SchagerCourant Raad Winkel. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Woensdag 27 April 1927 70ste Jaargang. No. 8039. (Vergadering van den Raad op Dinsdag 26 April 1927, des morgens half tien. Afwezig zijn de heeren Breebaart en Van Wllk. Voorzitter de heer J. 'Koster, burgemeester, secre taris de heer A. de Ridder, Na opening, volgt vaststelling der notulen. Naar aanleiding der notulen stelt de heer Dekker een vraag over de beharding van een weg. welke vraag door don Voorzitter wordt beantwoord. Tot zijn spijt moet Voorzitter meöedeelen, dat de heeren Breebaart en Van Wijk wegens ongesteld heid afwezig zijn. Mededeelingen. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheid voor velen om hij stemming in het raadhuis de trap pen op te moeten, hebben D. en W. besloten, het stembureau voor de op 18 Mei a.s. te houden stem ming, in de benedenzaal van het raadhuis te vestigen Door B. en W. wordt overwogen, een actie in het leven te roepen ter verkrijging van een aandeel uit de wegenbelasting, voor gemeente-, Banne- en pol derbesturen. die met do kosten van onderhoud der wegen worden belast. Aanvankelijk zal daarvoor de ze zaak aanhangig worden gemaakt bij de Vereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen in het kan ton Schagen. De werkvoorziening is geëindigd op Zaterdag 12 Maart 1927 en de totale kosten dier voorziening heb ben bedragen f 504.15. Het getal werkloozen heeft zich bepaald tot 8. De aanbesteding van basalt en grind heeft plaats gehad en de uitslag daarvan is als volgt: 117 M3. basaltslag aan de Ned. Basalt Maatschappij f 934.83, 52 M3. grind aan Jb. Kuiper en Zn. te Barsinger- horn f 243.90. De aanbesteding van leermiddelen en schoolhe- hoeften heeft plaats gehad en de kosten daarvan bedragen: voor de school voor U.L.O. f 304.77, voor de school voor L.O. f 357.16. De aanbesteding heeft plaats gehad door de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in het kanton Schagen. De heer Dekker staat sympathiek tegenover actie ten aanzien van de wegactie; er wordt een rechtma tig deel gevraagd en spr. wenscht de heeren succes. Wat de aanbesteding van basalt en grint betreft, wijst spr. op het belangrijk prijisverschil vergeleken bij de prijzen voor basalt en grint van den Langereisweg. Voorzitter deelt op de desbetreffende vraag van - den heer Dekker mede. dat voor de levering voor den Langereisweg oop prijsopgaaf is gevraagd. Een actie, die goede resultaten heeft teweeggebracht. Voorzitter herinnert er aan. dat voor de bevolking van de U.L.O.-school een vrij belangrijke actie is ge voerd. Het resultaat dezer actie is. dat het aantal leerlingen voor de UJLO.-school thans bedraagt 39, het aantal was 21. Dit beteekent dus een zeer be langrijke toename. Voorloopig zal de verdeeling als volgt zijn: 23 leerlingen voor de eerste klas. 10 voor de tweede klas. 4 voor de derde klas. 2 voor de vier de klas. Spr. wenst er verder op. dat door dit aantal wordt tegemoet gekomen aan bet aantal dat in de onderwijswet wordt genoemd en dat dan ook op een bijdrage voor de tweede leerkracht in het komende. jaar van rijkswege zal kunnen worden gerekend, af gescheiden nog van de mogelijkheid, dat dit aantal wellicht ook beinfluenoeerend zal zijn tot een der gelijke uitkeering over dit jaar. Van deleerlingen komen er 18 uit Winkel, 7 uit Aartswoud. 1 uit Wester-Moeibeek. 6 uit Lutjewin kel. 2 uit Nieuwe Niedbrp, 3 uit Kolhorn en 2 uit Barsingerhorn. 'Benige nieuwe Leerlingen hebben medegedeeld dat ze komen met het vaste voornemen om het diplo ma te behalen. Als ooit de U.L.O.