Jy* Uw wasch behandeld door Je Stoomwasscherij „De Lelie" blinkt uit doo GOEDKOOPE Mei-aanbieding S. GODSCHALK, GAZELLE Rijwielen Mantels en Japonnen. Uit het Hart van Holland. Manufacturen. Slechts 1 Gulden A. HILDERING. Nergens beter. Nergens goedkooper. Koningstraat 52-54 - HELDER. C. JOHANNES te 't Zand, N.V. Gazelle Rijwielfabriek Goedkoopst adres voor alle soorten soliede - - I. GRUNWALD - HELDER Keizerstraat 116, b.d. Keizersbrag. Billard te koop. BILLARD Landbouwers bekwaam Keuken-Werkmeisje, en een 2de Meisje. SO-EASY f2.50. ONZE kwaliteit wint het! kt thee is de nationale volksdrank in Rusland tc voorzien door intensieven invoer. Zoo is dezer gen te Moermansk een zending van 3.550.000 pond uit Londen aangekomen. iiEN VERDWENEN ZUIGELING. Engeland blijft toch maar bij uitstek het land van heimzinnige gevallen in verband met het verlies n geheugen. Sedert 6 Mei was een vrouw, Mildred Protector ge- eten, die te Wembley (Londen) woont, zoek. Dins- gavond bracht een kennis, die haar aan het sta- in van Marylebone had aangetroffen, haar thuis. Het bleek, dat zij inmiddels het leven aan een kind .d geschonken. Op den dag dat zij verdween, was naar een dokter' toegegaan om dien over haar instaande bevalling te raadplegen. [Toen zij thuiskwam, herkende zij haren man en jdere huisgenooten niet en kon zij niet zeggen wat met haar kindje gebeurd was. Nasporingen naar 31 zuigeling zijn tot dusver vruchteloos geweest. Een later bericht meldt nog, dat de man noch den ia-m noch het adres van den dokter weet. De vrouw ieft haar geheugen volkomen verloren. Alles wat i kon zeggen, was dat zij zich vaag herinnerde, dat ree verpleegsters haar in een taxi geholpen hadden, j sprak ook vaag over een verblijf in een kraam- richting. In elk geval moet de vrouw tusschen 6 en j Mei behoorlijk verzorgd zijn. DRAMA- Gisternacht kwam.' een gezelschap van drie per- men, een jong echtpaar en .een ongetrouwde fiendin, van een bruiloftspartij', die gegeven werd i een gelegenheid bij het Bosch van Boulogne. De >ortuin van de feestzaal wa-s donker en toen' hot rietal daar doorheen naar den weg naar Neuilly ilde gaan, wenden Zij aangeblaft door een hond. Plotseling viel er een schot eni die jonge vrouw1 jortte neer, door een kogel ini de borst doodelijk ekwetst. Het bleek, dat de nachtwaker, toen Zijn: fmd_ in den donkeren tuin aansloeg, gemeend had iet inbrekers te doen te hebben en er torn maar p los had geschoten. De verontwaardigde brui- Jftsgasten, die op het geluid van het schot wa- tn komen toesnellen, dienden den waker een ga- juoht pak slaag toe. De jongle vrouw Zij' was (Kantig jaar oud stierf na enkele oogenblikken. MAG EEM MAN EEN VROUW SLAAN7 Voor de vierde kamer van de rechtbank der Seine een verzoek om echtscheidig behandeld, inge- Lend door een vrouw, die als reden van haar jrzcek opgaf, da.t Zij1 door haar man geslagen 'as. Haar advocaat bood aan deze bewering door setuigen te laten bevestigen, maar de advocaat an clen mani bracht hier tegen in, dat indien geneer mevrouw inderdaad had geslagen, mevrouw it wel had verdiend, want ze had zich lichtzinnig edragen De rechtbank heeft deze opvatting gedeeld en haar vonnis uitgemaakt, dat de brutaliteit van en echtgenoot 'niet strafbaar is wanneer Zij' kan 'rrden gerechtvaardigd „door 'de irritatie die het edrag van zijln vrouw hem veroorzaakt." BOTSING. In een der Parijsohe voorsteden is een auto in olie vaart op een