Portret-Atelier 1£" Buitenlandsch Overzicht. SPARTA I WEST-FRISIA II. IESTADT Plaatselijk Nieuws. Zondag a.s., half drie: SCHAGEN Moderne Inrichting, Fotowerk op elkigebied. Marktberichten. DU 1:5 blikbaar gebeurd en wordt dit in een etgwn- aardigen term, dat het menschen van den ouden t'jrt zijn, uitgedrukt. Als er- geen technische en admi nistratieve bezwaren zijn, zou spr. den menschen hun zin willen geven. Ook vroeger was het geregeld naar den ouden tijd, verleden jaar is de middenweg geko zen en is het buiten het personeel omgegaan en opk die menschen willen erkend worden. Voorzitter zegt, dat voor zoover hem bekend is, de schooltijden steeds een half uur werden versteld. De heer Krom vindt het leuker als alle 4 openbare scholen een uniforme regeling hebben en -de heer Poland zou willen dat de schooltijden van alle scho len volgens den zonnetijd geregeld waren. Voorzitter heeft de onderwijzers hier al eens ge polst, maar die voelen niets voor een regeling volgens den zonnetijd. Misschien dat als de menschen er op eerste keer is in 8 jaren dat «pr. raadslid is. dat oen toe het verlangen te kennen kunnen worden gege ven. Met algemeene stemmen wordt het verzoek der Ou dercommissie te Veenhuizen toegestaan. De heer Kostelijk verzoekt den voorzitter in over leg te willen treden met het overige onderwijzend porsoneel, als op alle scholen zonnetijd gehandhaafd wordt, zal dat door alle ouders op prijs worden ge steld. Goedgevonden wordt het, indien het verlangd wordt in dezen geest te regelen. Zal onze gemeente zich aansluiten bij den keuringskring Barsingerhorn? Voorzitter zegt, dat dan nu aan de orde komt het verzoek van de heeren Kostelijk, Pool en Blom, om een vergadering te beleggen ter bespreking van aan sluiting bij den keuringskring Barsingerhorn, inzake vleeschkeuringsdienst enz. Spr. heeft aan dit verzoek voldaan en geeft het woord aan de leden die dit ver zoek deden. De heer Kostelijk dankt den voorzitter, omdat deze de vergadering zoo spoedig heeft uitgeschreven. Hoe wel hiertoe wettelijke verplichtingen bestaan, is toch ook medewerking noodig. Spr. wijst er op dat dit de eerste keer in 8 jaren dat spr. raadslid is, dat een vergadering door 3 leden is aangevraagd en het heeft spr. gespeten, dat dit thans moest gebeuren. De 3 le den waren van oordeel dat de belangstelling van het Dagelijksch Bestuur in deze kwestie te gering was, al kunnen er bepaalde oorzaken voor zijn geweest. Wat over het algemeen de kwestie van den vleesch keuringsdienst betreft, oordeelt spr., dat ons geheu gen te dien aanzien nogal is opgefrischt, omdat de keuringsgeschiedenis in de laatste vergaderingen niet van de lucht was. De aanvragers van deze vergade ring hebben Zaterdag de vergadering, waarin de plannen zijn besproken, bijgewoond en hebben gecon cludeerd, dat als de gemeenteraad besluit tot aanslui ting bij den kring Barsingerhorn, het keuringsgeld op een veel lager peil dan heden komt, dat de stich ting van een centrale noodslachtplaats een groot vec- houdersbelang is en in de 3e plaats dat wanneer wij ons aansluiten bij de verwerkingsinrichting, wij uit het oogpunt van hygiëne een groote stap vooruit gin gen. Spr. wijst er dan verder op, hoe uit de besprekingen in vorige vergaderingen wel is gebleken, dat de keu ringsgelden in onze gemeente veel te hoog zijn. Spr. heeft altijd geoordeeld, dat een overheidsbedrijf zich zelf moet bedruipen, want dat anders de gemeentepor- temonnaie een gevoelig verlies leidt. Als er evenwel een oplossing komt, die tot bevrediging van de sla gers en van de gemeente zonder nadeelige gevolgen is, is dat een gelegenheid die we moeten aangrijpen, om die redenen hebben wij gemeend deze vergade ring te moeten aanvragen. Wat de centrale noodslachtplaats betreft, wijst spr. er op, dat over het algemeen ten platte lande voor de noodslachtingen niemendal of kleine fooitjes wor den uitbetaald en dus een