-school er warm voor heeft ge staan. is het op het oogenblik. Spr. brengt een woord van hulde aan het nieuwe hoofd der school, voor de moeite en welsprekendheid, die hij zich voor deze zaak heeft getroost. Voor hem. zoowel als voor de gemeente, zijn mooie resultaten bereikt en spr. hoopt dat dit een voorlooper is van een bloeiende inrich ting in onze gemeente. Spr. feliciteert niet alleen den heer Span. maar ook de gemeente, 'want we mogen ons gelukkig achten als we een dergelijke inrichting hebben op zulk een krachtigen grondslag De heer Spaans legt zich geheel neer bij het ©ere saluut dat Voorz. aan d'eni heer Span brengt, daar de tnadier waarop de heer Span zijn moeite gedaan heeft, alle hulde verdient Een besluit van Ged. Staten dezer provincie, hou dende goedkeuring der suppletoire hegrooting van 15 Februari 1927. Een bericht van aanneming van benoeming tot lid of plaatsvervangend lid van een der stembureaux van de heeren D. Brugman Jbz.. W. Amels en J. de Veer. Een mededeeling van Ged. Staten dezer provincie, dat de aanslag als forens voor deze gemeente voor het belastingjaar 1925/1926 van de wed. S. Spaans is vernietigd. Een begrooting van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn. over de eerste 9 maanden van het jaar 1927. Voorzitter deele mede. dat pogingen worden ge daan om een nieuwen vleeschkeuringsdienst te stich ten en wel door de gemeenten Barsingerhorn, Win kel. Nieuwe Niedorp. Oude Niedorp. Heerhugowaard, Schagen. Zijpe, St. Maarten, Petten. Callantsoog, Anna Paulowna. Wieringeryaard en waarschijnlijk Harenkarspel. B. en W. stellen voor zich weer bij den vleesch keuringsdienst aan te sluiten. Voorzitter wijst erop, dat deze aansluiting geheel vrij staat van de verdere plannen der tegenwoordige commissie ten aanzien VaT? u oprichting van een vernietigingsinrichting. De heer Kamp vraagt, of de kring dan blijft te Barsingerhorn. Voorzitter zegt. dat de kring nog niet bestaat, maar dat er groote kans is, dat de kring te Barsinger- norn blijft. En waarom ook niet. de administratie enz. is in goede handen, klachten bereikten de com missie niet. Er is dus geen reden, om den vleesch- keurmgsdienst elders te vestigen. Op het andere plan, het geval van de vefhietigingsinrichting, zal wel na der worden teruggekomen 'Een balans ep winst- en verliesrekening met toe lichting van den Warenkeuringsdienst in het ge bied Alkmaar over het dienstjaar 1925 Een mededeeling van de wed. Tjeenk en Co. te Amsterdam, dat voor de belegging van f 300 is aange kocht f 400 3 N.W.S. Een proces-verbaal van opneming van kas en hoe ken van den gemeente-ontvangervan 22 Maart 192.7. IA kas was f 447.60. Een dankbetuiging van de gymnastiek vereeniging „bparta voor het haar toegekende subsidie. Ben mededeeling van de vereenJglng van Burge meesters en Secretarissen in het kanton Schagen, houdende bedenkingen door haar ingebracht bil den Minister van. Financiën tegen invordering van Rijks belasting over de postadministratie. Een besluit van Ged. Staten dezer provincie hou dende nadere goedkeuring van het besluit tot. reor ganisatie van de M.U.L.O.-schooL "B. en W. stellen voor. al dezo stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Door de Vereeniging van Nederlandsche Ge-meen ten (afdeeling Noordholland} is 'toegezonden een verslag van de gehouden vergadering op 21 Jaunari 1927, waarin werd besloten een overeenkomst aan te gaan met het adviesbureau voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen, onder een uiteenzetting der daaraan verbonden kosten, wordt verzocht zich aan te sluiten bij de adviescommissie der Noordholland- sche gemeenten voor bouwplannen en uitbreidings plannen. Waar deze toetreding meerdere kosten zal mede brengen. welke zullen drukken op hen. die eenig bouwplan ter goedkeuring inzenden. en waar de te genwoordige regeling met „Heemschut" bevredigend werkt, stellen B. en W. voor de bestaande regeling te handhaven. AJdifs wordt besloten. Door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar is medegedeeld, dat de verbouwing en inrichting van de voormalige cadettenschool tot ziekenhuis vermoe delijk wel een groot deel van het jaar 1928 zal