Uit den Raad van Helder Onze Gemeenteraads» verkiezing. ONZE kwaliteit wint liet! Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. el p- 22 te 23 te te te te te Ulr Let te te te opening in den rivierdijk, nog iets meer gezakt dan gisteren gemeld. Men hoopt, dat het water zal blij ven zakken. Er zullen nog twaalf watervliegtuigen van Pen- ^acola, in Florida, naar de overstroomde gebieden worden gezonden. Tusschen Naches en Baton Rouge hadden weer twee nieuwe dijkbreuken plaats, waar door de onmiddellijke komst van een eskader wa tervliegtuigen wordt vereischt voor het redden van de vluchtelingen. Er zijn reeds vijftien watervlieg tuigen te Baton Rouge. EEN ZELFMOORDEPIDEMIE TE KONSTANTI- NOPEL. Den laatsten tijd zijn er te Konstantinopel een markwaardig groot aantal zelfmoorden gepleegd, Bonnafons, een jong Fransch geleerde, heeft de sta tistiek van een duizendtal zelfmoorden bestudeerd en komt tot de gevolgtrekking, dat vooral jonge mohamedanen, en meer vrouwen dan mlannen, een eind aan hun leven hebben gemaakt. Bonnafons schrijft dit toe aan sociale, en niet aan oeconomische of politieke oorzaken. De Turksche jeugd, zoo zegt hij, ziet zich geplaatst tusschen de oude idealen, die ineenstorten, en een nieuw ideaal in opkomst. Dit brengt haar in verwarring, vooral de vrouwen, die thans in het bezit zijn van een vrijheid, die verant woordelijkheid oplegt en haar plichten heeft ge schonken, waar zij nog niet altijd raad mee weet. De jeugd weet nog niet altijd zuiver het ideaal te zien, waarop zij zich onder de veranderde omstan digheden richten moeten, Bonnafons maakt ten slotte de opmerking, dat een dergelijke zelfmoordepidemie in landen, die een plotselinge, en diepe hervorming hebben on dergaan, niets buitengewoons is. DE VALSCHE DOLLARBILJETTEN TE WEENEN De vervaardigers va nde valsche dollarbiljetten die den laatsten tijd te Weenen opgedoken zijn, zijn gepakt. Het blijken een oud-architect te zijn, .die met zijn ^irie opgeschoten kinderen in de grootste ellende Verkeerde, en zijn zwager, een gewezen kell- ner, die o.a. ook in Nederland gewerkt heeft. De architect blijkt een man van talent te zijn, die nog pas met een firma een gunstige overeenkomst heeft gesloten-, over de exploitatie van een uitvinding, die hij gedaan heeft. In afwachting, dat deze exploitatie baten zou gaan afwerpen, leed hij intusschen met zijn kinderen honger, wat oorzaak werd, dat hij tot het vervaardigen van valsche bankbiljetten zijn toe- I vlucht nam. KANO OMGESLAGEN. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat een kano op den Rijn, waarin een man en een vrouw zaten, te j dicht bij een stoomboot gekomen en omgeslagen is. De vrouw is verdronken, de man werd gered. DE SCHILDERIJENDIEFSTAL TE MOSKOU. Volgens een bericht uit Moskou aan de Roel zou de Geo-pee-oe de daders van den schilderijendiefstal uit het museum voor Schoone Kunsten te Moskou op het spoor zijn. Er wordt gesproken van een uit gebreid complot, waarbij niet minder dan 18 perso nen betrokken zijn. Het gerucht doet de ronde, dat zich hieronder hooggeplaatste sowjet-ambtenaren zouden bevinden. Tevens heeft de Gee-pee-oe zekerheid gekregen, dat de gestolen doeken zich nog in Rusland bevin den. I zei de, s. De eglen was zlchi heb- logen talige Toen gisteravond (3 Mei) burgemeester Houwing den Raad het welkom toeriep, bleek het, dat de heer Zee wegens ziekte op 't apfèl ontbrak. Nadat eenige stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kreeg ,de heer Biersteker het woord, hij punt II A, nl. hot adres van bewoners van Bin nenhaven en omgeving, betreffende het plaatsen van het stortbuis aan de Bassingracht. B. en W. stelden voor dit stuk