Petten en lijpe één gemeente. Radioprogramma Abonnementsgelden. Binnenlandsch Nieuws. DZ O VERSTRO OMIN O VAN DE MISSISSIPPI. De overstrooming, -veroorzaakt door de wateren van de Mississippi, houdt aan. Reeds weet men dat honderd menschen zijn verdronken. Bovendien vreest men dat nog vijfhonderd anderen hun dood in het water hebben gevonden. Bij Memphis voert de rivier 10 maa! zooveel wa ter af als m normale tijden. Gisteravond zijn nog zes nieuwe steden overstroomd, w.o. Arkansas City. In deze stad staat het water in sommige straten zes voet hoog. Nader wordt gemeld: Weken, misschien maanden zal het duren voor de vluchtelingen kunnen terugkeeren en dan zullen zij vernielde huizen en vernielde boerderijen vinden. Te Greenville weigeren 10.000 menschen, meest kleine negerboeren, die alles hebben verloren, den rivierdijk te verlaten, waarop zij zijn gevlucht, hoewel het wa ter waarschijnlijk nog verder zal stijgen. Honderden motorbooten brengen menschen in veiligheid, die in boomen, op daken of op stukken dijk zijn gevlucht Het Roode Kruis werkt met koortsachtige inspan ning, geholpen door duizenden vrijwilligers. Doctoren en verpleegsters hebben reeds 4000 menschen in de streek van Greenville ingeënt tegen typhus en in de vluchtelingenkampen van Arkansas worden de men schen tegen typhus en pokken gevaccineerd. In de nabijheid van Pine Bluf! bevinden zich 10.000 dakloo- zen, die op booten voedsel ontvangen. Op verschil lende plaatsen zijn mazelen en andere kinderziekten uitgebroken, die zich snel uitbreiden. In Arkansas en elders zijn gisteren nog eenige plaatsen overstroomd. Van New Madrid in Missouri tot de delta van Louisiana wordt het dal van de Mississippi veran derd in een groot meer, zoo meldt de correspondent van de „Times" te New York. Reeds zijn 9000 vier kante mijlen (ongeveer 22.500 K.M.2), deels zeer vruchtbaar land, door het water bedekt. Tientallen steden en gehuchten staan tot de tweede verdieping onder water. De materieele schade wordt op ongeveer twee en een half milliard gulden geschat. Het zal nog weken duren voor de vluchtelingen in N.O. Arkansas en Z.O. Missouri naar hun yernielde boerdeijen kunnen terugkeeren. Ontelbaar is het aan tal reddingen door honderden motorbooten verricht, die menschen uit boomen, van de daken, van over schotten van dijken halen. Te Brasfield om slechts een enkel voorbeeld te noemen van dennoodtoestand wonen 3000 men schen in goederenwagens een voet boven het peil van het water. De vluchtelingen zijn in kampen bijeengebracht, waar mazelen en andere kinderziekten zijn uitgebro ken, DOOR EEN STIER GEDOOD. Gisteren is te Lakenheath. in Suffolk. het lijk ge schouwd van majoor Neveridge Smtih. die vroeger aan den Boerenoorlog deelgenomen en in den groo- ten oorlog bij de Engelsche luchtmacht dienst ge daan had. Twee weken geleden had hii als vlieger- officier ontslag genomen en was hij naar zijn boer derij teruggekeerd, die zijn familie tijdens zijn afs wezigheid had bestierd. Een tijdje nadat hij Zaterdag ochtend erop uitgegaan was om een stier te voederen, zag zijn stiefdochter het beest op zijn borst knielen. Zij verjoeg; het door 9teenen te werpen en ontbood een ziekenauto. De hulp was dadelijk bij de hand. maar majoor Smith [bezweek spoedig daarop. De stier had hem op zijn horens genomen en weggeslingerd. 