vor deren en over het jaar 1928 geen vraag omi beschik baarstelling van toegezegde jaarlijksche bijdrage ifl te verwachten en derhalve op de begrooting voor het jaar 1928 nog geen gelden beschikbaar behoeven te worden gesteld. Dit schrijven heeft een punt va-n bespreking gevormd in de vergadering van de ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen. waar de meening heerschte. dat in 1925 bijdrage werd toegezegd voor het toen ont worpen groote plan, doch de gemeenten aan die toe zegging thans niet meer gebonden zijn, waai' dit plan niet werd uitgevoerd, doch een aanmerkelijk bescheidener plan. waarvan opnieuw dient te wor den overwogen of dit olan voor de gemeente dezelfde waarborgen biedt als het groote plan. Waar genoemde vereeniging zich inmiddels tot 't gemeentebestuur van Alkmaar heeft gewend, stel len B. en W. voor een afwachtende houding aan te riemen. De heer Brugman wijst erop. dat de toezegging tot steun toch zeker bestendigd blijft, alleen kan ^r wijziging in het bedrag komen in verband met de verminderde stichtingskosten. Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van'Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de begrooting voor Ï927. Door de Federatie van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging en ziekenzorg in Nederland is een adres tot den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen gericht, houdende verzoek niet% tot verhooging der verplegingskosten in de academi sche ziekenhuizen over te gaan. Genoemde federatie vraagt aan haar adres adhaesie te betuigen. B. en W. stellen voor. adhaesie te betuigen. Wel. zegt Voorziter, zijn we hierbij niet betrokken, maar toch moeten we waken, dat in onze omgeving een dergelijk iets" wordt gedaan. Hoe nuttig de Ver eeniging voor ziekenhuisverpleging. is. blijkt wel, dat thans uit onze gemeente de 3e patiënt is opgenomen. Van het Prov. Bestuur is bericht ingekomen, over de algemeene tariefsverlaging voor de waterleiding en zulks in verband met de adhaesie aan het adres indertijd betuigd van den raad van Middelie. De heer Brugman feliciteert den raad van Middelie en herinnert aan de wijze waarop sommige gemeen teraden het adres van Middelie hebben behandeld, waar het adres somtijds-misleidend werd genoemd. Gebleken is nu wel dat dit onjuist was. Alleen acht spr. de meterhuuir van f 6 nog te hoog. Ingekomen zijn de volgende verslagen over 1926 Wijkverpleging, Handelswinteravondschool; Com missie tot wering van schoolverzuim te Lutjewinkël,; Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, Oudercommissie van Winkel, Gezondheidscommis- missie te Hoorn, Oudercommissie van Lutjewinkel.; van het bureau voor de Arbeidsbemiddeling. Onder dankzegging worden de verslagen voor kennisgeving aangenomen. Wat de arbeidsbemiddeling betreft wordt nog eens gewezen op de weinige aanvrage om werknemers van de zijde der werkgevers en dit zal de belang stelling van B. en W. voor het a.s. seizoen hebben. Het vermenigvuldigingscijfer plaatselijke Inkomstenbelasting. Voor het belastingjaar 1927/1928 moet -worden vastgesteld het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting. Het komt B. en W. gewenscht voor het vermenig- vuldigingscijfer ook thans weer te bepalen op 1,2. Weliswaar zal over het belastingjaar 1925/1926 met dit vermenigvuldigingscijfer een meerdere ont vangst te verwachten zijn van f4371.12, doch lagere inkomens uit veehouderij en tuinderij zullen het be lastbaar inkomen doen dalen en derhalve het be houd van het vermenigvuldigingscijfer op 1,2 wen- schelijk maken. B. en W. stellen voor, dit op 1,2 te bepalen. Aldus wordt besloten. Onthefing schoolgeld. Door J. Korff wordt ontheffing van schoolgeld ge vraagd voor zijn dochter, die 27 Juli 1926 de school voor U.L.O heeft verlaten. B. en W. stellen voor 9/12 ontheffing te verleenen. Door R. Nap wordt ontheffing van schoolgeld