voor kennisgeving aan te ne men, onder mededeeling, dat de gelegenheid be staan heeft tegen het oprichten van het storthuis bezwaren in te dienen ingevolge de Hinderwet, waarmede dè heer Biersteker echter niet accoord kon gaan, daar hij van B. en W. antwoord zou heb- ben verwacht op zijn betoog in de laatste vergade-1 ring over deze kwestie naar voren gebracht. Spr. wees er nog eens op, dat het hier betrof; een ver zoek van een 125-tal menschen, en vond dat met dit verzoek wel terdege rekening mocht worden gehou den. Er is ook in dezen Raad een strooming, die de gekozen plaats ongeschikt acht, aldus spr., en daar om meende hij te moeten voorstellen alsnog te be sluiten het storthuis niet aan de Bassingracht te plaatsen. De heeren Schoeffelenberger en Bot steunden het voorstel-Biersteker. De heer van Os zei weliswaar tegen te hebben ge stemd, maar de Raad heeft het voorstel nu een maal aangenomen en kan naar spr.'s meening daarop nu niet meer terugkomen, met het oog op zijn prestige. De heer Van Loo gaf te kennen, dat, waar deze plaats na overleg van vele jaren was gekozen, nu niet meer naar een andere plaats kan worden om gezien, terwijl spr. bovendien vertrouwen had in de verklaringen van de technici en van B. en W. 'dat het storthuis stof- en stinkvrij zou zijn. De heer Geurts wilde zijn stem aan het voorstel- Biersteker geven, daar spr. altijd tegen de gekozen plaats is geweest. De heer Smits verklaarde, dat er verschillende leden zijn geweest, die indertijd voor het voorstel van B. en W. hebben gestemd om het geheele plan der reinigingsreorganisatié niet in gevaar te bren gen, maar meende thans wel vrijheid te mogen vin den het voorstel-Biersteker te ondersteunen, ook al, omdat hem was gebleken, dat soortgelijke storthui- zen in andere plaatsen in 't geheel niet hadden vol daan. De heer Van Dam verklaarde zich homogeen met den heer van Os, en vond, hoewel tegenstander zijn- dé, geen termen op het eens genomen raadsbesluit terug te komen, terwille van het prestige. De heer Van der Veer verklaarde indertijd voor te hebben gestemd om eindelijk deze zaak eens tot een einde te krijgen en ook omdat de iDirecteur van het Bedrijf en de Wethouder dit storthuis in de commissie zoo hebben aanbevolen. De heer Boogaard gaf als zijne meening te kennen, dat verscheidene onderteekenaars niet zouden heb ben geteekend als zij behoorlijk waren ingelicht, daar de menschen dachten dat men een compleete mistbelt 0'p de Bassingracht zou krijgen, hebben ze geteekend. Toen echter spr. deze menschen had in gelicht, hadden ze spijt dat ze geteekend hadden. In denzelfden geest sprak wethouder Verstegen, die beweerde, dat er van zekere zijde een hetze werd gevoerd tegen dit storthuis, omdat men niet kan hebben, dat door dit College van B. en W. een be langrijke bezuiniging zal plaats hebben op de Rei- nigi^g. Uit bezwaren dc/o-vbelanghebbenden in gebracht bleek, volgens s%/°fdat men valsch en verkeerd was ingelicht, en ipr. vond, dat hier van een agitatie achter de schermen gesproken kon worden. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat z.i. met de plaats het geheele reorganisatieplan der Reini ging staat of valt, en de actie tegen dit storthuis reek spr. opgeschroefd. De heer Biersteker, hierop het woord verkrijgend, verklaarde nooit achter de schermen te hebben ge werkt en wel allerminst in deze zaak, zooals de wethouder liet doorschemeren, toen hij zekeren aannemer „Hein" in het debat betrok. Wat d« heer Verstegen daar zeide, is een fatale leugen, riep spr. uit, welke woorden echter den Voorzitter niet aanstonden, zoodat de heer Biersteker corrigeerend moest opmerken, dat de heer Verstegen met bewust