BRIEVEN OVER ENGELAND. Voor de Schoonmaak: Gemengd Nieuws. D. KLOS Pz„ vallen en Boogenaamde buitengewone voorvallen, waarvan dat biq de Vink en eaaige andere van minder beteekems verband hieldeui met het boven genoemde werk aan den spoorweg" Amsterdam Rotterdam en de meeste ten gevolge van de ver klaarbare, vooral in de pers tot uiting komende ongerustheid ina het gebeurde bij de Vink meer de aandacht hebben getrokken dan bij dergelijke in geen enkel spoorwtgbedrijf te vermijden ongevallen gerechtvaardigd en in normale omstandigheden liet geval ia. DE BRAND IN HET ZEISTERBOSCH. Op het terrein van den brand in het Zeisterbosch werd gevonden een snelkoker, nog goeddeels gevuld met spiritus, waarmee vennoedlijk ook de oorzaak van den brand is gevonden, daar gebleken is, dat automoblilisten in een nabijs taande woning een ketel water hebben gevraagd, zoodat vrij zeker op het ver brande terrein te voren was gepicnict. Te laken is niet alleen de onvoorzichtigheid daarbij begaan, maar vooral de treurige houding om er met den auto van door te gaan, zonder te waarschuwen, dat er brand was, dien men niet meer meester kon worden. De politie zoekt nu ijverig naar de bezitters van het spiritusstelletje. HET VERDRINKINGSGEVAL TE UTRECHT. De 23-jarige fabrieksarbeidej uit Houten, die op last der justitie te Utrecht in het Huisvan Bewaring gevangen werd gehouden, totdat zou zijn uitgemaakt of hij al dan niet schulid zou hebben aan den dood zijner vrouw, is thans weder in vrijheid gesteld. Men heeft geen redenen kunnon vinden om zijn verkla ringen, dat zijn vrouw zichzelf van het leven heeft beroofd, in twijfel te trekken. INWENDIGE ZENDING IN NOORDHOLLAND. De Vereeniging voor Inw. Zending in Noordhol land heeft gisteren haar voorjaarvergadering gehou den te Amsterdam1. De vergadering was zeer druk bezocht mede naar aanleiding van don reeds vermel den oproep voor een bijzondere orthodoxe in het ge west. De voorzitter, jhr. mir. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. uit Velsen. besprak in ziin openingswoord de circulaire, die tot deze actie opriep. Verder wees spek er er op. dat Noordholland straks ook zal gren zen aan de nieuwe Zuiderzee-provincie, waarbij groote belangen voor bet protestantisme op het spel staan, Spr. zeide. dat de vereeniging niet achteruit ia gegaan, ook de financiën niet. Noodig is echter, dat de vereeniging krijgt een inspecteur, die organisa tor en propagandist moet zijn. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze zeide. dat er ver schillende oasen zijn in Noordholland, maar ook! groo te stukken woestijn. Spr. zeide, dat een organisator zeer noodig is. die Noordholland kent, Spr. zou voorts willen, dat iedere rechtzinnige gemeente in de provincie een stukje van het arbeidsveld voor haar rekening nam. Ds. Roder. Blaricum. zeide. nog steeds dezelfde klachten te hooren als in de jaren 19011910. Spr. waarschuwde er tegen, om modernisme en ongeloof in één adem te noemen. Er is hij vele vrijzinnigen verdieping. Noordholland is over 't geheel vrijzinnig, de kuststrook vormt een uitzondering. Spr. was van meening. dat in den strijd tegen Rome met de vrij zinnigen- kan worden samengewerkt. Spr. vroeg, of er door den arbeid verdieping van geestelijk leven is gekomen en of de zwakke kerken, waar het evan gelie van Christus verkondigd wordt, worden ge steund. Ds. v. d. Moulen. Purmerland. zegt, met biibel- en lectuurverspreiding weinig bereikt te hebben, maar de radio blijkt een uitstekend hulpmiddel te zijn. Spr. vroeg, of er niet te veel vereenigingen zijn en te veel geëvangeliseerd wordt en of de vereeni ging voor Inw. Zending niet wat orde kan brengen in don warwinkel. De heer Boon, evangelist te Breezand. zeide. dat inen den evangelisatie arbeid boven Alkmaar heel anders ziet dan in 't midden en 'fc zuiden der provin cie. In Callantsoog werd Zondag do kerkklok