Scbager Courant Raad Callantsoog. IJsheiligenviering in Derde Blad. Zaterdag 21 Mei 1927. 70ste Jaargang. No. 8053. Vergadering van den Raad op [Donderdag 19 Mei 1927, des middags half 3. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burge meester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stukken. Van de commissie van uitvoering voor den vleeschkeuringsdienst Barsingerhorn, is een afschrift ingekomen van het schrijven dat aan den Minister is verzonden en waarin gevraagd wordt om onthef fing tot 1 Juni 1928 van de bepaling, dat met 1 Juni 1927 de noodslachtplaatsen en vleeschwinkels aan de bij de wet gestelde eischen moeten voldoen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat in verband met ue plan nen tot uitbreiding van den tegenwoordigen vleesch- keuringskring en eventueel© stichting van een ver werkingsinrichting en centrale noodslachtplaats een bijeenkomst zal worden gehouden op 23 Mei a.s., waarin den raadsleden gelegenheid zal worden gege ven de oprichtingsplannen meer in details te verne- men- j Van Ged. Staten kwam de mededeeling in, dat van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de beschikking afkwam, dat vanaf 1 Januari 1927 tot wederopzegging een jaarlijksche bijdrage ad f100 wordt verleend in de kosten voor voorziening van verloskundige hulp in deze gemeente en dat Ged. Sta ten nu ook geen bezwaar hebben uit de provinciale fondsen tot wederopzegging een dergelijke bijdrage te verleen en. B. en W. hebben zoowel aan den Minister als aan Ged. Staten een schrijven gericht, waarin dank wordt betuigd voor deze beschikking. De heer Kooger vraagt of niet iedere gemeente een dergelijke bijdrage ontvangt. Voorzitter antwoordt ontkennend, het is een zeer bijzonder geval. Vroeger ontving de gemeente de bijdrage ook, later niet meer en thans is het ^dan nu weer gelukt de bijdrage te verkrijgen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de rekening der gemeente over 1925. Voorzitter merkt op. dat vorig maal behandeld is een nota van opmerkingen over deze rekening; 13 op merkingen werden gemaakt, aan 2 ervan heeft de Raad voldaan en nu is evengoed de rekening goedge keurd. Het was dus wel een storm in een glas wa ter. Van Ged. Staten kwam bericht, dat voor gemeenten met minder dan 2000 ingezetenen, de contributie voor het Centraal Archief inzake Hulpbetoon, terugge bracht is tot f5.Toezegging werd gedaan een jaarverslag te zenden en waar dit verslag nog niet is ontvangen, willen B. en W. nog wachten met een beslissing. Goedgevonden. Ingekomen is de rekening over 1926 van de Gezond heidscommissie te Schagen; de ontvangsten bedroe gen f 1420.39, de uitgaven f 1338.84, batig saldo f 81.55. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Prov. Bestuur kwam een afschrift van het schrijven aan de gemeente Middelie over de verla ging van tarieven voor bedrijfsabonnementen van het Prov. Waterleidingbedrijf en waarin gevraagd wordt de aansluitbeweging thans te willen bevorde ren. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. al 't mogelijke doen om de aansluiting te bevorderen, een conferen tie met den directeur van het Bijkantoor Schagen is gehouden en aan alle eigenaars van perceelen die, hoewel daartoe in de gelegenheid, nog niet zijn aan gesloten, een schrijven zal worden gericht. Onder dankzegging wordt voor kennisgeving aan genomen het beredeneerd verslag over den toestand van het Lager Onderwijs. Het verslag over 1926 van de Handelswinteravond- school te Schagen, ligt voor de leden ter inzage. Een openlucht-uitvoering. Van de V.V.V. te Callantsoog is een. verzoek inge komen om een garantiebijdrage ad f100. Door het Zomertooneel zal op 17 Juli een openluchtvoorstel ling, n.1. het treurspel „Jozef in Dothan", worden ge geven en voor die voorstelling wordt een garantie gevraagd van f 300. V.V.V. vraagt nu van de gemeen te een garantiebij drage van f 100. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, omdat er weinig risico aan is verbonden. Is het slecht weer, dan zal er geen voorstelling worden gegeven, is het goed weer, dan zal het garantiebedrag wel niet noodig zijn, terwijl de voorstelling voor onze plaats een zeer propagandistische werking zal hebben. De heer Mooij kan zich met het voorstel vereenigen, het is beter volk te lokken dan dat het naar bui ten gaat. Als men ziet wat in Anna Paulowna op touw wordt gezet om volk te trekken, gebeurt hier niet veel. Met algemeene stemmen wordt het verzoek toege staan. Aan het verzoek van de Federatie van Vereenigin- gen voor Ziekenhuis verpleging en Ziekenzorg om adhaesie op een adres aan den Minister, om de ver- pleegkostenvoor de Academische Ziekenhuizen niet te verhoogen, wordt overeenkomstig het advies van B. en W. voldaan. Aan A. Kossen, P. Möoij en Jb. Zander, wordt voor een half jaar ontheffing verleend voot hun aanslag in de hondenbelasting. Van den heer D. Sleutel is bericht ingekomen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den Raad en tevens als voorzitter van het stembureau III. Door het Hoofdbestuur is als opvolger van den heer Sleutel tot lid van den Raad benoemd de heer W. Govers, die bericht heeft de benoeming te aanvaar den. Zal straks behandeld worden. Mevr. Breebaart—Van der Horst en de heeren E. Smit en P. Vos, zonden bericht dat zij hunne benoe ming als leden van de commissie van toezicht op het L. O. aannemen. Aangeboden wordt het Verslag over 1926 betreffen de de Volkshuisvesting en verslag over 1926 betref fende den toestand der gemeente. Beide verslagen zullen circuleeren. Weinig animo. Van het Bestuur der afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, is het verzoek ingekomen om toe te treden tot de Adviescommissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. B. en W. stellen voor niet op het verzoek in te gaan, in de eerste plaats om de f 10 contributie, maar in de twee de plaats omdat zij blij zijn als in de gemeente ge bouwd wordt en men niet met te strenge eischen voor den dag moet komen. Voor belanghebbenden veroorzaakt de toetreding kosten en zal het dus het bouwen niet aanmoedigen. De gemeente heeft voorts een bouwkundig opzichter, die de plannen nagaat. 100 gemeenten hebben slechts 7 zich aangesloten. Van de ruim Zonder bespreking gaat de Raad met het advies van B. en W. accoord. Op voorstel van B. en W. wordt overgegaan tot een technische wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1926, en tot het doen van af- en overschrijvin gen op die begrooting, tot een bedrag van f 1695.93. In verband met een paar foutieve ramingen, wordt de begrooting 1926 van het G.E.B. gewijzigd. Voorgesteld wordt ook de begrooting der gemeente, dienst 1927 te wijzigen. Voorzitter licht toe, dat de ontvangsten te vermeerderen zijn met f200 voor bij dragen verloskundige hulp en f6 aan pacht, zomer huisje Vos. Bij den laatsten brand is gebleken, dat niet vol doende brandbluschmateriaal aanwezig was en B. en W, overwegen het plaatsen van standpijpen en aankoop van meerdere slangen. Een