorwerp op de rails gelegen heeft. Sabotage wordt echter uitgesloten geacht. GRANAAT-ONTPLOFFING. Groote schade is aangericht door een ontploffing, welke gisteren heeft plaats gehad te Bailleul in een groote loods, waar niet-ontplofte granaten uit de slagvelden zijn opgeslagen. Deze loods staat even bui ten de stad. In een deel van de loods brak brand uit en terwijl de arbeiders trachtten de bommen en gra naten te verwijderen, had een ontploffing in een der voorraadkamers plaats. Acht gebouwen, die in de nabijheid van de loods stonden, werden gedeeltelijk vernield. Door de ont ploffing werden brandende stukken hout in de stad geslingerd,.waardoor op verscheidene plaatsen brand ontstond. Voor zoover bekend, is niemand gedood, doch vele personen zijn ernstig gewond. NET OP TIJD. Een New Yorksch koopman, een zekere mijnheer Maloney. miste te Parijs den boottrein, die hem in staat had moeten stellen de „President Roosevelt" te halen, doordat de kassier in zijn hotel niet vlug genoeg de rekening opmaakte. Aangekomen bij het bureau der stoomvaartmaat schappij liep hij een schilder omver, die een pot met zwarte verf droeg, ten gevolge waarvan zijn kleeren volkomen bedorven werden, hetgeen op nieuw tijdverlies veroorzaakte. Ten einde dit in te halen huurde hij een vliegma chine, om aldus de boot nog in een Britsche haven te pakken te krijgen, maar ten gevolge van een de fect aan de machines moest hij in Sussez dalen. Hij nam vlug een auto en bereikte Londen nog tijdig genoeg om den trein naar Holyhead te halen. Van hier per stoonfboot over de Iersche Zee en ver volgens weer per trein naar Queenstown ging alles goed, maar in deze haven moest hij nogmaals pech hebben. De sloep met de passagiers voor de „Roo- sevelt" was al weer weg. Geen nood, fluks een roeiboot gecharterd en de heer Maloney haalde de boot, enkele minuten vóór zij vertrok. ALES ONDER MUSSOLTNTS INVLOED. Het „Journal -de Genève" publiceert hedenavond onder het opschrift: „Een onrustbarend documenf'den tekst van een Italiaansch wetsontwerp, dat lederen Italiaan, die in Italië of in het buitenland een permanente functie vervult, of politieke missies waar neemt bij vreemde regeeringen of andere internatio nale. publiekrechtelijke instellingen, dwingt daar voor van te voren de goedkeuring der Italiaansche regeering te vragen. Die goedkeuring kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden ingetrok ken. en hooger beroep is niet toegelaten. Overtre ding* van deze bepalingen wordt gestraft met een geldboete van 1000 tot 5000 Lire. terwijl op weige ring om gevolg te geven aan de order om een der gelijke functie te verlaten, gevangenisstraf van 3 maanden tot één jaar staat. Het is duidelijk, dat de Italiaansche ambtenaren bij Volkenbond en Internationaal Arbeidsbureau door dit wetsontwerp volkomen van de genade der regee ring te Rome afhankelijk worden en gedwongen zullen zijn in de uitoefening hunner functies hun re geering naar, de oogen te zien. Het wetsontwerp is des te onrustbarender, daar het statuut van de amb tenaren van den Volkenbond en Arbeidsbureau ont slag zonder opgaaf van redenen niet toelaat. Het is te hopen, dat de Volkenbondsraad, indien dit wets ontwerp wordt aangenomen, niet zal nalaten een ernstig protest te doen hooren en er op zal wijzen, dat het Volkenbondsbelang allerminst is ingediend met ambtenaren, die onder den voortduren den druk van bedreiging met ontslag op order van hun eigen regeering staan, afgezien nog van het gevaar, dat dit ontwerp meebrengt, n.1.. dat andere regeeringen het Italiaansche voorbeeld zouden kunnen volgen. concert. 