Raad Oudkarspel. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins- ïg 2 Mei 1927 's avonds 8 uur nU Voorzitter-secretaris Burgemeester Wijnveldt. Aan- ezig alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom i de hoop op zakelijke besprekingen de vergade- ng, waarna de notulen, welke alle beeren thuis itvingen, onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stokken. Ie. Bericht van den heer J. Kalverdijk, dat hij zijn erbenoeming tot lid van de schatterscommissie aan- eemt. 2e. Goedkeuring op de verordening inzake gaasbe- •herming. 3e. Goedkeuring van de gemeentebegrooting, dienst 927. 4e. Bericht van de Diepsmeerbewoners C. Dekker ^a. dat het varen van de schoolkinderen naar de chool te W armenhui zen is opgedragen aan C. Roo- endaal voor 10 gulden per week. De nieuwe vaar- ler heeft de boot van den heer Jansen overgenomen. In verband met deze mededeeling hebben de )iepsmeerbewoners goedgevonden en dit door hun landteekening bekrachtigd dat de vergoeding, vast- (esteld op 9 gulden per week, aan den heer Dekker rordt uitbetaald. Van ,d,e Langedijker Groentencentrale" te Broek fp Langendijk eene uitnoodiging is ingekomen aan jurgemeester en wethouders tot het bijwonen eener jonferentie ter bespreking van de verbetering van [en Twuijverweg, welke Vrijdag jl. is gehouden. Van Ged. Staten dezer provincie een brief over leze te houden conferentie, waar zij aandringen op et bijwonen daarvan. Het resultaat dezer confe- ntie wenschen zij af te wachten, alvorens aan de oon advies uit te brengen omtrent de, door de ngendijker gemeentebesturen ingediende, be waarschriften tegen de plaatsing van een tol De voorzitter laat over deze berichten geen dis- ussie toe, zoodat ze voor kennisgeving worden ingenomen. 5e. Dankbetuiging van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" voor de gratis beschikbaarstelling van gen verlicht en verwarmd schoollokaal voor de in 3e wintermaanden gehouden tuinbouw- en boek' boudcursus. 6e. Brief van Ged. Staten van Noordholland be- ireffénde verlaging van drinkwatertarieven voor het 'vee. Uit dit schrijven blijkt, dat als gevolg van het ver zoek van het gemeentebestuur van Middelie, op welk schrijven verscheidene gemeenten adhaesie hebben betuigd, besloten is voor dit doel het tarief niet hoo- ger dan 25 cent per M3. te berekenen, doch dan niet alleen voor het vee, doch voor alle industriedoel- Èinden deze verlaagde prijzen in te voeren. Als mi nimum zal dan 40 M3. moeten worden verbruikt en bet tarief treedt 1 Juli in werking. Vertrouwd wordt dat door deze bepaling de aan sluiting bevorderd zal worden. 7e. Jaarverslag van de commissie tot wering van Schoolverzuim. Daaruit blijkt, dat in deze commissie fitting hebben A. J. Vos van Zon, Jn. van Hout, P. [vuilboer, B. Bommer, P. Heertjes en C. J. de Wijn. Er zijn 8 bijeenkomsten gehouden, waarvan 2 voor funderen van de R.-K. school. 5 voor kinderen van fle school met den bijbel en 1 voor de openbare School. Dit laatste betrof geen gewoon schoolverzuim, fioch was een gevolg van een onbegaanbaren weg. In het verslag werd er verder op gewezen, dat voor het eerst presentiegeld ontvangen is, doch het bezoek op de vergaderingen hierdoor niet gestegen, is. Het bezoek was overigens voldoende. Het aantal ongeoorloofde verzuimen is, vergeleken by vorige jaren, sterk afgenomen en was 450 schooltijden voor pl.m. 220 leerlingen. In verband met dit stuk merkt de heer Paarlberg Dp, dat daarin naar zijn oordeel een bedekte mede-: deeling voorkomt, dat de vergaderingen minder goed bezocht worden, al wordt dan ook omtrent het Bezoek een woord van tevredenheid geuit. Hij zou daarover wel nader inlichtingen wen hen, daar het anders zou kunnen voorkomen, dat enschen die nooit of bijna nooit de vergadering lijwonen, straks weer opnieuw gekozen zouden Worden. De heer Groen zou de plicht willen opleggen, zon der wettige redenen de vergadering te moeten be zoeken. I Voorzitter zegt toe, dat aan de commissie gevraagd zal worden wat met die woorden bedoeld wordt. 