Kantongerecht te Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Jcm 93? h^J dat eni üng coeni de vuurpijlen* heel ncoi uiteen barsten in allerlei kleuren. Pigi blafte er tegen ais hij de knallen hoorde. Ook zonder vuurwerk is ©en klim boven op het dak de moeite waard. Beneden mij weerkaatsten de lichtjes van JEtoooa di Papa, dab zelfs phantastisch tegen de donkere berghelling afstak, in het meer van Albano, in de verte lichtte Rome uit het dal op en dichtbij lag heel schilderachtig Gasbel Gandolfo. Dan ver beneden Campagne Roniana en de Ty- reensche zee. Men !kon duidelijk de lichten van Ostia andersoheidem, de oude havenstad der Ro meinen, nu op een anderen plek al uit dm asch herrezen. liet was alles zoo mooi, dab ik plotseling dacht: ach waren nu de lezeressen en lezers van de Sciiager Courent maar hier om te genieten van dit plekje, een der mooiste plekjes op aarde, eaji ik broei" kyken naar al het sehoone om jnij hem, en mijn gedachten reikten ver, ver weg over zee. Opeens weer het geknal van vuurpijlen en donr Ider pottxm. iJe idsheiligm hadden mij weer uit dm droom! geholpen, brachten mij terug naar de werkelijk heid. Mogen zij gunstig gezind zijn voor Sohagrn en Omgeving! j i ANNA PAULOWNA. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Wilms, thans technisch hoofdambtenaar aan de gemeente Bussem, stand als mat. 1 van het zestal uit de 170 sollicitanten, voor de betrekking van chef van openbare werken te Rheden bij; Arnhem, en is als zoodanig benoemd. WIERINGEN. Voer de betrekking van Penningmeester der Onderlinge Brandwaai-bcrgyereeniging te Wielin gen hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. HOOGWOUD. In ons bericht over den uitslag der gemeente raadsverkiezing deelden wij mede dat aan lijst I was toegewezen 1 zetel, aan lijst II 3 zetels, en aan lijst III eveneens 3 zetels. De aandachtige lezer zal begrepen hebben dat door dez toewij zing gekozen werden: L. Glas, C. Schilder, N. Blauw, P. Groen, Wl. Vijh, P. Bossen en P. de Wit. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE ANNA PAU LOWNA. Op Zondag 29 Mei a.s. zal de Heldersche Ath'letiek- kring zijn eersten wedstrijd van dit seizoen geven en wel te Anna Paulowna op het Excelsior-terrein. De volgende nummers zullen hierbij verwerkt wor den: Heoren Open nummers: le. 100 M. hardloopen. 2e. 100 M. hardloopen. 3e. 1500 M. hardloopen. 4e. 4 X 100 M. Estafette. 5e. hoogspringen met aanloop 6e. vèrspringen met aanloop, 7e. polsstokhoogspringen. 8e. discuswerpen, 9e. kogelstooten. 10e. speerwerpen. Open nummers Dames: le. 100 M. hardloopen. 2e. 4 X 100 M. Estafette. 3e. hoogspringen met aanloop. 4e. speerwerpen. De inschrijving sluit Dinsdagavond 24 Mei a.s. In schrijfgeld f 0.25 per nummer en f 0.50 per ploeg. Aangezien er genoeg nummers zijn en de inschrij ving voor ieder is opengesteld, rekenen wij er or>. dat vele dames en heeren naar de vele mooie prijzen, 'o.a. één van dm burgemeester van Anna Paulowna. zullen mededingen. Inschrijvingen te ric'uun aan dsn secretaris A. Veen. Spoorstraat 96---98. Helder. TENTOONSTELLING OPMEER. De afdeeling Opmeer en omstreken van de Holl. Mij. var. Landbouw, zal op Maandag 13 Juni aldaar een tentoonstelling houden met concours hlppique. Als attractie is uitgeschreven eene gecostumeerde Ballon wedstrijd en sene demonstratie in electrisch melken. Voor de tentoonstelling worden aangenomen: Hengsten, paarden, veulens, ketten, wolvee, pluimge dierte en konijnen en ter opluistering landbouw werktuigen, bloemen en planten. Het concours hip- pique zal in 7 afdeelingen worden gehouden. EEN SPOORWEGONGELUK VOORKOMEN? De Alkm. Crt. deelt de volgende