Alpitti Nitiws- Mwnutif- inllHTllil De Broeker Veiling Dinsdag 10 Mei 1927. 70ste Jaargang No. 8046. Eerste Blad. Feuilleton. Papieren Rozen Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER COURANT. Uit blad verschijnt viermaal per weok: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tenlien nog zooveel mogelijk in het eeretuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsüo. inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Alle aangevoerde producten blijken bij na onverkoopbaar. Door de groote warm te zakken de prijzen dermate, dat 60 pet. minder wordt besteed dan de vorige week. Wortelen zijn bijna niets waard. Deze week mag wel met een krijtje aan den balk worden geschreven. Ware bet niet, dat de aanvoeren nog slechts gering waren, de opbrengst zou dan veel en veel minder zijn geweest, dan men in ver gelijking met'die der vorige week had verwacht. Het warme weer is van dezen teruggang de oorzaak. Onmiddellijk hielden de bestellingen uit binnen- en buitenland op, de vraag naar stapelgroenten was beneden nul gedaald, de qualiteit dezer producten had erg te lijden en de vrees, om bij dit warme weer, de geveilde producten in gaven toestand ter bestemder plaatse te brengen, was zoo groot, dat deze een zeer nadeeligen' invloed op de markt uit oefende. Nu geen discussies mieer over glascultuur, andere teeltwijze, retorsiemaatregelen en al die an dere middelen, waardoor men hoopte de crisis in den tuinbouw te boven te komen. Het weer was nu het onderwerp van den dag, en begrijpelijk is het, dat allo poëtische ontboezemingen over de schoone Mei weinig oor vonden bij die bouwers, die tot de „taaie" behooren en verwacht hadden, dat onze Nooi dsche Mei, die arm aan zonnescbijnt ie, de prij zen nog zou zien oploopen. Het heerlijke lentezonne tje werd nu verwensc'ht, de booten afgesloten over dag en opengezet des nachts om de koelte er beter te laten indringen, t Is voor van 't jaar gedaan, hoorden we zeggen. Al zou het nog wat kouder wor den, de lust om nu nog kool, uien en late wortelen te eten is voorbij. We vreezen het ook en als die vrees waarheid wordt, zullen nog verschillende bouwers een tegenvaller hebben te boeken, waar op ze niet hadden gerekend, 't Is of de natuur het er dit jaar op gezet heeft, om den Langendijker bou wers een jaar te bezorgen, dat hun nog lang zal heugen. De roode kool, die op het eind der vorige week al danig in prijs was achteruit gegaan i(de noteering was Zaterdag f 8.80—112.40), kon deze week ölechts *5.10f5.90 bedingen. Deze soort kool is hier zoo goed als geruimd, zoodat de strop slechts gering is. Gele kool, die Maandag nog een prijs opbracht als den laatsten dag der vorige week, werd Vrijdag, na sucessievelijke daling eiken dag voor f 0.60—f 1.80 verkocht. Dit zijn prijzen, die zelfs nog slechter zijn als in den tijd, toen men allerwege de Macht hoorde uiten, dat de gele kool zeer goedkoop was. Deensche witte kool, waarvan nog de grootste voorraden aanwezig zijn, liep ook aanmerkelijk in prijs achteruit, doch de val was niet zoo groot als van de andere koolsoorten. Werd Maandag f34.40 besteed, Woensdag f 2.40—f 4.20., Zaterdag gold ze f2.20. Wel een lage prijs, doch niet zoo laag, als men hem vergelijkt met de andere ten opzichte van de in de voorlaatste week bestede prijzen. De uientelers waren in het bijzonder verrast door het warme weer. De uien kregen het in de hokken begrijpelijkerwijze te