VAN DIT ÉN VAN DAT EN VAN ALLES WAT DAMRUBRIEK Rommelkruid. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 7 Mei 1927. No. 8045. RADIO nn Hf ui H s U li B 11 s m §n 11 Üi 9 s 9 2r B 11 fg 9 9 8 Twee Legenden van Tolstoi. I TWEE HANDIGE, BELANGRIJKE VINDINGKJES. I Lang niet altijd zijn het de erkende specialisten op Radio-technisch gebied, die de aardige, interessante, soms zeer belangrijke -uitvindingen doen op het n- metelijke terrein van de Radio. De Radio-periodieken in binnen- en buitenland getuigden er meermalen van, dat voor Amateurs heel belangwekkende dingen worden uitgevonden. E:n het ligt ook toe, Want wie is er nu met meer heilig vuur bezield, dan de radio amateur, de verwoede liefhebber, die eten en drin ken laat staan voor zijn „Radio"? Wanneer die .dan nog tevens technisch onderlegd is en een geboren knutselaar, dan kan het niet anders, of hij zal me nige „uitvinding" op zijn geweten hebben. mtI ToKiTEL Vfi>N T0£$rec Zoo bijvoorbeeld allereerst een weinig kostbare bliksemafleider. In dezen tijd van auto's en motoren, weet wel ieder wat een bougie is: de electrwche „kaars", die het benzinegas ontsteekt, dat explodeert en aldus de kracht voor den motor levert. Wel, met behulp van zoo'n oude, afgedankte bougie nu die altijd wel van een bevrienden rijwielhandelaar te krijgen is kan op eenvoudige wijze, een zeer doel matige bliksemafleider gemaakt worden. Men maakt de bougie eerst goed schoon, vooral de contactpunten A en R (zie lig. 29) waarna men ze op een stevig houten plankje of ijzeren strip monteert en dit aan het vensterkozijn' bevestigt. Vervolgens wordt onder het moertje S de invoerléiding van antenne naar toe stel verbonden en het huis van de bougie met do aarde. Eventueel kan de aardleiding van het toe stel worden onderbroken. Een en ander is duidelijk te zien in fig. 29; de bougie is hier opzettelijk groot afgebeeld. Een gevolg van deze schakeling is, dat bij sterke atmosferische ontladingen of bij bliksemin slag op de antenne, de hooggespannen ontlaad- stroom via de spits A en de contacten B direct naar de aarde zullen afvloeien. Men moet er echter voor waken, dat de contacten A en B niet vuil kunnen worden; eenige bescherming in den vormi van'een huisje, is dan ook aan te bevelen. z En nu een ander handigheidje. Bescherming van de gloeidraden van twee- of meer lamps toestellen tegen de anode-spanning, heeft reeds meerdere malen zijn nut bewezen. Wanneer nu in de -f-leiding van de anode-batterij of van het plaat- spanningapparaat naar het toestel een oude, afge keurde mini wattlamp wordt geschakeld, zoodanig dat de plaatstroom eerst de gloeidraad van deze lamp moet passeeren (de gloeidraad mag dus niet door gebrand zijn: de lamp mag alleen onbruikbaar zijn, doordat zij haar emissie verloren heeft) alvorens naar het toestel te gaan, dan is, ook bij een toeval lige Sluiting tusschen acculeiding en hoogspanmngs- leidins,. het doorbranden van de lampen in het toe stel uitgesloten, omdat dan eerst de gloeidraad van de voorgeschakelde lamp zal doorbranden. De gioei- d»-aa.d van de beveiligingslamp toch, kan ten hoogste 0 06 Ampère doorlaten en de lampen in het £oestel, die parallel geschakeld zijn, in ieder geval meer. onder redactie van GEO VAN DAM, Heemskercklaan no. 4, te Baarn. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 21. van A. H. v. <L Geest, te Lisse. Zwart: 8. 1 6 m 1 11 16 21 36 31 36 m 41 46 W, Wit: 8. ^De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 8 schijven, op: 9 10 14 19 20 26 28 en 36. Wit, 8 schijven, op: 35 37 38 42—45 en 47. Wit speelt en wint! Aan onze altijddurende wedstrijden in het oplos sen van damproblemen kan iedereen ten allen tijde gaan deelnemen door het uiterlijk binnen 12 dagen inzenden der oplossingen, óf direct aan het adres van onzen damredacteur, óf via het bureau van ons blad. Dit ter besparing van porti-kosten. Voor ieder goed opgelost no. wordt één punt toe gekend. De oplossingen worden steeds drie weken later gepubliceerd, terwijl op geregelde tijden een puntenlijst wordt gepubliceerd met de namen van de deelnemers(sters). Door de Directie worden door loopend de volgende prijzen beschikbaar gesteld: A. Een prijs van