m M S S m m DAMRUBRIEK 1 TB pl s m B iii Sü SBB Bi S ^5 Van hier en van daar. IflffllWtll Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 11 Juni 1927. No. 8063. RADIO lil iiü H ui 5S Éjü lH jjUf j§ §§1 mm m p^ülj 1 - Variabele condensatoren. Hoe verder de ontwikkeling van de draadlooze telefonie en telegrafie voortschrijdt, hoe meer zoe ken de fabrikanten van Radfc-onderdeelen naar een volmaking van de speciaal door hen vervaardigde onderdeelen. Daarbij treden, zooals van zelfsprekend is, de verschillende opvattingen van de construc teurs naar voren, terwijl tevens de noodige aan dacht wordt besteed aan de aan speciale eischen voldoende constructies van die onderdeelen. In zeer sterke mate is dit wel het geval met de .variabele condensatoren, de draai-condensatoren. Een condensator wordt opgebouwd uit twee of meerdere metalen platen, die tegenover elkaar op gesteld worden. Worden deze platen om de andere met de positieve en negatieve pool van een stroom bron verbonden, dan krijgen ze respectievelijk een positieve of negatieve lading. De grootte van deze lading hangt, behoudens van de spanning van de stroombron, voornamelijk af van de inductiewer king, die de platen op elkaar kunnen uitoefenen en deze inductiewerking is op haar beurt weer afhan kelijk van de grootte der platen, het aantal en den afstand, wfike zich daartusschen bevindt. De condensatoren kunnen dus door verschillende constriicties verschillende ladingen opnemen; men kan dus condensatoren bouwen met zeer uiteenloo- pende capaciteit, dj. het vermogen om electrische lading op te nemen. Nu is van de viariabele condensatoren de stand der platen ten opzichte van elkaar, te wijzigen, waardoor zich dus de capaciteit eveneens wijzigt. Juist aan de methode van die wijziging van de ca paciteit wordt de grootste aandacht besteed: het is bijvoorbeeld den laatsten tijd regel, dat deze capa citeit door middel van speciale constructies uiterst langzaam gewijzigd kan worden, ten einde een zui vere afstemming mogelijk te maken. De methode, die hiervoor vroeger veel toegepast werd, de losse plaat, is vrijwel algemeen verlaten; men zoekt het thans in een overbrenging, waardoor de losse pla> ten uiterst langzaam en geleidelijk in de vaste platen gedraaid worden en de capaciteit dus even eens langzaam en geleidelijk verandert. Als de draaibare platen van den condensator ge heel ingedraaid zijn, heeft de condensator zijn maxi mum capaciteit en, omgekeerd, wanneer ze zoover mogelijk uitgedraaid zijn, zijn minimum, die echter nooit gelijk nul wordt, daar de condensator ook dn dezen stand nog eenige capaciteit behoudt. Men onderscheidt dan drie soorten van condensa toren: lo. De normale condensator met ronde (half cirkelvormige) platen; 2e. de golflengte lineaire condensator met platen, die niet volkomen rond zijn en waarhij de as ook niet in het middelpunt van den meest benaderenden cirkel ligt en- 3o. de frequentie-lineaire condensator, die over het alge meen niervormige platen heeft. Behalve de reeds genoemde plaatvormen zijn er nog vele andere op de markt, echter is de conden sator dan toch tot een der bovengenoemde groepen terug te brengen. Zoo heeft men ze met vierkante platen, 'met rechthoekige platen/ enz. Bij den con densator met rechthoekige platen worden de losse door een rechtlijnige beweging, schuiven, tusschen de vaste gebracht. In een volgend artikel komen wij op een en ander nader terug. beginnen -deel te nemen door het uiterlijk binnen 12 dagen inzenden der oplo33ingen. Voor ieder goed opgelost nummer wordt 1 punt toegekend. De op losingen worden steeds drie weken later gepubli ceerd. Door de Directie worden doorloopend de volgende prijzen beschikbaar gestéld: A. Een prijs van f2.p0 voor ieder, die achtereenvolgens 15 goede oplossin gen inzendt. B. Een prijs van f2.50 voor ieder, die in totaal 50 goede oplossingen inzendt. Daarenboven blijven de punten behaald in A, voor zoover daar mede geen prijs gewonnen -is, altijd geldig voor groep B. Prijswinner ;s dus wiskundig -zeker voor ieder cieelnemer(ster;. De snelheid, waarmede dit zal ge schieden hangt thans slechts af van ieders per soonlijke oploskracht! OPLOSSING No. 22. van A. C. v. Aart, Roosendaal. De diagramstand in cijfers was: Zwart, 6 schijven, op: 8 18 22 23 28 en 38. Wit, 7 schijven, op 27 32 34 37 43 47 en 49. Wit speelt en wint op geestige wijze door 34—29!! (22X42), 43—39! (23X43), en 32X3. Haalt zwart nu dam met 4248, dan volgt 3—26 (38—42), wit 49X38! è42X33) en 47—42. Haalt zwart dam met 3843, dan wint wit precies omge keerd door 3-25! 38-43 (47X38), 43X32, en wit 4943, wint! Een vernuftig en verrassend slot-mo- tief, dat op rein-economische manier is verkregen. Een compositie, -die alleszins een compliment waard is! onder redactie van GEO VAN DAM, Heemskercklaan no. 4, te Baarn. Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden aan bovenstaand adres of via het bureau van dit blad. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 25. van C. Janneman, Hillegersberg. Zwart: 8. Wit: I De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart, 7 schijven, op: 1 7—9 12 16 20 en 1 dam op 15. Wit, 10 schijven, op 19 23 28 29 31 32 37 en 41-43. Wit speelt en wint! Aan onze altijddurende wedstrijden in het oplos sen van d-amprohlemen kan iedereen ten allen tijde Ik heb gisteren een bedel brief ontvangen van Meyer. Van dien vriend van ie? Ja. Als ik dat vooruit ge weten had, was ik natuurlijk gereserveerder geweest. t Ze prate- allemaal over 't gevaar van bakteerië, maar nou veeg'ik al veertig jaar de straat en ik heb er van z*n leven nog geen gezien 1 EEN GESTOORDE BEETHOVEN-HERDENKING. Beethoven heeft nooit kunnen drobmen, dat ver eering voor hem nog eens Eenmaal de aanleiding zou worden tot een proces tegen hem. En toch is dat ge beurd voor eenige dagen in Graz en is het naspel in de gerechtszaal gevierd.- Een piano-onderwijzeres, een groote vereerster van Beethoven, had ln den kring harer vrienden een herdenkingsavond georga niseerd en twaalf kunstbroedrs uit Stiermarken zou den aan dit feest deelnemen. Alles zou plaats hebben in de bescheiden woning van de leerares. Er was voor de noodige aankleeding gezorgd en het interieur was vol stemming. De kamer van de juffrouw was in het schemerdonker gehouden. Op het klavier stonden een paar (brandende waskaarsen en daarboven stond door een zwarten krans omgeven, een beeld van Beethoven. De leerares begon door een viool begeleid, een so nate te spelen en diep onder den indruk, luisterde het gezelschap naar de schoone klanken. Daar werd plotseling de deur opengetrokken en de buurman van de muziekdame, een herbergier, ver scheen. Het was hem aan te zien dat hij wat boven zijn bier was. „Ah, daar wordt muziek gemaakt!", riep hij uit, „speel mij eens wat voor, maar het moet wat vroolijks zijn, niet zoo'n limonadewals." Ontzet staarden de muziekvrienden dezen indringer aan, defce op zijn beurt keek verbaasd naar den Beet- hovenkop. „Wie is die bleeke mijnheer, breng hem maar buiten als hij1 misselijk is". Een der aanwezigen, mijnheer Valentin, die gedu rende hét concert heerlijk was ingedut, ontwaakte, hoorde alleen de laatste woorden van den ongenooden bezoeker en trok zich deze aan. Hij liep op den her bergier toe en riep: „Bedoel je mij? Wanneer niet de geest van den grooten Beethoven boven ons was, dan zou ik je...." en dreigend hief hij zijn rechtervuist omhoog. „Loop