7.35 BAZEL (1100 M.) Concert. LEIPZIG (366 M.) Concert. 750 MUNCHEN (535 M.) Concert. 8.05 PARIJS (750 M.) Avondconcert. 8.20 KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Concert. LANGENBERG (469 M.) Liederen concert. 8.35 LONDEN,Daventry. Concert. 8.10 HILVERSUM. Ned. Chr. Radio- Ver. 9.20 LONDEN,' Daventry. The Bubbles Concert Party. 9.50 KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Dansmu- 10.20 DAVENTRY. Dansmuziek, ij LANGENBERG (469 M.j Dansmuziek KIEZERS VOOR DEN GEMEENTERAAD! De groote Kanaalplannen staan voor de deor; zij beheerschen de toekomst van Schagen. Het is het beslissende moment! Stemt dan ook in geen geval de mannen, die zich onbekwaam en maohteloos toonden in het besturen onzer goede gemeente. Kiest mannen met betere aanbevelingsbrieven. Stemt op een der namen van LIJST 5, Schoorl, De Vriès, Tuinman, Leguit, Wissekerke, Kos- sen of HartlantL HET BESTUURDER V.-D. KIESV. Voor Woensdag 27 ApriL 8.50 HAMBURG (392 M.) Morgenomroep. 10.15 SCHEVENINGEN-HAVEN (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 10.20 DAVENTRY. Radio-kwartet. 1150 PARIJS (1750 M.) Concert door het orkest van Radio-Paris. 12.20 LONDEN1. Daventry. Concert door kwintet met medewerking van sopraan. 1255 HILVERSUM. Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio te Amsterdam. 1250 LANGENBERG (469 M.) Vocaal en Instrumen taal concert 2.— HILVERSUM <1050 M.) Engelsche les voor de kinderen. 250 LONDEN. Daventry. Concert. MADRID (373 M.) Concert door 't orkest Artys 350 BERN (411 M.) Orkestmuziek. 3.50 KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Sprookjes. MILAAN (316 M.) Concert. 450 ABERDEEN. (500 M.) Vioolconcert LANGENBERG (469 M.) Concert. 3.— HILVERSUM. Knipcursus. 4.05 PARIJS (1750 M.) Solistenconcert. 5.20 LONDENDaventry. Orgelconcért. 5.30 HILVERSUM. Voor avondconcert door het H. D.O.-orkest. 6.05 LONDEN. Daventry. Orgelconcert. 6.45 HILVERSUM. Voortzetting van het vooravond- TOONEELCURSUS PROV. BOND. Zondagmiddag werd in het Noordhollandsch Kof fiehuis de tweede tooneelcursus gehouden van den Provincialen Bond van»Dil. Tooneelvereenigingen in Noord-Holland. Ondanks het ongunstige weer waren toch 'een twintigtal tooneelbeoefenaars uit den omtrek sa mengekomen om naar de voordracht van den heer Van Wielink te luisteren. De inleider kondigde aan te zullen spreken over mimiek eri gebaar, daarmede aansluitende bij zijn vorige lezing over klank en rythme. Waarschijnlijk wordt door mimiek en gebaar nog meer uitgedrukt dan door het woord. Dit gebeurd in 't leven onbe wust, de tooneel9peler moet bewust de juiste ge laatsuitdrukking kiezen om daarmee de gewogen- heid van den schepper van het kunstwerk uit te beelden. Spreker gaat daarna na, hoe de mimiek, die het gevolg is van de prikkeling der smaakzin, geheel overeenkomt met de mimiek, die onze diepere, in nerlijke aandoeningen moet uitdrukken. Deze mo- rale mimiek moet voortdurend gesteund worden door de optische mimiek, de ooguitdrukking en ook deze is tot eenige grondvormen terug te brengen. 