Alitieti Nltoïs- Mmttntit- LnHinM SEOPEND e. ye bijzetting van HIMl VIN IEUTSZ. Sir Henri Q)eter ding Zaterdag 11 Juni 1927. 70ste Jaargang No. 8063, UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN <5 Co., Schagen. Eerste Blad. M. KLERCQ, heeft gelegenheid gegeven aan enkele uit verkoren jongelingen met eigen oogen Groot* Nederland tê aanschouwen. Dit bewijst, dat de groote Nederlander daar mede de toekomst van Nederland ziet liggen. Gemengd Nieuws. 'ersbe 'Spa- hon- chil- Nu' aiUo ager ver- leko hier do mar- SGHAEBR COURANT. blad" verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- i en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- liën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Loa^e nummers 6 cent, ADVERTEN- TÏÖN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. )IT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. i nieuwe aideeling SLEEDEN, waaronder ipls Beige, Driedoeks, Azmlnster, Bouclé, Sultan en Smlrna-kleeden. rootste keuze voor Helder en Omstreken. EDDEN-, MATRASSEN-, MEUBEL- en TAPIJTFABRIEK van ipoorstraat 32-34 Telefoon 206. Donderdag heeft de bijzetting plaats gehad van èt stoffelijk overschot van Generaal Yan Heutz, op Nieuwe Oostenbegraafplaats te Amsterdam. Het stoffelijk overschot had, zooals gemeld, gedu- Iinde den naoht van Woensdag op Donderdag een laats gevonden in het Koninklijk Paleis op Den am. De rouwzaal was indruwekkend en vol stemming. je prachtige marmeren wanden waren bedekt met puwidraperieën. In het midden stond de kist, geheel phuil gaande onder de vlag. jOp het. wit daarvan lagen de onderscheidingstee- enen van den generaal: de grootkruisen Militaire Willemsorde en NederlandsOhe Leeuw, de Eere-sabel je Kraton-medaille, het Expeditiekruis met twee ges- en, het Officierskruis voor langen dienst, de nestels an gen. Van Heutsz als adjudant-generaal in bui- sngewonen dienst van H. M. de Koningin en zijn epi. In zwartomfloerste lusters, drie ter weerszijden n twee aan het (hoofdeinde, brandden lange was- aarsen, en roerloos als vier beelden stonden aan e vier hoeken de officieren van de eere-garde in root-tenue, de kepi met witte veeren op het hoofd. De bewaking van het stoffelijk overschot was toe- ertrouwd aan leeraren en leerlingen van de Hoo- ere Krijgsschool in Den Haag. Do uitvaart zal te twaalf uur plaats hebben en laaraiate dat uur nadert, neemt de drukte op den )aim toe. Steeds meer troepen arriveeren en weldra ijden de rouwrijtuigen aan en ook ihof rij tuigen, sta- ie-calèches, met het Koninklijk wapen geschilderd ip de portieren; op den lakroodèn bok de statige coetsiers, wit-gepruikt en dragend den driekanten ;oudgegalonneerden steek. Langs Mozcs en Aaronstraat, Raadhuisstraat en leerengraoht beginnen, schrijft de correspondent der *1. R. Ct, tegen half twaalf de troepen-afdeelingen siöh op te stellen, die de verschillende wapens en nilitaire eenheden van ons leger uit al de garnizoe- len des lands vertegenwoordigen. Langs (heel den weg is een geweldige dicht opeen gepakte volksmenigte achter een sterke afzetting van politie opgesteld; de menschen verdringen zich voor de vensters, staan 'op de daken der huizen, waarvan 'de meeste, halLstok vlaggen. Het is een militair schouwspel, zooals wij ons niet herinneren, dat er te Amsterdam ooit te zien is geweest. Men ziet unifor men, welke aan zeer velen volkomen vreemd zijn, maar den boventoon voert tooh zeer sterk het veld- frijs, met de bruin-grijze stalen helmen. De subal terne- en hoofdofficieren onderscheiden zich van de minderen bijna door niets anders dan door hun orde- teekenen en sommigen door hun sleepsabels; de iueesten dragen de hij het veldtenue böhoorënde kle wang. Het meest trekken uit den aard der zaak wel de aandacht de koloniale troepen, en wel in het bijzonder de Indiërs, afkomstig (uit den geJheelen Ar chipel, die hun vele inlandsche krijgsmakkers ver tegenwoordigen. Op den Dam staan zij in het groote carré, door de talrijke deputaties van de verschillende wapens gevormd, vooraan, naast