SchagerCourant WOUDA's HERMAN NÏPELS Gascommissie en gemeenteraden aan den Ungendijk. Brieven uit Rome. M. PEEK CLOPPENBIIRG. Tweede Blad. Parel-Tarwebloem Uw aangewezen Adres. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 10 Mei 1927 70ste Jaargang. No. 8046. Men schrijft ons; Er is hier weer oen onweer, anders gezegd, een conflict tusschen de Commissie van de Gemeen schappelijke Lichtbedrijven, en de gemeenteraden, aan 't opkomen. De conflicten zijn hier niet van de lucht. De Twuijverweg-quaestie is nog steeds latent en niemand kan nog zeggen, wat het eindresultaat zal zijn. Nu heeft de zoogenaamde Gascommissi§ den knuppel weer in 't hoenderhok gesmeten, 't Is de eerste maal niet, getuige de indertijd zooveel stof opjagende zaak, waarbij alleen de Wethouders als leden der Gascommissie verkiesbaar zouden zijn. Deze commissie leed toen een verdiend échec, ver diend, omdat ze meende het uurwerk der poilitieke ontwikkeling een kwarteeuw te kunnen achteruit zetten en alzoo geen rekening houdende met het feit, dat de gemeenteraden anders zijn samengesteld dan een 25 jaar terug. Er is zoo iets gekomen van werkelijke volksvertegenwoordiging, van democratie, die er zich niet zoo maar bij neerlegt, als de oude garden, die nog in onze gemeenteraden vertegen woordigd is, die andere strooming als niet bestaan de beschouwt, ze negeert. Met behulp van andere conservatieve vertegenwoordigers en gesteund door enkele elementen, die door dien steun hun persoon lijke antipathieën kunnen botvieren, lukt het nog vaak democratische en vooruitstrevende stroomin gen te leiden in de bedding van een kwarteeuw ge leden, doch we hopen, dat ook daaraan spoedig een eind zal komen. De Gascommissie is samengesteld op een wijze, die de sporen draagt van het bovenstaande. Zoo worden b.v. in Oudkarspel de soc.-dem. geweerd uit de Gas commissie. waavoor geen -enkele gegronde reden be staat. De vertegenwoordigers dezer richting in die gemeente hebben er nooit blijk van gegeven, dat zij de gemeentebelangen niet dienen met dezelfde toe wijding en denzelfden ernst als zij, die hen buiten die commissie houden; en ook is nimmer gebleken, dat zij minder der zake kundig zouden zijn dan laagst genoemden. In Zuidscharwoude ondergaan de De mocraten hetzelfde lot als de soc.-dem. te Oudkar spel (te Zuidscharwoude doet de s.-d. vertegenwoor diger onbegrijpelijker wijze mee aan hetzelfde spel letje, waarvan die te Oudkarspel het slacht- ofefr zijn). Te Noordscharwoude is er slechts 1 anti- rev. in den raad, die ook zitting heeft in de Gascom missie, terwijl St. Pancras 2 christelijken haar dié commissie afvaardigt, uit een linksche meerderheid in den raad. Dat uit een dergelijke samenstelling, zoo in strijd met een juiste vertegenwoordiging, conflicten moeten geboren worden, is duidelijk, voor ieder, die iets afweet van de politieke begrippen in onze geeente- raden van den tegenwoordigen tijd. Het conflict, dat nu aan !t opkomen is en zijn schaduwen reeds vooruit heeft geworpen in de laat ste gemeenteraadsvergadering te St. Pancras, be treft het. voorstel der Lichtbedrijven-commissie, om f 14500 gemaakte winst door het Electriciteitsbedrijf onder de 5 gemeenten (de 4 Langendijker en St. Pancras) te verdeelen, zoodat deze dit dan in de ge meentekas kunnen storten, teneinde de begrpotine straks sluitend te kunnen maken met .behulp v&n dat „suikerpotje". We vreezen, dat de Gascommissie, die dat'voorstel met groote meerderheid aannam, weer een échec gaat lijden en dat niet 3 ;van de 5 gemeenteraden het zullen aannemen. In St Pancras wordt het zoo goed als zeker verworpen. Daar is reeds met een enlce'1 woord de quaestie aangeroerd, of winsten uit de bedrijven mogen dienen, om de gemeentehuishouding te ontlasten. De anti-rev. wet houder Duif verklaarde zich daar ten sterkste te gen, wait den heer Lek, soc.