'Zes of zeven jaar geleden was zijn vrouw ongeveer driehonderd meter van de plaats waar hij zelf om het leven kwam, door een expres-trein op een over weg gedood. NOEL DAVIS GEDOOD. Uit New York, 26 April. De vlieger Noel Davis werd heden gedood, toen na een voorbereidende vlucht voor den tocht New York—Parijs zijn vlieg tuig op den grond te pletter sloeg. STORMWEER IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 26 April. In den afgeioopen nacht is Berlijn geteisterd door een storm,* die soms de kracht van een orkaan had en door geweldige slag regens, die in de openbare parken veel schade heb ben aangericht. Verscheidene oude boomen werden uit den grond gerukt. Ook in het gebied van den Ódermond heeft een zware storm gewoed. Te Stettin zijn talrijke ruiten van etalages vernield, in de haven is een laad- en losplaats overstroomd. Uit Hamburg wordt gemeld, dat door tien hevigen wind een stormvloed kwam opzetten, waardoor landerijen aan den mond van de Elbe gelegen, werden overstroomd. Aan den ooft- en tuinbouw werd groote schade toegebracht. De Elbe is bij Boizenburg aanzienlijk gestegen. Het dorp Gothmann is thans geheel door het water in gesloten. en gelijkt op een eiland. In de nabijheid van Bandekow bij Boizenburg is hedennacht in den zomerdijk een breuk ontstaan. De manschappen der veiligheidspolitie, die hedennacht in het overstroo- mingsgebied zijn aangekomen, hebben de breuk met zakken zand en cement gedicht. Hedenmorgen brak de dijk op eén iets verder gelegen plek opnieuw door. De veiligheidspolitie is thans ook daar aan den arbeid. Het hooge water in de Elbe nadert thans het voor spelde peil van 4 M. 40. Do zomerdijken der dorpen die door den hoogen waterstan het ernstigst wor den bedreigd, zijn voor een deel reeds overstroomd. Tel. Aan onn lezers buiten Schagen doen wij bei uur- zoek hel abonnementsgeld dar Schager Courant over het eerste kwertaal 1927, ten bedrage van 11.19 (voor courant met Zondagsblad 12.38), vóór 1 Mei a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste mantel van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit sleohts 3 oents kost; fforma- lieren zfjn aan alle postkantoren h één eent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten ff 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verftooghng. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonuó's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, of Kinderkleeding enz. zijn geabon neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1B27, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1*25 Voor Gracieuse f2.15 Voor Kinderkleeding 10.95 Voor Panorama f2.20 Voor Het Loven 12.50 Voor Radio Luistergids f2« DE ADMINISTRATIE. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN OP DE JAARBEURS TE MILAAN. Men meldt aan de N.R.Crt: Gistermiddag heeft de kroonprins van Italië een langdurig bezoek gebracht aan het Nederlandsche paviljoen op de jaarbeurs te Milaan. Hij'werd rond-, geleid door onzen consul-generaal, de Visser en door ir. Utermark van het Koloniaal Instituut. De kroon prins onderhield zich geruimen tijd met de Neder landers, in het paviljoen aanwezig, en toonde groote belangstelling voor hetgeen door ons land is ten toon gesteld. Hij bleek zeer goed op de hoogte te zijn van onze koloniën en de uiterst liberale politiek door de Nederlanders ten opzichte van het buiten land steeds gevoerd, en zeide het te betreuren, dat Italië ten opzichte van de Indische producten nog te veel van derden afhankelijk is. In de Hollandsche afdeeling werd de meeste aan dacht besteed aan de Goudsche en Edammer kazen, waarvan door een meisje in Volendammer costuum werd gepresenteerd, aan het scheepsmodel van Jo- han de Witt en aan de inzendingen van de gemeen ten Den Haag en Utrecht. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ENGE £AND? In mededeelingen in de „Daily Chronicle" over het aanstaande Londensche Society-seizoen wordt o.a. bericht, dat dè mogelijkheid bestaat van een bezoek van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana aan de Engelsche hoofdstad. Tel. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen geraakte de 16-jarige C. J. Montijn uit de Sionstraat op het Oostplein te Rotterdam, on der een groote autobus van den dienst Spangen— Kralingen. Een der voorwielen ging den jongen over het lichaam tengevolger waarvan de dood onmiddel lijk intrad. VECHTPARTIJ. Gisternacht ontstond aan boord van het Engelsche stoomschip „West Wales", liggende in de Maashaven te Rotterdam, een hevige vechtpartij tusschen twee stokers, waarbij het mes te pas kwam. Een 40-jarige man uit Jamaica bracht zijn tegenstander een 30-ja- rigen man, uit dezelfde plaats, verschillende verwon dingen toe. Een gedeelte van het linkeroor werd af gesneden, terwijl de man bovendien steekwonden in de borst bekwam. De marconist seinde radiografisch om hulp. Dit werd door Scheveningen opgevangen en daarvandaan waarschuwde men de rivierpolitie. Deze haalde zoo wel den gewonde als den dader van boord. De laatste is in bewaring gesteld. VERKIEZINGSKWESTIE TE PURMEREND. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gegrond verklaard het beroep, ingesteld door een der Purmerendsche kiezers tegen de geldigverklaring door het hoofdstembureau te Purmerend van de lijst voor de gemeenteraadsverkiezing, waarop voorkomen de candidaten J. Vet en B. Cruijff. Gebleken is, dat de candidaat Cruijff eerst op de lijst is vermeld, nadat daarop reeds door de kiezers was geteekend. Ged. Staten hebben de beslissing van het hoofd stembureau, dat hierin geen bezwaar had gezien, vernietigd en de lijst ongeldig verklaard. EEN ONGELDIGE CANDIDATENLIJST. Het hoofdstembureau voor de gemeenteraadsverkie zing te Oosthuizen had de lijst voor de candidaten K. Timmerman en Vet ongeldig verklaard, omdat eenige mannen daarop den naam van hun vrouw hadden geschreven en deze vrouwen niet zelf hadden geteekend. Tegen dit besluit was beroep ingesteld bij Ged. Staten van Noord-Holland. Deze hebben het be roep ongegrond en de lijst ongeldig verklaard. Er bleef namelijk na aftrek van de bedoelde namen geen voldoend aantal geldige onderteekeningen over. Thans is aan de gemeentebesturen van Petten en Zijpe een voorloopig wetsontwerp tot vereeniging van de beide gemeenten toegezonden. De nieuwe gemeent zal den naam dragen van Zij pe en de vereeniging zal ingaan 1 Januari 1928. Alle bezittingen, lasten, rechten en verplichtingen der op geheven gemeenten gaan over óp de vereenigde ge meente Zijpe. Voor de vaststelling van de rijksuit- keering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 aan de ver eenigde gemeente geldt als grondslag het bedrag voor iederen inwoner door Ged. Staten van Noord; Holland te bepalen. Déze uitkeering zal eebter niet dalen beneden de som van de bedragen, die de opge heven gemeenten over 1927 te zarnen zullen hebben genoten. Gedurende den tijd. dat de burgemeesters en secre tarissen van de opgeheven gemeenten wachtgeld ge nieten. zal de vereenigde gemeente alsnog jaarlijks van het Rijk, f 600 voor elk der opgeheven gemeen ten ontvangen als bijdrage. Voor verschillende gedeelten van de vereenigde ge meente kunnen ten aanzien van de te heffen opcen ten op de Rijksinkomstenbeïasting of van een belas ting naar het inkomen telkens voor hoogstens één jaar verschillende^regels worden vastgesteld. Aan den burgemeester en de vaste ambtenaren die ontslagen zullen worden, wordt een wachtgeld toegekend, uiterlijk tot 1 Januari 1938. Het wacht geld zal verleend worden tot een bedrag, gelijk aan de wedde of de som der wedden, welke laatstelijk voo de vereeniging werd genoten. In de vereenigde gemeente zal een verkiezing voor leden van den raati moeten plaats hebben. De dag der candidaatstelling en stemming zullen alsdan bepaald worden door Ged. Staten van Noord-Holland Vóór het tot stand komen van de vereeniging zul len het Rijk en de provincie door bijdragen de schul den delgen, die op de gemeente Petten rhsten we gens nadeelige saldi, geleden op vroegere dienstjaren, NOORDSCHARWOUDE. Het Instituut voor arbeidersontwikkeling gaf gis teren den laatsten avond in dit seizoen. Voor een kleine 40 belangstellenden behandelde Ds. de Kloet van Helder het ontstaan, de ontwikke ling en het verdwijnen van het alcoholisme. Vanaf den tijd der Batavieren schetste spreker de verschil lende episoden die het alcoholgebruik heeft meege maakt. eerst in Amerika, later in Europa. Het was eens iets anders dan een gewone drank bestrijdersavond, die voor de aanwezigen een duide lijke kijk heeft gegeven op de verschillende tijd perken. waarin het alcoholisme op zeer veschillen- de wijze hoogtij vierde. In het kort schetste de spreker nog de verschil lende onjuiste pesberichten die vanuit drooggelegd Amerika in de bladen worden gelanceerd, dit aan de hand van aanteekeningen door Van der Meulen en Van der Veen tijdens een studiereis door Amerika gemaakt en in het boek.