h. F" CANADA UW BELANG 't Vondelingske i OTSEN, XOLHORN. Groote partij Afbraak HOLLAND-AMERIKA LIJN Rookt Zonnestralen Tabak N.Ï. Andreas Kreijkamps Tabaksbedrijven, 2 Woningen, Attentie. Hoenderpark „Succes" en Planten te koop, De Stormramp. „KAYSER", Schelpkalk MATIH DOODT ALLE HOOFDONREIN. A. SLEUTEL Jz. Advertentiën. Wilt U een Smaak voor ieders en de beste Beurs. DOODT ZELF AB1S. Broedeieren 8 cent en Kuikens 35 cent. overal in Amerika veel minder is uittopeplaxtb dan verwaoht waa. Verschillende oom aken nebben hier toe geleid. Lto belangrijke watoranood is een der oorzaken; verder iieoban overvloaciige regens an on- uigeoiMken koud weder den arbeid dermate tegm- gonouden, dat dit een zeer sterken invloed zal uitr uofcoeui op de oogstopbrengst. Daarbij komt bug, dat vele boeren en tuinders hun bedrijven verlaten, omdat de bedrijfsresultaten te ongunstig aqm. De banken weigeren aob de kweekers cue zoo noodigio kredieten, en in massa verlaten de £armers hun niet meer oruodgeventl bedrijf, om ia' de industrie hun geluk te beproeven.: Omtrent de afzonderlijke producten bericht de heer Welling, dat do aardbeien voor 450 pot- min der opbrengen. Ook de aardappelteelt zal dit jaar zeker 50 pet. minder opbrengen. De uien zftn zelfs voor het grootste gedeelte ver ongelukt.. Nu reeds toekomt de toestand' Zich af dootr sterke stijging der marktporijZan. Aardappelen ste gen in een week tijds met 5 guldietn; por lét) pond. Indien wij over goede en gekoelde acheepsgeJe-' geniieid konden beschikken, 'aldus besluit De Tuin derij hoao mededeelingafl, Zouden er mogelijk to maten in Amerika te plaatsen zijn. Maar vooral zal heb overweging verdienen om, indien ouZa aardbei- oogst dit jaar goed uitvalt, te pcpobeeren er bij' de Amerikaansobe aardbeieadamHfiabriekem inj te kamen- ZtANDAFSCHTJIVIN G. Te Nieuwerhagerhedde (Limb.) heeft gisteravond een vrij aanZienlij'ke zamdafsohuivinig plaats gehad in ©en zandgroeve,, waarin 0 mannen werkzaam War ren. De 86 jarige W. J. Vreuts werd onder het zand bedolven: en dood te voorschijn gehaald. Hij was genuwd en vader van 5 kinderen ONWBEIL Rovetn NTijinOgen heeft het Donderdagochtend omstreeks hajj elf zeer zwaar geonweerd. In een groot aantal perceelen 'in verschillende stadsgedeel ten is de .aansluiting mat het talefooconet vorbro ken. ANNA PAULOWNA. Politie. Gevonden: Een rozenkrans en eon rij wielplaatje. Inlichtingen ter secretarie. Het dagelij'ksch (bestuur van het nationaal steun comité Stormramp 1927, heeft gisteren te Arnhem vergaderd, in de eerste plaats om na te gaan, of en in hoever de wederopbouw en het weer in bedrijf stellen van de textielfabriek van de firma VanWeeme te Neede, die groötendeels door den storm vernield werd, bevorderd kunnen worden. Deze fabriek- telt 800 werklieden, die thans voor 'het meerendeel werk loos zijn geworden. Verwerkt wordt per week f7000 aan loon. Wel is met veel inspanning een kleine afdeeling der fabriek weer in gebruik genomen, doch ongeveer 250 werklieden zullentijdelijk niet kunnen werken. Het dagelijksch bestuur was van meening, dat het dringend noodig ls, zoo spoedig mogelijk met het herstel van de materieoio schade te beginnen, en hoopt, dat men nu er maatregelen zijn genomen, over ruim drie maanden zoo ver zal kunnen