ge vraagd voor zijn dochter, die 1 October 1926 op de school voor U.L.O. is geplaatst. B. en W. stellen voor 7/12 ontheffing te verleenen van den aanslag voor lager onderwijs. Goedgevonden. Leden Schattingscommissie. Ingevolge het bepaalde bij artikel 60 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting 1914 hebben de loden der Schattingscommissie zitting voor 4 jaren. Dit tijd vak eindigt 1 Mei 1927. Tegenwoordige leden zijn de heeren: J. Koster, K. Breebaart Jz., G. Kamp en S. Kriek. B. en W. stellen voor, andermaal 4 leden te be noemen. Behalve de aftredenden worden aanbevolen de heeren L. van Wijk, J. Spaans, D. Brugman Jbz. en P. Dekker. De aftredende leden worden alleen herbenoemd en Voorzitter spreekt er zijn genoegen over uit dat de heer Breebaart met algemeene stemmen .is benoemd. Waar de heer Breebaart niet meer in den nieuwep raad zal komen, hoopt spr., dat door deze benoeming het contact met den 'heer Breebaart blijft behouden. Lid commissie wering schoolverzuim. Door vertek van den heer W. Bulten is een vaca ture in genoemde commissie ontstaan, waarin moet worden voorzien door benoeming van een onderwij zer bij het openbaar onderwijs. Door B. en W. wor den aanbevolen: No. 1. B. Span; no. 2. P. J. N. Wij- ker. De heer Span wordt met algemeene stemmen oenoemd. Wijziging de gasfabriekregeling. Het vaststellen voor voorschriften voor de reke ning en begrooting der gemeente en gemeentelijke bedrijven heeft tengevolge dat de financieele regeling der gasfabriek tot de gemeenten en voornamelijk de verantwoording der saldi, daarmede in overeenstem ming moet worden gebracht. De Gascommissie stelt, na daaromtrent ter bevoeg- der plaatse overleg te hebben gepleegd, voor, artikel 9 der bestaande overeenkomst van 12 Juli 1681, goedgekeurd door Ged. Staten den 12 October 1921, no. 55, te lezen als volgt: Het saiuo der rekening van baten en lasten wordt verantwoord in de rekeningen der beide gemeenten, in elke rekening voor de helft. Ter zake van een voordee ig saldo stort elke gemeente in de bedrijfs das, geajk aan haar aandeel in dat saldo, ter vor ming van eeil reservefonds, terwijl door het bedrijf een uitkeering uit, dit fonds aan de gemeenten wordt gedaan tot het bedrag, dat wegens eon nadeelig sal to ten iaste der gemeenterekening komt. Uit het reservefonds kunnen voorts, voor zooveel noodig, worden voldaan buitengewone onderhouds kosten, uitbreidingskosten of vervroegde aflossingen van de vorengenoemde geldleeningen. Artikel 9 oud, luidt als volgt: Een voordeelig saldo der winst- en verliesreke ning komt ten bate van een te vormen reservefonds, in een eventueel nadeelig saldo wordt voorzien bij de volgende begrooting der gasfabriek., tenzij de Raden besluiten dit uit het reservefonds te voldoen. Uit het reservefonds kunnon voorts, voor zoover noodig worden voldaan buitengewone onderhouds kosten, uitbreidingskosten of vervroegde aflossingen van de vorengenoemde geldleengingen. B. en W. stollen voor deze wijziging vast te stellen. Wijziging bouwverordening. Tengevolge van de wijziging der bouworde, nl. het bouwen van hooge spitse topgevels, moeten aan de hand van de thans geldende bepalingen der bouw verordening, dergelijke bouwaanvragen worden afge wezen,- omdat het verboden is op halfsteensmuron topgevels te bouwen van meer clan 3 M. hoogte. Het bouwen van 3 Meter topgevel en het overblijvende deel te dichten met hout,, is al eveneens verboden. Het raadplegen van verordeningen in andere ge meenten doet zien dat daarin de meeste gevallen een mildere bepaling voorkomt en in verhand daar mede stellen B. en W. voor artikel 41, 2e lid' dei- bouwverordening te lezen als volgt: „Op mu-en van niet minder dan 0.11 ipeter dikte mogen geen topgevels worden gemaakt van meer dan 13/4 M2. oppervlakte". Artikel 41, 2e lid luidt thans: „Op muren van niet minder dan 0.11 meter dikte