kwaad met de zon. Bedroevend was het te zien, welk een kleine hoeveelheid gave uien er uit de hoopen en hokken te voorschijn kwam. Bijna alles was stek en minderwaardig goed. De prijzen vielen intusschen nog mee, al was er ook De roman van een Circusmeisje uit het Engelsch van RVBY M. AYRES. Vsrtaald door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) Sherny haalde de schouders op. Kom. torn, mr. Briton, we weten allemaal wel, dat dit bedrag voor n niet veel te beteakenen heeft. Wiat is nu 500 pond voor uP Als RosaÜe leefde. Zou da ver broken trouwacte u meer hebben; gekoot; u komt er nog voor een koopje af. Het laatste argument van Shiemy werkte op Rorie als een roode lap op een stier. Hij1 liep langs hem heen eil gooide de deur wijd open. - Er uitl,..f was alles wat hij' zei. Korae zag er werkelijk angstwekkend uit. Sherny maakte dan ook aanstalten om aan het bevel 'te voldoen, want hij had weinig lust in een her nieuwd® kennismaking met Boria's stevige knuis- ten. Luisterd n tnu tooh eens naar rede, mr. Bri ton, zei hij sussend. .7~ P0*3 i® tooh evengoed in uw belang als in neb mijne, dat _we tot overeenstemming komen. En er bovendien nog anderen, vergeet dat nie& Wiat wilt u daarmee «eggen? onarny^ aarzelde evea« Tr.r~ eens, daar is Buaoh,' de gebrekkige. OP Roealie; kif Zou u nog dienselfden avond vermoond hebben, als ik er niet tussohwn U W. hat TOlrelifk aam mtf t. da» elrL^™ePTT a* M "««Mms werd. dat ik kif tdat' kunnen BecKien aooe naai »r g«a» jwfctio van, ecodat Shermy een ferme daling te boeken. De eerste 5 dagen wred gemiddeld nog f 5 gemaakt; alleen Zaterdag was de noteering minder, nl. f3.70—f 4.30. Bieten brachten nog geen gulden op en wortelen, die aanvankelijk nog f3.70—f3.90 opbrachten, moes ten Zaterdag verkocht worden voor- f0.20. We gaan naar het eind van het seizoen. Was het begin weinig bemoedigend, het verdere verloop on bevredigend, het eind was ook al weinig opbeurend. De hoop is nu weer voor den nieuwen oogst, waar van de eerste producten, de nieuwe aardappelen wel in 't begin van Juni ter veiling zullen verschijnen. FRAUDULEUS BANKROET? Te Rotterdam is aangehouden de winkelier J. C H. uit Middelburg, die onlangs failliet is verklaard en verdacht wordt van frauduleus bankroet en valschheid in geschrifte. Hij' is naar het huis van bewaring, ito MUddelbuJng overgebracht/ Vrijdag /is voorts aangehouden de koopman J. K., dié goederen van H. zou hebben gekocht. H)ij is öp borgstelling vrijgelaten. HARENKARSPEL. Algemecne vergadering van de Tuinbouwvereeni- ging „Samenwerking", gehouden op Vrijdag 6 Mei in het lokaal van den heer Stevers te Kalverdijk. Aanwezig met het bestuur 24 leden. Te ongeveer acht uur opent de voorzitter, do heer L. Doekes. de vergadering, welke gehouden wordt in verhand met de algemeene vergadering van de Cen trale Vrilingsvereeniging (C.V.V.) te Warmenhuizen, welke gehouden zal worden op Woensdag 11 Mei e.k. Spr. heet de aanwezigen hartelijk welkom en hoopt, dat 1927 voor ons allen een voordeelig jaar moge zijn, alhoewel de invoerrechten op onze groenten een knellende band is. doch de weersomstandigheden kunnen ons veel ten goede komen. Hierna wordt de secretaris verzocht de notulen te lezen van de vorige algemeene vergadering, die zonder aanmerking en onder dankzegging worden goedgekeurd. De voorzitter deelt voorts mede, dat vanwege de vereeniging niet iemand zal aangesteld worden om ratten te