f2.50 voor ieder, die achtereen volgens 15, problemen goed oplost. (Vroeger was dit aantal 20, ten gerieve van de oploss(t)ers heb ben wij dit verlaagd. We vertrouwen, dat zulks wel in den smaak zal vallen). Mist men een probleem ge heel, of gedeeltelijk, dan moet aan de vorming van een nieuw 15-tal worden begonnen. De punten, die reeds behaald waren, zijn echter niet verloren, maar worden nu geldig voor groep B. B. Een prijs van f2.50 voor ieder, die in totaal 50 goede oplossingen inzendt. Hierbij is echter on derbreking, zelfs van onbepaalden duur wel toege staan. Prijswinnen is dus thans wiskundig zeker voor ieder deelnemer(ster). De snelheid waarmede dit zal geschieden hangt nu slechts af van ieders persoon lijke oploskracht! Oplossing Probleem No. 18 (A.B.C.D.) A. Zwart 1 2 8 9 13 19 22 26 en 39, twee dammen op 5 en 14. Wit 11 15 17 21 26 28 32 35 42 46 en 49 met dam op 47. Wit speelt en wint door 4641, 25—20, 35—30, 11—7, 32—28, 42—38, 47X26, 15—10, 49—43, 41—87, 26X40 en wint. B. De neven-opl. is: Wit 3530, 117, 2520, 32-28, 49—43, 47X25, 15—10 en 25X39, wint. C. Zwart's dam op 5 verandert in een schijf en 39 komt op 29. Wit wint nu door 4741, 11—7, 15 10, 32—27, 42—38, 25-20, 41—48, 35—30 en 48X18, wint. D. Zwart's schijf op 13 wordt ook dam, zwart's dam op 5 wordt schijf en de witte schijf op 15 ver valt. Nu wint wit door 4736, 3627, 117, 4943, 43X84, 35X4 en 4X2, wint! Dit nummer 18 heeft aan de capaciteiten der deel nemers zware eischen gesteld. Zij, die alle oplossin gen vonden, mogen er als oplosser' zijn! Je kunt me zeker alwéér geen honderd gulden gever voor een nieuwen mantel! Hg: Neen; hoe wist je dat al? WETENSWAARIGHEDEN. Is het U bekend: dat de bevolking van Leaven- heath (een dorpje in Suffolk, Eng.) uit c.a, 100 menschen bestaat, waar van er 80 vrijgezel zijn? d a t de schalen, gebruikt voor het wegen van diamant, zoo teer zijn, dat zelfs het gewicht van een enkele ooghaar, de schaal doet doorslaan? dat men de,wind, die op den top van de Etna waait, productief gaat maken, en aanwenden voor de op wekking van electrischen stroom9 dat men daarmee een van de sterkste vurtorens ter wereld gaat laten branden, nl. een van een mil lioen kaarsen, die de zeevaarders op de Middellandsche Zee zal bij lichten? Hebt n den diefstal gepleegd zooals in het proces-verbaal beschreven is Jammer genoeg niet, meneer de commissaris, maar een vol genden keer zal ik me dk methode herinneren. WETENSWAARDIGHEDEN. dat China het oudste keizerrijk ter wereld is? dat de eerste Chineesche keizer de troon besteeg in het jaar 2752 vóór Christus? dat een vierde der monschheid binnen China's grenzen woont? d a t Kanton 2 millioen Chineezen herbergt, grootendeels op jonken in dé rivier liggend, en Peking onge veer 1 millioen? d a t er 400 Chineesche dialecten zijn, doch dat iedere Chinees de ge schreven Chineesche taal kan lezen omdat elk letterteeken overal de zelfde beteekenis heeft? De paddenstoel. Et leefde eens een zeer rijke heer, die een groote familie had, een huis vol: bedienden en overvloed van alles. Plotseling echter gebeurde er met 'dezen 'neer een ongeluk.; hij. werd namelijk op zekeren dag gek en verbeeldde zich, dat hij geen mensch meer was. doch een paddenstoel. Hij weigerde langer voedsel tot zich te nemen, zette zijn hoed op en daalde in den kelder af, waar hij' in een hoek neerhurkte en verzekerde een paddenstoel te zijn. lederen dag bracht hem de bediende zijn ontbijt, 't rpiddageten, koffie en thee, maar nooit was hij bewegen, iets daarvan te gebruiken, daar ook pad denstoelen dit niet plegen te doen. Hoeveel doctoren zijn vrouw ook) bij hein stuurde, geen van hen kon iets uitvoeren, daar hij van medicijnen niets wilde weten. Tenslotte bood zichi een dokter aan, die op zich nam, den patiënt te genezen. In de eerste plaata kocht die zich een hoed, dezelfde, als de patiënt droeg. Dan begaf hij zich eveneens in den kelder en hurkte naast den zieke neer. Eén uur, twee uur bleef hij zoo zitten, zonder een woord te sproken. De heer begon hem aan te zien en vroeg hein eindelijk: „Bent u een paddenstoel?" .