SchagerCourant Tweede Blad. Dinsdag 17 Mei 1927 70ste Jaargang. No. 8050. De plannen tot oprichting van een nieuwen Vieesch» keuringsdienst en de stichting van een centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting. In „de Fortuin" te Barsingerhorn had Zaterdag 14 Mei 1927 een druk bezochte vergadering plaats van burgemeesters, wethouders, raadsleden en secre tarissen, waartoe door de Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van Vee en Vieesch in den kring Barsingerhorn, waren uitgenoodigd de ge meentebesturen van Petten, Callantsoog, St. Maarten, Harenkarspel, Zijpe, Schagen, Wieringerwaard, Anna Paulowna, Wieringen, Barsingerhorn, Winkel, Nieu we Niedorp, Oude Niedorp en Heerhugowaard. Alleen van de gemeente Harenkarspel waren geen vertegenwoordigers aanwezig. De heer K Breebaart Dz., burgemeester van Bar singerhorn, presideerde. De openingsrede van den Voorzitter. Voorzitter opende met de volgende woorden de bij eenkomst: Mijne heeren, Ails Voorzitter van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn, rust op mij de aangename taak deze vergadering te leiden. Ik heet U allen welkom en betuig u, mede na mens de andere leden der Commissie, mijn dank, dat U gehoor hebt gegeven aan onze uitnoodiging om hier ter vergadering te verschijnen. Ik begon zooeven, met te zeggen, dat ik de aange name taak helydeze vergadering te leiden: ik vind deze taak voornamelijk daarom aangenaam, omdat het doel, waarvoor wij hier thans bijeen zijn geko men, mij en naar mijn veronderstelling u zeer zeker eveneens bijzonder sympathiek is. De resultaten toch van de werking van door onze verschillende gemeenten ingestelde keuringsdiensten van Vee en Vieesch, hebben ons na een bijna vijf jarig tijdvak, aangetoond, dat de Vleeschkeurings- wet een wet mag worden genoemd, welke de Volks gezondheid zonder twijfel In ruimte mate bevordert. Wij hebben in de jaarverslagen van onze diensten alleen maar te kijken naar de vele verrichte afkeu ringen en voorwaardelijke goedkeuringen en het veelvuldig bacteriologisch onderzoek, om een oor deel te vellen over de al of niet practische waarde van den keuringsdienst in het algemeen. Het wil mij dan ook voorkomen, dat het absoluut overbodig is, verder over het nuttig effect van de keu ringen vanaf deze plaats te spreken: U zult allen zon der twijfel, volkomen met mi| eens zijn, dat de Keu ring van Vee en Vieesch zooals deze thans geschied, uitstekende resultaten oplevert en uit deze overtui ging komt ook mijn zooeven geuite veronderstelling voort, dat u evenals ik, sympathiek staat tegenover ons doel, waarover wij hier thans zullen beraadsla gen, n.1. om te trachten die uitstekende resultaten een nóg vaster vorm te geven, door den Vleeschkeu ringsdienst. krachtiger te maken en daarbij de volks gezondheid nóg meer te dienen. Zooals u allen weet, omvat den Keuringsdienst van Vee en Vieesch in den kring Barsingerhorn, ne gen gemeenten, n.1. Petten, Callantsoog, Sint Maarten, Zijpe, Wieringerwaard, Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Deze dienst is in werking gesteld op 1 October 1922 voor voorloopig den tijd van vijf jaren en zal per 1 October 1927 weer opnieuw behooren te wor den geregeld. Het is geweest in onze vergadering van 30 Decem ber 1026, nadat aan het vorenstaande was herinnerd, dat één onzer leden de vraag stelde of het mogelijk zou zijn, om, waar nu toch een nieuwe kring moest worden gevormd, aan dien dienst tevens te verbin den de exploitatie van een verwerkingsinrichting en centrale noodslachtplaats. Onze voorsteller kwam tot die vraag, allereerst door zijn meening dat de vernietiging van de daar voor in aanmerking komende dieren, zooals deze thans geschied, n.1. door begraving zoo uiterst pri mitief en afkeurenswaardig is, dat verwacht kan wor den, dat binnen afzienbaren tijd daarin afdoende ver betering zal moeten worden gebracht. Vernietiging per verwerkingsinrichting zou het meest aanbevelens waardig