definitief voort stel hebben B. en W. hieromtrent nog niet, maar het voornemen bestaat, om de ontvangstbedragon van f206 voor dit doel te bestemmen. Goedgevonden. Afscheid van wethouder Sleutel. Thans komt aan de orde het afscheid van wethou der Sleutel, die wegens vertrek uit de gemeente ont slag heeft gevraagd als lid van den Raad. Voorzitter zegt zeker namens allen te spreken, als hij den heer Sleutel dank zegt voor al hetgeen hij in het belang der gemeente Callantsoog heeft verricht. Ook persoonlijk wil spr. den heer Sleutel zijn dank betuigen voor de vele technische adviezen op finan- tieel gebied. Wel is waar ging de heer Sleutel daarbij uit van een vrij pessimistische gedachte, maar laten we maar denken, dat dit de wijze is om rijk te wor-, den. Spreker wil den heer Sleutel nog niet toewen- schen een rustige levensavond, omdat de heer Sleu tel daarvoor nog te jong is, maar spr. hoopt dat de heer Sleutel op prettige wijze nog lange en voorspoe dige jaren in zijn nieuwe woonplaats mag slijten. De heer Sleutel heeft 'zelf gezegd, dat zijn werkkring nog voor het grootste gedeelte in Koegras is en de heer Sleutel zal dus nog dikwijls in onze gemeente aan wezig zijn. Spr. twijfelt niet of de raadsleden zullen; dan nog gaarne van zijn adviezen willen profiteeren. Mijnheer Sleutel, aldus eindigt spr., namens ons al len wensch ik u bij het afscheid van deze vergadering het beste toe. De heer Sleutel verkrijgt thans het woord om in de volgende bewoordingen afscheid van den Raad te nemen: Zooals u allen zooeven heeft vernomen, heb ik de laatste vergadering met U medegemaakt. Vanaf 2 September 1919 heb ik deze bijgewoond als raads lid en vanaf 17 Januari 1922 als 2de wethouder. Bij deze laatste benoeming heb ik een beroep ge daan bij de raadsleden op algemeene samenwerking. Ik kan constateeren. dat dit algemeen is gebeurd. In dezen korten tijd. dat ik hier zitting had. is er heel wat gebeurd, al i9 het natuurlijk niet zooveel als in een groote gemeente. Doch over wat is ge beurd. mag men in dezen Raad tevreden zijn. n.1.: 1. Aanleg van den Duinweg; 2. Electrisch bedrijf; 3. Aansluiting aan de Prov. Waterleiding; 4. Restau ratie van kerk en toren; 5. Verschaffen van land aan landarbeiders, n.1. de stortgronden langs het N.H. Kanaal. 'Dat dit alles tot stand is gekomen, komt door bo vengenoemde samenwerking, die in dezen Raad heeft bestaan. Alhoewel wij het zakelijk direct wel eens niet eens waren, is dit alles toch tot stand ge komen. Een heugelijk feit voor ons allen is. dat, ondanks de zakelijke oneenigheid, de persoonlijke heid daar niet door heeft geleden. Burgemeester Breebaart, ik heb bij Uwe installatie als Burgemeester d.d. 18 Mei 1926 gesproken over den financieelen toestand der gemeente, en om de be lastingen. welke hier te hoog zijn. dragelijk te maken. Ik heb gezien, dat U hiertoe pogingen doet, en kan ook constateeren. dat dit U met enkele dingen ge lukt is. Toch hoop ik. dat het U met de Wethouders en den geheelen Raad' moge gelukken, om de hoofd bron daarvoor, n.1. een hoogere uitkeering van het Rijk, volgens de Wet van 1894. ..een verouderde Wet", was f 166 per inwoner en moest ze zeer zeker zijn f 5.zoo spoedig mogelijk te verkrijgen. Volgens mijn overtuiging, is dit zeer noodig en dat zal ook wel blijken als het jaar 1927 wordt afgesloten. Ik hoop dan ook. dat het Rijk tot de overtuiging zal. komen, eer het te laat is. Burgemeester Breebaart. ik dank U voor Uwe vriendelijke woorden tot mij gesproken, niet