„Ja, Ik ben een paddenstoel',, antwoordde de docter. „Nul goed, ik ben ook een paddenstoel," zei de heer. De bediende bracht het middageten, plaatste het voor de beide hurkende mannen neer en verdween weer. De docter wachtte een oogenblik, strekte dan zijn hand naar het voedsel uit en at er van. De heer vroeg: „Maar hoe komt het nu, dat U eet? Paddenstoelen eten toch niét?" „Toch wel, ook de paddenstoelen eten", antwoord de de arts; „ziji zouden ten grónde gaan, wannoer ze zonder voedsel bleven." „Ach zoo',, zeide de heer, dan zal ik er ook wat van nemen." Van nu af aan at de heer alles, wat hem1 door zijn bediende gebracht werd en werd zienderoogen sterker. Daarmee groeide in hem de behoefte naar frissche lucht; de docter zei dan ook eens na het middageten: „Wat denkt u, zouden wij niet eens een beetje in den tuin gaan wandelen?" „Ja, maar gaaa paddenstoelen dan in den tuin wandelen?" vroeg de heer verwonderd. „Zeker doen zij dat. Kijk maar eens, hoevelen van hen naar zitten!" „Nu, dan zullen wij er ook heen gaan!" meende de heer. Van stond af dan begon hij nu met graagte te eten en in den tuin rond te wandelen. Het gevolg was, dat hij volkomen genas. (Deze legende stemt overigens volkomen overeen met het leven van graaf Tolstoi, die zich eveneens naast de Russische boeren neerzet© en op hun: dwa ze ideeën inging, maar om hen later van zijn gods dienstige waarheden te overtuigen). v HOE DE VERZOEKING DOOR GOEDE DADEN WORDT AFGEWEND. Een zeker man koesterde het heftige verlangen, om eens in een klooster te gaan, en daar zijn ziele- heil te ontvangen. Door verschillende oorzaken ver schoof hij echter de uitvoering van dit plan steeds weer. Eerst waren de kinderen të klein, toen waren de kinderen te groot of de dochters moesten trouwen, enz, enz. De boer was oud en zwak geworden toen hij' ein delijk het klooster binnenging. Daar kreeg hij een bijl in zijn handen en werd het bosch ingestuurd om hout te hakken. Zoo kwam de boer in het bosch en begon te wer ken. Op hoeveel boomen hij zijn krachten echter ook beproefde, hij kwam' niets verder, alle boomen waren yan goud. Hij velde er dan ook geen enkele. Den volgenden dag werd hij weer naar het bosch ge stuurd. En weer gelukte hem niets, Alle boomen, waar hij zijn bijl trachtte in te zetten, waren thans van zilver. En ten tweeden male keerde de oude met leege handen in het klooster terug. Dén derden dag moest 'hij andermaal naar het bosch. Ditmaal viel elke boom, waarin hij zijn bijl zette, oogenblikkelijk in vermolmde en verrotte stukken uiteen. Toen zei de kloosterabt tot hem: „Zoo is ook je ievenl Was je gekomen, om je zieleheil te zoeken, toen je nog jong was, dan waren je verdiensten voor Gqd goud geweest; was je op je middelbaren leeftijd gekomen, dan waren je ver diensten gelijk zilver geweest. Nu je echter'als -oud man hier gekomen bent, kunnen je verdiensten slechts imet vermolmden rommel vergeleken wor den." Die vloeistof is een zeer ge vaarlijk vergift Een enkele drup pel gelegd op de tong eener kat ia. in staat den sterks ten man het leven te benemen I IS DE AARDE ROND OF VIERKANT. De eenvoudige vraag: of de aarde een ronde of een vierkante, een balvormige of een platte gedaante heeft, is tal van eeuwen een strijdvraag voor de ge leerden geweest De groote meerderheid der weten schappelijk gevormde mannen uit den tijd vóór de Christelijke jaartelling, was de meening toegedaan, dat de aarde een platte schijf was, van onderen als een gewelf uitgehold, waarover de blauwe hemel als een kristallijnen stolp ligt. Ze stond Onwrikbaar op de zuilen van Hercules, terwijl het gansche heelal om haar draaide. Voor de Israëlieten was het 'middelpunt dier schijf de heilige stad Jeruzalem (Ez. 5:5); in het uiterste Oosten lag het Paradijs, door vurige vlammen van de zondige wereld afgesloten; de „Mare Magnum", als een T stroomende naar het Noorden, het Zuiden en het Oosten, scheidde Europa, Azië en Afrika. Ook andere volkeren hadden de een of andere heilige plaats, die zij als het middelpunt der aarde beschouwden. Zoo is nog heden ten dage voor de inwoners van Madalay (Eng. ïndië) het paleis van koning Theebam zulk een middelpunt Wie is het vlugst, vader, een postduif of een renpaard? Te voet een renpaard, na tuurlijk I

Schager Courant | 1927 | | pagina 17