't Gebaar is van even groote beteekenis als de mimiek. Ook de gebarenuitdrukking is tot enekel grondvormen terug te brengen, welke we gemakke lijk kunnen opsporen bij de primitieve gebaren van afweer, grijpen, handophouden, e.d., die respectieve lijk afwijzen, doelaanwijzing, goede bedoelingen uit drukken. Heel het lichaam van den tooneelspeler moet bewust meewerken aan het vertolken van zijn rol. Én wanneer we de elementen kennen, dan is in de eerste plaats noodig een diep zich inleven iir de rol, zoo, dat de speler zich zelf wegcijfert en wordt, wat hij heeft willen voorstellen. Met groote aandacht werd deze lezing gevolgd en de warme woorden van dank, die de voorzitter den spreker bracht, vertolkten zeer zeker de meening van alle aanwezigen. SPARTA-FEESTAVOND. Zaterdagavond zag het eij in de zaal van den heer Zwaag zeer gezellig uit Onze voetbalvereeniging „Sparta" hield een feestavond en de commissie met het arrangement daarvoor belast, had er voor ge zorgd, dat het milieu waarin men de gasten zou ont vangen, aantrekkelijk was. Dat is zeer goed gezien, omdat dit direct een sfeer ivan gezelligheid schept, die niet anders of de stemming ten goede kan komen. Welnu, de stemming was e'r bij de vele aan wezigen, want de zaal was best bezet. En de vroolijke en opwekkende Jasz-bandmuziek De Batavier, zorgde voor de rest. Menig paar jonge beenen zal moeite gehad hebben om het Bal af te wachten, zoo aanste kelijk werkt deze Jasz-band. Het was te ongeveer half negen, dat de heer S. Breebaart, de voorzitter van de Supportersvereniging' Geel-Zwa'rt, van wie dezen feestavond uitging, de: aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij deed. dat met opgewektheid, omdat er zoovel en waren, meer dan men er verwacht had. Het comité van voorberei ding was dus tevreden, omdat het finantieele resul taat door haar arbeid zeer goed was en Sparta -dus uit den financieelen druk was. Spr. verwelkomde de optredenden voor dezen-avond, het comité van voor bereiding en allen die hadden meegewerkt, daarbij apart gehuldigd de heer en mevrouw C. Prins, die de hoofdprijs voor de verloting, een keurige schemer lamp, hadden vervaardigd. De heer Overdijk, voorzitter van Sparta, las ver volgens den uitslag der gehouden verloting voor. Het waren 119 prijzen op 1200 loten en er waren zeer, zeer mooie prijzen bij. En de heer Overdijk bracht de royale schenkers voor al die prijzen hartelijk dank. En toen werd begonnen met de afwerking van het programma. De R.-K. tooneelvereeniging „Constantia" voerde „Het Gelukskantoor" op. Een alleraardigste klucht, die zeer verdienstelijk werd gespeeld en waarom zeer hartelijk is gelachen. Het was half elf toen hierna het scherm viel en daarna was er nog 'n lange reeks: voordrachten, een schimmenspel, een voetbalfilm, en nog een apart nummer. Wij hebben dat alles niet afgewacht, maar wel gehoord, dat de aanwezigen zich bijzonder hadden vermaakt en dat een zeer gezellig bal een passend slot is geweest van dezen zoo in alle opzichten goed geslaagden avond. ULTRAPHOONAVOND. Naar ons werd medegedeeld, zal Vrijdag 29 April a.s. voor introducé's een muziekavond worden gege ven in het N.