4 kinderen onder zand bedolven. het Ie vliegwedstrijd New-York- Parijs begonnen. Binnenlandseh Nieuws. Gemengd Nieuws. Lts f 45.50,, B stapels boaran comC*. kaas t (T,50, Lilo., gemerkt. Totaal aanvoer: 23 stapels, wegende PÖilO Kg. Krujxllamti f 43. Hsnael goed. KIEERVBILING, SGHAGBN, 19 Mei. Aanvoer 58260 Hyeieren, gewogen en geschouwd, f5- -57 Kg., f 5,20—5,30, 58—00 Kg. _f_ 5,80—3,60, EIERVEILING HELDER, 19 Mei, i Aanvoer 15762 kipeieren, 894 eenddLeren, 97 par tijen. Wiife f 5,10—6, bruin f 5,30—6,40, eendeieren (f4,60—4,70. EIEB.VEILING Amsterdam', Prinsengracht 199. 19 Med. Hoogste priis f 7 tmididelp'rijs f 5,505,60, laagste pte prijs f 4, taendeieron f 4.,605,40. Totaal aanvaar B50.000 stuks. ILandel vlug. ALKMAAR. 20 Mei. Aardbeden f 1,30—2 per Kg., asperges dik wit |f 4'253, dik blauwt f 30-^-43 per 100 bos, bloemkool ff f 3049, hl f 1927 per 100 stuks, pred f,2,20 4,40 per 100 bos, Komkommers f 1123 per ilOO stuks, wortelen f 7,50—16,40 per 100 bos, spinazie f 0,7011,90 par 100 Kg., kropsla >f 1,20—4,20 per 100 stuks, rabarber f 3,7011,80, radijs f 2,20 f 4,40 per 100 bos., NOORDSCHARWOUDE, 20 Mei. Hingen jf 0,80,' Deensohe witte'f 0,802,20, alles per 100 Kg. Totaal aanvoer: 75 Kg. aardappelen', 19400 Kg. uien, 1600 Kg. peen, 18600 Kg. rooae kool, 8300 Kg. gele kool, 46500 Kg. Deensone witte kool. ALKMAAR, 20 Mei. Op de heden gehoudien graanmarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 86 HL. tarwe f 16—17, 54 H.L. gerst f 1414,50, 235 H.L. haver i'11^- f 12,50, 52 H.L. boonen, yr.o. bruine r 1217,50, 'oitroenboonan f 1419, duivenboonen f 16,50, witte bonnen f 24—25, 14 H.L. mosterdzaad, w.o. rood f 41, geel f 22, 14 HL. erwten, w.o. kleine groene f 21, vale f 30—46. ALKMAAR, 20 Mei- 123 Stapels, 211.000 Kg. Fabriek®, kleine m. m. jf 41, fabrieks oomm- gemerkt f 45, boeren kleine .gemerkt f 42, id. zonder merk f 39, boeren oomm. met merk f 47,50. Handel goed. ONGELUK OP DE ELECTR. CENTRALE TE .8 CRA VENHAGE. Gistermiddag heeft aan cte éleobrirohe centrale een ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen, o.w. een bedrijMngenieur, ernstig aan het gelaat zijn gewond. Gedurende eenigen tijd was er stagnatie op het geheele tramnet. De beide verwonden1 Zijb een technisch hoofd ambtenaar en een ingenieur, Zij hebben uitgebreide brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Na aan den Centralen Post te Zijn verbonden, konden Zij naar huis gaan. Tegen kwart voor vijf konden de trams weder dijden Het ongeluk op de Centrale is veroorzaakt, door dat bij net inschakelen van een nieuwe machine kortsluiting is ontstaan. Door het heet worden ivan een transformator hebben de twee personen, idie zich in de nabijheid daarvan bevonden, ko kende olio in het gezicht en op de handen ge kregen, waardoor de brandwonden Zijn veroorzaakt. De ontploffing in de Blectn^che Centrale heeft ©en volkomen verkeersstremming ito ld en geheelan tramdiemt veroorzaakt, die ongeveer anderhalf uur heeft geduurd: volgens sommigen, die het oogen- iblik van den aanvang hadden waargenomen, nog langer. De trams stonden op de gekste'plaatsen, dwars iin bochten', of st'-atm> afsluitend. Een! groote Delftsche wagen met bijVagen1 stond voor de I Spuistraat. i voor het publiek was de storing alleronaange naamst. De menschen bleven eerst wachten om dat er wel eens meer een korte storing is, maar