geluid, maar niemand kwam er heen. In Anna Paulowna. met 3000 zielen, waren Zondag bij den predikant vijf vrouwen, twee jongens en één man in de kerk. Spr. achtte noodig een man, die den Heiland wil dienen met alle kracht. Rome werkt hard. In Bree zand zijn meer dan 100 boerderijen in Roomsche handen gekomen, waardoor spr. tachtig menschen minder in de evangelisatie kreeg. Nadat nog verscheidene sprekers het woord had den gevoerd, vroeg ds. P. R. de Jong (Amsterdam), of juist een bedrag van f 50.000 noodig is. Met de helft daarvan kan men andere krachten aanstellen; ds. Boeke waarschuwde er voor, om voor dit werk een predikant los te maken. Daarna dienden ds. Poort. ds. Dijckmeester (TJ- muiden) en ds. Van Duyne (Zaandam) het volgende voorstel in: „De vergadering, gehoord de discussies over de aanstelling van een werkkracht ten behoeve van de evangelisatie in Noordhoiland. overtuigd, dat in deze gehandeld moet worden, noodigt het hoofbestuur uit. zoo spoedig mogelijk met een voorstel te komen." z De voorstellers deelden mede. dat de bedoeling voor zat de zaak eerst in de kerkeraden to bespreken en dan op een volgende vergadering een beslissing te nemen. He tvoorstel werd met een flinke meerderheid aangenomen. Tot lid van het hoofdbestuur werd in de vacature- da. G. B. Westenburg gekozen ds. iS, H. J. Voors. te Opperdoes. HET ZEVENDE LEERJAAR. Ten flAngiiAn van het Bevende leerjaar "heeft een oommissie, bestaande uit de burgemeesters van Maastricht, Dm Bosch, Kerkrade, Oisterwjjk, So meren, Dongen en Hom, een rapport uitgebracht voor de besturen der afdeelingen Limburg en Nootrd Brabant van de Vereeniging! van Neucr- landsohe Gemeenten. Het bestuur der afd. Limburg gaat met de uitgebrachte oopolusies cmi toelichting acooord. 1. Tegen het aanhangig wetsontwerp, waarbij voor alle scholen voor lager onderwijs net zevende leerjaar verplicht wordt voorgesohreven, bestaat goen bezwaar; integendeel moet dit wetsontwerp, waar daarbij is gedacht aan een spoedige invoering van de zevenjarige leerverplichting, ten zeer, worden toegejuicht. 2. Het is wetnschelnk, dat de laatste volzin van het 2e lid van artikel 3 der Lager Onderwijswet zoodanig wordt gewijzigd, dat de bevoegdheid, om ontheffing van die veipBohting om zeiven leerjaren aari een sohood te verbinden te verlaencn wordt ver plaatst van da Kroon naar Gedeporteerde Staten, dia tevoren advies inwinnen van aen hoofdinspec teur van hot lagen? onderwijs en burgemeester on wethouders dor gemeente, waarin de school is ge- toelichting van deze conclusies wordt het volgende medegedeeld: Ad. I. De vergadering was van oordeel, dat het verplicht voorschrijven van bat verbinden van het «Jenvende leerjaar voor de soholen voor lager ondorr- Wjjs, met als gevolg daarvan hot invoeren van de faevanjaroge leerverplichting voor de kinderen in geen geval behoort te worden tegengehouden door aandrang van gemeenten uit het Zuiden des lands. Het thans ingediende wetsvoorstel werd dan ook toegejuicht, omdat daardoor de zekerheid zal be staan, dat strakswanneer de zevenjarige leerver plichting wordt ingevoerd, voldoenao gelegenheid zal zijn omj het zevende leerjaar te volgen. De noo- dige lokalen en onderwijskrachten zullen dan aan wezig kunnen zijn. Ad. 2. Het verleemetn van vrijstelling van de ver plichting' om aan een bepaalde school het zevende leerjaar te verbinden is thans aan de Kroon over gelaten. Die vergadering achtte het weasoheliiker deze bevoegdheid over to brengen naar Gedepu teerde Staten, welk college, na te zijn voorgelicht door burgemeesters en wethouders dor betrokken femeenten, alsmede door een onderwijsautoriteit als e hoofdinspecteur van het lager onderwijs, mot meer kennis van de plaatselijke toestanden kan be- oordeelen of een aangevraagde ontheffing dient to worden verleend f Zij geven de besturen beleefd in overweging het bovenstaande ter