Binnenlandsch Nieuws. dat men cr gton rentabiliteit van heeft te rerwnch- ten. De Commissie voor den Vleeschkeuringsdienst heeft ons cijfers verstrekt, doch in die vergadering wer den andere cijfers genoemd en vergolijking met el kaar geeft reden tot nadenken. Er is spr. opgedra gen om hier deze stem der afdeeling te doen hooren. Als hier naast Midwoud een verwerkingsinrichting wordt gesticht, zal de directie der Ned. Thermoge- nische fabrieken niet de kadavers ophalen uit andere gemeenten, omdat het niet rendabel zal zijn en het gevaar bestaat dus voor andere deelen van Noordhol land, dat ze niet van de kadavers kunnen afko men. Spr. wijst bijv. op Helder en Koegras, die afge sloten zullen zijn en ook andere deelen zullen moei lijkheden ondervinden. Spr.'s advies is dus, besluit niets, overleg met de directie, kijk naar een andere oplossing. Het betreft hier een groot algemeen hy giënisch belang, waarbij ook rekening dient te wor den gehouden met het belang van Noordholland, mis schien wel yan heel Nederland, een zaak waarmee millioenen gemoeid zullen zijn. Spr. wijst op het ge vaar van verbrokkeling; als de directie der Ned. Thermogenische fabrieken het doet. geschiedt het onder uitstekend rijkstoezicht, wordt er een toestand geschapen in het belang van de volksgezondheid. Spr. raadt dus aan, bespreek de plannen, neem geen enkel besluit, doch vraag de commissie de zaak nog eens onder 't oog te zien. Laat men in deze vergade ring allereerst zich afvragen of het gewenscht is den bestaanden keuringskring uit te breiden, in do tweede plaats behandelen de zaak der Centrale nood- slachtplaats, wat in het algemeen belang met het oog op de hygiëne, een groot voordeel is en daarna in de laatste plaats de vraag overwegen of een ver werkingsinrichting zal worden gesticht Een verwerkingsinrichting in kleinen kring is nooit loonend, alleen als ze naast een centrale noodslacht plaats komt, ontstaat er -misschien een niet te groot verlies. De inrichting moet voldoende ovenvulling hebben en om een vollen oven te krijgen, werdt ge vreesd dat de dieren te lang moeten blijven liggen. Spr. wijst er dan op dat Midwoud besloot alle nood- slachtplaatsen in de dorpen op te heffen en als de noodslachters van dien maatregel schade leden, ont vingen ze 10 vergoeding, zoolang de behoefte daar aan bleef gelden. Wellicht is dit 'n maatregel, die ook hier is te overwegen. Spr. deelt nog mede, dat de directie der Ned. Thermogenische fabrieken bereid is tot onderhandeling, misschien is het mogelijk hier een centrale noodslachtplaats en ophaaldienst te krij gen. Voorzitter dankt den heer Haringhuizen voor zijn uiteenzetting, oordeelt dat de inrichting te Bergum te grootsch opgericht is, dat het te Midwoud en hier beter zal gaan dan te -Bergum en Woerden, want dat het voor (fie laatste 2 inrichtingen te lang duurt eer de kadavers op hun plaats zijn. Er is spr. mede gedeeld, dat in Friesland de kadavers 2 dagen langs den weg liggen, wat toch niet in het belang der volksgezondheid kan zijn.Dat de inrichting in kleinen kring niet wenschelijk zou zijn met het oog op be smetteliike ziekten, -spr. wijst er op. dat in Frieslan 'n groote brand is geweest en 40 en 20 koeien moesten worden verwerkt, wat onmogelijk direct kon gebeu ren, maar 3 of 4 dagen duurde. Spr. wijst er echter op, dat vandaag door deze vergadering geen besluit genomen kan worden, want dat de verschillende raden der gemeenten de zaak eerst moeten behande len. Het eerste doel is, om te komen tot oprichting van een nieuwen keuringskring. De heer Mr. D. Breebaart Kz., Callantsoog, doet uitvoerige mededeelingen over het debat dat hij gisteren gehad heeft met één der directeuren der N.V. Ned. Thermogenische fabrieken en