langzzamerhand liepen overal de wagens leeg en de bussen Ha. die bussen! Hoe hebben' de Hagenaars gis termiddag de onmisbaarheid van de bussen in het stadsverkeer gevoeld. Hdlbl. WEGVERBETERING. De weg van Purmerend tot bij' Ihpendam, welke «eer druk bereden wordt en in slechten staat ver keert, zal vanwege de provincie onderhanden worden genomen. Er komt een bitomenbedokkiiig op. De berichtgever van het Hdlbl.. uit Roermond ;telefcneerde gisteravond: Hedenavond zijto bij wachtpost 11 te Gebroek Maasuiel bij Roermond door het neerstorten van fZand vier kinderen bedolven. Door spoedig toegeschoten hulp Zijn binnen 10 minuten de kleinen er uit gehaald, doch er blijken reeds drie daarvan te zijn overleden, namelijk Leo Wolters, 3 jaar, Marfcha Hoek en Titty Reynders, ieder vier jaar oud Alleen bij de kleine Aninie Hoek bleken de le- ^vensgcesten nog Zoodanig, dat men hoopt haar in het leven te kunnen behouden. OUDE NIEDORP. Ged. Staten van Noordholland hebben vergunning verleend aan den heer A. Mooij alhier voor den autbousdienst Mberbeek—Alkmaar, Moerbeek— iSchoorl. COÖP. ZUIVELBANK. In de gister gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Zuivelbank te Alkmaar, in het Land- bouwhuis, Kerkplein, werd de Rekening en Verant woording over het boekjaar 1926, sluitend met een winstsaldo van f5.061.05, goedgekeurd. Besloten werd van dit saldo f 4.250.over te brengen naar het Re servefonds, hetwelk daardoor stijgt tot f52.000.—. Uit de mededeelingen van den directeur stippen wij aan, dat door de Coöp. Centr. Raiff. Bank te Utrecht is opgericht de Grondkapitaalbank, aanvankelijk met een aandeelenkapitaal van f500.000.—; deze bank stelt, zich ten doel om stichtingskapitaal te ver schaffen aan coöperatieve fabrieken, zooals zuivelfa brieken, aardappelmeelfabrieken, stroocartonfabrie- ken, beetwortelsuikerfabrieken en dergelijke. Een groot aantal boerenleenbanken zijn Kd gewor den, zoodat ook deze Grondkapitaalbank wederom een monument is voor de eendrachtige samenwer king; het stemt tot vreugde dat dit resultaat is be reikt, omdat deze nieuwe stichting inderdaad zal bij dragen tot verdere verbetering van den toestand van |het Landbouwcredietwezen, Van de Reserve 1® f 40.000.— belegd ln obligaties Nederland, Provincies, Gemeenten en Landbouworga nisaties. In verband met de nieuwe statuten zijn de credieten der leden-Zuivelfabrieken eenlgszins gewij zigd. De plaatsing van obligaties der Coöp. Zuivelfabriek „West-Friesland" te Lutjewinkel, is een succes ge worden. Verkiezingen: de heer V. van der Sluijs, aftredend bestuurslid, en herkiesbaar, werd herkozen en liet zich de benoeming welgevallen. In de plaats van den heer J. Koopman, lid van den Raad van Toezicht, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer D. Veerman te Wognum. Ten slotte hield de heer D. J. Scheffel, Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alk maar, een zeer geslaagde inleiding over het Handels register en wat daarmede annex is. JULI AN AD ORP. De jaarlijksche paardenmarkt alhier, die anders al tijd gehouden werd in het laatst van de maand No vember, zal in afwijking daarvan, thans gehouden worden op Woensdag 27 Juli a.s. Deze verandering lijkt ons een goede toe, al is het alleen maar voor de weersgesteldheid die meestal in November niet erg aanlokkelijk is, al heeft men het 't vorige jaar daar mede getroffen. De