Pinksteren in de Campagna Roman WINKEL. Zondagavond gaf „Winkel's Harmonie" een concert in do tont, geplaatst in den tuin van den heer R, Laan alhier. Hot weer was wel niet erg aanlokkelijk voor een bultoneoncort, maar toch was het gotal be zoekers lang niet gering, geen wonder, dit concert was bedoeld oni te herdenken hot behaalde succes op het concours to Oosthuizen, waar de vereeniging overging van de 1ste afdeeling in de afdealing uit muntendheid. De succesvolle nummers werden ook op dit concert gespeeld met nog meerdere andere, en waar tot oor- deelen bevoegden aan Winkel's Harmonie zoo'n voor aanstaande plaats toekennen, is voldoende gezegd, dat men het mooi vond en met aandacht de uitvoe ring volgde en «met luid applaus beloonde. #Nq het spelen van enkele nummers, trad de be schermheer, de heer J. Koster, Burgemeester, naar voren, om de vereeniging geluk te wenschen met het behaalde succes, dat voor een niet onbelangrijk deel is toe to schrijven aan haar eminenten leider, de heer P. Pranger, en spreker wenscht. hem door aanbieding van een bloemstuk, met het behaalde succes te hul digen. 'Hoopt voorts, dat waar het overgaan in een hoogere klas,'moeilijker studie tengevolge zal hebben, de leden zich ook daaraan met dezelfde ambitie zul len wijden, en hoopt in lengte van dagen een zoodanig gezelschap te vormen, dat de tegenwoordige leider niet den moed zal hebben deze vereeniging vaarwel te zeggen. Voor het begin van de pauze neemt de voorzitter het woord, om allereerst den beschermheer en me vrouw te bedanken voor hunne belangstelling. Aan gezien de vereeniging in den eerewedstrijd moest spe len, werd de terugkomst, uit Oosthuizen verlaat. Voorts aansluitende aan de woorden van den be schermheer, huldigde spreker -den ijverigen direc teur, van wien kracht uitgaat op de leden, niet al leen wat het muzikale gedeelte betreft, maar ook wat betreft de geheele persoonlijkheid der leden, want niet een der leden, hoe jong ook, zal iets doen het lid maatschap onwaardig. Het nu behaalde succes heeft ■de vereeniging doen besluiten haar directeur iets aan te bieden als bewijs van erkentelijkheid voor zijn eminente leiding en wel een naar de nieuwste con structie vervaardigde electrische fietslantaarn, met een zilveren plaat, waarop gegraveerd, als bewijs van waardeering en hoogachting van Winkel's Harmonie. Door den directeur wordt 'het een zoowel als het ander dankbaar aanvaard. Na de pauze hebben we nog met genoegen enkele mooie nummers gehoord en toen was het einde met de beste wenschen voor Winkel's Harmonie in de af deeling Uitmuntendheid. "WINKEL. 't Beloofde een drukke middag te worden. Zon dag jl., toen omstreeks half twee steeds meer fiet sen en 'Steeds meer auto's allen bezoekers naar bier brachten, om bij te wonen de uitgeschreven meeting van de federatie Noordhollands Noorderkwartier van den Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. Het weer, aanvankelijk guur en koud, werd zachter en het hoogtepunt werd bereikt toen eerst de zangverceniging uit Anna Pau- lowna en daarna in drie autobussen het 55 man ster ke muziekgezelschap uit den Helder binnenreed. Om twee uur stelt de stoot zich op, eerst de mu ziek, voorafgegaan door 10 trommelslagers en 4 ho- ronblazers, dan de zangvereeniging en voorts diverse vereenigingen on verschillende banieren steken bo ven de hoofden uit. vertegenwoordigende even zoo vele'vereenigingen of af deelingen van vereenigingen, en als de tamboer-maitre zijn staf zwaait en do trom melslagen oon krachtige rnarsch inzetten, zet dol stoet zich in beweging on groeit steeds meor