-H. Koffiehuis van den heer Zwaag. Dan zal gedemonstreerd worden met hét nieuw ste Ultraphoon-apparaat. een vinding die met gewo ne gramophoonpiaten de muziek op orchesttoon on berispelijk. weet weer te geven. Waar met dit apparaat alleen nog maar in de groote steden is gedemonstreerd en het den heer Tiel- rooy alhier is gelukt ook voor Schagen zulk1 een avond te organiseeren. raden wij de muziekliefheb bers aan. van deze nieuwste vinding van Dr. Kü- chenmeister kennis te gaan nemen. Voor zoover ons hekend. zijn nog enkele introducties verkrijgbaar. Het programma belooft een mooie avond. BENOEMD. De heer Kingma, tijdelijk ond nrwijzer alhier, is tot onderwijzer benoemd aan de o. L s. te Oude Pekela. -t ONDER EEN VALLENDEN BOOM. Gisteren is de 22-jarige arbeider G. Ruitenberg te Barneveld, bij het lossen van een wagon boomen aan het station, onder een vallenden boom geraakt en gedood. CALLANTSOOG. Maandagavond ongeveer 10 uur, brandde de wo ning van P. ten Boekei tot den grond toe af. Oorzaak onbekend. De brandspuit was spoedig ter plaatse, om de be lendende perceelen te beschermen. CALLANTSOOG. In de vergadering van het Hoofdstembureau zijn de eandidatenlijsten voor den Gemeenteraad als volgt ge nummerd: 1. SD.A.P. (S. Kooger), 2. Burgerkiesver- eeniging (H. Kruisveld), 3. Roomsch-Katholiek (F. X. Veul). WINKEL. De verkoop van de E'mmahloem ten bate van de: tuberculosebestrijding heeft in deze gemeente f64 opgebracht. Onderscheidene jonge dames hadden dit werk vrijwillig op zich genomen. WINKEL. Op initiatief van de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel vond Donderdag 21 April een vergadering plaats ten huize van den heer Groot te Nieuwe Nie-, dorp, met als doel om tot oprichting te geraken van eene af deeling van den Coöperatieven Vrouwen bond. Als spreekster was hiervoor overgekomen mej. Marg. M^yboom uit d enHaag, die op een keurige duidelijke wijze doel en streven van dezen bond uiteenzette. Zij vond onder de aanwezige vrouwen een aandachtig gehoor en mocht het genoegen smaken, dat denzelfden avond een af deeling van bovengenoemden bond met 22 leden werd opgericht. Tijdens de vergadering werd door de Coöperatie een kopje koffie en thee geschonken. Als voorloopige bestuursleden werden aangewe zen: Mevr. A. Beukman-Faber, presidente, mevr. J. Peetoom-Fijnheer, secretaresse, mevr. S. Jonker- Bakker, penningmeesteresse. HET GIROKANTOOR OPGELICHT. Lu Februari is op het Girokantoor der gemeente Amsterdam een quitantie, groot f 4500, uitbetaald. Later bleek, dat het stuk valsoh was. Pogingen om den aanbieder op te sporen hadden geen succes en misschien zou de schuldige nooit zijn ontdekt, als hij niet een tweede poging tot oplichting had ge daan. Daar hij echter vreesde,, dat men hem, als hij op het Giro-kantoor kwam, zou herkennenp als de aanbieder van de quitantie van1 f 4500, ging. hij niet zelf, maar stuurde zijn zwager erop af, Iiij wachtte in een café aan den Nieuwendyk. De ambtenaren, die door het geval van Februari Zeker voorzichtiger waren geworden, bekeken de quitantie, welke ditmaal f 2300 groot was, tesr^ doge, en meenden te ontdekken, dat het stuk, al was het zeer zorgvuldig nagemaakt, valsch was. Do quitantie was naar het uiterlijk, door een eloctyi^techmsche bureau afgegeven op een verze Jmringsm.autschappij en betaalbaar gesteld by het Giro-kantoor. Nadat het vermoeden \y,n valsch heid was gerezen wyerdem. maatregelen genomen, dat de aanbieder niet Icon ontsnappen. Hen tele>- fetnische informatie bij de verzekeringsmaatschappij bevestigde het vermoeden: er was geen quitantie betaalbaar gesteld, vóór genoemd bedrag. TeVviifl word de politie gewaarschuwd, die wel dra verscheen en den aanbieder een ve.rhoor afnam. De man_was zeer verwonderd. Hij wist van de vvervalsohing niets af, had volkomen te goeder trouw aan het verzoek van zijn zwager, die in het café wachtte, voldaan. Politie jen