naar den duivel en raak mij niét aan!", riep de bezoeker. Maar mijnheer Valentin kon zich niet langer beheer-schen en beloofde deni herbergier,dat hij hem zoo. zou afranselen, dat hij het gevoel had dat hij door een bierwagen overreden was en hij maakte alle aanstalten om deze bedreiging uit te voeren. Toen werd de herbergier van schrik nuchter. Hij verdween en klaagde mijnheer Valentin aan en de rechter veroordeelde hem tot een geldboete. Maar meer nog dan over de veroordeeling, erger de mijnheer Valentin zich er over, dat het algemeen bekend werd, dat hij gedurende een Beethoven con cert was ingedut. 3262 FEESTEN. Het is in Zwitserland, evenals in alle andere lan den, zoo mogelijk nog erger, er is eiken Zondag feest. En wij lezen nu dat er in 1926 in het geheel 3262 openbare feestelijkheden zijn gehouden, afgezien nog van de honderden voetbalwedstrijden. Deze feestelijk heden hadden op de 31 Zon- en feestdagen vanaf April tot Oct. -plaats en maakt zoo ongeveer per, Zondag 100 feestelijkheden. De meest feestelijke maand met 155 feesten, was Augustus en de feestrijkste^Zondag 27 Juni met 59 feesten. Wij herhalen, hierbij niet te reke nen voetbalwedstrijden. In de eerste plaats werden gevierd 'schuttersfeesten. En verder: tennis-, athle- tiek-, muziek-, zangers-, rijwiel-, zwem-, lente-, zo mer-, weide-, bosch- en bergfeesten. Kerken werden ingewijd, weldadigheidsfeesten, paardenrennen, automobielrennen enz., enz., enz. EEN BRUILOFTSNACHT MET HINDERNISSEN. Op een heerlijken morgen in de inaand Mei, vierde in Barge (Italië), een klein nest, hoog boven in' de bergen, een jong paar zijn bruiloft. Hij was een grondbezitter van 30 jaar, zij was 18. Dadelijk na huwelijk vertrok het jaar, om den eersten dag van hun huwelijk een bezoek te brengen aan Turijn, een stad die geen van beiden ooit had bezocht, 's Avonds konden zij dan voor het feest weer terug zijn. Dade lijk bij aankomst in Turijn vroeg de zorgzame echtge noot, boe laat zij weer moesten vertrekken. Want eigenlijk was hij het liefst dadelijk weer met zijn jonge vrouw naar zijn mooi landhuis teruggekeerd. Maar Giovanna had den wensch geuit om ook eens iets van de wereld te zien, de wereld die zoo heel an ders was dan baar klein en stil bergdorp. Het ant woord op zijn vraag omtrent het uur van vertrek was: om 18 uur.Maar hoe het was, óf dat de jonge echt genoot wat verstrooid was, óf door een andere reden, kortom, hij verstond van 8 uur. De beide jonge men- schen slenterden nu door de stad. Reeds edn half uur voor het vertrek gingen zij naar het station, waar hen een groete ontgoochelfag wachtte. Niet om 8 uur, maar om 18 uur, dat wil zeggen om 6 uur, ging den laatsten trein naar de heimath, waar men nog niet rekende wat de uren betreft tot 24, maar nog telde van 12 tot 12. Wat te doen? De jonggehuwden begonnen met te zoeken naar een hotel, want zij waren van al het loo- pen, en kijken doodmoe. Maar waar zij aanklopten, overal werd hen da deur gewezen, want volgens voor schrift moesten zij hun identiteitspapieren toonen en waar in Barge iedereen hen kende, en zij niet van plan waren geweest te blijven, hadden zij geen papie ren, En midden in zoo'n scène verscheen de carabl- niero, die hen naar de wacht transporteerde. De politiecommissaris echter was een* menschen- kenner en liet de jonge menschen naar een dichtbij- zijnd hotel brengen, waar hen eindelijk onderdak werd verschaft. En het was reeds 's nachts 4 uur, eer Paulo en Giovanna alleen waren. Zij waren echter te droef ge stemd om het aangename daarvan te beseffen. Een paar uur later wilden zij alweer naar het station om ditmaal tenminste niet te laat voor den trein te komen. Zij hebben een duren eed gedaan, om