zonderlinge ge schiedenis mede Trein No. 2146. die om 7.19 uit Helder vertrekt en te 8.30 te Alkmaar aankomt zou Zaterdagavond toen golden nog de oude spoor-uren ongeveer vanaf Heer-Hugowaard op het verkeerde (het lin ker) spoor geraakt zijn zonder <iat dit door blok- wachters tijdig opgemerkt is. Bij Alkmaar zou deze trein daardoor een wissel hebben stukgereden. Een trein in tegenovergestelde richting is trein No. 795. die om 8.33 uit Alkmaar naar Hoorn vertrekt, een verschil van 3 minuten met de aankomst van eerstgenoemden trein dus. Is deze eerste trein te laat. dan passeeren zij el kaar. Doordat evenwel trein 2146 op tijd binnenkwam is dit passeeren dat thans op het linkerspoor tot een botsing zou geleid hebben achterwege gebleven en een ernstig ongeluk zou daardoor voorkomen zijn. Naar wij vernemen, zou heden door verschillende spoorwegautoriteiten een onderzoek naar het ge beurde worden ingesteld. ONEENIGHEID IN DEN HOLLANDSCHEN RADIO- OMROEP. Sedert eenigen tijd bestond reeds het plan om te genover den bestaanden Radio-omroep, H.D.O., nog een nieuwe vereeniging in het leven te roepen, welke plannen thans vasten vorm hebben gekregen. De uitgever van de „Radio-Luistergids" eischt het recht op, de luistervinkgelden ten eigen behoeve te exploiteeren, waardoor de groote A.N.R.O.-organisatie niet weinig afbreuk zal worden gedaan. De nieuwe vereeniging zal genoemd worden de N.O.V. en zal als officieel orgaan de luistergids aannemen, terwijl zij ook zelf gaat omroepen. Waar de N.O.V. met zijn programma's niet onder zal doen voor die van de A.N.R.O., zullen de luisteraars alleen wèl varen bij den nobel en strijd in de aether, die uit deze concur rentie zal voortvloeien. Naar gemeld wordt, zalin het eerste nummer van „De Aetherbode" de door den A.N.R.O. met de N.V. „De Eenheid" gesloten overeenkomst worden afge drukt. Door de publicatie der met de Drukkerij „Ja- cob van Campen" gewisselde documenten heeft de A.N.R.O. met den van deze zijde gespoten laster afge rekend, ook al heeft deze drukker-uitgever thans de N.O.V. opgericht. De A.N.R.O.—Eenheid-overeenkomst is geheel ge- Zitting van Donderdag 19 Mei. Het was diezien dag eeni weinig omvangrijk© zit ting, waarin d© beer J. Oornelissen, burgemeester van Schagen ais kantemreebtig fungeerde. EEN VRIJSPRAAK. De eerste zaak, die op de rol voorkwam, beeft reeds eerder gednend en betreft de aanrijding tus- soben de auto van den beer Bolte uit Schagen en di© van den heer Wester uit t Harenkarspel, welk© laatst© hier als verdachte is gedagvaard. Fen en gebeurde bij de Kloosterkerk te Nieuwe Nïodorp. Ten oinde nog drie getuigen, die in die autobus van den heer Wester Zaten, te hooren, was de zaak uitgesteld geworden. „Deze laatsten legden allen een wonderlijk ge- lijkhoudende verklaring af en wel in het voordeel van verdachte. Zij1 ztjn van meening, dat de heer Bolte te ver op den weg stond en de heer Wester nieit verder nad kunnen uitwijken. Overeenkomstig de eisoh vaini den ambt. van het OM. wordt verdachte van het hem) tem laste ge legde vrijgesproken. DE SPOORWEGBOOMEN TE LAAT GESLOTEN. Komt in behandeling het ongeval aan den spoor wegovergang in den Hoep, waarbij tengevolge van het te laat sluiten der boomen door den oohtemd- trein van 8 uur een twaalftal schapen werden vermorzeld. Als verdachte is in dezen zaak ge dagvaard D. R., die op dat tijdstip als tijdelijk wachter dienst, deed. In verband met een nog nader in te stellen on derzoek wordt deze zaak tot' 16 Juni uitgesteld. DE AANVARING VAN DE SINT MAARTEN S VLOTBRUG. De gezagvoerder van de IJmuider Expres Chr. Kn. uit Den Helder wordt ten laste gelegd, dat hij op den 