zijn, niet alleen uit hygiënisch standpunt be keken, maar tevens het meest economisch, omdat de kosten dier vernietiging, zoo niet geheel, dan toch ten deele zouden worden gedekt uit de opbrengst van yerkoop der producten, met name vleeschmeel en vet, verkregen door het vernietigingsproces. En, zoo redeneerde ons lid, wanneer aan die ver werkingsinrichting dan tevens een centrale nood slachtplaats werd verbonden, dan zou bovendien de noodzakelijkheid voor verschillende gemeenten voor komen worden om, een of meer in hun gemeente be staande noodslachtplaatsen te verbouwen of om een nieuwe noodslachtplaats te stichten. Dat de mogelijkheid tot een soortgelijke bouw als hiervoor genoemd, wel zou bestaan, meende hij op te kunnen maken uit het feit, dat te Midwoud voor een beduidend kleiner kring dan de onze, ook een dergelijke denst in het leven is geroepen. Dat te Bergum in Friesland de eerste inrichting, zij het dan ook van veel grooter omvang is gebouwd, en dat te Midwoud de tweede en tot op het moment daarmede ook dg 'laatste in Nederland staat, is u natuurlijk allen bekend. Onze Commissie nam van het naar voren gebrachte vraagstuk al direct met aandacht kennis en zeer spoedig bleek, dat in principe allen voor een vleesch keuringsdienst waren, waaraan verbonden een ver werkingsinrichting en neutrale noodslachtplaats. Al leen werd de vraag vrijwel direct aangevuld met nog een andere en wel deze: als voor onzen kring een dergelijke inrichting werd gebouwd, zou het dan geen aanbeveling verdienen, dat eerst voeling werd gehouden met omliggende gemeenten, om te trach ten de dienst grooter en krachtiger te maken. Het is bij deze vragen niet gebleven: De fabriek te Bergum is door ons bezichtigd, eveneens die te Mid woud, berekeningen zijn gemaakt, nadat verschil lende conferenties zijn gehouden. Het lijkt mij evenwel van geen nut om hier onze werkwijze te demonstreeren, ik meen te kunnen vol staan met u in het kort de resultaten daarvan me de te deelen: Er werd benoemd uit onze Commissie een kleinere Commissie van 7 leden, aan wie de opdracht werd ge geven zoo mogelijk een advies samen te stellen, om trent de besproken plannen. Deze Commissie besaat uit de heeren J. tte Moor, Burgemeester van Zijpe, Mr. D. Breebaart, Burge meester van Callantsoog, P. Pluister, Wethouder van Nieuwe Niedorp en mijn persoon als Burgemeester van Barsingerhorn en als zoodanig allen vertegen woordigers in onze Commissie van Uitvoering. Daar naast werd de heer J. Koster, Burgemeester van Winkel uitgenoodigd in de Commissie zitting te ne men, terwijl onze Veearts Keurmeester, de heer P. de Boer, en onze Administrateur, de heer P. Bron der, bovendien werden toegevoegd. De Commissie van Uitvoering was het eens, dat het 't best zou zijn, dat de kleine commissie confereer de met de gemeentebesturen van Anna Paulowna, Wieringen, Schagen, Harenkarspel en Heerhugo waard en dat allereerst getracht zou worden om per 1 October a.s. een nieuwe kring voor desnoods voor loopig alleen keuring van vee en vieesch, weer in werking te hebben. Dit om stagnatie in dien dienst te voorkomen, wat zeer goed mogelijk zou zijn, wan neer het vraagstuk over de verwerkingsinrichting en centrale noodslachtplaats geheel afgewikkeld be hoorde te zijn, vóór tot stichting van den nieuwen kring werd besloten. Aan de hand van deze wenschen, door de Commis sie van Uitvoering uitgesproken, is de Kleine Com missie aan het werk gegaan en ook hierover be hoef ik, m.i. niet uit te wijden. Het slot is geweest, dat aan de Commissie van Uit voering een advies is toegezonden, met welk advies die Commissie, na behandeling, volkomen accoord kon gaan: De inhoud van het advies is u bekend, u heeft het aillen thuis op uw gemak kunnen beoordee- len, en ik stel mij voor, dat straks in deze vergade ring dat advies in den breede zal worden besproken. Voor ik evenwel de discussies over deze zaak zal openen, verzoek ik onzen Keuringsveearts, den heer De Boer, als de technische adviseur van de Advies commissie, om u een zoo uitgebreid mogelijke uitleg te geven van de hiervóór door mij medegedeelde plan nen, teneinde aanstonds een vruchtdragende bespre king uit te lokken. En hiermede, mijneheeren, open ik deze vergade ring en geef het woord aan den heer De Boer. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard, kan zich met een uitlating in deze openingsspeech niet ver eenigen en wel waar Voorzitter mededeelt, dat de Commissie in haar geheel zou zijn voor vergrooting van den keuringsdienst met de stichting van cen trale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting. De commissie evenwel was het er mee eens te trachten een nieuwen keuringskring te vormen, doch afge scheiden van alles was de verwerkingsinrichting. Die stichting is niet de bedoeling geweest van alle leden der commissie. De heer Mr. D. Breebaart Kz., Callantsoog, zegt, dat in de eerste plaats een nieuwen keuringskring moest worden gevormd, maar zeer duidelijk is het de bedoeling geweest daarbij te nemen de verwer kingsinrichting en centrale noodslachtplaats, omdat dit voor verschillende gemeenten juist zou afhangen ten aanzien van eventueele aansluiting bij den kring. De heer A.Klerk, St. Maarten, zegt, dat Voorzitter sprak van principieel voor een vleeschkeuringsdient met daaraan verbonden een verwerkingsinrichting en centrale noodslachtplaats. Dat is niet waar, prin cipieel uitgesproken heeft de commissie zich niet, wel is opdracht gegeven de mogelijkheid na te gaan. Voorzitter zegt, dat het steeds de bedoeling is ge weest een grooteren keuringskring te vormen, later is dan te spreken over de vernietigingsinrichting. De voordeden van een grooteren keu ringskring, van een centrale noodslacht plaats en van een verwerkingsinrichting. Door den heer P. de Boer, keuringsveearts van den keuringsdienst kring Barsingerhorne wordt den vol genden hierboven bedoelden uitleg gegeven: M. H. Het is U bekend, dat door de Comm. van Uitvoer v. d. Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn pogingen worden aangewend om den bestaanden kring met meerdere gemeenten te vergrooten; daar na zal worden getracht om te komen tot oprichting van een centrale noodslachtplaats en verwerkings inrichting van materiaal, dat ongeschikt is voor de consumptie. Ik zal trachten aan te toonen, dat verwezenlijking van deze plannen: Yergrooting kring, centrale noodslachtplaats, verwerkingsinrichting zeer ze ker voordeelen .medebrengen. Vergrooting van den keuringskring maakt het mogelijk om de keuringen te verrichten met een aantal ambtenaren dat kleiner is, dan het totaal dat werkzaam was voor de combinatie. Verminde ring der keuringstarieven zal daarom in meerdere kringen het gevolg zijn. Als voorbeelden daarvan kan ik noemen: Heerhugowaard, waar het keurloon per koe is f8, en bij aansluiting bij dezen kring zal worden f 5. An na Paulowna van f6 op f5, Wieringen idem, Haren karspel van f6.50 op f5. Alleen voor Schagen gaan de keurloonen omhoog. Toch moet niet worden vergeten, dat door de slagers uit Schagen een belangrijk bedrag voor invoer in den kring Barsingerhorn wordt betaald. Dit vervalt indien Schagen zich bij den nieuwen kring aan sluit. Bovendien zal voor Anna Paulowna en Wierin gen het bezwaar, dat slechts 2 dagen per week wordt gekeurd, vervallen. In onzen kring, zoowel als in den nieuw te vormen kring zullen op alle werkda gen de keuringen worden verricht. Uit de U allen toegezonden begrooting van den Vleeschkeuringsdienst zal U verder blijken, dat de voorgestelde trieven nog eenigszins verlaagd kun nen worden indien straks blijkt, dat de nieuw op gezette keuringsdienst goed marcheert. Aan den veehouder wordt bij vergrooting van den keuringsdienst meer gelegenheid gegeven om zelf te bepalen, naar welke noodslachtplaats hij zijn gestorven of ziek dier zal brengen. Bij den huldigen toestand zijn de veehouders uit een kleineren keu ringskring aangewezen op een enkele