aanbieder gingen gezamenlijk naar het café tje en vonden daar inderdaad den, man, die de valsohe quitantie had gemaakt. Hij legde een volledige bekentenis af, althans, wat de qui tantie van f 2300 beitrof en bevestigde ook, dat zijn zwager geheel .onschuldig was en niets van een onregelmatigliedd afwist. De vervaardiger van de valsche quitantie hy bleelc te zijn een 22 jarig kantooiriDed.ende, thans z mder betrekking is geo .ni'ronleerd met den ambtenaar, die in Februari de quitantie van f 4500 had uitbetaald. De jongeman werd herkend als de aanbieder van destijds. Hy bekende nu ook dit mjsdrijf volmondig. Hfj 'bleek in het bezit te zijn van stempels, welke voor liét maken van de val sche quitanties werden gebruikt. Het bleek nog, dat hij zich tevovren telefonisch op de hoogte had gesteld v n he sald dor ve z keringsmaat.ohappij. De jongeman is heden te beschikking van de justitie gesteld. Van de f 4500, welke in Februari zijn uitbe.aald, is vrijwel niets meer over. Wat alleen maar op 'n plaatje gebeurt I VroowtteiIk Heb geen nieuwehoed- ncnxEg, mannie. Deze twee kunnen het nog best een jaartje doen! Wanneer ik om mij heen zie, zie ik een witte Paschen. Niet de witte Pas^ien, waar wijlen mijn vader over vertelde, een Paschen, zooals hij, in zijn jeugd, een paai* maal had meegemaakt, in zijn jeugd, toen de* winters in Holland strenger waren en langer duurde. Mijn vader vertelde hoe het een enkele maal voorgekomen was bij een vroege Paschen, dat er volop sneeuw lag en men Paascheieren op het ijs at. Mijn witte Paschen is er geen van sneeuw en ijs, maar van witte bloesems aan de vruchtboomen rondom ons huis. Drie weken geleden was de wilde kers nog in vol len bloei, maar toch reeds hier en daar aan het bruin worden, toen begonnen de amandelboomen, die beschut stonden en terwijl dezen overal in vollen bloei waren, zag men de peren-, kersen- en abriko- zenboomen in bloei gaan. Nu raken de amandelboo men gedaan, hun mooie roode kleuren zijn grooten- deels reeds verdwenen en zoo is het nu een harmonie van wit. Toen ik vanmorgen door den moestuin liep, deed de wind, die tamelijk sterk is, de boomen trillen en dan liep ik even later al te midden van dwarrelende sneeuwvlokjes. Wat is het toch heerlijk, die ontwakende natuur in al liaar glorie te mogen bewonderen. Wanneer ik voor het raam, ga staan, dan zie ik allereerst in onzen eigen tuin de bloeiende boomen en het ontluikende groen. Ik zie hoe in den moestuin de erwten en boonen reeds hoog uit den grond zijn en toch warén wij laat, hebben wij niet gemest en is onze moestuin een kouden tuin, want de zon wordt teveel tegengehouden door een belendend huis en door de hooge boomen langs den weg, langs de be roemde Galleria di Sopra, waar men overal nog Ro- meinsche overblijfselen, van villa's en eene waterlei ding, aantreft en waar vondsten gedaan zijn, waaruit gebleken is, dat hier de Etruskers woonden, die de zen weg gebruikten. Een weg vap bijna 3000 jaar, het doet eigenlijk even vreemd aan. Van het Êtruskisch tijdperk vindt het bloote oog niets meer terug, van het Romeinsche wel, al is er veel aangerand. Zoo heeft de Room- sche geestelijkheid- het oerbaar gevonden om juist daar. waar de mooiste resten van een Romolnscho vil la aanwezig waren, een kapelletje aan de Madonna gewijd, te bouwen, waardoor veel vernield werd. Boven op den heuvelrug, een drie kwartier hier vandaan, vindt men in de lava de resten van een