Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. DE IGESZ-BIOSCOPE. We hebben onlangs vermeld, dat Schagen, on danks het verdwijnen van de Sohager Bioscope, toch een tweede bioscoop zou krijgen. De voorbereidende maatregelen daartoe zijn thans zoover gevorderd, dat heden, Zaterdagavond deze nieuwe bioscoop in Hotel Igesz wordt geopend. Vrijdagavond zijn we op verzoek eens een kijkje gaan nemen en hoe wel voorloopig met de eenvoudigste veranderingen is volstaan, werden we toch verrast door het ver schil van aanzien dat aan het lokaal, dat voorheen diende tot vergaderzaal enz., was gegeven. Het aan brengen van moderne gordijnen, het plaatsen 'een 200-tal klapstoelen, het op een spanraam zeer prac- tisch aangebracht projectiedoek, voorzien van jnooie decorgordijnen, dat alles had gemaakt dat een knus bioscoopzaaltje werd verkregen. Achter het gebouw is geheel brandvrij gebouwd de cabine, waarin een eerste klas filmapparaat was geplaatst. Er werd dan ook een duidelijk beeld op het projectiedoek ge bracht. Met een Paramountfilm, nl. ..Cobra", wordt de Igesz-bioscope geopend, met Rudolph Valentino en Nita Naldi in de hoofdrollen. Het is een film die den sympathieken Valentino zoowel als de sluwe Nita alle gelegenheid geeft hun meesterlijk spel te spelen en die van het begin tot het einde onze aandacht vraagt, ons boeit. Van den inhoud vertellen we: Graaf Rodrigo (Valentino) heeft een zwak voor charmante vrouwen, leidt een lichtzinnig leven en komt daardoor in veel moeilijkheden. Bij een dier verwikkelingen redt Rodrigo een Amerikaan, uit een penibele situatie, met het gevolg dat de twee jonge mannen zeer goede vrienden worden. Rodrigo krijgt bij zijn serieuzen vriend een positie in diens zaak, komt in Amerika in kennis met Elise van Zile (Nita Naldi) een knappe vrouw, die het te doen is een schatrijken man te trouwen en die tracht Rodrigo in haar strikken te vangen. Doch Rodrigo, begrijpende dat ze een slechte vrouw is, doch tevens vreezende dat hij voor haar bekoring zal moeten zwichten, mijdt haar zooveel mogelijk. Mary Drake evenwel, de secretaresse van zijn Ajmerikaanschen vriend, maakt een beteren indruk op hein, maar het is nu Elise, die zich doet kennen als de sluwe, stille en Verraderlijke cobra. En het is dit gebeuren met de verdere afwikkeling dat de bioscoopbezoe kers zal doeh zien, hoe in dit luxueus geënsceneerd, en hartstochtelijk gespeeld drama hun helaas te vroeg gestorven Valentino zich wederom van zijn beste zijde deed kennen. EEN SYMPATHIEK PLAN. Naar wij vernemen is bij de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier een plan in onderzoek en voorbereiding, dat ongeveer op 't volgende neer komt. Het is herhaaldelijk geblekerC dat er behoefte zou bestaan aan een inrichting, waarin een getrouwd paar of alleen-wonende vrouw opzichzelf kon wo nen. die echter niet meer in staat zijn, 't zij óf door ouderdom! en hulpbehoevendheid, óf door tekort aan eigen middelen, -er een zelfstandige huishouding op na te houden en welke personen toch ook weer niet in aanmerking komen voor opname in het Te huis voor Ouden van Dagen. Het denkbeeld is daarom gerezen, aan het Tehuis van Oude Mannen en Vrouwen alhier door aan bouw eenige woninkjes .te'verbinden, waarin voor genoemde -categorie woongelegenheid zou zijn tegen matige vergoeding. Dit sympathieke denkbeeld! is in onderzoek, de mogelijkheid van uitvoering, zoowel wat het aan bouwen betreft, als uit een financieel oogpunt, wordt overwogen en onderzocht. (Binnenkort zal. naar wil vernemen, eene beslis sing kunnen valien in den een of anderen zin. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was vlug. niet te groo- ten aanvoer en veel koopers, wij noteerden in het marktbericht f 450. later bleek er f 470 besteed te zijn. De kalfkoeien golden tegenover ander vee zeer -goedkoop, daarentegen wtaren de geldekoeien zeer duur. De pinken gingen vlug van de hand met weinig aanvoer. De handel in stieren was vlug. Een stier werd verkocht voor f 530. per pond gerekend 48 ets., een zeer hoogen prijs. De handel in nuchtere kalveren was zeer -matig, er wordt even te weinig, aangevoerd voor export, dus gevolg was voor binnenland een stille* handel. De oude slachtschapen wilden ze graag koopen, duur. vluggen handel. Zoo was het ook met de overhouders. handel vlug. De handel dn vette of kale schapen was vlug. Lammeren voor de weide -golden tot f 18. voor den dood tot f 26. vlug. duur. In bokken en geiten was hoegenaamd geen handel. De prijzen welke besteed werden voor de biggen, waren iets minder bij1 de vorige week, handel zeer matig. De vette varkens werden zeer vlug en duur ver kocht. daar was wel ambitie voor. Zouters golden tot 32 ets. Zeer weinig was er aangevoerd van kip pen en konij'nen. wat er was. is goed verkocht. De goedo boter werd duur en vlug verkocht, de minder goede was weinig kooplust voor. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der md. Mei op spaarbankboekjes ingel. f 7578.70 en terugbetaald f 9242:37. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1663.67. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter 'Di rectie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000. en afgeschreven Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „SPARTA". Sparta I ontvangt Zondag voor, bovenstaanden wedstrijden het -sterke Alcm-aria II. welke zeker een goeden kans -maakt op den beker. 'Sparta zal haar huid echter wel zo-o duur mogelijk trachten te verkoopen. Voor de voetballiefhebbers belooft het weer eens een miooien middag, te worden. De elftallen komen uit als volgt: Sparta I: A. W-indt. P. Brantenaar. P. Boon. G. Bos. J. C. Rus. J. Watertor. K. Wit A. Watertor B. Biersteker R. Rus N.N. Alcmaria II: Michels v. Wieringen Hoehen tBos! Geels 1 NJjinan Mol Jonker t Burger Janson Schut. GEMEENTE-ONTVANGER. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van gemeente-ontvanger, die 15 Juli vacant komt, door het bedanken van den heer J. Schoorl Fz., bedraagt 15. Onder de sollicitanten is ook het R.-K. raadslid de heer H. v. Nul-and. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: E. Buiskool en H. L. F. Igesz. Overleden: Arie Kweldam, oud 78 jaar. UNDBERGH'S TERUGKEER. De Memphis, die Lindbergh, -den Oceaan-vlieger, naar zijn geboorteland terugbrengt, begint de Ame rikaan sche kusten te naderen en het volk der Ver- lenigde Staten maakt zich gereed zijn jongen held •en ontvangst te toereiden, die.... Amerikaansch be looft te worden. Lindbergh mag zich er op vooitoe- reiden,. dat deze ontvangst hem nog wel eens 'be nauwder oogenblikken zou kunnen bezorgen dan de ontvangst te Parijs en die te Londen hebben gedaan. Want in een telegram uit New York wordt geseind, dat de opwinding bij het vooruitzicht Lindbergh welkom te heeten, die morgen te Washington wordt verwacht, op een delirium begint te lijken. De jonge man zal wel verbaasd zijn, als hij zal zien, dat er vrachtauto's met brieven en pakketten op hem staan te wachten. Brieven met foto's erin, door vrouwe hand