heid onwaarheid sprak. „Hein" heb ik nooit gespro ken, riep spr.; de eenige. die bij spr. geweest is, is schipper Jan de Wijn, die mij vroeg of er iets aan te doen was, waarop spr. hem een tweeledigen weg heeft gewezen, nl. een adres aan den Raad en het beroep ingevolge de Hinderwet. Het verhaal van den wethouder over agitatie van zekere zijde wilde spr. geheel voor des wethouders rekening laten. De voorzitter sloot 'hierop-de discussies en bracht het voorstel-Biersteker in stemming; vooraf hadden de leden van Os, van Dam en Eijlders de raadszaal verlaten. Het voorstel werd verworpen met 125 stemmen. Voorstemmers waren: de h.h. Schoeffelen berger, Bot, Smits, Geurts en Biersteker. Nadat de Secretaris een schrijven heeft voorgele zen van de Ned. Isr. Gemeente te Helder, waarbij deze mededeeling doet -dat ten behoeve van het nieu we Raadhuis een kunstig uitgevoerd inktstel werd geschonken, bracht de heer van Breda in welgeko zen bewoordingen zijn dank daarvoor uit. Tevens dankte de heer v. Breda de fa. T. C. Govers te Helder, welke firma aan de gemeente het koperbe- slag voor de deuren in de 'hall* van het Raadhuis had geschonken. Een en ander werd met applaus door den Raad begroet. Hierna volgde de bespreking door den heer G. J. Eijlders van de bijlage 25, omtrent wijziging der verordening tot heffing van de plaatselijke inkom stenbelasting. In een uitvoerig en gedocumenteerd betoog bracht de heer Eijlders naar voren, dat de Raad zich nimmer heeft verenigd met de in deze bijlage bedoelde wijzigingen, hetgeen door den voor zitter werd bestreden. De Voorzitter toonde aan, dat men de oorspronkelijke wijziging niet kon handhaven, daar deze in strijd was met art.. 243e van de Gemeentewet, waarop door de ambtenaren der gemeente deze nieuwe berekening is gemaakt, welke in bijlage 25 is verwerkt. Wethouder Grunwald vroeg wat het nu eigenlijk gaf over de2e zaak nog te spreken, daar de stukken reeds ter goedkeuring nafir de Kroon waren ge zonden. De heer Biersteker toonde door enkele voorbeel ,en aan, dat door deze hernieuwde wijziging juist de middenstandsklassen weer het zwaarst werden getroffen, en spr. vond, met den heer Eijlders, dat B. en W. indertijd aan den Raad een nieuw voor stel hadden moeten doen. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de Raad alles had kunnen weten uit de betreffende stukken en er nu toch niets meer aan te doen was, werden de discussies hierover gesloten en was men gena derd tot punt IV„ nl. het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van de Direc ties der Witte Bioscoop en der Tivoli Bioscoop, hou dende verzoek om verlaging der vermakelijkheids belasting voor hunne inrichtingen van 25 tot 20 Uit de debatten bleek, dat dit voorstel niet in goede aarde viel bij de meerderheid van den Raad: De heeren van Loo, Bok, Schoeffelenberger en Bor- kert trokken tegen het voorstel van leer, en hoewel de heeren van Dam, van der Veer en de voorzitter voor aanneming pleitten, hielp het niet en kelderde het voorstel.van B. en W. met 115. Nadat eenige hamerstukken de revue waren ge- paseerd, kwamen de tongen weer los hij punt XV: voorstel tot het toekennen van een subsidie ad f 600 voor in te stellen autobusdienst 't Zand-Helder, 't Zand-Schagen. De heer Eijlders verklaarde zich tegenstander om finantieele redenen, waarna de heer Speur den Voorzitter zonder meer vroeg het voorstel in te trekkén. De Voorzitter had reeds ver nomen, dat het voorstel veroordeeld was, maar wil de er toch nog eens op wijzen, dat wij alles moeten doen om Helder vooruit te helpen; en dat wij de hand die ons toegereikt wordt van buiten, moeten aannemen en niet afslaan terwille van een bedrag van f 600.