kennis te brengen van de directie van Vereeniging van Nederlandsohe Gemeenten, ten einde do noödige stappen bij de regeering to doen en te verzoeken met de wenschen, in de hierboven neergeschrewen conclusies neergelegd, rekening to willen houden. DIEFSTAL. Door een bedricgclijk telegram werd do slager M. te Zeist jnaar Utrecht gelokt; daar het heette dat een familielid aldaar een autoongeluk was over komen. Tijdens de afwezigheid van den slagen werd in ziju woning ingebroken. De daders vonden evenwel weinig, daar de slager zijn geld bij zich had gestoken. Alleen de toonbanklade Bevatte geld en de dieren maakten zich van een bedrag van on geveer f 10 meester. De twee daders, die tot de bekenden van dein slager behoorden, zijn kart daar na te Ureoht aangehouden; latei- is nog een derde persoon gearresteerd, die zich schuldig moet hebben gemaakt ,aaa bet verzanden van, het misleidendeb telegram1. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gisteravond 6 uur is het 9-jarige dochtertje van den heer Drenth te Rijssen, bij den on bewaakten overweg aan de Wierdensche straat aldaar door een locaal trein gegrepen en gedood. Het meisje wilde per fiets den overweg oversteken. DROEVIG ONGEVAL TE LEERDAM. Gistermiddag is hier een droevig ongeluk gebeurd. Eenige jongens kwamen uit een gebouw, waar een vergadering van geheelonthouders was geweest. Bui ten gekomen, stak één van hen een sigaar aan en gooide den lucifer achteloos weg. Het toeval wilde, dat deze brandende lucifer juist viel op het hoofd van het zesjarig dochtertje van den heer M. De ha ren van het kind vatten vlam en hoewel velen on middellijk toeschoten, kreeg het meisje zware brand wonden. In het ziekenhuis is zij overleden. KIND DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Uit Rijssen, 9 Mei. Op den onbewaakten overweg in den straatweg Rijssen—Almelo is heden een tien jarig meisje door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Het meisje is het eerste slachtoffer van dezen over weg, die sinds eenige jaren niet meer bewaakt wordt, hoewel het gemeentebestuur en tal van corporaties herhaaldelijk op bewaking hebben aangedrongen. Het auto- en personenverkeer op genoemden straatweg is zeer druk. DREIGENDE STAKING BIJ DE VEENARBEI DERS. Uit Nieuw-Amsterdam, 10 Mei. De besturen van de arbeidersorganisaties in het veenrayon „Barger- oosterveen" hebben gecombineerd vergaderd en beslo ten te trachten alsnog een contract met de verveners- bonden te krijgen. Men was van meening dat, het niet mogelijk is een bevredigende oplossing voor de arbeiders te krijgen zonder een staking. Tevens was men de meening toegedaan, dat het thans voor de veenarbeiders een gunstige tijd is om te gaan staken, zoodat op de ledenvergaderingen, die in het begin dezer week gehouden zullen worden, aan de orde zal worden gesteld of het aanbod der vervcners zal wor den aanvaard, of de staking over het geheele rayon zal worden geproclameerd. Algemeen bestaat de verwachting, dat de arbeiders organisaties binnen eenige dagen de staking zullen proclameeren. MINISTERIEEL BEZOEK AAN DE PHILIPSFA- BRIEKEN. Met den minister van marine a.i. zal ook de minis ter van koloniën a.s. Zaterdag een bezoek brengen aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Voor Zaterdagmorgen staat een bezichtiging van de Philipsfabrieken op het programma. Na het noen maal vertrekt minister Lambooy weer naar Den Haag; de minister van koloniën zal dan de verschil lende sociaal-economische instellingen der Philips fabrieken in oogenschouw nemen. 'sAvonds 8 uur zal de minister van koloniën voor de microphoon van den Philips-kortegolfzender Oost en West-Indië toespreken, een historische gebeurte nis, die mede een bewijs zal zijn van het practische nut eener radiofcelefonische verbinding met onze ko loniën. Bij aankomst van den minister zal de bij het Philips-radiolaboratorium opgestelde Philips-Harmo- nie eenige vaderlandsche liederen spelen, welke even eens in onze koloniën gehoord zullen kunnen wor den. BELGISCH ANNEXIONISTISCH GESTOOK. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: De annexionisten van het Comité de Politique Na tionale, blijken thans een tochtje in of boven Noord- Brabant voor te bereiden. Evenals voor Limburg het geval was, beginnen zij met de legende te versprei den, dat de bevolking van Noord-Brabant door de rest van Nederland wordt verdrukt en niets méér verlangt dan «door de Belgen uit de klauwen van den overweldiger te worden verlost. Zoo schrijft de Action Nationale in haar nummer van deze week (waarin zij o.m. ook nog beweert, dat een half regiment Belgische troepen voldoende zou zijn om Maastricht te bezetten en er, trouwens, met open armen door de aytochtone bevolking zou wor den ontvangen), onder den titel, in groote letters: De stem van het andere België, dat „de echo's van Noord-Brabant, het oude Nederlandsche Kempen- land nog altijd weergalmen van de vreugde door de te Roosteren aangeplakte biljetten gewekt". „Ook wij", zoo zegt een zoogenaamde Noordbrabantsche correspondent, „zouden, evenals de Maastrichtenaren het deden, gaarne den luchtbode zion verschijnen, ons don wekroop uit het moederland brengend, ten einde zeker te zijn dat het ons niet heeft vergeten." En zoo gaat het voort, ruim twee kolommen lang, over „do Noord-Brabanders, die niets van hunne Bel gische eigenaardigheden hebben verloren", en dit trots 1648 en 1830; over „den Brabantschen slaaf, die uitgehongerd wordt door den protestantschen mees ter", enz. Aan het slot van het artikel wordt de hoop uit gesproken, dat, wanneer „het onafwendbare uur" zal zijn gekomen vermoedelijk in 1930 de agitatie tegen Holland algemeen en goed georganiseerd zal zijn en tot „de bevrijding" zal kunnen leiden. DOOR DE STOOMTRAM AANGEREDEN EN GE DOOD. Maandagavond negen uur is de uit Gennep komen de stoomtram van de Maas-Buurtspoorweg op de St. Annastraat onder Nijmegen gereden op oen met een paard bespannen kar, welke van den Heiweg kwam en de rails overstak. De voerman, de 26-jarige onge huwde A. Kersten, geraakte onder de machine en werd onigeveer tachtig meter meegesleurd. Toen de tram tot stilstand was gekracht, was K reeds over leden. Het zeer verminkte lijk is naar het St Sani- sius ziekenhuis overgebracht. De machinist van de tram verklaarde de gebrui kelijke fluitsignalen te hebben gegeven en door de kar te zijn verrast VEENHUIZEN. Nu de Meivacantie weer achter den rug is en de toelating van nieuwe leerlingen heeft plaats gehad, kunnen wij tot ons genoegen constateeren, dat het leerlingenaanal eerder tot dan afneemt. 6 leerlingen hebben de school verlaten, terwijl 10 nieuwe leerlin gen zijn ingeschreven. In totaal wordt de school nu bezocht door 45 leerlingen, t.w, in de drie laagste klassen 28. in de drie hoogste 17. Waar reeds bij 33 leerlingen de tweede leerkracht behouden b,,J*t. is het gevaar voor een éénmansschool voor afzienba- ren tijd geweken ZUIDSCHARWOUDE. Een goede gedachte is het van den Betaalmeester der Broeker Veiling, om den tuinbouwers in de ge legenheid te stellen, een afschrift van de totaal-op brengst der door hen over de veiling verkochte pro ducten. af te geven. Dit bewijs moet dienon om over te leggen aan den Fiscus voor een juiste beoordeeling van de belastingopgavp en kan op een da^rioe ex pres belegde zitting in ontvangst worden genomen. ZUIDSCHARWOUDE. De schilder O. had het ongeluk, dat onder het rij den de voorvork van zijn fiets brak. Vrij ernstig ge wond aan hoofd en een der v^nen. werd hij: door Dr. Hoekstra verbonden. 2 Mei '27. Twee boeken zijn. uitgegeven in Engeland enkele weken geleden, die aanleiding hebben gegeven tot heel wat geda^oht-enwissolmg en geschrijf tiu.ssch.en onderwijzers onderling, en tussehenj onderwijzers en anderen die in onderwijs en opvoeding belang stel len. Tot welke laatste gToerp toch zeker, negen en 'enfcig procent van de ouders behooren. 