tram gereden. De auto werd kaal vernield en de tram werd ernstig, bescha- igd; Drie personen werden gedood' en zes ernstig ewond. HET RIJK VAN DE LEUGEN. Prof. Reasper. een der weinige bolsjewistische oogleeraren. heeft in het .te Moskou verschijnen- e tijdsohrift „Kransnaj.a! Nowj" een studie ge- laats over de verhouding tusschen een individu a de maatschappij. In zijln opstel schrijft prof. eisner o.a. het volgende: „De revolutie heert het oude burgerlijke mo- a.al gedood en bij' Zeer velen de overtuiging gewelkt, at nu alles geoorloofd isWij' liegen nu en esohouwen dit niet meer als een ondeugd. Er werd ook vroeger nu en dan gelogen, maar dat waren onschuldige leugens, nu liegen wij om winst te behalen en onze leugens Zijn boosaardig geworden. Er wordt pok gelogen in opgeschroefde rapporten aan de Rijksinspectie bij het vervullen van. niet bestaande betrekkingen, er wordt gelogen aan de rijkscontrole en de controlecommissies, men beliegt zijn ohefs, men bedriegt eni beliegt de leden van de coöperaties op de algemeene vergaderingen, men liegt overal, waar dit voordeelig kan Zijn, te be ginnen met /het vervalschen van statistieken en eindigende met het publiceeren van gephantaseerde gegevens en uit den duim gezogen f ei ten. Het is een ware zondvloed van leugens, die het papieren veld van de bureauoratie bevruchten en den strijd zoo bemoeilijken." Prof. Redsner erkent, dat in .Rusland iedereen liegt: de sovjetregeering, de ambtenaren, do chefs en hun ondergeschikten, de officieele documenten en de verslagen. Prof. Reisnier trekt te velde :tegen het massale liegen. Niet oandat het liegen pp Zich zelf te veroordeelen' i°, ..L-'-u omdaf het liegen een sociale zonde is, die met wortel en al uitgerukt moeü# worden. Hij schrijft: „Zulk liegen is niet alleen Immoreel (Redsner noemt het an ders, n.1. amoreel) maar, wat het allerbelangrijkste is, het is onvoordeelig voor de Unie\ Wij kunnen hier een duidelijk waarneembaar verband vast stellen tusschen het liegen en de sociale verhou dingen. De waarheidlievendheid en eerlijkheid zfijn eenvoudig een assurantie tegen verliezen. En het is in het belang van het regime van economie er voer te zorgen, dat de mensoken niet zouden lie gen." Het beeld dat Reisner ontworpen heeft, is goed beschreven, waarbij de bolsjewistische hoogleeraar cft Dpncjes op de i's Zet. Gezien heb verleden van dezen hcogleeraar is het duidelijk dab niet de ver ontwaardiging tegen het algemeene Regen van rijn partRgenooten hemer toe heeft gebracht dit .op stel te schrijven, maar een opdracht van de ro- gearing. De liefdestragedie in het kleine hotelletje aan de Wagenstraat. Een uitstapje van Prinses Jnliana naar Nedw Oost-Indië. Vroeger trekschuit contra spoorweg, thans spoorweg contra autobus. Weer is alle belangstelling, die de Haagsche be volking besfeedt aan hetgeen er in het openbaar ge beurt, geconcentreerd op een geval, dat van geen belang is voor het lot van de bevolking, noch van deze stad, noch van het land, noch van eenige stad of eenige land. een zaak, die geen staatkundig, noch ander algemeen belang raakt. Het geldt het scheiden uit het leven van twee jonge menschen, die niemand behalve hun eigen ver wanten en naaste omgeving kenden en wier heen gaan evenmin ads hun leven tot dusver zou zijn op gemerkt, wanneer elk afzonderlijk door een ziekte, die oud noch jong spaart, ten huize van hun ouders of in een ziekeninrichting waren