alleen od dezen dag. doch ook op dien van 7 Mei j.1. tot mijn kinderen op hun huwelijksdag en tot mijn fa milie. Ik dank U ook voor de aangename samen werking op de vergaderingen. Alhoewel wij het al tijd niet eens waren, is de geest dezelfde en heeft de persoonlijkheid tusschen ons daar m«t onder geleden. Wethouder Kruisveld. ook tot U een woord van dank voor onze aangename samenwerking op de ver gaderingen en daarbuiten. En ten laatste dan een woord van dank. aan alle Raadsleden, want ik geloof, dat dit wel op zijn plaats is. Al ga ik nu de gemeente verlaten. U begrijpt wel, dat ik1 toch de verslagen der Raadsvergaderingen van Callantsoog wel zal volgen en mee zal leven wat hier zal gebeuren in de toekomst. Ik hoop dat de gemeente CallaDtsoog haar moeilijke financieels zorgen zal te boven komen en in lengte van dagen in groei, bloei en vooruitgang moge toenemen. Ook aan de pers betuig ik mijn dank voor de me dewerking Applaus. Voorzitter dankt den heer Sleutel voor de woorden tot hem gesproken. Het nieuwe raadslid. De heeren Vries, Hollander, en Mooij worden thans aangewezen als leden der commissie, belast met het nazien der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer W. Govers. Na schorsing en heropening van de vergadering wordt bij monde van den heer Hollander tot toela ting geadviseerd, warna de raad overeenkomstig 'dit advies besluit. De heer Govers wiordt de raadzaal binnengeleid en legt in handen van dein voorzitter de bij de wet veredsohte eedetn af! Voorzitter verklaart den heer Govers hierna ge ïnstalleerd als lid van den Raad. Spreker heet hem namens allen hartelijk welkom. Wel mogen we ons er over verwonderen zegt spreker, dat II ondanks üw hoogen leeftijd het heeft aangedurfd zitting te nemen, doch aan den anderen kant ap>- precieeren wij het, dat u op uw leeftijd uw kracht nog wenscht te geven aan de belangen onzer ge meente. TJ, die Zooveel jaren langer de gemeente heeft gediend dan ik, behoef ik niet tef zeggen wat uw taak .als raadslid omvat, dat zult u best weten. De heer Govers dankt de voorzitter voor deze waarden. De wethoudersbenoeming. Aan de arde wordt gesteld, de benoeming van een wethouder, vacature Sleutel. Rij eerste stemming, worden uitgebracht 8 stam men op den heer M. Vries, 1 stem op de heeren Kooger. Hollander en Mooii, en 1 stem blanco. Rij ae tweede stemming is de uitslag: 8 stem- 'fhen op den heer Vries, 1 stemJ or de heeren Koo ger en# Hollander, 2 stemmen blanco, zoodat ge kozen is de heer Vries. Do hoer Kooger was van oordeel dat do heer Vries geen 2/3 der stemmen op zich had ver- eenigd en dat dus nogmaals een stemming moest plaats hebban. Voorzitter wijst er op dat de volstrekte meer derheid, 8 van de 5 geldige stemmen, op den heer Vriei ie uitgebracht. Op de v g van den voorzitter of de heer Vries de benoeming aanneemt, antwoordde deze dat de functie moet worden waargenomen tot begin September en spreker accepteert daarom. Voorzitter wenscht den heer Vries geluk en hoopt tot dien tijd prettig, in het belang der gemeente met hem te zullen samenwerken. Tot voorzitter van het stembureau in stemdis- triofc III wordt benoemd de heer Vries, tot lid van dat stembureau, vacature Vries, de heer W. Kooi man, en tob plaatsvervangend Itid vaoabure Kooi- man{ de heer F. X. Veul. Bij de rondvraag wijst de heer Kooger op heb feit dat ook te Groote Keerben. do brandblusinidd'elan ontoereikend zijn en dat bijv. bij brand ten huizo van de heer Kruisveld^ de voorkamer niet kan wor