Viscbmeel „Hortensia", Houtveiling Boekh. Trapman i Ca. Kastpapier, Gelegenheidskoopj e. A, enPRINS, Hterenstr. 39, Iel. 2, Laagzijde 62, Binnenlandsch Nieuws. Reclames, Fietstochten PUROL MAGNEET Transport - RIJWIELEN, A. J. PRINS, Pension Schager Leesbibliotheek. net Meisje. Wed. B. SCHOEN Alkmaar. net Meisje, Schagen. Eenige Nederlandsche KROON-RIJWIELEN aan de lak een weinig beschadigd, van f 86,50 voor I 7B.—. Desgewenscht gemakkelijk te betalen. verpleegprijzen voor de academische ziekenhuizen niet te verhoeden, wordt gevolg gegeven. Door de gymnastiekvereeniging W.I.K. te Stroet is een verzoek ingezonden om steun, de ontvangsten bleken f 49.95 minder te bedragen dan de uitgaven. Wordt naar B. en W. gezonden om advies. Het bestuur van de Bijzondere School te Stroet in het gelijk gesteld. Voorzitter brengt in herinnering, dat het bestuur van de Bijzondere School te Stroet bij Ged. Staten be zwaren had ingediend tegen het raadsbesluit, om aan de bijzondere school niet uit te betalen de z.g. na- acten en de contributie voor het Gereformeerd school verband. Nadat dit 'bezwaarschrift bij B. en W. was geweest om advies, is op 4 Mei j.1. de beslissing van Ged. Staten afgekomen. In een uitvoerig schrijven deelen Ged. Staten in de eerste plaats mede, dat door den Raad in een vergadering de uitkeering over 1924 aan de bijzondere scholen was vastgesteld en in de volgende vergadering het besluit was genomen ten aanzien van de 3 jaarlijksche verrekeningen over 1922, 1923 en 1924. Ged. Staten wezen er op dat beide besluiten in dezelfde vergadering genomen dienen te worden en dat in overweging wordt genomen beide besluiten in te trekken en een afzonderlijk besluit te nemen. Ten aanzien van het ingediende bezwaar schrift verwijzen Ged. Staten naar de beslissing van 9 Februari en een Koninklijk besluit van 29 Januari 1927 en deelen Ged. Staten dan ook mede, dat zoowel wat de na-acten als wat de contributie voor het Ge reformeerd schoolverband betreft, zij van oordeel zijn dat beide uitgaven geschieden in het belang van de christelijke opvoedkunde, dat ze geschieden in het be lang van goed onderwijs, in de richting die de school voorstaat en dat de uitgaven dus onder art. 101 der L.O. wet gebracht kunnen worden. In verband met de beslissing door Ged. Staten, zoo wel als door de Kroon genomen, stellen B. en W. voor zich bij deze uitspraak neer te leggen, omdat verder beroep toch geen resultaat zal hebben en B. en W. stellen dus voor een besluit te nemen, waarbij een bedrag van f5.40 aan contributie schoolverband en 2 X f50 voor diploma schoolraad in de afrekening wordt opgenomen. De heer Glas betreurt, dat het schoolbestuur in be roep is gegaan, over een besluit dat de Raad met 61 stem nam. In de 2e plaats wijst spr. er op dat het hier betrof een acte die niet verplichtend is gesteld en in de 3e plaats oordeelt spr. de handelwijze van het schoolbestuur eenigszins klein, omdat het hier betreft een actie voor uitsluitend godsdienstonderwijs en het schoolbestuur weet dat de groote meerderheid van de ingezetenen niet behoort tot die godsdienstige gezindte, waartoe de school, waarvoor de vergoeding wordt gevraagd, behoort. De heer Schermerhorn gaat met het gesprokene door den heer Glas acqoord De hoer Gootjes is het er niet mee eens. Er is ge bleken, dat het schoolbestuur recht op de vergoeding heeft. 