—. Spr. zeide nog, dat ook in de Economi sche Commissie de neringdoende leden veel voor het voorstel voelden, en achtten deze subsidie in ons belang. Den heer Minnis was ingelicht, dat deze dienst meer voordeel zal brengen aan Schagen dan aan Helder en verklaarde zich tegen, terwijl de heer van der Veer aanvoerde, dat waar wij arm zijn* wij ons deze uitgave niet mogen getroosten. Ook de heer Smits viel het koor der tegenstanders bij en Vond dat hier concurrentie met de Esona werd gescha pen, terwijl het bovendien werd voorgespiegeld als een voordeel, doch z.i. een nadeel zou blijken te zijn. De wethouder Grunwald verdedigde het voorstel en wees ook op den busdienst op Wieringen, die voor onze gemeente zeer zeker voordeelig is geble ken. Spr. heeft hoop, dat wij vele buitenmenschen naar Helder zullen krijgen, die nu geregeld naar Schagen gaan; volgens spr. was het dus in het be lang van den winkelstand, dat deze dienst door de Gemeente werd gesubsidieerd: Alleen de leden van Loo, van Os, Bot, v. d. Hulst- Heeroma. Biersteker en Grunwald verklaarden zich voor het voorstel, zoodat dit met 6—14 stemmen werd verworpen. Vervolgens had de stemming plaats voor leden der Schattingscommissie v. d. Inkomstenbelasting. Aftredend waren de heeren Biersteker, van Dalen, Dito en Oortgijsen. De drie eerstgenoemdon werden herkozen, terwijl in plaats van den heer Oortgijsen, de heer E. C. A. de Zwart werd benoemd. Wat de motieven zijn van dit passeeren van een der aftredende leden zullen we in het midden laten; vast staat, dat het velen zeer oigenaardig aan zal doen, waar de heer O., als lid der Commissie steeds zijn plicht behoorlijk heeft vervuld. Na afloop der stemming verklaarde de heer Bier steker, zich het recht voor te behouden op deze stemming terug te komen, daar deze z.i. waarschijn lijk niet wettig zoude zijn. Bij de rondvraag vroeg de heer Biersteker aan B. en W. of men uitvoering had gegeven aan de twee moties door hem ingediend in de vergadering van 3 Februari jl., welke moties luidden: a. de Raad; gehoord de bespreking over de werktijden van het administratief personeel in ge meentedienst, noodigt B. en W. uit, desgewenscht in overleg met dat personeel, eene andere regeling dier werktijden te ontwerpen en aan den Raad voor stellen te doen; b. de Raad; gelet op de hooge kosten der verwar ming met gas van het Oudeliedenhuis, noodigt B. en W. uit, zoo spoedig mogelijk met het Burgerlijk Armbestuur in overleg te treden om tot een meer economische verwarming van het Oudeliedenhuis te geraken Betreffende de eerste motie deelde de voorzitter mede, dat aan de hoofden der verschillende takken van dienst advies was gevraagd, waarop tot heden nog slechts een antwoord binnen is gekomen; de andere heeren zouden nog eens herinnerd worden. Wat de 2de motie betreft deelde de voorzitter me de, dat hierover een specialist geraadpleegd zou worden. Nadat enkele leden nog vragen hadden gesteld over het te spoedig weghalen der kachels uit de scholen en de verlichting van het Tuindorp, deelde de voorzitter aan den Raad mede, dat de officieele opening van het nieuwe Raadhuis op Zaterdag 28 Mei a.s. zal plaats hebben. Spr. verzocht den Raad aan B. en W. een blanco crediet te verschaffen om de kosten van de officieele opening te dekken, daar bij aanvoerende, dat de noodige zuinigheid zal wor den betracht. De heer Biersteker verzocht B. en W. een bedrag te noemen, opdat men precies weet wat ons dit zal kosten, waarop wethouder van Breda een bedrag van f 1000.als maximum vroeg. Verschillende leden bleken dit bedrag te hoog te vinden, en tenslotte werd een voorstel-Geurts om het tot? f600.te beperken, aangenomen. De