centrale noodslachtplaats voor de veehouders een groot belang is. Telefoon is nacht en dag beschikbaar en in korten tijd is dus een automobiel aanwezig om de noodslachting af te halen. Wat de verwerkingsinrichting betreft, dit is iets nieuws, maar spr. wijst op het belang van de volksge zondheid en op het productief verwerken. Spr. heeft zich nog niet verdiept in de berekeningen, spr. is niet bevoegd om over de cijfers, die in het rapport worden genoemd, te oordeelen. Hij acht in het ~e- heel de zaak van zoo groote beteekenis, dat ze minstens een bespreking waard is. Onze keurmeester is bij 1 jaar benoemd; de noodslachthuizen zullen aan de hand van de vleeschkeuringswet moeten wor den ingericht en daaraan zijn groote kosten verbon den. Spr. maakt dan een vergelijking met de tegen woordig betaalde keurloonen in onze gemeente, koe f8.paard f8.varken f5.schaap f2.kalf f 1.waartegenover, de voorgestelde keurloonen in den kring Barsingerhorn bedroegen: koe f5.paard f4.50, varken f2.50, schaap f0.75, kalf f0.75. Opval lende cijfers dus die voor aansluiting bij den kring Barsingerhorn spreken. Onze keuringsregeling, aldus eindigt spr., eischt dringend wijziging en dit is nu een prachtige oplossing. De heer Blom zegt, dat de kring Barsingerhorn nu 5 jaar heeft gewerkt en ondanks de veel lagere keur- loonen, nog een reserve gemaakt heeft van f3000. Ook spr. noemt een centrale noodslachtplaats een uit komst en spr. vindt het jammer dat B. en W. van deze zaak niet meer vrerk hebben gemaakt. Spt. had graag ge2ien dat op die vergadering meerdere raads leden aanwezig waren geweest, maar misschien stelt men vertrouwen in de raadsleden die wel ter verga dering waren. Voorzitter zegt wel belang in de zaak te hebben gesteld, B. i en W. hebben een conferentie <met de commissie van Kring Barsingerhorn gehad, maar spr.'s aanwezigheid was Zaterdag elders toegezegd, dat was de commissie bekend en waar toch verga derd werd. werd er miis9chien niet veel prils op spr.'s tegenwoordigheid gesteld of dat de vergadering niet kon worden versteld. Spr. wijst er op, dat onze gemeente een eigen keu ringsdienst heeft gesticht, dat men algemeen meende niet bij Alkmaar te moeten aansluiten, wat ook de slagers niet wenschelijk achtten, ook al werd het hier een beetje duurder. Over aansluiting bij een andere gemeente is toen niet gesproken, wel was in Alkmaar het keurloon nog hooger dan hier. Nu in omliggende plaatsen het keurloon goedkooper is, nu krijgen de slagers een ander gevoel onder hun buisje, waar spr. natuurlijk niets op tegen heeft Spr. deelt dan ver der mede, dat met de heeren Mienis en Tromp een bezoek is gebracht aan de verwerkingsinrichting te Midwpud en die inrichting stond de heeren wel aan. Ook uit onze gemeente gaat het vee daarheen en dat kost de gemeente niets, terwijl misschien nog wel wat voor de cadavers wordt betaald. In Barsingerhorn hebben ze zeker idee eenzelfde inrichting te stichten, maar allereerst gaat het om een keuringskring te vormen. Als aansluiting daarbij wel goedkooper is, niet duurder, is daar niets op tegen, maar dat heb ben wij nog niet op een papiertje. De heer Krom wil wel toegeven dat aansluiting, voor wat betreft gezond slachtvee, voordeel oplevert, maar dien indruk krijgt spr. nog niet wat betreft wrak vee. Waar bijv. ook het keurloon van Langen dijk werd genoemd, zegt spr. dat daar het keurloon voor een koe f6.50 is, maar van het veefonds kreeg spr. eens een rekening thuis, waaruit bleek, dat op de huid van f10 nag f6 toebetaald moest worden. Zooiets is hier nooit gebeurd, het laagste bedrag dat uitbetaald is, bedroeg f 2. Spr. wijst er verder op, dat als men toetreedt tot den kring, men zich zal moeten neerleggen bij de beslissing van de meerder heid, indien deze besluit tot stichting van een cen trale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting. We wonen aan den zelfkant van den kring en