3den Februari voor de Sint Maartens- vlqtbrug over het Noordhollandsoh Kanaal niet de drie vereisohte stooten op den horen heeft gege ven, tengevolge waarvan een aanvaring met de brug heeft plaats gehad. Verdaohte vertelt, dat de „Esoma" voor hen1 uit veer 'en dat deze boot aanstalten maakte om voor de brug aan te leggen. De stuurman van de Ex pres had toen door willen varen maar, plotseling was de E&ma weer van1 koers veranderd en in- plaats van aan' te leggen ging Zij1 door. De Expres was daarop in verdrukking gekomen maar volgens verdachte buiten de schuld van den stuurman. D© ambt. van het O.M. aoh't het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen, en waar de gezagvoerder verantwoordelijk is voor de dingen, die er op zijn schip gebeuren, edsoht hij tegen dezen f 5.boete of 3 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 3.of 3 dagen. WAT AL TE LANG OPEN. D© verlofhouder Z. uit de Molenstraat te Scha- •gen had in dien avond van den 6den Maart nog een drietal bezoekers bij! zich in het café, die daar volgens het zeggen van getuige Boerkamp om 's nachts half twee# nog Zaten, x- Ze hadden een glaasje bier gedronken en een beetje zitten dammen. Getuige kan zich niet her inneren of Z. hen had gewaarschuwd, toen de klok elf uur geslagen had. De eisoh is f 10.boete of 5 dagen heohtems. De uitspraak f 8.of 8 dagen. HET VERVOLG. De getuige uit de volgende zaak inJet nog twee anderen, Aagje B. uit Barsingerhoro en Dirk Sch uit Schagen staan nu terzake van hetzelfde feit terecht. Verdaohte Soh. wil het nog doen voorkomen, alsof hij het café reeds voor elf uur verlaten had, doch en de ambtenaren noch den kantonrechter Venden bet noodig dat hiervoor de politie nog 'wordt ondervraagt. Zij worden elk tot f 4.of 4 dagen hechtenis veroordeeld. De eisoh wlas f 5.o|r 3 dagen, HET LAATSTE DOELPUNT JE. Gelukkig maar dat ze allemaal niet waren op gekomen, die thans door den deurwaarder worden afgelezen,, daar anders de rechtszaal wel eens te klein had kunnen wezen, Het waren een heel aantal Schager jongelingen, jeugdige voetbalmani- akken die voorheen eiken middag op den hoek Van de Laan en de Gedempte Gracht een „par tijtje" gingen doen. Dit beteekent, dat ze dan met een balletje van1 misschien 7 oM. doorsnede hun voetbalenthousiasm© bot vierden, maar waarvoor de politie, de plaats, die ze daarvoor uitzochten, niet de meest' geschikte achtte. Dit was de jongens al meer dan eens gezegd geworden, totdat ze ten slotte op den bon .gingen. Het tweetal, dat wei verschenen is, loopt een geducht standje van denn kantonrechter op en voorts worden de meerderjarigen tot f 8.boete of 6 dagen hechtenis, en de minder jarigen tot f 8 boete of 1 week tuchtschool .veroordeeld, terwijl de jongste van het elftal zonder toepassing van straf aan Zijn ouders wordt teruggegeven. Zie zoo, dat is het laatste doelpuntjedie zit! WAS REEDS BETAALD. De heer H. v. N. uit Schagen meent thans als verdachte te moeten verschijnen, omdat hij onlangs, daartoe opgeroepen, niet als getuige was versohe nen. .Volgens de ambt. Zou er echter reeds een sohikking gemaakt ztijln, waarom de heer van N. thans met had behoeven te verschijnen. De kantonrechter merkt op, dat de vrouw van den heer v. N. misschien reeds betaald heeft, waarvan de laatste echter Zegt niets te hebban gemerkt. Maar enfin, de zaak is betaald, en waar de heer van N. met verder blijft aandringen, wordt Zij1 als afgedaan beschouwd. De zitting wordt hierna opgeheven. Wegens niet-verschjjnen worden bdj verstek ver oordeeld: H. J. Naastepad, Ajnna Paulowna, overtr. motocr en, rnwuelregl. f 3.pfr 3 dagen. Snak id. f 3.of 3 dagen. Ludeke id. f 3.of 