den bereikt V 'cr/irirr antwo rdr: srr k" m zh'n toelichting misschien wat onvolledig te zfjn geweest, maar dat I ook door R. en W. was overwogen te Groote Koeten een brandkrnan te plaatsen, of het slan- genmuteri. al uit te breidem Tot volledige resul taten Zijn R. en W nog niet gekomen, daar de "i bespreking nog pas kort geledon is beginnen. Do heer Vries wijst er op dat de kanten aan den Niouweweg wat te recht Zijn afgestoken. Voorzitter zegt dab heb wel een groot woord is, ma.'ir spreker vraagt den Wethouder van1 publieke werken., den heer Kruisveld, hiernaar met den heer Vries oen onderzoek te willon instellen. I ierna sluiting. Gisteren begon het reeds in Castello; de klokken. die zich sedert Pa9chen rustig hadden gehouden, daverden weer uitbundig, telkens een kwartier lang. Daar ik malaria heb hinderde dit. zich elk half uur herhalende gedreun mij ontzettend. Ten slotte kon ik m-ijn hersenen niet meer hij mijn werk bepalen en ging uit. Wat is er toch te doen? De IJsheiligenl San Mamerto is vandaag! Mensch. dien kan ik niet als IJsheilige. ik ken er maar drie: Pancratius. Ser- vatius en Bonifacius, riep ik uit, zijn die drie dan nog niet genoeg? Het bleek, dat men hier Mamer- tus. die bisschop van Vierrne is geweest er ook bij gehaald heeft, en wel in de wijnstreken in Frank rijk, Duitschland en Italië. Ik kan me begrijpen, dat ze in de wijnstreken de IJsheiligen te vriend houden, want wanneer een nachtvorst de jonge loten der wijnstokken met zijn kouden adem raakt, dan is bij voorbaat de wijnoogst mislukt. Geen of weinig drui ven zou dat beteekenen. dus bijna geen wiln. ergo ellende in de streek. Hier bij ons leeft men van den wijn. De wijnen der Castelli: Velletri. Genzano, Ariccia. Albano. 'Castel Gandolfo.. Marino, Grotta- ferrata. Frascati en Tivoli zijn beroemd. Op hoeveel wijnhuizen in Rome leest men niet: wijnen der Castelli. waarmede dan voor den fijnproever alles ge zegd isl Vorst kam men daarom hier niet gebrui ken. Het ziet er trouwens vooreerst niet naar nacht vorst uit. Eerst hebben wij het een paar weken lang zonder regen moeten stellen, nu. al 4 dagen lang, zonder zon. Het is hollen of stilstaan, het regent voortdurend. Beter ware geweest, eerst flink regen en dan droog weer. maardan zouden de IJsheiligen wellicht niet in staat zijn geweest de nachtvorsten te keeren en dit gaat bij regen gemakkelijk. Vandaag is het San Pancratio. Ik wist het al om 6 uur vanmorgen, want op dat uur begonnen de klokken in Albano hun stem te verheffen naast die van Castello en toen ik daardoor goed wakker werd. dacht ik aan mijn echte IJsheilige. aan St. Pancras en meteen aan het dorp van dien naam. waar onze goede Schager Courant vele lezers telt. Is er één beter bewijs dan de naam van dit Noord- Hollandsche dorp om aan te toonen hoe populair deze St. Pancratius in Nederland was. Waaraan die populariteit toe te schrijven is. weet ik niet. Hij was een Phrygier, die door paus Marcellinus ge doopt was. Gedurende de Christenvervolgingen van Keizer Diocletianus werd hij gegrepen en 12 Mei 304 ter dood gebracht. H'ij had dus eigenlijk mets met Nederland te maken, geheel anders dan St. Serva- tius. ter eere van wien wij morgen feestvieren. Die was in Limburg geboren en werd bisschop van Ton geren in Brabant. Eerst wilde ik vanmorgen niet naar Albano gaan, waar de driedaagsche feesten ter eere der IJsheili gen juist begonnen, maar ik kon, doordat ik ten gevolge der malaria mij onprettig gevoelde, het voortdurende gebimham en