Vergadering van den Raad, gehouden op Vrijdag 6 Mei 1927, namiddags 2 uur. Voorzitter en Secretaris, Burgemeester Van Slooten. Afwezig met kennisgeving van verhindering, de heer Krom, zonder kennisgeving de heer Blom. Na opening der vergadering lezing der notulen, welke worden goedgekeurd. De heer Kostelijk maakt echter de opmerking, dat in de laatst gehouden comitévergadering geen notu len zijn gelezen der voorgaande geheime vergadering. Na eenige discussie wordt toegezegd, dat hieraan de hand zal worden gehouden. Keurloon. Door de slagers C. G. Jong en D. Stam is wederom een adres ingediend met betrekking tot het keurloon. Ditmaal wordt uitsluitend verlaging van keurloon ge vraagd voor varkens en wel, om dit te brengen van f5 op f3. Waar nog niet lang geleden op een dergelijk ver zoek afwijzend is beschikt, acht de heer Kostelijk het niet gewenscht nu een andere houding aan te ne men, al geldt dan nu het verzoek alleen met betrek king tot varkens. Ook de voorzitter acht het niet gewenscht, temeer daar een conferentie is gehouden met andere ge meenten ten einde te komen tot een uniforme rege ling van het keurloon. Besloten wordt niet op het verzoek in te gaan. Verplegingskosten in de Academische Ziekenhuizen. Ingekomen een schrijven der federatie van vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging, waarin adhaesie wordt gevraagd op een adres aan den Minister, waar in verzocht wordt niet over te gaan tot verhooging der verpleeggelden in de Academische Ziekenhuizen. Het college van B. en W. oordeelt, dat noch de ge meente, noch de omgeving hierbij veel belang heeft, terwijl meerdere raadsleden zich in dien zin uitla ten, hoewel de heer Mienes er toch wel iets voor ge voelt en er z.i. niets tegen adhaesiebetuiging is. Na eenig debat vereenigt zich de Raad met het ad vies van B. en W., dus geen adhaesie. Verlaging van waterprijs voor het vee. Met betrekking tot het waterleidingbedrijf is door Ged. Staten tot de gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin aangedrongen wordt op bevordering van aansluiting. In dit verband wordt dan tevens vermeld, dat voor de veehouderij de prijs van het lei dingwater van 40 ct. tot 25 ct. per M3. is terugge bracht, bij een minimum verbruik van 40 M3. en be taling van meterhuur. Hierbij wordt echter nog de opmerking gemaakt, dat om redenen van administra tieven aard tot 31 Dcc. de thans geldende prijs nog zal worden geind, doch dat daarna verrekening zal plaats hebben van te veel betaalde gelden. Met genoegen word van dit schrijven kennis geno men. Aansluiting gevraagd voor den Hasselaarsweg. Door den heer Kostelijk wordt er op gewezen, dat aan den Hasselaarsweg weer oen paar nieuwe wonin gen zijn verrezen en vraagt of dit voor het gemeente bestuur aanleiding kan zijn ook voor dien weg aan sluiting te vragen. Naar spr.'s oordeel moet er niet al te krap naar gerekend worden of aansluiting van een of ander deel wel rendabel zal zijn. De voorzitter acht het wel gowenscht, dat de aan won enden blijk geven voor aansluiting te gevoelen, waar anderzijds tegen aangevoerd wordt, dat dit el ders ook niet is gevraagd. De voorzitter is echter van oordeel, dat meer kans is op een gunstige beschikking, indien de verzeke ring kan worden gegeven, dat do aanwonenden op aansluiting gesteld zijn. Na nog eenig debat wordt besloten voor genoemden weg aansluiting te vragen. De Rustenburgersluis. Ter tafel komt de rekening der sluis te Rustenburg, waarvoor door do gemeente jaarlijks f 100 wordt bij gedragen. Op een desbetreffende vraag, antwoordt de voorzit ter, dat deze sluis ook in gebruik blijft bij de tot standkoming der kanalisatieplannen. Heffingscijfers gem. Ink. belasting. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld het heffingscijfer voor de gemeentelijke inkomsten belasting op 1 to stellen. Toegelicht wordt, dat dit eigenlijk iets te laag is. Totaal zal noodig zijn f12000, waarvan dan f8000 voor den dienst '27 en f 4000 voor den dienst 1926, teiwijl de raming van het kohier be draagt f 11250.33. Met het oog op de minder gunstige uitkomsten der bedrijven van de burgers, hebben B. en W. gemeend, als 't eenigszins mogelijk bleek, be- lastingverhooging te moeten ontloopen. Het voorstel van B. en W. wordt aanvaard. Rekening 1926 terug met ruim 30 opmer kingen van Ged. Staten. Vervolgens deelt de voorzitter mee, dat de reke ning over 1926 nader dient te worden vastgesteld in gevolge een ruim 30-tal opmerkingen door Ged. Sta ten. Veelal betreffen die kleine posten of zijn ze uit sluitend van administratieven aard. De>tyost belas ting dienst... 1925'26 moet worden overgebracht op 1926 wat een verschil geeft van ongeveer f9000 voor deze rekening, waardoor haar batig saldo terugge bracht wordt tot ruim f20200. Hoewel bet veel arbeid vereischt, zijn de voorgestelde wijzigingen aange bracht en wordt nu de goedkeuring hiervoor van den Raad gevraagd. Deze wordt verleend. Suppl. begrooting 1925. Evenzoo de suppl. begrooting voor 1925, tot een bedrag van f 1712.01, als gevolg der aangebrachte wijzigingen, terwijl voorts goedkeuring wordt gege- van aan eenige af- en overschrijvingen. Naar aanleiding van het aantal opmerkingen niet alleen hier. maar ook elders maakt de héér Kostelijk deopmerking, dat aan gemeentebesturen inderdaad veel drukte bespaard zou worden, in dien door Ged. Staten een duidelijke en vaste lijn werd aangegeven in dezen. Rondvraag. Vestiging van een notariaat. Bij de schriftelijke rondvraag is door den heer Po land het voorstel ingediend, voor onze gemeente te komen tot de vestiging van een notariaat. Ter toe lichting wordt door den voorsteller gezegd, dat het maximum notarissen, dat in dit arrondissement ge vestigd mag zijn 34 bedraagt, terwijl er zich 32 heb ben gevestigd. Voor de burgerij acht spr. het van groot belang, indien we hier een eigen notaris heb ben, aangezien men nu voor notarieele aangelegen heden steeds naar een andere gemeente moet gaan. Rekenen we het aantal inwoners, dan is onze ge meente ten achter bij vele andere gemeenten met een geringer aantal inwoners. Spr. acht het in 't belang der gemeente, indien getracht wordt, hier een nota riaat te stichten. De voorzitter verklaart, hiervoor ook wel te ge voelen, hoewel spr. voorziet, dat bij eventueele ves tiging een notaris hier niet terstond een drukke praktijk zal hebben. Door den heer Kostelijk wordt ie vt-uvc" gesteld of het niet gewenscht geacht moet worden, du voorstel aan te houden, opdat er nog eens rijpelijk over na gedacht zal kunnen worden, en informaties kunnen worden ingewonnen. De heer Poland zegt nog, dat het verzoek tot den Min. van Justitie moet worden gericht, terwijil de be noeming geschiedt door de Koningin. Na nog eenig debat wordt besloten, dat eens ge ïnformeerd zal worden bij een gevestigden notaris, terwijl dan in de volgende vergadering door B. en W. een voorstel kan worden gedaan. I Secretarie-uren en zomertijd. De heer Tromp wenscht een vraag te stellen met betrekking tot de openstelling der secre tarie gedurende den zomertijd. In de toelichting wijst de heer Tromp er op. dat bijna geheel de bur gerij zich houdt aan den zonnetijd, volgens welke dan de secretarie reeds om elf uur zal zijn gesloten, waarover vrij wat wordt geklaagd. Spr. vraagt daar om openstelling