aan. Na de trommelslagers valt de muziek in en de «eest is er in. Opgewekt gaat het van west naar oost, on terug, on dan voert hot naar het terrein van de mee ting, die schare van oon paar honderd menschen. Do voorzitter der federatie opent met eon kort welkomstwoord deze bijeenkomst. Do znngvoreeniging „De Stem des Volks" uit An na Paulowna is inmiddels opgesteld ©n. zingt op ver dienstelijke wijze een viertal liederen. Dan is het woord aan den spreker, den heer P. Hiemstra, bonds voorzitter die begint mede te deelen hoe, wanneer ongeorganiseerden tot aansluiting worden gevraagd, zij er zich afmaken met een „het geeft toch niets, 't is altijd zoo geweest en zal wel zoo blijven. De ge schiedenis zegt anders, doch velen hebben van die geschiedenis niet veel mede gekregen!, vele arbeiders hebben niet gezien en zien niet de ontwikkeling ook in het leven van de arbeiders. Voor do organisaties van vakbonden handelden de werkgevers naar willekeur en waren volkomen baas. Door de vakvereenigingen is bevorderd dat, hoe lang het ook heeft moeten duren, verbetering kwam in arbeidsvoorwaarden voor vrouwèn en kinderen, niettegenstaande dikwijls door de groot-industriee- ien tegenkanting werd ondervonden. Men moet erkennen dat ook de arbeidersklasse belangrijk is vooruitgegaan. Aan groot© groepen is de 8-urige werkdag toegekend en spreker herhaalt hoe in 1918 op Troelstra's eisch de regeering tot al les bereid was, als do vrede maar behouden bleef. De organisatie heeft de arbeiders een andere plaats in het gemeenschapsleven gegeven, Zoo b.v. do Spoor wegmaatschappij. Waar vvooger iemand ter verant woording werd geioepen als hij lid van een orga nisatie was, daar ziet men nu zetels gereserveerd voor de vertegenwoordigers van hot personeel, die als oen deel dor directie' worden beschouwd. 't Is onjuist te meeneu, dat organisatie niets zou beteekonen, de zuivelarbeiders weten wel beter, waar du vrijwel overal is geweerd .een opzet van loonsver laging. In de sociale wetgeving is één groep achtergeble ven en wel die der landarbeiders. Bij de ongevallen verzekering in 1901 werden zij uitgesloten, doch een spoedige regeling beloofd, 't heeft echter 20 jaar ge duurd. In 1918 wordt'de 8-urige werkdag ingevoerd, doch de landarbeiders vallen er buiten, met de toe zegging van spoedige verziening. 1027 en het is nog niet in orde. Schuld van de arbeiders zelf is er ook, die berust en die zwijgt is tevreden en men ge bruikt het als argument. da.t de arbeiders zelf niet van uitgaat,. De werkgevers zeggen ook niets, om dat die van elk sociaal gevoel gespeend zijn. De te genwoordige minister vindt de zaak niet urgenit, doch zou misschien van inzicht te veranderen zijn, als hij zelf eens eenigen tijd arbeider moest. zijn. Er kan niet krachtig genoeg aangedrongen worden op krachtige aaneensluiting. Er worden nog loonen uitbetaald van f600 k f700 per jaar en wij weten, dat dit onvoldoende is. De schuld wordt gegeven aan de hooge pachten, maar wat doen de pachters daartegen, trachten die door organisatie wettelijke regeling van het pachtcontract te krijgen? Immers neen! De Ned. Bond van Arbeiders in het L., T. en Zuivelbedrijf heeft dit ter hand genomen., De bodem opbrengst is rijk genoeg om de arbeiders een beter bestaan te geven, maar er gaat een te groot deel van naar de grondbezitters. De Bond streeft naar wet telijke regeling van het pachtcontract, maar daar aan zit vast een minimum loonregeling. Dat zal al veel verbeteren, als we zien in Groningen gemid deld loon f950 (georganiseerden), in Zeeland f700 (niet georganiseerden). De arbeiders