8e. Verslag van het vervolgonderwijs, dat vanaf 1 October tot 14 Maart gehouden is. Hierin wordt meegedeeld, dat het handwerk eenigszins gemoderni seerd is en meer practisch werk wordt gegeven. De Ideelname was 8 meisjes en 9 jongens, waarvan er ge- piddeld 13 aanwezig waren. I Betreurd werd, dat nog jeugdige kinderen hier al door zooveel beslommeringen in beslag worden ge nomen. Was dit niet het geval, dan zou door het iopgeven van huiswerk veel tijd op den cursus zelve bespaard kunnen worden, waardoor de leerstof niet onbelangrijk zou kunnen worden uitgebreid. 9e. Verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daaruit blijkt, dat gemiddeld 109X leerlingen de school bezocht hebben, 49425 schooltij den gemaakt zijn, 1828 geoorloofde en geen onge oorloofde verzuimen hebben plaats gehad. De schoolblibliotheek voor de 5e klasse bevat 60 en voor de 6e klasse 100 deelen. Verder zijn verslagen ingekomen van den proef - en schooltuin „Kennemerland", van de Gezondheids commissie, van de Kamer van Koophandel, van den Vleeschkeurmgsdienst, waaruit blijkt, dat van de 281 gekeurde runderen er 73 zijn afgekeurd en de reke ning van den Warenkeuringsdienst. Uit het verslag van de vereeniging voorvakonder- wijs blijkt, dat de ontvangsten f 415.15 en de uitga ven f 1790.58 hebben bedragen. Van het verschil komt 70 cent voor het Rijk en 30 pet. voor de gemeenten. Het aandeel voor elke gemeente is f82.47. Uit het verslag van de teekenschool blijkt, dat 548 lesuren gegeven zijn- Van de federatie van Ziekenhuisvereenigingen, centrum Leiden, is een verzoek ingekomen om adhae sie op een adres tot verkrijgen van lagere verpleeg- gelden in de academische ziekenhuizen. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschik- .jken, omdat dit voor deze gemeente van geen belang is en het deze omgeving volgens hun oordeel niet 'raakt. Is de Raad er echter wel voor, is er niets tegen wel adhaesie te betuigen. De heer Bakker ziet er geen kwaad in. Het be treft de academische ziekenhuizen, die vroeger geheel kosteloos waren. Toen werd er een druk gebruik van gemaakt, dat zeker verminderd zal zijn door de ver plichte betaling van verpleegprijzen. De heer De Boer informeert naar de kosten. De voorzitter antwoordt dat dit eerst 2 gulden was, later verhoogd is tot f 2.50 en nu o.a. in Utrecht reeds '3 gulden berekend wordt. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen. Van het bestuur van de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, is een brief ingekomen, inhoudende verzoek over te gaan tot aansluiting bij de adviescommissie der Noordholland- sche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidings plannen. De voorzitter licht dit punt nader toe en deelt mee, dat de jaarlijksche kosten voor deze gemeente f 10 zullen bedragen en verder voor elk advies iets be taald zal moeten worden. B. en W. stellen voor niet toe te treden, omdat hier tot heden steeds schaars gebouwd wordt en er altijd nog gelegenheid tot toetreden is. De heer De Boer kan zich met dit advies vereen! gen,, omdat de gelegenheid steeds open blijft. Ook de heer Bakker is van dit gevoelen. Hij meent dat met de slechte economische toestanden het bou wen voorloop!g wel schaarsch zal blijven, hoewel hij deze zaak juist voor den Langendijk wel zeer ge- wenscht