'Het schoolbestuur gevoelt dat onderwijs als iets noodzakelijks voor den goeden gang van het christelijk onderwijs en stelt daarom prijs op de acte. De heer Glas herhaalt dat het geen verplichte actö is, dat de wet hier voor tweeërlei uitleg vatbaar ls en dat de acte pas door één der onderwijzers is gehaald, die dus zonder de acte te bezitten, benoemd was. Spr. vindt het treurig dat de beslissing door Ged. Staten in dezen geest is genomen, zij hebben er geen rekening mee gehouden uit welke beurzen deze kosten betaald moöten worden. De heer Schoorl gaat accoord met het gesprokene door den heer Glas. De heer Stoop zegt vorig maal tegen de uitbetaling te hebben gestemd, omdat z.i. de wet niet duidelijk aangaf wat ten aanzien van deze uitgaven moest worden besloten. Nu evenwel de kwestie in hoogste instantie is beslist, nu zou spr. er niet meer tegen willen kampen. Spr. erkent dat het besluit de ge meente weer in financieele moeilijkheden brengt, maar het schoolbestuur heeft recht op de vergoeding. Als het bestuur rekening moest houden met de finan- tieele moeilijkheden in de gemeente, zou het zich la ter ook wel andere posten kunnen laten ontnemen. Het is alleen jammer voor onze gemeentefinantiën. Voorzitter^ leest nog eens de artikelen voor. aan de hand waarvan hij oordeelde dat geen vergoeding diende te worden gegeven. Nu evenwel het mee- ningsverschil ten gunste van het schoolbestuur is uitgemaakt, dienen we ons daarbij neer te leggen. De heer Glas: Is het niet droevig. De heer Wit zegt, zich ook in 't geheel niet met de beslissing te kunnen vereenigen, maar de wet dwingt ja. De heer Stoop merkt verder op. dat de uitkeering toch valt onder art. 101. niet boven art. 101 en dat het schoolbestuur toch zuinig moet blijven beheeren. De heer Glas noemt dat menschelijkerwijs ook de plicht van het schoolbestuur. Als spr. een kind had. die hij godsdienstonderwijs wilde laten geven, zou spr, niet willen, dat dit betaald werd uit de portemonnaie van menschen. die niet tot dien gods dienst behooren. De heer Stoop zegt dat dit een principieels kwes tie is. Het openbaar onderwijs is jaren gegaan ten koste van de godsdienstigen. Voorzitter is van oordeel, dat de opmerking van den heer Glas een gevoelskwestie is. Wij zijn van meening. dat voor dit godsdienstonderwijs niet ge plukt mag worden van de gemeente, terwijl zij oor- deelen, dat de acte voor het godsdienstonderwijs ter verzekering van goed onderwijs noodig is. Door de uitspraak van Ged. Staten en Kroon is spr. thans overtuigd, vorig maal achtte spr. zich niet verant woord om tot betaling te adviseeren. De heer Wit zegt nog, dat het niet de bedoeling was van B. en W. om meer posten te ontnemen. De heer Stoop zegt er alleen mee bedoeld te heb ben, dat het Bestuur der Bijz. school recht op beroep had en dat recht dient niet geknot te worden. Met algemeene stemmen wordt het door B. en W. voorgestelde besluit aangenomen. Alweer een bijzonder onderwijs-kwestie. i Aan de orde wordt gesteld een adres van N. Mul der. Dijkstal, waarin deze verzoekt om een gemeen telijke bijdrage in de kosten, verbonden aan bet schoolgaan van 2 zijner kinderen op de R.K. scbool te Rijpje. Deze school is meer dan 4 K.M. van de woning van adressant verwijderd. De meerdere kos ten. verbonden aan het schoolgaan te Rijpje bedra gen: aan 4 paar klom/pen f 3. aan melk f 2.40. aan eieren f 2.80, is f 8.20 per maand, terwijl adressant per maand en per kind een vergoeding vraagt van f 1.50, is totaal f 3.per maand. B. en W. adviseeren gunstig op het verzoek te be schikken. al vinden zij het wel wat veel verlangd, nu het RJK. onderwijs zooveel van de gemeente vergt en alleen omdat de wet de mogelijkheid biedt deze vergoeding van de gemeente te eischen. De heer Schoorl vreest dat meerdere aanvragen zullen komen en daardoor de finantieele toestand van de gemeente nog slechter zal