voorzitter merkte hierna op, dat dit du# de laatst» vergadering in het oude Raadhuis was ge weest, en wees er op, dat in dit gebouw gedurende bijna een eeuw over het wel en wee der gemeente is beslist. Hoewel het gebouw dus aan de ge meente groote diensten heeft bewezen, zal het, naar spr.'s meening neit moeilijk vallen te scheiden, daar spr. dankbaar is dat we een nieuw gemeente huis hebben gekregen. Na dit afscheidswoord aan het oude Raadhuis werd de openbare vergadering gesloten. Gister, Dinsdag, is in onze gemeente gehouden de stemming voor de elf leden van onzen Gemeente raad. Hieronder volgt de uitslag: LIJST L (De verbonden Christelijk-Historiscfren en Anti-Rev.) C. Koning 49 C. Klik 5 C. Gootjes J. van Gulik 4 Totaal 58 LIJST n. (De Sociaaldemocraten.) J. Bregman 248 K. Bakker 15 J. Willemse 14 J. C. Mulder 7 J. C. Kramer-Keijzer 4 J. W. Lookman 1 'P. A. Krook 1 G. Meij er-de Borst 1 T. Koordes J. J. Mallet G. van Dok 3 Totaal 294 LIJST III. (De Vrijheidsbond*) C. Kooij Hz. 118 C. de Jongh 5 Alb. Grootes 20 K. Hoogschagen 4 K. Zand8r 10 A. van Twuijver 12 C. M. Roggeveen f 3 Totaal 172 LIJST IV. (De Kiesvereeniging „Plaatselijk Belang".) W. J. F.w. Erp 286 W. F. Gorter 72 P. Kramers 22 C. Blaauboer 13 H. Beerling-v. d. Vlies 1 C. Breet 7 A. Bakker 3 F. Kaaij 2 L. van Rijswijk Jr. 18 P. Stammes Dz. 3 J. A. van Ketel D. Swakman 6 Totaal' 433 LIJST V. (De Vrijzinnig-Democraten.) J. Schoorl Pz. f Jb. de Vries 60 M. C. Tuinman 27 D. Leguit 169 M. Wissekerke 9 A. M. Kossen 12 D. Hartland 7 Totaal 393 LIJST VI. (De Roomsch-Katholieken.) Th. L. Overtoom H. F. v. Nuland O. Huiberts P. A. Klaver B. G. G. König W. Dekker J. P. Schilder L. van Gastel P. op 't Veld Tj. Boekema 314 42 2 6 3 een sterke aantrekkingskracht weet uit te oefenen, sterker dan de beginselen der S.D.A.P. Wij gelooven wel, dat dit resultaat voor de S.D.A.P. een groote tegenslag is geweest, gezien den warmen strijd, die van dien kant tegen de candidaten van Plaatselijk Be lang is gevoerd. De Vrijzinnigen, als combiriatie beschouwd, be haalden in 1923 971 stemmen en nu 998. Hier dus in stemmenresultaat niet veel verschil. En nu. in onder- deelen, dan zien wij dat de Vrijheidsbond met 172 stemmen uit de bus kwam, een cijfer, dat vrijwel ge heel klopt met de algemeene verwachtingen en deze partij één zetel brengt Plaatselijk Belang met 433 stemmen en 3 zetels, heeft een mooi resultaat te boe ken, terwijl de Vrijz.-Democraten met 393 stemmen en eveneens 3 zetels, zich daarbij zeer nauw aan sluiten. De zeer scherpe verkiezingscampagne van Plaatselijk Belang, die al op al hebben gezet, en de middelen die daarbij zijn gebruikt, hebben tot dit eindresultaat zeer zeker meegewerkt. Wel opmerkelijk is, dat de vrouwelijke candidaat op deze lijst, zeer zeker daarop geplaatst om de vrou wen te lokken, niet de -minste aantrekkingskracht heeft uitgeoefend; immers mevrouw Beerling kreeg maar 1 stem. Dat de Vrijz.-Democraten, die afgescheiden van de twee V.-D. raadsleden Gorten-Van Erp, met 4 ver tegenwoordigers in den Raad zaten, een veer moesten laten, sprak vanzelf. Nu voor de eerste maal de Vrijheidsbond in het strijdperk trad, Plaatselijk Be lang de Vrijz.-Dem. bevocht, de Soc.-Democraten op winst aanstuurden, dus de Vrijz.-Democraten van alle kanten werden aangevallen, sprak het haast vanzelf, dat hier verlies zou zijn te boeken. Maar waar dit zich beperkt heeft tot één zetel, is dit voor de Vrijz.-Dem. een verheugende uitslag. En blijft deze partij tot de sterkste in den Raad behooren. Teekenend in dezen stemmingsuitslag van de Vrijz.