acht. Als veel eerder bij het bouwen met uitbreidings plannen rekening gehouden was, zou hier heel anders gebouwd zijn en hadden we niet die vele eilanden ge had. Allen verklaren zich daarna voor het advies van B. en W. Ingekomen is verder een brief van de Vereeniging van Ned. Gemeenten inzake uitvoering van raads besluiten tot het verrichten van burgerrechtelijke handelingen. De voorzitter zegt, dat in verband met een arrest van den Hoogen Raad, waarbij besloten werd, dat alle overeenkomsten, gesloten door burgemeester en wethouders, als huur- of pachtcontracten; e.d. nietig zijn, stellen B. en W. zekerheidshalve voor te bekrach tigen: le. alle overeenkomsten, door het college van B. en W. tot op heden gesloten ter uitvoering van raads besluiten betreffende burgerrechtelijke handelingen; 2e. alle verdere handelingen, door het college van B. en W., ter uitvoering der onder 1 genoemde over eenkomsten verricht, alles voor zoover deze overeen komsten en handelingen niet in strijd zijn met de artt. 113-114 bis der Gemeentewet Na'dat een vraag van den heer Paarlberg, of de Raad hierdoor geen deel van zijn rechten inboet, ont kennend is beantwoord, gaat de Raad hiermee ac- coord. Voor de R.-K, Bewaarschool Van het R.-K. Parochiaal kerkbestuur te Noordschar woude is een verzoek ingekomen om een jaarlijksche bijdrage van 200 gulden voor de parochiale bewaar- en Fröbelschool. Waar dit adres pas is ingekomen, wordt besloten het in handen van B. en W. te stellen voor prae- advies. De heer Groen licht nog toe, dat in het adres een abuis staat, daar het aantal kinderen uit deze ge meente geen 40 doch 30 is. Te Noordscharwoude is het aantal 40 en te Zuidscharwoude 39. Ingekomen is proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaraan de Raad zijn goed keuring hecht. Voorstellen van B. en W. De winst der Lichtbedrijven. Hier het voorstel ver worpen. Verdeeldheid in B. en W. le. Aanvaarding van het voorstel van de commis sie van beheer der lichtbedrijven tot uitkeering van de winst van het electrisch bedrijf over 1925 en 1926 aan de vijf gemeenten. Het voorstel is door B. en W. overgenomen, doch de voorzitter deel tmee, dat B. en W. er niet in zijn geheel mee accoord gingen, doch hij zelf als tegen stander in de minderheid was. De voorzitter zegt in de vergadering van de com missie van beheer te hebben behoord tot de tegen stemmers. omdat hij- van meening is. dat de winst van het elctrisch bedrijf haar oorspronkelijke bestem ming moet houden en dus ten goede moet komen aan het' bedrijf. Waar blijkt, dat winst wordt ge maakt. zou dan ook het natuurlijk gevolg moeten zijn dat tot verlaging der tarieven werd overgegaan. In het vorige jaar heeft nog verlaging der tarieven plaats gehad en zijn deze zoodanig, dat zij. in verge lijking met andere gemeenten zeer goed de toets der critiek kunnen doorstaan. Daarom heeft hij de ver gadering voorgesteld het geheele bedrag te reser veeren. zich hierbij latende leiden door het volgen de motief: Herhaaldelijk heeft hij» in de vergadering de klacht vernomen, dat het gasverbruik zoo weinig toeneemt, wat naar men vermoedt, moet worden toegeschreven aan het hoge tarief, waardoor nog zeer veel de toevlucht wordt genomen tot petroleum. Spreker wilde nu eens een proef nemen met verlaging van het tarief waaruit dan zal blijken, of het gerucht waarheid bevat, dat geen gas wordt gebruikt omdat het verbruik duurder is dan petroleum. Mocht deze proef falen, en de rekening van het gasbedrijf over 1927 dientengevolge met een verlies sluiten, dan zal, volgens de gemeenschappelijke regeling, het tekort zijn te putten uit de winst van het G .E .B. Maar dan staat