Schager Courant Duitschfands grootste Landbouw tentoonstelling. Tweede Blad. Hoe Chaplin zijn films in elkaar zet. Raad Barsingerhorn. Binnenlandsch Nieuws. Woensdag 1 Juni 1927. 70ste Jaargang. No. 8058. Het is onder dezen titel, dat een correspondent van het Handelsblad het oen en ander meedeelt© over oen landbouwtentoonstelling die te Dortmund gehouden wordt Het bezoek aan die tentoonstelling is zeer groot, gedurende de eerste 'drie dagen ongeveer 125.000 menschen. Bijzonder groot was de belangstelling voor de ge- electrificeerde" boerderij, waar alles door de kracht van de electriciteit gedreven wordt. Deze boerderij werd door de „Vereinigte Blectrizitatswerke West- falen" ingericht en gaf veel merkwaardigs te zien. Verlichting en verwarming door middel van den electrischen stroom zegt natuurlijk niets meer in de zen tiju, evenmin als het electrisch koken, braden, strijken, wasschen, stofzuigen, enz. Minder alle daagse!] is nog het, naaien en borduren met een ma chine, die door een electromotor wordt aangedreven en waartegen een lamp is aangebracht, zoodat de naaister of borduurster zonder zelf last van het licht te hebben goed haar werk kan zien en geen oogen behoeft te bederven. In de schuur worden alle werktuigen, zooals de sorteer-, haksel-, scheermachines, transportwerktui gen, enz., electrisch aangedreven, evenals de zuivel- werktuigen. Dat. de koeien er door machines, in werking gebracht door de electriciteit, worden ge molken, spreekt van zelf en dat de electrische piano en de radio niet ontbreekt, behoeft wel niet te wor den gezegd. Uitgebreid is ook de afdeeling zuivelproducten, welke niet minder dan twee groote gebouwen in be slag neemt. In het bijzonder trok het onze aandacht dat de Duitschers vrijwel alle bekende buitenlandsche kaassoorten bereiden, zooals Edammer, Gouda, Em- menthaler en zachte soorten, zooals Camembert, Brie en Limburger. Er waren niet -minder dan 1120 monsters boter ingezonden en 824 monsters kaas! Zeer druk bezocht werd .ook het gebouw, waar de visschen zijn ondergebracht. In 80 aquaria kan men één-, twee- cn meerjarige karpers, zeelten, snoeken, baarzen, vorens, forellen en palingen bewonderen, terwijl het biologisch instituut voor de visscherij voor een belangwekkende en leerzame inzending heeft gezorgd. In een andere afdeeling kan men den invloed zien welken een goede bemesting van de vischvijvers op den groei der dieren oefent. De inzendingen van wetenschappelijken aard, meest afkomstig van officieele lichamen, boerenbon den, fok- en controlevereenigingen, scholen en land- bouwkamers, zijn met die van landbouwproducten in een tweetal loodsen ondergebracht. Over de grootte van deze gebouwen moet men vooral niet gering den ken! Wij stelden vast dat een der ruimten niet min der dan 160 M. lang was en 25 M. breed. Hot trof ons dat vanwege de landbouworganisaties bijzonder veel werk wordt gemaakt van de propa ganda voor de boekhouding. Voorts bleek ons, dat de botercontrole in Duitsch- land nog in haar kinderschoenen staat; eerst sedert een 2y2 jaar wordt zij uitgeoefend door den Slees- wijk-Holsteinschen Boerenbond, welke organisatie het voorbeeld gegeven heeft, dat thans door meer vereenigingen wordt nagevolgd. Groenten, (sla, spinazie, prei, boonen, erwten, kool, uien), fruit (bessen, aardbeien, appelen en tomaten) en aardappelen worden vanwege 't ..Reichs verband des Deutsehen Gartenbaues", eveneens van een con- trolemerk voorzien, wanneer zij aan bepaalde eischen met betrekking tot sorteering en