verloting hieraan verbonden, volgt weer twee dagen later. JULIANADORP. De Vereeniging tot bevordering van getrouw Schoolbezoek, vergaderde Vrijdagavond in het lokaal van den heer J. Marees Dz. aan de Blauwe Keeten, in tegenwoordigheid van totaal 16 leden. De voorzitter, de heer S. Eriks, heette de aanwe zigen welkom, had een grootere opkomst wel ge- wenscht geacht, hoopte niettemin, dat de agenda naar behooren zal kunnen behandeld worden en verklaart de bijeenkomst voor geopend. De notulen worden gelezen door den secretaris den heer J. de Vries, en onveranderd vastgesteld. Volgt rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer L. Tigchelaar. De rekening was van te voren reeds gecontroleerd door de heeren T. Speur en L. A. Smelink. Bij monde van laatstge noemde, wordt gerapporteerd dat alles in orde was bevonden en dat de ontvangsten hebben bedragen f 561.62%, de uitgaven f326.71, met overlatende een batig saldo van f 234.91%, waarvan op de Bank is geplaatst een bedrag van f225. Niemand verlangde op deze rekening nadere toe lichting en werd tot goedkeuring derzelve en de charge van het gehouden beheer besloten, met een woord van dank aan penningmeester en commissie. Het volgende punt was bestuursverkiezing. Pe riodiek aftredend en niet herkiesbaar was de heer L. Tigchelaar, in welks plaats gekozen werd de heer L. A. Smeling, die de benoeming aanvaardde. In de vacatures, ontstaan door het vertrek naar elders van de heoren S. Biersteker Jz. en C. Hoog- Schagen Sr. werden gekozen de heeren A. Hoorns man en J. do Graaf, welke ook acceptoeren. De hoofdschotel der agenda was de bespreking van het schoolfeest. Alhoewel de praesus hierover gaarne 't woord aan de vergadering wil geven, was niemand bereid daarover het woord te voeren en nam daar voor de secretaris het woord en begon te zeggen om eerst het feest voor de grooten te regelen. Verder zal er alleen gezegd worden er is nog een goede kas, er komt weer wat bij, en zou men weieens wat verder van huis kunnen gaan dan gewoonlijk. Het reisje naar Amsterdam, gecombineerd met Zaandam, is toch altijd aantrekkelijk en vooral de speeltuin te Zaandam en het boottochtje daarheen. Spr. doet het volgende voorstel: Van hier per trein naar Amsterdam, van hot Centraal Station per tram naar Artis, Artis bekijken, uitgezonderd het Aquarium. De vroegere tramrit door de geheele stad laten vervallen, maar daarvoor in de plaats een tocht door de stad met de auto's vanLissone. Vervolgens per boot naar Zaandam, bezoek aan den speeltuin aldaar en vandaar per trein naar den heimat terug. Dit wordt algemeen goedgevonden en als datum daarvoor bepaald Vrijdag 17' Juni e.k. Volgt bespreking van het feest voor de kleinen. Uit de besprekingen blijkt dat de voetbalvereeniging J.V.C. ook dit jaar weer feest wil vieren en als voorloopige data daarvoor heeft bepaald 12 en 13 Juni a.s. Op het terrein komt dan, evenals het vorige jaar, weer een tent, draaimolen, en diverse attracties. Algemeen is men over den uitslag van het vorige jaar tevreden, en wordt besloten, dit dan ook weer te laten samengaan en wel op 13 Juni a.s., bijzon derheden voorbehouden en de verdere regeling overlatende aan het bestuur, De voorwaardon zijn, evenals het vorig jaar, vrij gebruik van den draai molen voor de kinderen en vrij entree voor de ouderen op het terrein, zoolang het feest duurt. Daarna worden verschillende personen gevraagd om de lijsten te presenteeren en daarvoor bereid ge vonden. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter zegt den aftredendon penningmeester en de vertrekken de bestuursledon dank voor hunne bemoeiingen in het belang van de ver. verricht, zegt de opgokome- nen dank voor de geanimeerde besprokingen en sluit de vorgadering. WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Uit Axel. 20 Mei. De voerman G. uit Koewacht, die met een vrachtwagen den onbewaakten o^rweg nabij 'Clinge wilde oversteken, is wonder boven won der aan een groot ongeluk ontkomen. Het paard, dat voor den wagen gespannen was, werd door de locomotief gegrepen en gedood; de wa gen werd geheel vernield. De voerman is door den schok van den wagen ge worpen, doch kwam er met enkele lichte kwetsuren en den schrik aL DOOR DE LUCHT NAAR INDIA Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor: Naar aanleiding van het bericht, dat de Amerika de heer Van Lear Black, met de K.L.M. naar T*di\ heen en terug wil vliegen, zijn bij de K.L.M. verscheidene aanvragen binnengekomen van perso nen, die aan dezen tocht willen deelnemen Dit is inderdaad niet mogelijk, daar de heer Van Lear met zijn gezelschap alleen wenscht te reizen. Ook komen aanvragen binnen van personen, die niet met den Amerikaan "^hen te reizen, maar voor den eersten tocht per vliegtuig naar Indië ge noteerd wenschen te worden. Uit deze brieven die voor het meerp^eel van za kenlieden zijn. blijkt wel. dat er voor de luehtver- binding tusschen Nederland en de Koloniën een steeds groeiende belangstelling bestaat. Tel. EEN DOODENSPRONG. Dezer dagen rapporteerde een baanschouwer der S.S., zoo meldt het Soer. Hbl., dat hij des morgens onder de brug van kunstwerk no. 15 tusschen Kesamben en Wlingi twee vrouwenlijken, liggende op de keien van de rivierbedding had ontdekt. Eerst werd gedacht da.t de vrouwen zouden zijn overre den door den avondtrein van den vorigen dag of door den ochtendtrein jvan diien morgen, doch rails noch dwarsliggers vertoonden bloedsporen. Ook de lijken waren gaaf en vertoonden alleen verwondingen die op een zwaren val wezen. Bij onderzoek bleek, dat beide vrouwen passerwaarts zijn gegaan op dien morgen en daar de brugover- gang een belangrijke bekorting- van den gebruikt lijken weg beteekent, schijnen de vrouwen den kortsten weg gekozen te hebben. Niemand kan zeg gen wat er toen precies gebeurd is,'maar vermoe delijk zijn de vrouwen, druk pratende, midden op de brug plotseling voor den eersten trein van Wlingi richting Kesamben komen te staan. Geen uitweg ziende, hebben zij toen den doodensprong gewaagd en sloegen te pletter op de steenen in de diepte. ZUIDERZEEWERKEN BIJ FUBK'4. Uit Hftrlingon, 20 Mei. Dezer dagen hebben het bestuutyan de V.V.V. alhier en eenige genoodigden een proeftocht gemaakt naar de Zuiderzeewerken bij Zürich, ter voorbereiding van de dezen zomer te on dernemen pledziervaarten. De tocht mag als bijzonder geslaagd worden be schouwd. Toen. men de vele kranen en machinerieën nader de, werd het gezelschap over de beteekenis van al dat matrieel uitvoerig ingelicht. „Zie heeren", zoo zeide de leidsman, „die twee-pijper daar aan den rand is een zandzuiger. Op eenigen afstand daarvan ligt een groote baggermolen. De kleinere booten zijn sleepbooten, welke de baggerbakken met zand en keileem