zegt_ daarbij dat de commissie reeds had besproken dat Koegras gele genheid zou krijgen de kadavers aan de verwerkings inrichting af te leveren. Daarentegen had de N.V. de gemeente Wielingen niet dn haar gebied opgenomen. Spr. heeft in dat debat er op gewezen, dat dr geheele opzet der N.V. te groot is, dat de N.V. heeft directeu ren, bestuurderen, ambtenaren, dat de zaak* der N.V. gericht is op het -maken van winst, de onze op het behartigen der volksgezondheid, waarbij het niet hin dert als geen winst wordt afgeworpen. Als zoo'n N.V. geen winst maakt, loopt dat op een fiasco uit. Dat onze inrichting goedkooper zal kunnen werken, komt doordat de chauffeurs der N.V. zulko enorme afstanden moeten afleggen, alleende controle op de chauffeurs geschiedt reeds op 'n kostbare wijze, ter wijl hier niet meer personeel noodig zal zijn dan than werkzaam zijn in den tegenwoordigen keuriugsknng, een directeur, een adjunct-directeur, secretaris, pen ningmeester en 3 hulpkeurmeesters, welke laatste ook als chauffeur dienst zouden doen. Spr. heeft be streden de meening, dat deze combinatie niet over een zou komen met de waardigheid van keur meester, hoe die toch liever per auto zullen gaar. dan, zooals nu gebeurt, per fiets. Ook door de N.V. is een berekening gemaakt van de kosten der inrichting, zooals wij die willen en die berekening gaf, vergeleken bij de onze, een hoogere raming van f 10.000. Spr. heeft er evenwel op gewe zen dat de N.V. maar steeds geen rekening had ge houden, dat wij er aan willen verbinden een centrale noodslachtplaats en die hebben verschillende gemeen ten noodig, Callantsoog b.v. heeft geen noodslacht plaats. Bij spr. is de conclusie dan ook, dat de op richting van een centrale noodslachtplaats met ver werkingsinrichting gewenscht is, dat beide zaken met elkaar in verband moeten worden bekeken. Het eenige argument dat spr. moet toegeven is, dat ook gelet dient te worden op de andere gemeenten, doch door den heer Pluister, Nieuwe Niedorp, is er op ge wezen, dat het noordelijkste puntje van Nuordhol- land toch voor de N.V, het allerongunstigst is. Door den heer H. H. Dubbelman, Barsingerhorn, wordt gezegd, dat hij van de woorden van den heer Haringhuizen den indruk heeft gekregen, dat de af deeling Noordholland der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten zoo goed mogelijk heeft nagere kend de mogelijkheid der oprichting en dat aan de hand der cijfers van de N.V. gebleken was dat geen rentabiliteit zou worden verkregen. Spr. echter heeft de begrooting der N.V. Ned. Ther mogenische fabrieken vergeleken met die der com missie en weerlegt uitvoerig de verschillende ra mingen der N.V., wijst daarbij op het feit, dat op vol doende capaciteit der inrichting is gerekend, dat de N.V. te hooge transportkosten heeft berekend, de op brengst der producten daarentegen veel te laag, dat blijkens een artikel in het tijdschrift Diergenees kunde de combinatie keurmeester-chauffeur zeer wel mogelijk is', dat de N.V. voor het vervoer gerekend heeft pp groote auto's, terwijl onze inrichting zal kun nen volstaan -met kleine wagens -f- 1 groote. Voorzitter geeft nu in overweging op te houden met de kwestie der Thermogenische fabrieken en de ver werkingsinrichting. De heer H. S. Eriks, Petten, zegt, dat we groot be lang hebben bijl de vergrooting van den kring. opdat de keurloonen kunnen wor den verlaagd, dat er in dien kring be hoefte bestaat, zoowel voor boeren als verbruikers, aan een centrale noodslachtplaats, doch dat spr. niet zoo sceptisch meer staat tegenover de plannen voor de oprichting van een vernietigingsinrichting, als voorheen, nu spr. de vergadering gister te Amster dam heeft bijgewoond. De heer Pluister, Nieuwe Niedorp, heeft gister