verpalüdng vol doen. Hoewel deze organisatie bedoeld werkeerst se dert een jaar uitvoert, zijn de resultaten gunstig; de kweekers maken er voortdurend meer gebruik van. Naar men ons mededeelde laat de houding van den handel echter nog wel te wenschen, hoewei van tegenwerking toch niet kan worden gesproken. In tegenstelling met oqs Uitvoer Controle Bureau is ge noemd „Verband" in dit opzicht alleen werkzaam met het oog op de binnenlandschc markt. Voor de controle op aardappelen draagt sedert 1922 ook nog een andere vereeniging zorg. In dezelfde afdeeling zijn ook de fabrikanten van bestrijdingsmiddelen tegen ziekten vertegenwoor digd, cle fabrikanten van veevoeder, wijnen, vleesch- waren enz., alsmede de houders van bijen, de kwee kers van zijderupsen en alles wat met die takken van bedrijf verband houdt. Wij zijn ook nog weer-eens een keer het geweldig uitgestrekte „ina.chine"-park met zijn eenige duizend tallen landbouwwerktuigen doorgegaan en hebben daarbij enkele nieuwigheden ontdekt. Zoo viel ons oog op een aardappelpootmachine (pa tent „Eclelhoff") van bijzonder eenvoudige construc tie. Dit werktuig bestaat uit een cylindervormige trommel welke de aardappelen bevat. Aan het grond- vak is deze trommel voorzien van openingen, welke door veerende kleppen zijn afgesloten. Bij het rond wentelen van de trommel worden deze kleppen op een bepaalde plaats opgelicht, waardoor de aardap pel gelegenheid heeft in de, eveneens door dit werk tuig gemaakte voor te vallen. Met dit werktuig, dat slechts f270 kost, zou op zandgrond in V/2 uur tijds 1 H.A. met aardappelen zijn te bepoten! Practisch leek ons ook de zaaimachine (de Helios), waannede zoowel ..gedrild" (d i. or> kleine afstanden in de ril dus ..continu" zaaien) als .gedibbeld" kan worden Jd.i. het zaaien in de rij op bepaalde afstan den. welke met deze machine tot zelfs 1.14 M. ge steld konden worden). Met dit werktuig, hetwelk in ons land speciaal voor bieten, boonen. erwten lupi nen, lucerne e. d. in aanmerking zou komen, 'is een belangrijke besparing op zaaizaad te verkriigen. In Ye™and hiermede komt ons de prijs van nog geen 1 <_iu niet te hoog voor. Een andere nieuwigheid is de „Ducker Stvokschneidermaschinè". met hlaasin- richtine voor hooi en stroo, Tn tegenstelling met an dere dergelijke werktuigen, waarbij de messen -DO toeren per minuut maken, draait bij de .Drücker"- machine de as met cirkelvormige messen slechts 80 malen per minuut rond. waardoor de aanzienlijke besparing op de drijfkracht kan worden verkregen. Niettemin bedraagt de capaciteit 1500—2000 K.G. stroo per uur. waarvoor respect. 4 em 6 P.K. be- noodigd zijn. voornamelijk dan nog voor de ventila tor. Het zou veel te ver voeren de ongeveer 200 nieuwe vindingen op het gebied der landbouwwerktuigen op te noemen en te beschrijven. Wij1 zagen bijv. nog een machine om bietenbladeren te v asschen. aardappel- poot-. sorteer- en maaimachinf kusntmeststrooiem enz. waarvan de nieuwst© vanwege de D. L. G. nog „geprüft" moesten- worden. De bovengenoemde wa ren alle In Dtrftschland en andere staten geoctrooi eerd. Een uitzondering maken wij ten aanzien van een hogst eenvoudig apparaat, waarmede eieren ne gen maanden en langer zijn goed te houden zonder ze op eenigerlei wijze te conserveeren. Bederf treedt n.1. op. wanneer de dooier gelegon- heid heeft bij do schaal te komen, hotgeen plaats vindt warneer het. ei eenigen tijd op dcnzelfden kant blijft liggen. In de „lmo-Eierfrischhalter" wor den de eieren horizontaal in klemmen gelegd en het