vangen. Men meende, dat iedere bouwer voor zich de ratten best kon vangen door middel van vergif Volgt bespreking beschrijvingsbrief van de C.V.V, Het voorstel van „Samenwerking" omi in do toe komst een nieuw Veilingsgebouw te stichten. Het prae-advies van het Hoofdbestuur is. dat deze zaak hij hun'urgent is. Over dit punt is binnen niet al té langen tijd een voorstel te wachten. besloot nog1 een betore troef uit te spelen. Misschien aal het Mjss Fan-e interesseeran te hoKxretn, wat voor soort mam u is, mr, Briton.... om een ,arai kind het hoofd gek te praten~en dan in. den dood te drijven. Sherny was zichtbaar tevreden over het melodra matische slotgedeelte van zijn zin. Hieb is een stichtelijk verhaal voor de ooren van1 een lady, vindt u ook niet, mar. Briton? Ik wetosch u goeden avond. Wacht nog even. B-oderiok sloot de deur weer. Heb noemen1 van Lilian's naam opende hem de oogan voor heb ge weldige schandaal dab volgen zou als de historie bekend werd. Hij daoht aan de graagte, waarmee zijn kennissen Zouden smullen van heb verhaal', waarvan ze de ongunstigste lezing zouden gieloo- ven en waarin ze net z.ele-pnobieem dat er tooh ook in sohool, ooit zouden kunnen begrijpen of willen gelooven. Had hij zelf nieb alfcnd bob deze op schandaaltjes beluste mensohen behoord en •moohb hij zioh beklugen als hij nu zelf heb slaoht- 'Offer word Maar er was nog iets veel belangrij kera: Bcsalie, wab had zij misdreven, dab haar naam ook nog mee door de modder moeab worden gehaald? (Zij was dood, mlaar nu kon hij wat voor haar doen... hij ko/n tenminste haar nagedachtenis tegen vuil en laster beschermen. Het was het eenige, wat hij nog kon doen, om iets van ziij'nj onbekookte en onverantwoordelijke dwaasheid goed te maken. Sher ny poogde onverschillig te doen, maar zijn hand beefde, toen hij do sigaret uit zijn mJo.nd nam. Roderiok sprak langzaam; hij scheen elk woord zorgvuldig te overwegen. Ik zul u voor uw Zwijgen tweehonderd pond maar u moet goed begrijpen, dat ik in geen enkel opricht bang voor u ben, evenmin] als voor den hoer Bunoh. voor zoover het mij alloen aan gaat, kunt u mijnentwege op Piocadilly gaan staan <en do geschiedenis laan alle in\vonors van Honden toeschreeuwen, maar barwillo van anderen bén ik bereid 'dezen stap te doen1. Maar denk er om: dit is de eegste en de laatste maal. Als u weer komt dien ik oen aanklacht in wiegen» afpersing. Sherny liet weer een gemeemem grijns zien. Dat zult u niet doen, mr. Briton. Om de dame, dia eer bij betrokken is. Ik begrijp best, dat een arm oir- ousmftieje het moöt afleggen tegen een chique beau ty als misz Fan-a. Ik heb haar vanavond in gen! rn- tuig zien stappen; ze was gekleed voor een avond4 partjj. Ik bewonder uw smaak, dat moet ik zeggeu, Verstopping Foster's Als gij last hebt van gedruktheid, schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz* als gevolg van ver» stopping, gebruik dan Foster's Maagplllerb het Ideale laxeermid del Maagplilefi Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon» Het voorstel van ..Samenwerking:" om de witte kool aan de markt te Warmenhuizen te veilen, en dan aan de fabrieken te Langendijk te leveren. Dit is reeds eerder al toegestaan. De heer Boekei zegt in deze liever geen verplicht veilen voor het artikel witte kool, doch deze zal hier niet verder op ingaan. Voorstel van „dé Noord" om de leden van de ver- eenigingen uit te betalen naar den omzet. Wordt