moeten echter niet meeruen. dat de raven het brood brengen, neen er moet krachtig voor gestreden worden, en in dien strijd moeten de vrouwen mede strijden, niet mop peren over de contributie, of als de man naar een vergadering moet, neen, ze er heen drijven, 't is ook haar belang en het geld aan contributie besteed, komt terug bij het bereiken van een beteren toe stand. De werkdagen zijn nog veel te lang voor den landarbeider en da.ardoor gaat hot gezinsleven ver loren en (Je kinderen vervfeemden van den vader, die ze slechts één dag per week zien, dergelijke toe standen komen voor. De organisatie werkt niet alleen voor directe plaatselijke verbetering, maar is mede een deel van do groote internationale arboidebrnveging, die streeft naar een betere, een mooiere maatschappij, die" we onze nakomelingen ktmnon nalaten. Er is veel cri- tlek, maar eerst meowerkon en meebouwen en dan wat verkeerd is mede trachten te verbeteren. Zoo danige maatschappij is zonder voel strijd niet denk baar en daar is macht on kracht voor noodig en daarvoor allen in de organisatie. Met belangstelling is deze rede, hier en daar met voorbeelden geïllustreerd, gevolgd, en onder luid applaus dankt de voorzitter den spreker. We krijgen dan nog enkele goed. gezongen liede ren van „De Stem des Volks" en nog een paar krach tige muzieknummersvan He.ldcr's fanfarecorps en dan is het einde. De voorzitter dei federatie dankt dan allo vor- eenigingen die hebben medegewerkt en alle belang stellenden. Spreekt er echter zijn spijt over uit, dat waar hier te Winkel een flinke afdeeling kon be staan, hij er zoo weinigen van gezien heeft en hoopt dat dit beter zal worden. Met een opwekkend woord oni toch vooral aaneen te sluiten en een krachtige organisatie te vormen, sluit do voorzitter de bijeen komst. NO'ORDS CHARW O UDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. Zeeman, is van opzichter der S.S.. standplaats SoeraWia, bevorderd tot sectie-opzichter bij: den dien&t van Weg en Werken der Staatsspoorwegen in Ned.- iDdië standplaats Djember. Z&jno dochter. Mej. J. C. Zeeman, is den 7en Mei j.1. geslaagd als onderwijzeres te Soerabaja. OUDE NIEDORP. D'e op 18 Mei 1927 benoemde leden van den Raad hebben, met uitzondering van den heer A. Mole naar, allen hunne benoeming: aangenomen. De opvolger van laatstgenoemde is de heer J. Ligthart. ZUIDSCHARWOUDE. Do 23-jarige P. B. is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht, verdacht van onzedelijke handelingen met een achttal kleine meisjes.- We vernemen, dat het begin reeds dateert van een aantal maanden terug. BROEK OP LANGENDUK. D1© telefoniste mej. Groenveld wordt met 1 Juli naar IJmuiden overgeplaatst, terwijl in haar plaats is aangesteld mej. B. Goudswaard te Helder. LANGENDIJK. De quaestie over de wijze van verkoopen der goed gekeurde pootaardappelen.waarover reeds vrij wat te doen is geweest, nadert haar oplossing, In een gemeenschappelijke vergadering van tuinbouw- en handelsvertegenwoordigers is men overeengekomen, de goedgekeurde aardappelen over de veiling te ver koopen eni daarbij een minimumprijs te bedingen van f 1 boven den exportprijs. Maten zijn in onder ling overleg vastgesteld, bestaande in twee soorten n.1. van 33—48 m.M. en van 33—56 m.M. De alge- meene regeling is gemaakt door de Provinciale Commissie en zal verder door haar in onderdeelön worden uitgewerkt BROEK OP LANGENDIJK. De nieuwe campagne zet voor de tuinbouwers niet slecht in. Leek het in den allereersten' aan vang. dat ook de vroege-aardappeloogst niet aan de soberste wenschen zou voldoen, de afgoloopen week