het detachement Europeesche militairen van het Indische leger. Zij dragen een grijs katoenen uniform, met puttees en den bamboe-hoed, met den rechtschen rand omge slagen. Het zijn kleine pittige soldaatjes; de bruine gezichten als maskers, waarin alleen fel de donkere oogen leven; soldaten van voorbeeldige militaire hou ding. Vóór 'het rouwbaldakijn, waaruit precies 12 uur het stoffelijk overschot van Van Heutsz door ridders der Militaire Willemsorde wordt uitgedragen, tusschen een (haag van officieren door, die de doodenwake hebben gehouden, staan de vier grijze luitenants-gene raal van het Indische leger, die als slippendragers idienst idoen; zijn tijd- en lotgenooten. Zij staan er be wegingloos, kaarsrecht in de stramme saluuthouding Als de haar, gedekt door de Nederlandsc'he drie kleur, wordt uitgedragen, klinken kort de comman do's over den doodstillen Dam; de troepen presentee ren geweren, sabels en klewangen; zij staan als ver stard. Dan heerscht er even op het groote, volle plein een stilte als in een kathedraal, een stilte, welke de klagende tonen van Beethoven's Marche Furièbre I plechtig, gedragen verbreken. Het is een oogenblik, indrukwekkend en vol weemoed. De pijpers van onze landingsdivisie, de mariniers, nemen de muziek over; ze klinkt thans in schrille tonen over den Dam; het lijken felle klachten. Van den IJkant dreunen de saluutschoten van het geschut. Dan zet de afuit, waarop, onder de drie kleur, de kist geplaatst is, zich langzaam in beweging en verdwijnt zij om den hoek van de Mozes en Aaronstraat. I" de eerste statiekoets van het hof neemt Prins Hendrik plaats, die de groot-tenue uniform van lui tenant-generaal van het Indische leger draagt Eerst te half één verliet de staart van den indruk- wekkenden stoet den Dam. In de verdere rijtuigen zijn gezeten familieleden, vertegenwoordigers van de Koningin-Moeder, verschil lende ministers en allerlei andere autoriteiten. De stoet is werkelijk indrukwekkend. Voorop de huzaren, dan de tamboers met ömgloerste trommels en de muziek van de Ile divisie. De -marechaussees volgen te voet, daarna met omfloerste vaandels de infanterie, ruiters, grenadiers en jagers en dan man schappen van alle regimenten. Dan de koloniale reserve en de inlandsche troepen. Dan weer tam boers en de Mil. Kapel speelt treurmuziek. De Com mandant van het veldleger, met getrokken sabel, om stuwd door zijn staf, nadert vervolgens en daar direct achter de affuit, waarop onder vlaggedoek en eere- teekenen het overschot van den grooten staats- en krijgsman Van Heutsz. De berijders der bespanning van de affuit loopen naast hun paarden en vier hoofd officieren in groot tenue dragen de slippen van het lijkkleed. Onmiddellijk daarop volgden de ridders der Mili taire Willemsorde, de hofriituigen. rijtuigen enz. Achter de rijtuigen volgen te voet zij die onder ge neraal Van Heutsz dienden, oude krijgsmakkers, die hun jeugidige slankheid verloren; enkele onder officieren; jonge militairen ook. die Van Heutsz slechts de laatste jaren kenden. Eindelijk1 weer muziek. En nu volgen mariniers, dan de verschillende afdeelingen van onze artille rie, vesting-, kust- en luchtartilleriepontonniers. luch detachementen genietroepen, politietroepen, lucht- vaartafdeeling. en wielrijders. Verder nog cavalerie, huzaren, en weer muziek, ditmaal van de Ille divisie. Dan de bereden artille rie; eerst de S'chool voor verlofsofficieren, dan de commandanten, de manschappen. En een escorte huzaren sluit den stoet. Het voorbijtrekken duurde ruimi een half uur. Op de Oosterbegraaftpilaats was op het groote gazon voor het hoofdgebouw een katafalk opgericht. Dat was een zwart en grijs getimmerte, met daar heen. van den oprit der begraafplaats af, twee plan kiers. een recht tegenover de poort als opgang, en een ter zijde als afgang. Op twee plaatsen slechts was hierdoor de felle rand van oranjekleurige bloe men voor het gazon verbroken. Achter de katafalk verhieven zich hooger opgaan de bonte bloemen en struikgewas. Aan