'ie boeken zijn: Aimond Blossom A CoIIection. of Verse and Prose. Written bij Children of Tor- mead. Sanipson Low. 5 e. net. En: The Young Authors. A Book of Verse and Prose. Written and illustrated bij Children. Edited bij Eleanor B. S. JenMns. Alexamder Maring. 6 s. n, „Het is zeker niet noodig om te vertalen De titels zijn duidelijk genoeg. Amandel Bloesem en De Jonge Auteurs zijn twee boeken, geschreven door kinderen. Boeken in proza en poëzie. De vraag, die terstond te berde is gebracht, en in allerlei bladen en tijdschriften druk besproken, is natuurlijk deze: Is dat in orde? Moeten we onze kinderen, onze jonge kinderen van zeven tat twaalf jaar, gedichten laten schrijven en verhaaltjes? En als we ze die laten schrijven, behooren we ze dan uit te geven? Ja, die vraag heeft heel wat pennen in bewe ging gebracht. Van voor- en tegenstanders. En kunnen ons heb standpunt van beide paritijen 'ijk wel begrijpen. voorstanders zijn natuurlijk in de ellareer6te plaats de onderwijzers en onderwijzeressen van de jeugdige dichters en prozaschrijvers. Hun onder- wijzere en onderwijzeressen, en hun ouders1. 'Die begrijpelijkerwijze trotsch Zijn op de voortbrengse len van hun leerlingen en kinderen. Dat is nu eenmaal een gebrek van ouders en onderwijzers. Gelukkig nogal een vergeeflijke. Ruim een jaar geleden gaf een Amsterdainsch onderwij zer, een man, diie veel liefde heeft voor zijn werk, mij op een morgen een aantal sohriftenvelletj es met de verklaring„Gedichten van mijn leerhnt- die moet je eens lezen. Heelemaal vrij' werk. eb er geen letter bij geholpen of in veran derd".. Die onderwijzer, laat ik er dat bijvoegen, geeft les aan kinderen uit een "heel arme buurt in Amster dam. Zijn leerlingen zijn een jaar of elf oud. Ik heb die gediohton toen gelezen. liet was het werk van een noele klas. He herinner mie, hoe ik Hartelijk gelachen heb om de onbeholpenheid van sommige van die poëtische ontboezemingen. Vooral van de jongens uit de Mas. De mieasjes ging het beter af. En één gedichtje was er bij', dat ik zóó aardig vond!, dat ik het heb overgeschreven. Ik vindt het in mijn agenda van verleden jaar, op den datum' 16 Januari. Dat was dus den dag, waaropa ik do gedichtjes ont ving. „Mijn Zusje'' was ae titel van het vew. *t haa drie coupletten. Mijn Zusje. L Een Meibloempje is ze, mijn kleine Bus, En kan je niet raden waarom? Dan zal ik 't je Zeggen, Maar ik viijd je wel wat dom. n. Een Meibloempje is ze, mijn kleine Zusje, Omdat de Mei haar braoht, Die goeie, lieve, beste Mei; Zeg, had ze heb niet aardig bedacht? m. Toen ik haar voor 't eerst in haar wiegje zag, Raadt eens wat ik toen zei: Bedankt voor 't bloempje, Een schat is 't, lieve Mei. We kunnen ons best voorstellen dat een onderwij zer, die zulke verzen uit de handen van zijn jonge leerlingen krijgt, daar trotsch op is. Dat hij er mee in zijn zak loopt, en ze laat lezen aan kennissen. Is die onderwijzer nu toevallig eens verbonden aan een school met heel rijke leerlingen, dan kunnen we ons ook wel voorstellen, dat hij nog één stap verder gaat, en één of een paar ouders gaat opzoeken, die, zoo mogelijk, nog trotscher zijn dan hij, en er best een honderd of wat guldens voor over hebben, om de heele collectie gedichten van de klas te laten drukken en uitgeven. Of zouden de Engelsche uit gevers dat op eigen risico gedaan hebben? Ik betwij fel het, hoewel ze tegenwoordig iets meer durven ondernemen dan een veertig jaar geleden, toen Ri der Haggard, in 1885, voor zijn eerste roman geen enkelen uitgever kon vinden, en The Witch's Head op eigen kosten publiceerde. Zijn tweede boek ging iets, maar niet veel beter. De eeno uitgever na de andere weigerde het. En dat was, nota bene: De Di amantmijnen van Koning Salomo. Cassell nam het ten slotte aan en deed den schrijver twee voorstel len: 1. Verkoop mij het boek voor twaalf honderd gulden. 