Alitieii Ritus- iimtntit- LaittmM WIJ DEELEN U MEDE!II Papieren Rozen C. DE MOEL, Donderdag 2 Juni 1927. 70site Jaargang No. 8059. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Feuilleton. Noord A 40.' SCHAKER COURANT 9 Dit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Hij inzending tot 's morgen» 8 uur, './orden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het oeraiuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIÖN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel moor 20 cent (bowljeno. inbegrepen). Orante lettors worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Meervoudige Kamer. Zitting van Dinsdag 31 Mei 1927. Ultsp r ak en: Joh. S., Blokker, hooger beroep, overtreding Leer plichtwet, f6 boete of 3 dagen hecht. Nathan v. E., Helder, misdr. art. 249 W. v. S., 6 maanden gev. Nieuwe zaken. VERNIELING VAN ELECTRISCHE DRADEN. Op deze zitting werd voortgezet, het bekende straf zaakje contra den vrachtrijder Albertus N., die 14 da gen geleden terecht stond wegens beschadiging van het electrisch net te Schagen, dat met de spoorstok ken van een in een vrachtauto geplaatste dresseer- kar. De nog te hooren getuige, een juffrouw Kossen uit Schagen, die door ziekte is verhinderd zelf te komen, heeft een omstandige schriftelijke verklaring in het nadeel van verdachte afgelegd. Zij heeft de aanrijding gezien. Verdachte blijft bij zijn reeds ge voerde verdediging, dat het bestaan der draden hem onbekend was. Eisch f 40 boete of 40 dagen. Uitspraak over 14 dagen, ONBEKWAME AUTOBESTUURDER. Do niet verschenen Evert Jan H. te Bolsward, heeft op 5 Februari te Hoorn aan den getuige H. K. Bekker' zwaar lichamelijk letsel toegebracht, door den jon gen man die een handkar voortduwde, met een vrachtauto zoodanig aan te rijden, dat hij in de buikholte werd verwond en wel zoodanig, dat hij nu nog niet in staat ia tot werken. De dunne darm was geheel afgescheurd. Zooals door dr. Kersemaker, chirurg te Alkmaar, werd geconstateerd. Deze aan rijding had plaats op het Breed te Hoorn. Getuige is naar het St.' Elisabethgesticht te Alkmaar ver voerd. alwaar de chirure D'r. Kersemaker een zeer gevaarlijke operatie op hem heeft ten uitvoer ge bracht. Volgens den chauffeur, die naast verdachte in de de auto zat. heeft deze amateur verzuimd tijdig te remmen. De Officier. Mr. v. d. Feen de Lille, acht het voor gevallene louter de schuld van den verdachte. Hij was zijn Chevrolet-vrachtauto niet voldoende mees ter en heeft verzuimd tijdig maatregelen te nemen. Gevorderd wordt 8 weken hechtenis. VERLATING VAN HULPBEHOEVENDEN. De 34-jarige .handelaar" Jan B., thans to Bree- zand woonachtig, staat terecht, dat hij in Februari te Zuidscharvvoude zijn wettige vrouw in hulpbehoe venden toestand heeft achtergelaten en niets tot haar verder onderhoud heeft bijgedragen. In deze zeldzaam voorkomende zaak treedt Mr. Langeberg op als raadsman en verdediger. Volgens de vrouw leeft verdachte met een andere vrouw en laat hij haar geheel aan haar lot over. Dr. Hoekstra die de vrouw van verdachte medisch heeft behandeld, legt daaromtrent een deskundige verklaring af. De vrouw is verlamd aan de linker hand. voorts is zij zeer ziekelijk, lijdende aan T.B.C. De verdachte zegt, er voor gezorgd te hebben, dat er een dienstmeisje was voor hulp in de huishouding Ook heeft hij zijn vrouw gevraagd of zij weer bij De roman van een Circusmeisje uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 81. RamsheH stoorde Zijn gedachten. Heb je haar al gezien? Rorie keek hem verwonderd aan. Haar Bezien? Wie bedoel je? Wel, je vrouw kerel. Ik moet da idee wennen: jij met eetn vtouw. Rorie beet zich op de lippen. Ik heb haar niet gezien, zei hü kalm, Van ochtend zou ze geopereerd worden, maar dat is uit gesteld jneti het oog op Mjjers. Hij' sprong" pp. - Ik geloof 'dat ik gek wordt als ik hier zoo doelloos olijf zibtetn- Maar wat moet ik doen? Myers kato ik niu niet lastig vallen1, Ifergerson. is te ziek om iemand te ontvangen en verder is