te Amsterdam het gevoel gehad, dat er een sterke oppo sitie was tegen de verwerkingsinrichting hier, bij dc directie der N.V. Ned. Thermogenische fabrieken, dat er geen medewerking werd verleend door één der bestuursleden van de afd. Noordholland der Ver eeniging van Ned. Gemeenten en ook een vraag door hem aan inspecteur Clauwens gesteld, vaag werd be antwoord. Spr. heeft gevraagd dat als de N.V. de zaak ter hand nam en er centrale punten zouden worden bepaald, of er dan niet minstens 2 dagen over heen gingen eer de dieren op hun plaats waren; terwijl ln onzen kring de Dewflu dcnsolttSen dag zouden worden verbrand en spr. vroeg of dat dan niet in het belang van de volksgezondheid zou zijn. De heer Clauwens stemde dat toe, maar wees op het gevaar dat door stichting van deze verworkingsinrichting de groote zaak in gevaar werd gebracht. Spr. begrijpt niet dat er niet moer waardeering is voor de strooming om de belangen der volksgezond heid in betere banen te leiden. Toen de zaak te Mid woud werd geopend, bleek die waardeering wel door aanwezigheid van inspecteurs van den veeartsenij- kundigen dienst, inspecteurs der volksgezondheid, terwijl ook het Provinciaal Bestuur, door dc aanwe zigheid van den Commissaris der Koningin blijk van belangstelling gaf. Voorzitter geeft in overweging zich te bepalen tot de uitbreiding van den kring en wil daarvoor over 14 dagen bij elkaar komen, binnen welken termijn de nieuw aan te sluiten gemeenten dan een beslis sing kunnen nemen. Spr. wijst op de goede werking van den thans bestaanden vleeschkeuringskring Bar singerhorn, in 5 jaar tijd is een reserve gevormd van pl.m. f3000. De heer L. G. Kolff. Wieringen. acht 14 dagen te kort. Wieringen zal nog met Anna Paulowna over leg moeten plegen in verband met de opzegging, eventueel, van de overeenkomst met Helder en spr. zou daarom den termijn verlengd willen zien tot 1 maand. Voorzitter mieent te weten, dat vóór 1 Juni a.s. die opzegging moet plaats hebben. De heer Mr. D. Breebaart Kz.. Callantsoog. vindt het niet goed. aanstonds uiteen te gaan. zonder het gevoelen, vooral van de 4 nieuwe gemeenten, die nog niet tot den kring behooren. te hebben verno men. Vrij lang geleden heeft de commissie aan de Dagelijksche besturen dier gemeenten een bezoek gebracht, zoodat zij gelegenheid hebben gehad de zaak te bespreken. De commissie dient nu staat te kunnen maken op de gevoelens der heeren. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard, vindt het wel gewenscht, dat een uitspraak wordt gedaan over de vraag, hoe de kring zal worden gevormd, maar geeft in overweging over het belangrijkste plan niet te spoedig een be9luit te nemen. In September a.s. kunnen diverse gemeenten heel andere bestuurderen krijgen, die de verantwoordelijkheid krijgen te dra gen van de dingen waartoe wordt besloten. Naast het algemeen en hygiënisch belang, hebben wij ook rekening te houden met de belangen van die perso nen, die de grondstoffen voor de verwerkingsinrich ting leveren, en zal men zich dienen af te vra gen. wat krijgt de boer bij levering aan de nood slachtplaats. Finantieele resultaten van de werking der inrichting te Midwoud weten we nog niet. als we die weten, kunnen we principieel uitmaken of we zijn voor centrale verwerkingsinrichting, of dat het gewenscht is zich in engeren kring samen te voegen. De heer G. J. Lovink. Anna Paulowna. heeft ook het gevoel van teleurstelling, als geen beslissing wordt genomen. Anna Paulowna was getroffen door het voorstel omtrent centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting. Als hieromtrent geen besluit wordt genomen, heeft Anna Paulowna geen belang meer bij aansluiting van den nieuwen kring. Wij brengen Helder in moeilijkheden