zijn, dat de .fabriek weer werken kan, zij het dan nog niet in vol bedrijf. De besprekingen werden bijgewoond door den Rijks nijverheids-consulent te Deventer, den heer H. Ste- ketee,, die zich bereid verklaard heeft, het comité van voorlichting te dienen. Verder heeft het comité zich voor zoover mogelijk op de hoogte gesteld van den toestand in Gelder land. In de eerste behoeften wordt voorzien; het komt er nu op aan, de geleden schade op te nemen, teneinde een plan voor het herstel op te maken en met de taxatie van de toe te kennen vergoedingen te beginnen. Gebleken is, dat ongeveer 130 boerderijen in de heele provincie zijn vernield, terwijl een nagenoeg ge lijk aantal andere min of meer van den cycloon hebben geleden. Het'is nog niet mogelijk tot een nauwkeurige taxatie over te gaan. Globaal gorekend wordt er aan genomen, dat de schade f 1.500.000 bedraagt met inbe grip van die der bovenbedoelde fabriek. 's Middags ging de tocht naar Overijssel, waar liet comité te Dolden met den commissaris der Koningin, mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, samen kwam. Bezichtigd werden ide omstreken tot Hengevelde. De verwoesting in deze provincie tot en nabij Almelo is niet minder dan in Gelderland,,althans wat de schade aan het geboomte en aan den oogst betreft, en de aan blik Van dit alles is niet minder droevig; 70 boerde rijen zijn vernield en voor den wederopbouw wordt gerekend, dat er tussohen f 700.000 en f 800.000 noodig zal zijn. In beide provincies is men reeds begonnen, voor bereidende maatregelen te treffen, teneinde de ge- tisterde bevolking te helpen. Wat het comité noodig heeft, dat is de overtuiging, dat het in staat gesteld zal worden, het werk te vol brengen, met andere woorden, dat de noodige gelden bijeengebracht zullen worden. Hiet heeft de verwachting, dat ons volk begrijpen zal, dat het helpen moet en tevens zal beseffen, dat spoedige hulp noodzakelijk is, te meer omdat de gelo den schade zich nog veel verder uitstrekt dan tot Gel derland en Overijssel. Vóór den winter dient men gereed te zijn. Voor de slachtoffers van de ramp van 1925 werd bijna 3.000.000 geofferd; dit keer, zal niet veel min der noodig zijn. Gelden worden in ontvangst genomen door den pen ningmeester (te storten op zijn naam bij de Associatie Kassa, te Amsterdam, gironummer 8665). De burgemeester van Lichtenvoorde heeft van den controleur der grondbelasting bericht ontvangen, dat ambtshalve ontheffing van de grondbelasting zal wor den gegeven voor de aangeslagenen, wier boerderijeri door den cycloon meer dan 20 pet van de geschate waarde hebben geleden. door ELINE MARE. Kende gij Speer Sanderse? Ja.... hij komt hier ook logeeren bij tante... Weet 'et. 'k las een roman van 'n vondeling. Van een vondeling, Janet?.... Een klein vonde lingske? Een boorelingske...... Ja, Speer Sanderse komt 't avond late, dan zijn wij al in 't bedde. Spijtig.... Hoe ziet hij eruit?.... Op wie trekt hij? Och vertel liever nog van dat vondelingske! Ze zaten thoope, Dora en Lieneke en Janet, in 't wit warandake van tante Laura, bij de lieve ouderwet- sche tante Laura met haar grijze krullekes tot op haar schouders en die altijd voor plezierkes zorgde. Morgen zou ze geleiden de drie nichtjes naar een ge maskerd bal! Leutig als wat. 