ook onomstootelijk vast, dat voorkeur aan de petroleuw wordt gegeven. Dit voorstel mocht echter maar geringe bijval vinden. Een ander voorstel van spreker om de winst te reserveeren voor eventualiteiten, welke zich in het bedrijf kunnen voordoen of voor vervanging van het bovengrondsch net door ondergrondsche kabel leiding. vond evenmin genade in de oogen van do meerderheid. Spreker verklaart zich voorstander van een ondergrondsch net en hoe eerder vervanging van het bovengrondsch net door, een ondergrondsch plaats heeft, hoe liever dit hem zal zijn. De gevaren van een bovengrondsch net zijn niet denkbeeldig en bij storm mag men er niet aan denken dat dra den kunnen breken, met al de gevolgen van dien. Nu is wel waar, dat bij een ondergrondsch net de straat het zwaar te verantwoorden zal krijgen, maar dat weegt niet op tegen de gevaren van een boven grondsch net. Met het tegenwoordige moderne ver keer hebben de straten het tóch hard te verant woorden. en hoewel daardoor voortdurend onder houd wordt vereischt,houdt men de straten toch niet in goeden toestand. De meerderheid van de verga dering was echter te meening toegedaan, dat ten opzichte van den financieelen toestand van de ge meenten van een noodtoestand kon worden gespro, ken. een meening. welke door spreker niet werd en ook nu nog niet wordt gedeeld. Als outsider heeft hij hierbij op factoren moeten letten, welke bij in siders wellicht van geen beteekenis zijn. doch waar mede spreker wel rekening meent te mogen houden. De loop der zaken heeft wel aangetoond, dat van een noodtoestand in alle gemeenten aan den Lan gendijk niet kan worden gesproken en dat tot red ding de bekende stroohalm van den drenkeling moet worden gegrepen, om niet financieel ten gron de te gaan. 4 van de 5 gemeenten hebben het ver- menigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1927- 1928 bepaald: St. Pancras 1,2 (verlaagd met 1/10) Zuidscharwoude 1.7 pet.. Noordscharwoude 0.9 (was 0.6). Broek op Langendijk 1 (was 0.8) en Oudkarspel zal worden voorgesteld op 1.25 pet., (was 0.75). Of het winstgedeelte van f 3000 bij de bepaling van het vermenigvuldigingscijfer heeft gedomineerd, ge lieft spreker in twijfel te trekken, tenminste voor deze gemeente heeft het geen gewicht in de schaal gelegd. Ook zonder de gemeenschappelijke regeling heeft iedere gemeente recht op 50 pet. van de winst en kan de overige 50 pet. als reserve worden bestemd Hiermede meent spreker te hebben aangetoond, waarom hij geen voorstander is van winstuitke ring aan de gemeenten en laat overigens gaarne de beslissing over aan den Raad. Wethouder Kroon zegt het voorstel met twee han den te hebben aangepakt. Het gaat over de tweede 50 pet. omdat de gemeenten toch reeds recht hebben op 50 pet. van de winst. Hij wijst er od. dat de wegen aan de gemeente veel kosten, door het openbreken van de straat door het gasbedrijf teweeg gebracht. Dit punt heeft bij spreker overwogen. De heer Paarlberg zegt. dat hem gebleken is dat zijne meening vrijwel bij die van den Voorzitter aan sluit, maar toch meeent hij het volgende naar voren te moeten brengen, om voldoende zijn meening als tegenstander van het voorstel te motiveeren. Mijnheer de Voorzitter, Het is niet de eerste keer, dat we onze verbazing hebben uit te spreken voor een voorstel van de com- missi van de lichtbedrijven. Omtrent vroegere voor stellen en besluiten zul ik niet in details treden, om dat ze toen voldoende besproken z!j vu elk" nadere bespreking daarover slechts herhaling zou zijn. In verband echter met de motieven waarom de vroegere voorstellen ter tafel kwamen, verbaast het me echter ten zeerste, dat dit voorstel aan