Romeinsch kamp. Doch ik ben afgedwaald en wil weer paar mijn venster terug keeren. Narcissen, muurbloemen, irissen, bloeien in vollè pracht, terwijl de madeliefjes elkaar in het gras ver dringen. Beneden ligt het meer van Albano en 1de bergen er omheen beginnen reeds een andere tint te krijgen, heesters zijn reeds groen en de knoppen der boomen beginnen zich geweld aan te doen om bij de eerste de beste gelegenheid, die gunstig zal wezen, b.v.b. na een flinken regenbui, gevolgd door een zon- nigen, windvrijen dag, open te gaan en het jonge blad het daglicht te doen zien. Wij hadden gisteren bezoek, oudere vrienden uit mijn jeugd waren overgekomen en daar zij beiden flinke «wandelaars zijn, werd besloten per tram naar Genzano te gaan en daar ie voet naar Nenni en over de bergen terug naar Castello. We zaten op de tram en genoten eerst van het uitzicht en amuseerden ons daarna in Albano, waar we een poosje stonden te wachten op de tram uit Rome, die altijd lui is, met het kijken naar het Paaschgebak in verscheidene winkelramen tentoongesteld. Er waren nabootsingen van ons St. Nicolaasgebak, vreemdvormige vogels en beesten en dan een vrijster, zwaar gedecolleteerd, zoodat mijn oude vriendin, die uit Amsterdam is, meende, dat burgemeester de Vlugt, die vrijster met haar koekkige bekoorlijkheden, uit het winkelraam zou laten verwij deren. Op den weg van Genzano naar Nemi kon mijn vriendin niet nalaten steeds weer wilde bloemen te plukken, ofschoon ik haar nog veel tnooiere en veel meer exemplaren tusschen Nemi en Castello voor spelde. Nemi zag ei; beeldig uit in voorjaarstint. Langs de hellingen veel bloemen, afgewisseld door jong groen en dan de grauwe rotsen als tegenstelling met de in het zonlicht tintelende huizen en alles gedomi neerd door het oude paleis der familie Rospiglioso, dat een geweldig roofridderslot aandoet. Later op den weg van Nemi naar ons, wanneer men het bergpad, dat boven langs het meer slin gert volgt en zoo langzaam om het meer ombuigt, krijgt men oogenblikken dat Nemi een veel lieflij keren indruk maakt, het paleis geeft daar zijn grootste breedte te zien en ziet er zoo veel gemoede lijker uit, dan van de andere zijde met den vreem den, plompen, ronden toren. Onder ons ligt het meer van Nemi, links Nemi, recht voor ons Genzano en daarachter de Cma- pagna, begrensd door de zee. De Campagna vertoont lalloo'ze kleuren, meestal variaties op ''groen. Het gras wordt reeds rijp en over 14 dagen zal cle ie hooioogst wel kunnen beginnen, zoodat men nog vóór het verschroeiend warm gaat worden een 2e rijke hooioogst binnen zal kunnen halen. Die 2e hooi oogst zal dan samenvallen met uw eigen -hooioogst, Vreemd hoe verschillend het klimaat toch overal is en hoe dat invloed heeft op alles. Wij genoten alle vier volop van het mooie, lief lijken uitzicht en van de bloemenweelde om ons heen. Helaas ken ik niet alle namen der wilde bloemen en moet volstaan enkele, te noemen, als iris. cyclamen, narcissen, brem enorchideën. Ja orchideën bloeiden er en werden door mij voor mij ne vriendin geplukt. Wilde cyclamen wilde ik ook plukken, maar daar kwam niets van. Dat zat zool Twee leuke bengels döken plotseling op en boden mij ieder een bouquet wilde cyclamen aan. Neen jongens, zei ik, ik doe mijn werk zelf. Toe. meneer, antwoordde een der bengels, het kost maar 4 soldi (20 centimes, dus iets meer dan 2 centen). Wel drom mel, zei ik, geef hier, levé