noodslachter. Zij zijn verplicht hun gestorven dieren te brengen of te laten brengen naar dien eenen slager, ook al meenen zij, dat die zelfde slager hun slecht betaalt. Practisch voelen zij het zoo, dat zij geheel zijn over geleverd aan de gunst van den noodslachter. Bij vergrooting van den kring heeft elke veehou der het recht zijn gestorven dier te brengen naar elke noodslachtplaats uit den geheelen kring, zoo dat allicht de beste betaler de uitverkorene zal zijn. Dat de afstand van voehouder tot slager ook een groote rol speelt, spreekt voor zich. Worden de plannen, tot vergrootte# van den kring verwezenlijkt, dan zouden om enkele voor-, beelden te noemen do veehouders uit het Waar land met hun noodslachtingen mogen gaan naar Zijdewind, uit Ooetpolder en gedeelte Westpolder naar Wieringerwaard en Oudesluis, handelingen welke nu en toe in t geheim gebeuren. De voorgestelde combinatie van gemeenten geeft dus meer ruimte van handeling voor de veehouders, eenige concurrentie der noodslachters en eenig finan lieel voordeel aan de veehouders in bedoelde ge meenten. Thans in 't kort iets over onze andere plannen de oprichting van een verwerking s-inric h- tin g. Deze inrichting 'beoogt het verwerken van afge keurd materiaal tot diermeel en technisch vet. Het te verwerken materiaal moet eerst van huid wor den ontdaan, maag en darmen moeten worden ge ledigd. Ken siachtruimte moet dus aanwezig zijn, en wanneer nu deze slachtgelegenheid wat werd uit gebreid, zouden we tevens hebben een centrale noodslachtplaats. En zoo zijn wij gekomen met onze plannon om evenals in Midwoud aan de ver- werkingslnriciiting te verbinden een noodsiacht- filnats. ïimien de noodslachtplaats achterwege wan gebleven en alleen tot oprichting van een verwer kingsinrichting zou worden besloten, zou de begroo ting voor de verwerkingsinrichting alleen er zeer goed voorstaan en ongetwijfeld een belangrijke winst aangeven. Het komt de Comm. v. Uitvoering evenwel voor, dat het verkrijgen van een centrale noodslachtplaats zoovele voordeelen meebrengt, voordeelen vooral voor de veehouders, dat geadvi seerd is ook de slachtplaats in het plan op te nemen. Op deze finantieele voordeelen hoop ik straks nog eens terug te komen. Laat ik dan nu trachten U een indruk te geven, hoe de opzet en werking is van de nieuwe inrich ting (al ach tp'laats en v erw erkdng sri n- richting.) De gemeente en de plaats waar deze inrichting zal moeten verrijzen, zullen moeten worden bepaald door de afgevaardigden van de vleeschkeuringscom- missie van de aangesloten gemeenten. Bij deze in richting zullen tevens worden gebouwd de wonin gen voor de 3 hulpkeurmeesters, aangezien deze ambtenaren gedeeltelijk ook werkzaam gesteld zul len worden bij de noodslachtplaats en verwerkings inrichting. Een der hulpkeurmeesters zal zijn werk kring vinden uitsluitend aan de genoemde inrich ting, waar hij hulp zal hebben van een aan te stel len knecht (man),, terwijl de beide andere hulp keurmeesters de gezonde keuringen zullen verrich ten en den overschietenden tijd zoo noodig aan de slachtplaats behulpzaam kunnen zijn. Voor het vervoer der ambtenaren en voor het op halen der te slachten en der gestorven dieren zullen worden aangeschaft 3 autos, nL twee kleinere en een groote. De kleinere wagens hebben wij ons zoo gedacht, dat deze zullen worden gebruikt voor 't ver voer der hulpkeurmeesters, om de gewone keurin gen der gezond te slachten dieren te doen, ter wijl deze auto's tevens zijn ingericht op 't, ver- 1 voer van afgekeurde organen en afgekeurde klei nere dieren (schapen, kalveren, enz.). Goed sluitbare metalen kisten worden daarvoor achter op de auto medegenomen. Op de route, die de hulpkeurmeester aflegt, kan dan zoo het afgekeurde materiaal wor den meegenomen en gebracht naar de verwerkings inrichting. De groote auto is bestemd om de groote nood- slachtingen (paarden en koeien) te vervoeren. De nieuwe inrichting zal, evenals de woningen der