worden. De heer Glas oordeelt, dat Voorzitter met het ad vies van B. en W. te ver gaat, want spr. is niet met dat advies meegegaan. Spr. heeft geinformeerd of de kinderen van adressant den afstand liepen en toen is hem meegedeeld, dat voorheen gebruik werd gemaakt van eèn schuitje om naar Eenigenburg te gaam Spr. wil verder een onderzoek instellen of de kinderen nu steeds te voet den afstand afleggen. Voorzitter zegt. dat B. en W. met het advies al gemeen accoord zijn gegaan. In een latere vergade ring echter heeft de heer Glas medegedeeld, wat hij nu zegt en heeft er aan toegevoegd, dat als hij dat vorig maal had geweten, zijn stem niet direct ge geven zou hebben aan het adres en zich dan ook het recht voor te behouden op deze mededeeling in de vergadering terug te komen. De heer Glas erkent dat dit de juiste toedracht is, de zaak is in 2 vergaderingen behandeld, maar spr. had niet verwacht, dat het advies zóó zou worden uitgebracht. De heer Schermerhorn zou de vergoeding niet wil len geven als de kinderen niet loopen. De heer Wit meent, dat als de kinderen per schuitje gebracht worden, je toch nog in hetzelfde geval verkeert. De heer Stoop zegt, dat de afstand er eenmaal i3, hoe beroerd het ook is dat deze koston weer op de gemeente komen te drukken. Voorzitter is het nog niet direct er mee eens, dat in ieder geval betaald moet worden. Het verzoek zal zeker toegestaan moeten worden, maar als blijkt dat de afstand van ruim 4 K.M. niet wordt afgelegd, kan de vergoeding worden ingetrokken. De heer Gootjes vindt de aanvraag van f3.niet onbillijk en waar vervoer per schuitje toch ook weer kosten met zich brengt, zou spr. het verzoek maar willen toestaan. Voorzitter wijst er op, dat verzocht wordt om ver goeding voor het afleggen van den afstand, dat blijkt ook uit de toelichting over de klompen, De heer Gootjes wijst op de kans, dat de kosten op andere wijze zouden verhoogen. De heer Stoop wijst er op dat vervoer per schuitje het geheele jaar niet mogelijk is; de afstand is groot en het schoolgaan brengt dus kosten met zich mee. De heer Schoorl blijft wijzen op het gevaar dat meerdere aanvragen zullen inkomen, er woont nog een gezin op Dijkstal, waarvan de kinderen te Stroet school gaan. Voorzitter zegt, dat we het niet kunnen ontloopen. De heer Schoorl wil dan maar liever dat ze van hoogerhand de boel in de war sturen. De heer Stoop zegt, dat er menschen genoeg zul len wezen, die de aanvrage niet zullen inzenden. Voorzitter had ook 'graag gezien dat deze aanvrage niet was gedaan. De katholieke school kost veel geld en die hebben ze gewild. Spr. zou het daarom van Mulder zeer billijk hebben gevonden als hij dit verzoek niet had gedaan. De heer Glas, die blijkbaar met belangstelling naar deze woorden van den voorzitter luisterde, had ge dacht, dat voorzitter nog verder zou gaan. Spr. bijv. had graag gezien, dat waar de secretaris van het R.K. schoolbestuur hier aanwezig is, alle moeite was gedaan door dat schoolbestuur, om te zorgen dat diü verzoek niet was gedaan. Spr. wijst er op dat het schoolbestuur reeds het groote voordeel heeft, bijna 6^4 van f36000 te ontvangen en spr. had daarom stellig verwacht dat de voorzitter van het R.