2. Stel je met veel minder op het oogenblik tevreden, maar blijf geïnteresseerd in eiken nieuwen druk. Rider Haggard was er bijna ingevlogen. Twaalf honderd gulden waren erg verlokkelijk, Maar gelukkig moest de uitgever even de kamer ver laten, en de schrijver was een oogenblik alleen met een ouden klerk. .Als ik u was, nam ik het tweede voorstel aan',, zei de klerk in de afwezigheid van zijn patroon. Een raad dien Rider Haggard opvolg de en die hem duizenden ponden sterling heeft op geleverd. Maar we moeten tot onze kinderpoëzie tenigkee- ren. Een van degenen, die zich over de kwestie: uit geven of niet uitgeven, hebben uitgelaten, is de zeer bekende schrijfster van kinderverzen, kinderverha len en kindertooneelstukjes: Rose Fyleman. In mijn Engelsch leerboekje: Engelsch voor hetEerste Jaar. dat bestemd is voor de tweede klas van Hoegere Burgerscholen, heb ik' met haar toestemming een van haar tooneelstukjes, Darby and Joan. opgenomen, dat door mijn leerlingen al een paar jaren achter een telkens met heel veel genoegen, is opgevoerd. Wat nu is het oordeel van iemand, die zoo tot oordeelen bevoegd is als Rose Fyleman? Het spijt mij haast., dat ik moet zeggen, dat het niet gunstig is. Haast spijt het me, want ik moet bekennen, dat ik me genoodzaakt voel in te stemmen- met de con clusie. waartoe Miss Fylean komt. Sinds ik begonnen ben. zoo schrijft zii. verzen te schrijven en te publiceeren voor kinderen, ben ik overstroomd met kindergedichtjes, die me weden toegezonden door trotscbe ouders, door onderwijzers, en soms door de kinderen zelf. Maar eerlijk gezegd geloof ik niet, dat ik ooit in één van al die gedich ten een werkelijke dichterlijke gave heb kunnen ont dekken. Natuurlijw is elke kinderpoging van dien aard be langwekkend. maar we moeten niet vergeten, dat dat nog geen reden is om tot uitgeven over te gaan. Dit mogen we alleen doen, als iets werk°""M- inncr- lilke waarde bezit. Het is precies hetzelfde, of dit gedichten of bijvoorbeeld teekeningen of schilderstuk jes zijn. Het prikkelt mij altijd het ls steeds Miss Fyleman. die aan het woord is wanneer ik op een tentoonstelling een schilderij zie met het onder schrift: Geschilderd door A. B.. oud tien jaar. Als het een goede schilderij is. behoeft het er niet on der te staan, en wanneer het geen goede schilderij is, behoort ze op die tentoonstelling niet thuis. Tegen deze bewering van Rose Fyleman is, vrees ik. niet veel in te brengen. Alleen éen ding. Wanneer een boekje wordt uitgegeven met verzen van school kinderen. en alléén schoolkinderen, dat weet ieder, die het koopt, waar hij aan toe is. Dan behoeft men zich in elk geval niet te ergeren, nmdat onder goed werk van volwassenen, onvolmaakt werk aan den man wordt gebracht van A. B. oud tien jaar. Dus toch publiceeren? DAT BEZWAARDE HAAR. Een winkelier te Northfield kreeg dezer dagen een postwissel van een shilling. De afzendster ervan schreef hem tegelijk dat zij als klein meisje eens ..eenige korrel9 tarwe" had weggenomen uit een zak, die voor den winkel stond. Nu zij een volwassen vrouw was geworden, wilde zij het gestolene ver goeden. ..Indien dit meer dan de waarde is." schreef zji „wil ik toch dat u het aanneemt. Ik geloof dat ik te jong was om te begrijpen wat ik deeë ik zie nu in dat het heel verkeerd was. En het heeft mij aldoor vreeselijk bezwaard." VALSCHE MUNTERS IN POLEN. De recherche te Krakau heeft een bende valsche munters betrapt, die hoofdzakelijk vreemde bankbil jetten namaakten en ook te Warschau hun bedrijf uitoefenden. Onder de gearresteerden i9 een politie commissaris uit Krakau. die het bedrijf begunstigde. BOTSING VAN VLIEGTUIGEN. Boven Longueville bij: Metz zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing "«komen