niemand op de hoogte. Beste jongen, je reageert degeen die het ader- bost op de hoogte is, zei Banshell, die nu volkomen ernstig was esn d.e zaak ernstig begon te nemen. He beide mannen keken elkaar aan en Rorie kreeg een kleur. Verdraaid, daoht hij, ik moet waarach tig alweer door een ander op iny'n plicht gewezen worden; ik schijn nog een groot kind te min. hen oogenblik Zweeg Rorie en toen: Heb je er bezwaar tegen dat ik je aan uurtje alleen laat, Banshell? Weineen, kerel. Tien minuten later was Roderick' Briton op weg naart Bedmuind. Hij'was buitengewoon1 opgewonden etrü zenuwach tig. .Maar toch schemerde door den chaos van zijn gevoelens en gedachten do zekerheid, dat de tijd n'iet meer veraf Zou zijn dat hij Rosalie's eerlijke en trouwe genegenheid zou beantwoorden met vol kanen hetzelfde innige gevo 'alian s vooao Zelf zucht had zijn oogen geoperc voor het ware, on- zoli Zuchtige lierde was en verlangde naar de koestering ervan, maar hij i'.x ook dat hij zou moeten geven en out vangen., £a geven wilde hij... hem wilde komen .wat zij1 heeft geweigerd. HU moet toegeven, dat hU haar in Februari en Maart heeft verlaten. Het O.M. zegt. kort te kunnen zUn. Verdachte heeft erkend, wat de zaak vergemakkelUkt. Vast staat, dat de vrouw hulpbehoevend en ziek werd achterge laten. Geëischt wordt, omdat het t O.M. onmoge- lUk toeschijnt, een andere straf toe te passen. 7 da gen gevangenisstraf, i Mr. Langeberg wijdt uit over artikel 256 en rele veert dat door het echtpaar nog geen verzoek tot echtscheiding 'ia gedaan. Pleiter leest een brief voor van de vrouw, waaruit blijkt, dat de vrouw weigert haar man te volgen en niet geneigd is tot verzoening. Pleiter acht hier geen delict aanwezig, waarvan in art-. 255 W. v. S. wordt gesproken en concludeert ten slotte tot vrijspraak. De Officier repliceert en wordt door pleiter be antwoord en logt deze een brief over ^an de vrouw. BLOEDIGE MISHANDELING. De 49-jarige tuinbouwer Cornelis S. uit Koedijk staat terecht wegens mishandeling met een mest vork van Christiaan en Lambertus Boers, uit Alk maar. welk feit op 28 Februari is gepleegd. De oor zaak van dit, optreden door verdachte was, dat de gebroeders Boers naar zijn meening mest losten aan een steiger, waarop alléén verdachte recht had te lossen. Daarop sloeg verdachte met een mestvork cp de beide getuigen los en werden zij tengevolge van de behandeling bloedend verwond. Christiaan werd aan pols en rug gewond en Lambertus kreeg een bloedende wond aan het hoofd. Christiaan raakte op den grond en trachtte de dreigende mestvork te grijpen. De verdachte zegt, dat de gebroeders B. hem wil den aanvallen en hij hen toen heeft willen afweren. Hij heeft Christiaan niet met met de vork op zUn rug De 15-jarige Lambertus wilde zijn broeder bijstaan omdat verdachte probeerde hem in 't water te wer pen. Hij zelf kreeg toen een klap met de mestvork op zijn hoofd. Het was goed raak, zeide getuige. Er moesten 4 krammen in, waarop de president vroeg wie de krammen er heeft ingeslagen. De getuigen beweeren dat zij achter een melkkar- retje schuilden om de slagen te ontgaan. De verdachte ontkent zulks. Hij is geen stap van den steiger af geweest. De getuige Bode, die onpartijdig is, heeft verdachte met de mestvork zien slaan. Hij was erg zenuw achtig. Een aanval door de mishandelden is door getuige niet, waargenomen, maar zij hebben wel eenige aanleiding tot het optreden van verdachte gegeven, De Officier stelt in het licht, dat toen verdachte met behulp van een mestvork, de mest in liet wa- uit dia volheid vami aüjih hart; hijl bad veel goed' te maken en de schokken van hefc^ laatste etmaal had den hemzelf (nieuwe gebieden in zijhi hart en ziel doen ontdekken. Een koude rilling ging door hem heen, toen hij Gaffin's Corner passeerde en verstoorde zijn preltige gedachten. Maar aan de bitterheid om den tragischen dood van Bronda Myers paarde zich toch een diep gevoel van dankbaarheid dat zijn leven gespaard was gebleven. En dat was niet uit