't Kriebelde in de jonge kopkes. En Speer, Sanderse. 'n neef van anet's moe der, ging ook mee. Lieneke en Dora kenden hem niet. Lieneke interesseerde zich bizonder voor den student die ze zien zou, maar vDora met haar kort blonde haren en de vreemde groote oogen luisterde meer naar 't vondelingverhaal. Ze voelde zich gewichtiger dan Lieneke en Janet, ze was ook achttien, een jaar ouder, hum! En zoo'n verhaal boeide haar. Ze wérd er zoo door geroerd; ze wenschte dat haar toekom stige man een vondeling zou zijn; en als 't niet was dat ze haar vader en moeder zulke lieve engels vond, wilde zo zelve wel vondelingske wezen. Ze had ook een roman gelezen, waarin een jongeling met lieve lokken en een schoone snor indertijd werd opgeraapt door een dame, zoo romantisch! Och! en nu wilde ze van Janet geerne moer erover hooren, toe nou! Vertel liever van Speer, eischte Lieneke. ■*- Hij is 'nen grooten heer en sterk! oh! zoo dik!... als 'nen reus. Zelf wil hij slank zijn, en voor de leu te noemen ze hem: de den! Janet rondde haar armen, toonde hoe dik Speer wel was, ze blaasde haar wangen op en lachte om al de spotnamen die ze hem gaven. Nou, toe nog? vroeg Lieneke. De goede tante Laura, in haar bruinzijden kleed met zwarte kanten, schoof dribbelend binnen. Tante, tante; ik heb een pierette kleedselke, en wat doet gij aan? Tante Laura kneep haar rimpelmondje klein, zei toen wat verlegen, haar grijze lokken schuddend: Ik zal een herderinneke voorstellen.... Speer moet mijnen- zwarten domino aantrekken. Speer in uwen domino? daar kan hij toch niet in, zoo'n dikke worsto! De kappe alleene, vaneigens, verontwaardigde tante. Verder doet hij eon chamber-cloak aan van zijn vader.... kom, speel nu een beetje piano. Lieneke wipte op, tokkelde een deuntje en ante kir de zelf een oud vooiske. Haar-tandelooze mond siste en fluitte pieperig, heel aandoenlijk, 't koddeke van liedeke bijkanst onhoorbaar van zachtigheid. Lieneke kreeg pijn in haar maag van ingehouden pret, Janet gaf haar oen duwke en giechelde stillekes mee, maar Dora dacht aan romantische verhalingen. Ze meende zich zelf voorbestemd een boerelingske te vinden en tante's liedje stemde haar droomerig. iets te zeggen en seffens erop te kunnen lachen. 't is zoo u kapoen! vertelde weer tante, veiieden jaar heeft hij hier alles op Btelten gezet En lange vertelsels werden over Speer opgehaald: hoe hij op karnaval verkleed in eon baby met een kindortrommelke op zijn dikke maag door de stra ten liep, en bij tante door 't venster wilde binnendrin gen, en hoe zot en leutig hij altijd deed. Dora kon haast niet meer borken (luisteren) en blij was ze toen tante sprak van naar bed gaan en ple- zantig droomen over ue karnaval van 's anderdaags. Ik droom van Speer en zijn troinmelkel zei Lie neke. Ik van den kater van hier rechtover, grapte. Janet Weet ge 't, dat beesteke is verliefd en 't kermt somwijlen, zoo koddig om u zot te lachen. Hij zingt, vulde tante aan: 't Is 'n zoete beeste, hij heeft pootekes als van pane en zulke schoone sma ragd oogen. Ze lachte al te gare, toen liepen ze in den gang, dansten er een walsje, en tante vertoonde met haar stijve beenen hoe elegant zo zich vroeger bewegen kon; ze wrong haar tanige handen in de lucht om cracieuse