en bran dend neergestort. E*n luitenant, een adjudant en twee korporaals zijn omgekomen. EEN RAMP. Reuter meldt uit New York, dat Poplar Bluff, een plaats in den staat Missouri, door een wervelstorm is geteisterd. Vooral de zakenwijk dier plaats is geha vend. Bijna alle gebouwen zijn er vernield en do stoffelijke schade wordt op over het 8 1.000.000 ge schat. Veel erger is dat blijkens de eerste berichten ook de persoonlijke verliezen noodlottig hoog zijn. Men spreekt van honderd dooden en honderdvijftig ge kwetsten. Gelukkig (blijkt bij rampen van deze soort het aan vankelijk opgegeven aantal slachtoffers nog al eens te hoog te zijn opgegeven. Ook in Kansas heeft een wervelstorm gewoed. Het plaatsje Hutchinson werd ten deele vernield, en in de districten Rono en Barber zijn zoo wat 1000 wo ningen door het geweld van den wind vernietigd. MUSSOLINTS ZONEN IN DE BALILLA INGE LIJFD. Do beide zonen van Mussolini Vittorio en Bruno zijn in de fascistische balilla ingelijfd, en wel in de garde, het elite-korps van de Milaneesche jeugdige zwarthemden. De belde knapen met hun miniatuur-geweren over den schouder, brachten daarop een bezoek aan hun oom, Arnoldo Mussolini, op zijn bureau van de „Po- polo d'Italia". DOODGESCHOTEN. Te Southend is een 14-jarige jongen, die naar het schieten in een schiettent stond te kijken, door een man, die verkeerd mikte, doodgeschoten. EEN BOTSING VAN TWEE MOTORFIETSEN. Zaterdagavond is te Innsbruck een motorfiets met twee berijders, die met groote snelheid een vracht auto wilde passeeren, op een motor met zijspan met drie menschen gereden, die van den anderen kant kwam. Alle vijf de berijders werden van de fietsen geslingerd en zwaar gewond. Twee hunner zijn al overleden. SLECHT WEER IN DE PALTS. Onweer en regens hebben in het Zuiden van de Palts groote schade aangericht, vooral aan de ge wassen te velde en aan de wijngaarden. Het spoor wegverkeer op de lijn Zweibrucken—Landan moest gestaakt worden, daar de baan onder water stond. EEN GEMOEDELIJKE GEVANGENIS. Uit de gevangenis te Mataro in Spanje zijn 32 van de 33 gevangenen ontsnapt. De eenige, die achter bleef, was een zeer oude man. DE VLOED VAN DE MISSISIPPL Naar de ministers Hoover en Davis Zondag naar New York meldden, was toen de streek van Bour- bonville het meest in gevaar. Hier liepen 13.000 men schen kans door het water verrast te worden, doch levensgevaar achtte men voor hen niet aanwezig. Het hoogste peil van den vloed bevindt zich thans bij Natchez en men venvacht, dat de vloed over een dag of tien de Golf bereikt zal hebben. Niettemin zal het nog wel een week of drie duren, dat de uiter ste waakzaamheid bit de dijken geboden is. Het ge vaar voor New Urleans schijnt thans vrijwel ge weken te zfjn .De doorsteek bij Poydras heeft nu een breedte van 900 M. De regen blijft de ellende van: do vluchtelingen vergrooten en houdt de rivieren gezwollen, ook daar waar de vloed al over zijn hoogtepunt heen is. Miltvuur teistert het vee, dat wel 55.000 stuks tal rijk in een concentratiekamp in Arkansas bijeen is gebracht. Men heeft er groote hoeveelheden vaccine heen gezonden omi van den veestapel nog te redden /at er van te redden valt. De kapitein van een groote moterboot. die mee geholpen heeft aan het reddingswerk in de buurt van New Orleans. beschrijft als volgt de nachtelijke verschrikkingen van den vloed. „Huizen storten m, dan volgen geweerschoten als noodseinen en een doordringend: hulpgeroep als slachtoffers door den stroom worden meegesleurd'. „Toen ik de streek van dood en verwoesting be reikt had. had ik spoedig een veertigtal menschen Ammoniak per flesch 20 ct. Metjes Kalk -15 Gloor per pond 10 Creoline t>er kruik 40 Brusselsche Aarde per pond 5 Zeep per vat 30 pond 350 Soda per baal 100 pond 225 Gemalen Krijt per pond 10 Aanbevelend, SCHAGEN.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2