naar het reeds ontstane eilandje sleepen. Dan krijgt u weer een groote baggermachine, weer sleepbooten met bakken en dan een knijper, welke groote hoeveelheden keileem uit de bakken hapt en juist daar brengt, waar -men bet hebben wil". En dan ziet men daar een stelling, waar de cylin- ders op steunen, welke aan den zuiger worden ge schroefd. Zoodoende kan men het zand neerstorten op eenige honderden meters afstand van de plaats, waar het uit de bakken wordt opgezogen. Regelmatig ziet men de kranen zwaaien, regelmatig openen groote monsters hun muilen en braken groo te hoeveelheden keileem op steeds grooter wordende wallen. Wij voeren de haven binnen, blijkbaar de sluisput in wording. Een baggerbak met 215 kub. M. zand zou door een zuiger worden leeggezogen. De slurf werd neergelaten, eon cylinder spoot wator, en hot meng sel werd opgezogen en een honderd meter verder op het eiland gespoten. In een kwartiertje was de heele hoeveelheid zand verplaatst, een nieuwe bak schoof aan, en het werk herhaalde zich. Steeds dichter na derden wij de werken. Duidelijk zag men, dat een eiland midden in de zee was opgespoten. Voor zoo ver wij konden nagaan, zullen hier de opslagplaat sen komen. Men is voorts bezig met het maken van den ringdijk voor den sluisput. Er is een onophoudelijk af- en aanvaren van sleepbooten, baggerbakken, motor- en direotieboo ben.. Na alles bezichtigd te hebben, vertrok het: ge zelschap weer. voldaan over den geslaagden tooht. Het is de bedoeling van V.V.V. om dezen zo- nier uitstapjes met salonbooten naar de Zuiderzee werk en te organiseeren, ten einde het publiek ge legenheid to geven den arbeid' in «yn beginsta dium te zien. Tel. EEN LOGEMENTSSCHIP VOOR DE ZUIDERZEE WERKERS. Morgen zal als logementsschip bij de Zuider7«"- werken in dienst worden gesteld het sinds 1920 uit de sterkte der zeemacht afgevoerde artillerie-instruc tievaartuig Bellona. De Maatschappij tot uitvop^'n? van Zuiderzeewerken, gevestigd in Den Haag. heeft dit schip aangekocht van het ministerie van f ciën, en op de marinewerf te Willemsoord is b»*t. naar een ontwerp van ir. C. van Dam voor zijn niau- wo bestemming klaar gemaakt. Zes ploegen van 20 tot 24 man worden op het schip ondergebracht. Iedere ploeg heeft een ploegbaas, die met zijn gezin aan boord woont en bij wien de manschappen van de ploeg in den kost zijn. Elke ploeg heeft de be schikking over oen dagverblijf, waarin lange houten tafels en bank staan, en een nachtverblijf met 24 houten kooien. Es is een flinke cantine aan boo^d waarin op de vrije avonden een bioscoopvoorstel ling gegeven kan worden; verder is er een schr"*- zaaltje WIERINGEN. •Het gemeentebestuur van Wieringen heeft den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzacht, oe Rijksvergoeding toe te staan voor een boventalligen onderwijzer, aan te stellen aan de school to Wosterland. Hot gemeentebestuur motiveert zijn verzoek als volgt: Het aantal leerlingen van bedoelde school be draagt thans' 88, waarvan aan 33 door het hoofd dor school en aan 55 door den onderwijzer van bijstand les moet worden gegeven. In verband met de be schikbare plaatsruimte is het echter noodig geacht •de derde klasse te splitsen en over de beide leerkrach ten te verdoeln. Deze ongewenschte toestand is een gevolg van do toename van het aantal leerlingen, veroorzaakt door de aanwezigheid van vele arbeiders, van elders gekomen ten behoeve der Zuiderzeewer ken. Afdoende verbetering is allen mogelijk door aanstelling van een derde leerkracht aan de school. Daap het ongerief echter uitsluitend een gevolg is van de uitvoering van Rijkswerken, wordt het niet billijk geacht, dat de jaarwedde van dezen derden onderwijzer ten laste der gemeente zou komen. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Maria Johanna, dochter van Cornelis de Wit en Anna Alida Gouwenberg. Pieter. z. v. Dirk Bakker on Siimontje Raven. Getrouwd: Gerardus Groen. 29 jaar. kaashandelaar te Uitgeest en Catharina Verduin. 22 jaar, zonder be roep. te Zijpe. Bartholomeus Dapper. 31 jaar. land bouwer en Guurtruida Visser, 25 jaar. zonder beroep, beiden te Zijpe. Adriaan Jan Hoogland. 24 jaar. tim merman en Maartje Oosterman. 22 jaar. zonder be roep. beiden te Z"r>e. AÜdert Molenaar. 24 jaar. vracht rijder en Sophie van der Vliet, 21 Jaar. zonder beroep beiden tel Zijpe. 4 Overleden: Margaretha Elizabeth Kok, 83 jaar wed. van Jacob Middelie. Jacobus Pieter van der Ploeg, 64 jaar, echtjgenoo tvan Sijbrigje Tanjaj Rijkerut van der Velden, 82 jaar, ongehuwd, Neeltje Boontjes. 71 jaar, wed. van Dirk Brommer, «"-der van Jan Brommer. INBREKERS GEPAKT. Aan het postkantoor te Königshütfce was i tnApril j.1. 1 Vi millioen zloty, toebehoorende aan de Pool- sohe Nationale bank, door inbrekers gestolen. Als daders 'kwamen in aanmerking een postbeambte en een koopman, die na het plegen van den diefstal naar Duitsohland waren gevlucht. Gisteren werd bij een bank te Offenbaoh een half millioen zloty te koop aangeboeden. Wantrouwend geworden door de hoogte van het bedrag waarschuwde de directie de politie die, den aanbieder in hechtenis nam. In zijn bezit was nog een half millioen zloty. Zijn medeplichtige werd kort daarop eveneens in hech tenis genomen, toen hij op het punt stond een bui ten Offenbaoh geleigen villa to koopen. Hij werd m het. bcz.t bevonden van 400.000 zloty. De id$o- ven hadden bij het overschrijden van den gTens het bedrag verstopt in een stuk speelgoed dat eon klein kind bij zich had. EEN ONGELOOFLIJK TOEVAL? De Engelsche bladen zijn verantwoordelijk voor èen bericht uit Bedford, over een ongelooflijk toe val dat zich daar voorgedaan heeft. Vier bridge- spelers zaten te kaarten met een spel dat niet nieuw en niet oud was. In de derde rubber waren de kaarten op een gegeven ooenblik op de gewone wijze gewassehen en gecoupeerd en toen er gëge ven was, bleek elk der spelers dertien kaarten van één kleur in handen te hebben. Degeen, die de har ten had, maakte deze kleur troef en bood vier har ten, de volgende speler vroeg zeven schoppen en legde meteen zijn kaarten open op tafel. Een van de spelers heeft aan een journalist die hem uitvroeg, verteld dat er geen sprake was van eenig gegoo chel vooraf met de kaarten. Men zou kunnen den ken dat iemand eerst met het spel patience speeld had, maar er waren al twee rubbers met dit spel gespeeld. Ook de andere spelers verklaren nadrukkelijk dat het geval zich werkelijk zoo toegedragen heeft en een van hen had de naieviteit om op te merken, dat hij. zoo iets wel nooit meer beleven zou. IndeidF want wiskundigen nehilnen uitgerekend te hebben dat do kana slechts 1 op 2000 trillioen isl Tw-rwru zullen er menschen genoeg zijn die tegenover dit ganscb buitengewone toeval sceptisch