weggenomen uit het midden van de millioenen menschen dezer aarde. Maar nu verstommen voor een wijle de gesprekken over de aanstaande gemeenteraadsverkiezing, over de Engelsch-Russische zaak en over al wat den be langen van de massa's en de volken betreft, omdat alle gedachten zich bezig houden met hetgeen er geschiedde op de kamer van het kleine hotelletje in de Wagenstraat, waar men een jong minnend paar, een twintigjarige student, een negentienjarig meisje, de een uit Leiden, de ander van hier, dood in bed heeft gevonden, de jongen blijkbaar doodgeschoten door het meisjes, dat zichzelf daarna met hetzelfde pistool van kant maakte. Wat is er gebeurd? Er is thans niet dat onrustige, dat gevoel van on veiligheid, omdat men weet, dat een moordenaar frank en vrij onder, ons rondloopt en omdat zulke dingen zoo vaak gebeuren kunnen zonder dat de ge vaarlijke mensch wordt ontdekt en onschadelijk ge maakt. Hier is niet de vraag: „wie heeft het gedaan?" Er is nu geen gejaagd vragen of de politie al iets weet, geen speuren naar aanwijzingen. Men weet, wie den moord pleegde men weet ook. dat degene,die dat deed, voor den medemensch niet meer bereikbaar is. Reeds zijn de lijken aan de familiën teruggegeven en de dichte menigte, die zich in de eerste uren na het bekend worden van het droevig geval voor de deur van het hotel verdrong, zoodat de politie het verkeer moest' vrijmaken, heeft zich al lang verspreid. Slechts nu cn dan kijkt een voorbijganger even naar het raam van de kamer, waarin het vreeselijke is ge beurd. Maar men blijft zich afvragen, wat er toch wel is omgegaan in de hoofden en harten van die jonge lieden, die beiden als levonslustig en vroolijk en onbezorgd worden beschreven, zooals niet anders te verwachten is van menschen op dien leeftijd, die gezond zijn en geen zorgen kennen. Wat kan er geschied zijn? Weigering van toestemming der ou ders tot een huwelijk? Och, de vraag was nog nauwe lijks aan de orde gekomen, de jongen studeerde nog, was nog in den aanvang van zijn studie en beiden waren nog te jong. Buitendien is de toestemming of weigering van de ouders niet zoo belangrijke zaak meer bij een huwelijk. Verondersteld wordt, dat de jongen er af wilde en dat het meisje daardoor tot de daad kwam. Maar het feit, dat het'pistool aan den jongen hoorde, scheen er op te wijzen, dat hij met zijn toestemming door het meisje werd gedood. Die veronderstelling wordt weer verzwakt door de om standigheid, dat hij wel meer zonder reden met een pistool in den zak rondliep en de houding van het lijk zou er op wijzen, dat hij in elk geval onverhoeds werd getroffen. Men gist, men redeneert, men leidt af, men maakt hypothesen en verwerpt ze. Alles om te weten te komen wat er tusschen die beide onbe kende en op zichzelf niet belangwekkende jonge lie den is voorgevallen even voordat zij van de aarde scheiddenMen verwonderde er zich niet over. Eigenlijk is dat ook van meer belang voor ons allen dan de vraag, wat de Engelsche politie in het Rus sische gebouw heeft ontdekt. Immers met de drijf- veeren van die gewone menschen om te doen wat tegen de natuur des menschen schijnt in te gaan, hebben we allen te maken. Die drijfveeren kunnen ons allen bewegen. De bizondere dingen, die de men schen doen, spruiten toch alle uit hun gewoon men- schclijke eigenschappen, eigenschappen, die wij ook hebben. Ziedaar de oplossing van het raadsel, waar om aan die schijnbaar zoo weinig