mogen geen topgevels worden gemaakt hooger dari 3 Meter boven de balklaag en die niet behoorlijk zijn verankerd". Omtrent de voorgestelde wijziging is het advies der gezondheidscommissie gevraagd, doch nog niet ontvangen. B. en W. stellen voor, tot die wijziging te beslui ten, behoudens advies dier commissie". De heer Kamp dankt B. en W. voor deze regeling die wordt voorgesteld, naar aanleiding van zijn. verzoek in cömitévergadering, om inlichtingen in te winnen bij andere gemeentebesturen. Het zal het. bouwen aanmoedigen. De heer Dekker vraagt of er nog geen gevaar be staat om deze regeling te accepteeren. en spr. noemt dan enkele voorbeelden. Voorzitter beantwoordt de opmerking van den heer Dekker en kan deze wijziging gerust aanbe velen. Wordt goedgevonden. Door den gemeente-ontvanger wordt verzocht voor den dienst 1926 ontheffing van hondenbelasting te verleenen aan: D. Berkhout en A. de Witte wegens vertrek en aan K. Appel en P. Fijnheer wegens on vermogen 4 X f2.f8.—. Een van schoolgeld aan: W. P. van Gijtenheek over 1925 f3.90, id. over 1926/1927 f 1.56; C. Kuut over 1926-,27 f 0.87, D. Berkhout, over 1926-'27 f5.40, totaal f 11.73., Allen wegens vertrek. B. en W. stellen voor al deze ontheffingen te ver leenen, waartoe wordt besloten. Het vak Wiskunde. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is medegedeeld, dat na de splitsing der M.U.L.O.-school door den heer J. A. Rietber gen aan de U.L.O.-school geen onderwijs in wis kunde mag worden gegeven tijdens de uren waarin hij bij het lager onderwijs moet zijn. Wiskunde aar» de U.L.O.-school zal buiten de gewone schooluren gegeven moeten worden en voor het geven daarvan zal de raad een vakonderwijzer moeten benoemen. B. en W. stellen voor den heer Rietbergen als zoo danig te benoemen en de benoeming te rekenen van af 1 Januari 1927. Dit schrijven was van den Minister ingekomen in verband met een door B. eii W. gestelde vraag. De heer Rietbergon wordt- met algemeene stemmen benoemd. B. en W. stellen verder voor, aan den hper J. A. Rietbergen voor het geven van onderwijs in wis kunde aan de U.L.O.-school een belooning toe te kennen van f325.per jaar, voor vjelk bedrag 4 uur per week, gedurende pl.m. 40 weken per j aal les gegeven zal moeten worden en deze belooning toe te kennen vanaf 1 Januari 1927, het tijdstip waarop de nieuwe regeling in wefking is getreden. De heer Brugman vraagt, of een vakonderwijzer ook betaald wordt door het Rijk. Voorzitter antwoordt ontkennend, het betreft les geven buiten de gewone schooluren. Naar aanleiding van een vraag, van den heer Kamp, wanneer les in wiskunde zal worden gegeven antwoordt de Voorzitter, dat eenige reorganisatie zal moeten geschieden. Waar het voorstel van B. en W. algemeen wordt geaccepteerd, spreekt Voorzitter daarover zijn ge noegen uit en zegt dat de wijze waarop de onderwijs zaken hier worden behandeld, kan het niet anders of de resultaten kunnen niet uitblijven. Een derde wegwerker. Het komt B. en W. gewenscht voor, om voor een goed en regelmatig onderhoud der wegen de be schikking te hebben over een jonge werkkracht, die uitsluitend aan de wegen werkzaam zal zijn en stel len voor hen te machtigen daarvoor een oproeping te doen. aanvankelijk voor een proeftijd' tot 1 Ja nuari 1928 en tegen een loon van f21 por week. Daarnaast wenschen B. en W. te behouden de te genwoordige werkkrachten Korver en Fijnheer en deze allereerst te benutten voor bijkomende werk zaamheden. De< nieuw te benoemen wegwerker zal het geneel wegennet hebben te verzorgen en der halve uitwinnen de kosten van afzonderlijk werk in de Weere en Lutjewinkel, waarvan de kosten in 1926 hebben bedragen f263.35. De heer Kamp vraagt comitévergadering. De heer Dekker acht dat niet gewenscht, doch Voorzitter zegt dat de heer Dekker na eomiteverga- dering zijn bezwaren naar voren kan brengen. De raad gaat