blijven. DE WERKING VAN DEN VESUVIUS. Men schrijft uit Rome d.d. 18 dezer aan de Msb.: Omtrent ae vernieuwde sterfte werking van den Vesuvius, waarvan de directeur van het observa torium, prof. Malladra, reeds berichtte, valt nog het volgende mee te deeleni: De voortdurend zich in werking bevindende vul kaan, vertoonde de laatste maanden^ voortdurend een constante, ietwat verhoogde activiteit. Deze is in de laatste 24 uur bijzonder sterk toegenomen, wat zich openbaart in een vermeerdering van de uitgestooten asch en lava^ waarbij lavabrokken tot 100 meter hoog- in de luolit worden geslingerd'. Nu en dan ontspringen uit den krater geweldige vuur kolommen. Het ^gerommel, dat met de uitbarstingen gepaard gaat, is tot in het observatorium te hoot- ren. De seismografisehe toestellen Zijn bijzonder onrustig en teekenen voortdurend bewegingen in de aarde aan. Meest vertoont de Vesuvius in het voorjaar een verhoogde werking; de laatste jaren was zulks ech ter nauwelijks merkbaar. In November evenwel van het vorig jaar trad een sterkere lavestroom op die zijn gewonen weg naar de Valle dell' Inferno nam. Reden voor ongerustheid is er vooralsnog niet. Dat zou eerst het geval zijn wanneer de lavastroom de richting Zuid-Oost zou nemen, waaraan steeds ge vaar verhonden is. Uit New York. 20 Mei. Lindbergh is vanmor gen op het vastgestelde uur opgestegen voor den tocht New York—Parits. Uit Halifax i(Nieuw Schotland). 20 Mei. De Oce aanvlieger 'Lindbergh werd kort na 1 uur des mid dags aan de kust gezien. Hij vloog laag en zeer snel. Het was mooi weer. Reuter seint nog uit New York. dat Lindbergh'® machine niet is uitgerust met drijvers. Hij heeft ook geen draadlooze aan boord. Zijn eenig reisgezelschap iseen klein katje. Uit St. Johns, (Newfoundland). 20 Mei. Capt. Lindbergh vloog om 2.05 (Am. tijd) boven de engte tusschen Nieuw Schotland en Cape Breton-eiland. Marine-experts zijn van meening. dat het weer boven den Atlantischen Oceaan thans zoo goed rno gelijk is. Uit New York. 20 Mei. Lindbergh hoeft nu de kust van Nieuw Schotland verlaten. I-Iij vliegt heel hoog. moet 200 .mijlen over zee naar Kaap Race. DE TWEE TRAMONGELUKKEN. Begrijpelijke sensatie hebben de tramongelukken te Frarifort en Kassei (zie elders in dit nummer), jewelct begrijpelijk vooral, omdat wel niemand n den tegenwoordigen tijd er meer aan denkt, dat hem in een tramwagen een dergelijk ongeluk zou kunnen overkomen. Het gebourde te Frankfort heeft het kleinste aan tal slachtoffers geëischt: een conducteur en een 71- jarige pasagier werden hier gedood, terwijl vier personen zwaar en eenigen licht gewond werden. Het ongeluk had plaats door botsing van de elec- trische tram, die met twee aanhangwagens reed, met een rangeertrein van de lmvenlijn. Terwijl deze laatsto passeerde op eon overweg, reed plotseling de stilstaande electrische tram op, met het gevolg, dat de twee aanhangwagens door den rangeertrein in de flank gereden en omvergeworpen werden. De catastrofe te Kassei was van ernstiger aard, Zij dompelde de stad, die vol vreemdelingen was in verband met de „Kasseier Maiwoche" in diepen rouw. Toen het bericht van het gruwelijk gebeuren zich in den loop van den avond (de ramp geschied de ongeveer half acht) door Kassei verspreidde, wer den -dadelijk alle vlaggen, die in de feestweek waren uitgestoken, ingehaald; de strijkjes In de café's bra ken