de havenreserve, voor 2 centen kan ik mijn ongewende rug geen 100 keer bukken. Toen, omdat de andere jongen teleurgesteld keek, gaf ik dien ook 20 centimen en kreeg in ruil zijn bouquet. Mijn oudere vriend, een verstokt celi batair, millionair, maar erg op d.e penning, gromde iets van onnoodig geld uitgeven, zijn nicht, mijne oude vriendin, die-wel begreep dat de bloemen voor ha^r bestemd waren, tróotstte mij, dat het zaliger was te geven dan te ontvangen. Drommels, ik mop per zelden over mijn weinige duiten, maar toen daar die rijkaard voor mij uit tippelde, dacht ik: mocht ik nu maar elk jaar tien mille voor hem aan lief dadigheid besteden. Niet, dat ik niet overtuigd ben, dat hij ook wel zal geven, maaranders! We kwamen om 7 uur thuis en moesten dadelijk eten, want om 8.30 ging de laatste trein naar Rome. Met mijnt oudere vriendin praatte ik over haar ouders, over haar jongere zusters, groote viendin- nen uit mijn jeugd, met clubgenooten van mijn ge trouwd. Wij haalden oude tijden op en wel hoe wij allemaal op een Paaschdag naar eieren en geschen ken gezocht hadden in den mooien stadstuin van haar ouderlijk huis op de Heerengracht. Wij herin nerden ons nog zoo goed die lentedagen van ons le ven en spaken nu over de lentedagen van de vol geilde generatie van de kinderen van hare zusters en zij zoowel als ik, niet zelf kennende de weelde van het bezit van kinderen, genoten van het pra ten over de weelde, die anderen bezaten. Er was juist een gröot feest van onze club ge weest en daar waren reeds verscheidene mijner vrienden met kleinkinderen verschenen. Alweer een nie(uwe lente! Ik bracht mijn vriendin met een lantaarntje het bergpad af naar het station. Dé beide heeren, waar van de een den weg kan droomen, en den ander geleidde, konden het wel met het maanlicht stel len, voor mijne vriendin vond ik beter om de scha duwplekken bij te lichten., want het gaat soms raar over blokken lava of langs gaten. De trein kwam aan, floot en weg gingen de vrien den, ouder dan ik en daarom juist zoo goéd mij herinnerend aan dé lente van mijn leven. Vannacht sliep- ik heerlijk! Opeens 'werd ik wak ker door luid gezang van verscheidene nachtega len, die aan den overkant van dé Galleria di Sopra in het Park van Barberini, .verblijf houden. - Luisterend naar het gezang dommelde ik weer in en 'droomde van de lente en van het heerlijke" mooie schilderij, genaamd Primavera (lente), door den grooten Italiaanschen meester Alessandro Bot- ticelli (1-4401510) daaraan gewijd. Nu, terwijl ik naar buiten kijk, denk ik aan mijn vaderland, waar ook spoedig de lente zal beginnen, Dan zal, terwijl de prachtige vruchtboomen in volle weelde bloeien, het graan optoovert uit' de aarde, het mooie Hollandsche vee- de malsche weiden gaan sieren. Biggetjes en lammetjes zullen dartelen in het land en de onvolprezen schoone Hollandsche luch ten zullen het onvergetelijk lieflijke landschap tot grooter bekoring brengen. Terwijl mijn blik hier stuit tegen de Albaansche bergen, de Appenijnen en Abruzzen zult gij zoo ver zien als ge wilt en uw oog zaPte gast gaan aan een symplronie van groen en blauw en wit, de kleu ren van het rijke Hollandsche landschap. Gij zult echter wel nog even moeten wachten op uw Hollandsche lente en inmiddels geniet ik van mijn Italiaansche Frimavera. Inmiddels vriejidelijke redactie, lezeressen en le zers: Buona, Pasqua, buone coset

Schager Courant | 1927 | | pagina 6