en aansluiting tot dezen nieuwen kring moet dus vordeel voor Anna Paulowna bieden. Weten we niets van centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting, dan kan Anna Paulowna over 14 dagen nog geen besluit nemen. De heer C. Haringhuizen. Wieringerwaard. wilde daarom eerst behandelen de instandhouding en uit breiding van den kring Barsingerhorn. en daarna zich bepalen tot noodslachtplaats. vervolgens tot de verwerkinginrichting. Spr. gaat daarna nog over tot beantwoording van de opmerkingen, gemaakt door de heeren Mr. D. Breebaart en Dubbelman en zegt daarbij, dat de N.V. Wieringen er buiten had geslo ten, doordat de zaak opgeworpen is. toen Wierin gen nog oiland was. Het is de bedoeling geheel Noordholland te bedienen en spr. gelooft niet dat de vrees behoeft te» bestaan, dat Wieringen uitgesloten zal worden. Het plan van de N.V. zal veel uitgaven vorderen en verbrokkeling acht spr. zeer ongewenscht De N.V. heeft ten aanzien van hare raming, die f 10.000 hooger ic dan die der commissie, gebruik kunnen maken van meer gegevens, en eenige erva ring. Spr. beeft de begrooting der commissie beke ken en oordeelt dat diverse uitgaafposten te laag geraamd zijn. enkele ontvangstposten daarentegen te hoog. spr. noe$t die posten, en beeft den voor- loopigen indruk gekregen, dat de raming toch wel f 10.000 te klein is opgezet. Nauwkeurig een en ander na te gaan. acht spr. wel gewenscht. Spr. wijst ver der op het feit, dat de N.V. alles van huis haalt, de gemeenten geen risico hebben. Spr. erkent dat er oppositie was. echter de cijfers en zaken waren tegen over elkaar geplaatst er is niet gezegd, „niet doen" maar er is gezegd „overwegen". De heer J. Sbhenk Az„ Barsingerhorn. vraagt of de N.V. een philantropische instelling is Er wordt beweerd dat ze met verlies werkt en toch wil ze haar zaak met een groot bedrijf uitbreiden. Spr. vreest dat ze het dan iet vol zullen kunnen houden en dat de kans bestaat, dat wij dan minder zullen krijgen. Werken ze met steun? vraagt spr. Voorzitter zegt. dat de N.V. het doet om winst te behalen, en ze zeker op steun van de regeering re kenen. en dat komt weer op onze portemonnaie aan. De heer P. de Boer wijst er op. dat centrale nood slachtplaats en verwerkingsinrichting zoo nauw met elkaar in verband staan en wel door den ophaal dienst. Als er geen ophaaldienst komt, blijven de boeren mot de kadavers thuis en wordt de fraude in de hand gewerkt. Bergum heeft meegedeeld, dat juist uitgezocht worden gebieden, rijk aan vee en in dat opzicht is Noordholland ook ongunstig, mede door de weinige wegen. Bergum is bang voor meer concurrentie. In verband met gemaakte opmerkingen behandelt spreker nog de te verwachten opbrengst der producten en spreekt hij zijn vertrouwen uit. dat het gedachte personeel de werkzaamheden zal kunnen verrichten. De heer Pluister. Nieuwe Niedorp. wijst nog - op het 'belang aan te sluiten bij den nieuwen kring en om te komen tot een centrale noodslachtplaats. om dat 1' Juni 1927 de noodslachtplaatsen naar de wet telijke voorschriften moeten zijn ingericht en het de vraag is .of de verschillende gemeenten dan af zonderlijk goede slachtplaatsen zal krijgen. De heer Dubbelman. Barsingerhorn. geeft nog ant woord op een paar aanmerkingen over de begroo ting der commissie. De heer Mr. D. Breebaart Kz.. Callantsoog. wil uit gemaakt zien. of de nieuwe gemeenten meedoen aan uitbreiding van den keuringskring en uitgemaakt dient daarna te worden of een centrale noodslacht plaats en vernietigingsinrichting zal worden gesticht Den heer J. Koster. Winkel, doet het genoegen, dat deze zaak hier zoowel als in de vergadering der af deeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten zoo breedvoerig wordt