of dan het afhalen der beesten zoo glad zal gaan als de heer Kostelijk voorstelt, betwijfelt spr. Het is de brand weer van Amsterdam niet en men kan zich zeer goed veiür.trehüJdTEai mat da rned&iieelfng, «Jat man nut naar Wieringon was. Hier wordt men bij nacht of dag direct geholpen. Als we niet besluiten tot aan sluiting bij -den Kring Barsingerhorn, kunnen we zon der kosten controleeren voor levering van cadavers aan de verbrandingsinrichting te Midwoud. Spr. wijst verder op de regeling die te Midwoud bestaat voor voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, terwijl men hier naar de vrijbank gaat. Als spr. dan nagaat dat aan slachtloon, uitbeenloon en vrijbank tezamen f 16.50 moet worden betaald, 10 gaat er af voor de huid, noemt spr. dat een dure liefhebberij en is dat oorzaak dat spr. ten aanzien van deze zaak een gereserveerde houding aanneemt. De heer Kostelijk, den heer Krom beantwoordend, wijst er op dat de hudden engros worden verkocht en na aftrek van de 10 %t nog een bedrag zal worden verkreigen gelijk aan den gewonen marktprijs, en spr. vraagt, wat men hier krijgt als men aan het uitwin kelen gaat. De voordeelen van aansluiting bij den kring Barsingerhorn ziet men toch direct in en als men dan niet aan de tafel gaat zitten bij de commis sie, neemt men ook geen deel aan de verdere bespre kingen. Aan tafel kan men zeggen, dat zijn onze consignes en spr. wijst er op, dat in de vergadering van Zaterdag ook wel bleek dat niet allen direct voor de stichting van een verwerkingsinrichting waren. Dat de kring Barsingerhorn schitterend heeft ge werkt, blijkt toch uit de reserve van f 3000, onze rege ling kan niet in de schaduw van die te Barsinger horn staan. Spr. heeft straks al gezegd moeilijk te kunnen oordeelen over de stichting van een centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting. Wat de noodslachtingen betreft, men is hier niet afhankelijk, de praktijk leert hier wel anders en de klachten die ten opzichte van noodslachters worden geuit, zijn legio. Over de noodslachtingen evenwel zou het oor deel van belanghebbenden kunnen worden gevraagd en spr. noemt daarvoor de organisaties als de plaat- selijkeafdee ling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en L.T.B. Spr. adviseert aan te slui ten bij den kring Barsingerhorn en contact zoeken •met de organisaties. De heer Mieni9 heeft een gunstigen indruk gekre gen van de inrichting te Midwoud, een zoo tactisch mogelijke opbouw, waar geen keurloon wordt gehe ven van afgekeurd vee. Burgemeester Avis en de directeur der inrichting, hebben zich bereid verklaard in den Raad een uiteenzetting van de regeling te ge ven. Spr. geeft toe, dat het verschil in keurloon een belang inhoudt tot aansluiting bij kring Barsinger horn, maar de mogelijkheid bestaat misschien ook wel om bij Midwoud aan te sluiten. Voorzitter betwijfelt dit laatste. Het was alleen de bedoeling dat onze gemeente zou contracteeren wat betreft de levering van cadavers, niet om de gezonde keuringen bij Midwoud onder te brengen, want an dere, niet aangesloten gemeenten liggen er nog tus- schen. Spr. wijst dan op de plannen der N.V. Ther- mogenische fabrieken, op het pessimisme dat ten aan zien van de plannen van kring Barsingerhorn in de vergadering te Amsterdam bestond, Barsingerhorn zelf was echter heelëmaal niet pessimistisch gestemd. Dat neemt echter niet weg, dat als we een goedkoo- nere keuringsregeling kunnen krijgen, dat voor onze onze gemeente wel een reden is om het te acceptee ren. Zooals het te Midwoud was ingericht, stond het ons wel aan. A.s. Maandag bestaat er ten raadhuize te Barsingerhorn nog gelegenheid de oprichtingsplan nen in details te vernemen. De heer Krom zegt, dat de heeren elkaar in de ver gadering te Amsterdam nogal hebben bestreden, ge gevens van Midwoud werden er niet verstrekt, de inrichting werkt nog te korten tijd. De heer Blom