gebaren te leeren aan de jonge meiskes, tot Mieke, de meid, de keersekes bracht en ze al tate rend naar boven trokken. Op de eerste verdieping sliep tante, en Speer zou de kamer nevens haar krijgen. Lieneke beneusde eens de kleine ruimte, Zich verwonderend er niet veel bi- zonders te merken. Enkel hing er een studenten- klakke en die zette ze zich op. Er werd gebeld. Speer!, zei Janet. En alledrie bolderden ze naar de tweede verdieping, naar de groote kamer, waar ze tegare bleven-. Daar- grinnikten ze uit over de onzinnige vlucht, maakten tuimelperten-, Janet zette een pereleer in haar bed, 't hoofd in 't kussen, de beenen; omhoog tegen den muur. Toen- leien ze zich neer. -babbelden) nog wat na, telkens een lachbui -onderrukkend. over de antieke tante m-et haar herdenkingskostuumke em over den grooten kater en Dora sprak geheimzinnig over von delingschap. Maar nu vernamen ze een stem. op den trap. Ze sprongen rechte. Speerl Ja. Janet erkende de stem. Bal lal daar rolde hij van den trap! Wat 'n Jaweit, 't leek of hij- 't huis ging- afbreken. Na een pooske tort tante met -papillotjes in 't grij ze haar. nog eens naar boven om te zien, of de keers- kes ver genoeg afstonden en om nog eens te -lachen met de guitige k-waadpertjes. Ze vezelde dat de neef erwas, hij had den pare plu-bak om-vergeloopen en 't speet hem zoo de nichtjes niet meer te zien. Ze ver toonde hoe hij voor den spiegel buigingen maakte en hoe fijn hij zich wilde voorstellen, en hoe hij bijkans over de bollige meisse sprong met zijn lange ^enen, zoo'nen klibberen pierrot! Tante gloeide van 't vele klappen. Ze gaf ze allen een- toes en trippel-de giechelend weg. - Slaapwel, Lieneke. Doorke, zei Janet. Goeie nacht.... 't heb groote vaak. Tot morgen 1 (Dora lag nog een wijlke te staren, haardonkere oogen schitterden onder 't blonde haar. Ze dacht weer aan 't vondelingen-verhaal, och, 't was zoo schoone! Onder 't vaaglijk overdenken dommelde ze in even als de anderen. Midden ind en nacht schrikte ze wakker. Wat was dat? Wat hoorde ze? Kindergeschrei, och arme, waer zou dat zijn? Ze zat rechtop in 't bed. bleek haar wezeke waer de blonde krulleken» zich omkrinkelden, wijdge- sperd haar groote oogen. Ze luisterde ingespannen. Maar alles bleef doodstil, geen geruisch was ievers te vernemen. De k eersken© brandden schichtig, ongedurig, be schijnend met veel schaduw© de groote kamer. Som wijlen spetterden een keerske, drupte er wat vet bijzijds, schuchter de heel klein ingedoken om gauw terug te vlammen, honger. Verder lag, alles roer loos. Dan opnieuw kreunde 't kleine-kindjes geluid, angstig trillende gehuil, alsof 't van de strate kwam, och. och! Wie weet was 't niet een.... Ademloos bleef ze zitten horken, de handen nu op de borst gedrukt van -spanning. Dat- fijne geschrei klonk zoo smeekend in de nachtelijke zwijgzaam heid. Haar herte klopte geweldig en ze durfde rich verroeren voor Lieneke, die nevens haar lag, In 't ander bed sliep Janet,, g'heel en gan-sch weggedoken onder -de dekens. Ja 't was ook kilt Als daar buiten nu zoo'n schaapke van een kindje lagl En weer bibberde droevig aan 't armzalig geschrei, 't Sneed Dora tot in de ziele, zoodat de tranen haar naar de oogen perelden. Arm. arm dutseke! zuchtte ze zwaar. Dringender kloeg nu 't kindeke, jammerlijk, snik kend. lang en aanhoudend. 