-getiteld „Waarheid" vast gelegd. Ten volle bleek, dat de spreker van zijn, onderwerp een ernstige studie gemaakt heeft en vooral de wijze waarop het gesprokene naar voren werd gebracht, maakte het niet alleen tot een leerzamen, maar ook tot een genoegelijken avond. DE EXPLORATIE IN DEN ACHTERHOEK. Het V. D.-bureau meldt: De boringen te Huppel en te Meisink nabij Groenlo, welke door de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken, dirëctie ir. J. Koster te Heerlen, worden uitgevoerd, zijn thans geëindigd. Bij de boringen te Huppel werd een totale diepte bereikt van 1329,10 meter en bij de boringen te Meinsink een totale diepte van 1358,53 meter. Bij de boringen* te Huppel zijn in het geheel tien ont- ginbare kolenlagen doorboord en een zoutlaag ter dikte van 92 meter, terwijl bij de boringen te Mein sink vijf ontginbare kolenlagen zijn doorboord en een zoutlaag ter dikte van 380 meter. Bij beide boringen zijn ook sporen van aardolie aangetroffen. De boor gaten worden thans dicht gemaakt, terwijl de buizen zooveel mogelijk uit de gaten verwijderd worden. Het is nog niet bekend, of de boorinstallaties thans ook nog op andere plaatsen nieuwe exploratieWerk- ?aamheden zullen beginnen. De in gang zijnde boring -te Meddeho heeft het steenkolenterrein op 915 meter diepte bereikt. Het is de bedoeling om met deze bo ringen nog geruimen tijd voort te gaan. Ook bij deze boringen is reeds een zoutlaag ter dikte van 97 meter boven het steenkolentrrein doorboord. Met'de verschillende boringen, dié door Mijnbouw kundige Werken zijn uitgevoerd, is de aanwezigheid van steenkolen bewezen in het geheele aangevraagde concessie-gebied ter grootte van 12000 H.A. Men mag thans aannemen, dat het geheele ontginbare kolen- gebied nabij Winterswijk en Groenlo, inbegrepen de reeds vroeger verkregen resultaten, een oppervlakte •an' circa 18000 H.A. beslaat BESTELLING VAN GEDRUKTE STUKKEN EN NIEUWSBLADEN ZONDER ADRES. De voorwaarden, waaraan deze stukken moeten voldoen, om aanspraak te kunnen maken op de eene korting', zijln de volgende: de stukken worden door den afzender voor elk kantoor in de plaatsen van besbemmng afgebundeld. Elke hun- del draagt; "het adres van Het kantoor, dat voor de uitreiking der stukken heeft aorg ta dragon, alsmede de vermelding vna 4iet aantal ingesloten stukken en van de Wijze, waarop bestelling moet plaats vniden (hetzij huis aan huis, 'hetzij aan elk adres, waar de betrokken bestellers mede een o£ meer andere poststukken hebben -te bezorgen.) Bij het in tweevoud in te leveren formulier mr. 229 voegt de afzender een lijst, waarop voor elk kan toor is vermeld, hoeveel stukken worden toege zonden. Ijndien het voor «enig kantoor bestemde aantal stukken o.q. bundels daartoe aanleiding geeft, verpakt de afzender deze in een of meer zakken of pakken miet adres van1 het kantoor van bestemming. Overigens worden de bundels bestemd voer de kantoren, welke in een Zelfde richting zijn gelegen, wanneer hun aantal daartoe groot genoeg is, op aanwijzing van den direobeur van betkan toor in de plaats van terposbbezorging in zakken of pakken bijeenverzameld. Elk dezer zakken of pakken wordt zooveel mogelijk voorzien van het adres van bet passé-kantoor of van den posttrein, waarvan het personeel de ingesloten bundels in reobtstreekscbe verzendingen aan de kantoren van bestemming kan opnemen. De zakken worden op aanvrage door den betrokken directeur verstrekt, indien zulks naar het oordeel van den directeur in de plaats waar de stukken worden ter post be zorgd noodig is, worden de zendingen door .