heeft resultaten opgeleverd, dio den bouwers weer moed geven. lm de eerste plaats bli.fkt het be schot. dor aardappels ton zeorsto mee te vallen, wat door de bouwer» zelf niet was verwapht. Immers bijna het geheele voorjaar is koud on nat geweest, cle zon, die zoo brood noodig wordt geoordeeld voor flinkeni groei en kwaliteit, is er maar zeer weinig bij geweest, on toch zijn do aardappelen zoo flink van stuk en laat de qualiteit over 't algemeen zoo weinig te wenschen over, dat het de stoutste ver wachtingen overtreft. Wie eens een kijkje noemt bij de aardappelrooiers bemerkt uit het aantal gevulde manden, dat de opbrengst quantitatief gesproken, best is en als dus. de prijs maar eenigszins bevre digend. kan wordèn genoemd, dan is men van een goed financieel resultaat verzekerd. Welnu, ook de prijzen zijn uitstekend, vooral als men in aanmer king neemt de groote aanvoeren aan de veiling der Langendijker Groontencentrale. Zoo webden Vrij dag niet minder dan 76400 K.G, Schotsche muizen aangevoerd. Zaterdag zelfs 78600. Of dit dus belang rijke aanvoeren zijn voor dezen tijd van het jaar. De prijzen waren voor groote gemiddeld f 15, voor drielingen, f 12, ja voor kriel werd Vrijdag van f 6.50 tot f 7 betaald. Als men bedenkt, dat ongeveer 300 K.G. per «snees wordt gehaald, dan kan men na gaan, dat de financieel© uitkomst best is. Op het bloot, komende land wordt nu weer kool geplant, zoodat men verzekerd is van eenalleszins bevredi gend resultaat. D'e vraag uit het Buitenland naar onze vroege aardappelen is vrij levendig, wa-t de goede prijzen als vanzelf in de hand werkt. Een paar maal werd reeds bloemkool aangevoerd, die f 15 a f 16 opbracht. De komende \veek zal de aanvoer enorm groot zijn en worden ook do vroege wortelen aan de veiling verwacht. Het wordt nu weer oen en al leven on bowoging fl-an onze markt. Mocht de stemming nu maar eens zoo blijven, dan breken voor 'onze tuinders wat betere tijden aan. DIRKSHORN. Onizö vroegere plaatagmaotet, mei. M. W. J. JVLod- <3x»r slaagido to Orouingan voor Espara»todiploma A. NOORDSCHARWOUDE. Het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst" al hier, onder leiding' van den heer Maas, behaalde op het_ gehouden muziekconcours te Groote broek niet minder dan 3 prijzen, n.1.: een lsten prijs met 132Va punt in de tweede afdeeling, .een 2den prijs in den Eerewedstrijd met 64 punten, en een 2den prijs in detn gehouden marsohwedstrijd met 45 punten. Voor directeur en1 leden zeker een mooi succes! SCHAGERBRUG. Vrijdagavond vergaderde in „Het Wapen van Zijp© de schcolfeessfccoinmissie te Schagerbrug. Rekening en verantwoording .van den penning meester weiden in orde bevonden. Hierna volgde bespreking en vaststelling van de plannen voor het a.s. schoolfeest! De lagere klassen Zullen een uitstapje maken naar Bergen aan Ziele, de hoogste gaan naar Amsterdam. Daar 't vorige jaar met autobussen en belangen loos ter beschikking gestelde particuliere auto's is gereisd, Zal dezen keer van tram en spoor worden gebruik gemaakt. Ter verkrijging der benoodigde gelden zullen door eönu'ge dames inteekenlijste* worden gepresenteerd. BURGERBRU G. Zondagmorgen geraakte door 't schrikken van leen paard, bespannen yoor een tilbury, van den heer A. K. alhier, bij1 de schuine helling van don weg, nabij de groote brug, neer, wat een zoo- dan'g gevolg had, dat de kapkar onderstboven kan telde, evenwel zonder verdere nadealige gevolgen. DUITSCHE LUCHTBALLONS. Gisternacht is bij het hotel Tjaarda in het Oranje woud een luchtballon geland, die bemand was met de Duitsohers Mhas, Hase en Meirose en