'tW as niet meer om aan te hooren, niet om- uit te houden in dat donzige bed de, terwijl daar in de bijtende nachtkou een boore lingske om haar riep. Sidderend van aandoening, liet ze zich zoetekes uit 't bed zakken. Ja. ia! zij werd geroepen, 't oogen- blik was gekomen. Daar lag het vondeligske. zeker op de zulle (drempel) voor de deure. Stijf van gewichtigheid ging ze naar 't venster, schoof zacht 't gordijn weg en drukte hare neuze plat tegen de ruit om to kitken of ze ook iets.ont dekte. maar ze zag, niets dan wat vroege schema ringe. 't Geluk schitterde van de sterren als vele klare kinderoogskes en een smal maan kwart je pinkte diamantig yl. Schoon en- helder twinkelde de nacht hemel als om de poözije van haer gevoelig gemoed op te wekken. Een zuchtke ontsprong aan haar borst en ze glim lachte in dè donkerte daarbuiten. Nu hoorde ze niets meer. Zou 't weg zijn? Wat zou dat beteekenen? Ze beefde en rilde van de kou, maar ze gaf er niet aan toe, nee. ze moest naar benêen zonder ge ruchte. om d'anderen niet te. wekken, en dan 't kindeke binnenhalen. Nu zij- geroepen werd. moest z;j hét verzorgen het arme wezentje, dat verlaton lag in 'i holle van den nacht, 't Was een waagstuk van haar. want wie wist wat moeder zou zeggen als ze met zoo'n vreemd kindje kwam aandragen, en toch moest ze haar roeping volbrengen, desnoods gaan bedelen, ja. zingen zoete liedekes met haar guitare langs de strate. Ze zou zich gansch opoffe ren. Haar donkere oogen schitterden dwepend, maar ze trutselde toch en wachtte in 't niet goed durven alleen, naar buiten te gaan.'in dien zwarten nacht. Een keerske knetterde geheimzinnig en doofde haast gansch. blauwendig als een oogske dat ween de. 't leek of 't haar droevig aankeek. Lieneke bewoog In 't bed. Dora hield haar adem in en keek star naar haar zuster, maar ze sliep door. Weer huilde 't stemimeke buiten, du heel moe en. klagelijk, alsof 't verkromp van smart. Zou 't dood gaan. O als ze maar niet te laat kwam;. Dan ineen© moedig trok IJpra haar kousen aan en haar donkerrood© morgenkleed, nam1 't keerske en sloop stillekes de kamer uit. de twee groote frappen af naar heneden. Ze meenden telkens iets te zien, hoorde iets achter haar en als ze zich fluks om keerde. leek 't haar of er iets met haar mee wie- melde. Angstig liep ze door. langs de kille ~ang oxa 't vondelingske te redden van een wreeden dood, al zou ietdereen 't haar kwalijk nemen uit afgunst. Lieneke en Janet, nu ook wakker, gooiden de de kens opzij, zaten verstomd te kijken. Wat is dat? zei Janet... Is Dora, slaapwande laarster? Neens, 't is den eersten keer da 'k 't zie! We moeten haar inhalen, ze loopt misschien zoo de deur uit. Alle twee sprongen ze op, namen in de haast 'n morgenjurk en sletsekes, en ieder met haar keerske holden ze zachtkes, om tante niet te wekken, den trap af. Dora met angstig vertrokken wezen gaf een gille tje toen ze die twee zag. Dan zei ze vezelend: Hebde 't ook gehoord? Watte? Een vondelingske ievers? In een troepke stonden ze met de keerslces hooge, de oogen verschrikt en ze overlegden hoe' te doen. Dora wilde in elk geval 't boorelingske hebben, ze mochten haar helpen in haar zware taak, maar geen recht erop laten