apparaat, slechts één maal per dag 90 gr. gedraaid. Eenvoudiger kan hot al haast niet. Het toestal wordt geleverd met. een capaciteit van 60 tot 5000 eieren, tegen (jon prijs von respect, f 6 en f 225. Er ttjfa ook tal van runderen. paarden, varkens, sohnpem. gieiten *.tnz. timbxxngxsstioUL Wat liet rundwo betreft, trotf on» bij do «wart- botnten (van HiolliQüidscih-'Er'jdseh. ras) don bijtoon dor kraohtigon bo<uwt in heb bijtoondar de rechte, sterke ruggen, de diepe borst en' hob krachtige, gvxid gevulde kruis. Do dieren verfcaonim das lang niet zulk een uitgesproken melktype als bij1 ons bob gieval is ien inderdaad! ia de getniddeldo mel.k- gift ook aanzienlijk lager. Behalve de Liagdandscho rassen, welke uit den aard der mak in Dortmund heb talrijkst vertegen woordigd konden zJijn, zijn ook een 60 stuks van het middel-Duitsohie rcode veaslag aanwezig'. Onder de treltpa arden (voornamelijk gieiokb in Westfalen, Tlamover en Saksen) Zagen wij. ver schillende zeer goede exemplaren, maar in dit op zicht behoeven wij voor do .Duitschers niet onder te doen. Anders staat heb ten aanzien van de warmblceddieren. Welke vooral in Westfalen, Han- nover, Oost-Friesland, Oldenburg, Holsbein en Oost Pruisen gefokt worden. Het komt ons n.1. vc<xr dat de warmbloedioldcerij1 op een iets hooger peil staat bü onze oostelijke boren'' dan bij ons. Boven dien fokt men in Duitsohland ook het volbloed 'paard, Zooals de Traneker in Oost-Pruisen. Dit thans zoo affeelegien, geïsoleerde deel van het rijk had eveneens voor een goede inzending" gezorgd. Bij de varkens is liet veredelde Duitsohe land- varlöen in de meerderheid. Onder de sohapen komt na,ast heb vleesoh- eau het .heddesoha.ap ook heb vol schaap voor, 'dat in Nederland niet wordt aan getroffen. Van de geiten Zij'n de witharige rassen het talrijkst op de tentojnstelling'. Over het algemeen zagen wij zeer goede dieren, ma,ar men m? et natauriijk niet vergelen dat op een tentoonstelling als deze, alleen de allerbeste exemplaren werden ingoz nden. Tenslotte maken wij nog melding van de jacht» tenbeonstelling, waar jagers en allen_ die mefc den sympathiseeren, zich kunnen verlustigen aan een p iar duizend schedels met geweien en enkele op gezette v gels, vossen e.d. Deze heole tentoonstelling is eeln groohsche domon-' stratie van wat. de Duitsohe Landb uw presteert en wat een groote beteokenis is de landbouw voor de nijverheid. Tal van bedrijven jflijn er bij be trokken. Do Doiitsche landbouw koopt naar schat- tuig- jaarlijflvs Vvor 350 millioen mark aan machines. Maanden achtereen had de idee voor -de „Gold- rush" in Chaplin gegist, aldus vertelt Jim Tully, een landlooper, die een van de jeugdvrienden van den grooten filmkomiek is geweest. lederen dag werd hij bezig gehouden door een inval, dien hij daarna weer met groote stelligheid verwierp. Ik zal nooit ver geten, hoe hij in de kamer op en neerliep, de handen óp den rug, den mooien kop gebogen, koortsachtig van het nadenken. Men zal wel zeggen, dat Char- lies film'scenaiïes nooit compleet op 't papier staan, alvorens het laatste tooneel is opgenomen. Ook dan is hij nog altijd in staat, sommige deelen van de ge schiedenis weer te laten schieten. Evenveel geduld legt hij aan den dag bij het uit kiezen van de tooneelspelers, die in zijn film moeten spelen. Eerst werkte Chaplin in het atelier meer dan een jaar aan de „Goldrush" en vervaardigde alle in terieur-opnemingen; daarna besloot hij zijn troep „in het veld" te brengen, en de openlucht- en sneeuw- tooneelen