Zondagavond 8 uur 25 min. te Osnabruck met nog drie andere ballons was opgestegen. (Men landde, omdat, men de Zuiderzee in zicht kreeg en deze niet wenschte over te steken. Ook bij Akkrum is gisternacht een Duitsche lucht ballon geland, die eveneens eergisteravond te Osna- bTUCk was opgestegen. Inzittenden1 waren director Fnitji, uit Munster, en do hoeren Lichtenborg, För- ster en mevrouw Förstor uit Osnabruck. EEN REVOLVERSCHOT. Gisternacht word ,1. de Haan, bakkersknecht to Dokkum, bij Drachten, lastig gevallen door eeniae jongens, toen hij een passeerend meisje, dat zijn hulp inriep, naar huis zou brengen. De bakkersknecht trok, toen het hem te bar werd, een revolver en loste eon schot, dat den 17-jarigen J. Jansma in de lies trof. De getroffene, wiens toestand ernstig is, werd naar het diaconessen'huis te Leeuwarden overgebracht. OVERREDEN. Gistermorgen in de vroegte is op den onbewaakten overweg bij de Leidsche vaart bij Haarlem (door een klaphek te betreden) het aan stukken gereten lichaam gevonden van den werkman W. uit Haarlem, De man moet gegrepen zijn door een sneltrein, op weg naar Amsterdam. INBRAAK IN EEN STATION. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Vonlo ingebroken in de wachtkamer 3e ld. van het station. De dader heeft zich vermoedelijk toegang tot de wachtkamer verschaft door een openstaand tuimel raam aan de zijde van het stationsplein. De lade van het buffet werd met een breekijzer opengebroken en daaruit ontvreemd: een aantal doosjes cigaretten ter waarde van circa f 14; klein geld ter waarde van I len zich i gulden en een hoeveelheid Dultsch on Oostenrijl yie een 9 noodgeld. Ook de boekenkast, toebehoorend aan in zich ai Nederlandsche spoorwegon, werd geforceerd en d ivenals ai uit ontvroomd divorso postzegels van vorsehlllo jeviuirlijl' waarden, tot een gezamenlijk bedrag van circa men met tot f200. weg wort Van den dader of daders is tot heden geen st ontdekt. BRANi Op de i OUDENDIJK (N.-H.). oord" te Hier is, 74- jaren oud, overleden de heer H. Stvernemei oud-burgemeester der gemeénten Oudendijk en Bc Gedurende 24 jaren (1891—1925) heeft hij het 1 DE BE gemeestersambt bekleed tot een ongeneeslijke zie UDMA1 hem noopte ontslag te nemen. Voorts was hij h< heemraad van Drechterland, de Uitwaterende Slui: voorzitter van den Schardam- en Keulcendijk, den der Beschoot, de banne Oudendijk. De thans overledene was een zeer gezien en bokt persoon, die veler achting genoot. EEN STOOMTRAM TE WATER. Te Nieuwe Pekela kwam gistermorgen om 8 i de stpomtram Oldambt-Pekela in aanraking met timmerman sbok, die aan den weg stond. De locoi In eei uiterlijk door de Moeder wonen liana Z( iianakei steen h( clerland Het Eindelijk was het Pinksteren 1 Ik~ had een paar weken achter den rug. die mij zeker een jaar van mijn leven kosten Druk aan den arbeid werd ik steed® gestoord door allerlei feesten, waarbij' het gekke was. dat men feestdag hield op een dag, waaraan ik niet kón ge dacht hebben en van een bij ons officieelen feest dag een werkdag maakte. Som® heb ik, het gevoel, dat het hier verkapte heidenen zijn. Het was Zondag 22 Mei. een keurige, heel gewone Zondag, waarop, zoover ik mij herinner niets bij zonders gebeurde dan dat de meid uit haar humeur was en dat mijn huisgenoot tegen mij zei: „Dins dag breng ik gasten mee!" „Je doet wat?" vroeg ik. ..Ik breng gasten mee. want het is rustdag," Nu wil er bij mij nooit in. hoe een dag met gasten buiten zoo van die echte Zondagsgasten, die met nieuwe laarzen, en elegante schoenen naar buiten komen, met een rustdag uitstaande hebben. Enfin, ik ver