-K. schoolbestuur (spr. sprak de eerste maal van secretaris, nu van voorzitter) gezorgd zou hebben dat het adres hier niet was gekomen. Dé heer Stoop: Dat viel dus niet mee. Spr. zal op deze woorden niet dieper ingaan. Het R.K. schoolbe stuur is niet in kennis gesteld van dit yerzoek en overigens zit spr. hier als lid van den raad en niet als lid van het schoolbestuur, wiens zaken dus hier niet besproken behoeven te worden. De heer Wit vindt, dat deze besprekingen geen doel hebben; de wet legt ons de verplichting op. De heer Schermerhorn vraagt of Schouten geen verzoek heeft ingediend, die woont nog verder. Voorzitter gelooft wel dat meer menschen de aan vrage niet zullen inzenden, doch de lasten met de lusten dragen. De gemeente is verplicht de vergoe ding te geven, mits do afstand dan ook werkelijk wordt afgelegd. De heer Gootjes zou het practischer vinden het verzoek toe te staan, de kosten moesten erger wor den. Als er een zwak kind, is. hebben ze zelfs 't recht vergoeding voor het vervoer per rijtuig te verlan gen. Spr. zou geen slapende honden wakker wil len maken. De Leer Glas meent, dat dit toch al is gebeurd en anders worden ze wel wakker gemaakt. Spr. zou eerst uitgemaakt willen zien, of de kinderen den afstand afleggen. De heer Gootjes wil om practische redenen het verzoek toestaan, actie verwekt reactie. De heer Schermerhorn wil de vergoeding geven als de kinderen den afstand afleggen, maar hij wil geen fooitje aan de ouders geven. De heer Gootjes had' het mooi gevonden als de aan vrage niet was gedaan. Het is voor de gemeente een bezwarende bepaling. Het voorstel van B. en W, om bet verzoek toe te staan, komt tenslotte in stemming, vóór verklaren zich de heeren Stoop. Gootjes en Wit. tegen de hee- ren Glas, Schoorl en Schermerhorn. De stemmen staken dus, zoodat de aanvrage tot de volgende ver gadering wordt aangehouden. Geroyeerd wordt, nui de gemeentebegrooting 1925 is goedgekeurd, de hypothecaire borgstelling van den administrateur van het G.EJ3. Een suppletoir© begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van 1 5176.6L i Een belangrijke belastingverhooglng. Vervolgens komt aan de orde de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor 'de gemeentelijke inkomstenbelasting. Vorig jaar vastgesteld op 2, stel len B. en W. thans voor de heffingsfactor op 2.5 te bepalen. Vorig jaar was geraamd naar een inkör men van f 530.000 en hoewel een opbrengst noodig zal zijn van f 15000, nemen B. en W. aan. dat bet belastbaar inkomen dan voor 1927-1928 f 300.000 zal zijn. in welk geval bij een vermenigvuldigingsciifer van 25 een opbrengst wordt verkregen van f 13000. In verband met de omstandigheden, zoowel- yat land- en tuinbouw betreft, als den toestand voor de middenstanders, durven B. en W. niet tot sterkere belastingverhooging te adviseeren. Sedert 1925 houdt zij toch reeds een verdubbeling in en werd in 1926 bij een inkomen van f 1000, met 2 kinderen, aan be lasting betaald f7.20, nu zal dat worden f9.f2000 met 2 kinderen f 74, nu f 84.20, f 3000 met 2 kinderen f146 nu f 173,60, f4000 met 2 kinderen f222, nu f 278.10; f5000 met 2 kinderen f328, nu f 411.2214. Voorzitter wijst er nog op. dat een juiste raming onmogelijk is. Zonder bespreking wordt het voorstel aangeno men. Een ongevraagd ontslag. B. en W. stellen vooor om aan den heer C. Wit te Valkkoog met ingang van heden ontslag te verleee- nen als administrateur van de begraafplaats te Valk koog. Voorzitter deelt mede, dat voor 10 Januari van ieder jaar rekening en verantwoording dient te wor den gedaan over het beheer en de ontvangen gelden moeten worden gestort. Op 17 Februari 1927 is aan Wit een schrijven gericht waarin hem werd ver zocht rekening en verantwoording over de begraaf plaats over 1926 binnen 5 dagen te doen. Op dit schrijven kwam geen antwoord, evenmin op het schrijven van 29 April 1927, waarin hij opnieuw in de gelegenheid werd gesteld aan zijn verplichtingen te voldoen, en zulks binnen 3 dagen. B. en W. achten zich thans genoodzaakt dit voor stel te