besproken. Wat de fabriek beoogt en doet. heeft ons goed wakker ge schud. In eerste instantie zal zijn te beslissen, uit welke gemeenteni n de toekomst de keurmgskrine zal bestaan. Het zal ons belang zijn een zoo groot mogelijke instelling te krijgen en we hebben noodig een centrale noodslachtplaats. Eveneens staat vast dat we krijgen een vernietigingsinrichting. Spr. wil zich niet bepalen tot de vraag of die inrichting d<x>r ons zal worden gesticht of door de N.V.. maar spr. wil wijzen op het belang van algeheele aansluiting door 14 gemeenten, waardoor het perspectief wordt geopend dat we hier zullen krijgen de 2 inrichtin gen. centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrich ting. Voorzitter wil-dat de afgevaardigden der 13 ge meenten (Harenkarspel zal wel niet meedoen, om dat zij van Langendijk alles heeft gekregen, wat door haar gevraagd werd) op Maandag 30 Mei bij elkaar komen. De heer Komen. Anna Paulowna, wil een bijeen komst, waarin het rapport der commissie critisch kan worden beschouwd, vooral omdat het blijkt dat gemeenten, die tot den tegenwoordigen kring be hooren. het in alle opzichten niet met elkaar eens ziin. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, betreurt het. dat het Dag. Bestuur zijner gemeente niet aanwezig is. Er is spr. meegedeeld, dat het Dag. Bestuur van zijn gemeente er bijzonder weinig voor gevoelt,omdat het oordeelde, dat de zaak zoo grootsch zou worden opgezet. Zoo sceptisch staat spr. er niet tegenover, omdat de voordeelen van aansluiting bii dezen kring voor Heerhugowaard tamelijk gunstig zijn. Een ver mindering van een keurloon per koe van f 8 op f5 is van belang. Het Dag. Bestuur zijner gemeente heeft zeker de opzet der plannen van de commissie niet kunnen verwerken. Veertien dagen geleden is er raadsvergadering geweest, maar spr. heeft weinig over dit punt gehoord. Van spr.'s kant kan een prin- cipieele uitspraak tot aansluiting worden verwacht. Voorzitter zegt. dat Burgemeester Van Slooten vandaag verhinderd was. Spr. wijst er den heer Komen op. dat er wel eenstemmigheid bit de com missie bestaat, het rapport is met algemeene stem men geaccepteerd. De heer P. de Boer zegt nog. dat te Midwoud de noodslachters voor 10 cent winst het vleesch rond brengen. De heer P. Dekker. Winkel, wijst er op. dat de raadsleden weinig van de zaak afweten.- Spr. -"^agt of aan de keurmeesters niet te hooge eischen wor den gesteld. Spr. brengt voorts dank voor de uitvoe rige mededeelingen. zoowel door den heer Haring huizen als door den heer De Boer verstrekt. De heer De Boer ontkent, dat aan de hulpkeur meesters te hooge eischen worden gesteld, de werk zaamheden ever den kring zijn in het plan goed verdeeld. Voorzitter deelt mede. dat de raadslêden in de gelegenheid zullen worden gesteld, inlichtingen over de plannen in te winnen, terwfjl dan 25 Mei a.s. te Barsingerhorn een bijeenkomst zal worden gehouden van de 4 nog niet aangesloten gemeenten. De heer G. J. Lovink, Anna Paulowna. brengt, on geacht de resultaten der gehouden bespreking, den keuringsdienst Barsingerhorn hulde voor zijn goede zorgen voor de volksgezondheid en dankt voor de uitnoodiging tot deze bijeenkomst. Voorzitter hoopt dat de besprekingen er toe zullen leiden, dat een flinke keuringsdienst wordt gevormd, en sluit na dank te hebben gezegd voor de belang stelling. de vergadering. OUDKARSPEL. Za.terdagavrnd hiield de voetbalvereeaugrngl D.T.S. haar kampdoönsfeestavend in de zaal van den hr. Vis. welke geheel gevuld was met belangstellenden Om acht uur opent de voorzatter den feestavond Dat ik hier zoo laat ben, is niet mijn! schuld, met de volgende aanhef: Onderweg kwam ik een groote Egmomder (Zee vogel) tegen, die mij aain de praat hield. Geluk