te laten opnemen. Het eerste tooneel zou worden opgenomen in de met sneeuw bedekte bergen van Noord-Califomië. Chaplin reisde eerst met Charles Reisner, zijn rech terhand, Noordwaarts en stelde vast, dat daar zoo veel sneeuw lag als hij noodig had. Toen keerde hij naar Hollywood terug en slenterde daar rond, tot de mededeeling kwam, dat de sneeuwval vrijwel was verdwenen, want het was al laat in den winter. On middellijk besloot hij te vertrekken. Zoo bestegen wij op een avond den trein naar de Californische hoofdstad, Sacramento, en stapten daar over in een -trein, die naar Summit ging, een berg- stadje niet ver van de landsgrens tusschen Californië en Nevada. Wat wij wilden fotografe eren, waren honderden menschen, die een hier niet bestaanden chilcootpas moesten passeeren. Zoo hoopten wij een nauwkeurige projectie te krijgen van den beroemden goudgraversstoet naar Alaska in het jaar 1898. Met dit doel waren in Sacramento vijfhonderd „Roboes" aangeworven. Ieder dezer vagebonden zou vijf dollar per dag, benevens volledige verzorging krijgen. Een extra-trein bracht deze vagebondencollectie naar Sa cramento. Edward Sutherland, de hulpregisseur was reeds naar Summit vooruitgereisd. Summit bestaat uit een gemeende goederen- „Store" en een hotel van dennenhout, vlak bij een bergrand. Vermoeid van de reis gingen wij naar het hotel. Om zeven uur des morgens kwam het leger ..Hoboes" aan. Toen deze vijfhonderd verloopen sujetten den trein hadden verlaten, liepen zij gezamenlijk naar het ho tel en schreeuwden: „Hoera voor Charlie!" Sutherland commandeerde dit leger van schooiers. Het hoofdkwartier was drie mijlen verder in een witte hut, die door beboschte bergen was omringd. De weg was daar vol sneeuw. Wij verlieten het hotel samen met Chaplin: hij droeg zijn harmonica-broek, den Derbyhoed en hield het stokje in de hand. Weer jubelden de vagebon den hem toe, die allen in het gelid stonden. Ik snelde met Chaplin naar de wachtende sleden. De paar den draafden over het koude land. De energie van den grooten filmartist was onver moeibaar. Hij liep rond en gaf bevelen door eeji groote megafoon. Charlie wenschte, dat de eerste too- neelen van deze film de „grappigste waren, die ooit vertoond zijn". Wagens, sleden, karretjes, vol met allerlei requisieten, kwamen in een eindelooze rij van Summit. Binnen twee uren begon de eerste maal de marsch door den Chilcootpas. De eene man na den anderen strompelde door een ongeveer twee mij len langen pas tusschen twee bergen. Zeer ver in de hoogte beklommen mannen den bergwand. Diep beneden klommen kerels omhoog, begeerig naar het goud, dat hen aan den overkant wachtte. De werkuren verliepen snel en aangenaam. Char- lie's energie scheen onuitputtelijk. De ontzettende reflex van het zonlicht, dat voor de sneeuw werd teruggekaatst,. verblindde ons nu en dan. Zij maakte onze huid rood. blaren kwamen op. des nachts brand den onze oogen. Telkens en telkens weer wandelden le honderden mannen langs de opneemtoesitellen. zwijgend als spoken en zwaar beladen als vracht ezeis. Dekens en goudgraversgereedschap waren op hun ruggen vastgesnoerd en in deze looneelen was Charlie maar een van deze mannen. Hij voerde zoo lang de regie, tot het tijd werd. zich bij den stoet aan te sluiten, Toen overhandigde hij Sutherland. den hulpregisseur den megafoon, zette het wattige gezwel, dat zijn hoed voorstelde, recht en nam zijn plaats in de gelederen in. Terwijl bij echter met dft leger van ragebonden marcheerde, nam. langzaam en op