-de zorg van den afzender aan de daarvoor door den directeur aan te wijzen posttreinen) afgegeven. De bestelling huis aan huis van deze stukken ge schiedt alleen binnen de aaneangebouwde kommen van de plaats van bestemming; aan elk .perceel of aan eik kennelijk afzonderlek bewoond perceels gedeelte wordt een exemplaar afgegeven. Indien een perceel of peroeelsgedeelte door meer dan één gezin wordt bewoond, hetgeen b.v. uit de aanwe zigheid van meer dan één naambordje of van meer dan één brievenbus zal kunnen bl tijken, wordt ten behoeve van elk gezin een exemplaar besteld. In de buitenwijken van de plaatsen, waar de stukken in de aaneengeboaiwde kommen huis aan huis wor den uitgereikt, kan de_ bezorging eveneens geschie den, doch elleen aan die perceelen, waar de betrok ken besteller zich voor andere dienstverrichtingen heeft te vervoegen, of in welker onmiddellijke na bijheid deze tijdens de uitvoering!, van zij» bestel ling komt. De ongoadresseaerde stukkan warden ten kantore van bestemming bij gedeelten in de bestelling op genomen in dier voege, dat de bestelling van de overige stukken daardoor geen of zoo weinig mo gelijk vertraging ondergaat. Een der bezoekers bood aan, de politie te gaan waarschuwen en ging daartoe zijn in de nabijheid geBtalde fiets halen. Bij zijn terugkomst lag de man' echter niet meer ter plaatse, waar hij ineengezakt was; hij werd aangetroffen, in zittende houding, in een raamkozijn, vlak om den hoek van het café. De inmiddels gewaarschuwde eerste-hulpdienst vond korten tijd later den man dood onder het raamkozijn op den grond liggen. Het lijk werd meegenomen. Dr. Buyze kon geen uiterlijke kenteekenen van verwon dingen of van geweld bespeuren. Het lijk werd voor loopig in beslag genomen en voor sectie-onderzoek overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis. Aanleiding tto het doen van eenige arrestatie achtte de politie tot dusver niet aanwezig. Het lijk is Mat van den 29-jarigen hotelknecht J. F. E. Als vermoedelijke doodsoorzaak heeft de dokter het breken van een halswervel vastgesteld. NIEUWE NIEDORP. Nummers van de candidatenlijsten, voor den Ge meenteraad: 1. H. Keesom, 2. A. Visser, 3. G. Gaijaard. GAS-ONTPLOFFING. In het perceel Theresiastraat 128 te 'sGravenhage bewoond door den heer A. J. Briedé, heeft Dinsdag middag omstreeks 4 uur een ernstige gasontplof fing plaats gehad. De oorzaak daarvan moet gele gen zijn in de omstandigheid, dat een in het perceel werkzaam zijnde gasfitter, een lucifer heeftaange- stoken, terwijl,een gaskraan openstond en niet was afgesloten, zooals hij dacht. De ontploffing, die ont stond? veroorzaakte groote materieele schade. Het benedenhuis en de eerste étage bleken een ruine. De ruiten waren gesprongen en een plafond was naar beneden gekomen. De gasfitter bekwam eenige niet ernstige verwon dingen. Naar het Corr.-Bur. verneemt moet tegen den gas fitter proces-verbaal zijn opgemaakt ter zake van het door schuld veroorzaken van de ontploffing. Volgens deskundigen zou hij roekeloos hebben ge handeld. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen is op de Gedempte Slaak te Rotter dam een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 16-jarige J. Montijn uit de Sionstraat was daar met eenige kameraden aan het voetballen en bemerkte niet, dat van het Oostplein een autobus van den dienst Spangen-Lusthofstraat naderde. De jongen liep on der de bus en een der voorwielen ging hem over het lichaam. Per auto van den G.G.D. werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst aldaar was de jongen reeds overleden. NIEUWE NIEDORP. Uitspraken van de op 25 April 1927 te Winkel ge