-dem. verheugde, aange zien daaruit bleek, dat de a.-r. in het schuitje der s.-a. was terecht gekomen. De heer Lek toonde hier intusschen al zeer slecht op de hoogte te zijn. De heer Wibaut toch schreef onlangs nog, dat het stor ten van winsten uit gemeentebedrijven in de ge meentekas door het s.-d. gemeenteprogram nooit on toelaatbaar is beschouwd, terwijl hij tot de conclusie komt, dat wel uitkeeringen aan de gemeentekas mogen worden gedaan 'voor zoover die dienen voor sociale doeleinden. Het is echter niet onze bedoeling, deze quaestie principieel te behandelen, doch ze te bezien uit dit oogpunt; Was het noodig, dat de Gascommissie dit voorstel deed? En dan zij onmiddellijk geantwoord, dat zulks niet noodzakelijk was, omdat wanneer het Reglement op de Lichtbedrijven maar werd. toege past en uitgevoerd, het resultaat hetzelfde zou zijn, als dat, hetwelk men zich nu voorstelt, met het on derhavige onderwerp. Immers, art. 16 van bedoeld Reglement luidt woordelijk: „De winst en het ver lies uit de gemeenschappelijke regeling voort vloeiende, worden door ieder der vijf gemeenten voor een vijfde gedeelte genoten en gedragen. De winst wordt in de eerste plaats gebezigd tot dekking van geleden verliezen in dit bedrijf en daar na zoo noodjg in mindering gebracht van de gele den verliezen bij het Electriciteitsbedrijf aan den Langendijk en St. Pancras. Onder winst wordt verstaan de inkomsten' na af trék van alle uitgaven, daaronder de noodige af schrijvingen begrepen. Hieronder zijn ook begrepen de sommen, benoodigd om een eventueel tekort op het electriciteitsbedrijf aan te vullen. Na aftrek van het bovengenoemde wordt de winst ✓oor de eene helft gelijkelijk onder de vijf gemeenten verdeeld en voor de andere helft gestort in het reser vefonds. Zoodra en zoolang het reservefonds f25000 oedraagt, wordt daarin niet meer gestort efi de ge heele winst gelijkelijk onder de 5 gemeenten ver deeld." Wie dit artikel dus toepast, heeft al dadelijk de helft van f14500 of f7250 beschikbaar voor de ge meentekassen. Het vorige jaar maakte het Electrici teitsbedrijf een winst van f 7150.81. terwijl de saldi van daaraan voorafgaande jaren f2571.64 bedroegen, samen alzoo f9722.45, aan welk bedrag nooit een bestemming is gegeven, zoodat ook de helft daarvan nog in de gemeentekassen kan worden gestort, was dus al een groot,er bedrag in totaal vertegenwoor digd. dan de f 14500, waarover men nu reeds ruzie maakt. Als men nu weet, dat al aanzienlijke bedra gen aan stille reserves zijn gekweekt, dan is het uit koopmansoogpunt geen bezwaar, de helft van do winst in de gemeentekassen te storten. Maar met eenige verbijstering vraagt men zich af, hoe het mo gelijk is, dat het Dagelijksch Bestiiur der commissie, het voorstel, dat weer zooveel stof opjaagt, doet, -terwijl bij een juiste toepassing van reglement en verordeningen hetzelfde neen een nog gunstiger re sultaat zou. worden bereikt. Het toepassen van voor schrift en verordening schijnt hier een moeilijk pro bleem te zijn. Wet 'houden schijnt voor sommige wet houders zeer lastig. We hopen er eerlang een boekje van te kunnen open doen, dat deze veronderstelling plaatst in het kader der werkelijkheid. Het is intusschen nog niet te laat, om van den verkeerden weg terug te keeren. Slechts de gemeente St. Pancras heeft dit voorstel besproken, doch be sloot, voorloopig af te wachten, wat in andere raadsvergaderingen over deze zaak wordt gezegd. Van de Langendijker raden is er nog geen enkele, die het voorstel heeft behandeld. Laat de Gascom missie het genomen besluit intrekken en alsnog het Reglement op cle Gemeenschappelijke regeling uit voeren. Er zullen haar dan veel onaangenaamhe den worden bespaard. Sardiniö, het eiland dat zich onder Corsika uit strekt, behoort bij hot