tot 12 uur zonnetijd of. als dit be zwaarlijk is. o,ok openstelling na den middag. De voorzitter wijst er op. dat het gemeentebestuur aanschrijving ontvangt de gemeente-uurwerken te stellen, op den wettelijken tijd en nu acht spr. het toch niet gewenscht. dat handhavers der wet in strijd handelen met de wettelijke bepalingen. Trou wens, gaat spr. voort, indien het geen beuzelingen betreft, wordt men ook 's middags ter secretarie wel geholpen; spr. meent, dat de burgerij in dit opzicht heusch geen reden tot klagen heeft. Waar echter nog al graag het middaguur wordt gebruikt, voor secretariebezoek. heeft spr. er geen bezwaar tegen, het secretariaat open te stellen tot half één. Door den heer Poland wordt er op gewezen, dat ten gevolge der vele administratie tijdens de mobilisatie de secretarie-uren zijn gesteld van 9 tot 12 uur. doch spr. ziet niet in, waarom nu nog de burgerij zou moeten aanpassen aan de secretarie. Van beide kanten moet men zich aanpassen zegt de beer Kostelijk en hij zou het betreuren, indien ook 's middags de secretarie werd open gesteld. Naar spr.'s oordeel moet de middag vrijt blijven voor admi nistratie en deze zou zeer bemoeilijkt worden, in dien deze gestoord werd door bezoek; dit dient uit zondering te blijven. Voorts acht spr. een openstel ling van 9 tot 12 uur. zoo noodig tot half één. ruim voldoende. De Voorzitter gaat volkomen accoord met het ge sprokene door den heer Kostelijk. Waar door den heer Tromp nog de opmerking wordt gemaakt, dat het soms gewenscht. dat iemand den burgemeester kan spreken zondek bijzijn van ambtenaren, ver klaart de Voorzitter, dat daartoe steeds gelegenheid bestaat en spr. dikwijls aan de menschen vraagt, of ze hem alleen wenschen te spreken. Overigens ver klaart de voorzitter de burgerij zooveel mogelijk ter wille to zijn. i Gebruik van Slootwater en art. 97 der Po litieverordening. Privaten. I De heer Mienes, wenscht nog enkele vragen te stel len met betrekking tot art. 97 der politieverordening, on do waterleiding. Spr. wijst er op. dat nog vaak het slootwater wordt gebezigd voor het reinigen van vaatwerk, zelfs waar leidingwater ter beschikking is. In een vergadering der afd. van Het Witte Kruis is gewezen Op gevaar van besmetting, dit mede in ver band met nog steeds over de sloot staande privaten en verdere verontreiniging van slootwater. Spr vraagt of wel voldoende de hand wordt gehouden aan art. 97 der politieverordening. Dwr don Voorzitter wordt opgemerkt, dat hot vaak niet is uit te maken, wie de sloot verontredr1 nigt en nu we waterleiding hebben, zegt spreker, wordt ör inderdaad niet meer zoo sterk de hand gehouden aan de voorschriften van art. 97, wat niet wegneemt, dat nog wel aandacht aam deze 'zaken wordt geschonken. Met betrekking tot siootverontranigiiig wijst de heer Troinp er op, dat soms groote hoeveelheden afgesneden bloemen in de sloot worden geworpen, waardoor een zeer akelige staink wordt verspreid De hoer Kostelijk wijst er op, dab door de Gre- zondheidscommissi e dezen zomer een inspectie ge houden zal wordenaangenaam zal heb spreker zijn, indien hij van z'n mederaadsleden mededeeling mag ontvangen van minder gunstige toestanden, vooral met betrekking tot vervuiling van slooten. De voorzitter deelt nog mee, dab do inspecteur der GüzjndheadseonimisB e ten zeerste heeft aanbe volen zooveel mogelijk verbetering tot stand te bren gen. Daarna wordt nog ter kennis van den raad ga- bracht, dat de Kroon goedgekeurd heeft het raads besluit, waarbij het minimum vetgehalte der^melk is vastgesteld op 2.75 °/o, waarna de vergadering wordt gesloten.

Schager Courant | 1927 | | pagina 15