3 dagen. L. de Gr., openbare drotn]kiensoh/i$ f 6 tof 6 Idalgi. Kammmga, overtr. motor en rijwielregj. f 3 of 3 dagen H. J. Mosoh id. f 3.io|f 3 dagen. Visser id. f 3.of 3 dagen. J. A. Bok id. f 3.of 3 dagen. SI. openbare dronkenschap, f 5.of 5 dagen. Strooper, overtr. motor en rijwielregl. f 3. ©f 3 dagen. Boom id. f 4.of 4 BüDtLng. id. f 3.of 3 Bruin id. 2 maal f 3.of 2 maal 3 klagen. Koe id f 3.df 3 dagen. Koorn id. f 3.of 3 dagen. Sasburg id f 3.of 3 cfcagen.. Van der Molen, overtr. Meswiet f 0,50 of 1' klag. Vis id. f 0,50 tof 1 dag. IJff, overtr. wmotor en rijwielregl. f3of 3 dagen. Berkhout id. f3.of 3 Th. Zut id. f 3.of 3 dagen. Doekes id. f 8.of 3 dagen. basseerd op exploitatie van het orgaan uitsluitend ten behoeve van den omroep. „De Eenheid" zal alleen in een overgangstijd technische hulp bij de exploitatie verschaffen, zonder dat daarbij door deze N.V. voor deel bedongen is. Bovendien heeft „De Eenheid" in deze overgangsperiode de A.N.R.O. een niet onbelang rijk bedrag als vaste exploitatieopbrengst gegaran deerd met net uitsluitende doel den ALgemeenen Ne- derlandsohen Radio Omroep in de gelegenheid te stellen onmiddellijk op vaste basis te staan. De A.N.R.O. heeft zich bij deze overeenkomst voorbe houden op ieder gewenscht moment over te gaan tot exploitatie, zonder gebruikmaking va/n het commer cieel apparaat van „De Eenheid". Uit het bovenstaande volgt, dat de A.N.R.O. in niets zijn souvereiniteitsrechten heeft verkort, zoodat een smadelijke behandeling, zooals de H.D.O. van de ziide der „Drukkerij Jacob van Campen" heeft moeten on dervinden, voortaan uitgesloten is. Niet alleen wordt de A.N.R.O. baas in eigen huis, doch bovendien zul len de penningen der luistervinken niet meer ko men aan een drukker-uitgever, maar aan de omroep organisatie. GELD VERBORGEN IN EEN OUDE KAST. Te Barneveld heeft een schilder in een oude kast, die hem door een landbouwer ter opschildering was gebracht, een bedrag van f975 en een paar oude testamenten gevonden. De kast was afkomstig van een overleden broer van den landbouwer. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer is een zeer gevreesde ziekte die in sommige jaren millioenen schade aan richt. Tal van personen geven zich de moeite van het mond- en klauwzeer een min of meer ernstige studie te maken en komen met voorbehoed- en ge neesmiddelen aandragen. Geweldig veel heeft de in dertijd ingestelde staatscommissie daarvan onder zocht. maar niet één er van bleek deugdelijk! Dien tengevolge heeft genoemde commissie dan ook als een van haar conclusies in haar rapport van 1922 vastgelegd, dat aan de geheimmiddelen geen waarde kan worden toegekend. Niettemin worden nog steeds tal van geneesmiddelen aan den Veeart9enijkundigen Dienst aangeboden: de vorige week zelfs nog een zestal. Een chemiker zoekt de oorzaak van het mond- en klauwzeer in het gemis, of althans in een tekort aan bepaalde bestanddeelen in het voedsel, een pevolg van ontbreken daarvan in onzen cultuurgrond. De ontbrekende voederzouten wil hij aan het- voeder toevoegen, hetgeen één a twee gulden per 100 K.G. krachtvoeder zou kosten. Dit alles klinkt aannemelijk en het is ook zeker waar dat dieren, welke in goeden voedingstoestand verkeeren. meer weerstandsvermogen bezitten dan vee hetwelk niet behoorlijk wordt verzorgd. Maar dat goed eten en drinken een afdoend voor behoedmiddel is tegen infectie-ziekten, gelooft wel niemand. Deze toch. bestrijdt men door middel van hygiënische maatregelen, inënting e.d.. dus met alles wat het leven en het zich vermenigvuldigen van mi cro-organismen tegenwerkt. In dit verband is dan ook wel merkwaardig, dat de ontdekker