belangrijke zaken zooveel aandacht wordt gewijd: we trachten steeds ons zelf te leeren kennen uit hetgeen we onze mede- menschen zien doenl Anders: er is waarlijk geen gebrek aan gebeurte nissen in het openbare leven, die de aandacht van do Haagsche bevolking terecht kunnen bezig houden! Men is weer druk aan 'het redeneeren over een mogelijk bezoek van prinses Juliana aan Indië. Dat is al voor de zooveelste maal. Nu en dan begint ie mand er over te praten. Wie dat het eerst doet, wordt nooit bekend. Dan bespreekt men druk het voor en tegen, ieder zegt er het zijne van, het hof zwijgt, waarin het natuurlijk groot gelijk heeft, en dan zwijgen de andere menschen ook weer voor een poosje. Nu is het zoover ook al niet voor het eerst dat de kranten er over aan het schrijven zijn. Nu waarom zou prinses Juliana geen uitstapje naar In dië maken? Er is niets ter wereld tegen. Wel waren er bezwaren tegen een dergelijke reis van do Ko ningin, waarover ook indertijd veel gesproken is, toen de oorlog er een eind aan maakte. Het eigenaar dige is, dat men destijds het voornaamste bezwaar zag in een protocolaire aangelegenheid: wanneer de regeerende koning naar Indië zou gaan, moest hij wel tijdelijk de waarneming van de regeering neerleggen en een regentschap instellen, maar.... hoe dan daar in Indië? Hij of zij zou daar dan geen regeerend koning meer zijn en de beteckenis van het bezoek zou voor de koloniën verloren zijn gegaan! Daarom is het beste, dat zulk een bezoek wordt gebracht door het aanstaande staatshoofd, maar hoe lang is het al niet geleden sedert dat mogelijk was! En toen het mogelijk was, ging het lang zoo makkelijk niet als nu en zeker zou een achttienjarig prinsesje er niet voor in aanmerking zijn gekomen, evenmin trouwens om te worden ingeschreven als student te Leiden, zooals nu met Prinses Juliana het geval zal zijn. Er is wel veel veranderd. Vroeger was een prinses van dien leeftijd niet anders dan object van vorstelijke huwelijkscombinaties. Stuk voor stuk werden alle be schikbare prinsen naast haar geplaatst, opdat men zou kunnen beoordeelen, of de beiden een geschikt paar zouden vormen. In dat opzicht zijn we dan toch wel eenigszins vooruitgegaan. Van meer dadelijk belang is de vraag, die nu eindelijk voor den Raad van State wordt bepleit, na melijk die omtrent het al dan niet juiste van de be slissing van Gedeputeerden van Zuid-Holland om tegen den wensch van Burgemeester en Wethouders van Den Haag in, vergunning te verleenen aan een autobusonderneming om een dienst te onderhouden tusschen Rotterdam (Waalhaven) Den Haag en Sche- veningen via Overschie en Delft, een beschikking, die al in het vorige jaar werd genomen, maar waarbij noch het Haagsche gemeentebestuur, noch de Haag sche tram, noch de besturen van de beide spoorweg maatschappijen, Staats- en Hollandsche zich hebben neergelegd. Al deze belanghebbenden zonden vertegenwoordi gers om hun zaak te verdedigen en daartegenover stond alleen de vertegenwoordiger van den auto- dienst, namelijk de Zuiddlollandsche Autohandel maatschappij, voor welke prof. Veraart optrad. Maar deze had dan toch een tot dusver in de staathuis houdkunde algemeen erkend beginsel aan zijn zij, na melijk dit, dat mededelinging in den regel aan het publiek ten goede moet komen. Van den anderen kant werd dit bestreden door de bewering, dat het publiek dupe zou worden van de concurrentie, welke nopen zou tot het verminderen