gelui van ai die klokken niet meer verdragen en besloot naar Albano te wandelen. Trouwens ieder, die met land-, tuin-, ooft en wijnbouw te maken had. moest toch meedoen om de IJsheiligen te eeren en heb ik niet in het zweet mijns aanschijns een verwaarloos den moestuin geheel in orde gemaakt, zoodat ik al spinazie, salade, kers en radijsjes gegeten heb en met trots op mijn eerste boonen en aardappels kan neerzien? Beginnen mijn kleine bosch-aardbeieen die ik zoo zorgvuldig gewied en gemest heb, niet reeds roode wangetjes te krijgen? Zoo wandelde ik naar Albano. of liever zooals de menschen hier zeggen, rende ik er heen. Ze vinden me een vreemden snuiter, een echte Inglese. die loo- pen allemaal zoo hard. Ik kwam juist op tijd voor de processie, hetgeen één van de groote dingen is. want juist bij die pro cessie dient de boer of tuinder aanwezig te zijn. De processie ging nu van den Dom uit en trok eerst rondom de Groote Markt en toen langs de hoofdstraten, waar eveneens markt gehouden werd. Ik heb U zóó kortgeleden een processie beschreven, dat ik daarover niet zal uitwijden, maar wel ver zoek ik U om na afloop even mee te gaan in de Dom kerk. die prachtig verlicht was en waar een mia gezongen werd. In de meeste plaatsen wordt door de Roomsche Kerk ter eere der IJsheiligen litania minores. maar in sommige plaatsen zooals in Parma. in het Noor den van Italië en hier in Albano. wordt litania ma- jore9 gevierd. Het orgel accompagneerde het gezang, het was op dat oogenblik een mooie indrukwekkende dienst, hetgeen niet wegnam, dat men heen en weer of in en uit liep. samen praatte of een bidstoel versjouwde, wat nu niet bepaald de stemming verhoogt. Dus dan maar de markt op. Vóór de kerk stond dadelijk een namaak-Seciua, in een cowboy-pak gekleed, boven op een wagen zijn universeel geneesmiddel aan te prijzen. Er waren veel kijkers en luisteraars, doch daar de man mij als een soort getuige wilde aanhalen toen hij mijn rooden kop in het vizier kreeg, moest ik wel „af zakken". zooals de Amsterdammers zeggen, want de algemeene aandacht te trekken op een marktdag te Albano. was me te machtig op den vroegen ochtend. Ik liep echter van den regen in den drop. want in de straat stonden vlak bij elkaar twee kerels met likdoorngeneesmiddelen. Daar ze slangen op sterkwater uitgestald en levende slangen in de band hadden, ging ik eens dichterbij kijken. Ik hoor de. dat het een soort slangen-extract was, waarmede je je likdoorns door zijn preparaat te koopen. en ze er mee in te smeren, weg kon krijgen. Ik was juist aangenaam aan het luisteren, toen de een op het denkbeeld kwam' om zijn concurrent te overbluffen door mij aan te halen als iemand door zijn slangen extract-smeersel genezen. Dat heb je er van, als je harder loopt dan de inboorlingen, dacht ik en ging door.Er was veel concurrentie in varkensvleesch.echt op zijn Italiaanscb, met kruiden toebereid, iets vree- selijks! Allerlei huishoudelijke artikelen, katoen, en an dere textielwaren, parfumerieën, byouteriën. kam men, gewone en luxe, borstels, leerwaren. als porte feuilles. kunstbloemen, vruchten, groenten, nooten, sinaasappelen, van alles was er te krijgen. Een aar dig gezicht was het om een pater Capucyner. in zijn bruine pij met touwen gordel, op bloote voeten en sandalen, den kop op de kruin geschoren, maar voorzien van een langen baard te zien pingelen bii een man. die apenootjes verkocht. Het was werke lijk een moment een plaatje, toen juist een wijnkar aankwam, de kop