van het nieuwe middel tegen mond- en klauwzeer, deze ziekte in één adem noemt met pokken, pest en scheurbuik. Deze laatste ziekte toch heeft niets met bacteriën e.d. uit te staan; haar genezing is inderdaad een voe- dingscfuaestie (vitamines). Bovendien is het mond- en klauwzeer niet een ziekte, van den laatsten tijd of een, welke alleen bij vee op enkele oude cultuurgronden voorkomt. Zij komt en kwam overal voor. ook op jongen, z.g.n. maagdelijken bodem. Algemeen wordt dan ook aan genomen. dat onze weiden een beter en meer vol ledig voedsel opleveren dan voederzoutenmengsels. hoe vernuftig deze ook samengesteld zijn. Op grond van een en ander zijn wij van meenlng, dat onze veehouders verstandig zullen doen voor- loopig geen- maismeel. lijnkoeken, enz. aan te koo- peu, die het bedoelde middel tegen mond- en klauw zeer bevatten en dientengevolge duurder zijn. Op het oogenblik is het vee in alle lanen van Europa, wat men noemt „doorgeziekt"; de dieren zijn dus m.a.w. min of meer „immuun" en de .smetstof is weinig „virulent". Daardoor heeft men met een of ander bestrijding- of voorbehoedmiddel thans al gauw goede resultaten, maar deze zeggen onder gegeven omstandigheden weinig of nietsl ERNSTIG ONGELUK TE LEIDEN. Donderdagmiddag, omstreeks kwart over drieën, is in de conservenfabriek der N.V. v.h. Tieleman en Dros een ernsig ongluk gebeurd. Door onbekende oorzaag is in een lokaal, waarin ongeveer vijf en twintig arbeiders en arbeidsters werkzaam waren, een centrifuge losgeraakt. Het werktuig draaide met groote kracht en snelheid eenige malen rond en sprong daarna met een hevigen knal uiteen. Een viertal personen, die het dichtst bij het toestel had den gestaan, werd getroffen. Ernstig gewond werd de arbeidster J. Wolters en de arbeiders Klauw en Klinkhamer, die met zware arm- en beenfracturen naar het nabijgelegen St. Elisabeths Gesticht werden vervoerd. Twee andere werklieden. Griffioen en Nieu- wenberg, bekwamen minder ernstige verwondingen, en konden, na in genoemd gesticht verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Het mag wel verwondering wekken, dat niet meer personen getroffen zijn, daar de scherven ijzer en staal overal door de fabriek lagen verspreid en aan merkelijke schade aan de wanden hebben aangericht. Men kon de explosie wel vergelijken met het sprin gen van een granaat. Een der getroffenen verkeerde in levensgevaar. De justitie uit Den Haag heeft twee deskundigen, o.w. een inspecteur der recherche, aangewezen tot het instellen van een onderzoek. De directeur van de Kon. Nederlandsche Grofsmederij, de heer M. A. Touw, is aangewezen om de machine te onderzoeken. AANVARING TUSSCHEN ONDERZEEBOOT EN KOOPVAARDIJSCHIP. - Hr. Ms. onderzeeboot O. 7 is gisteren, opduikende na een onderwatervaart in de Noordzee, in aanra king gekomen met een Zweedsch koopvaardijschip, waarbij de onderzeeboot aan het achterschip eenige onbelangrijke schade kreeg. Het Zweedsche koopvaardijschip bleek bij infor matie oogenschijnlijk geen schade te hebben ge kregen. Z»N EDELACHTBARE WEER OP STRAAT GE ZET. Een bewoner van een pand aan de De Ruijter- straat te Rotterdam had, buiten voorkennis van den huisheer, zijn woning onderverhuurd aan het raads lid Coremans. De huiseigenaar is daar achtergeko men en heeft gisteren huurder en onderhuurder op straat doen zetten. Demonstraties zijn niet gevolgd. DIEFSTALLEN, INBRAKEN, enz. Den laatsten tijd loopt te Rotterdam een man de winkels af, waar men een bepaald merk margarine verkoopt. Hij vertelt aan de winkeliers, dat de di rectie van de margarinefabriek een vacantiereis voor de kinderen van de winkeliers gaat organisee- ren. Men