wonderbaarlijke wijze zijn gezicht een voortdurend droefgeestlger uitdrukking aan. en toen hij WJ de filmcamera waa gekomen, zag men een zeer terneergeslagen landloo per op een oogenblik van vereenzaming, uitgeput en verteerd door leed die zich naar een hoogst onzoker doel vóórsleepte. Het gelukte hem op zijn hoogat be weeglijk gelaat het lilden van al zijn makkers vol maakt uit te drukken. Hij keek bedroefd naar ziln lotgenooten. die voor waarts gingen mot gebogen hoofden en kromme ruggen om zoo beter 'hun last te dragen. Zij gingen en .gingen, voorover gebogen gelijk mannen die een stellen berg beklimmen. Deze vijfhonderd Hoboes, rebellen vol haat tegen do bestaande maatschappe lijk© orde. waren nu voegzaam als lammeren. D© toestoilon draaiden in gelijkmatig, monotoon rhytme, Stommen bruldon don menschen toe: „Niet. in het objectief kijken! Verder gaanl Wanneer jelui moet kijken, dan naar den nauwen pas! Niet op Charlie letten, hij is maar één van jeluil Hem niet aangapen!" D'o b.ulpregisseur Sutherland maakte ziedt voor allen verstaanbaar: .Vooruit, mannen nu zijn Jelui nog vermoeider bot is na oen langen tocht, weet je maar jelui moet verder; voor het donker wordt, moeten jelui den pas over zijn. jelui voeten worden loodzwaar maar je houdt vol; voortdurend langza mer. vermoeider,, zoo merkt mien het op de film niet goed!" Ten minste twintig maal marcheerden de mannen langs de camera. Charlie ging nu. eens met hen mee dan weer keek hij toe. De mannen rustten uit. Een uur later begon men van voren af aar. Gelijk alle groote knustenaars doet Chaplin. ook wanneer de inspanning lang duurt, 'nooit, iets slecht. Telkens weer slopen gedurende deze moeilijke dagen in Summit kleine fragmenten van het leven binnen,, kleine trillingen als het ware van het menschelijk hart Bedekt met blaren en vermoeid keerden wij des avonds altijd naar bet hotel terug en trachtten aldaar ons te amuseeren. Wanneer vijftig menschen in een ouderwetsch hotel zitten en nergens anders heen kunnen gaan of het moest zijn in de nachtelijke sneeuwjacht, dan heeft men al zijn beschaving noo dig om tweedracht te vermijden. Maar aller zenu wen waren sterk gespannen. Bovendien was ont spanning onmogelijk. Door het rumoer kon men eerst laat in den nacht gaan slapen. Maar op den dur was het niet altiid onverdraaglijk, want waar Charlie is. is vrooliikheid. Na de eerste dagtaak werden de vijfhonderd land- loopers naar Sacramento teruggezonden waar een arbeid'Sbemidde i ingsbureau hun uitbetaalde. 'Zij hadden een gelukkigen dag heleefcl. Immers zij wa ren. samen met Charlie Chaplin in één film opge treden-" Vergadering op Dinsdag 31 Mei 1927, des middags 3 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Aanwezig alle leden. Na opening volgt de goedkeuring der notulen. Ingekomen zijn: Brief van den heer J. Jimmink, met aanneming benoeming lid der schattingscommissie rijksinkom stenbelasting. Van den heer J. de Groot, hoofd der school te Barsingorhorn* was het bericht ingekomen dat hij gaarne gebruik maakte van het aanbod om aan zijn school een assistente te verbinden, die tevens hand werkles te Haringhuizen moest geven. Daarvoor was aangewezen mej. Schlamilch, tegen een sa laris van f 1000. Ged. Staten hadden goedgekeurd de begrooting voor de keuring van Waren te Alkmaar, en bedroeg het te betalen gedeelte voor Barsingerhorn f315.64. Was ingekomen het proces-verbaal van het Cen traal Stembureau, met als mededeeling, dat tot raadsleden waren gekozen de heeren: Blaauboer, Engel, Burger, Kistemaker. Kater. Kooiman en Smit. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen- Eervol ontslag. De heer Dr. Beeker had tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor, hem dat op de meest eervolle wijze te verleenen. Allen voor. Voorzitter zegt, dat de eer Beeker Aug. a.s. 35 jaar gemeentegeneesheer is geweest en zijn werk steeds heeft gedaan tot aller tevredenheid. Spr. hoopt Jat het hem en zijn vrouw in zijn nieuwo woonplaats Heemstede wèl moge gaan en dat hem nog een prettige ouden dag mag zijn beschoren. Teekenen van instemming. Ee* mienwa instrnetie. Voorzitter zegt dat de instructie voor den tegen- woordigen dokter ongeveer 35 jaar geleden is vastge steld, dateert van 1892. Er is geconfereerd met Dr. Doyer, inspecteur der volksgezondheid, opgevraagd instructies uit andere gemeenten, om zoodoende te komen tot een goede instructie. B. en W. hadden oorspronkelijk de bedoeling om de personen die ge neeskundige hulp van gemeentewege genoten, vrije dokterskeuze te geven en hen op te nemen in een of ander ziekenfonds. Dat plan hebben B. en W. moe ten loslaten, omdat de kosten daarvan ongeveer f600 hooger werden dan tot dusver. Thans stellen zij voor op den ouden voet voort te gaan. De Gezondheids commissie keurde de nieuwe instructie ook goed. De verschillende artikelen worden gelezen en daar uit hoören wij, dat het salaris is f 1000 plus vrije wo ning. Verdeeld voor armenpraktijk f600 met vrije wo ning; f 100 voor vaccinatie, f 100 als adviseerend en controleerend arts en f 100 voor andere werkzaamhe den. Als het aantal te behandelen patiënten meer bedraagt dan 125, wordt ontvangen f 10 per persoon daarboven voor elke verlossing boven de 15 plaatse lijk tarief. Bij: epidemiën kan de burgem. behandeling met passend serum gebieden. vt Schooltoezicht moet minstens tweemaal per jaar plaats hebben. Wordt na opmerking der heeren Kistemaker, Burger en Schenk ingelascht. en zooveel meer als door B. en W. ge- wenscht. Tevens zal er zijn een consultatie voor zwangere vrouwen minstens gedurende 1 uur per week. De heer Kistermaker vraagt, hoe of B. en W. ge komen zijn aan hun salariscijfers en hoeveel pa tiënten of er nog vanwege de gemeente behandeld worden, daar er toch velen in een fonds zijn. Voorzitter zegt, dat dit er nog 112 zijn. Er zijn menschen die daar eigenlijk niet. onder hooren, maar die den dokter maar niet betalen. De heer Engel licht nog toe, dat het salaris zoo is bepaald, dat het overeenkomt met de tarieven van het ziekenfonds. Om alle arme-patienten daarin op te nemen ging niet, omdat voor eenigen, die te oud zijn. de kosten heel hoog zouden worden. De heer Schenk juicht het in dit verband toe, dat er jaarlijks een verslag komt, een overzicht als men dan steeds krijgt en daarbij een goed inzicht hoe groot het salaris moet zijn. Voorzitter deelt nog mee, dat de f 100 voor school arts komen te vervallen, zoodra er van provinciewege algemeen toezicht mocht worden ingesteld en er dan districts-artsen worden aangesteld. De instructie wordt ongewijzigd vastgesteld. Er zal een oproeping voor een nieuwen gemeen tegeneesheer worden geplaatst., die 1 Juli a.s. in functie kan treden. De benoeming zal Donderdag 16 Juni, 's avonds 7 uur, plaats hebben. Ben geldleen-ing. groot f 1000 êc 5 hoogstens, af te lossen in 5 jaar, wordt goedgekeurd. Deze is noodig voor pensioeninkoop van J. Spaans Dz., groot f 1291.68, de rest uit de gewone middelen te betalen. Een suppletoir© begrooting wordt goedgekeurd. In de begrooting van 1926 