geadresseerd; kisten mét hammen, met eieren, met limonade-siroop of chocolaad. Doozen met dassen en,zijden sokken en bretels. Ook veel gedichten zijn er voor Lindbergh gezonden en dan zijn er tallooze verzoeken ingekomen, die een beroep op den lief dadigheidszin van Lindbergh doen. Vandaag -brengen drie1-vliegtuigen vijftigduizend nieuwe brieven en pak ketten van New York naar Washington over. De ontvangst te New York, zoo meldt het telegram, waaraan wij het bovenstaande ontleenen, verder, be looft, wat het grandioze karakter daarvan betreft, eenig te worden in de geschiedenis der stad, zoo niet in die -der Vereenigde Staten. Het aantal menschen, dat er Maandag opeenge hoopt zal zijn om -hem te ontvangen, wordt op twee millioen geschat. Het zal dien dag feestdag zijn en 'zeifs de beurs zal sluitenl! President Coolidge heeft Lindbergh's bevordering tot den rang van kolonel in het reserve-vliegerkorps goedgekeurd. TWINTIG TERECHTSTELLINGEN IN SOVJET RUSLAND. Een officieel regeeringscommuniqué deelt mee, dat in den loop van deze week de Gee-pee-oe besloten heeft tot twintig terechtstellingen wegens contra-revo- lutionnaire woelingen, samenzweringen tegen de le vens van hooggeplaatste sowjet-ambtenaren en aan slagen op de veiligheid van den Staat, en dat op 9 Juni deze personen terechtgesteld zijn. De bekendste onder hen zijn: Prins Paul Dolgoroekof, leider van monarchistische co-mplott'en in het buitenland, die via Roemenië zon der verlof op Russisch grondgebied was teruggekeerd. Elvengren, oud-kapitein der cavalerie, die beschul digd werd van het organiseeren van den aanslag op Tsjitsjerin te Berlijn bij gelegenheid van de doorreis van de Russische delegatie naar Genua; Yevreinoff, gewezen tsaristisch consul, die den ge wezen Engelschen gezant Sir Robert Hodgson van in lichtingen voorzag en spionnagediensten voor Enge land verrichtte; Prins Mestchersky, die ten bate van het herstel van Grootvorst Nicolaas op den troon plannen ge smeed heeft tot omverwerping der Russische regee ring; Soesalim, een voormalig overste uit Wrangel's le ger, die in 1920 een aanslag op het leven van Kras- (hin gepleegd heeft; Moesakoff, een industrieel die de contra-revolu tionairen financieel steunde; Goerowitsj, die een aanslag gepleegd heeft op Boe-. kharine, Rykof en Stalin; Mazurenko, ex-officier in Koltschak's leger, die voor den Engelschen gezant spionneerde; Skalsky, een edelman, die in Finland den Engel schen spion Boenakoff van inlichtingen over de Rus sische luchtstrijdkrachten en munitievoorraden voor zien heeft. DE EMIR EN DE PADVINDSTER. Uit Damaskus is een bericht of een gerucht geko men dat een Bedoeiënopperhöofd, de emir Sjalan, met een Engelsche padvindster getrouwd zou zijn, Maar wie zij is, weet niemand en zoo is men druk aan het gissen begonnen. Het -heet dat de Britsche consul zich eerst met de zaak heeft bemoeid, omdat hij.' meende, met een geval van schaking te doen te hebben. Maar het meisje dat op het consulaat ont boden was, ging met haren man terug, omdat zij' zeide dat zij van hem hield. Op het eerste gezicht, zoo luidt het verhaal verder, is het meisje op den rijken emir verliefd geworden en hij bood haar tóen aan, met haar te trouwen, en haar tot „Koningin der Woestijn" te maken. Het blijkt intusschen dat de emir die genoemd is al een oude man is en daarom wordt ook de gissing geopperd dat de padvindster met zijn zoon getrouwd zou zijn. Voorloopig wordt er over de geheimzinnige zaak veel inkt vermorst zonder dat men achter de