koninkrijk Italië maar heeft een geheel ander karakter zoowel wat het land als wat zijn bewoners betreft. Bijna legendarisch was hier in het gebergte de persoon Onorato Succu ge worden het hoofd van een gevreesde© rooversbende. die sinds zeventien jaar zijn positie van gewapende vrijbuiter handhaafde en die beschuldigd werd van niet minder dan zestig personen gedood' of zwaar gewond te hebben. Te vergeefs probeerden de kara- biniers hem te pakken; duizenden Liren waren uit geloofd voor dengene wien het gelukte hem onscha delijk te maken, maar allen was hij te sterk en te slim af en wie kende de bergen met al hun ge heimen. hun schuilplaatsen en afgronden zooals hij zijn familie en vrienden? Twee jaar geleden had de redacteur van de „Messagero" een interzview met hem. Natuurlijk had deze op zijn eerewoord be loofd, niets te laten verluiden van die wel wat ge waagde en zeer avontuurlijke samenkomst. Toen nu dezer dagen de gevreesde bandiet in een gevecht te gen de karibiniers gevallen was. hoorden we nog bi- zonderheden over bet fantastische bezoek aan den rooverhoofdman. Een kind uit het gebergte bracht den journalist bij Succu. Hij had zich voorgesteld een zeer schrik aanjagend persoon te zullen zien, maar het gevrees de opperhoofd van de Sardische ..Macchia" stond daar glimlachend voor hem met een fri=ek. wel willend en gladgeschoren gezicht, Hij droeg niet het, nationale costuum der bergbewoners, maar een ele gant lichtgrijs fluvveelen pakje en een fietspet. Ono rato noodigde den journalist uit naast hem op een open plek. die tusschen het geboomte verscholen lag. te komen zitten; hij strekte zich in zijn volle lengte op het gras uit en op sprietjes kauwend, vertelde hij hem van de vete tusschen zijn familie en die van Corraine, die al vijftien jaar verbitterd voortduurde; en in een passioneele moord zijn oorsprong had. Deze primitieve bergbewoners erkennen geen gezag boven hen; zij doen hun eigen recht, beschermen de vrouwen en zwakken en dooden behalve hnn erf vijanden. eiken karabinier. die hun in <*en weg komt. Waarvan zij leefden vertelde Onorato niet, maar zijn vrienden, die zich bij hen voegden, had den groote weitasschen van dierenhuid en haalden daaruit een lunch te voorschijn; een vuur werd op de wei aangestoken, daarboven roosterden zij een goed stuk vleesch; verschillende kaassoorten en vruchten werden uitgepakt en het landelijke ontbijt werd rijkelijk door wijn besproeid. Als een bende boosdoeners zijn nu deze vrijbuiters door een troep je karibiniers neergecboten en tusschen de regels van het verslag dat de journalist gaf van zijn ken nismaking met het hoofd der bandietenbende, la zen we. hoe zeer deze zijn sympathie hadden, hoe het hem speet, dat Ornorato Succu ,zoo tragisch om Hhet leven moest komen. Zijn egvreesde, soms on barmhartige. maar toch ook ridderlijke figuur, zal lang onder dit bergvolk voortleven; wellicht wordt hij nog eens op dezen bodem als een volksheld ver eerd! Want de Sarden hebben hun ei^en opvatting van moraal, zooals zij ook hun zeer particuliere feesten en hun eigen heiligen hebben. De eerste Mei bijvoorbeeld, is hier het feest van Stt. Efisio, die een onbekende in Italië is. Deze martelaar uit den f Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. keizertijd wordt hier vereerd als geen ander. Wan neer op den eersten van Bloeimaand ziin beeld van de hoofdstad Cagliari naar de kleine havenstad Pu- la en weer terug naar zijn kerk gedragen wordt, dan viert niet alleen Cagliari. maar heel Sardinië feest en vele jongelieden, die eigenlijk1 geboren bandieten zijn, die een goeden beleediging hun familie aan gedaan nog jar endaarna bloedig wreken, volgen devoot de lange processie die St. Efisio omstuwt. Met het feest van dezen heilige wordt hier de lente ingeluid. Drie dagen te voren, zijn de