koude zelfzucht omdat hij het veege lijf had kunnen redden, maar door het besef dat er iemand was voor wie zijn leven waarde had, iemand voor wie hij nog zoo heel veel zou kun nen doen, wier leven hij mooi en rijk zou kunnen maken. Het was nog absoluut niet zeker, of Rosalie ooit wel weer heelemaal beter zou worden en dan zou zijn steun en toewijding eerst recht noodig hebben. Toen hij bij het landhuisje van mrs. Fowler kwam, zakte zijn moed weer in zijn schoenen. Hij draaide heen en weer voor hij aanbelde als een kiespijnlijder op de stoep van een tandarts. Hij had geen flauw idee wat hij zeggen zou als hij van aangezicht tot aangezicht met zijn vrouw zou staan, hoe zij hem zou ontvangen. Hij trachtte zichzelf een oogenblik in te praten dat het misschien beter was te wach ten tot Rosalie wat sterker zou zijn. Maar ten slotte duwde hij toch het hekje open en belde aan. Mrs. Fowler deed hem open en er was iets in haar hou ding, in haar vriendelijke oogen, dat Rorie moed gaf en hij had weer dat man nel ijk-waardige en krachtige toen hij zijn hoed afnam en eenvoudig zei: Ik ben Roderick Briton. Haar gezicht had hem direct doen vermoeden dat zij bij intuïtie begrijpen zou wat er in hem omging, maar hij was niet voorbereid op de diepe vreugde die uit haar oog enstraalde. Ze legde waarschuwend de vinger op den mond, dat hij in de gang niet pra ten zou.'Ze liet hem voorgaan en het was alsof hij met zijn kloeke gestalte de smalle gang heelemaal vulde. Ze trok hem mee naar een achterkamer en sloot de deur. Rorie wilde haar een explicatie geven, maar mevrouw Fowler voorkwam hem direct. Het lieve kind heeft me gisteravond al alles ov - u vertéld. Ze zou vanochtend geopereerd zijn en zt cheen te denken dat ze het niet meer overleven zou. Anders was ze misschien blijven zwijgen. O, mr. Briton, u weet niet wat 'n gouden "hartje dat kind heeft. Geen woord heeft ze in uw nadeel gezegd, geen poging gedaan om u in te palmen of u op haar zijde te krijgen. Ze beschuldigde u met geen woord, CLCX/IMZ -fajuuudL Doos30*60,Tube 80'ct. BijApotken Drogisten. ter wilde werpen,. Christiaan Boers dit poogde te verhinderen door naar de mestvork te grijpen. Van een aanval op verdachte was dus geen sprake. Wel neemt de Officier aan, dat verdachte driftig en ze nuwachtig is geworden en hU op de jongens heeft losgeslagen om hen te mishandelen. De Officier verwerpt het beroep op zelfverdediging en vordert f 100 of 60 dagen. Mr. Langeveld, die ook hier als vedrediger oppo neert, is van meening, dat de schuld van het ge beurde hoofdzakelijk is to wijten aan de gobroeders Boers. Verdachte is verplicht het onderhoud van sckoeiing en steiger, terwijl de jongens daar mis bruik van ma-ken. Verdachte is daardoor geprikkeld, vooral omdat, zijn sommatie geen gevolg had. Pleiter acht het beroep op noodweer niet geheel verwerpe lijk. dat onze Depöthouder te Schagen vanaf heden is Machinale Brei-Inrichting Jaap Snor. In elk geval doet pleiter een beroep op de hevige gemoedsbeweging, waarin verdachte verhoerde. Ver dachte heeft met de greep niet gestoken, doch slechts geslagen: Pleiter concludeert vrijspraak. Volgt de onmisbare ré- en dupliek tusschen Officier en pleiter., die geen verandering geeft in de opvat tingen van de debaters. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 42-jarige machinist Gerrit St, gedomicilieerd te Helder, thans gedetineerd in het. huis van bewa ring te Haarlem, staat terecht ter zake diefstal van een rijwiel gepleegd te Alkmaar, op 12 Maart, ten nadeele van den eigenaar J. J. Ilartog. Verdachte zegt, dat dit rijwiel tegen een boom aanhing. Hij heeft dit gebruikt om er meo naar zijn zuster te ped delen. Het rijwiel heeft ten huize van zijn zuster 3 weken gestaan. Zijn eigen oud rijwiel heeft hij te Alkmaar achtergelaten, nadat hij de lantaarn er heeft afgenomen. Hij is door Haarlem veroordeeld wegens rijwiel diefstal tot 3 maanden gevangenisstarf met aftrek van voorarrest. Getuige heeft zijn rijwiel 'n korte poos onbeheerd neergezet bij een perceel in de Spoorstraat. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. Het blijkt dat ver dachte ook nog in het bezit geweest is van een ge stolen damesrijwiel, dat hij beweert gekocht te heb ben van een onbekenden man en vrouw. HU was, zoo zegt hij, dien dag dronken. De Officier vordert tegen verdachte, die reeds meer malen met de justitie in aanraking kwam, 6 maan den gev. De ambtshalve toegevoegde verdediger Mr. v. Loockeren Campagne is niet overtuigd dat hier dief stal heeft plaats gehad. Pleiter wijst op de dron kenschap van verdachte, waardoor het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening aanvechtbaar wordt. Pleiter refereert zich ten slotte aan het oordeel der rechtbank. Ré- en dupliek blijft ook hier niet uit. HOOGER BEROEP VONNIS KANTONRECHTER. De heer Jacob S., autohushouder te Heerhugo- waard, is door den Kantonrechter Mr. D. Bastert ver oordeeld wegens het gebruik van een ongekeurde autobus. Van dit vonnis is appellant in hooger be roep gegaan en heeft thans mr. Houwing, uit Rot terdam, adviseur van den Bond van Autobushou ders, als raadsman en verdediger. Verdachte heeft op 18 Maart met een autobus gevuld met kinderen met bestemming voor de missietentoonstelling, naar Alkmaar gereden, terwijl hU voor deze bus geen goedkeuringsbiljet kon vertoonen. Het verweer van verdachte is, dat bij met bedoelde bus geen gere gelde» dienst onderhield, zoodat een vergunning, niet noodig was. De officier zet in 't breed uiteen, waarom de wet van 1880 moest worden herzien, wat in 1926 dan ook is geschied. Onder deze wyzigingen, speciaal art. 15, valt ook bedoelde bus, reden waarom spreker be krachtiging van bet vonnis requireert. Mr. Houwing wijst er op, dat andere kantonrech ters een andere uitlegging aan bedoeld wetsartikel hebben gegeven. Pleiter Is het niet eens met de opvatting van den kantonrechter, die door den officier gehuldigd wordt en pleit op verscillende gronden ontslag van rechts vervolging. Bijna onnoodig er bij te voegen, dat de officier ré én de advocaat dupliceert. Voegen wij er volledigheidshalve hij dat de offi cier na het betoog van verdediger zich genoodzaakt voelde alsnog vernietiging van het vonnis te vor deren met opnieuw veroordeeling van den verdachte tot dezelfde straf. HOOGER BEROEP VONNIS OVERTREDING WA PENWET. De slager Jan de W., te Egmond a. d. Hoef, ver oordeeld tot geldboete of hechtenisstraf ter zake dat hij met een jachtgeweer heeft geloopen op den Hee- renweg zonder dat hij in 't bezit van een vergunning was. Het geweer is in beslag genomen en verbeurd verklaard. Appellant beweert, dat hij kwam van zijn jachtterrein en verzuimd had zUn jachtacte bij zich te steken. De bedoeling van het appèl is, dat ver dachte zUn geweer terug verlangt. Eisch bekrachti ging van het vonnis. HOOGER BEROEP OVERTREDING VISSCHERIJ- REGLEMENT. De visschers Joh. Schot te Z. en N. Schermer is veroordeeld wegens het in bezit hebben van 2 scha- kelnetten in zy'n vaartuig op een plaats waar zulks niet geoorloofd was. Bedoelde netten zijn in beslag genomen, doch niet verbeurd verklaard. Hij' is van dit vonnis in hooger beroep gekomen, hetwelk beden wordt behandeld, terwijl de verbalisanten ZUlstra en Waterdrinker als getuige worden gehoord. Verdachte beweei-t, dat hy den verbalisanten heeft medegedeeld, dat hij kwam van een vischwater, waar hij gerechtigd was te visschen. De verdachte toont verschillende bewUzen, dat hU van eenige landbouwers in den polder vergunning heeft te mo gen visschen. Gevorderd wordt bekrachtiging van het vonnis. Sluiting. ofschoon neemt u me niet kwalijk dat ik het maar eerlijk zeg de schuld heelemaal aan uw kant is. Weet u wat ze gezegd heeft: als ik niet beter word, zeg clan tegen hem dat ik er nooit spijt van heb gehad en dat ik mijn belofte gehouden heb. De vriendelijke stem van de vrouw klonk aange daan. De tranen kwamen haar in de oogen toen ze Rorie's bleek en beschaamd gezicht zag. Zijn aantrekkelijke, frissche