hulpkeurmeesters, telefonisch worden aangesloten, Als een veehouder een dood of in noodverkeerend dier heeft, wordt door hem telefonisch bericht ge zonden, naar bedoelde inrichting. Waarschijnlijk zal dat telefoneeren zoowel overdag als 's nachts al tijd mogelijk zijn, omdat getracht zal worden een doorloopende telefoonverbinding te krijgen. Bij ontvangst van het bericht van den veehouder gaat een der hulpkeurmeesters per auto het slacht offer ophalen, en brengt het naar de centrale nood slachtplaats, waar het. dier wordt opgehangen. Hierna heeft keuring plaats. Bij afkeuring wordt het cadaver vervoerd naar de verwerkingsinrichting. De veehoudfer ontvangt in dit geval uitsluitend de waarde van de huid zonder aftrek van kosten voor 't ophalen en ophangen van het dier. Voorloopig zal voor het cadaver zelf, dat tot diermeel en vet wordt verwerkt, geen uitbeta ling plaats hebben. Blijkt later dat de inrichting winst maakt, dan is het mogelijk en ook billijk, dat iets voor hét afgekeurde materiaal aan de veehou ders wordt betaald. Maar voorloopig zal worden be taald: de huid zonder meer. Om volledig te zijn, moet ik hier nog aan toevoe gen, dat de huiden door de inrichting en gros wor den verkocht en dat de uitbetaling aan de veehou ders is dit bedrag min 10 een bedrag, dat gelijk komt te staan aan den gewonen marktprijs. Bij goedkeuring kan de bout voorwaardelijk worden goedgekeurd en volop goed. De termen hiervoor: rond en vierkant gestempeld, zijn sinds het in werking treden der vleeschkeuringswet (1922) ook bij het publiek vrijwel ingeburgerd. Bij volop goedkeuring (vierkant gestem peld) mag het vieesch in den vrijen handel worden gebracht en kunnen de bouten als zoodanig door eigenaar of door de inrichting aan „gezonde" sla gers worden verkocht. De kosten voor den veehou der bedragen dan f 4 voor paard of koe.. De huid wordt uitbetaald als zooeven is meegedeeld en voor het ophalen wordt een klein bedrag in rekening ge bracht (voor groote dieren f 2 of f 2.50, voor klein vee f 0.50). Bij voorwaardelijke goedkeuring moet het vieesch in 't klein onder toezicht worden verkocht (rondge- stempeld of vgt.-vleesch). Dit vieesch wordt van uit de inrichting direct aan de vleeschverbruikers af geleverd. Zooveel mogelijk moet worden getracht bet vieesch te plaatsen in dezelfde gemeente van waar de noodslachting afkomstig was. Verkoop van dit vieesch in de gemeente waar de centrale nóod- slachtplaats. zou' de daar gevestigde slagers te zeer dupeeren. Voor den verkoop van dit vgt.-vleesch is noodig de hulp van noodslagers of anderen, die eerst rondvragen en daarna met hun klantenlijst aan de centrale noodslachtplaats komen, waar het vieesch voor de cliënten wordt klaargemaakt. De af rekening geschiedt aan de centrale slachtplaats, di rect met de rond'brengers (verkoopers). Het voor den verkoop gereed maken van het vieesch geschiedt door het personeel van de inrich ting. Vaste bedragen zullen daarvoor worden bere kend, b.v. voor het uitbeenen van een paard of koe f7.50 en voor het werk van het klaarmaken van het vrij bank vieesch f5. De afrekening geschiedt tusschen eigenaar en in richting. De bruto-opbrengst wordt behalve de zoo even genoemde onkosten nog verminderd met ac- cijnsen en keurloon. Van deze netto-opbrengst wordt 10 afgetrokken voor winst van de inrich ting. In totaal wordt dus de lijst der onkosten van een noodslachting, die vgt. wordt gestempeld: slacht- loon, uitbeenloon, vrij bank, accijns, keurloon, 10 netto-opbrengst. Er rijln er geweest - mlisschion zijn er ook zulke onder u die de opmerking hebben gemaakt: blijft er na aftrek van al die kosten nog iets voor den vee houder over? Even moet ik er op wijizen, dat accijns en keurloon bij de bestaande toestanden ook moeten worden be taald. En dat het totaal der overige onkosten toch zeker minder is, dan de winst, die bij den tegen- woordigen toestand door den noodslachters wordt genomen, blijkt wel uit de mededeelingen van