de voorzijde van het gazon waren banken voor de genoodigden geplaatst met het gezicht op de katafalk en het spreekgestoelte achter dé lijkbaar. Behalve ^vele ci viele en militaire autoriteiten zag men daar zitten de Bronbeekers de oud-gedienden uit Indië in hun ne blauwe oranje-gebiesde uniformen. Dicht bij' den ingang waren de vaandeldragers, met hunne om floerste doeken, verzameld. Officieren van allerlei wapens, een zwarten band met lila-roset om) den arm. traden als ceremoniemeesters op. Wij breien de fijnste kousen zeer netjes voor U aan. Depóts: Alkmaar, Mej. BEUDEKER—Teoel, Hofplein, Schagen, Bode DE MOEL, Noord A 40, Wieringerwaard, Bode KEESMAN. In de midden kamer van hét Wachtgebouw wa ren de kransen en bloemstukken verzameld. 'Langs alle wanden en op den grond waren ze opgesteld; heel groote stukken waren erbij. De grootste, samen gesteld uit louter lauwerbladen en versierd met witte zijden linten, waarop alleen een gekroonde W. was van de Koningin. Hij bedekte de groote ronde tafel in het midden van de zaal geheel. Daarnaast stond oen kleinere lauwerkrans met oranje-linten en daarop een gekroonde E-. laatste hulde van de Ko ningin-Moeder. Het duurde heel lang vóór de stapvoetsgaande stoet de begraafplaats bereikt had. Toen het tromgeroffel weerklonk, rezen allen op. De kop van den stoet trok de begraafplaats op. ach ter de toeschouwers om. En telkens als weer een omfloerste standaard voorbij trok gingen alle hoe den af, terwijl de militairen onder het publiek salu eerden. Langzaam verstierf het tromgeroffel in de verte, en telkens traden uit den troep de garnizoens commandanten, om zich bij het publiek aan te slui ten. Zoo zagen wij voorbij ons trekken de veldgrau- wen. de jonkers {adelborsten) van de marine, de ma rechaussees enz. Daarna ook de Kon. Militaire Ka pel. De tamboer-njajoor had een strik rouwfloers om zijn staf. gelijk alle muzikanten om hunne instru menten. De kapel stelde zich voor het hoofdgebouw op. „Presenteert 't geweer" klonk van de zijde van den ingang; de vaandels neigden, en langzaam droe gen de Ridders M. W. O. de zware kist. gedekt met de vlag. waarop de onderscheidingsteekenen, naar de katafalk', terwijl het vuurpeleton los brandde. Nadat de beambten van de begraafplaats de kist onder de katafalk op de verhooging hadden geplaatst voegden zich Prins Hendrik als vertegenwoordiger der Koningin, en baron Sdhimmelpenninck als ver tegenwoordiger van de Koningin-Moeder, daarnevens Op het gazon daarvoor schaarden zich. nevens de familie van Generaal van Heutsz. de militaire auto riteiten. vooraan luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, met zijn staf. Het was een schitterend schouwspel, door al die uniformen met schittering van veel goud en zilver, het gewuif van pluimen, de kleuren van tal van ridderlinten, een schouwspel, dat door de warmte en zonneschijn, de bruine koppen van veel Indische officieren of ex-officieren, een haast Oostersche kleur en gloed kreeg. Was bijna vier uur voor de vier sprekers, die Van Heutsz eerden als staatsman, als krijgsman en als mensch. Daarna is de kist ten grave gedragen, even voor vieren knalde het salvo van het vuurpeleton ten toe ken dat het stoffelijk overschot in den grafkelder was bijgezet. De eerste klransleggin» verrichtte hierop Prins Hendrik, op den voet gevolgd door baron Schimmel- penninck. En vervolgens hebben alle deputaties deze hulde gebracht. Het meerendeel van de kransen werd voor den grafkelder neergelegd en vormde daar als 't ware een bloemveld. Vervolgens op de maat van de toneni der pijpers, heeft de gansche stoet, bstaande uit pl.m. 2500 man, im marschtempo voorbij' het graf' gedefileerd'. Bij het naderen van den grafkelder neigden telken male de vaandels/ eerbiedig omlaag. En hiermede was de plechtigheid afgeloopen. MUSSOLINI NEEMT WEER GEEN VACANTEE. Terwijl de kamer en de senaat vacantie nemen, zal het kabinet, overeenkomstig de sinds het aanzijn van het nieuwe regime heersc'hende gewoonte, op zijn post blijven. Voor de