gelden, wat Janet en Lieneke toe stonden. Ze slopen nu alledrie naar het donkere hoveke, zich aan malkander vasthoudend. Een trapte in 't mul van een perksko en stootte kleine gilletjes uit. Met de keerskes ophouden dwaalden ze angstig door de wegölingskes, telkens blijvend staan, dan botsten ze tegen malkander. De keerskes waaierden en flik kerden. Ze zagen niets; alles lag ook zoo zwart. Dora onderzocht de heesters, die donker spookten. Nu hoorden ze weer wat en ze luisterden in spanning. Hier, hier is 't Janet! Nee, nee, 't komt van ginder! Ten doethoor toch, dat dutseke! Och 't breekt mijn herte! Ze mieken geruchte, gansch opgewonden door 't ge heimzinnige van van 't geval. Plots piepte een venster open en een mannestem riep Zijn daar dieven? 't Was Speer, och Heerel Wat moesten ze doen? Toen fijnstemden ze benepen: Neen, wij zijn het maar. Wat doet ge daar toch? We zoeken een vondelingske.... en boorlelingske, ja hoor... hoor... 't schriemt! Hij luisterde ook. Met verwachtendo oogen keken zo naar Speer op, maar die schoot in een schaterlach. Hij kletste op zijn knieën dat 't klonk en gierde 't uit: Watt Een boorelingske? een vondelingske, zegt ge, maar gij goelekes (eendjes).... 't is een verliefde kater. Nu hoorden ze 't ook. Ze ergerden zich spijtig, ter wijl Speer rolde van 't lachen. Een kater.... een kater. N. R. Ct. F Machinale Zakkenstopperij Is ROLHORM. Tevens inrichting voor het stoppen van Karpetten. Zaadzakken worden k 5 cent per stuk beslist goed gerepareerd. Beleefd aanbevelend, K. JONGEJAN. voor Uw leven, koop dan een beter dan andere en toch niet duurder. Voorradig bij De Schelpkalkfabriek van de N.V. W. F. Stoel ZJ Zoon's Bouwmateriaalbedrljl, Alkmaar, levert van een zeer hoog kalkgehalte. te koop van diverse perceelen. Adres: J. HABBÉ, Baanpad Alkmaar. Vraagt Uw Winkelier bovenstaand merk. van ROTTERDAM naar C A N A D A en AMERIKA per Voor inlichtingen wende men zich lot de Kantoren te Rotterllam (Wilheiminakade), Amsterdam (Damrak 75), oi tot de Agenten. STEIJL VENLO. in Uw huis, stal en hof Vliegen, Muggen, Vlooien, Motten, Wandluizen, enz. met het eenig af doende middel Het aangewezen middel voor school gaande kinderen. Verkrijgbaar bij: Fa. Rotgans, Schagen; Het Groene Kruis, Scha- gen; Fa. Borst, Breezand; H. de Graaf, Schagerbrug; D. J. Mulder, St. Maarten. Kassier en Beëedigd Makelaar, Taxateur van vaste goederen. hypotheken, verzekeringen en assurantiën op elk gebied. Kantoor: LANDBOUWSTRAAT, SCHAGEN. - Tetef. No. 72, gevraagd. Bouw Watertoren, Wieringerwaard. Te koop, volgens teekening: met 550 M2. grond en stalling voor 3 koeien: Te bevragen bij M. Schoen en Schilder te Schagen, is ook ons belang-. Wendt I U daarom met vol vertrou- I wen voor de aanschaffing van een naaimachine -tot f ons. Grootete keuze. Laag- I ste prijzen. Langdurigste I garantie. Ook op termijn betaling. Oude machines worden ingeruild. Eerste Alkm. Naaimachinehandel A. HILDERING, Alkmaar, Luttikoudorp 1 Langestraat 44, Tel. 236. I Helder, Spoorstraat 77, Te- i lefoon 449. Om ieder nog zooveel moge- lijk te iaten profiteeren van mijn KIPPEN met zeer goeden leg- stam waarbij ie klas Hanen, is thans de prijs van de KOLHORN. bij C. GOOTJES, Schagen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6