straten van de stad al overstroomd door de bevolking die van uit het dal en van de bergen hierheen komt; een schilderachtige menschenmassa vloeit al® een kleu rige rivier door de straten; de vrouwen met hun pur peren rokken en bonte keurslijven, de mannen met hun vroolijke baretten, zwaar dreunen de met spij kers beslagen schoenen der bergbewoners tot in den nacht over het plaveisel. De rijke vee-eigenaars dragen een wambuis van dierenvel en wit gesteven overhemden met gouden knoopen aan hals en polsen; zij strijken voor de café's neer en eten zooveel ijs en taart, zij drinken zulke hoeveelheden limonade en koffie dat het wel schijnt dat zii zich voor een ge heel jaar te goed komen doen; de arme luidjes zitten den geheelen dag in de wijnhuizen om de ruwhou ten tafels en de vrouwen vieren hun kooplust bot aan de vele prullen die kleurig als ze zijn. toch hun begeerlijkheid opwekken. In de straten zijn stellages opgeslagen, die met vlaggen getooid zijn; reikhalzend verdringt zich daar het volk. dat in de straat geen plaats meer vond en een trilling van spanning gaat door de opeen gepakte menigte als een kanonschot om twaalf uur verkondigt, dat de stoet, die S. Efisio naar Pula geleidt, zich in be weging, gesteld heeft. Een eerewacht te i^ard in 't costuum der oude garde van Sardinië gaat vooraf; de mannen die daar zoo fier met hun zwarte baret en witte spanbroek als edêllieden aan komen rijden zijn gekozen uit de voornaamste slagers van de stad. Ook de geestelijken, die de parochies uit de provincie vertegenwoordigen, zitten te paard als ge boren kavalleristen. Eindelijk verschijnt de kristal len kooi waarin het beeld van den vereerden mart- laar troont. Witte ossen met vergulde horens trek ken het gevaarte; zij zijn' met bloemen overdekt. Van af de stoere kop tot hun staart zijn ze versierd, maar ook de wielen van het voertuig waarop 't glazen tem peltje geplaatst is, schijnen uit enkel bloemen te bestaan. Daarachter verdringt zich een bonte, door een warrelende volkshoop, litaniën zingend. Langs de blauwe zee vervolgt de processie haar weg tot naar Pula. het dorp1 waar Efisio gemarteld werd; een week lang wordt zijn beeld hier vereerd dan weer plechtig teruggebracht naar zijn kerk. Niet in den stralenden dag gebeurt die plechtigheid, maar 's nachts bij fakkellicht; de geheele vertooning wordt dan nog fantastischer. Bij den schijn der toortsen rijst Efesio in zijn vergulde glazen huis boven de menigte uit als een wonderdoener als het brui sen van de ree klinken de geestelijke liederen door den nacht, alles is mysterieus; de flambouwen ver lichten devote ja fantastische gezichten. Den vol genden dag rust S. Efisio in zijn donker kerkje uit van de vermoeienissen van dezen reis en de bandie ten keeren terug naar hunne ongenaakbare bergen en leven het leven van Onorato Succu en zijn stam- en lotgenooten. E. F. KLEEDINGMAGAZIJNEN, SCHAGEN HELDER. Voor N.H. Noorden 'Soliede en niet duur. Vraagt reizigersbezoek. BURGERBRUG. De leden der Ziiper Sportclub hebben bun direc teur bij zijn bedankp" als leider der club, bij monde van den heer Hazebelt. een fraai minister-bureau aangeboden. De heer Pronk dankte zijn leerlingen \oor dit bewijs van belangstelling en hoogachting. BARSINGERHORN. Naar wij vernemen, legt onze Gemeente-genees heer. Dr. Th. W. Beeker. met ingang van 1 Juli ziin ambt neer en gaat dan metterwoon naar Heem stede. De heer Beeker was hier sinds 1893. BARSINGERHORN. De omslag van het Onderlinge Veefonds van -Bar- «nngerhorn is voor het afgeloopen kwartaal vast gesteld op f 1.40 per koe. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, heeft de heer Hoogvorst al hier zijn verlofzaak met bijbehooren uit de hand ver kocht aan den heer G. Wit te Amsterdam, welke het 1 Juni a.s. zal betrekken. NOORDSCHARWOUDE. In het bericht, (zie nr. Zaterdag) uit deze gemeente over onderhandelingen voor gaslevering, leze men voor Noordscharwoude: een gemeente buiten Lan gendijk. ONGELUK OP EEN STEENFABRIEK. Vrijdagmiddag is op de steenfabriek van de firma Hermsen Co., te Harculo, gemeente Zwollerker spel. een ernstig ongeluk gebeurd. Een eenige meters hooge stapel steenen viel plotseling gedeeltelijk om. waardoor vijf arbeiders uit Hattem. onder de stee nen werden bedolven. Terstond werden de slacht offers bevrijd. Zwaar gekwetst zijn allen naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. NOORDHOLLANDSCHE ZANGERSBOND. Het jaarlijks bondsconcours van den Noordhol- landscben Zangersbond zal dit jaar gehouden wor den te Andijk en wel op 26 Juni en 3 Juli. OVERVLOED VAN VEE. Hoe groot de overvloed van vee in Friesland te genwoordig is, bleek Vrijdag jl. op de markt te Leeu warden. Daar werden van alle veesoorten ruim 10.000 stuks aangevoerd, waarbij 4475 stuks rundvee, bui ten de kalveren. DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Een sneltrein uit Heerenveen heeft onder Wolvega den 31-jarigen arbeider W. Knol uit Steggerda, die werkzaam was bij den aanbouw van de spoorbrug over de Linde, gegrepen. De man week niet ver genoeg achteruit en werd door de locomotief tegen de brugleuning gedrukt. Spoedig daama overleed hij in het ziekenhuis te Wglvega. waarheen hij was overgebracht. DE SLAPENDE BRUIGOM. In de Lirnb. Koer. vinden wij 'het volgende ver haal: „Het gebeurde deze week onder den rook' van Ven- lo, op een der dorpen. Een jeugdige schoone maagd en een flinke boy hadden elkaar trouw gezworen. Nu in de Mei. nu alle \wgeltjes een nest gaan houwen, zou ook het minnend tweetal het onbezonnen vriigezellenleven vaarwel zeggen om samen in een knus huisje te gaan wonen. Zij, Anna, en hü. Jan. Kort en goed: de trouwdag was aangebroken. Op een mooien dag dezer week zouden ze voor eeuwig elkaar bun harten verpanden, 's Morgens reeds vroeg stond de bruid in haar bruidskleed te wachten op den bruidegom. Ze wachtte een kwartier, een half uur, een uur. maar Jan. de bruidegom, liet niets van zich zien. Groote consternatie. Het .bruidje eerst zenuwachtig, daarna tranen. Familieleden van haar gingen op zoek naar Jan. die een dorje verder woonde. Onderweg langs een voetpad in een boschrand lag iemand te slanen. Men ging. er naar toe, maakte hem wakker het was Jan. Laat me slapen, zeide hij schokschouderend. Maar de aandrang om mee te gaan. was te groot, Jan liet zich overhalen. Droogde de tranen, welke aan de oogen van zijn aanstaand vrouwtje ontwel den. Schoorvoetend liet hij' zich knellen in den band, die bindt. De kerkelijke plechtigheid was afgeloo pen en zooals dat betaamt, ging de bruiloftstoet regelrecht naar huis om daar aan te zitten aan het rijke maal. dat gereed stond. Nauwelijks was Jan daar naast zijn vrouwtje gezeten, of hij mqest even naar huiten. 'Dat .„even" duurde lang. Weer Consternatie. Ge zocht buiten. Jan was nergens meer te zien. En voor de tweede-maal toog de familie van het andermaal tranen stortende bruidje op zoek. Men ging naar zijn ouderü'k huis, eenige kilometers er vandaan. Daar lag an met zijn hoofd op de •ellebogen op tafel slapende. En veel moeite kostte het om hem mee te krijgen naar het huis van de bruid waar de „bruiloftsstem ming een begrafenisstemmdng was". ONREGELMATIGHEDEN BIJ „DE WITTE STAD?' In de Courant lezen wü: Op de dezer dagen, ganoudern algemeen© verga dering van aandeelhouders van de Algt Bouw- en1 Expl.'dtatieanaats'ohappij „De Witte Stad", geves tigd te Amsterdam, werd o. m. bezwaar gemaakt tegen bet feit, dat dë winst- en verliesrekening slechts één dag te voren ter inzage gelegen had, zoodat mien geern tjjid gehad had om haar te oon- troJeeren. De directie Werd voorts ervan beschuldigd, dat ztij aian een