vijfde maal zullen Mussolini en zijn naaste medewerkers Rome niet verlaten, in verband met de aan de orde zijnde problemen, speciaal de economi sche kwestie. De „battaglia economica", aldus de bladen is in vollen gang en zonder rust, tot het succesvolle einde, zal de Duce den slag leiden, ten behoeve van de wel vaart van zijn volk. Msbd. BURGEMEESTERSVROUW BRANDSTICHTER. Do Vrouw van den burgemeester van Tulln (Neder- Oostenrijk) is gearresteerd, onder verdenking, mede plichtig te zijn aan tal van brandstichtingen. Haar 'broeder en haar buitenechtelijke zoon zijn eveneens in voorloopige hechtenis genomen. De burgemeester heeft in verband hiermee zijn ambt nedergelegd. De gemeenteraad heeft echter zijn volle vertrouwen in -den burgemeester betuigd. EEN GOUDMIJN IN EEN KANAALBEDDING. Te Chester heeft Dinsdag een buitengewone „gold- rush" een deel der stad in opwinding gebracht. Een jongen had in de bedding van het Shropshire Union- kanaal, dat voor een deel was droog gelegd, een gou den munt gevonden. Daar hij er nog nooit zoo een gezien had, vroeg hij wat het was en men vertelde hem dat het een goudstuk was van een pond. Al heel gauw deed het verhaal van de vondst als een loopend vuurtje de ronde, en weldra renden honder den „goudzoekers" met schoppen en rieken, harken en messen gewapend, naar het kanaal, waar zij koortsachtig begonnen te graven. En werkelijk niet zonder succes. Toen de „mijn" was uitgeput, bleken de goudzoekers in totaal een 150 soevereinen te hebben buitgemaakt. ITALIAANSCHE PARLEMENTSLEDEN VRAGEN „LOONSVERLAGING". Men schrijft uit Rome cLd. 6 dezer aan de Msb.: Vermelding verdient, dat ook de Italiaansche afge vaardigden het hunne tot de prijsdaling willen bij dragen. In de kamerzitting van 4 dezer heeft de •secretaris-generaal der fascistische partij, Augusto Turati, voorgesteld, dat alle afgevaardigden afstand zullen doen van de pas de vorige maand voorgestelde verhooging van hun inkomen. Tot nu toe bedroeg het jaarlijks inkomen van een Italiaansdhen afgevaardigde 15000 lire. De afgevaardigden keurden het voorstel van Turati goed en namen tevens een resolutie aan, volgens welke de regeling van het inkomen der afgevaardig den aan Mussolini -wordt overgelaten. DE PRINS VAN WALES VERLOOFD7 De Fransche bladen melden dat in hooge krin gen van Madrid het gerucht loopt van een aanstaan de verloving van den prins van Wales, den Engel- schen troonopvolger, met de infante Beatrix, zulks met volledig goedvinden der Engelsohe en Spaan- sche souvereinen. Men vraagt zich ai of het gerucht bevestigd zal worden bij de luisterrijke ontvangst welke Londen ter eere van het Spaansche vorstenpaar voorbereidt. Te Madrid wordt de mogelijkheid van een derge lijke gebeurtenis van politiek oogpunt bezien reeds druk besproken. Intusschen lijkt ons eenig voorbehoud omtrent de juistheid van het gerucht wel gerechtvaardigd. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Engelsch legervliegtuig is gisteren boven het platsje Marst Scirocco op Malta door een motor defect neergestort. De besturende luitenant werd gedood. EEN BURGEMEESTER ALS OPVOEDER. In overleg: met den burgemeester, oie van de vurmiaarda badplaats Bath in Somerset de best on derhouden stad in Engeland wil maken, zullen de onderwijzers aldaar hun leerlingen op eerewoord laten beloven, dat rij drie dingen zuil en nalaten, te weten papieren otf rommel op straten en in parken neer te werpen, gevels or schuttingen te bekladden, bloemen te plukken of nestjes uit te halen in openbare parken of particuliere tuinen. Overtreders zullen aan de verachting hunner klas genoot en worden prijsgegeven, doch naar heb een vrijwillig ©erewoord betreft niet verder worden ge straft EEN MIJN BUITEN WERKING. D~or het springen van de hoofdbuis voor lucht toevoer is heb mijncomplex in Rhimney VaJley gis teren stop gezet moeten worden. Ongeveer 9000 mijnwerkers werden hierdoor tijdelijk werkeloos* Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats,

Schager Courant | 1927 | | pagina 1