waar heid kan komen.' CHAMBERLIN EN LEVINE OOK NAAR WAR SCHAU? De Poolsche gezant te Berlijn heeft in naam zijner regeering de vliegers Chamberljn en Levine uilge- noodigd op den terugweg van Weemen ook de Pool sche hoofdstad Warschau te bezoeken. De vliegers hebben definitief antwoord toegezegd, zoodra hun program vastgesteld zal zijn. OPLICHTING? T^ Munchen Gladbach begint vandaag het proces tegen Fritz Loeb, gewezen directeur-generaal van de N.V. Loeb te Trier, die al '15 maanden in voor- loopjge hechtenis heeft gezeten. Den beklaagde wordt oplichting en poging tot oplichting in 19 gevallen tem laste gelegd. De zaak schijnt zeer ingewikkeld te zijn, want vol gens de Koln. Ztg. kan het dossier nauwelijks in een spoorweg-goederenwagen en vult de acte van beschuldiging een heed boekdeel van 145 bladzijden. De ten laste gelegde feiteh komen hierop neer: In den inflatie-tijd had beklaagdes venootschap een spiritus-concern gevormd, dat evenals vele andere ondernemingen na de stabiliseering van de valuta in financieele moeilijkheden raakte. Loeb nam toen aanzienlijke kredieten op, die hiji later niet kon te rugbetalen. Volgens de aanklacht heeft hij zich deze kredieten verschaft door valsche voorspiegelingen, o.a. door de Waarde van de concern-bezittingen veel te hoog op te geven, nL zeven millioen goudmark. Dat deze schatting overdreven was, geeft Loeb thans zelf toe, maar hij voert te zijner verdediging aan, dat men indertijd algemeen „zakelijke waar den" veel te hoog schatte en de waarde van het geld veel te laag. Hij heeft zic'h dus slechts vergist, maar niet met opzet verkeerd geschat. De bladen achten dit verweer niet ongerijmd en vragen zich af of de rechtbank zich zal inlaten met een onderzoek naar de aannemelijkheid van deze voorstelling. De Spaarbank te Munchen Gladbach heeft hij de débacle van het concern den zwaarsten klap ge kregen: niet minder dan 2% millioen. Ook de se dert gefailleerde bank Louis David te Bonn en de Deutsche Bank hebben groote schade geleden. VERKLARINGEN VAN EEN BISSCHOP. De bisschop van 'Swansea heeft in een toespraak bij een prijsuitdeeling op een school merkwaardige dingen verkondigd. Hij zeide o.m. dat hij jongelui had ontmoet, die op hun vijfentwintigste jaar stellig seniel waren. Versuffing was volgens hem meer een misdaad dan een ongeluk. Een van de voornaamste oorzaken van versuffing was, volgens hem, slechte toebereiding van de spijzen. „Hoe kan iemand", vroeg hij, „vah geest sprankelen nadat hij een pud ding gegeten heeft, zooals ze iemand in sommige, hotels en elders voorzetten?" EEN MIJNONGELUK. In1 de lmlemmijPem van' ümbburgl Meuse te Eis- döQ, in Belgisch Limburg', is tengevolge van een d'eitoot aan den kabel een liftkooi, waarin een ar beider Kat, letterlijk piatgedrukt. De mijnwerker werd vermorzteld. Aan de machines werd voor 3 millioen francs schade aangebracht. EEN TREIN MET PAARDEN ONTSPOORD. Een speciale trein, die paarden vervoerde öaar de renbaan van Calgary te Winnipeg, ontspoorde hier giateravend W A3!*srfs hem gevolge van een ibreuk in een wiel. Vijftien paaiden weiden gedood. Twee mannen werden gewond'. EEN1 PETROLEUMONTPLOOETING IN ROEMEE Nlë. In dee buurt van KonstanKa hteecffc gisteren een- petroleumiontplofTing plaats gehad, waarbij twee personen om het leven kwamen:. De^ oorzaak der explosie is het weigeren' van een! Dieselmotor. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Te New York heeft een ernstig verkeersongeval (plaats gehad- Een geheel gevulde autobus is in de Eiith Avenue met een particuliere auto in botsing .geweest. Twee personen sprongen onmiddellijk uit de autobus en 'geraakten onder de wielen; zij' wa ren op slag dood; 32 anderen bekwamen moar of minder 'ernstige veiwoudingen. BRTJTALE1 MORDENAARS VAN SILOENKANG. ;Uib Sawalotemtq, 10 Juni. De Landraad heeft vonnis gewezen ia >*abe den' moord op den hulp- postoommics van Siloenkon'g. Twee beklaagden wierden veroordeeld tot 14 en een tot 12 jaar ge vangenisstraf. Do vierde beklaagd®, Salim Emak, die reeds tot 15 jaar gevangenisstraf was veroor deeld; wegenis moord; op het Negarihoofd kreeg er 5 jaar bij1/ Emierik Zeo.de, den strop te verkiezen boven één minuut gevangenisstraf. „Hang me maar op, vaarwel Minankabau". De beklaagden tra den zeer brutaal op. DE KONIJNEN?LAAG* lië bezocht wordt, Zijbi die kowijUen'. En dto dusver De ergste plaag, waardoor landbouwend Austra- jgold dan ook in het Australische gemeenebest geen dier voer verfoeilijker dan het konijU. Daarvan begint men eenigszmS terug te komen sinds de er varing leert-, dab dezo diertjes den handel der Do minions op den duur meer baat kunnenbrengen door hun velletjes, dan den landbouw nadeel door hun kmagerijien. Telken jare is nog steeds een' ^groot bedrag be steed aan heb streven tot uitroeiing der konijnen!, maar thans is een leger vangers ann -den slag ge gaan om te voldoen aan de steeds groeiende vraag (naar konijnenvellen, speciaal uit de V. S, In som mige gevallen- verdient de „trapper" er 360 gulden' per week miee. Dezer dagen is een Canadeeaob regeeringsschip 'uit Sydney vertrokken met aan boord een millioen .kmföhmvellen terWij'1, nog grootere ^verschepingen spoedig te wachten zijn. Waarschijnlijk zal de ko mende jiaren d)e vraag nog steeds stijgen1, aoodat de konijnen met hun huid: kunnen' goedmaken, wat Zij mot hun tanden hebben verkorven 15-000000 FORDS. Henry Ford is weer geheel hersteld van het on geluk. dat hem eenige maanden geleden overkomen is. Op 26 Mei verscheen hii in de Hichland Park- fabriek. waar de 15.000.000ste Ford-auto gefabri ceerd was. Dit feit moest op feestelijke wijze ge vierd worden. Edsel Ford, de sympathieke zoon van den motor magnaat. nam- plaats achter het stuur, vevolgd door zijn vader, die naast hem ging zitten Achter hep volgden honderden Ford-employés en geinviteerden. De karavaan trok: naar Dearborn, waar het industri- eele Fordmuseum staat. Henry Ford liet car Ne. 1 te voorschijn halen, die in 1903 het eerste levenslicht aanschouwde. Het personeel glimlachte, toen de eerstgeborene ..gecrankt" werd en de twee cylinde-rs er op los begonnen te hameren. Henry Ford nam plaats achter het stuur van zijn ..buggy". Niemand zou zich verwonderd hebben, wanneer -men er een klepper voor gosuannen had. Edsel bestuurde no. 15.000.000 en zijn vader no. 1. Daar gingen ze. luid toegejuicht door het personeel Spoedig wordt het nieuwe Ford- model op de mr-1 verwacht. De geheele Amerik.aansche motor wereld ziet met spanning de verschijning van dien jongsten- motor-zoon van Henry tegemoet. Men wee.t dat het een vier. cylinder zal zijn en dat Ford voor goed afscheid gp^-n heeft van het T,- modél, den wagen, die de wereld veroverd heeft. DE AANSLAGEN OP MUSSOLINL Qino Lucatbi, de 26 jarige jongeling", die m September 1.1. een bom wierp naar de auto van Musöolitnii, waarbij' de Duoe ongedeerd bleef, doch acht persoenen werden gewond, staat, Zooala wij' gisteren meldden, thans voor de speciale militaire rechtbank terecht. Lucafcti bekende schuld1. Hij