vertegenwoordiger^ die eon< obligatie verkocht had, waarop een premie vain duizend gu.1- (dem gevallen was, opzettelijk do treldringslijst niet had doen opsturen, omi zoodoende de premie niet te behoeven uit te betalen, hetgeen haar ook gelukt was. Verder zouden bij de serie- en nummer trekking do nummers zoo gelegd Zijn, dat het onmogelijk was dat eön houder van een obligatie een prijs< van bcvt.eckenis zou kunnen winlnen. Bij' do premieuit- gjfle N„ waarbij alleen een nummortrekking plaats vindt, zoodat de kans, dat een hooge premie uit- taald zou mee ten worden, groofcer is, Zouden op zettelijk de nummers vervaisoht zij'n. Er zou na- melpk op de trekkingsl^sten «en ander öumnïer gezet zijn, dan er getrokken was. Ook werd beweerd, dit de directie geweigerd heeft de bus voor de trekking te laten leeg gooien, toen de (notaris dit wenschte. Voorts werd toog aan de directie verweten, d/>t zjj, niettegenstaande het feit, dat' de maatschappij ongeveer x 40.000 schuld heeft, en het aandeelen kapitaal geheel verbruikt is, nog steeds voortgaat premi©obligaties uit te geven. /Tenslotte werd niettemin, hoewel er vul© grieven waren, de winst- en verliesrekening met meerder liead van stemmen goedgeikeurd. EEN GOEDE! VANGST. Do politie te Hoogezamd heeft de hand gelegd op een djief. van alle markten thuis. Van oen! landbouwer had hij een partij aardappelzakken Van het land gestolen en bovendien door uit3njjk ding van een glas, mg 150 loege zakken uit diens sohuun 's Nachts achterhaalde de politie zq te ^Groningen bii opkoopors. Terwijl de politie nog doendo_ was, kVainr de dief aojni met een <niou,wë bezending, boverndiein met paarde®tnnrfcon), afgosne- den in do buurt van Noord wijk en1 ean konijn. Ook de fiets en zelfs zijn. pak bleken gestolen. GENEESKUNDIG ADVIES PER DRAADLOOZE. Men schrijft van de Msb. Dezer dagen werd bericht, dat ©en Belgisch vaar- vaartuig in de Noorsohe wateren zou kruisen tot het nemen van prooven voor het versohaffen van geneeskundige hulp door middel van de draadlootze. In verband hiermede is het wel aaidig te mel den., dat het Nedörlandsqhe stoomschip ..Abbekerkf' oo zjjn reis van Australië naar' Rotterdam' op ge- 'ijks ort'go wijze belangrijke geneeskundige advie zen gekregen heeft waardoor een menschenLeven behouden bleef. i Eflnjge dagen na het vertrek van de laatste Au stralische haven werd eerst de gezagvoerder en la ter de eerste officier ernstig ongesteld, zoodat het. bevel werd overgenomen door den tweeden officier. Herhaaldelijk werden andere schepen draadloos opgeroepen om te vernemen of er een dokter aan booord jvas, tot men tenslotte zoo gelukkign was, verbinding te krijgen met heb Duitsohe stoomschip „Freiburg dat van Australië naar Antwerpen on derweg was. Terwijl de schepen zoover van elkander weg wa ren, dab zij elkander niet konden zien. bleven zij', docxr de radio doorloopend in verbinding. Op een bepaald ongenblik was de toestand wan den eez*sten officier zoodan:g, dat men het ergste vreesde. Uitvoerig werden de verschijnselen van. uur tot uur overgeseind, waardoor de Duitsohe genees heer in staat was, zijn diagnose te stellen. Defee bleek later zeer nauwkeurig te Zijn, want door de v_0"gosoh,,evm middelen kwam een gunst'gö wen ding. in den toestand. Beiden zieken zijn thans aan de beterende hand, wat voor den Nederlanidsohen gez 'gvoerdn* een re den was om niet alleen zijn Duitsehen collega, doch ook diens scheepsdokter en marconist, hartelijk te danken voor de verleende hulp. ST. MAARTEN. Op het Zondag gehouden ooncours van Zanrver- n'gingen te Znndvoort, behaalde do vereen1. „Kunst ën Vriendschap'' een 2den prijs in de 4c afd. met 263 punten. ZUIDSCHARWOUDE. De winkelier Z. uit Oudkarspel had zijn fiets waarop oen kist met buter en kras stond, in onze gemeen!