verwacht, dat we, als het groote plan der Thermogenische fabrieken tot uitvoering komt, er «lechter aan toe zullen wezen.. De heer Poland zegt, dat de directeur der inrich ting te Midwoud opmerkte, dat waar te Heerhugo- waard het keurloon f 8 bedroeg en te Midwoud f 6, dit toch geen invloed had op de vleeschprijzen. Als een koe bijv. 600 pond weegt, zal een vermindering van f2 aan keurloon geen daling ven de vleeschprijzen veroorzaken. Elk uur van den dag kan men hier een keurmeester ontbieden, bij aansluiting bij Kring Bar singerhorn zal er eerder stagnatie komen. Spr. wijst dan nog op het ophaalloon, daar is men nu totaal vrij van. Dat de raadsleden niet allen te Barsingerhorn zijn geweest, zegt spr., we hebben hier de cijfers, we weten wat het bij ons kost en verder interesseert het mij niet en wilde ik de moeite niet doen naar Barsingerhorn te gaan. Spr. heeft het oordeel van een deskundige gevraagd en die is des- gewenscht bereid hier van advies te dienen. Spr. acht de tegenwoordige wijze de beste manier van doen. De heer Tromp ericent, dat de keurloonen hier ta melijk wat hooger zijn, -maar spr. ziet dan ook in deze 'zaak niet zoozeer een gemeentebelang, maar een slagersbelang, want daling van de vleeschprijzen verwacht spr. er niet van. Spr. wijst ook op het be lang dat de gemeente thans geheel vrij staat en waar reeds eerder er op is gewezen dat we hier aan 1 noodslachtplaats tekort hebben, zal het niet ge- wenscht zijn met de noodslachtplaats heel naar Bar singerhorn te gaan. Spr. stelt zich niet zooveel voor van dat spoedig afhalen van de beesten. De heer Poland wijst op de bepaling dat het voor waardelijk goedgekeurde en het goedgekeurde vleesch terug gaat naar de gemeente waar het vandaan komt en spr. vraagt hoe dan het vleesch uit Barsin gerhorn vandaan, hier weer "heen gehaald moet wor den. Als de noodslachting hier gebeurd, blijft het vleesch in de gemeente. Voorzitter merkt op, dat tegenover dit bezwaar staat het voordeel, dat je het vleesch kan verkoopen aan wie je wilt. De beer Krom zegt., dat eenzelfde maatregel te Midwoud bestond, maar er kwam zooveel verzet van de slagers uit de plaats, waar de inrichting stond, zoodat men besloot dat de koe weer naar de plaats van herkomst terug moest. Op papier kan men een re geling wel mooi uitwerken, maar de praktijk leert wel eens wat anders. Spr. oordeelt verder dat als je begint te varen, dan moet je meevaren als de meer derheid der commissie dat wil. Mag je aan de groene tafel spreken van zwabberen? De heer Kostelijk zegt dat men heelemaaï afzwab- bert. Als men niet accoord gaat met de stichting van een centrale noodslachtplaats, enz., heeft spr. straks al gezegd, dan is men toch mans genoeg om van de zaak af te zien. Spr. noemt de motieven die tegen spr.'s voorstel worden geuit, ellendig, betreurens waardig. Het peil van deze besprekingen is zóó el lendig, zóó laag en dat terwijl toch aangegeven wordt, dat keurloonen hier 80 100 hooger zijn! Als men nu toch bijv. van den heer Poland hoort, dat dit niets uitmaakt, want dat toch geen verlaging van de vleeschprijzen zal volgen, dat noemt spr. dan toch wel een motief, dat niet recht te praten is. Spr. heeft ervenwel aan deze zaak gedaan wat hij kon. Spr. heeft in deze zaak gezien een zaak van alge meen belang en heeft haar daarom ter tafel gebracht, maar de manier waarop de heeren hier, fractiesge- wijs, spr.'s voorstel negeeren, doet uitkomen dat hier wat achterschuilt. De heer Poland wenscht niet op te eten wat de heer Kostelijk hem voorzet, en noemt wat de heer Kostelijk zegt, onbeschoft Voorzitter hamert en zegt dat men niet persoonlijk moet worden. De heer Tromp zegt, dat we hier niet zitten te zwab beren, er wordt hier gesproken. De heer Kostelijk: Het begint er anders op te lij ken. Voorzitter wijst er op, dat mèn het recht heeft zijn oordeel uit te spreken, ook al is dat dan niet naar den zin van een ander. De heer Mienis zegt, dat het hier in hoofdzaak om de keurloonen gaat. Wanneer men nu aansluit bij den Kring Barsingerhorn, zal men dan ook verplicht zijn mee te doen aan centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting, of bindt men zich in dat op zicht tot niets? De heer Kostelijk herhaalt, dat als men niet aan tafel gaat zitten, men geen invloed op de besluiten kan uitoefenen. Als men gaat zeggen dat het geen verschil maakt of men f4.50 of f8.