hun programma af. Voor het gebouw vun het Rooclo Kruis on het stedelijke lijkenhuis liep een angstige menigte to hoop; velen, wier verwanten dien dag een uitstapje hadden gemaakt en die het ergste vreesden, verlangden tot do gewonden of dooden te worden toegelaton. Vreeselijlte tooneelen speelden zich af, waardoor de algemeene ontstelte nis nog vermeerder werd. De bladen geven de volgende bijzonderheden; In den ongelukswagen, die aan het eindpunt van lijn vijf voor vortrek gereed stond, zaten in het ge heel 32 personen. Van dozen werden er negen ge dood. 19 zwaar en vier lichtgewond. Er hadden ge durende den korten doodenrit, zoo vertelde een oer lichtgewonden, ontzottonde scènes plaats. Eerst na dat de wagen een twintig m. ver gereden had, be merkten de passagiers, dat er geen bestuurder op was. Oogenblikkelijk ontstond een paniek onder de inzittenden. Een vrouw wierp haar beide kinderon uit de steeds sneller benedenwaarts rollende tram en sprong ze na, zonder dat zo hevig letsel be kwam. Een jong meisje trachtte ook van den wagen te springen, maar werd door haar aanstaande met «eweld van de treeplank afgetrokken. Wild drongen allon naar den uitgang, tot plotseling de tram in een bocht uit de rails vloog, nog even doorreed, en toen met een geweldigen smak tegen een ijzeren paal opbotste en onderstboven viel, oud en jong on der haar ruines bedekkende. Een koopman, die in een nabijgelegen tuin het ongeluk zag gebeuren, en de eerste was, die op de plaats van de ramp verscheen om hulp te verlee- nen, kon door het weg- en afrukken van eenige plankenresten en verbogen staven een paar ge kwetsten uit het kluwen van menschen halen, die in den omvergeworpen wagen luide om hulp rie pen. Nauwelijks tien minuten later waren brand weer- en Roode Kruismannen op de plaats des on- heils. Uit een oficieel politierapport blijkt, dat op het oogenblik, toen de tram zich onverwachts in be weging zette, wagenbestuurder en conducteur ter hoogte van het achterbalcon op straat stonden. Toen de passagiers tot de ontdekking kwamen van hetgeen er eigenlijk gebeurde was iedereen zoover buiten zinnen van angst, dat niemand er aan dacht de rem in werking te brengen. Volgens getuigenis van een der lichtgewonden is het ongeluk het gevolg geweest van het feit. dat oen elfjarig knaapje al spelend, zonder natuurlijk te weten wat hij eigenlijk deed, de rem heef tlosge- maakt, zoodat de zwaargeladen wagen dadelijk in beweging kwam. De snelheid moet al dadelijk zoo groot zijn ge weest, dat bestuurder noch conducteur den wagen konden inhalen. Daar een bepaling van het regle ment zegt, dat het wagenpersoneei een wagen niet onbewaakt mag laten, worden zij verantwoordelijk geacht voor de ramp. DE INVAL IN DE RUSSISCHE SOVJETGEBOU WEN TE LONDEN. Naar aanlieiding van den inval in de gebouwen van de „Arcos" en van de Russische handelsdele gatie heeft minister Joynson Hicks in het Lager huis te kennen gegeven, dat het te onderzooken m beslag genomen materiaal van zoo groote omvang rijkheid is gebleken, dat een volledig overzicht nog onmogelijk gegeven kon worden en daarom aan de leden van het parlement verzocht werd. tot Dinsdag geduld te oefenen. De oppositie deed nog verschillende vragen over de zaak. waarvan er eenige, die te ver afdwaalden, niet door den speaker werden toegelaten. Verrassend was

Schager Courant | 1927 | | pagina 15