doen omdat nog, «teeds geen antwoord of ra- kening is ingekomen. De heer Stoop gaat accoord met het voorstel aan de voorschriften moet worden voldaan. De heer Gootjes noemt het een algeheel® verwar- loozing van de instructie. Met algemeene stemmen wordt het ontsla» ver leend. DE BANK VAN WISSEUNK, ALKMAAR. In de op 17 dezer gehouden Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders werd door de Directie ver slag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Balans en Winst- en Verliesrekening alsmede de voorgestelde winst verdeeling werden onveranderd goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 6^ pet., terwijl een bedrag van f 25.000.— aan bet Statutaire Reserve fonds werd toegevoegd. De heer Th. W. Blijdenstein te Amsterdam, die als Commissaris aan de beurt van aftreden was, werd als zoodanig herkozen. BELEEDIGING? De heer A. de Hoop, wiens naam voorkomt op de candi datenlij st van den Vrijheidsbond voor de aan staande raadsverkiezingen te Amsterdam, beeft een klacht ingediend bij de justitie tegen de hoofdredac tie van de Maasbode terzake van beleediging. Dit naar aanleiding van een artikel, gepubliceerd in het Avondblad van de Maasbode op Vrijdag 20 Mei j.1., waarin, klaarblijkelijk doelende op den candidaat de Hoop, o.a. het volgende geschreven is: „Walrave Boissevain en Dr. Vos moeten met dit ongure gezel schap genoegen nemen". AUTO-ONGELUK. Gisteravond zijn twee knaapjes, die op den Klaren- dalschen weg te Arnhem speelden, toen zij plotse ling de straat overstaken, door een auto aangereden. Na bij de omwonenden binnengebracht te zijn, bleek één hunner geen letsel te hebben bekomen, terwijl het andere knaapje de vierjarige W. H. L., overle den bleek. DE GALANTE VRIJHEIDSBOND. De Vrijheidsbond to Leiden heeft gisteren, den dag voorafgaande aan de gemeenteraadsverkiezingen, bij de kiezers bloemiruikertjes doen bezorgen, waar op gedrukt stond het verzoek op den Vrijheidsbond te stemmen. Voorzitter vraagt en verkrijgt machtiging voor B. en W. om die maatregelen te nemen, waardoor de afrekening alsnog binnenkomt. Door de Kroon wordt vergunning verleend om eischen te stellen waaraan de melk moet voldoen en ook de Gezondheidscommissie heeft geen bezwa ren tegen de aanvulling der bedoelde verordening. De verordening wordt alsnu vastgesteld. De vergoeding over 1925 wordt, waar de kosten van het lager onderwijs per kind hebben bedragen f 16.81/-*, voor de school met den bijbel bepaald op f 1265.33 plus f200 vergoeding voor vakonderwijs, en voor de R.-K. school op f 571.71. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Psoriasis, eczeem en tal van andere huidaandoe ningen zijn besmettelijk en men moet trachten om uitbreiding der kwaal tegen te gaan. Zoodra derge lijke kwalen zich vertoonen, dient men ze te behan delen met Foster's Zalf. Gij' bespaart u zoodoende veel last en ongemakken. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a i 1.75 per doos. f 1.— per tube. d Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande HuidSchrijnen en Smetten vefzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. ZIJPEL De voordracht voor de benoeming van een lijnwer- ker bil het Gemi. Electriciteitsbedrijf luidt als volgt: 1. M. J. Kunnen te IJsbrechtum (Fr.), 2. A. Keesman te Schagen, 3. R. J, Versteeg te "Wist (Z.