-— keurloon be taalt, f2.50 of f5.—, dan houdt bij spr. alle redenee ring op. Voorzitter: Maar dat is nog geen reden om kwaad te worden. De heer Poland heiihaalt, dat het gezegde van den heer Kostelijk onbeschoft was. Voorzitter zegt, dat de heer Poland zooiets niet mag zeggen, anders zal spr. hem het woord ontne men. De heer Kostelijk zegt, dat aan de zaak een poli tieke tint wordt "gegeven en dat juist is zoo beroerd, terwijl we toch hier gezamenlijk zitten om de belan gen der gemeente te behartigen. Voorzitter zegt dat de heer Kostelijk dat mag den ken, maar dat is nog niet bekend. De heer Kostelijk zegt wel te merken, dat de vrind uit denzelfden hoek waait. Voorzitter: Ieder zegt zijn opinie over de zaak naar zijn oordeel, of ze steekhoudend ia, moet ieder voor zich beoordeelen. De heer Kostelijk: Het gebeurt op zoo'n misselijke manier! Voorzitter: Dat mag je niet zeggen. De heer Kostelijk zegt, nog geen antwoord te heb ben gekregen over de vraag over de noodslachtplaat- sen, die niet aan de eischen voldoen. Voorzitter zegt, dat als die niet aan de eischen vol doet die de wet op een bepaalden datum stelt, dege lijke noodslachtplaatsen niet gehandhaafd kunnen worden; de menschen hebben dat zichzelf te wijten. Een rehabilitatie. De heer Kostelijk zegt, dat als hier aan de groene tafel de uitdrukking zwabberen niet gezegd mag worden, hij, als de heeren daarmede voldoende ge rehabiliteerd zijn, die uitdrukking wel wil terugne men. De bestrijding evenwel die 9pr. hier ten deel is gevallen, is spr. in het bijzonder van de raads leden afgevallen. Voorzitter zegt, dat de heer Kostelijk misschien te hooge gedachten over zijn voorstel heeft gehad en hoewel de besprekingen voor den persoon in kwestie dan niet meevallen, dat heb je te aanvaarden. De gemeenteraad mag zich vrij uiten. Wat de zaak be treft, er is wat voor en er is wat tegen, misschien is het eerste wat te breed uitgemeten. De heer Blom meent dat niets tegen aansluiting bi1 Kring Barsingerhorn is. De heer Mienis zegt, dat de heer Kostelijk dus be pleit aansluiting bij Barsingerhorn, terwijl de an dere partij zegt: wie a zegt, moet ook b zeggen. Tenslotte brengt de voorzitter dan in stemming of de gemeente zich al of niet zal aansluiten bij den kring Barsingerhorn. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten niet aan te sluiten. Voor aansluiting stemden de heeren Mienis, Pool, Blom en Kostelijk. Hierna sluiting. POLITIE. Gevonden: een kinderportemonnaie. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. v.v.v. Wegens bedanken van den heer M. T. Roep, als secretaris, heeft de Tooneelvereeniging V.V.V. mej. A. Boontjes als secretaresse gekozen. MARKTFONDS. Het Schager Marktfonds ter verzekering van tu- berculoos slachtvee, verzekerde in het le kw. van 1927 780 runderen, waarvan in de openbare slacht huizen 3 geheel en 235 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten bedroegen f3141.79, de uitgaven f2671.65, alzoo een kassaldo van f470.14. WEGENBELASTING. Aan het belastingkantoor te Schagen en de daar onder ressorte erende buiten kan toren, zijn voor de we- genwet aangegeven 109 motorrijwielen, 174 personen auto's en 102 vrachtauto's. De totale belastingop- opbrengst bedraagt daarvoor per jaar f 18272.64. VERKOOP ING. Donderdag had; in het lokaal van den heer L. Zwa«c ftlhlflr. ten overstaan van Notaris Tüngelmaun van Heldor plaats de verkooping van het Schager Bioscopegebouw. De uitslag was. dat koopers werden de heeren L. Zwaag en Joh. de Nils voor f 6635.—. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag jl. vlug De aanvoer was groot, de prijzen waren goed. van 46—65 ets. noteerden wij. dat is in langen tijd niet gebeurd. Zoo was het met de kalf- en geldckoeien, wat den handel betrof, het zelfde, vlug. duur Met de pinken ging het maar zoo matig, daar wil den ze niet aan. De handel in stieren was zeer trek kend, de prijzen tot 45 ets. De nuchtere kalveren konden ze weer hebben, de handel was vlug en de kalveren duur. De slachtschapen gingen ook best van de hand. Deze golden van 3£—£0 gld. Voor den dood waren de lammeren heel duur verkocht, tot f 23 per ko^oel. In overhouders was het zeer stil. In bokken en geiten was nu ook geen handel. De biggen werden goedkooper verkocht bij vorige weken vergeleken, dat scheelde f 3 op een big. dat zegt nog wat. De handel was dan ook taai. De schrammen hielden nog prijs en de vette varkens werden duur en vlug verkocht, dat scheelde bij de vorige week, den hoogsten prijs. lM cent per pond. De zouters liepen tot 31 ets. Op de kippenmarkt is het tegenwoordig zeer stil; de prijzen minder. De boter werd heel graag verkocht, vooral de pra<*- boter was merkelijk duurder. SPARTA. Zondag a.s. opent Sparta I het programma der uitgeschreven Nederlaagwedstrijden om den grooten zilveren beker en wel tegen de reserves van de be kende 2de klasse N.V.B. West-Frisia uit Enkhuizen Wij hebben de Enkhuizers nog nimmer op bezoek, gehad en zijn dan ook benieuwd naar hunne presta ties; aan een voorspelling van den wedstrijd kunnen we ons dus niet wagen, maar we hopen een mooien spannenden wedstrijd te zien. Het Sparta-elftal is opgesteld als volgt: A. Windt. P. Brantnaar. Mr. J. Buiskool. P. Boon J. Rus. J. Watertor. G. Bos. A. Watertor, B. Biersteker. R. Rus, S. Bree- baart. walka,lederen dag geopend is, ook'Zondags. Overal ie ontbieden zonder prijsverhooging. NOORDSCHARWOUDB, 19 Mei. XJlien f 46,60, dxiel&n|®an f 0,301,30, grove uien f .4,70—5,30, peen f 0,20, roode kool f 0,50—2,70, gele kool i 0,10—1,10, Deensche witte f 0,402,40, alles por 100 Kg. Tatnal aanvoer: 19500 Kg. uien, 3400 Kg. peen, 16SOO' Kg. roode kool, 8200 kg. gele kool, 100500 Kg. Deensohe witte kool. HOORN, 19 Mei. 11 Stapels kleine tfiabiriekskaas f 41, 7 stapela kleine boerenkaas f 43, 5 stapels fabrieks ocxmm. De strijd om Hankau. Na eenigen tijd in betrekkelijke rust te hebben doorgebracht, schijnen de Chineesche generaals zich weer eens te gaan roeren. Het tooneel van den strijd is thans Hankau, de eerste groote stad, die door de Zuidelijke revolutionnaire troepen werd ingenomen, maar die zij zich nu zien betwist door de anti-communisten. Reeds zou de stad door de laatsten zijn ingesloten, zoodat er de staat van be leg is afgekondigd. Engeland heeft nu voor goed de betrekkingen met Tsjen, den buitenlandschen minister van het roode leger verbroken. De Britsche vertegenwoordiger Basil Newton heeft een schrijven gericht aan den Cantonneeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjen, waarin hij verklaart, -dat Engelands politiek tegenover de gewettigde Chineesche eichen geen enkele wijziging heeft ondergaan. De Britsche regeering is evenwel van meening, zoo wordt in het schrijven verder ge zegd, dat een vertegenwoordiging van Engeland bij een régime, dat bewezen heeft niet in staat te zijn de verantwoordelijkheid van een beschaafde re geering te dragen, nutteloos en niet gewenscht is. Met deze bittere pil, die Tsjen te slikken krijgt, heeft de Engelsche regeering dus voorgoed de be trekkingen met de regeering van Tsjen afgebro ken. Zij had die regeering trouwens nooit officieel erkend, hoewel de Engelsche Arbeiderspartij hier altijd sterk op aangedrongen heeft. De mogelijkheid bestaat dat Engeland nog contact zal behouden met den anti-communistischen vleugel van de nationalisten