kig echter Hcwiam ier zoo'n stoere West-Fries aan (Epkhuizecoi, oerslaggiP) die mij1 yan d'en Egmonder verloste ©n nu sta ik hier als kampioen. Verder feliciteert voorzatter het te elftal namens bestuur en supporters en namens de V.V.V. Ook namens de gymnastiekvereeniging „Hercules" was een felicitatie ingekomen met een mooien bloemen mand. Voorzitter hoopt dat er hedenavond naar waarheid zal worden feestgevierd en de avond een gezellig karakter zal dragen. Na nog oen kort woord van den feest- en bal leider welke o.a. verschillende firma's dankt voor het beschikbaar stellen van prijzen voor de gratis verloting, wordt het programma begonnen mot het clublied dat dioor leein twaalftal dames heel mooi werd gezongen. Van den heer Hop kregen we de voordracht „Dat doet er niet toer"' De heer Timmerman feliciteerde hierna het le elftal Tm.mpmw de supporters en overhandigde de aan voerder een zilveren lauwertak en: voor een vidend- 9chappaljjken wedstrijd een medaille. Daarna gaf spreker op geestige wijze zijn indrukken', van een gespeelde wedstrijd langs de lijn. Mej. Trien Muller zong heel mooi een paar le vensliedjes, terwijll G. Hop en Mej. T. Langedijk een schitterend succes behaalden! mJefc „Robert en Julia,", wiat dan ook heel mooi werd' gezongen en voorgedragen. Over heb optreden van Erlie öonell, de moderne Margier en Illusionist, behoeven we weinig meer te n. daar aiijn weergalooze vlugheid en behen- zoo langzamerhand wel bekend zijn. Voor een groet deel heeft deze, en als feest- en balleider en als bovenstaand meegeholpen om den avond te doen slagen. t Daarna kregen we de uitslagen der verschillende verlotingen. Als aamdeelnumirners werden uitge loot 72, 18 tetDu 31, terwijl het traditioneele bal als slot volgde. HELDER. Bij de oj> Vrijdag j.1. gehouden stemming voor twee hcofmngelanden voor den polder het Koegras zijn gekozen de heeren Jh. W. Lainiaa Trip en P. Sluis Na. DE AMSTERBAMSCHE BURGEMEESTER MOET WEG- T De communistische raadsleden; Wijnkoop, Lieser en Doombusoh hebben, zoef meldt het HdW., het volgende voorstel bij de gemeenteraad ingediend: De raad besluit een adres aan de regeering te zenden ten einde haar te verzoeken, den fungee- renden burgemeester na het thans^ binnenkort ein digen van diens ambtstermijn, niet opnieuw tot burgemeester van Amsterdam te benoemen. De toelichting tot dit voorstel luidt aldus: „Af gezien van de andere bekende bezwaren die de oommunistisohe raadsfractie tegen het beleid van den burgemeester als 's raausi voorzatter beeft, acht deze fractie het noodzakelijk dab de raad thans een einde maakt aan dat regiem. De kaakslag, dien de burgemeester aan het" m- terpellatiereont van den raad heeft gegeven; het terzijde stellen van de desbetreffende grondwette lijke bepalingen in verband met het publiek yer- toonen van de film Moeder en andere dergelijke hoogste kunstgewrochten der moderne kunst, waar door het optreden van de politie langzamerhand buiten elke controle komt te staan; benevens diens voortdurend optreden van censuur op cultureel ge bied, zooals is gebleken in zijn aantasting van het volksvermaak (dalnsen, muziek enz. op den vrijen Zondag), eni zooals bet' ziijn hoogtepunt heeft be reikt ten .opzichte van den maatregel van de film Moeder, maken dezen! maatregel van den raad van Amsterdam, naar de meening van de voorstellers, noodzakelijk''. VOLKSONDERWIJS LANDDAG TE ALKMAAR. Zondag 15 Mei vergaderden in café Central de afgevaardigden der afdeelingen „Volksonderwijs" in Noord Holland. Gezien het succes van den Volksonderwijs-Lamddag in Friesland, besloot de flink bezochte vergadering, eveneens zulk een Landdag te houden te Alkmaar en wel op Zondag 17 Juli. Er werd een difinlitief oomité oenoemd', waarvan