de orde komt, nog meer. dat onze beide wethouders dit voor stel mede gesteund hebben. Op de meest krachtige wijze is bij vroegere voorstellen betoogd, dat niets onbeproefd moest worden gelaten om den gasomzet omhoog te brengen. Met vroegere besluiten heeft de commissie het doel niet bereikt, deels omdat de uitvoering een fiasco werd, deels omdat er door raadsbesluiten geen uit voering aan kon worden gegeven. Het doel der vroegere voorstellen is nog niet be reikt, want al wordt hot dan ook een tikje beter met den gasverkoop, ze is nog niet van dien aard, dat er een prijsverlaging door kan worden verkregen. Meermalen is voor deze gezegd, dat door die voor stellen gehoopt werd op een mogelijkheid tot prijs verlaging, waarmee dan zeer zeker een grootere om zet zou worden verkregen en deze meening deel ik ten volle. Het moest dan ook nu de gascommissie vreugdevol gestemd hebben, dat thans het middel aanwezig was om tot verlaging te kunnen overgaan. De propaganda voor het gas kon nu met kracht ter hand worden genomen, door de mogelijkheid om een prijsverlaging van 1 of 2 cent in te voeren. Het is waar, het zijn gelden van het electrisch be drijf en deze bedrijven zijn gescheiden. Wie zou echter de gascommissie kunnen beletten om een voorstel tot prijsverlaging te doen, als het vooruitzicht bestaat, dat dit door het potje van het electrisch bedrijf niet op een debacle kan uitloopen. Meermalen heeft de commissie bij door hen ge- wenschte voorstellen gezegd, dat men ook koopman dient te zijn. Hier zou echter de koopmanskunst tot uiting kunnen komen, door met beschikbare gelden den verkoop te bevorderen. Ik kan hierin absoluut jeen moeilijkheden zien, doch alleen een belang voor het 'bedrijf en voor de verbruikers. Ik vraag me af, welke belangen de commissie daar voor oogen gehad heeft, die van het bedrijf en van de verbruikers of die van de gemeentekas. Toegevende dat de gemeente wel wat kan gebrui ken, moet de commissie daar toch in de eerste plaats zitten om de belangen van het bedrijf en de verbrui kers te behartigen. Had ze dat gedaan op de wijze als hier door mij naar voren gebracht, zou men voor het bedrijf bereikt hebben een groote kans van verhoogden omzet, en een tevreden stemming bij de verbruikers door een prijs verlaging voor gas en electriciteit. Nu bereikt men er mee een bedrag van een kleine 3000 gulden in de gemeentekas, waardoor een kleine belastingverlaging kan plaats hebben, echter op de meest onbillijke wijze. We kunnen gevoeglijk aannemen, dat door de tuin ders en de winkeliers in het algemeen de meeste stroom verbruikt wordt en zij alzoo 't meest hebben bijgedragen om de winst bijeen te brengen. Door de debacle in het bedrijf zullen de tuinders het komende jaar geen belasting hebben te betalen en deelen zij alzoo niet in het potje, dat door hen bijeen gebracht is. Dit zou niet zoo erg zijn, als ze het niet bitter best konden gebruiken. Nu moeten we het be schouwen als 'n aanval op de toch reeds leege porte- monnaie van de tuinders. Het heeft er van of men hen toch dit jaar wil treffen ondanks het feit, dat er geen belastinggelden te halen zijn. Het voorstel is dus onbillijk, ten eerste omdat het potje niet ten goede komt aan hen die het dit jaar het meest noodi'g zullen hebben en ten tweede omdat zij het thans voor anderen hebben bijeengebracht, zonder er zelf eenigermate van te profiteeren. Is dat billijk? Men mag van de tuinders in de gascommissie natuurlijk niet eischen, dat ze spe ciaal voor de tuindersbelangen opkomen, doch waar dit thans de klasse is, die het meest in de verdruk king komt, moet het me toch van het hart, dat ik van hen en allereerst van hen