-H.) ZIJPEL Naar wij: vernemen, hebben alle op 20 Mei jl. be noemd verklaarde leden van den Gemeenteraad de benoeming aangenomen; ZIJPEL De onlangs in deze gemeente gehouden collecte voor het Drentsche kind heeft f 182.52 opgebracht. n.1. te Oudesluis f 60, Schagerhrug f 27,96. Burger- brug f 24.65, St. Maartensbrug f 18.60 en 't Zand f 51.31. ZIJPEL Men deelt ons mede. dat aan den smid W. den Hartog te St. Maartensbrug een overwerk-vergun- ning verleend' is. zulks in afwijking van het bepaal de bij art. 24 der Arbeidswet. ZIJPE. De cursuy voor schoolvrije jeugd (handwerkencur- sus) zal dezen zomer worden gegeven in de O.L.- school te Burgerbrug. Schagerbrug en 't Zand. Te St. Maartensbrug en Oudesluis hebben zich te wei nig leerlingen aangemeld om aldaar den cursus te doen doorgaan. ZIJPE. De dienstplichtige Jan Kooij van de lichting 1927 zal op 7 Juni 1927 moeten worden ingelijfd bii het Regiment Veld-Art. te Naarden. HEERHUGOWAARD. Bij de Dinsdag 24 Mei gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad werden 1865 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler was 169 6/11. Op de lijst der vrijzinnig-democraten werden uit gebracht 647 stemmen, dus 3 X de kiesdeeler een rest van 1384/11, op de lijst der roomsch-k«tho- lieken 1098 stemmen 6 maal de kiesdeeler en een rest van 80 8/11. Op de lijst van de anti-revolution- nairen werden 120 stemmen uitgebracht, dus min der dan X van den kiesdeeler. zoodat aan deze par tij geen zetel kon worden toegewezen. De politieke verhouding bleef dezelfde, al. 7 ka tholieken, en 4 vrijzinnig-democraten. thans f 95.00. Heerenstraat 38, Tel. 2. Laagzijde 82. Desgswanscht op gamakkalijke betalingsvoorwaarden. aangeboden. Brieven letter C( bu reau van dit blad. Mevr. WESTER, Corn. Bokstraat vraagt voor zoo spoedig mogelijk een Dé lezers worden er aan herin nerd dat a.s. Zaterdag wegens be ëindiging van het leesseizoen alle boeken moeten worden ingeleverd. De catalogus zal ook het volgend seizoen gebruikt kannen worden. 75-85°/0 eiwit en vet, maximum 3°/0 zout, deze quali- telt bevat zeer hooge voedingswaarde. H.H. Varkens houders en Kippenhouders neemt proef met deze qualitelt en U blijft gebruiker. HOOFDAGENTESSE s Vraagt Uw handelaar inlichtingen. Gekozen weiden van de katholieken de heeren G. Krom. P. Borst. H. Quant. P. Tromp, C. van Lange, D. Wijnker, K. van Lange; van de vrijzinnig-demo craten de heeren P. Kostelijk. A. Mienes. C. Pool en H. A. M Willis Van de katholieken keeren niet in den raad terug de heeren Ziuurbier en Poland. voor wie- in plaats zijn gekozen de heeren Quant en K. van Lange, ter wijl van de vrijzinnig-democraten de heer Blom zich wegens aanstaand vertrek uit de gemeente niet meer beschikbaar stelde, en zijn plaats zag inge nomen door den heer Wuijs. Waar de heeren C. van Lange en K. van Lange broers zijn en dus beiden geen zitting kunnen nemen, zal vermoedelijk voor een van beiden de beer W. Groenland worden aan gewezen als vertegenwoordiger van de noordelijke parochie. ANNA PAULOWNA. Naar we vernemen zal door' de „Witte Kruis- afdeeling alhier in den Zijner Boezem nabij „Wel gelegen" een badinrichting worden gebouwd. Het maken der plannen is opgedragen aan den heer Chr. Dekker, architect te Sohagen. WEERINGEN. i. In die j.1. Maaimdagavond gehouden! vergadering van Commissarissen der Onderlinge Vee en Paar- denverssekerings Matschappij „Helpt Elkander", werd de balans van1 de atd. rundvee loopende van 20 Nov. /26 tot 20 Mei '27, opgemaakt als volgt: Verzekerd kapitaal f 75.120,uit te keeren een gestorven koe; te hefïen premie f 0,50 per f 100,verzekerd kapitaal. WIERINGEN. Door het aoh bar uitrijden van een auto, van den vasten wal afkomstig, welke Wilde keeren, waarop taiej. de wed. O. W. te Westerland niet had gere kend, werd Zij plotseling aangereden en kwam daarbij zoodanig te vallen dat zij haar dijbeen brak en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. VEROORDEELING VAN TWEE EX-POLITIE AGENTEN. Uit Rotterdam. 