de heeren J. Cloedk en J. Gerling respec tievelijk voorzatter en secretaris werden. Deze Landdag moet een propaganda warden voor de Openbare School. DE MINISTER VAN KOLONIëN SPREEKT DE BEIDE INDIëN TOE. Zaterdagmorgen om 9 uur zijn te Eindhoven de ministers van koloniën en marine aangekomen, die door den heer A. F. Philips, directeur der Philips Gloeilampenfabrieken 'van het station werden afge haald. De heeren begaven zich eerst naar huize de Laak, de villa van den heer Philips, waarna de fa brieken en neveninstellingen der N.V. werden be zocht. Ook werd bezichtigd de zendinstallatie, waarin minister Koningsberger 's avonds een rede voor Oost en West-Indië, voor de Philip's korte golfzender zou uitspreken. Nog werd een bezoek aan net Drentscho dorp gebracht. Om half een werd ten huize van den heer A. Phi lips het noenmaal gebruikt, waarmede aanwezig wa ren de onderdirecteuren en de heeren dr. v. d. Poll en dr. Halbertsma. Ten 2 uur bracht Philips Har monie eene aubade. De minister van marine vertrok 's namiddags weer naar 's-Hage. Om 8 uur begaf minister Koningsberger zich naar het Physisch Laboratorium, waar hij voor don micro foon (korte golf 30.2 M.) een rede uitsprak. Ongeveer een kwartier na het uitspreken van deze rede, terwijl de minister nog in. Philips' Laboratorium vertoefde, werd aldaar, dank zij de buitengewoon vlotte medewerking van den rijksradiodienst te Ban- doeng en te Amsterdam, telefonisch bericht ontvan gen, dat de rede van den minister in Nederlandsch Oost-Indië uitstekend was ontvangen. De minister gaf uitdrukking aan zijn bijzondere waardeering voor dit schitterend succes. MISHANDELING* Te Winschoten is gisteren de bejaarde Oosten- veld, die 9 April door vrouw E. met een hamer op het hoofd is geslagen, overleden, vermoedelijk ten gevolge van die mishandeling. De vrouw is gear resteerd. ONTPLOFFING. In een pas ontruimd huis aan de Groote Breede Plaats te Harlingen heeft Vrijdag een gasontploffing plaats gehad, doordat een werkman een lucifer aan streek om naar een lek te zoeken, omdat het er naar gas rook. Vermoed wordt, dat de pijp. waar aan de lamp gehangen heeft, niet goed afgesloten is geweest. Door de luchtdruk sprongen twee rui ten en werd een fiets van de stoep op de straat ge slingerd. Een begin van brand heeft men weten te blusschen. zoodat de twee spoedig verschenen brand spuiten geen water behoefden te geven. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. BELASTING TEN PLATTEN LANDE. Een veel voorkomende meening is nog altijd, dat het leven in de stad duurder is dan op een dorp. Nu is het zekér waar. dat sommige bevolkings groepen op bet platteland goedkooper levensmidde-i len kunnen betrekken dan de stedeling, maar voor een zeer groot gedeelte van de plattelandsbevolking geldt dit niet; deze personen komen in de stad niet duurder terecht. Bovendien hebben de groote maga zijnen in de steden veel meer keu^e dan de kleine op het dorp. die ook gewicht in de schaal legt. Hoe dit ook zij. de belastingen zijn in ons land zóódanig verdeeld, dat het wonen op een dorp ze ker geen aanleiding is om ambtenaren op bun sala ris extra te korten. Een treffend voorbeeld van on gel ijken belastingdruk vonden we in het „Over- ijseisch Landbouwblad' vermeld, gegeven in ver band met het door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vastgestelde overzicht van den belasting druk in Nederland over het belastingjaar 1926-1927. Als in 's Gravenhage een ambtenaar f 2000 sala ris ontvangt, dan krijgt zijn collega in Blokzijl slechts f 1840. vanwege de „lagere klasse". Van die f 1840 moet hij f 110 gemeentebelasting betalen en in Den Haag van de f 2000 f 30.35. De ambtenaar in Blokzijl is dus f 80 of f 240 bij zijn