prachtig beschilderd in allerlei kleuren en onderaan bengelend een koehoorn en een hoefijzer, ten einde het "booze oog" te keeren. Ja, Capucynertje. dacht ik. al is iullie invloed groot ge weest, al heb je veel mooie heidensche bouwwerken 1 vernield en opgeruimd, het heidensch bijgeloof heb je toch niet kunnen uitroeien, de meest onder jullie Katholieken, zijn nog net zoo bijgeloovig als een Etrusker uit de 6e eeuw vóór Christus. Ik wandelde eens langs de hoofdstraat, waar de tram doorgaat, maar die was vrijwel verlaten, bracht me echter naar de plantenmarkt. waar men o.a.' jon ge tomaten-, kool- en andere stekken kon koopen. Ik zag de brave buurvrouw, die in opdracht van Santa voor onzen moestuin tomatenstekken zou klonen. Ik heb alles al klaar om de vrienden te pooten. Weer door alle drukte heen naar de Groote Markt. Hier kon ik beter de leuke boeren- en b^^nen- tyoes uit de Campagna zien en gemeten van de vele kleuren der bontuitgedoschte vrouwen en de inte ressante types. Ik bemerkte, dat ik de Paardenmarkt naderde, want hier waren reeds tuigen, zadels, tou wen en wagens te koop. Verderop stonden een tiental wagens, die met paard of muildier of ezel en tuig en al te koop waren. Soms stond het op de kar geschre ven. een ander maal had men den ezel een takje in het hoofdstel gestoken en aan de kar een tak ge bonden. Een groene tak is: te koop. Er staken ook heel wat takken uit benedenhuizen met buUen dien een stok en vlaggetje, waarop geschreven stond: B 33. R 34, dan wist je dat daar wijn te koop is en dat je voor 33 soldi (33 stuivers) een liter Branchi (witten) en voor 34 soldi een liter Rosso (rooden) wijn kunt drinken. Er werd druk gebruik gemaakt van de ver schillende invitaties: mij was het te vroeg. Nu naar de paardenmarkt. Het was allergrappigst hoe'n Janbool het daar was. In een vrij smalle straat, die stijl opliep, paardenmarkt, neen beestenmarkt, want er was van alles te koop. paarden, muildieren, ezels, koeien, ossen, geiten, schapen, varkens. Ik zag onze melkboer, die bezig was zijn oude muil ezel kwijt te geraken en een nieuwe te koopen. Het dier had onlangs nog de mest gebracht voor den moestuin en was nog met aan eiken kant een vat mest naar beneden, waar ik een speciale plek voor de tomaten heb aangelegd, gekuierd. In zoo'n berg streek gaat heel veel per muildier. Die vaten han gen. elk aan een kant van het groote pakzadel. Toen het meisje met den ezel en de mest bij mij kwam. wees ik haar. waar ze moest lossen .Ze reikte dan over den rug van het dier naar de touwtjes, trok en vrijwel tegelijkertijd viel de bodem uit het vat en de mest op den grond. Gaat het niet precies tegelijker tijd. dan knikt Hans even in een knie. Die vaten ziin zeer practisch en doen nu van het najaar weer dienst om er de wijndruiven mee te vervoeren. Of ze tevo ren gereinigd worden moet ik heel heel sterk he-. twijfelen. Ik besloot nog even een aandenken te koopen en verliet de beestenmarkt. Ik kocht een zakdoek met een kaart van Italië en rondom de wapens van alle groote plaatsen. Toen weer bergopwaarts naar huis. Eerst heb ik nu eens werkelijk kennis gemaakt met het schreeu wen van een mager varken. Ik wist niet dat het mogelijk was, zulk een misbaar te maken. Het heest had een touw om. de borst en een aan de voet: dat moest losgemaakt, want dat behoorde aan den vroe- geren eigenaar, maar zat in den knoop. Het was een deun dat los te krüven, zóó verzette het dier zich. Eindelijk werd het losgesneden en toen wilde hij er