verklaarde dat hij1 ■deh leider v-an hot fascisme was gaan haten toen in 1922, in Marsealle gevestigd, vernam dat ver- 'soliilleiude «Bijnier kameraden door de fascisten wa- (Teu doodgeschoten. Hij' erkend® dat Sommige deze® verhalen Zuivere verzinsels Waren, doch-nam zich Ivoor MussoÜJni te dooden. Begin 1923 kwam hij taiaar Jtome. maar moest de 'uitvoering van zijn 'plan uitstellen, omdat hij1 niet voldoende voorbe reid was. Hij1 ontkende medeplichtigen! te "hebben 'en noemde zaoh oen „invididueel anarchist." DE NESTOR DER KRANTENUITGEVERS OVER LEDEN. Te Wattenscheid is gisteren, 94 jaar oud, overleden Karl Busdh, de stichter van de uitgeversmaatschappij van dien naam en van de Wattenscheider Zeitung en de West Deutsche Nonnal Zeitung. HEIDEBRAND. Bij Cuxhafen zijn gisterenmiddag 800 hectaren heide door brand verwoest. Om het vuur te blusschen moest de hulp van brandweer, politie en rijksweer baarheid worden ingeroepen. DE VALSCHE SPEELPENNINGEN. Wij hebben indertijd melding gemaakt van de ar restatie van twee Oostenrijksche vrouwen in het casino van Monte Carlo, in wier bpzit men voor een waarde van c.a. 2000 frs. aan valsche fiches van de speelbank vond. Een harer is thans door de recht bank te Nice veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf; de andere werd vrijgesproken, omdat zij van haar vriendin alleen speelpenningen in ontvangst had genomen ten einde deze te wisselen. Naar veriuidt zijn in de Riviera voor een bedrag van een millioen frs. aan dergelijke valsche speel penningen in omloop gebracht. HOE TRAGISCH. In een woning in Marylebone (Londen) werden dezer dagen een ongeveer 30-jarige vrouw en haar kind van nog geen twee jaar doodgeschoten ge vonden. Het schijnt, dat de moeder aan het tobben was over huiselijke zorgen en haar gezondheid en in dien gemoedstoestand haar kind en zichzelf van het leven heeft beroofd. Het vertrek, waar de wan hoopsdaad gepleegd werd, stond vol vazen met ro zen en lathyrus. Haar echtgenoot, een handelsrei ziger, met wien zij niet meer samenwoonde, bevond zich voor zaken in Schotland. EEN GEVAARLIJKE REIS. Uit Peking, 10 Juni. Hier is na een reis van acht en twintig dagen een vijftigtal zendelingen uit de provincie Kansoe aangekomen. Zij hadden het grootste deel van hun tocht afgelegd op zwakke vlotten van geitenvellen. Tijdens de reis verloren zij den chef-geneesheer George King, die in oen ge vaarlijke stroomversnelling verdronk, terwijl hij trachtte een der vlotten los te maken van de rot sen. Het gezelschap had herhaaldelijk ontmoetingen met bandieten. WAT ER IN BOLIVA GEBEURDE. Er is in het begin der vorige maand melding ge maakt van een studentenstaking te La Paz, in de hoofdstad van Boliva, waarop de regeering antwoord de met het afkondigen'van den staat van 'beleg. De correspondent van de „Times" te La Paz meldt thans nadere bijzonderheden aan zijn blad. Hij ver telt, dat de onderwijzers en de 'hoogleeraren der uni versiteit al ongeveer zes maanden geen salaris had den ontvangen, zoodat hun toestand wanhopig was. Als regel zijn alle openbare diensten in Bolivia ach terstallig met hun salarissen, behalve het leger en de douanedienst. Den 2en Mei proclameerden de leerlin gen van de hoogere klassen der staatsscholen niet de studenten een staking tot hun onderwijzers be taald zouden worden. Er werden vergaderingen ge houden, honderden juichende kinderen trokken door de straten en-, niemand hechtte eenig gewicht aan de zaak. De vergaderingen duurden de beide volgende da