moet hem slechts 10 cent administratie kosten betalen. Er zijn alheel wat winkeliers er ingeloopen. Van de reis hooren zij verder niets meer. DE WEGENVERBETERING MOET VLUGGER GAAN. Bij het gehouden afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 en van het wetsontwerp, in zake het verstrek ken van een voorschot aan dit fonds, zijn, naar de Tel. verneemt, ernstige bedenkingen geuit tegen de wijze, waarop de regeering deze aangelegenheid wenscht aan te vatten. Er wordt namelijk gevreesd, dat in de eerstkomende vijf jaren niet veel meer dan verbetering van bestaande wegen zal tot stand komen. Van verschillende zijden is dan ook de wensch uitgesproken, dat in een sneller tempo ge werkt zal worden om het wegenvraagstuk tot op lossing te brengen. Ook blijkt ontstemming te bestaan over het ge ringe bedrag, dat ter beschikking wordt gesteld. NIEUWE VERLICHTING OP SPOORWEGLOCO MOTIEVEN. Geleidelijk zullen alle locomotieven der Ned. Spoorwegen voorzien worden van een nieuw soort gasverlichting, zooals die reeds bij de Duitsche spoorwegen in gebruik is. Deze nieuwe verlichting geeft een mooi stralend helder wit licht. Bovendien is bij de lantaarns een witte reflector aangebracht, zoodat men daardoor den trein op verren afstand kan zien aankomen, hetgeen vooral bij onbewaakte overwegen van groot nut kan zijn. Bij de oude verlichting werden petroleumlampen gebruikt. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM HER BENOEMD,, Gister is het Koninklijk Besluit verschenen, waar bij de heer W. de Vlugt opnieuw voor zes jaar tot burgemeester van Amsterdam is benoemd. De communistische raadsleden Wijnkoop. Lisser, en Doornbusch hadden aan de soc.-democratische raadsfractie verzocht mee te werken tot een spoed vergadering van den Gemeenteraad, waartoe negen handteekeningen noodig waren. De bedoeling van den heer Wijnkoop c.s. was dan bijtijds te behan delen het communistische voorstel, om een adres aan de regeering te zenden, om den burgemeester niet opnieuw voor zes jaar te benoemen. De soc.- dem. raadsfractie heeft echter geweigerd hieraan mee te doen, zoodat een dergelijke vergadering niet heeft plaats gehad. MISHANDELING. Eergisteren heeft zich in de Lumeystraat te Am sterdamsen burentwist afgespeeld, die het gevolg was van een reeds jaren lang bestaande veete tus- schern een 58-jarige vrouw, die in het benedenhuis van een der perceelen in deze straat, en een 43-jari- gen man, die op de derde verdieping van dit huis woont. Een ernstige ruzie was ontstaan, waarbij men elkander de scherpste verwijten deed. Tenslotte greep de vrouw een mes en stak daarmee in het wilde op den buurman. Vermoedelijk heeft zij ook een plank gebruikt om haar tegenstander te lijf te gaan. De man werd ernstig gewond en per auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhel- •minagasthuis vervoerd. De vrouw is gearresteerd. EEN SPOORWEGONGELUK. Maandag is de Winnipeg express nabij Nepigon in Ontario op een rotsblok gereden, dat op de baan ge stort was. De locomotief kantelde en viel van de baan. in een diepte van ongeveer 25 M. De machi nist en twee passagiers waren op slag dood en 25 passagiers werden ernstig gewond, van wie er reeds vijf gestorven zijn. TIEN MENSCHEN VERDRONKEN. Naar Reuter uit Peoria in Illinois meldt, zouden een tiental menschen omgekomen zijn, tengevolge van een wolkbreuk, die Woensdagnacht is losge barsten en het land onder water heeft gezet. MOOI WEER OP KOMST. Na de felle nachtvorsten, onder welke Engeland te lijden heeft gehad, bevatten de Engelsche bladen thans de verzekering, dat er mooi weer op komst is. Zelden, zoo zegt de Star, heeft het weerkaart je er