van het comfort op alle gelegenheden: spoor, tram en bus. zooals men het noemde de „nivelleerig naar onderen". Wanneer dat opgaat, is een belangrijke stelling van de economie den nek omgedraaid. Van groot belang is de zaak zeer zeker. Door don vertegenwoordiger van een der spoorwegmaatschap pijen werd opgemerkt, dat het vraagstuk niet alleen deze lijn geldt, maar heel ons land, dat met zijn kleine afstanden heel dikwijls omnibussen zal ge bruiken, wanneer dat niet door de overheid wordt belet. Daardoor zal dan de spoor worden benadeeld. Ja, dat is het aloude argument, dat indertijd zelfs te gen de spoorwegen is aangevoerd. Tal van trekschuit en diligence-ondernemingen hebben destijds hevig ge protesteerd tegen concessies aan de eerste spoorwe gen, omdat hun bedrijf daardoor zou worden bena deeld. Jaren lang is er ook strijd gevoerd over de vraag, of de machines de vriend of do vijand van do werklieden waren. Dat is ongeveer anderhalve eeuw geleden begonnen en naar men meende ongeveer driekwart eeuw geëindigd met het algemeen aanne men, dat nooit de voortbrenging op eenige wijze moet worden beperkt, daar dit steeds heel de bevolking be nadeelt. En nu weer die vraag, of men het publiek zekere keus moet onthouden en zeker gemak ook; immers de autobusdienst begint veel vroeger en eindigt veel later dan de spoorwegen en do tram! In het belang van het publiek zou deze onthouding zijn! Alsof er nooit iets over het heilzame van de vrije mededinging is geschreven of gesproken en als al lang vaststaande gedoceerd. Het blijkt, dat de menschen, wanneer hun stoffe lijk belang bij eenige zaak is betrokken, steeds de zelfde blijven in alle tijden en in alle landen. Wij brengen speciaal voor de Meimaand een pracht collectie Aantrekkelijk door de schitterende kleuren en modellen maar vooral door de zeer lage prijzen. DAMES-MANTELS vanaf f 8.90 DAMES-COMPLETS vanaf f 24.50 TRA VERSTOF JAPONNEN vanaf f 8.50 FANTASIE-JAPONNEN vanaf f 1.49 HÓEDEN vanaf f 1.89 ZONDAGS GEOPEND. ~mm Hierdoor brengen wij ter kennis, dat de Heer als alleenvertegenwoordiger van onze Gazelle Rij wielen voor die plaats optreedt. GAZELLE Rijwielen, door andere handelaren in die plaats geleverd, worden door ons NIET gegarandeerd. DIEREN. Zij vernielen alles, wat zij tegenkomen. Maak daar een eind aan met R O D E N T Het zuinigste en secuurste middel om alle ratten en muizen uit te roeien. Geen rat kan de be- tooverende werking weerstaan. Het eerste hapje is reeds doodelijk. Uw drogist verkoopt RodenL Imp.i Fa. B. MEINDERSMA. Den Haag. Fabrikant. TH. HARLEY. Apotheker, Perth Doosjes pan 50 ct. en f per week zijn desgewenscht onze onovertreffelijke Naai machines ook in huurkoop verkrijgbaar. Reeds voor f45 een pracht van een voor- en achteruifwerkende handnaai machine. Eerste Alkmaarsche Naaimachinehandel, Helder, Spoorstraat 77, Telefoon 549. Alkmaar, Luttik Oudorp 66, Langestraat 44, Telefoon 236. Wegens verandering, een nog in besten staat verkeerend TE KOOP (klein model), geheel compleet tegen zeer billijken prijs. Adres Hotel „Rustende Jager", Heiloo. welke nog goede landarbeiders be hoeven, kunnen hieromtrent koste loos inlichtingen bekomen bij: den burgemeester van Hoogeveen. Mevr. KOLFF-v. Heurn te Wie- ringen vraagt spoedig een GOUDDOUBLÉ met ovale glazen, geheel Ie soort, Ook op dokters voorschrift HET GROENE KRUIS, Hoogzijde - Schagen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 11