gen op zeer orderiijke wijze voort. Na een bijeenkomst op de Plaza Murillo, 'het voornaamste plein der stad, trokken honderden kinderen naar de bureaux van „El Pais", een blad dat zioh ongunstig over de sta king had uitgelaten. Er verzamelde zich een groot© menigte; er werd een gejuich aangeheven voor den oud-president Bautista. Soavedraj er werd met steenen geworpen naar het gebouw van „El Pais"; een kleine aidoo- ling politie werd aangevallen en er werd om ver sterking gevraagd. De inspecteur, die aan het hoofd der politie stond, raakte zijn hoofd kwijt en liet eer, salvo lossen, waardoor een aantal personen, hoofd zakelijk kinderen, gewond werden. Den verderen ayond hadden in de heele stad relletjes plaats en het garnizoen patrouilleerde door de 3traten. Kort na middernacht was de orde hersteld. Den volgenden morgen vroeg kondigde het kabinet den staat van beleg af voor de geheele republiek. In het geheel werden 11 personen voor sc'hotwon den behandeld. Een arbeider werd gedood terwijl hl/ politie hielp. Vijf personen waaronder de hoofd en acteur van het oppositieblad .La Razon". werden gedeporteerd naar Afrika en verscheidene anderen in arrest gesteld. Men kan volgens den correspon dent van de „Times" niet zeggen, dat'de regeering inderdaad gerechtigd was tot den ernstigen stap van 't afkondigen van den staat van beleg. Zij wordt evenwelw bezeten door de vrees voor een revolutie uitgelokt door den oud-president Saavedra. die zich in Zuid Peru moet bevinden. DROEVIG ONGELUK. Donderdagavond, toen de tram,naar Bergen te pl.m. 7 uur langs het Kanaal reed, werd ter hoogte van de. gasfabriek plotseling gestopt, toen bemerkt werd, dat er iemand te water lag. Zonder zich te bedenken, sprong een heer, genaamd Haring, die in pension te Bergen is, gekleed te water om 'den drenkeling, die inmiddels was gezonken, te redden. ,Na één keer dui ken had hij deizen reeds boven gebracht, maar be laas bleken de levensgeesten toch reeds geweken, toen de drenkeling aan wal werd gebracht. Een der pas sagiers van de tram, zekere heer Deen, uit Bergen, paste nog de kunstmatige ademhaling toe, maar dit bleek vruchteloos. De drenkeling bleek -te zijn, de heer J. G. Messe- laar, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier én eveneens lid van den Spoorwegraad. Vermoedelijk is hij op een wande ling door een duizeling overvallen en daardoor' te water geraakt, met 'bovengenoemd droevig gevolg. Daar bij den laatsten tijd meermalen last had gehad van duizelingen, was hij daarvoor reeds onder be handeling van dr. Sluijmer to Alkmaar. Per brancard werd het lijk door de politie wegge bracht. Alkm. Crt. COMMUNISTISCH COMPLOT? Men meldt uit 's Gravenhagen aan de N.R.Crt,: Naar wij vernemen, hebben justitie en politie een communistisch complot ontdekt in Jong-Indoriesl- sche kringen. Hier ter stede zijn gisteren eenige in vallen gedaan, o.a. in do Emmaslraat 21 en op het Charlotte de Bourbonplein 19. Naar veriuidt zijn documenten van waarde in be slag genomen. Het moet er veel van weg hebben of e ennieuwe communistische actie in voorbereiding was. Officieele berichten ontbreken echter nog. Men meldt-uit Leiden nader aan de N.R.Crt.: De recht er-commissaris mr. Polman en de officier \'an justitie uit 's Gravenhage hebben' gisteravond in tegenwQordigheid van den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage en met behulp van de Loid- sche politie, van wie aanwezig waren do w.n. com missaris, do heer Balfoort, de rechercheurs Weyer en v. d. Wal -en