24 MeL -De rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de beide ex-politieagenten, de 28-jarige C. v. W. en de 32-jarige A. B.. die. naar men zich herinnert, terecht hebben gestaan in verband' met de geruchtmakende heling van een groote partij gouden sieraden en brillanten. Het O. M. had tegen beiden de maximum-straf geëischt. n.1. tegen v. W. wegens poging tot beling twee jaar en tegen B. wegens medeplichtigheid daaraan een jaar en vier maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde v. W. tot een jaar en zes maand engevangenisstraf en B. tot tien maan den imiet aftrek van de preventieve hechtenis. Tel. BOTSING VAN MOTORRIJDERS. Omstreeks 12 uur gisternacht heeft tusschen Bus- sum en Hilversum op den Bussumergrindwég een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee motor rijders. De oorzaak is tot nu toe onbekend. Passee- rende automobilisten brachten de beide slachtoffers de Free uit Bussum en van den Bergh uit Hilver sum. naar de Majellastichting. DIEFSTAL VAN 700 LITER JENEVER. Gistermiddag zijn ten nadeele van de firmé ML en Ztn„ distillateurs aan de Noordvest te Schiedam, gestolen twee okshoofden jenever, onderscheidenRiki van 251 en 252 liter en twee vaten, inhoudende 106 en 108 liter. De okshoofden en vaten zUn gemerkt met een geschilderde Zwaan en de letters S. D. en zijn voorzien van roode Ijzeren banden. Het gedistilleerd lag voor het pand der firma door den fiscus uitgeslagen ter expeditie. E:r ziin toen twee personen met een Ford-vrachtauto gekomen, die de fusten op de auto begonnen te laden. dat het personeel iets bemerkte. Toen de expediteur verscheen, zag hij. dat twee hem onbekende perso nen bezig waren de vaten te laden, en hijl informeer de bij de directie, of men zich van een -- -'-ren ex pediteur had voorzien, op welke vraag ontkennend werd geantwoord. Men spoedde zich daarop naar buiten en zag nog juist den vrachtauto met de fusten in snelle vaart wegrijden. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. DE BANK VAN WISSEUNK. Verslag over 1928. In het algemeen genomen toont het afgeloopen jaar vergeleken bij 1925 slechts weinig veranderin gen aan. pe baten uit de effectenafdeeling waren tengevolge van mindere levendigheid in den effectenhandel iets lager, zoo ook het saldo der renterekening als ge volg van het verlaagde niveau, waarop de renteno- teeringen zich bewogen. Deze verminderde inkomsten werden echter voor een groot deel gecompenseerd door uitbreiding der relaties, bepaaldelijk door stijging van het aantal rekening-couranthouders Daardoor gaven ver schillende andere onderdeelen van het bedrijf be tere resultaten te zien. Bovendien waren de bedrijfs- onkosten iets lager dan het vorige jaar. Gaf het jaar 1918 aan een kapitaal van f500.000, re serve f75.000, bruto winst f152.101.1, onkosten enz. f 84.994.58, netto winst f 67.106.56, het jaar 1926 sloot met een kapitaal van f 1.000.000, reserve f 375.000, (na dotatie 1926), bruto winst f 267.543.83, onkosten enz. f 137.678.59, netto winst f 129.865.24. De beschikbare nettowinst stelt de directie in staat evenals het vorige jaar een dividend voor te stellen van 6& en uit het resteerende een verhoogd be drag van f 25.000.— toe te voegen aan het reserve fonds, dat daardoor stijgt tot f375.000.of 37K van het maatschappelijk kapitaal. Gevraagd per 1 Juli: P.G., huiselijk verkeer. NORDEMANN, firma Spaander Co., Alkmaar. Deurw. VAN HUIT. Belangrijke op Woensdag 1 Juni 1927, Kastranden, Kastpapier met rand.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2