college in de re sidentie ten achter. Daar er toch al een neiging bij ambtenaren en on derwijzers bestaat— met het oog op de talrijker ont spanningsmogelijkheden en betere onderwijisgelegen- heden voor de kinderen naar de groote steden te gaan. dringen salariskortingen en belastingen nog meer in dezelfde richting. Dat die verschijnsel ook voor de boerenbevolking niet gunstig is. ligt voor de hand. De hooge belastingen in sommige plattelandsge meenten vormen een vraagstuk, dat voor het geheele welzijn van het platteland ernstige bestudeering vereischt. Als die toestand gehandhaafd bli'ft. zul len de gevolgen niet uitblijven. Men schrijft zoo dikwijls en terecht over het verkeerde van een „Landflucht". De hooge gemeente-belastingen ziin zeker geen aansporing om te blijven 1 Hdbld. HOOGWOUD. Door het Floraliabestuur alhier is besloten voor de in September a.s. te houden bloemententoonstel ling aan de leden, die daaraan wenschen deel te ne men, de navolgende planten te verstrekken: le. Geranium of Pelargonium, zalmkleurig, binnen en buiten, e. Dahlit mignon buiten). 3e. Salvia (buiten) en 4e. Asperagus plumosa (binnen). Aan de kinderen der 4 openbare lagere scholen zal worden verstrekt zaad en wel: Phlox drummonda, scharlakenrood en dwergaster, lichtblauw. HOOGWOUD. Ter secretarie zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden lam. ST. MAARTEN. De veearts, de heer De Boer van Schagen, met zij'n auto langs den Valkkoogerdijk rijdende, had het on geluk, dat de achteras van zijn auto knapte, terwijl meteen een achterwiel er afliep. Zonder verdere on gelukken liep de auto nog een 50 meter verder. Het gevolg was, dat de auto met den bak van de heeren Blaauboer en Kossen naar Schagen werd gesleept Dus gelukkig enkel materieele schade. NOORDSCHARWOUDE. De R.K. Zangvereeniging „St Caecilia" alhier, be haalde Zondag op het Zangconcours te Zand voort in de 3e afdeeling, voor gemengde koren, een len prijs met 304 punten. Voorwaar een mooi succesl JULIANADORP. De muziekvereeniging „Kunstzin" alhier, zal op het te houden groote muziekconcours van den Westfrie- schen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, to houden op 26 Mei en 29 Mei te Oosthuizen, op 26 Mei (Hemelvaartsdag) uitkomen in de 2e afdeeling Har monie. OUDESLUIS. Zondagavond gaf de Zangvereeniging „Nieuw Le ven" een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Joch. Kreijger. Het was een aardig programma en daarom was het jammer dat de opkomsi van het publiek zoo klein was. Door verschillende omstandig heden was de voorbereiiding van het programma eenigszins in het gedrang gekomen, maar dit m aan merking genomen, is de afwerking alleszins te roe men geweest. Wat vooral opviel, was de nieuwe lijn, die de heer Hoogvorst zijn vereeniging laat volgen; natuurlijk is bij experimenteeren altijd met moeilijk heden te kampen, doch het geheel ademde een fris- sche geest. Zoo voortgaande, zal de zangvereeniging een tijd van bloei tegemoet gaan; de vereeniging heeft in haren nieuwen directeur, den heer Hoog vorst, een goede leider gevonden. Op het programma stond ook vermeld een solo voor sopraan en een tooneelstukje. Beiden vielen zeer in den smaak van het publiek en vooral de artistieke entourage bü de sopraansolo, evenals de mooie belichting, deden do toeschouwers al spoedig voor de solo winnen, die lief gezongen en mooi begeleid door een onzichtbaar koor van z.g. bromstemmen, een groot succes word. Ook het stukje „De Huwelijksadvertentie", werd leuk ge speeld en het moment waar de drie meisjes het por tret ontvangen en bespreken, was alleraardigst. Drie prima dilettanten, welke we weer hopen te zien. Na afloop een gezellig bal.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6