volgens prae-advies goedgevonden. Voorstel van de „Noordwest" om den onderhand- schen verkoop met 1 te verhoogen. Ofschoon het Hoofdbestuur dit ontraadt, waren er leden die zelfs hooger willen gaan. zelfs werd gesproken van 5 doch de voorzitter zou het liever zoo laten, als van weinig belang en zeer moeilijk te missen. Bij stemming over dit voorstel, wordt dit met 18 voor en 6 tegen aangenomen. Elen voorstel, om van de winst een 10 at te dra gen voor het reclamefonds, wordt algemeen goed gevonden. Eenige leden meenden, dat vanwege den koopman niet veel medewerking te wachten is. aan gezien er veel te veel met de groenten geknoeid wordt. De voorzitter meent echter, dat zulks wel op houdt en gelooft zelfs, dat het met de groenten in de toekomst zal worden als met de zuivel door ze te merken. IBij de rondvraag zegt de heer Boon nogmaals, dat het hem spijt dat het verdelgen van ratten niet van de vereeniging uitgaat. Ze zijn zoo lastig meende spr. De voorzitter zegt, dat het heel moeilijk is, iemand aan te stellen en daar controle op te houden, daar het land in een grooten kring ligt. De voorzitter dankt de aanwezigen en hoopt, dat de Afgevaardigden op de vergadering van de C.V.V. kun nen krijgen wat zij' wenschon en sluit de vergadering. CALLANTSOOG. Vrijdag 6 Mei hield de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer alhier een ledenvergadering in, de zaal van den heer Kos. De opkomst was niet groot, ongeveer 25 personen waren aanwezig. Be voorzitter, de heer P. Vos. heet de aanwezigen hartelijk welkom en deelt aan de vergadering mede, dat in de bestuursvergadering is besloten om den oud-secretaris, den heer Baken, een cadeautje aan te bieden, voor het vele werk, dat hit voor de vereeni ging heeft gedaan. Daar de heer Baken hier tegen woordig is. zal spr. de daad hij het woord voegen en overhandigt Baken een mooi schilderstukje in lijst, voorstellende de kerk en een gedeelte van het dorp. De heer (Baken is hier ten zeerste mee inge nomen en bedankt het bestuur en de vereeniging voor hun vriendelijke attentie. Volgt lezing der notulen. Deze worden onveran derd goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken: De bespre king met het polderbestuur over de heinollen is zoo ver gevorderd, dat het in de eerstvolgende polder vergadering zal worden behandeld. In de gids voor schoolreizen en in de badgids is mr. Briton, voegde hij er met huichelachtige onder danigheid bij. Maar iin zijn! hart wist Raderick, dat het nieb de geparfumeerd zij den japon van de gevierde, maar narbalooze schoonheid was geweest, maar het armoedige, dunne manteltje van het arme oircus- maisj e, dat stil en verzwegen, Zoo'n groote en om|- baatzuohigie liefde voor hem in heb hart gedragen had... dat het miéfc de geur vain de dure kanrozetn( was geweest, maar de herinnering aan de vertrapte papieren bloem, die hem tot dit besluit hadden gebracht. Toch was de tooverkracht van Lilian's oogen en heb lokkende van haar heele persoonlijk heid nog niet gedoofd in beoï, zelfs nu liet beste deel van zijn liefde gestorven was, Dat kon hij zioh niet 'ontveinzen. Hij treuzelde nog een oogenblik.... daarop liep hij gedecideerd naar zijn schrijf tafel en haalde zijn cheque-boek te voorschijn. xm. Toen de deur zich gesloten had achter Sherny, kwam de jonge Briton tot de conclusie, dat hij een groote dwaasheid had begaan. Nu de 'druk van de aanwezigheidva* diens; bruut van hom was