- Dem. lijst is het feit, dat de heer D. Leguit, nummer 4 op de lijst, met zooveel voorkeurstemmen is ge- gekozen. De krachtige propaganda voor dezen can didaat gevoerd, is daarvan zeer zeker de oorzaak. Wel teekenend was dat de uitslag van deze ver kiezing met zooveel kalmte en weinig enthousiasme is ontvangen, gezien het spectacle dat den geheelen dag wa9 gemaakt. Wij zagen een wedstrijd in borden- opschriften, straat bekladden, muur- en schutting- bemorsen als nog nooit in onze gemeente. Maar 's avonds was er zooals vier jaar geleden, geen ge juich en gejubel en vooral de Plaatselijk Belangers waren niet enthousiast. Wij gelooven, dat de verhou- dingscijfers der zetels hen niet dat resultaat bracht, dat zij gaarne hadden gezien met het oog op de a.s. verkiezing van wethouders. Want al is de uitslag van 3 raadszetels voor hen verheugend, dat was toch voor de hoofdmannen dier partij maar het doel om tot het andere, de wethoudersverkiezing te komen. En dat ligt nu niet zoo gemakkelijk in hun richting te regelen, als wel was gehoopt en waarover vrij zeker al door hen met anderen reeds een woordje was gewis seld. Enfin, wij zullen weldra wel eens wat hooren hoe of dit varken zal worden gewasschcn. Wij ho pen dat nu eens in alle kalmte en overleg, met op zij zetten van al dat persoonlijke gescharrel, dat deze stemming zeer sterk heeft beinvloed, deze kwestie zal worden geregeld. Het is voor Schagen en vooral voor zekere perso nen in onze gemeente zeer gelukkig, dat deze stem ming nu achter den rug is. Men heeft geklad, ge lasterd, gepraat, gebabbeld, gezwamd, op een ver schrikkelijke manier, „alles in het algemeen belang der gemeente!" Welnu, hoewel de ,Schager" zich stipt buiten dezen verkiezingsstrijd heeft gehouden, werden wij in deze verkiezingscampagne nogal ruim bedeeld met allerlei fraais en vleiends, wij hebben daar met opzet niet op gereageerd. Dat alles is nu achter den rug, maar laat het dan vanaf dit oogen- blik nu eens worden een werken voor het waarachtig algemeen belang der gemeente laat men zich er van overtuigd houden, dat onze plaats daaraan groo te zeer groote behoefte heeft. Zooals na de proloog in Paljas wordt gezegd: „Het spel gaat beginnen", zoo is het nu ook hier: het spel gaat beginnen en wij geven graag de verzekering 'dat de Redactie der Scha- ger Courant „dit spel" met groote belangstelling zal volgen, haar lezers trouw op de hoogte houdend van wat het nieuwe Schouwtooneel te zien zal geven. Schagen heil!!! TIJDELIJKE ONDERWIJZER. Tot tijdelijk onderwijzer aan onze school werd! benoemd 'die heer W. J. Hiemsfcra van Franikap, die 4 Mei ito functie trad. Totaal 367 Dit had als gevolg, dat aan lijst 4 werden toege wezen 2 zetels plus één restzetel; aan lijst 5 2 zetels plus één restzetel; aan lijst 6 2 zetels; aan lijst 2 1 zetel plus l'restzetel en aan lijst 3 1 zetel. Hieruit volgt, dat de Roomsch-Katholieken met hun rest beneden die der Vrijz.-Dem. blijvend, een zetel verloren. Gekozen werden de heeren J. Bregman, K Bakker, C. Kooij, W. F. J. van Erp, W. F. Gorter, P. Kra mers, D. Leguit, J. Schoorl Pz., Jb. de Vries, Th. Overtoom en H. van NulancU De uitslag is berekend als volgt: Het totaal aantal geldige stemmen bedroeg 1717 en was dus de kies- deeler 156 1/11. Lijst 1 met zijn 58 stemmen had geen 3/4 van den kiesdeeler en viel dus uit Lijst 2 had 294 stemmen, is 1 zetel plus overschot 137 10/11 stem; Lijst 3 had 172 stemmen, is 1 zetel plus overechot van 15 10/11 stem; Lijst 4 had 433 stemmen is 2 zetels plus een overschot van 120 3/11 stem; Lijst 5 had 393 stemmen is 2 zetels plus 80 9/11 stem; Lijst '6 had 367 stemmen, is 2 zetels plus een overschot van 54 9/11 stem. Het grootste overschot hadden lijst 2, 4 en 5, dus kregen ieder nog 1 zetel, en waren alle 11 zetels toe gewezen. Als wij nu de cijfers van gister eens vergelijken met die van 4 jaar geleden, dus die der vorige raads- stemming, dan zien wij dat de cijfers der Roomsch- Katholieken zijn respectievelijk in 1923 en 1927 396— 367, dus een teruggang van 29 stemmen. En waar thans voor de eerste maal een gecombineerde anti- revolutionnairechristelijk-hist lijst in het strijd perk is gebracht en daar vroeger het parool werd uitgegeven om op de R.