een andere houding verwacht had. De commissie vergat m.i. geheel, dat ze daar zitten voor het bedrijf en de verbruikers, doch hebben zich alleen laten leiden door het feit, dat ze straks zelve bij het opmaken der begrooting van de gemeente met moeilijkheden te kampen kunnen krijgen. Wij zijn gewoon op te komen voor hen die o.i. het meest in de verdrukking komen en dat zijn hier de tuinders, de loonarbeiders en de winkeliers, die ze ker allen hebben te leiden onder de slechte econo mische toestanden. Den grootsten belastingbetalers en den vasten inko mens kan 't besluit ten zeerste welkom zijn, maar toch gelooven we, dat ook zij voor het meerendeel wel iets willen doen om de anderen het leven gemak kelijker te maken. De eersten zijn het meest gebaat bij een verlaging der prijzen, de laatsten bij een ver deeling der winst. Het spijt ons, dat het besluit dezer gemeente op den gang van zaken niet meer van invloed is, maar toch voelen we behoefte ons tegen het voorstel ten sterk ste te verzetten. Het is ons te onverantwoordelijk tegenover het be drijf en te onbillijk tegenover de verbruikers. De heer P. Kroon drukt er ook zijn spijt over uit, dat het zoo'n loop gegeven heeft, dat een besluit de zer gemeente geen waarde heeft. Het geeft niets meer, maar toch wil hij zich als tegenstander van het voorstel doen kennen. De heer Jb. de Boer is hot volkomen met don voorzitter en den heer Paarlberg eens. De menschen die het bijeengebracht hebben krijgen er niets van. Hij wil zich op deze wijze als tegenstander doen kennen en hoopt dat de commissie niet op die wijze doorgaat. De heer Bakker is het eveneens met voorzitter en den heer Paarlberg eens, terwijl trouwens het laat ste ook namens hem naar voren is gebracht. Ook hij had het beter gevonden dat het bedrag b.v. voor een ondergrondsch net beschikbaar was gebleven. Over een aantal jaren zal dit toch dienen te gebeu ren en als het zoover is, zal er een prijsverhooging het gevolg van moeten zijn. Hij acht het voorstel ook geheel systeemloos, en wijst er op, dat volgens zijn berekening een tiental van de hoogst aangeslagenen er ongeveer 900 gulden van profiteeren. Dat is heel onbillijk. Hij sluit zich volkomen bij de minderheid van B. en W. aan. Niet geparapln'd. Wethouder Kostelijk wil zijn meening verduidelij ken. Hij heeft echter geen gedrukt schrijven voor zich en is daarom niet zoo goed geparaplu'd. Het geen winst van een jaar, doch van een jaar drie, in hoofdzaak door het electrisch bedrijf ver kregen. Hoogstwaarschijnlijk zal in het vervolg geen winst meer gemaakt worden, zoodat verla ging van de prijzen niet gewenscht is. Een cent gas prijsverlaging zou reeds 7000 gulden kosten, zoodat dit ook niet kan. Verder zegt hij, met de belasting betalers wel tnedegevoel te hebben gehad en in aan merking te hebben genomen dat de economische toe stand zeer slecht is. De tuinders zullen er wel is waar niet van profiteeren, doch uit medegevoel voor anderen moet men er toch in kunnen meegaan. Het grootste deel der ingezetenen zal absoluut geen inkomen hebben en het is een gemeentelijk gasbedrijf, waarvan toch reeds 50 pet. naar de ge meenten toe kan komen. Voor ons voorstanders was er dan ook absoluut geen bezwaar, temeer nog waar steeds de straat voor het gas opengebroken wordt. De heer Groen merkt op, dat bespreking weinig baat. Voorzitter interrumpeert, dat dit reeds door meer deren naar voren gebracht, geen goed standpunt Voor de toekomst zal het zeker van belang zijn het gevoelen van dezen Raad te kennen. De heer Groen vraagt hoe het gevoelen van de minderheid in B. en W. is omtrent do le 50 pet. en merkt verder op, dat de winst in hoofdzaak