worden enkele wijzi gingen aangebracht. Aan den heer P. Schuitemaker wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend op zijn verzoek afs lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter wijdt eenige hartelijke woerden aan den ouden heer Schuitemaker, die op zijn 80-jarigen leeftijd naar Texel, naar zijn kinderen is gegaan en wonscht hem daar een genotvollen ouden dag. De hoer J. L. A. Westenberg wordt e.ls zijn opvol ger benoemd. Medo op de aanbevoling stond do hoer J. Blaauboer. Do pensioengrondslag voor den hoor H. Dubbelman wordt nader bepaald óp f 1700, dit was noodig door het ophouden van zijn betrekking van administrateur van het gemeentelijk electrisch' bedrijf. De te lage Leekerbrug. Bij de rondvraag klaagt do heer Burger over de Leekerbrug, schetst hoe allerdroevigst daar de toe stand is, omdat de brug zoo laag is. Spr. wil zich> hoewel dit vorig maal geen resultaat heeft gegeven, zich nogmaals wenden tot de gemeente Winkel om verbetering te krijgen. Voorzitter wil dat graa'g doen, het is de vorige maal niet gelukt, maar nu is er een ander bestuur in Winkel, wellicht denkt men er thans anders over. Spr. dringt er op aan, dat belanghebbenden van hun belangstelling blijk geven in een adres aan den Raad. De heer Burger klaagt hierna over een particuliere brug van den heer Jongejans. Spr. vraagt naar de aansluiting bij de waterleiding, wat voorzitter doet zeggen: ze krijgen bij de sluis water en over de an dere perceelen zullen B. en W. praten. Hierna sluiting. DE LEUNING BRAK. Te Nijmegen is gisteravond aan den Berg- en Dal- schen weg bij het ophijschen van een kast naar de bovenverdieping van een woning de leuning van het balkon gebroken, en dientengevolge de 55-jarige werkman G. H. Jansen van het balkon gevallen. Hij is ernstig inwendig gekneusd naar het ziekenhuis vervoerd. HET ZEVENDE LEERJAAR. Verschenen is het vóorloopig verslag over het wetsvoorstel-Albarda c. s. tot invoering van de leer verplichting voor het zevende leerjaar. Daaraan is ontleend: Zeer vele leden achtten de indiening van dit initiatief-voorstel niet voldoende gemotiveerd. Zij betoogden, dat dit voorstel óf te vroeg óf te laat is ingediend. De indiening van dit initiatief-voorstel eenige dagen, nadat de regeeringsontwerpen in de af deelingen der Kamer Waren onderzocht, moet in ieder geval ontijdig worden geacht. Het kan thans overbodig worden geacht den inhoud van dit voor stel in bijzonderheden te bespreken, omdat hetgeen te dien aanzien zou kunnen worden opgemerkt, reeds bij de behandeling van de regeeringsvoorstel len is te berde gebracht. Dit bezwaar klemt te meer. nu door sommige le den is aangekondigd, om te trachten door amendee ring van de regeerings-ontwerpen de dadelijke weder invoering van de tweejarige leerplicht]ng te verkrij gen. De spoedig te verwachten openbare behandeling van bedoelde wetsontwerpen zal over 't lot van zoo- danig amendement en daarmede tegelijk over dat van dit initiatief-voorstel beslissen. Indien toch de regee ring een zoodanig amendement onaannemelijk mocht verklaren, slaat daarmede tegelijk vast. dat het on derhavige voorstel, gestold dat het in heide Kamers een meerderheid mocht verwerven, de Koninklijke bekrachtiging niet zal erlangen. Mocht daarentegen de regeering het in te dienen amendement niet. on aannemelijk verklaren, dan is door de aanneming daarvan op heter en spoediger wijze te hereiken wat de voorstellers van dit wetsontwerp wenschen. dan met hun eigen voorstel. Het indienen van initiatief-voorstellen