vandoor. De verkooper bleef achter, de beide an deren droegen het beest weg, terwijl het maar on afgebroken schreeuwde, schreeuwde welals een „mager varken", want het was mager. De kinderen uit de buurt vonden het prachtig I Ik wandelde naar boven, langs al die vervallen mooie villa's en paleizen, in vroeger eeuwen ge bouwd door familieleden van Pausen, we kennen immers het nepotisme uit die dagen, waardoor de geheele familie van een Paüs profiteerde van den „Hoogen Oom". Nu de Pausen niet meer des zomers het huiten te Castel Gandolfo betrekken, hebben vele leden van den Zwarten Adel hun bezit in de omlig gende dorpen verkocht zoo is er veel in de doode hand geraakt, maar ook veel in handen van huis jesmelkers. die er woonkazernes van maakten. Ik kwam langs de St. Paul. waar de vorige keer de Avondprocessie begonnen was, nu waren er schoon maaksters bezig. Ik lette nu eens op den bouw van het Nonnen klooster .hetwelk er tegen aanligt en wandelde ver der. er over peinzende, hoe ook dit gebouw weer grootendeels opgetrokken was van geweldige blok ken stfeen, gesloopt uit het in de onmiddellijke na bijheid liggende, thans vrijwel geheel verdwenen. Romeinsche Amphiteater. De plek, waar dat stond, wordt zorgvuldig aan het oog onttrokken door de.. St. Paul. Christelijke vernielzucht- Onwillekeurig dacht ik aan het gedicht van den goeden Professor in de the ologie B. ter Haar. waarin die de vernielzucht in Holland geezelde. De dichter-professor ter Haar was een goed man. die als een waar Christen wilde le ven, Wat zou hij hier gezegd hebben, indien hij in Italië gezien had, wat voorgangers in het Christen dom, niet zo o als in gewone burgers en boeren, waar tegen hij fulmineerde in zijn gedicht, maar voor aanstaande lieden van de Roomsche Kerk klaarge speeld hebben? Juist was ik hoven aan de Galleria di Sopra geko men en draaide mij om naar Albano en naar de Campagna en de zee. die daarachter liggen. Het was een prachtig uitzicht, en denkende aan het ge noemde gedicht, zei ik zacht voor mij heen: maar dat vergezicht kunnen ze niet wegnemen. Bijna alsof het een antwoord was, begon de St. Paul te kleppen: eerst drie. toen vier, dan 5 maal. nu een andere klok drie en vier maal en toen gehimbam van je welste. Het gelui hield op. doch heneden klepperden de klokken van den domtoren nog even als gek door, toen was alles stil. In die stilte hoorde ik opeens weer het geschreeuw van het magere varken. Het is vandaag St. Servati- us! Het is nu den naamdag van den Hollandschen IJsheilige. De klokken luiden niet, want het is heden geen groote kerkelijke feestdag, zooals gisteren. Wel is er van laag kermis en markt ui Ubano en morgen ter eere van Bonifacius ook, maar de groote dag was gisteren. Ik wilde gisterenavond naar de kermis en naar het vuurwerk, maar kon niemand meekrijgen. Santa beweerde, dat er in Italië bij vuurwerk altijd ongeluk ken gebeuren, ik zeide, dat ik het niet begreep, daar het bij ons zelfs bij groot gedrang en dicht, bij water altijd goed afliep, b.v. nu weer op 30 April in Den Haag. Nu, zei Santa, bij ons in Italië niet, laatst zijn er in Napels elf gewonden geweest. Bij ons in Italë springen niet alle vuurpeilen, zooals het be hoort, boven in de lucht uiteen, maar sommigen pre- fereeren dat te doen als ze eerst op het hoofd van een toeschouwer gevallen zijn. Nu, daar had ik niet van terug. Ik bleef dam thuis, maar toen ik later het vuur werk hoorde, ging Ik met Pigi, onzen hond. naar

Schager Courant | 1927 | | pagina 9