houden keuring van de dienstplichtigen, lichting 1928, van de gemeente Nieuwe Niedorp. Bakker Gerrit, Brouwer Jan Pieter, Grootes Gerrit, Haars Cornelis Jan, Herwerden van Joh. Lub, Hijman Pieter, Klare Cornelis, Pancras Jan, allen geschikt; Ursum Joh. Jacobus, voorgoed ongeschikt; Van der Wal Siegfried, geschikt; Trompetter David, voorgoed ongeschikt; Stammes Jan, geschikt; Krap Dirk, ge schikt OUDE NIEDORP. Bij de gisteren gehouden keuring voor den dienst plicht, lichting 1928, werden 13 van de 14 ingeschre venen goedgekeurd, J. Admiraal werd voor goed on geschikt verklaard. DOOR EEN BOOMSTAM GEDOOD. Uit Barneveld, 26 April. Gisteren heeft aan het station alhier een droevig ongeval plaats gehad. Terwijl eenige arbeiders bezig waren een wagonê boomen te lossen, viel een boom op de borst van den 22-jarigen G. R. ,die dientengevolge oogenblikkelijk werd gedood. INBRAAK IN DEN HAAG. In den afgeioopen nacht is ingebroken in een kantoorgebouw in de Zeestraat. Vermoedelijk is men aan de achterzijde door de tiiinen van d§ villa's in de Sophialaan binnengekomen. Een vrij aanzienlijk bedrag aan geld, dat in een brandkast geborgen was, is gestolen. UIT EEN RAAMKOZIJN GEVALLEN? Naar aanleiding van de bij de politie ingekomen mededeeling, dat een bezoeker van een café in de Gerard Doustraat in Den Haag, in beschonken toe stand daaruit zou zijn verwijderd en dood op straat zou zijn blijven liggen en door den eerste-hulpdienst was weggevoerd, hebben mr. Engers, substituut officier van justitie en de commissaris van politie, de heer Kramer, gisteravond een onderzoek inge steld in betioeld café, waar de kastelein en bezoe kers verklaard 'hebben, dat een hun onbekende man omstreeks kwart vóór tien, in beschonken toestand het café was binnengekomen. Hem werd consumptie geweigerd. 'De man ging echter niet heen, maar nam plaats op een stoel, waarna hij ging braken. De kastelein verzocht den man toen, zich uit de lokaliteit te verwijderen., maar deze wou niet heengaan. De kastelein en eenige -bezoekers hebben den man toen de deür uitgewerkt. Volgens hun verklaring is hij vóór de deur ineengezakt; zij ontkennen, geweld te hebben gebruikt. PLANTENZIEKTENLEER. 235. i(Vragen. deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer M. van Stijgeren. voor Kennemerland en den Langendijk en aan den heer K. van Keulen, voor de Streek, Bangert en Beemster). DÉ VELDKEURING BEZIEN UIT PLANTEN- ZIEKTENKUNDIG OOGPUNT. Sinds een vijftal jaren zijn de keuringsdiensten van diverse land- en tuinbouworganisaties in Noord- Holland werkzaam voor de keuring te velde van de verschillende aardappelsoorten,'' die in ons gewest worden verbouwd. Het doel wat hierbij wordt nage streefd, bevordering van den teelt van ziektevrij' pootgoed, mag in het algemeen als bekend worden verondersteld. Er heeft zich zoo langzamerhand een. kern van deelnemers gevormd, die zóó van het nut overtuigd zijn geraakt, dat zij geen enkel Jaar over slaan, maar steeds hun aardappelvelden voor de keuring opgeven. Het zijn dezen vooral, aan wien het te danken is, dat bepaalde productieve aardap pelsoorten (voordl bij vroege is dit het geval) voor de cultuur behouden zijin gebleven, of in productivi teit ziin toegenomen. Maar er is ook een ander deel, dat bij gelegenheid of 'bij goede verkoopvooruitzichten aan de keuringen deelneemt en dan is er nog 'het overgroote deel der bouwers, die nog nooit aan de keuring hebben deel genomen. Wij willen volstrekt niet beweren, dat de laatsten het nut van de veldkeuringen-'niet inzien. Zeker zul len er nog wel velen van dezen zijn; maar het aantal dat zich voorziet van te velde goedgekeurd pootgoed. neemt jaarlijks toe. En voor het algemeen belang is het per saldo ook voldoende, als er een (mits niet te kleine) kern van deelnemers bestaat van wie het goedgekeurde product kan worden betrokken, als bij de massa het nut maar zoodanig wordt