© tegen hot hek gezet. Een vrachtauto, die juist op deze plaats voor een andere auto moest uitwijken, reed daarbij tegen die kist aan. waar deer fiets en kist werden weggeslingerd. Den aard van de waren in aanmerking genomen, is het re sultaat wel te begrijpen, een aardig sohadepostje voor den winkelier. - HARENKARSPEL. De opbrengst van _de collecte met de bloempje» voor het Drrntscho Veenk'nd gehouden door eonige dames alhier, heeft in deze gemeente opgebracht f 57,17. AUTOBUS EN TREIN. De laatste autobus, komende van Hengelo, is Za terdagavond omstreeks elf uur op de Hengelosche straat, vlak bij het station-Noord te Enschede, op den bewaakten overweg, waarvan de boomen niet waren neergelaten, door een rangeerenden trein aan de voorzijde aangereden. De autobus, die eenige me ters op zij werd gedrukt, werd ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht naar de garage rijden. De acht passagiers kwamen met den schrik vrij. Een wielrijder, die het onheil zag aankomen, plaatste zich met opgeheven handen op den overweg, tenge volge waarvan de chauffeur door krachtig remmen grooter onheil wist te voorkomen. DE MOORD TE STEYN, De verdachte van den gepleegden moord te Steijn blijft nog steeds ontkennen. De Justitie gaat nog een tweede spoor na. In het dorp Voerendaal is n.1. een knecht, in dienst bij den melkboer L„ sinds Zondag 1.1. spoorloos verdwenen. De moord op de Kerens- heide werd eveneens Zondagavond gepleegd. Alhoe wel dit tijdstip en de verdwijning van den knecht van L. geheel toevallig kan zijn, zoekt toch de Ju stitie de verblijfplaats van C. GRONINGEN IN HET DONKER. Nadat Zaterdagavond van 10 tot 11 uur het groot ste gedeelte van de stad Groningen door een storing in de electriciteitsvoorziening in het donker had ge zeten, werd Groningen 's nachts daarop half één op nieuw in het donker gezet, nu tengevolge van het ontstaan van brand in een der kabelkelders van de electrische* centrale. De brandweer wist het vuur tot den kelder te beperken, maar het. herstellingswerk nam den geheelen nacht in beslag, zoodat pas Zon dagmorgen 6 uur de geheele Stad weer verlichting had. NOODLOTTIGE BALDADIGHEID. De 6-jarige Lena Millenaar te Leerdam heeft giste ren ernstige brandwonden gekregen, doordat een kwajongen op straat haar een brandende sigaret in het schort had gegooid, tengevolge waarvan haar kleeren in brand raakten. De heeren Bitter en Ver meulen hebben al hun best gedaan om het kind te helpen en hebben daarbij zelf ook brandwonden ge kregen. De kleine is aan de gevolgen overleden. EEN AUTO GESTOLEN. Gisteravond omstreeks half zeven werd bij de Haag- sche politie aangifte gedaan van diefstal van een Ford-auto, toebehoorende aan den heer J. v. B. aan de Spreeuwenlaan in Den Haag. Genoemde heer had in den loop van den middag zijn auto op het par keerterrein aan den boulevard geplaatst. De auto stond daar niet onder'bewaking. Toen de heer v. B. zijn auto wilde halen, was deze verdwenen. De politie stelde een onderzoek in maar zonder resultaat. Het signalement van de auto, welke nog zoo goed als nieuw was, werd door Hilversum per radiotdephoon uitgezonden. Gisteravond omstreeks 11 uur werd te Zand voort iemand aangehouden, die met een auto zonder licht reed. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt en toen men het nummer van den auto opnam, werd juist een radiogram opgenomen, waarin de aanhou ding van de auto met. 'dit nummer verzocht werd. De man werd aan een scherp verhoor onderworpen, maar was niet tot bekentenis te krijgen. Het nummer en het verdere signalement van den auto klopten echter volkomen met de beschrijving, welke de ei genaar gaf. De aangehoudene, I. v. d. V., uit #4.msterdam, die door de politie voor verschillende diefstallen gezocht wordt, is op transport naar Don Haag gesteld.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5