een aantal agenten, een inval go- daan in perceel Wattstraat 1 to Leiden. Alvorens hiertoe over te gaan had de politie alle deuren der belendende perceelen en tuinen met agenten doon bezetten. In genoemd perceel wonen Indonesische studenten en de eohtgenooto van één dezer. Toen op herhaald bellen geen toegang werd verschaft, forceerde de politie de voordeur. De politie te Leiden weigerde ons op onze vraag inlichtingen to verstrekken, en verwees ons naar de justitie te Den Haag. Wij hebben een bezoek aan het perceel in kwestie gebracht, waar wij door de gezamenlijke huisgenoo- ten ontvangen werden. Zij beweren niet te weten, om welke reden de inval is geschied. Onze indruk ia dat zij worden verdacht van verstandhouding met Indonesische nationalistische groepen in Indië en elders. Een groot aantal boeken en bescheiden, yv.o v.eel brieven, zijn door de justitie in beslag genomen. Desgevraagd verklaarden zij, zich niet bewust to zijn, deel uit te maken van een vereeniging, die bij de wet verboden is. Zij zijn lid van de Indonesisch- nationalistische studentenvereniging Perhimpoenna Indonesia. De in beslag genomen werken zijn moest van socialistische strekking. De studenten hebben tezamen het huis -in kwestie gehuurd en drijven een huishouding op coöperatie ven grondslag. Bij herhaling verklaarden zij, niet te weten,, wat de politie en justitie zochten. Een dag tevoren was een plano uit het huis ver voerd, waarvan beweerd wordt, dat deze bommen zou ingehouden hebben. Ook dit spraken zij ten eenenmale tegerf. Het huis wordt ongeveer een jaar door hen be woond cn zij zijn ongeveer drie tot vier jaar in Leiden. Tot eenige arrestatie is niet overgegaan. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 8 tot en met ld Juni: Geboren;Gorardus Johannes, Koon van Leonar- duë Ciormelis' van Wel ien. van Geerfcruida Kooiman. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Christiaan Adriaan, zoon van W. J. van der Meer en van J. C. M. Rotteveel. .Tacoto Cornelis, zoon van C. Zwaag en G. Wit. Christina, dochter van P. Portegijs en van W. Wijnker. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. GEMEENTE HARENKARSPEL Ingeschreven gedurende de maand Mei 1927. Geboren: Trijntje, dochter van Simon Wit en Cor-, nelia Zijdewind. Nicolaas, zoon van Cornelis Smit en Elizabeth Smit. Cornelia Maria,- dochter van Jphannea Zutt, en Geertruida. Borst. Petronella, doch'ter van Aafje Bakllcer. Johannes, zoon van Johannes Kuil- boer en Anna Filmer. Johannes Petrus, zoon van Jan Stoop en Afra Geertruida Klaver. Jannie, dochter van Jan Éijs en Aaltje Renooij. Johannes Petrus, zoon van Pieter Smit en Martha &nna Botman. Johannes, zoon van Jacob Pater en Anna van Stralen. Ondertrouwd: Abram Borst en Maria Elisabeth Groot. Cornelis van Ophem en Afra Cornelia Entes. Gehuwd: Klaas Doekes en Catharina Margaretha Mul. Theodorus Anthonius Rasch en Cornelia Boer- dijk. Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gilde- meijer. Gerrit Kruijer en Afra Alida Broersen. A'bram Borst en Maria Elisabeth Grc Overleden: Marijtje Schoenmaker, oud 86 jaar, we duwe van Pieter Dam. Willem Grm, oud 71 jaar, echtgen. van Neeltje Jonker. Maria Blankéndaal, oud 13 jaar. Geertruida Groen, oud 1 jaar. Jantje Groote- wal, oud 93 jaar, wed. van Pieter Bronder. Dientje Blokker, oud 39 jaar, echtgen. van Johannis Dikke- boom. Jacob Burger, oud 85 jaar, weduwn. van Bregje Ligthart. Willem Filmer, oud 81 jaar, weduwn. van Maart je Zomerdijk,

Schager Courant | 1927 | | pagina 12