zoo veelbelovend uitgezien als gisteren, Woensdag. Een groot gebied van 't midden van den Oceaan to over de Britsche eilanden heen is bedekt met zonneschijn en lichte briesjes, wat de temperatuur snel zal doen stijgen. Als clit gebied zich ook ten Westen van zijn grens uitbreidt, zullen wij spoedig vernemen van het vertrek van transatlantische vliegers. DE WRAKSTUKKEN ZIJN NIET VAN EEN VLIEG TUIG. Een watervliegtuig van de Amerikaansche kust wacht heeft gisteren wrakstukken gevonden, die, door de Bellephine, het Amerikaansche stoomschip, 100 mijl uit de Amerikaansche kust waren gezien. De ka pitein der Bellephine had het mogelijk geacht, dat het wrakstukken van een vliegtuig waren. Het blij ken echter stukken van een schip te zijn. EEN ERNSTIG ONGELUK. Uit Batavia, ;De fabricage chef C. O. van Nieu- wenhuizen en de chemiker H. F.v an der Wal van de suikerfabriek Boedoeran begingen de onvoorzich tigheid om zonder noodzaak ineen carbonisatiekist te kruipen. In deze kist hadden zich koolzuurgassen gevormd, waardoor beiden werden gedood. VERWARMDE AKKERS. De landbouw-wetenschap is er voortdurend op uit, de groeifactoren zooveel mogelijk in haar macht te krijgen. In dit opzicht is zij bij den tuinbouw het verst gevorderd; deze wordt al meer en meer een soort industrie; al blijft ook hier de opbrengst steeds afhankelijk) van de wet van de afnemende meerop brengsten. Zoo wordt het verwarmen van den grond, van kassen enz. in den tuinbouw al lang toegepast. In Zweden schijnt men dit jaar ook proeven te ne men met het verwarmen van akkers. Aldaar had men goede resultaten verkregen met electrisch verwarmde mestbedden, zoodat het land bouwkundig proefstation er thans toe heeft besloten open bouwland electrisch te verwarmen. Op een oppervlakte van 2000 M2. welke door 110 draden van 40 M. lengte op een onderlingen afstand van ongeveer 45 M. wordt doorsneden, worden aard appelen gepoot, welke men in twee maanden hoopt te doen rijpen. Daarmede zou de groeiperiode met een maand zijn verkort. Indien men er in slaagt, met het doorvoeren van electrischen stroom door de bovenbedoelde draden1, warmte op te wekken welke het geheele veld ten goede komt. lijkt het verkorten van den groeitijd lang geenj onmogelijkheid. Maar of een dergeliike ver warming. indien dan al technisch uitvoerbaar, ook economisch zal zijn bij de buidige prijzen voor aard appelen (en andere gewassen van het landbouwbe drijf) is een andere vraagl DE OVERSTROOMING IN IDAHO. Bij de overstrooming van het stadje Wilson, in den staat Idaho, door het bezwijken van den dijk om het Grosventre-meer, zijn acht Ghineezen verdronken. Er was daar n.1. een kleine Chineesche kolonie. AAN DE ORDE VAN DEN DAG. De lijken van George Powell, een millionnair uit Los Angeles, en zijn privé secretaresse, de 24-jarige mejuffrouw Majorie Pike, zijn gisteren in den auto van Powell gevonden. De politie gelooft dat juffrouw Pike eerst Powell en daarna zichzelf van het leven beroofd heeft WEER EEN VLIEGER VERONGELUKT. Uit Maddletown, in Pennsylvanië, wordt bericht, dat de militaire vlieger majoor Harold Geiger met zijn vliegtuig is gevallen. De man bleef op de plek dood. Men vermoedt dat de motor gehaperd heeft HET ZACHTE VOORJAAR IN ZWITSERLAND. De Simplonpas is tengevolge van het warme weer in Zwitserland weer geheel open voor het auto- en rij tuigen verkeer. De Simplonweg is zelden vrij vóór j einde Mei of het midden van Juni. THEE-GEBREK IN RUSLAND. Er heerscht sedert eenigen tijd thee-schaarschte in de sowjet-unie. De sowjet-regeering tracht in het ge brek, dat groote ontevredenheid onder de bevolking -■

Schager Courant | 1927 | | pagina 10