afgewenteld, kon ^hij ween vrij en objectief denken'. De aanwezigheid van dien! man had voortdurend allerlei beelden uit do afgeloopen dagen voor zijn oogen geroepen, had Zijn sentimen teel verlangen gewekt, om Bcsalie's geheim te be waren en te beschermen tegen de onbeschaamde grofheid van. haar voogd', Hij liep gejaagd de kamer op ettt neer Hij had go- moend, dat hij de kortstondige historie meb Bosalie al een weinig begotn te vergieten, dat zijn verblijf in Londen aues al een beetje begon te verzachten, maan heb bozaak van rfherny sbomdl hij weer middenin; de schokkende gebeurtenissen. Feigorson zou hom' ongetwijfeld een zwakkeling vinden, maar die had goed praten, d(e had geen last te dragon va/p berouw en smart zooals hij. Shiemy had buitengewoon sluw de juiste snaar by hem] gemaakt» Roaue koek naar zijn opengeslagen chequeboek en den nog niet drogen inkt op heb souche ea hij1 zei in zichzelf, dat hij bootaal dwaas was geweest, om zioh zoo te laton afpersen. Sherny had hem nu miiin cxt meer in zijn macht. H|j vroeg zioh nog eens (nieuwsgierig af, wat mr. Forgerson er wel vaai 'zeggen Zou, want dab hij het hem vertellen zouj Wist hij zeker. Maar den volgenden morgen scheen dib hem een advertentie geplaatst voor rekening van de ver eeniging. Van het zomertooneel is een circulaire ontvangen omi alhier een openluchtuitvoering te geven. Zal nader worden besproken over de kosten. Het bestuur stelt voor om dit jaar een afgevaar* digde te benoemen voor de algemeene vergadering, Wordt goedgevonden. Het jaarverslag wordt onder dankzegging goedge keurd. De ber A', Thomasz deelt namens de commissie aan de vergadering mede, dat zij de boeken en be scheiden van den penningmeester, in de beste orde hebben bevonden. Verkiezing voorzitter, wegens periodieke aftreding van den heer Vos. Deze wordt aapt bijna algemeene stemmen 'herkozen. Bespreking seizoen 1927. Het beistuur stelt voor om een correspondent aan te stellen en deze te be-> zoldigen uit de bijdragen van de belanghebbende pensionhouders, bijv. om van elke gast 10 cent tö storten. De heer Kooiman, secretaris, wordt hier-» voor benoemd. n De secretaris verzoekt de aanwezige pensionhou ders om hem even te willen berichten, wanneer zij bezet zijn. Dit geldt ook) voor de nieb-aanwezigen. De heer De Wit stelt voor om in den badtijd een voetbalwedstrijd te houden. Wordt voor kennis geving aangenomen. Hierna sluiting. BESTRIJDING VAN EMELTEN. Nu de tijd is aangebroken, dat de door emelten aan gerichte schade, vooral in grasland, maar ook in bouwland, weer in het oog vallen, herinnert de Plantenziektenkundigen Dienst er aan, dat tegen deze plaag een middel bestaat, dat. mits goed aan gewend. uitstekende resultaten kan geven. Dat mid del is een mengsel van zemelen met Parijscb groen; men mengt tarwezemelen en Parijscb' groen (ook wel genaamd Schvveinfurter-) of' Uraniagroen zorgvuldig droog door elkaar; per HA heeft men 25 K.G. ze melen en 1 K.G. Parijsch groen noodig. Vervolgens maakt men al knedende de maas# juist geheel vochtig met water, zoodat zij firn kruime lig wordt en gemakkelijk' kan worden uitgestrooid» Dit geschiedt in den avond van een zachten dag, daar dan de emelten dee nachts boven den grond komen; zij eten dan van de vergiftigde zemelen en sterven. Bij koud weer blijven de emelten1 onder de oppervlakte, zoodat het middel dan geen uitwer king heeft Daar Parijsch groen een zwaar vergif is, en dus