behoort tot gevallen .van noodzaak beperkt te blijven; waar deze noodzaak hier niet bestond, verdient dit voorstel af keuring. Verscheidene leden hadden ook tegen den inhoud ernstig bezwaar. Zij betwistten, dat de reden tot op schorting van de invoering van den zevenjarigen leerplicht reeds vervallen zou zijn. Het ovenwicht der staatsfinanciën behoort op een veel lager peil van uitgaven bereikt te worden. Men lat.o in deze de leiding aan de regeering. die in de eerste plaats ver antwoordelijk is. Voor deze leden wa9 het bovendien de vraag, of er aan een zoodanige regeling voor het geheele volk behoefte bestaat. In menige streek is die behoefte gering. In dit verband werd opgemerkt, dat het lager landbouwonderwijs bij aanneming van dit \vetsvoorstel in het gedrang zal komen. Voor dit onderwijs is een voorafgaande schooltijd van 6 jaar voldoende. Sommige leden merkten op, indien er voor het 1 ondei"wijs iets gedaan doet worden, er wel urgenter dingen zijn. o.a. de moeilijkheden van het groote aantal leerlingen .per leerkracht. Gevraagd werd. hoe hoog de voorstellers de kosten ramen van de invoering van den zevenjarigen leer plicht. Verscheidene andere leden verdedigden het wets voorstel. 'De indiening daarvan is een gevolg van den ongezonden politieken toestand. Verwacht had mo gen worden uitvoering der motie-Suring. Toen de re geering niet de invoering van den zevenjarigen leerplicht voorstelde, maar zich bepaalde tot het voorstellen van de algemeene invoering van het ze vende leerjaar had het. volgens deze leden op den weg der voorstellers van de motie-Suring gelegen, hunnerzijds de invoering van de zevenjarige leerver plichting voor te stellen. Toen dit werd nagelaten, is de indiening van dit voorstel gevolgd. Volgens deze leden staat het allerminst vast. dat door amendeering van de regeeringsvoorstellen de zevenjarige leerverplichting kan bereikt worden. eMt eventueole afwijzing van het amendement door de regeering is immers over het lot van dat voorstel nog niet beslist. Ook bestaat er gevaar voor een onzuivere stemming over het amendement en. bij aanneming daarvan, voor intrekking van het wetsontwerp. Wat den inhoud betreft, werd door de voorstanders aangevoerd, dat een zevenjarige schooltijd voor de ontwikkeling van het volkskind een minimum is. De elementaire kennis in de eerste 6 leerjaren verworven kan in het 7e pas bezinken. Ook werd opnieuw ge wezen op het hiaat tusschen arbeids- en leerolicht- wet. Het gevaar Js groot. dat. als het zevende leer jaar facultatief wordt gesteld, er sporadisch gebruik van zal worden ^omaakt.. De kosten zullen niet hoog zijn. aangezien do ruimte er reeds zal moeten zijn volgens h|t regeeringsvoorstel en een vrij groot aantal wachtgelders kunnen worden aangesteld. De meening. dat de vermindering van het aa.ntal leerlingen per leerkracht urgenter zou zijn. dan de invoering van de zevenjarige leerverplichting, konden deze leden niet aannemen. Die verhooging van het aantal leerlingen per leerkracht is verdedigd als oen noodmaatregel. De vraag of daarop behoort te worden teruggekomen, is thans niet aan de orde. MALVERSATIES BIJ HET ROL. MAGAZIJN TE WOERDEN. Voor hefc Hoog1 Militair Gerechtshof heeft, gistor terochtg'esfc'iaTi die wmajoor vaw de militaire admi- nistrrire W. H. E., gewezen hoofd van heb centraal m ga.zij'n te Woerden, wien t°m laste is gelegd ten eerste. <lat htf. in 1923 een tefkfort in kas had vatn f 10.000, waarin hij heeft voorden' dóór het laten

Schager Courant | 1927 | | pagina 5