door het electrisch bedrijf gekomen is. Ook hij wijst op de straat. Voorzitter zegt natuurlijk het standpunt van de meerderheid van B. en W. niet te kunnen verdedigen. Door de beschikbaarstelling van het geheele bedrag ds er geen reserve meer. We weten niet wat er ge beuren kan, zie naar Borculo. Als zooiets gebeurde, zou tariefsverhooging het directe gevolg zijn. Geen noodtoestand Zie naar de fancy fair. Mijn meening dat hier nog van geen noodtoestand gesproken kan worden, is door de voorstanders niet weerlegd geworden. Met Zuidscharwoude aan de spits, staan hier alle vermenigvuldigingscijfers ver geleken bij den omtrek, nog zeer laag. Het is zonde dat het geheele bedrag naar de gemeentekassen gaat verhuizen. Juist die f 3000 waarvan de heer Paarlberg sprak, heeft het gedaan, doch het bedrijf behoort die bedragen te behouden. Aan den heer Bakker antwoordt spreker, dat de verplichting van het ondergrondsch net nog 11 jaar duurt. Voorzitter merkt verder op, dat zijn aangehaald de steden Amsterdam e.a., doch daar gelden geheel an dere factoren. Als de toestand hier werkelijk zoo was, zou ik er niet over gesproken hebben, doch ik kijk naar den uiterlijken staat. Als de toestand hier wer kelijk zoo slecht was, zou een Fancy Fair geen 4000 gulden kunnen opbrengen en de uitvoeringen zoo goed bezocht zijn. Ik heb dan ook gemeend me met Tand en tand tegen het voorstel te moeten verzetten. Wethouder Kostelijk zegt, dat in deze gemeente het vermenigvuldigingscijfer met 1.25 aan de spits staat en we zijn nog bang er niet mee toe te zullen komen. Al zit men nu nog zoo te schermen, de economische toestand is hier slecht. Wethouder Kroon kan zich volkomen met het ge sprokene van den heer Kostelijk vereenigen. 80 pet. van de gemeente heeft geen inkomen of verlies. De heer De Boer merkt op, dat de bouwers door dit besluit in het minst geen £unst ontvangen. Als het gemiddelde verbruik van gas op 50 M3. bepaald kan worden, geeft 2 cent verlaging reeds een ver schil van 26 gulden per jaar. De tuinbouwers, die in nood zitten, zouden er dan van profiteeren. De heer Bakker merkt op, dat uit het vermenigvul digingscijfer nog geen noodtoestand spreekt. Het is hier wel eens twee geweest zonder dat van een nood toestand gesproken werd. Al was dat wel zoo, dan zouden we nog geen belasting op noodzakelijk levens onderhoud mogen leggen. De arbeiders betalen hier geen hooge belasting door den goeden belastingaftrek. Zij profiteeren dan ook weinig van het besluit, wat ze wel zouden doen met een gasprijsverlaging. De heer Kostelijk zou evengoed kunnen voorstellen om den gasprijs met een cent te verhoogen, wat ook een mooie winst zou geven. Spreker heeft de gascommissievergaderingen wel eens bijgewoond en dan heeft men het meermalen over Wibaut. Men vergeet dan echter dat in do steden veel gedaan wordt aan sociale en cultureele behoeften der 'bevolking, waarop de belasting niet berekend is. Men zorgt dan echter tevens voor een behoorlijk reservefonds. De heer Paarlberg zegt, dat door den heer Kostelijk vergeten wordt, dat gasprijsverlaging verhooging van omzet brengt, wat door de leden van de gascommissie meermalen bij andere voorstellen is naar voren ge bracht. Het gaat dan ook niet aan te zeggen, dat 1 cent verlaging 7000 gulden minder inkomen zal geven. Ook heeft de heer Kostelijk gesproken van mede gevoel voor anderen. Dat zou zeer goed gaan als de toestand andersom was en de tuinders mede moesten gevoelen met hen, die in een slechtere positie ver teerden. Nu zouiden ze echter mee moeten gevoelen met hen die het beter zullen hebben. Wij proliteeren toch al van de lichtbedrijven, Waar de heer Kostelijk