den directeur, van de inrichting, te Midwoud en ook van vele in dien kring wonende veehouders, dat de uit betaling thans daar veel beter is dan voorheen, zoa dat de boeren in dien kring met de nieuwe inrich ting zeer tevreden zijn. In tegenstelling met den keuringskring Midwoud hebben wij geadviseerd de bestaande noodslacht plaatsen niet op te heffen. De opmerking werd o.a. gemaakt, dat vervoer van ver afgelegen plaatsen naar de centrale noodslachtplaats te lang zou duren, zoodat groote kans op bederf gedurende dit vervoer zou bestaan. Andere meenden evenwel, dat met me iewerking van den eigenaar, 'ooi n' spoed'g te' - fonisch te berichten, de afstanden in den voorgestel den kring geen bezwaar behoeft te zijn, omdat met onze vervoermiddelen het cadaver spoedig genoeg in de centrale noodslachtplaats zal zijn. Bij handhaving van de bestaande noodslachtplaat sen zal na verloop van enkele jaren wel blijken, Welke nog in de behoefte voorzien en de andere zul len dan vanzelf verdwijnen. Zonder pressie op den veehouder uit te oefenen, kan hij zijn noodslachting laten ophangen in de centrale noodslachtplaats, mag ook gaan naar de reeds vroeger bestaande nood slachtplaats. En zoo kom ik thans op de voordeelen van de Centrale noodslachtplaats voorde veehouders. Tot op hden kan de vehouder ontvangen, wat de noodslachter belieft te betalen. In naam kan hij zijn noodslachting door een door hem aan te stellen persoon laten uitwinkelen en rondbrengen, in de practijk komt daar als regel niets van terecht en moet alles ook de uitbetaling worden overge laten aan den noodslachter. Klachten over slechte uitbetalingen komen dan ook nog al eens voor. Nu komt er gelegenheid om, door vast personeel tegen vooraf vastgestelde vergoeding, het vieesch van een bout voor den veehouder onder de men- schen te brengen. De practijk zal naar ik verwacht uitwijzen, dat de uitbetaling enuan de centrale inrichting zeer veel beter kunnen zijn dan tot op heden het geval is geweest. In elk geval zal de een- trale noodslachtplaats werden een concurrent voor de bestaande noodslachters en dit moet komen ten voordeele van de boeren. Werkt de centrale noodslachtplaats evenals in Midwoud' tot tevredenheid van de veehouders, dan zullen steeds meer slachtingen geschieden aan de centrale inrichting. Bij de raming der inkomsten wordt een bedrag van f9900 genoemd, indien alle noodslachtingen (goed en slecht) over de centrale noodslachtplaats zouden gaan. Dit bedrag is geschat op f4500, omdat slechts een gedeelte daar komen zal. Het eerste jaar zal waarschijnlijk dit bedrag niet worden bereikt, naar verwacht m!ag worden, na enkele jaren wel, waarschijnlijk zelfs hooger Omidat op 't oogenblik nog niet is te voorzien, welke noodslachtplaatsen zich in de gunst van de veehouders zullen mogen blijven verheugen, en te gen 1 Juni alle slachtplaatsen en vleeschwinkels dus ook die van de noodslachters aan de wettelijke eischen moeten voldoen, is dispensatie gevraagd voor de bestaande noodslachtplaats. De nood slachtplaatsen, die zich weten te handhaven, zullen later aan de eischen van het K. B. van Juli 1926 moeten voldoen. Het vieesch kan in de Centr. Inrichting worden be waard in een hangruimte. Ook een koelruimte is aanwezig, evenwel nog geen vriesinrichting. Blijkt daaraan behoefte te bestaan, dan kan nog altijd een auto-frisor worden aangebracht. Thans zal deze ruimte slechts koel gehouden kunnen worden door koele lucht door de hangruimte te laten passeeren. Ik hoop hiermede voldoende te hebben aangetoond, van welk belang het voor de veehouders is, dat ook een centrale noodslachtplaats in de plannen zijn op genomen. Nu nog iets over de verwerkingsinrich ting. Het .materiaal, dat daar verwerkt wordt, is dus: de aan de Centrale Inrichting afgekeurde noodslach tingen; de bij den noodslager afgekeurde noodslach tingen; afgekeurde organen bij deze en andere sla gers. De gestorven dieren bij de veehouders, waarvan verwacht mag