zoowel bij de bereiding als bij het gebruik groots voorzichtigheid in acht genomen moet worden, wordt hun, die dit middel aanwenden, ten sterkste aan bevolen alvorens daartoe over te gaan. nadere ii> lichtingen in te winnen bij den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen of bij een der bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Ten slotte zü er nog op gewezen, dat men er ze kerheid van moet hebben met emelten (larven van langpootmuggen) te doen te hebben. Op meerdere plaatsen vindt men somS op emelten gelijkende larven van Bibio-soorten. die evenwel vooreerst door het bezit van een duidelijke» zwarten kop die de meiten missen) en verder door het in groot aantal vlak bij' elkaar voorkomen, van emelten te onderscheiden zijn. Op dit oogenblik zijn deze larven echter wel reeds verpopt, zoodat verwisseling niet meer waarschijnlijk Is. LANGENDIJK De afd. Langendijk van den AN.G.Ö.B. benoem de als afgevaardigde naar de meeting te Zaandam, den heer J. Rutsen. en naar de Alg. Verg. de heeren C. de Jong en P. Paarberg. Te Broek op Langen dijk en Oudkarspel zullen borden worden geplaatst, met als opschrift: Geheel-onthouding ï9 een goed kompas. Getracht zal worden nieuwe leden te win nen met het aanbieden van circulaires. fcoc/h absoluut omnogcltjk. Rorie was niet moedig 'genoegi otmi op te biechten: hoe onmannelijk ba riclh gehouden had, Mr. Fergersan ging met 'hem naar de bank van rijn vader en regelde rijd zaken voarloopig. Dat dood Roriie's stemming weer wat opklaxen, want geld was tooh wel een aller voornaams fc ding _h>xf iemand van zijn levensopvatting. HjJ keek bijna weer vroolijk, toen hij miet den advocaat de bank verliet. De zon scheen... ondanks de kale boomen bleek de winter nog ver op dezen mi 1 dan, herfstdag bet leven was toch eigenlijk nog zoo kwaad niet. v.U gaat tooh met me mee lunchen? vroeg Ro rie aan Fergerson, maar deze bedankte voor de uitnoodigiag. Borie was ontstemd; hij was niet gewoon dat men een uitnoodigiing van hem afsloeg. Hij zei haast niets mleer voor dJe taxi voor heb huis van den ouden Fergerson stilhield. De oude heer vroeg Rorie niet om mee naar binnen te gaan. Adieu Roderiok, als je mie nooclig bent, weet je me te vinden. Hij zei hot op een toon, alsof hun relatie hier mede geëindigd was. De onmiskenbare koelheid ia dc houding van Fergerson ontging Rorie niet, het prikkelde ham, maar verdroot hem tooh ook. Hij had het gevoel gehad, djat de advocaat altijd Haaï zou staan oom hem in zijn moeilijkheden te steunen, nu scheen heb wel, af er niemand meer was, op wien hij rekenen kon.. Ik geloof, dat u nop altijd boos op me bent. om mijn uitvallen van gisterenavond, aei hif half norsoh, half verlogen; Maar het was wiaarheoid wat u vertelde, ze gaat met Querne trouwen; ik heb haar zelf gesproken. Er kwam oen vriendelijker trek op Fergersomi's gezicht, wat was Roderiok ondanks zijn forsobe gestalte innerlijk toch nog een jongen. Wat is heb toch een ellendige b iel op de we reld, ging Borie dóf voort; Wat heb in aan al mijn geld? lieal voel, hoop ik, klonk hot rustige ant woord. Je heole leven ligt nog voor je. Hij aarzelde even. Ik zou je wuleai vragen Roderick^ oan mij iets te beloven Borie wist niet wat er komen zou, maar hij was in elk geval blij, dat hij, nu de verhouding oen beetje gespannen schoen., aan Fergerson niets verteld had van Sherny. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1