ingezien, dat men zorgt voor aankoop van ziektevrije poters voor eigen bedrijf. Het nut^wordt op deze wijze vol doende gedemonstreerd. Nu zijn we echter op dit gebied nog lang niet waar we moeten zijn. Nog lang niet wordt door iedereen het eigenlijke doel der keuringen begrepen. Dit be wijzen eerstens zij. die aan de keuring deelnemen, voornamelijk met het doel om te profiteeren van de kans om hun product duurder te verkoopen. Wordt het veld dan afgekeurd of loopt het met den ver koop niet mee. dan is men ontnuchterd, en vindt het „niks gedaan". IDit bewijzen ook zij. die ver genoeg me enen te gaan. met bij het rooien van de beste stammen poters te houden; hoe verdienstelijk dit op zich zelf ook is. Neen, en dit aan te toonen is onze bedoeling, het hoofd-, eigenlijk het eenige doel van de keuringen is de degeneratie van het product veroorzaakt door plantenziekten, tegen te gaan. De aardappel is een sterk achteruitgaand gewas, zegt men. Ja. dat-is eigenlijk elk gewas, als er geep voldoende zorg aan besteed wordt en niet al het mo gelijke wordt gedaan, om zuiver zaad en plantgoed te verkrijgen. En nu is dat misschien wel het ergste bii aardappelen, het hangt echter ook bij dit product - van het pootgoed, althans in hoofdzaak af. En het zijn ook hierbii de diverse plantenziekten, op welke manier zij ook voorkomen, die de achter uitgang. wat men met degeneratie bedoelt, veroor zaken. Wij zullen deze ziekten niet afzonderlijk hespreken, feit is, dat ze bestaan en men ze dus moet trachten te bestrijden. En zooals het is met mensch' en dier, zoo is het ook met de plant: voor zieken in gevorderd of vergevorderd stadium is meestal geen kruid' gewas sen* JACGROEN Az. Secretaris Regelingsconimissie inzake de Veld- keuring. Zuidscharwoude. KIEZERS VOOR DEN GEMEENTERAADI Het eerst noodige is, dat ge uw stem uitbrengt op mannen, die bekwaam, serieus, beschaafd en respec tabel in alle opzichten zijn; zij toch zullen den naam van Schagen steeds hoog honden en hare be langen dienen. En van even groote beteekenis is, dat de opvolgende candidaten eener lijst aan diezelf de eischen voldoen. Iedere candidaat immers kan geroepen worden het gestoelte der eere te bezetten. §temt dan vol'vertrouwen op een der namen van LIJST 5: Schoorl, De Vries, Tuinman, Leguit, Wlssekerke, Kossen of HartlancL HET BESTUUR DER V.-D., KIES VER. Voor Donderdag- 27 April. 8,50 HAMBURG (392 M.) Margenoinroep. 10,15 SCHEVENINGEN Haven (1950 M.) Tijdsein van het* - Persbureau Vaz Dias te A'dam. 10.20 LONDEN, Daventry Ooucert door het Daventry-fcwartet. 11,50 PARIJS (1750 M.) Concert door het orkest van Radio Paris. 12,20 LONDEN, Daventry Granxophoanmuzi.sk. 12.35 HILVERSUM (1050 M.) Lunehmuziek door bet salon-trio van „Trianotn" te A'dam. LANGENBERG (469 M.) Concert. 3,20 BERN (411 M.) Concert. 3.20 HILVERSUM Uurtje voor de weeshuizen en zickemhuizen.v 3.50 BERLIJN (484 Tfi..) Concert door het star ticfnsorkest. 1 4.20 BERN (411 M.) Orkestmuziek. 4.05 PARIJS (1750 M.) Concert door solisten.' 4.35 ABERDEÈN (500 M.) liindm-vertellingeim LONDEN, Daventry, KindervórTollingeinL '5.20 HAMBURG (392 M.)Concert 6.00 HILVERSUM Vooravondooncert door het HDO-orkest. 7.20 STOCKHOLM (455 M.) Symphonieconcert. BARCELONA (325 M.) Concert. BERLIJN (484 M.) Concert. 7.35 LEIPZIG (366 M) Concert. LANGENBERG (469 M.) Avcndoonoert LONDEN, Daventry, ««Populair concert. 8.05 PARIJS (1750 M.) Avondconcert. 8,10 HILVERSUM (21050 M.) Concertgebouw. Uitzending- vam het Abonnementsconcert. 8.55 LONDEN, Daventry Oomoert. 9.50 WARSCHAU (1111 M.) Dansmuziek. BERLIJN (484 M.) Conoert. 10.20 LANGENBERG (469 M.) Dansmuziek. ZAKELIJKE OMROEP Scheveningen Haven (1950 M.) 8.15 tot 5 uur Persbureau Vaz Dias Koersen en Persberichten. 12 uur Zuivelberiohten 1.30 Ver. v. d- Effectenhandel Beursnoteringen. 3.52 Zuivelberiohten. 5.30 Zuivedberiohten.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6