heugde mij op het feit,, dat mijn vriend vrij zou hebben en keek eens in mijn zakboekje om te zien wat het Dinsdag voor een dag was. Nu is mijn zakboekje een Engelsche diary. mij uit Londen toe gezonden. Ik las: 24 Tuesday, Sun ri&ea 3.58, sets 7.56. Empire Day. f Nu werd het mij toch te dol! Zeg. wat hebben de Amerikanen met Empire day te maken? Het lako- nieko antwoord luidde: „niets". Ik was even wijs, doch bij informatie*bleek ,dat gevierd werd op Dins dag 24 Mei 't feit. dat Italië op zoo'n 24sten in den Meimaand aan den Wereldoorlog was gaan meedoen. Het werd natuurlijk geweldig gevierd, vooral door do Fascisten, die dien dag net deden of zij alleen in den oorlog hadden meegevochten, terwijl toen de 600.000 Italianen gevallen zijn er nog geen Fascis me bestond. Alle Fascisten gingen naar Rome, uit on® dorp ook. Zacht, geteld waren er maar drie bij; dio den oorlog hadden meegemaakt en' van die drie hadden' er maar twee kruit, geroken, want de derde had 'm' gesmeerd. Nu ais Fascist maakte hij! een zoer heldhaftigen indruk. Enfin, het Fascisme zorgt, net al® do Katholieke kerk. steeds voor: deiningl Je moet geen tijd heb ben om na te donken en altijd, vooral Zondags, eon lolletje en herhaaldelijk in de week ook oen lolletje. In liome werd de verjaardag luisterrijk) gevierd, ik heb U dat al beschreven on wil hot nui hebben over den Donderdag die volgde, dat was Hemel vaartsdag, Dat was geen feestdag zeiden ze. tenmin ste niet zoo heel groot. Dat bleek, want de Kamer van Afgevaardigden hield zitting en de groote man hield een redevoering van 23A uur. Het mag dus een feestdag of halve feestdag of geen feestdag ge weest zijn. dat daaraan toe. maar een rustdag was het niet. noch voor den Eersten Minister, noch voor zijn toehoorders. Wat de inhoud van die redevoering betreft, is er moeililk een touw aan vast te -maken, een vriend van mij. eon groote bewonderaar meende, dat zij zeer in mineur was. Ik ben dat niet eens wat de uitdagende houding betreft en de bewering over do toename der populatie. Juist wordt terecht alles gedaan om meer cultuurgrond te krijgen ter voeding en plaatsing der bevolking, waarvoor de emigratiemogelijkheid zooveel geringer geworden i« en nu moeten er grootere gezinnon gevormd wor den ten einde 60 mdliioen menschen te krijgen, omdat men anders niet tegen Engeland en Duitschland op kan. Men zou denken, dat men vredè noodig had en geen overbevolking om er kanonnen voedsel uit te f abri ce eren. Mij bevalt de houding tegenover Slavië heelemoal niet. ik vind het met vuur spelen on kan alleen zeggen, dat als zo gaan knokken, do heeren hier een geducht pak op de broek krijgen Mlaar ik wild® over feesten spreken. Daar kwam een telegrafische 'uitnoodiging om een diner bij te wonen van de Hollandsche afgevaardigden op het Internationaal Landbouwkundig Congres. Het was een alleraardigst dinor. De heer Dr. van Rijn. de landbouwconsulent te Rome en zijne lieve echtge noot© werden gehuldigd, tor eere van een 25-jarig jubileum van den bekwamen en behulpzamen Dr. van Rijn, wiens groote verdiensten èn door den tafelpresident, Baron Collot d'Escury èn -door oud minister Posthuma in keurige tafelreden werden herdacht. Het was heel gezellig en ik heb na afloop nog heel pleizierig gedanst. Zondags had ik eenige leden bit mij op de thee enoude Bols! Toen trad rust in tot Pinksteren. Het is in Italië zoo dwaas, maar nu Pinksteren achter den rug is, kan ik U heusch niet zeggen of wij Pinksteren heb ben gevierd. De Regeering vierde den len Pinksterdag officieel: la Festa dello Statuto! De koning heeft een groote