jongensachtigheid, die den ouden Fergerson altijd zoo voor hem had inge nomen, trof ook haar; impulsief legde zij haar hand op zijn arm. O, mr. Briton, zei ze vertrouwelijk en het leek er niets op dat ze elkaar tien minuten geleden voor het eerst in hun leven gezien hadden, ze is het zoo echt waard dat iemand van haar houdt en goed voor haar is.... Een oogenblik bleef het stil. Toen vroeg Rorie met een stem, heesch van zenuwachtigheid: Mag ik haar nu zien? Of bent u bang dat het haar kwaad zal doen? Het is misschien beter om haar voor te bereiden. Ze hoorde uw stem gisteravond, toen u den dokter hier naar toe bracht en toen heeft ze zoo vreeselijk gohuild.... Als u even wachten wilt zal ik haar ver tellen. Maar voor het eerst liet Rorie zich gelden. Neen, zei hij kalm en ernstig, ik wil haar zelf alles vertellen. HOOFDSTUK XXHL Rosalie hg met haar gezicht van de deur afge- wend, toen Roderick Briton voorzichtig" do kamer binnenkwam. Ze had geslapen en was wakker ge worden door het geluid van voetstappen in de smalle gang. Het begon buiten al donker te worden. Hot haardvuur tooverde vrosse glansen in de Meaino kamer en de (gloed gaf eön] warnirozigo tint aaln Rosalie's gezicht. Rorie sloot de deur cm bleef een oogenblik! staan mot zijd hand op de kruk. Er was iets buitengewoon liefs in het teere figuurtje daar op hot bed en hij gevoelde zich geweldig aangegrepen door de ge- aaohte dat dit nu zijn vrouw was. Heb vervulde hem met een groot gevoel van innigheid. Terwijl hij daar stond draaide zij het hoofd op het kussen om en hun oogen ontmoetten elkaar Hij had zich het weezien heel anders voorgesteld hij had gevreesd dat het pijnlijk en gegeneerd zon rijn; maar. het was. ini werMykheid zoo natuun- lyk, zoo vanzelfsprekend en eenvoudig. Hij' .liep langzaam de kamer door en' knielde naast het bed neen. Ze lag doodstil; haar wijdopen oogen scho nen het eemg lovende aan haar gezicht en het was alsof die oogen een vraag stelden die do lippen niet -wiuden uitspreken1 Hij boog net hoofd op de slanke hand, dia stil op de deken lag en stamelde: Ik ben terugge komen, Rosaliekun je me alles veirgeven? Het was niet voed wat hij' te zeggen had, maaaj voor haar was heb genoeg,; de klank van zijh stem Zen haar voldoende hoe volkomen Zijn berouw was. i Hij voelde de vingers onder Zyn wang beven; hij richtte Zijn hoofd op en nam haar trillende handen in zijn eigen, vasten groep. Ze barstte in snikken uit, schokkende, trannlooze snikken; het scheen alsof al haar dappergedragen en dapper-verzwegen lood aioh een uitweg zocht in deze hevige huilbui. Ooh, waarom hebben ze ma tooh maar niet stil laten sterven; heb is alles mijn schuld geweest, ik had nooit moeten toestemmen om met je te trou wen ik was immers in mijn hart overtuigd dab het .niet 'goed was wat ik' deed. Als ik ook maar had kunnen vermoeden dat je van een ander hield. Rorie's .stom klonk mannelijk vast toen hij ant woordde: Maar ik hond van niemand aadorsEr is geen enkele vrouw op de wereld die ik zou willen trouwen als ik op^ het oogenblik vrij wasli heb geleend dat jij het geluk, voor me beteekeoat; dat ik nooit oen dapperder, trouwer en liever vrouw kan krijgen dan jy. Ws aallen na werkelijk sa men een nieuw leven beginnen, Rosalieje hebt er geen idee van hoe lief of ik voor je zal Zyn. Ik woat wel. dat er geen wtaorden! te vinden Zij* voor de marnier waarop ik mie tegen je gedragen héb, maar ik Zal Zorgen dab geen spoor van her innering ier aan; meer bij' je kan overblijven. Zijn stem trilde van a-andoenilnig.... om haar mond speelde eetn zachte glimlach. En het eenige wat jij te doen hebt, zei hij bpgewöktj is zoo gauw mogelijk beter te worden* Dat wil je nu toch zeker wel, he? Rorie schoof zyn arm onder haar Loofd en trok haar wat dichter naar zioh toe. Hjj wilde nog wat feeggen, maar plotseling liet zijn stem hem in de» Uteek en mot een gebroken snik verlx>rg hij zyn gericht in de zachte weelde van haar donker haar. f Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1