nooit weer naar Turijn te gaan, nooit weer de verdorven wereld in te trekken. Ver van al die gevaren, in hun stil hoekje immers woont het geluk. EEN MODERNE OFFERANDE. Offeranden zijn zoo oud als de betrekkingen van de menschheid tot een hooger opperwezen. Maar hoe meer die verhouding verandert, beeft ook bet menj- schelijke offer nieuwe vormen aangenomen. Dit beeft ook gevoeld de vrome Londensche gemeente van St. Dunstan, die alle jaren een oogstfeest organiseert, tot dank dat de plantages in het oosten zulke rijke re sultaten hebben opgeleverd. Met vrome beelden en gouden vaatwerk te danken voor de zegeningen van het gummi, dat zou al te inconsequent zijn. Neen, gummi voor gummi luidt de grondstelling van deze verstandige zakenmenschen. Daarom gaan elk jaar honderden menschen die annex zijn hij den grooten Londenschen gummihandel, in bedevaart naar de kerk van heiligen Dunstan, met gummiartikelen in de h'and, als warmwaterflesschen en luchtkussens. En dit brengen zij als offer en alles ter eere van den Schepper van het gummi. Of er ook nog andere gum mi-artikelen komen als deze beide genoemde, weet ik niet. Maar de warmwaterflesschen en de luchtkus sens zijn feiten, opdat de engelen geen koude voe ten zullen hebben en geen last van de harde kerk banken, als zij een bezoek brengen aan de kerk van St Dunstan van Londen. IS DAT EEN BELEEDIGING? Een jonge, zeer mooie en zeer moderne dame heeft een heer aangeklaagd, omdat hij haar bij elke ont moeting aansprak met de woorden: „heer doctor". De dame is gepromoveerd en komt dus den titel van doctor volkomen toe. Over dat woord is zij1 dan ook niet boos en daardoor voelt zij zich ook volstrekt niet gekrenkt, maar door de wijze waarop het „heer** wordt uitgesproken en den nadruk die daarop steeda wordt gelegd, beleedigt haar. De zaak is niet zoo heel eenvoudig. Want de dame (foet alle moeite, zooals vele vrouwen tegenwoordig, om het mannelijke wat het uiterlijke betrefti zooveel mogelijk nabij te komen. Zij draagt kort ge knipt haar met een scheiding in het midden. Zij Maar, moedertje, wat man keert je man toch? Hfl liep mid den onder mijn preek de kerk nit. Ja, dominee, daar is weinig aan te doen. Mijn man is slaap wandelaar. draagt een minocle en een heeren-jacket, een heeren- 'boord met een heerendas. En zij heeft verder nogal geavanceerde neigingen, en drukt zich nogal gede cideerd uit, daarbij krachttermen niet vermijdend. Juist om al deze feiten heeft een mannelijke col lega zijn vrouwelijke dito uit protest steeds aange sproken met „heer doctor", zelfs in een pleidooi, toen de dame als zijn tegenpartij in een civiel pleidooi optrad. De dame-advocaat werd zoo boos, dat er in haar door een mannelijken minocle beschermd vrouy welijk oog, echte vrouwentranen te voorschijn kwa men. En toen volgde de aanklacht, waarover nu nog onderhandeld wordt De onbeleefde advocaat wil vastleggen dat een toespeling op een natuurlijken aanleg, waarvoor de betrokkene geen geheim maakt, integendeel als het ware propageert, geen beleediging kan zijn. Een dame die door haar kleeding, haar manier en haar WARE WOORDEN. Daden wekken tot navolging, meer dan veel geschrijf en lang be toog. Er zijn menschen, die verliefd zijn op hun ongelukkige liefde. Terwijl het leven ons mede- sleept; meenen wij uit eigen bewe ging te handelen, c-nze bezigheden, onze genoegens zelf te kiezen, maar als wij het eens wat nauwkeuriger bekijken, zijn het slechts de plan nen en neigingen des tijds, die wij genoodzaakt worden uit te voeren. De promotie-condities zijn allerellendigst. Alleen de grootste idioten kunnen directeur worden. Kom, kom, je zult spoedig genoeg aan de beurt ziin -

Schager Courant | 1927 | | pagina 13