worden, dat zij toch zullen worden afgekeurd (te vroeg geboren kalveren, te lang dood gelegen schapen, sterk blauw verkleurde varkens). Deze dieren zullen allicht direct vervoerd worden van veehouder naar verwerkingsinrichting. Een be richtje aan de centrale inrichting en het cadaver wordt weggehaald. Het begraven van deze dieren op het erf bij den boer moet dan ook niet meer gebeuren, is trouwens zonder toestemming van het hoofd van den keuringsdienst niet toegestaan. Verder worden nog verwerkt beenderen en afval van de goedgekeurde noodslachtingen in de cen trale noodslachtplaats.. Ik twijfel niet, of de raming van 130000 KG. te ver werken materiaal per jaar zal worden bereikt, ja zal zelfs worden overschreden. Uit deze waardelooze producten wordt vervaardigd diermeel en vet, dat op de markt genoteerd wordthet diermeel 25 cent, het vet 40 ct. De begrooting in ontvangst geeft iets lagere cijfers aan (22 ct. en 36 ct.) Verder wordt bereikt, dat het onhygiënisch gedoe van tegenwoordig, waarbij de cadavers worden be graven. afgeloopen is. Ook kla.chten over vaak1 ver meende stank zullen achterwege blijven. Ook uitgaven voor uitbreiding van het dieren- kerkhof behoeven niet meer te worden gedaan. f 'Kosten van begraven kunnen worden bespaard. Ik meen. dat daarvoor door de gemeente Harenkar spel f 3 of meer per stuk wordt betaald. Uit een financieel- zoowel als uit een hygiënisch oogpunt is verwerking van een gestorven dier te verkiezen 'boven den thans bestaanden toestand. Vergrooting van den Kring met oprichting van Centrale noodslachtplaats en verwerkinginrichting, geeft zonder verhooging der keurloonen oeconomi- sche en hygiënische voordeelen. zoodat ik deze plan nen warm durf aanbevelen. Is een verwerkingsinrichting in kleinen kring rendabel of niet? De heer L. C. Kolff, Wieringen, informeert naar de vergadering, die gisteren is gehouden door de af- deeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, welke afdeeling ook plannen zou hebben mede te werken tot stichting van verwerkingsinrich ting in verschillende provincies. Tot het geven van inlichtingen over deze vergade ring, wordt door den Voorzitter gelegenheid gegeven aan den heer C. Haringhuizen, burgemeester van Wieringerwaard, die bestuursdid van de afdeeling Noordholland der Vereeniging van Ned. Gemeenten isL De heer G. Haringhuizen deelt mede, hoe 2 jaar ge leden de afd. Noordholland van de directe der Ned. Thermogenische fabrieken een toelichting ontving over plannen tot stichting van vernietigingsovens door heel Nederland en dat daarbij werden overge legd gegevens en mededeelingen over dergelijke in richtingen in 't buitenlands Besprekingen hebben daar na plaats gehad1, in 'Bergum (Fr.) is een inrichting gesticht, die nu pl.m. 1 jaar gewerkt heeft en die be- ialve Friesland, nog een groot deel van Groningen en Drenthe bestrijkt. De ervaring is geweest, geen winst en dat het niet mogelijk is veel dergelijke in richtingen in ons land te hebben. In Overijsel zal een groote verzamelplaats wezen, waar over een grooten kring alle kadavers verzameld worden van Overijssel en andere aangrenzende provincies en die dan daar na naar Bergum vervoerd zullen worden. Toen is nagegaan wat voor Noordholland gedaan zal worden. Het plan is voor Utrecht, Zuid-Holland en Noordhol land te zamen een inrichting te Woerden te stichten en voor die inrichting dan in Noordholland een ver zamelplaats, vanwaar 's nachts de kadavers vervoerd worden naar Woerden. ïn de vergadering van gisteren is besproken het voornemen van de commissie hier, om in kleinen kring een vernietigingsinrichting te stichten, is ge sproken over Midwoud en werden daartegenover ge steld de plannen der maatschappij zooeven genoemd. De indruk van de belangrijke bespreking is wei deze, dat zeer goed overwogen dient te worden of het wel in het belang der gemeenten is dergelijke kleine inrichtingen te stichten, omdat de cijfers aangeven

Schager Courant | 1927 | | pagina 5