die onder Tsjang-kei-sjek staat en de sterkste is, omdat hij: over de meeste strijd krachten beschikt. Maar daarvoor is noodig dat men eerst een goed inzicht krijgt in zijn werkelijke ge zindheid. Men weet dat de argwaan opgekomen was dat Tsjang zich vooral van de communisten had los gemaakt, om het odium voor het gebeurde te Nan king van zichzelf af te wenden. Hij had ook Tsjen als minister gehandhaafd tot het geschil over Nan king afgewikkeld zou zijn en hem dus nog niet ge heel en al verloochend. Zoo is er nog allerlei duis ters in den toestand in China. Sir Miles Lampson, de Engelsche gezant te Peking,, wordt te Sjanghai verwacht en krijgt -daar gelegenheid met Tsjang- kei-sjek te spreken en zich het nog ontbrekende licht te verschaffen. Spreekt hij hem zelf nie', dan kunnen de Britsche autoriteiten te Sjanghai hem toch vermoedelijk allerlei wetenswaardig over Tsjang mededeelen. Groot tmnnlt in het Parlement. ten worden gebald. Vals- Bij de behandeling van het Vriendschapsverdrag met Italië is het er in het Hongaarsche parlement zeer rumoerig toegegaan. Het doel van dit vriend schapsverdrag wordt door graal Bethlen, den Hon- gaarschen minister-president omschreven als een groot belang voor Hongarije, dat daaruit voorkomt, dat aan de Adria het zwakke punt van het Do- nau-bekken dan een sterk Italië de wacht houdt De socialisten geboren tegenstanders van de fas cisten wijzen natuurlijk elke toenadering van Italië van de hand. Zoo ook nu weer. De correspondent te Boedapest van de „Vos9. Z." spreekt zelfs van groote schandaalscènes, waaron der het verdrag is goedgekeurd. De regeeringspartij en ook de andere burgerlijke partijen waren voor do ratificatie, maar de soc.-dem. protesteerden heftig tegen het verdrag met Musso- lini. De socialist Barnai pakte geducht uit tegen Mussolini en het fascisme. Hij verklaarde, dat Hon garije door het verdrag een kolonie van Italië was geworden, waarvan dit land gebruik wil maken voor de ontworpen actie tegen Zuid-Slavië. De regeeringspartij antwoordde op Barnai's uit val met gejuich voor Mussolini en Italië. Deze las toen verschillende krantenartikelen uit '15 voor, welke heftige aanvallen tegen Italië bevatten. Waar bij hij er op wees, dat het Hongaarsche volk toen cok niet vijandig stond tegen het Italiaansche volk, maar alleen tegen oorlogszuchtige leiders als d'An- nunzio en Mussolini. Nu barstte pas goed het tumult los: een oorver- doovend kabaal van rechts tegen links, waartus- schendoor Barnai schreeuwde, dat het Hongaar sche volk elke toenadering tot het Italië van Mus solini afwijst en protesteert tegen een vriendschaps verdrag met „de fascisten, deze rotgenooten van moordenaars". Met gebalde vuisten vlogen de te genstanders nu op elkaar in, zoodat de voorzitter slechts met de grootste moeite eenige orde kon scheppen. De premier graaf Bethlen nam daarop het woord om er tegen te protesteeren dat op zulk een wijze gesproken werd over Italië en den eersten staats man van dat land. „Door zijn woorden heeft Barnai verraden, dat in zijn aderen gocn druppel Hon- gaarsch bloed vloeit." Hetgeen natuurlijk weer voor de soc. aanleiding was voor het maken van een nieuw tumult. Zij sprongen op hun banken en rie pen: „Weg met de moordenaars en hun vrienden." Het antwoord van rechts was niet minder harts tochtelijk! De soc. kwamen een weinig tot bedaren, toen de voorzitter den premier erop opmerkzaam maakte, dat het niet aanging in twijfel te trekken of een afgevaardigde tot de Hongaarsche natie behoorde. Bethlen kon toen zijn rede vervolgen. Te midden van voortdurende interrupties pleitte hij voor Ita lië en Mussolini en verzekerde, dat het verdrag geen oorlogsvoorbereiding beteekende.. Het betrof geen bondgenootschap, doch slchts een vriendschaps verdrag. Het verdrag werd tenslotte aangenomen met de stemmen der soc. tegen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 14