-K lijst te stemmen, is deze teruggang direct verklaard. Deze Christ-Hist lijst, heeft, zooals hierboven al is gebleken, geen resultaat gebracht en zijn deze stemmen verloren. Wel opmerkelijk was dat in de stemming onder de Katholieken thans veel meer eenheid was dan in 1923. In 1923 kreeg de heer Van Nuland, no. 1 der lijst. 198 stemmen en de heer Th. Overtoom, no. 3 der lijst, 153 stemmen. In 1927 kreeg de heer Th. Overtoom, thans no. 1, 314 stemmen, terwijl de heer Van Nuland, no. 2, zich maar met 42 stemmen moest tevreden stellen. Dan zien wij, dat de Soc.-Dem. in 1923 bij de ge meenteraadsverkiezing 292 stemmen behaalden, thans in 1927 294. Een cijfer dat geen enkel verschil geeft, maar ook niet het minste avena Maar als men hier nu eens bij vergelijkt het stemmencijfer van 410 bij de Statenverkiezing van enkele weken geleden, dan staat men verbaasd over zulk een verschil in zoo'n kort tijdsbestek. De oorzaak hiervan ligt beslist in den candidaat Van Erp, die op vele roode stemmers NOORDSCHARWOUDE. 3 Mei Uien f 4.90—5.50, drielingen f 2. nep f 2.30( grove uien f 5.10—5.50. peen f 1.602.90. roode kool f 7.40 tot 12.10, gele kool f 1.804.40, Deensche witte kool f 3-70—6, kroten f 1.30. alles per 100 Kg. Aanvoer: 11400 Kg. uien. 27800 Kg. peen. 90000 Kg. roode kool. 31800 Kg. gele kool. 160800 Kg. D. witte, 250 stuks kroten. WARMENHUIZEN, 2 Mei 1927. Deensche witte kool f4.90, uien f3.30, grove uien f3.40. Aanvoer 500 KG. Deensche witte kool, 275 KG. uien. WARMENHUIZEN, 3 Mei 1927. Rood ekool 1 esoort f 9.10 a 11.30, gele kool 2e soort f2 a 2.60, Deensche witte kool le soort f3.20 a f4.80, Drielingen fl.20 a 1.30, uien f4.60 a 4.70, grove uien f 4.10, peen f 1.20 a 1.70, bieten f 0.20. Aanvoer 6.000 K.G. roode kool, 1.000 KG. gele kool, 17.400 K.G. Deensche witte kool, 2.200 K.G. bieten, 3500 KG. uien, 3700 K.G. peen. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei. Wortelen f3.70 a 3.90, gele kool f2.60 a 6.70, Deen sche witte kool fl.70 a 5.50, uien f4.70 a 5.60, nep f 1.60 a 1.90, bieten f 1.50 Alles per 100 KG. Aanvoer 3900 K.G. wortelen, 33000 KG. gele kool, 21000 K.G. Deensche witte kool, 4700 KG. uien, 1400 KG. bieten. PURMEREND, 3 Mei. Op d'e beden gehouden weekmarkt waren aange voerd kaas, 19 stapels kleine .Fabriekbkaas met m. f 39, 33 stapels kleine boerenkaas met merk f 40, 2 stapels Goudsohe kaas f 35, 1532 Kg. boter f 1,75 a f 1,80: Vee: 581 runderen f 1,501,65 w.o- 220 vette runderen f 0.701, handel matig. 349 melkr en gelde koedeto f 125—375, handel miatig 12 stieren, 21 paarden f 100250, handel stug, 55 vette kal veren f 1,201.40T(h fetodel stug, 768 nuohtere kal veren voor de slaöhti f 1031, voor d<e fok f 1223, handel stug, 554 vette .varkens voor de zout f 58 f 61, voor de slacht f 60—64, handel vlug, 100 magere varkens f 2246, handel vlug, 319 biggen f 1422, handel vlug, 625 schapen, vette f 28—45, handel matig, 448 lammeren, f 11-18, handel matigt 73 bokken, (kippeneieren f 4,505.50, flendeierent f 4,40, kievitseieren f 0,50—2,50 pier 100. Loupen Leesglazen Draadtellers Marlnekjjkers Veldkijkers Prismakijkers Uitsluitend le klas optiek. HET GROENE KRUIS, Hoogzljde - Schagen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3