spreekt over het openbre ken van de straat door de lichtbedrijven, vergeet hij dat de gemeenten evengoed reeds 500 gulden per jaar van het electrisch bedrijf profitoeren, omdat de straatlantaarns aan het bedrijf 20 guldon per jaar kosten en daarvan slechts 10 gulden vergoed wordt. Dat is reeds een mooie tegemoetkoming voor het openbreken van de straat. Of de gemeenten het recht hebben op de 50 pet. is spreker nog niet zoo zeker van. Althans als de gem. regeling van het electrisch bedrijf is zooals die van het gasbedrijf, acht spreker dit zeer dubieus, omdat daarin gesproken wordt van de gelden die de bedrijven van de gemeenten in ge bruik hebben. De heer Kostelijk krijgt daarna, hoewél in derde instantie, toestemming voor het naar voren brengen van een persoonlijk feit. Hij merkt op een gezegde van den heer Bakker op, dat hij geen voorstander is van 1 cent gasprijsverhooging, terwijl hij met don heer Paarlberg niet accoord gaat waar hij zegt dat de hoogere inkomens er van profiteeren. De goheelo Langendijk hangt aan elkaar on als de tuinders geen geld hebben, vangen de renteniers geen huurgelden. De heer Paarlberg zou gaarne nog iets antwoor den, doch het mag niet meer. In stemming gebracht, wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. met 4—3 stemmen verwor pen. Tegen stemden de heeren Paarlberg, Bakker, Kroon en Jb. de Boer. Vaststelling van het vermenigvuldiging* cijfer van 0.75 op 1.25. De Voorzitter deelt mede, dat volgehs mededeeling van den Inspecteur der Directe belastingen, de to tale opbrengst van het belastingjaar 1926¥7 bij een vermenigvuldigingscijfer van 0.75 zal zijn f 14623. ongerekend het bedrag aan kwade posten, wat nog niet kan worden opgegeven. Over 1927'28 moet worden opgebracht f 18000 of f 3000 meer dan in het vorige jaar. Vast staat dan ook, dat om dit bedrag te ontvangen bij een zelfde totaal aan belastbaar inkomen het cijfer op 1 moet worden gebracht. Maar lettende op de slechte uitkomsten van het tuinbou- wersbedrijf mag met gerustheid worden aangeno men dat het totaal van het belastbaar inkomen 25 of V< is gedaald. Nu moet men hierbij niet uit het oog verliezen, dat het vorige jaar feitelijk de factor reeds op 1 had moeten worden bepaald Het totaal bedrag over 1926'27 zou dan gestegen zijn tut rond f 18.000.—het be.drag, dat over het belastingjaar 192728 moet worden ontvangen. Een daling van 25 van het totaal belastbaar inkomen mag zeker worden aangenomen, zoodat de factor minstens 1.25 zal moeten zijn. Nu zal de dienst 1926 nog wel met een batig saldo, hoewel klein, sluiten, zoodat de begrooting voor den dienst 1928, met een voordeelig saldo opent. Burge meester en wethouders zijn van meening, dat men ten opzichte van het komende jaar niet al te pessi mistisch gestemd zal mogen zijn, en meenen zij te moeten voorstellen niet hooger te gaan dan 1.25. De heer Groen kan zich er mee vereenigen, hoe wel tusschen hoop en vrees. Hij vreest met dit per centage niet tot de benoodigde som te zullen komen. Voorzitter zegt, dat het een veronderstelling blijft. Geen groote sprongen meer. De heer Bakker kan zich met het voorstel vereeni gen. We gaan vrij zeker geen al te beste toestand tegemoet. Anders zou hij er voor gevoelen het iets lager te bepalen en desnoods een tekort te maken. Aan te bevelen is het wel, dat meer gelijke heffin gen dan tot heden worden toegepast. Voorzitter zegt ook, dat het van belang is de spron gen niet te groot te maken, doch zooveel mogelijk de bedragen stabiel te houden. De heer Groen: Het moet niet zoo gek gaan als hier met de ontvangsten. Allen verklaren zich daarna voor het voorstel van

Schager Courant | 1927 | | pagina 7