revue over z ij n leger, dus niet over de Fascistische militia gehouden., banken en winkelh waren ge sloten. De Regeering vierde den 2en Pinksterdag niet. banken, winkels, etc. zijn open. De Kerk vierde den len Pinksterdag wel en den 2en Pinksterdag niet. Zoover ik er achter ben kunnen komen, vierde zij niet wat wij onder het Pinksterfeest verstaan, het geen in onze kerken dikwijls hetfeest der ervaring genoemd wordt .maar vierde zij het feest van de Madonna del divino amore. (Heilige Maagd der Goddelijke liefde). Bij ons in de Campagna werd dit Madonnafeest drie dagen gevierd. Het begon al Zaterdagnacht. In de 'Campagna Romana, op de helft tusschen Rome en Albano, staat een oud kerkje, met een oud beeld der Madonna van de Heilige Liefde. Ieder jaar met Pinksteren wordt daarheen door Romeinen en Albaneezen een pelgrimstocht ondernomen, die dan voor de Albaneezen somtijds eindigt in Rome, maar voor de Romeinen altijd in Albano. Men heeft .drie soorten pelgrims, de geloovigen, de dorstigen en de ij delen. Voor de geloovigen begint het Zaterdag, wanneer eene processie bij het kerkje der Madonna plaats heeft. Ik had daar h'een gewild, maar er kwam niet van. Het was sedert Dinsdag heel warm geworden, ruim 90° in de schaduw. Eiken dag werd het benauwder en brociiger, ik kreeg medelijden met me zelf. 'sNaohts was het heel heet en liet men het venster open, dan had men den anderen dag per sé kooi Zaterdag was het «heel drukkend. Na het eten begon de lucht echter te werken toen wij weg wilden, zagen we wel dat het mis w ergo gingen wij naar bed. Ik kon den slaap niet v ten, het was te benauwd en lag te lezen. Ik hooi in de verte een onweer. Opeens een straal en e slag. De boel daverde, het licht was uit en ik wach op een volgende lichtstraal, een volgenden dond slag en... bleef wachten, d.w.z. sliep in, want bij was de geheele zaak met die eene m'achtsuiting daan. Het regende verder den geheelen nacht, zoodat een paar dagen lang gespaard blijf voor het sjouw van 20 d 30 emmers water naar mijn hooger geleg moestuin en ik dankbaar was niet naar de proces te zijn gegaan. Arme pelgrims! Wat zullen die dr nat zijn geweest en bang en met eiken slag opnieu Madonna! gezegd «hebben. De eerste Pinksterdag was droog, het we,er <y-"isa lend een kouden wind en drukkend heet. Je I maar tegen kunnen. 'b Middags naar Albano. Er stond aangeplakt: wedrennen en tombola. neer we vroegen hoe laat het begon, was het reotiepe antwoord: de tombola om 7 uur! Eindelijk beweerde onze courantenman, dat paardenrennen om 2 uur begonnen. Wij waren tijd enmoesten tot 3.30 wachten, want dan zo den de rennen beginnen, zeide een politieagent en e< branweerman en zoo voegden zij er in koor aan to de tombola begint om 7 uur. Het werd vol op straat en het werd 3.30, maar n begonnen de rennen niet. Natuurlijk zouden de re rien weer in de hoofdstraat plaat9 hebben. Er we zand tusschen en over do rails gestrooid. Om 4 ui toen de boel begon, bod. dè wind het vrijwel wegg veegd. Het ls toch geen grapje om met gewone ro paarden ov^r de keien te gaan rennen. Nu moet zoggen, dat de hoefijzers afgenomen waren, ze redt zonder beslag. Ik ging bij de afrit staan. De nfi werd gemarkeerd door twee strepen uit zand. Do eerste jockey's kwamon spoedig, nadat geloot Wf aan en draaiden binnen de stropon rond, aan oene streep stond do starter mot zijn vlag. Noer gil do vlag, af was het veld. Do oude goraffineeri jockoy was dadelijk „baas" en wij zagen hom in verte, waar de straat opliep, voor., Inmiddels was het „allright" van den starter do< middel van een donderbus verder