in comité. Na heropening deelt Voorzitter mede, dat B. en W. voorloopig hun voorstel terugnemen en zullen trachten op deze of gene wijze aan het wegenstelsel tegemoet te komen en zien of de heeren dan te vreden zullen zijn. Blijkt dat niet. dan zullen we weer zien. Rondvraag- allerlei. De heer Kamp heeft bemerkt, dat er 's avonds geen verlichting bij de tram is. wat vooral voor vreemdelingen gewenscht is. Voorzitter zal er Molenaar op wijzen. De heer Brugman vraagt of de malariabestrijding dit voorjaar heeft plaats gehad. Voorzitter zegt dat er wel mee begonnen is. maar er was niet aan lysol te komen. Eén bestelling is geannuleerd, een andere firma heeft nog niet gele verd. Voor verschillende menschen ia het moeilijk nu de besproeiing toe te* laten. De heer Brugman wijst er op. dat de besproeiing ook met Rids had kunnen gebeuren. De heer Brugman wijst verder op het feit, dat paar den van woonwagenbewoners heele stukken gras af grazen en spr. dringt aan op maatregelen, desnoods proces-verbaal. Voorzitter noemt het afbekken van een gedeelte, het is een moeilijke kwestie, waüt woonwagenbewo ners beschouwen zich als algemeene grondbezitters, De heer Kriek wil volstaan met het aanwijzen van een grasperceel en niet afhekken. Voorzitter zal trachten de zaak tot een goede op lossing te brengen. De heer Brueman wijst verder op! de schoeiing van het toegangshek naar de school te Lutjewinkel. De heer Spaans herhaalt zijn vroeger genoemd voorstel om de sloot te dempen en op het midden een hek te plaatsen. Voorzitter zegt. dat B. en W. in de eerstvolgende vergadering met een voorstel zullen komen. De heer Dekker informeert naar de bevindingen opgedaan bij de beproeving der brandbluschmidde len. Verder wijst spr. op onvoldoende afwatering van de straat voor perceel Van Stipriaan. op het teeren van 2 loopposten en brug over de Kromme Gouw. en bepleit aan weerskanten langs de Molenkade hot aanbrengen van borden „gevaarlijke kruising". De heer Spaans wijst op het afdoend geven van seinen als men van Winkel of Weere afkomt. Voorzitter zegt. dat do beproeving der hrandblusch- middelen in alle opzichten heeft voldaan, wat de andere punten door den heer Dekker genoemd, be treft. hieraan zal aandacht worden geschonken en de waarschuwingsborden zullen B. en W. doen plaat sen. De heer Spaans wil nu een nieuwe commissie voor den vleeschkeuringsdienst. weldra moet worden benoemd, den burgemeester als commissielid be noemd zien. Voorzitter vindt evenwel, dat de belangen van onze cremeente steeds goed door den heer Spaans zijn behartigd en wil den heer Spaans als commissie lid handhaven. Over deze benoeming kan evenwel naderhand nog wel gesproken worden. Hierna sluiting. OP HUN WUZE GEWROKEN. Toni Meany, een Cajnadeescho vallenzetter, heeft een jaar geleden in eeai gevecht met een reusachtig gen grijzen beer, het onderspit moeten delven. Zijn bedde makkers Jack YarZeau on Martin Daytöni zwoeren aan zijn graf. dat zij hem zouden wreken Dat hebben zij ook gedaan. Zij zijn Zaterdag uit de bergwoestenij aan de MoGregor teruggekeerd met het vel en den schedel van den reus. De pels is 2.70 M. lang en 1.65 M. breed. De schedolt vertoonde een breuk, die al verscheidene maanden eerder toegebracht moet zijn. Tom Meanv zal zijn vijand dien wol hebben toegebracht in zijn laatste gevecht, dat onder de jagers en vallenzetters van Britsch Golumbië al een klassieke vermaardheid beeft verkregen. EEN VERLOREN SCHAT. Te Roehef rt wordt op het oogenblik een expe- dtiie uitgerust, die zal trachten een sehat terug te vinden ter waarde van meerdere millicenen, welke sinds 1820 bij het eiland Olérom op den bodem der zee ligt. In den loop der tijden zijn reeds herhaalde vruchtelooze pogingen gedaan om do plaats te vin den, waai- de schat, uit diamanten en baren goud bestaand, riigt, doch 'men meent thans de juiste plaats te hebben ontdekt. Tijdens de Fransche revolutie was een graaf de Saint Pol naar Amerika uitgeweken. Hij was er zx> gelukkig in zijn ondernemingen dat hij na dertig jaren een onmetelijk fortuin had bijeenge bracht. In 1820 besloot, hij naar Frankrijk terug te kearen en na al zijn bezittingen in goud en kosfc^ bare sbeetnen te hebben omgewisseld, charterde hij een schip, Ie- Jeune Ilenri, waarin hij1 een groote brandkast liet plaatsen. Het fiöhip had een vqocry spoedige reis tot hot bij hot eiland Oléron tijdens een hevigen storm tussohen het eiland en hot vas teland op de rotsen liep 'en Zonk met de safe, welker inhoud den graaf d©; Saint Pol tob een der rijkste bewoners van Frankrijk zou hebben gemaakt. EEN PONT OMGESLAGEN. Men meldt uit Berlijn: Op de Havel bij Potsdam is Maandagmiddag een veerpont tengevolge van den zwaren storm geken terd. 18 Arbeiders die zich daarop bevonden, ver dwenen in do rivier, dió aldaar ter plaatse onge veer 120 meter diep is. Verscheidene hunner zijn verdronken; heb aantal slachtoffers is nog niet be kend. - KLEINE STELEN EN GROOTE STELEN. Potsdam heeft alweer een sensatie. Een „Amts- rat" van de OboiToohnungkamnier'' (de Pruisisch© rekenkamer), die daar gevestigd is, is op een auctie op heeberdaad betrapt op diefstal van zilveren le pels. Hij is geschorst, maar niet gearresteerd, daar hij in don oorlog horh.taldel ijk is gewond en den diefstal ymmoedelijk uit verstrooidheid heeft go Sleegd. Financieele moedlijkhedQn Zijn in geen geval o oorzaak ervan, want hu heeft oen goed inkomen en een rijke schoonvader EEN MOEILIJKE OPERATIE. Aan boord van de Aquitania heeft dr. Sycbiey Jones, de scheepsdokter, naar de Daily Mail meldt, Zondag met succes een operatie wegens blinde darmontsteking verricht bij don eersten officier van het Bchip. Hoewel er' een zware zee stond, besloot de dokter tooh^ tot de operatóe over te gaan. Dr. Jones heeft 23jaar geleden zijn eerste operatie we gens appendicitis in den Atlantisohen Oceaan verr richt aan bpord van de Jverma. Zijn patiënt van toen is thans eerste machinist op de Aquitania. NOG EENS DE OVERSTROOMING VAN DE MIS- SISSIPPL Volgens de berichten rilt Amerika heeft de Missis- aippi thans reeds 3,000,000 acres land (een acre is ruim 4000 c.A.) overstroomd en volgens de des kundigen zal daar- nog da noodigie oppervlakte land in de Delta van die rivier bijkomen als heb hooge water ook tot daar is doorgedrongen. Zondag deed zich te New Orleans -het merkwaardige geval voor, dat de peilschaal een geringe val aanwees, een gevolg van het doorbreken van Zoovele water- keorangen hoogerop de rivier. Greenville stond Zondag het water al 4 d 5 M. hoog in de straten. Er 'Zijn nog 5000 inwoners in de stad achtergebleven, die weigeren hun bezit tingen in deai steek te laten. Te New Orleans gaat men' .voort de bandyken te versterken ©n van kistdammen te voorzien. Ver scheidene lieden slaan groote vooraden leeftocht in om voorzien te^ zijn als de stad geisoleerd mocht worden. Ook zyn er velen, dia zich op hun erf voorzien van boutjes of vlotten, om in geval van nood te gebruiken. Volgons de bladen Zou de schade al op 20 mil- JOCBï j schatten zijn, maar het is uit den aapd der Zaak thans nog onmogelijk om ook maar icads bij nadering aan te geven hoever de verwoes ting Zich uitstrekt. BIOSCOOPBRAND. Te Werkne Oedinsk is Zondag brand uitgebroe- ken in een1 schuur, die tot eeuj bioscoop was ver bouwd jen waarin een regoeenngsfilm werd ver toond. Er zijn 12 menschen verbrand ©a tientallen bij de ontstane paniek gewond. DOLLE KATTEN. Te Arles, aan don mond van do Rhona, Zijn eert huisgezin van vier personen, vader moeder, en 2 kinderen, ©n nog drie andere personen, door dolle kat.en gebeten. Allen zijn naar het Pasfceurinstituut te Marseille overgebracht. De katten, een zevental zijn «ffeemaakb.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5