gegeven. Het gi een geweldige knal, twee lieve kinderen schrokke zoo, dat zij mijn vriend en mi| in de bouten vlogei Zoo komt je reputatie ook nog in gevaar. Mijn vriend was nogal uit vrees voor het uitbreke van een paard bij een boom gaan staan. Nu brake de meisjes uit. De aandacht van meisje en ons wer echter afgeleid door een ruzie in de buurt. We zij er nog niet achter of een chauffeur van een vrach auto ïlit een andere plaats, een Fascist, heeft ag troffeld of niet, maar wel weten we, dat er 4 can binieri in groot tenue aankwamen en dat twee daai van even later elk aan een kant van den chauffei stonden en de auto een eind de straat op, buiten h< gedrang lieten oprijden. Ik'maakte onderwijl kiekjes, o.a. van de carab nieri en van het publiek, waaronder b.v.b. een cg pucijner monnik. Verder van de jockeys, die kwamen. Dat was een pracht start. Do jongste jockey, eo jongen van 16 jaar, ouder niet, werd winnaar. II bereed een uitmuntend paard en ik voorspelde hei de overwinning, indien bij de eindstart do oude g raffiueerde jockey niet zou knoeion. Nu dat dei hiji, maarde vlag ging niet neer: valsche star Ze kwamen 'terug. Weer haalde de oude vos zij truc uit, maar de jongen lette beter op enaf ws ren ze, maartoch had de oude vos den andfl beet gehad en was iels eerder weggekomen. In smalle straat kon hij natuurlijk den ander gemakk< lijk coupeeren. Ondor het publiek was eon buurma met vrienden, met wie wij natuurlijk de sport ei deze zaak bespraken. Zij vertelden, dat de oude eei broer had net zoo geraffineerd als hij. Wij dachte dat de oude gewonnen zou hebben en gingen naa huis: Onderweg zagen wij brandweermannen bezi| om op het balcon van een Palazzo op de groot markt de tombola op te stellen. Laat ik die tombol even verklaren. Men koopt op straat overal zittel lui achter een tafeltje dus gelegenneid genoeg een kaart en vult daarop tien nummers in van 19 In een groote bus zijn door het bestuur 90 nummer gedaan. Vóór de trekking worden er 45 uitgenomen Nu begint de trekkerij en boven op het balcoi verschijnt het nummer. Hebt gij het, dan streep ge aan. Wie nu het ie zijn 10 nummers uit de bui gekregen heeft, dringt onmiddellijk door de men schenmassa naai* voren en meldt zich bij het be stuur, dat hem den hoofdprijs, soms wel honderd duizend lire, uitbetaald. Dan volgen de minder ge lukkigen, al naar gelang er prijtzen zijn. Ik deei niet mee, want ik zou zeker 10 jiummers ingevuk hebben, die bij de 45 uitgenomenen geweest waren ik ben altijd zoo gelukkig! Mijn vriend vertelde mij, dat ik dan den poedel! prijs van 200 lire had kunnen verdienen. Ik proi beerde maar niet, want dan zou er juist wel één goed nummer op mijn kaart geweest zijn. Ik ben immerj zoo gelukkig! De controle op uw nummers is er ook, want uw kaart heeft een wederhelft en wanneer dus aari bet tafeltje invult, vult de verkooper de wederhelfi in. Fraude is niet mogelijk. Bij sommige groote tombola's in Rome behoeft dei geen, die het eerst „uit" is, zich niet dadelijk te mel den, juist omdat die wederhelft bestaat en het be stuur dus weet wie er het eerst uit is. Bij een tombola als te Albano moet de gelukkige winnaar zich dadelijk melden, dat is zoo de gewoonte! Het staat dan ook zwart van de menschen. De Italiaan, die dol op spelen is, maar zeer, zeer wantrouwend, bemint de tombola zeer, omdai het eerlijk moet toegaan. Die liefde voor de tombola bleek ook uit de groot( voorkeur, die ieder aan den dag legde om ons on gevraagd in te lichten: de tombola begint om 7 uur Wordt vervolgd. de vo h£ zi; ni 87 zi, lij

Schager Courant | 1927 | | pagina 2